Kruisdijk in gemeente Sluis beschermd natuurgebied Rijkswaterstaat neemt verwijt aan Terneuzense vissers terug VVV-INFORMA TRICES we krijgen weieens een doosje bonbons BRIEF AAN MINISTER VERKEER EN WATERSTAAT WISSEL BEVELANDER Wtesêl Keukenbrandje in woning in Breskens GROOTSTE POPULATIE BOOMKIKKERS BENELUX Museum Goes aangepast voor gehandicapten EXCUSES IN BRIEF: MIJN NIET TERUGGEGOOID Bromfietser reed door na botsing met bejaarde fietser Uitdiepen Drie fietsen uit rijwielzaak gestolen Gevolgen PZC/ provincie Oud-directeur van Goese ziekenhuizen G. T. Lie overleden Geld uit woning in Terneuzen ontvreemd MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg is op zoek naar een bromfietser die is doorgereden nadat hij een bejaarde fietser ten val had gebracht. Het ongeval deed zich gis termiddag omstreeks half drie voor nabij de Schroebrug in Middelburg. De 84-jarige Middelburger J.P. reed op zijn fiets ter hoogte van de krui sing van de Schroeweg en de Blauwe- dijk. Hij werd van achteren aangere den door de bromfietser en kwam ten val. Daarbij liep de man kneuzingen en schrammen op. De jeugdige bromfietser stopte wel, en praatte even met een omstander. Hij verdween echter snel om -naar zijn zeggen- een ambulance te bellen, maar kwam niet meer terug. De bromfietser reed op een don kerkleurige damesbrommer zonder verzekeringsplaatje. Hij is lang en mager en is tussen de 16 en 20 jaar oud. Hij heeft bruinachtig haar en een snorretje. De jongen droeg een witte helm met blauwe letters. De politie wijst erop, dat de jongen niet zal worden vervolgd wegens een misdrijf (het doorrijden na een aanrijding), indien hij zichzelf binnen 48 uur na het ongeluk aangeeft. Wie de politie nadere inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht 01180-27251 te bellen. BRESKENS - Een pan met vet die oververhit raakte was de oorzaak van een brandje in de keuken van de familie S. aan de Boeg in Breskens woensdagavond. Mevrouw S. had een pan met vet op het fornuis gezet, maar werd even later afgeleid door een telefoonge sprek. Door een knal werd zij aan het vet herrinnerd. Ze probeerde zelf eerst nog de brandende afzuigkap te blus sen, maar dat lukte niet. De brand weer van Breskens slaagde daar uit eindelijk wel in. De schade bleef be perkt. De Kruisdijk bij Sluis. SLUIS - Het' ministerie van land bouw en visserij heeft de Kruisdijk in de gemeente Sluis aangewezen als beschermd natuurgebied. Het gebied is met name van belang in verband met de aanwezigheid van de boom kikker. Volgens een recente inventa risatie van het rijksinstituut voor natuurbeheer bevindt zich in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de grootste populatie boomkikkers van de Bene lux. Een aanzienlijk deel daarvan leeft in de Kruisdijk. Het natuurmonument Kruisdijk, on geveer drie hectare groot en gelegen tussen Sluis en Heille, wordt gevormd door een vrijwel vierkant perceel gras land met daarin een U-vormige gracht. Rond die gracht ligt een wal, waardoor het grasland een glooiiend karakter heeft. Het gebied wordt aan alle zijden omgeven door wegen. In het natuurmonument liggen voorts vijf gebouwen met bijbehorend erf. Die vallen overigens niet onder de aanwijzing tot beschermd natuurge bied. De Kruisdijk is, aldus de natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje in het deze week verschenen zomernum mer van het verenigingsblad, van bui tengewoon belang voor de boomkik ker. De milieu-omstandigheden zijn er bijzonder geschikt: Kruisdijk verte genwoordigt het complete leefgebied van de boomkikker. De natuurbeschermingsvereniging stelt vast dat de aanwijzing van de Kruisdijk tot beschermd natuurge bied (de beschikking wordt overigens pas na één jaar definitief; tot dan kan beroep worden aangetekend) een be langrijke stap is in de bescherming van de boomkikker in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerder al wer den daarvoor gebieden in de Knok- kert en de Kievittepolder aangekocht. Voorts onderhandelt 't Duumpje met