ZOMER TIJD INSEKTENTIJD Bewaar uw vakantieherinnering GRATIS POSTZEGELS MUZIEK ALS MYSTERIE PZC/ varia Coed iet 2°Cket YANKEE DOODEE SESSION NEEMT SINGLE OP BIJ PIET BRAKMAN André Hazes in Hooizolder Oixons jubWeu GEZONDHEID maakt uw foto dubbeltjes goedkoper Hero Wit I X Overgevoeligheid Herhaling Extra gf°' Pn toch ^edkoper P'xons «eurenfiims pocketfoto album t.w.v. f4,95 KRO-broer DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 Een wespensteek geeft soms heftige reacties De zomer is niet alleen het seizoen van de zon, maar ook van de insekten. Hoe warmer het is, hoe meer we geplaagd worden door muggen, vliegen, bijen en wespen. Het meest voorkomend zijn muggebeten. De muggebulten die hiervan het gevolg zijn betekenen in de meeste gevallen slechts een klein ongemak. Een klein jeukend bultje dat binnen enkele uren verdwenen is, de jeuk kan gemakkelijk verlicht worden met wat zalf. ving kende men het al en het woord 'allergie' is dan ook uit het Grieks afkomstig en betekent 'andere wer- Vervelender wordt het wanneer het een steek van een bij of wesp betreft. De steek van deze insekten geeft een korte hevige pijn en er ontstaat een grotere rode zwelling dan bij de mug- gebult. Ook deze zwelling verdwijnt over het algemeen binnen een aantal uren. Het komt nogal eens voor dat de angel na een bijesteek achterblijft. Deze moet dan verwijderd worden, de beste methode om dit te doen is met de vlakke duim de angel als het ware uit de zwelling wrijven. Knijpen in de zwelling of proberen de angel tussen duim en wijsvinger te verwijderen moet in ieder geval voorkomen wor den, omdat daarmee de gifblaas van het insekt juist leeggedrukt wordt waardoor een heftige reactie kan ont staan. Tot dusver geen grote ongemakken. Ernstiger wordt het echter wanneer mensen heftiger gaan reageren op insektebeten. Overgevoeligheidsreac ties ten gevolge van insektegif (angel gif) komen betrekkelijk veelvuldig voor. In zeldzame gevallen kan zo'n steek zelfs dodelijk aflopen. Zulke levensbedreigende reacties worden in Nederland eigenlijk voornamelijk ver oorzaakt door wespesteken en in veel mindere mate door bijesteken. Jaar lijks worden er in Nederland 1 of 2 dodelijke reacties na steken gemeld. Mensen die overgevoelig of aller gisch voor een bepaalde insektebeet zijn weten dat lang niet altijd van zichzelf. Overgevoeligheid is name lijk niet bij de eerste steek reeds aanwezig, maar ontwikkelt zich na een of een aantal steken. De reacties wisselen ook nogal van persoon tot persoon. Bij een aanzienlijk aantal patiënten (40 die bij een steek overgevoelig reageren, herhaalt deze reactie zich niet meer bij een volgen de steek. Maar de overige 60 rea geert bij een volgende steek wel weer overgevoelig. Overgevoeligheid of allergie is een term die men steeds vaker hoort. Dat is niet zo verwonderlijk omdat men schat dat 10 van de Nederlandse bevolking last heeft van een of andere allergie. Hiermee is al aangeduid dat niet alle allergieën over een kam geschoren mogen worden. Er zijn ver schillende soorten met hele verschil lende verschijnselen. Wanneer men voor een bepaalde stof overgevoelig (in dit geval angelgif) is, dan betekent dat niet noodzakelijkerwijs dat men ook voor andere dingen overgevoelig is. Overgevoeligheid of allergie is geen nieuw ziektebeeld. In de medische wereld is deze ziekte al heel lang bekend. Tijdens de Griekse bescha- king'. Men duidde daarmee aan dat het lichaam anders, dat wil zeggen verkeerd, reageert op een vreemde stof in het lichaam. Het afweersys teem van het lichaam reageert veel te sterk en daardoor schadelijk. De overgevoeligheid voor insektebeten was ook al in de oude beschavingen bekend. Hiëroglyfen op de muur van de tombe van koning Menes verhalen al van diens dood na een steek van een wesp of hoornaar. Bij een insektebeet is sprake van een zogenaamde type 1 overgevoeligheid. Het angelgif