TUSSEN NAT EN NAT GEWEEST... In Grevelingen steeds meer 'foutparkeerders' almanak Eerste niet-Belgische lerares kantklossen woont in Oostburg Visser die investeert heeft recht op bijdrage Drie jongens opgepakt voor drugs in Renesse JOSE VAN PAMELEN VOLTOOIDE WAPEN OOSTBURG VOORAL SCHOLIEREN KNIPPEN FOTO'S UIT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Veel strandhuisjes opengebroken op strand Zoutelande Flinke schade bij aanrijding Breskens Brandje op jacht in Yerseke na lassen Geluidsapparatuur uit auto gestolen Nota Elektrisch vissen ONDERZOEK WORDT VOORTGEZET Jeugdigen bekennen inbraak rijwielhandel in Oud-Vossemeer Man mishandeld op camping Biggekerke Voorbeelden PZC Z E DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 SCHARENÜIJKE Het aantal plezierjachtjes dat deze zomer in de Grevelin- gen vaste ligplaatsen inneemt buiten de jachthavens neemt hand over hand toe. Het college van burgemeester en wethouders van Midden-Schouwen wil dat de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen maatregelen treft teneinde het igratis) afmeren buiten de havens in te perken. Er komen steeds meer jachten die aan de watersporteilanden, in de werkhavens en op andere plaatsen veel langer blijven liggen dan in feit is toegestaan, zo bleek woensdagavond in de gemeenteraadsvergadering Mid den-Schouwen te Scharendijke. CDA-raadslid P W. Berrevoets-Ringelberg wierp de vraag op of Scharendijke er deze zomer mogelijk een tweede jachthaven heeft bij gekregen, gelet op de vele jachten die soms dagenlang buiten de haven aan de vooroevers van het dijkdorp liggen, zoals bij het Ncordzee-aquarium Aqua Dome, bij het strandje Repard. Burgemeester W. Den Boer antwoordde, dat b enw zeer onlangs de voorlopige bestuursraad voor de Grevelingen hebben gevraagd iets te doen aan het probleem waarover de laatste tijd veelvuldig klachten bij de gemeente worden gedepojieerd. Wij maken ons, dat zal lezers van dit hoekje bekend zijn, ongaarne vrolijk ten koste van ambtenaren. Uit persoonlijke waarneming weten we, dat ook in deze sector van de samenleving uiterst sympa thieke mensen rondsjouwen, die we onder geen beding te kijk zouden willen zetten. Maar soms, goede lezer, vra gen ze er gewoon om. Zoals van de week. Van amb telijke zijde werd ons het ont werp voor een nota toegezon den, waarin de provincie diepe gedachten formuleert over de landbouw in Zeeland. Met rode oortjes namen wij kennis van alle prachtige be doelingen, die erin zijn vervat. Maar één ding hadden de op stellers van het stuk niet moe ten doen. Helemaal aan het eind hadden ze de nota geda teerd en daaraan toegevoegd: „Vijfde versie". Soms vragen ze er gewoon om. IZws Almnk, enige versie) GROEDE Het wapen van Oost burg is klaar. Voldaan kijkt José van Pamelen-Hagenaars (41) naar het werkstuk dat zij in opdracht van de gemeente Oostburg maakte. Het in originele kleuren gekantkloste werk krijgt een plaats op de stoel van de burgemeester. In haar werkkamer wordt ze om ringd met kasten vol garens, ontwer pen, plakboeken met herinneringen, kantkloskussens en boeken over kunst en handwerk uit verschillende landen, waaronder een uit Rusland. Wat de bestaande opleidingen be treft, is ze in het kantklossen uitge leerd. Dit jaar slaagde ze voor de monitrice-cursus (opleiding tot lera res) op het kantcentrum in Brugge. Ze was daarmee de eerste buiten landse die dat diploma haalde. „Drie jaar geleden werden voor hét eerst niet-Belgen tot deze cursus toegela ten. Het is een pittige opleiding. In drie jaar tijd volg je duizend