het waterschap Vrije van Sluis om het uitdiepen van de sloot in de wallen van Retranchement en de aanleg van een wandelpad zodanig uit te voeren, dat de leefwereld van de boomkikker rond dat dorp niet wordt aangetast. Voorts velegde het waterschap in de Vlamingpolder een oorsprongelijk tracé van de Duinweg om een voortplantingsplaats te be houden. „Maar ondanks alles", aldus 't Duumpje in het verenigingsblad, „is en blijft de boomkikker in ons land een bedreigde diersoort. In onze streek vinden we de grootste en le vensvatbare populatie. Met goed overleg en hier en daar een offer moet de boomkikker in West-Zeeuwsch- Vlaanderen behouden kunnen blij ven". Op de plaats van het natuurmonu ment Kruisdijk heeft vroeger de Kruisdijkschans gelegen. In 1762 werd die geslecht en omgevormd tot buitenplaats. De natuurbescher mingsvereniging dringt tenslotte aan om voor het natuurgebied een be heersplan op te stellen. Gs: beweegbare bruggen oyer Bevelands kanaal MIDDELBURG -r- Het dagelijks bestuur van de provincie houdt eraan vast, dat er beweegbare bruggen moeten komen over het Kanaal door Zuid-Beveland. Gedeputeerde staten hebben dat in een brief laten weten aan de minister van verkeer en waterstaat. Het gaat om de bruggen, die bij de verbetering van het kanaal, moeten dienen ter vervanging van de Vlakebruggen en de Postbrug. De minister heeft bij een bezoek aan Zeeland het idee geopperd vaste brug gen te bouwen. Zij wil daarmee de kosten drukken en binnen het tijd schema blijven. Uitvoering van het oorspronkelijke plan met de be weegbare bruggen levert volgens haar vertraging in het werk op. Gs wijzen erop, dat het eerste plan mede op advies van de raad van de waterstaat is gemaakt. Overwegingen waren, dat de scheepvaartroute ge schikt zou zijn voor de Rijnduwvaart met vier bakken en dat een onbeperk te doorvaarhoogte zou worden verwe zenlijkt. Het Schelde-Rijnkanaal heeft namelijk geen beweegbare brug gen en schepen met een grotere hoog te dan de Rijnschepen zouden dan gebruik kunnen maken van het Ka naal door Zuid-Beveland. Na de aan leg van de Oesterdam en de verbete ring van het Kanaal door Zuid-Beve land wordt op dit kanaal een groter scheepvaartaanbod verwacht. Als nu' vaste bruggen worden ge bouwd, blijft alleen het Kanaal door Walcheren beschikbaar als vrije vaar route in de noord-zuid-verbinding Rijnmond-Westerschelde. Zowel voor het scheepvaart- als voor het wegver keer zullen dan problemen ontstaan, aldus gs. In het Kanaal door Walche ren liggen voornamelijk lage bruggen en zowel het scheepvaart- als het wegverkeer zullen met langer opont houd rekening moeten houden als het scheepvaartverkeer op deze route toe- TERNEUZEN In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit de rij wielhandel van A. K. aan de Alvarez- laan in Terneuzen drie flesten gesto len. De dader(s) verschaften zich toe gang tot de werkplaats van de rijwiel handel door het forceren van een bovenlicht. De schade bedraagt enke le duizenden guldens. neemt. Bij de bouw van de derde brug over het kanaal ten noorden van Middelburg zal dan trouwens reke ning met deze situatie moeten worden gehouden. Het dagelijks bestuur wijst de minis ter verder op de mogelijke economi sche gevolgen voor de Zuidbeveland- se regio als vaste bruggen de beweeg bare gaan vervangen, vooral omdat daarvan in de plannen nooit sprake is geweest. Tenslotte schrijven gs dat zij ver wachten, dat, als de minister vast houdt aan de vaste bruggen, zij de plannen aan de regio voorlegt. „Het lijkt ons namelijk niet wel denkbaar, dat een na inspraak en zorgvuldige belangenafweging via de raad van de waterstaat genomen beslissing an ders dan via dezelfde, met waarbor gen omgeven procedure, kan worden omgebogen", aldus gs. Zij voegen daaraan toe, dat de daarmee gemoei de tijd mogelijk de tijdwinst die met het ministeriële alternatief wordt beoogd, teniet doet. Ook vinden gs, dat een zo belangrijke wijziging tot overleg met België moet leiden en wel op basis van het