komt het lichaam binnen en wordt herkend door bepaalde anti lichamen (afweerstoffen) van het af weersysteem van het lichaam. Deze afweerstoffen (de zogenaamde IgE an tilichamen) zitten vast op cellen, die de chemische stof histamine bevat ten. Wanneer het angelgif en de af weerstoffen met elkaar in contact komen, komt deze chemische stof (histamine) vrij in de bloedbaan. De verschijnselen bij dit type overgevoe ligheid zijn dan ook het gevolg van deze chemische stof histamine. Er kan jeuk en roodheid van de huid over het gehele lichaam ontstaan, zwellingen van lippen of delen van het gezicht, hartkloppingen, zweten, flauwvallen, benauwdheid en een daling van de bloeddruk. Ook kunnen buikkrampen en diarree optreden. Wanneer zich dit soort verschijnselen voordoen begin nen die meestal binnen 15 minuten na de steek. De ernst van de verschijnse len wisselt sterk. De verschijnselen kunnen bestreden worden door ge neesmiddelen, van eenvoudige zalfjes tot injectie, die de werking van de chemische stof histamine tegengaan, de zogenaamde antihistaminica. Advertentie rnioto' ,oU°' ^5 cm gO€ inbeeld o? 100 ASA, Sulfaat. p.st. nu 'ct Pst. hechts Bij slechts 3 Dixons stempels (Een Dixons stempel krijgt u al bi| aankoop van 2 films en bij het ontwikkelen en afdrukken) De laatste tijd is de overgevoeligheid voor insektebeten weer in de belang stelling gekomen, omdat men nu zui ver insektegif kan gebruiken voor een zogenaamde hyposensibilisatie- kuur. Dit houdt in dat de patiënt, onder dokterscontrole, gedurende 2-3 jaar op vaste tijden een klein beetje angelgif krijgt ingespoten. De bedoe ling daarvan is in feite om het af weersysteem van het lichaam zoda nig aan het angelgif te laten wennen, dat het niet meer overgevoelig rea geert, maar het op de gewone manier onschadelijk maakt. Een goede behandeling, maar de des kundigen raden op dit moment nog aan om er terughoudend mee te zijn. Men weet namelijk nog niet of de behandeling ook op de langere ter mijn bescherming biedt tegen de ge volgen van een insektebeet. Voorlopig moet deze behandeling alleen worden begonnen bij patiënten die herhaalde lijk ernstige benauwdheid of bloed drukdalingen hebben gekregen na een insektebeet. Mensen die een ernstige overgevoe ligheidsreactie, benauwdheid en bloeddrukdaling, hebben doorge maakt, krijgen van de specialist in sommige gevallen een zogenaamd 'noodsetje' mee. Omdat de overge voeligheidsreactie zo snel kan komen opzetten, dat het onmogelijk is een dokter ter plaatse te krijgen, kan de patiënt de eerste behandeling zelf uitvoeren of door de familie laten uitvoeren. Uiteraard moet men met deze noodset heel voorzichtig om gaan en de patiënt en zijn naaste omgeving dienen van tevoren uitvoe rig geïnstrueerd te worden omtrent het gebruik van de noodset en een op papier gestelde handleiding mee krij gen. R. B. M. R. Bakker, arts Ierlands Love-zegel, die op 31 januari werd uitgege ven, is de laatste zegel van Ierland geweest die we heb ben besproken. Hoewel Ier land geen overmatig uitgif- tebeleid voert kunnen we toch ook niet zeggen dat ze dgar helemaal stilzitten, want sindsdien zijn er toch zestien zegels verschenen, verdeeld over vier emissies. De eerste van deze vier da teert van 14 maart. Toen werden vier zegels uitgege ven die alle een zoveel-jarig jubileum onderstrepen. De serie wordt geopend met een zegel van 22 pence (opla ge 2 miljoen) ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het observatorium van Dun- sink. Op de in het zwart ge houden zegel staat het obser vatorium afgebeeld tegen een heldere sterrenhemel. Een 26p-zegel (oplage 4 miljoen) staat in het teken van het 800-jarig bestaan van de stad Cork. Het schilderij 'Landschap in Tivoli Cork met boten' van Nathaniel Grogan siert de ze gel. Het 200-jarig bestaan van de Koninklijke Ierse Acade mie, die in de Dawson Street in Dublin is te vinden, wordt