lesuren. Dat komt neer op één hele dag in de week, met daarnaast veel huiswerk", vertelt José. Van de twaalf cursisten, die aan de cursus begonnen, bereikte de helft het eindstation. Om het kantklossen onder de knie te krijgen, ging ze vanaf het begin naar Brugge. „Soms volgde ik drie of vier cursussen in één jaar", vertelt ze. Daarnaast leerde zé van oudere Belgische dames speci fieke soorten. „Iedere plaats en elke streek in België heeft een ander soort kant. Zo zijn er tientallen", weet José. Ze begon met het klassieke kantklossen met witte garens, maar al snel maakte ze ook moderne werken met kleuren. Omdat beter toe te kunnen passen, ging zij vijf jaar geleden naar de gemeentelijke tekenacademie in Maldegem. Ze be haalde dit jaar het diploma toege paste kunst, schetsen en kunstge schiedenis. Voor José zat er nog iets extra's aan vast, want ze kreeg de prijs van de schepenen van cultuur en de prijs van kunstgeschiedenis. Nu de cursussen achter de rug zijn krijgt ze meer tijd om ontwerpen te tekenen en uit te voeren. „Dat is wat ik het liefst doe". Grafische kunst noemt ze het. Nieuwe vormen creë ren en patronen maken. Wellicht stelt ze nog een boek samen.- Twee jaar geleden werden ontwerpen van José al in het boek 'Duchesse' gebon- José brengt haar kennis al jaren over op andere belangstellenden. Zo geeft-ze thuis les, maar ook in Mid delburg. De komende winter heeft ze een nieuwe cursus, naaldklossen, die ze zelf samenstelt. Ook werk van anderen heeft haar belangstelling. Ze gaat regelmatig naar exposities kantklossen en tentoonstellingen waar moderne kunst te zien is in binnen- en buitenland. Zo bracht ze een bezoek aan Tjechoslovakije en Engeland waar ze met vrouwen van gedachten wisselde over het -kant klossen. Zelf exposeren zit er voorlo pig nog niet in. Haar laatste exposi tie was vorig jaar in Maldegem. Twee jaar geleden exposeerde ze voor het laatst in de streek, in Oostburg. „De ruimte om een tentoonstelling in te richten is vaak een probleem", zegt ze. Materiaal om te laten zien heeft ze voldoende. Naast haar eigen werk bezit José heel oude kanten uit de zestiende- en de daarom volgende eeuwen. Meer dan vijftig stuks waar onder parasols, sjaals en handschoe nen. „Die liggen niet thuis, maar veilig in een kluis. Want ze zijn heel kostbaar", besluit José. ZOUTELANDE In de nacht van dinsdag op woensdag zijn op het strand tussen Zoutelande en Westka- pelle 53 strandhuisjes opengebroken. Uit de hokjes werden onder meer verrekijkers, cassetterecorders en vis hengels ontvreemd. Veel artikelen van weinig waarde werden de volgen de dag op het strand teruggevonden. De daders zijn onbekend. den. „Vroeger was het ondenkbaar dat patronen in de handel kwamen. Een patroon werd zelfs in stukken geknipt en door verschillende kant- klosters gemaakt, zodat alleen de handelaar wist hoe het hele patroon eruit zag. Het was een diep geheim", vertelt José. José van Pamelen-Hagenaars aan het werk <Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Vissers die hun sche pen willen moderniseren of vervan gen hebben recht op een financiële bijdrage in de investeringskosten die daarmee zijn gemoeid. Oók investe ringen in de kweek van vis en schaal dieren - de zogenaamde aquacultuur - komen daarvoor in aanmerking. Dat heeft het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij bekendge maakt. De bijdragen, die evenals in voorgaande jaren worden verstrekt, zijn aan een aantal voorwaarden ver bonden, die onder meer betrekking hebben op motorvermogen, lengte van de schepen en