Schelde-Rijnverdrag. GOES - Het museum voor Zuid en Noord-Beveland aan de Sin gelstraat in Goes is na de res tauratie toegankelijk voor ge handicapten. Hoewel het niet mogelijk bleek alle niveauver schillen weg te werken is de looproute door het museum zo danig aangepast dat het gebouw voldoet aan de eisen van de Zeeuwse stichting voor Revali datie. De restauratiewerkzaamheden aan het historische gebouw ver lopen volgens de planning. Het ziet er naar uit dat het museum op 15 januari opnieuw ingericht kan worden. De sponsoractie voor vitrines is succesvol. Van de 80 vitrines zijn er al 60 'ver kocht'. Daarnaast heeft de ver eniging 'Vrienden van het Mu seum' een bijdrage ontvangen van het Anjerfonds Zeeland. Het bedrag van 10.000 gulden kan gedeeltelijk worden gebruikt voor vitrines of voor de verlich ting. Dankzij de sponsoring en deze subsidie kunnen de herin richtingskosten binnen de be groting blijven. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 TERNEUZEN - De Terneuzense vis sers, de broers A. en E. van Immer- seel hoeven niet op te draaien voor eventuele kosten als gevolg van de zoekactie begin vorige week naar een zeemijn in de Pas van Terneuzen en de stremming daardoor van het scheepvaartverkeer op een deel van de Westerschelde. Dat deelt de Direc tie Zeeland van Rijkwaterstaat in een woensdag verzonden brief aan de broers mee. Zoals gemeld richtte Rijkswaterstaat zich begin vorige week al met een schrijven tot de vissers. In die brief werd de broers, die de zeemijn ontdek ten, verweten onzorgvuldig te hebben gehandeld, omdat ze de mijn na 'm eerst aan boord te hebben gebracht, teruggooiden in het water. Op grond daarvan stelde Rijkswaterstaat de vissers verantwoordelijk voor schade die het rijk of derden zouden onder vinden tengevolge van de zoekactie en de stremming van het scheepvaart verkeer. In de nieuwe brief komt Rijkwaterstaat echter op haar stand punt terug en biedt de heren Van Immerseel „excuses aan voor de on juiste interpretatie van de feiten" en de daaruit voortvloeiende „beschuldi ging". Rijkwaterstaat was aanvankelijk af gegaan op mededelingen van buiten dienstmedewerkers. Volgens hun waarnemingen hadden de vissers de mijn aan boord genomen, waren ze vervolgens verder gevaren en hadden ze de zeemijn in de vaargeul van de Pas van Terneuzen gedumpt. Bij na der onderzoek en na het aanhoren van de lezing van de broers Van Immer seel, bleek van die waarnemingen echter niet veel te kloppen. De vissers bleken de mijn niet eens aan boord te hebben gehad. Het gevaarte was wel aan een ketting van het visnet blijven hangen, na enkele manoeuvres met de giek verspeelden ze echter de mijn. W. van Brakel, medewerker van de juridi sche dienst van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat, vindt het erg jammer dat Rijkswaterstaat ten on rechte paniek onder de vissers heeft gezaaid. „We vinden het niet meer dan billijk dit misverstand recht te zetten. We hebben misschien wat te impulsief gehandeld en zullen voortaan de fei ten eerst wat nauwkeuriger natrek ken alvorens we in de pen klimmen." Van Brakel voegt eraan toe dat even tuele schadeclaims nu hoogstwaar schijnlijk voor rekening van Rijks waterstaat komen. Er heeft echter nog niemand een schadeclaim inge diend. Ook de marine die de mijn lokaliseerde, lichtte en vervolgens tot ontploffing bracht, brengt geen kosten in rekening. Met het recente schrijven van Rijkwa terstaat is de zeemijnaffaire echter nog niet ten einde. Volgens de broers Van Immerseel liggen er nog meer mijnen op de Westerscheldebodem. Dat heeft ook de Terneuzense visser Freddy de Rooij geconstateerd. De Rooij heeft met behulp van een sonar- apparaat nog drie mijnen in de Pas van Terneuzen gelokaliseerd. Met die informatie wendde hij zich vorige week dinsdag tevergeefs tot de be manning van het marineschip 'De Woerden', dat op dat moment volop met de zoekactie bezig was. De Rooij; „Ik heb die mededeling eerst aan de verkeerspost gedaan en later aan de opvarenden van de