met een 37p-zegel (oplage 1 miljoen) herdacht. Op de ze gel het front van het acade miegebouw. Tot slot een fleu rige 44p-zegel (eveneens met een oplage van 1 miljoen) die eraan herinnert dat 200 jaar geleden de eerste Ier, Ri chard Crosbie, een ballon- vlucht maakte. De derde Ierse emissie van dit jaar dateert van 11 april. Een prachtige serie van vier zegels, die vlinders laat zien. Het is de achtste uitgave in de reeks 'flora en fauna'. De volgende vlinders, gezeten op bloemen, worden afgebeeld: 22p, blauwtje (Polyommatus icarus), oplage 2 miljoen; 26p, rode admiraal (Vanessa ata lanta), 2 miljoen; 28p, citroen vlinder (Gonepteryx rhamni), 1 miljoen en 44p, gevlekte vlinder (Euphydryas aurinia), 1 miljoen. Aan deze vlinderse rie is ook Ierlands eerste serie maximumkaarten gekop peld. Ierland opende de reeks 'flora en fauna' in 1978. De eerste serie vraagt onder meer aan dacht voor heide- en veld- kruid. Verder verschenen: 1979, in het wild levende vo gels (o.a. gans en valk); 1980, wilde velddieren (o.a. haas en vos); 1981, paarden; 1982, zee dieren; 1983, Ierse honden en het vorige jaar struiken en bomen. Op 16 mei verschenen de Ier se Europa-CEPT-zegels en de zegels ter gelegenheid van het 'Europese jaar van de muziek'. Ierland heeft het in Common Bfcie dit geval anders aangepakt als de overige CEPT-landen. Daar maakte men er een ge combineerde uitgifte van. In Ierland evenwel bracht men een tweedelige emissie: twee Europa-zegels en drie mu- ziekj aar-zegels. De zegels la ten wel alle portretten van componisten zien. Eerst de Europa-zegels die beide Ierse componisten eren: 26p, Charles Villiers Stanford (1852-1924), die in Ierland grote bekendheid kreeg door zijn opera's, ko- raalmuziek en liederen (opla ge 2 miljoen) en 37p, Tur- lough Carolan (1670-1738), die de geschiedenis is ingegaan als Ierlands laatste bard. Van deze zegel werden slechts 500.000 stuks aangemaakt. Het 'Europese jaar van de muziek' wordt gevierd met: 22p, Georg Friedrich Handel (1685-1759); 22 p, Domenico Scarlatti (1685-1757) en 26p, Johann Sebastian Bach (1685-1750). De 22p-zegels zijn uitgegeven in paren in een oplage van 1 miljoen stuks; de oplage van de 26p-zegels bedraagt 2 miljoen. De voorlopig laatste Ierse emissie dateert van 20 juni. Met een 22p-zegel (oplage 1,5 miljoen) wordt het feit her dacht dat 25 jaar geleden de eerste Ierse troepen een VN- taak kregen toebedeeld en wel in 1960 in Belgisch Con go, het tegenwoordige Zaïre. Op een portretzegel van 26p (oplage 1,5 miljoen) wordt de activist en patriot Thomas Ashe herdacht. Ashe, die in 1885 werd geboren, was leraar en schrijver, maar hij zocht zijn levensdoel steeds meer in een vrij Ierland. In juni 1917 werd hij gearres teerd, ging kort daarop in de Mountjoygevangenis in hon gerstaking en overleed op 25 september in het Mater-zie kenhuis. Tot besluit een 44p- portretzegel (oplage 500.000 stuks) waarmee de 300ste ge boortedag van bisschop George Berkeley wordt her dacht. Jersey Voor de derde achtereenvolgende week gaan we naar Jersey waar op 16 juli de tweede serie 'spoor- JERSEY weggeschiedenis' uitkwam. Op de zegels stomen en bla zen de volgende locs: lOp, de 'Duke of Normandy' by Cheapside; 13p, Saddletank bij First Tower; 22p, 'La Moye' bij Millbrook; 29p, 'St.- Heliers' bij St. Aubin en 34p 'St. Aubyns' bij Corbière. Stempelnieuws in verband met de herdenking 'Einde Tweede Wereldoorlog 15 au gustus 1945' wordt op 15 au gustus in het Congresgebouw te Den Haag tijdelijk een brievenbus geplaatst en wordt een bijzonder stempel gebruikt. Correspondentie naar: Postdistrict 's-Graven- hage, Afdeling Loketdien sten, Postbus 99130, 2500 NA 's-Gravenhage. Op het om slag vermelden: Stempeling met poststempel Herdenking einde Tweede Wereldoorlog. Zegelsuggestie: bevrijdings zegel van 70 cent. Gerard Stokking en Tommy Bachmami Oblique (Door Dolf Ruesink) Hoewel