apparatuur aan boord. Het gaat om vijf procent van de investeringskosten. De steunregeling is een aanvulling op de bijdrage die de Europese Gemeenschap (EG) in deze kosten kan leveren (maximaal 25 pro cent), aldus het fonds. Vissers die van plan zijn binnenkort om te schakelen op de elektrische visserij met de boomkor, zoals ont wikkeld door het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek, moeten daarvoor reeds nu een subsidie-aanvraag in dienen, zegt het ontwikkelingsfonds. Ook bestaat de mogelijkheid van fi nanciële steun bij het opzetten of moderniseren van de vis- en schaal- dierenkweek. Uitgezonderd hiervan is de kweek van karper en forel in zoet water. De aanvragen dienen vóór 4 septem ber te worden ingediend bij de Direc teur van de Visserijen. Aanvraagfor mulieren zijn verkrijgbaar bij het Mi nisterie van Landbouw en Visserij (directie Visserijen) in Den Haag. NIEUWVLIET - Bij een aanrijding op de Sint-Bavodijk ter hoogte van de Molenweg te Nieuwvliet woensdag middag omstreeks kwart voor vijf, zijn twee personenaut's flink bescha digd. Bestuurder R. D. (18) uit Nijme gen week uit naar links en botste tegen de auto van de 29-jarige C. H. uit Breskens. die uit tegengestelde richting kwam. H. moest zich laten behandelen door een arts wegens twee hoofdwondjes. Vernielingen boeken baren Zeeuwse bibliotheek zorg VLISSINGEN Het KNMI in Zierikzee verwacht voor de komende dagen matig vakantieweer. „Regenbuien afgewisseld met zon", voor spelt de heer J. Hoogstraten van het KNMI. „Vrijdag verwachten we overdag zon, maar 's avonds zal de bewolking toenemen. In het weekend blijft het bewolkt en zullen er misschien wat buien vallen. Slecht nieuws voor de toeristen dus. Alhoewel de voorspellingen een verbetering betekenen ten op zichte van de afgelopen dagen. Navraag op enkele Zeeuwse cam pings leert dat veel vakantiegan gers maandag vervreoegd naar huis zijn gegaan, maar dat de lege plaatsen grotendeels weer zijn op gevuld. Enkele toeristen in Vrouwenpolder zaten woensdag nog wat na te druipen' van de regenval. Gekleed in regenkledeing vertelden ze dat ze blij waren dat het weer iets was opgeklaard, „maar dat betekent niet dat onze slaapzakken weer onmiddelijk droog worden." Op de Vlissingse camping 'De Nolle" zat de stemming er woensdag nog be hoorlijk in. „Och, we gaan gewoon zwemmen, spelletjes doen of een dagje uit" vertellen Els en Ria Hoepel uit Utrecht. En mevrouw Van den Boer uit Eindhoven: We tennissen, we kaarten en zitten gezellig wat bij elkaar. We laten ons door een beet tje regen niet wegjagen." (Slot zie pagina 13 kol. 7) gaten te houden", verzucht de direc tie in de brief. Volgens de heer Rijnberg kan niet worden becijferd hoeveel schade de Zeeuwse Bibliotheek jaarlijks door deze praktijken lijdt. Vernielingen ko men immers niet altijd direct aan het licht. Bij de inname van de boeken ontbreekt de tijd om ze systematisch op beschadigingen te controleren. Wanneer de sorteerafdeling een be schadiging constateert, kan nog wel worden nagegaan wie het desbetref fende boek in het verleden heeft ge leend, maar natuurlijk niet meer wie de beschadiging heeft aangebracht. Het opleggen van zeer hoge boetes aan degenen die op het knippen en scheuren zijn betrapt, vindt de heer Rijnberg geen goede zaak. Daarmee zou, zo vindt hij, de laagdrempelig heid van de Zeeuwse Bibliotheek ernstig in gevaar komen. Wel sugge reert hij de scholen om zelf een 'knipselbak' aan te leggen, waar de leerlingen uit kunnen putten. Ook stelt de directie van de Zeeuwse Bibliotheek