V87 van Rijkwa terstaat, die hebben toen contact op genomen met de bemanning van de 'Woerden', die zeiden echter niets met die informatie te kunnen doen." De Rooij uiterst verbaasd over de reactie van de marine, nam daarop contact op met burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen, die toezegde de zaak te zullen uitzoeken. Visser De Rooij gisteren: „Ik heb pas nog con tact met de burgemeester gehad, maar hij zei dat de marine nog niet heeft gereageerd." Burgemeester Ockeloen, die enkele dagen de stad uit is, was woehsdag- avond niet voor commentaar bereik baar. Trijnie Heijloo (links) en Henja SCheele aan de informatiebalie GOES In zijn woonplaats Noord- wijk is op 67-jarige leeftijd overleden de heer G. T. Lie. Hij was van 1963 tot halverwege 1980 als chirurg en me disch directeur werkzaam in de Goe se ziekenhuizen. De gezondheidstoe stand van de heer Lie liet al enige tijd te wensen over; dat was ook de reden waarom hij destijds terugtrad als directeur van de stichting streekzie kenhuis De Bevelanden. In 1963 vestigde de overledene zich als chirurg in het St.-Joannaziekenhuis in Goes, waarvan hij parttime me disch directeur werd. Bij de fusie in 1974 met ziekenhuis Bergzicht ging hij samen met dr J. van Daal de medische directie van de nieuwe stichting streekziekenhuis De Beve landen voeren. In 1975 werd Lie alleen directeur. Hij beëindigde toen zijn uitvoerende werkzaamheden als chi rurg. Dokter Lie stond bekend als een kundig en vaardig chirurg, die veel belangstelling had voor zijn patiën ten. Ook als directeur was hij steeds geïnteresseerd in de menselijke aspec ten van de ziekenhuisorganisatie. TERNEUZEN Tijdens zijn vakan tie eind juli is uit de woning van W. A. G. uit Biervliet een geldbedrag van 150 gulden ontvreemd. Het is ondui delijk hoe de dader de woning is binnengekomen. had ik nog nooit meegemaakt, maar ik vond het wel erg leuk. We hebben ook inderdaad alle kaarten kunnen krijgen die de mensen hier kwamen vragen". Ze is wel verheugd over het feit dat de plaatselijke bevolking ook steeds meer gebruik gaat ma ken van de diensten van de VVV. „Want ook voor hen doen we ons werk", stelt ze. Eigenlijk is Trijnie Heijloo toevallig in het VVV werk gerold. Haar voor gangster was plotseling verdwenen en de VVV zat met de handen in hetr haar. Omdat haar man secretaris van die vereniging was bood ze aan tijdelijk in te vallen. Dat tijdelijk werd uiteindeijk definitief en mo menteel werkt ze zelfs niet alleen in Yerseke, maar in heel Zuid-Beve land. Daarnaast staat ze nogal eens op een toeristen- of vakantiebeurs. Veel tijd gaat ook zitten in het opbouwen van de activiteiten van uit Yerseke, want dat kantoor werd pas anderhalfjaar geleden geopend. Dat doet ze samen met haar collega Henja Scheele. „Het begint steeds beter te lopen. We horen ook al reacties van mensen uit het dorp dat er dit jaar weer meer toeristen lopen dan voorgaande jaren. Daar proberen we dan ook van alles aan te doen. Zo zijn we pas weer begon nen met die Flandria-rondvaartbo- ten. Die leggen sinds kort in Yerse ke aan en daar proberen we de middenstand dan weer voor te inte resseren". Ook al hebben de VVV-dames in de zomer hun handen vol. Toch werken ze er aan om het nog druk ker te krijgen. „We zouden hier in Yerseke eigenlijk een hotel moeten hebben. Daar is erg veel vraag naar. We zijn al eens bezig geweest met een hotel-boot, maar dat stuitte op problemen omdat de mosselbedrij- ven vreesden dat zoiets een vervui ling van het water op zou leveren", legt ze uit. Woensdag heeft ze nog eens 50 enveloppen met posters en het programma van de mosseldag in Yerseke, naar andere VVV-kanto- ren gestuurd. Dat deed ze in een poging om het op 17 augustus in het vissersdorp nog drukker te krijgen dan het ongetwijfeld al zal worden. „Je moet er wel wat voor doen, want als je zelf geen initiatieven neemt, wordt het niks met het VVV-werk. En je moet niet vergeten dat de klant koning is", aldus Trijnie Heij loo. René Schrier Advertentie