de groep Oblique nog vrij kort bestaat en de gelijknamige plaat nog maar door een zeer selecte groep liefhebbers is ontdekt, heelt menigeen in Nederland al kennis gemaakt met deze sterk door synthesizers beïnvloedde instrumentale luisterpop. De klanken van Oblique laten zich namelijk uitermate goed gebruiken als ondersteuning voor beeld en dans. In veel tv-programma's zijn nummers, of fragmenten, in de afgelopen weken gebruikt. Als achtergrondtune bij documentaires, maar ook als sfeerbepalers bij een thriller. Gerard Stokkink (synthesi zers, piano) en Tommy Baehmann (drums, percussion,en marimba) hebben er zelf nauwelijks besef van, wat de draagwijdte van hun multi-functionele repertoire is. „Dat zit eigenlijk al een beetje in de naam Oblique verborgen", filoso feert de Amsterdammer Gerard Stokkink, die met zijn plaatsgenoot Tommy Baehmann tekst en uitleg geeft. „Oblique is feitelijk het ge luid, dat door de akoestiek in een bepaalde ruimte alle kanten op gaat. Vergelijk het met een boeh- geroep in een grote kathedraal. Je hoort de klank uit allerlei hoeken terugkomen". Net als dat het geval is bij mensen als Andreas Vollen- weider, Klaus Schulze en Mike Old- field, om maar eens een paar zijstra ten te noemen, 'verstopt' Oblique heel wat minitieuze geluiden in de muziek. Musiceren op de vierkante millimeter. „Het thema van onze eerste elpee is overduidelijk reizen", vertelt Stok kink, „daarvoor hebben we buiten de studio heel wat extra geluiden opgenomen. Met gevaar voor eigen leven heb ik langs de spoorbaan Weesp-Hilversum gelegen, om met twee microfoons passerende treinen op te nemen. Je hoort op de plaat het geplas van passerende boten. Ir, de laatste drie nummers van de eerste plaatkant, Archer, Rose en Anemone, kun je walvissen ontdek ken. Treurige klarinet-klanken. Het zou 'Song for Greenpeace' kunnen heten, want het is in feite één grote aanklacht tegen de walvismoord". Dat Stokkink zo graag muziek bij beelden maakt is niet zo vreemd. Tot dusverre werkte hij namelijk vrijwel uitsluitend in de dans- en theaterwereld. Als één van de weini ge gezelschappen, die nog met live- De bekende Amsterdamse zan ger André Hazes treedt op vrij dag, 9 augustus, op in de discotheek 'de Hooizolder' te Westkapelle. Ha- zes die vaak als 'volks-zanger' getypeerd wordt behoeft eigen lijk nauwelijks meer introductie. Zoals bekend beperkt hij zich bij optreden niet tot het 'gevoelige' werk, maar wordt meestal ook een flinke dosis rock 'n roll van de plank gehaald. Het optreden begint rond 00.30 uur. muziek naar de schouwburgen trekt, heeft het Shusaku Dormu Dancé Theater in Stokkink en Baehmann twee instrumentalisten gevonden, die de kunst verstaan met veel gevoel voor sfeer, ritme en choreografie de dansers te begelei den. Het duo-is net terug van een toernee met Shusaku door Oosten rijk. „Voor mij was het drummen bij zo'n groep eerst enorm wennen", bekent Tommy Baehmann, „in het verleden heb ik als drummer bij Daniël Sahuleka, Time bandits en andere groepen vrij strak gewerkt. Ik ben nu veel vrijer. Bij dansthea ter moeten en mogen ritmes niet al te concreet zijn. Het is niet de bedoeling dat het publiek gaat mee- trappelen". Stokkink: „Wij probe ren eerder het publiek in de war te brengen, door verschillende maten aan te geven met synthesizers en percussion. Daarmee maak je dat wat mysterieuze en dromerige mu ziek, zoals je die op onze plaat vindt". Gerard Stokkink pioniert al vele jaren in de muziek. Aan inspiratie heeft het 'm nooit ontbroken. Uit de vele duizenden langspeelplaten van zijn KRo-broer Theo kon hij altijd een keuze maken. „Ik moest alleen zorgen dat er geen krassen op kwamen, dan waren ze namelijk niet meer bruikbaar voor de radio. Dus werd het voorzichtig' opnemen op de cassetterecorder". Tommy Baehmann beseft terdege," dat Oblique niet snel een ingebur gerd begrip zal zijn. „Wij zijn een