de scholen in de gelegen heid om in het bezit te komen yan boeken, die de bibliotheek opruimt. THOLEN Vijf verdachten zijn maandag aangehouden naar aanlei ding van de inbraak in bromfiets- en rijwielhandel firma J. A. van der Z. rn Zn. in Oud-Vossemeer. Tijdens de vakantie van de eigenaar, tussen 14 en 28 juli, hebben de verdachten drie keer in de zaak ingebroken. Ze stalen drie bromfietsen, een aantal benzine tanks, bromfietszadels, motorblok ken, cylinders en carburateurs. Ook een kinderfiets werd meegenomen. Enkele van de verdachten braken vorige week ook in bij bromfiets- en rijwielhandel K. de M. en Zn. te Bergen op Zoom. Daarbij werden twee zogenaamde integraal-helmen buitgemaakt. Bij J. de K„ dezelfde soort winkel in Halsteren, werd ook een integraal-helm ontvreemd. Verdachten, die allen hebben bekend, hebben in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw geprobeerd bij De K. in Halsteren in te breken. Van de buit is tweederde teruggevonden. Enkele onderdelen zijn verkocht of geruild. Onderdelen die de verdachten meen den niet te kunnen gebruiken, dump ten ze in een sloot op het eiland Tholen. Daarvan zijn enkele stukken teruggevonden. De verdachten, A. F. J. B. uit Tholen (15), E. J. M. W. uit Nieuw-Vossemeer (15), R. L. Uit Oud-Vossemeer (16), C. W. D. B. uit Tholen (16) en de heler de 17-jarige P. J. G. uit Poortvliet, zijn woensdagmiddag in vrijheid gesteld. Andere helers worden nog verhoord. Kampeerders in Vrouwenpolder woensdagmiddag. ZIERIKZEE De rijkspolitie heeft dinsdagnacht in Renesse drie jonge mannen aangehouden wegens het ge bruik en voorhanden hebben van verdovende middelen. Het drietal, waarvan de identiteit en woonplaats in verband met het nog lopende poli tionele onderzoek woensdag niet werden vrijgegeven, zit ingesloten in het groepsbureau van de rijkspolitie te Zierikzee. De mannen zijn aangehouden op het parkeerterrein Oude Molweg, waar zij werden gesignaleerd door verkeerspo litie. Omdat het trio zich verdacht gedroeg stelden vervolgens recher cheurs op verzoek van de verkeerspo litie een nader onderzoek in. In de auto waarmee de drie jongemannen op Schouwen op vakantie waren wer den enige verdovende middelen aan getroffen met name hasjisj en amfeta minen. Bij het doorzoeken van het voertuig werd een hasj-hond ingezet. Nader onderzoek was voor de rijkspo litie aanleiding om de maandagnacht te Scharendijke aangehouden 19-jari- ge E. W. M. uit Nijmegen nog niet op vrije voeten te stellen, maar voorlopig in de cel te houden. M. werd zoals gemeld in de cel gezet wegens poging tot diefstal van een radio uit een auto op een camping nabij de Brouwers- dam. Inmiddels hield de politie ook een 15-jarige stadsgenoot van M. aan. De twee jeugdige Nijmegenaren wor den ervan verdacht tijdens hun vakantie op Schouwen diverse inbra ken in auto's te hebben gepleegd. Een achttal waarschijnlijk door M. en zijn vriend gestolen auto-radio's werd tot dusver in beslag genomen. De toerist C. H. uit Oisterwijk deed bij de rijkspolitie aangifte van diefstal van zijn paspoort, vermoedelijk reeds in de nacht van zondag op maandag, uit een tent op een camping in Renes se. De Eindhovenaar J. M. A. F. verscheen bij de politie met de mede deling van diefstal van zijn pocket camera, eveneens uit een kampeer- tent op een terrein in Renesse. Inbrekers stalen uit een personeels- verblijf van de betonmortelcentrale De Grevelingen, op een afgesloten terrein aan de Deltaweg te Zierikzee, elf groene kussens en twee tafels. De onbekende daders gingen tevens aan de