De meest uiteenlopende vragen krijgen ze te horen, de informatrices van de VVV. Of ze nu in Amsterdam, Goes of Yerseke achter de balie staan. Zeker in deze zomermaanden willen ze nog wel eens met ongewone zaken geconfronteerd worden. Zo kreeg een van de informatri ces uit Yerseke, Trijnie Heijloo, vorige week met een Koreaan te maken. Deze logeerde in hotel de Zwaan in Kapelle, kwam lopend van Kapelle naar Yerseke voor enkele kaartjes en ging weer te voet terug. Ook wordt de VVV-dames in Yerse ke nogal eens gevraagd of van het toilet gebruik gemaakt mag wor den, want het vissersdorp moet nog steeds een openbaar toilet ontbe ren. En laatst klonk weer de vraag waar 'fort Rammenas' ligt. Het hoort er allemaal bij. En het is dan ook niet zo erg verwonderlijk dat ze een zucht van verlichting slaken als het seizoen in september weer afge lopen is. „Je werkt inderdaad drie maanden lang, zes dagen in de week, in een topdrukte., Maar het is gewoon erg dankbaar werk. En de mensen to nen die dankbaarheid ook. Zo krijg ik wel eens een doosje bonbons, een bosje bloemen en verschillende an sichtkaarten van tevreden klan ten", vertelt Trijnie Heijloo. De da mes van de VVV moeten altijd met een vriendelijk gezicht klaar staan. Ook als een zeurderige klant de zoveelste vraag stelt waar eigenlijk geen antwoord op te geven is. Ze zijn dan ook vriendelijk, maar ze zakken ook wel eens opgelucht on deruit als zo'n klant eindelijk uit het kantoor is. „Ik heb nog nooit mijn geduld verloren, maar het kost wel eens moeite", vertelt mevrouw Heijloo. rekening voor de streek-VVV Zuid- Beveland. Maar als ze net als deze week bij slecht weer, voor de derde keer terugkomen met de vraag wat er nog meer te doen is, ben ik niet te beroerd om eens een tochtje naar Antwerpen aan de raden. Dat is hier helemaal niet zo ver vandaan. We hebben in ieder geval nog nooit mensen weggestuurd zonder een bepaald doel". Als zich klanten aan de balie melden dan wordt aan de hand van een activiteitengids doorgeno men wat er zoal in Zeeland te doen is. De één houdt van musea en de ander juist weer niet. In gemeen schappelijk overleg kiezen de toe risten hun bestemming. Toch laat mevrouw Heijloo doorklinken dat de mogelijkheden op het gebied van slecht-weer-voorzieningen in Half juni begint de drukte in Yerse ke al. Dan komen de eerste bussen met toeristen die wel eens wat van het vissersdorp willen zien of de omgeving willen bekijken. Deze mensen kunnen kiezen uit verschil lende dagtochten. Het feit dat deze bussen naar Yerseke komen vloeit voort uit de voorbereidende werk zaamheden van de informatrice ge durende de winter. Dan stuurt ze folders over haar gebied naar perso neelsverenigingen van grote bedrij ven en bijvoorbeeld toeringcar-ope- rators. Enkele weken na de aan komst van de eerste bussen volgen de 'gewone' toeristen. Dat zijn men sen die op campings in de omgeving van Yerseke zitten of een huisje in het plaatselijke bungalowpark hu ren. Die willen gewoon weten wat er te doen is. Trijnie Heijloo: „In eerste instantie probeer je ze in Yerseke te houden en als die mogelijkheid uit geput is in ieder geval op Zuid- Beveland. We werken per slot van Zeeland niet voor het opscheppen liggen. Daarom is ze erg enthou siast over de plannen om aan de stoomtram Goes-Borsele een land bouwmuseum en fiets- en wandel routes te koppelen. Daar zal deze winter verder aan gewerkt wor den. In toenemende mate krijgen de me dewerksters van de VW te maken met verzoeken vanuit de plaatselij ke bevolking. Zo kunnen via het VVV ook kaarten besteld worden voor bijvoorbeeld popconcerten of theater-voorstellingen. Verder kun nen VVV-bonnen gekocht worden. Dat gaat steeds beter lopen, omdat niet iedereen wist dat zoiets kon. „Laatst, toen de voorverkoop van kaarten voor het concert van Bruce Springsteen begon, stond er al een rij mensen op de stoep te wachter} voor ik met mijn werk begon. Dat Vakmanschap i', Meesterschap Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 21