groep die werkt zonder duidelijke 'frontman'. Oblique is een produk- tie die ook niet makkelijk tot zijn recht zal komen in het clubcircuit. We zullen het moeten hebben van schouwburgen, waar we met een totaal-produktie komen". Stokkink: „Met dansers, licht en audio-visuele middelen. Kijk, het publiek zal het volstrekt niet inte ressant vinden om mij te zien spe len. We moeten ook als live-band muziek met beelden leveren, waar bij iedereen zijn eigen fantasie de vrije loop kan laten gaan". Baeh mann: „Wat toch een uitdaging is, want we willen bewijzen, dat we de plaat wel degelijk ook live kun nen waarmaken. Als geen ander kan de zwarte zanger Bill withers met een semi-vlakke stem toch een bepaal de gevoeligheid in zijn muziek leg gen. Anders gezegd: het is niet 's werelds beste stem, maar hij weet 'm te gebruiken. Naarmate de bege leiding soberder is komt juist dat aspect beter naar voren. 'Watching you, watching me' laat Withers ho ren tegen een wat modieuze soft- disco achtergrond. Het gevolg is dat het onbetwist lekker in het gehoor klinkt, maar nauwelijks echt een gevoelige snaar raakt. Zoals ook al de hoes aangeeft, balanceert de inmiddels 47-jarige zanger op de grens van 'stijl' en 'kitsch'. Bij vla gen zit er te veel overbodige versie ring aan zijn muziek en soms is het allemaal in harmonie met elkaar. H. J. K. Bill Withers 'Watching you, wat ching me' (CBS) Gary U.S., Billy Falcon, 'Southsi- de' Johnny Lyon, er zijn er in de VS velen die een verhaal a la Bruce Springsteen zouden kunnen vertellen. Iemand als John Cougar ontsnapte aan het rijtje, nu is John Cafferty er met zijn Beaver Brown Brown band bijgekomen. Wat allen gemeen hebben is de jarenlange strijd voor erkenning en succes, hun passie voor de VS en rock 'n roll. Auto's en meisjes zijn de bekende onderwerpen waaraan veelal een verhaal over een 'American son' opgehangen wordt. Soms een tikje sentimenteel, maar meestal gou deerlijk. John Cafferty heeft na der tien jaar podiumervaring voor het eerste een 'echte' lp mogen maken (eerder verzorgde hij de 'sound track' voor de film 'eddie the Cruisers'). 'Tough all over' biedt die typische blanke spijkerbroekenmu- ziek': een stevige mix van rock 'n roll, country and soul. De teksten van Cafferty zijn duidelijk (nog) niet op het niveau van 'the Boss', maar de aanstekelijke deuntjes op 'Tough all over' sluiten goed aan bij de huidige Springsteen-rage. H. J. K. John Cafferty the Beaver Brown Band - 'Tough all over' (EMI). Eind augustus brengt de forma tie Yankee Doodle Session zijn vijfde single op de markt. Deze bevat vier nummers, te weten: 'To morrow', 'Good looking Guy', 'Roc- kin Sweeper' en 'Koala love'. De teksten zijn van Loek van Hecke, de muziek van Diederick en Danny Benjaminsz, de muziek van Koala Love van Marty Robbins. De formatie bestaat uit Rinus Dees IJzendijke): accordeon/piano/orgel; Hans Calon (Breskens): drums; Danny Benjaminsz (Sluiskil): basgi- taar/sologitaar/ritmegitaar/stealgi- taar; Diederick Benjaminsz: zang. Voor de opname van de plaat is nog gebruik gemaakt van enkele aan vullende instrumenten met Leo van Leuven en Gilbert Rammeloo: trompet. De single is opgenomen in de gloednieuwe studio Flandria Mu sic Productions van Piet Brakman in Breskens. Op 8 juni was de eerste officiële opnamedag, 10 juli was de klus geklaard en stonden de vier nummer op de band. Deze is inmid dels door Piet Brakman naar de studio B. J. M. van Johnnie Hoes in Heerlen gebracht waar de plaat wordt geperst. Het is de eerste plaat die in de studio van Brakman is opgenomen en de betrokkenen zijn zeer tevreden over het resultaat. Het zijn nummers die bij jong en oud goed in het gehoor liggen. De datum waarop de plaat ten doop wordt gehouden is nog niet bekend. Wel staat het vast dat dit tijdens een grote avond moet gebeuren en liefst in Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7