haal met drieduizend liter dieselo lie. Volgens de betonmortelcentrale YERSEKE - De brandweer van Yer seke is woensdagochtend in actie gekomen om een brand te blussen in een jacht. De brand ontstond tijdens laswerkzaamheden aan het voor schip. Het vaartuig stond in een loods in de Molenpolder. De brandweer was in een kwartier de brand meester; het nablussen vergde nog een half uur. De brand ging gepaard met een grote rookontwikke ling, doordat de vuurpijlen en lichtko- gels in het schip afgingen. Daarbij kwam zwaveldamp vrij. Volgens de brandweer heeft dit niet tot gevaarlij ke situaties geleid. Wel hebben de brandweerlieden uit voorzorg een lege benzinetank uit de loods gehaald. Het is nog niet bekend hoeveel de schade aan' het jacht bedraagt. TERNEUZEN Uit de auto van P. J. M. de R. uit de Verdistraat in Terneu- zen is in de nacht van maandag op dinsdag geluidsapparatuur ter waar de van 650 gulden gestolen. De da- der(s) verschaften zich toegang tot de auto door het verwijderen van de achterruit. MIDDELBURG - De directie van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg maakt zich ernstig zorgen over de vernielingen die met name scholieren aan de boeken aanrichten. Steeds vaker blijkt, dat scholieren tekeningen en foto's uit de bibliotheekboeken knippen om ze voor een werkstuk of een scriptie te gebruiken. In een brief aan alle scholen in Middelburg heeft de bibliotheekdirectie aandacht voor dit probleem gevraagd. Adjunct-directeur A. P. Rijnberg zei woensdag niet uit te sluiten, dat ook scholen in andere plaatsen van het ongenoegen op de hoogte worden gesteld. ZOUTELANDE J.A.D. uit Hilva- renbeek werd dinsdagnacht op een mini-camping in Biggekerke door Adjunct-directeur van de Zeeuwse Bibliotheek A. P. Rijriberg toont één van twee jongemannen in elkaar geslagen beschadigde boeken, waai' de schaar is ingezet. toen hij ze betrapte bij een poging tot inbraak in zijn tent. De daders wisten vervolgens te ontkomen. De Hilvaren- bekenaar hield enkele blauwe plek ken aan de vechtpartij over. uitgeknipt en de copieën ervoor in de plaats worden geplakt. Verder knip pen scholieren wel eens op een zoda nige manier kleine plaatjes uit het midden van een bladzijde, dat de marge intact blijft en er ogenschijn lijk niets ontbreekt. Zelfs presteren sommigen het, om in het bibliotheek gebouw zelf te scheuren en te knip pen in boeken, die vervolgens weer netjes op hun plaats in de kast wor den gezet. „Ons ontbreekt nu een maal het personeel om alle bezoekers in de bibliotheek voortdurend in de „Veel scholieren versieren hun werk stukken en scripties met passende plaatjes in de hoop wellicht om daar door een hoger cijfer te halen. Mis schien heeft u nooit stilgestaan bij de vraag hoe uw leerlingen zich van die passende plaatjes voorzien. Maar het antwoord op die vraag treffen wij dagelijks aan in bibliotheekboeken, die voor dat doel systematisch en onderwerpsgewijs worden verknipt", zo luidt de bezorgde brief van de directie aan de Middelburgse leer krachten. De directie wijst er in de brief op, dat het repareren en vervan gen van die boeken niet alleen een tijdrovende kwestie is, maar ook een zeer kostbare. „Bovendien zijn ook de bezuinigingen niet aan onze deur voorbij gegaan". Hoe geraffineerd sommige scholieren blijkbaar te werk gaan, blijkt uit een paar voorbeelden. Soms worden hele bladzijden uit de boeken verwijderd. Ook worden wel fotocopieën ge maakt van de originele illustraties, waarna de originele prenten worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9