EG roept ambassadeurs voor overleg terug uit Zuid-Afrika Staatscommissie: euthanasie toestaan USAIR KOOPT 20 FOKKER 100-TOESTELLEN de PZC vandaag PRETORIA BEPERKT BEGRAFENISSEN BENZINEPRIJZEN TWEE CENT OMLAAG Vooral druk verkeer buitenlandse wegen Snuffelt U ook al lotussen de Kleintjes? ■am De dunne Wijnschandaal Kerncentrales Jet-set Bruggen VOORLOPIG GEEN WETTELIJKE REGELING Nederland moet EG 100 miljoen terugbetalen Zonnige perioden 28e jaargang no. 179 onderdag 1 augustus 1985 Begrafenissen In de ochtend bewolking en nog een kleine kans op een bui. Later op de dag flinke zonnige perioden, zwakke westen wind. Middag temperatuur 21 graden. ,»v ïJilüMMMü De Fokker 100. SOFIA ROME IDPA) - Naast Joegoslavië zucht ook Bulgarije onder een ongekende hittegolf, met temperaturen tot 41 gra den. Voor de spoorwe gen was dit ivoensdag reden de snelheid terug te brengen omdat spoor staven door de hitte zijn verbogen. Daar komt bij dat Bulgarije kampt met een zeer ernstig water gebrek wegens een te genvallende regenval in de afgelopen drie win ters. Ook in Italië hebben de mensen niet te klagen over gebrek aan zon. In Rome en ten zuiden daarvan is het al een maand vrijwel onafge broken zeer warm. waarbij de thermometer soms 30 tot 35 graden aanwijst. Daardoor zijn al verscheidene bos- branden uitgebroken. Op het schiereiland Gargano is daardoor 150 hektare bos en struikgewas verloren gegaan. Miljardenorder uit de V S voor Fokker SCHIPHOL (GPD) - Met de verkoop van 20 toestellen van het nieuwe type Fokker 100 aan USAir heeft Fokker een doorbraak geboekt op de Amerikaanse markt. USAir, een belangrijke binnenlandse luchtvaartmaatschappij, is in de VS de eerste klant voor de Fokker 100. Met de order, in geld uitgedrukt de grootste in dé Fokker-geschiedenis, is een bedrag van 1,2 miljard gulden gemoeid. Daarnaast heeft USAir een optie genomen op nog eens 20 vliegtuigen. een nieuwe productiehal zijn inmid dels in volle gang. Verder zal het personeelsbestand (nu 9.500) moeten worden uitgebreid. ,,Het zal voorna melijk gaan om hoog gekwalificeerde technici en mensen voor de automati sering", aldus de woordvoerster van Fokker. Fokker is op dit moment ook nog met andere luchtvaartmaatschappijen in onderhandeling over verkoop van de Fokker 100. Een van de belangrijkste kandidaten is SAS, de Zweedse maat schappij. Verwacht wordt dat SAS rond de 25 toestellen zal kopen ter vervanging van de DC 9-vloot. Fokker ziet in de order een bevesti ging van het vertrouwen dat de markt in het nieuwe vliegtuig stelt. Halver wege 1984 kocht Swissair acht van deze toestellen, onlangs gevolgd door de KLM die 10 Fokker 100's bestelde. „USAir is de derde kwalitatief hoog staande luchtvaartmaatschappij die dit toestel bestelt en dat geeft ver trouwen". aldus een woordvoerster van Fokker. Deze week nog sloot Fokker een contract af met de Amerikaanse maatschappij Piedmont Airlines voor de levering van vijf Fellows hips. Ook Empire Airlines in de staat New York plaatste een order voor twee toestellen van het type F28. Dit jaar verkocht Fokker tot nu toe zes tien Fellowships met een totale waarde van rond de 450 miljoen gulden en zestien Friendships die een bedrag vertegenwoordigen van ruim 360 miljoen gulden. CANNES (AP) - Tien kilometer ten westen van Cannes aan de Franse rivièra is ivoensdag een bosbrand uitgebroken, aldus de autoriteiten. In het hoogseizoen wordt het gebied drukbezocht door vakantiegangers. Het vuur wordt ondermeer met vliegtuigen bestreden. Verscheidene woningen in de omgeving van Mandelieu en Tanneron worden door het vuur bedreigd. Op de autosnelweg A8 en de autoweg langs de kust is het verkeer gestremd. De wieg van Stan Laurel - de dunne - stond in het Noorden gelse Ulverston: een mini-mu seum toont een collectie die net zo bizar is als de komiek zelf. PAGINA 2 Het ministerie van WVC trekt de waarschuwing tegen het drinken van Oostenrijkse wijn in. PAGINA 3 Volgens de oppositie raffelt het kabinet de inspraakproce dure rond de vestiging van nieuwe kerncentrales af. PAGINA 4 De bisschop van Malaga haalt fel uit naar de in luxe badende jet-set aan de Middellandse Zee. PAGINA 5 USAir heeft voor Fokker gekozen na zorgvuldige analyse van operationele, technische en economische aspecten van diverse vliegtuigontwerpen. „De Fokker 100 voor 105 passagiers is een zuinig en stil vliegtuig dat voldoet aan IxCCOVCL de strengste geluidseisen", aldus Ed win Colodny. president-directeur van USAir. De eerste Fokker 100, de vervanger van de F28, zal in 1987 worden gele verd aan Swissair. KLM neemt de eerste Fokker 100 in april 1988 in gebruik en USAir krijgt het eerste toestel in de tweede helft van 1988. In verband met de productie van de twee nieuwe toestellen (naast de Fok ker 100 de Fokker 50) moet de fabriek op Schiphol-Oost worden uitgebreid. De voorbereidingen voor de bouw van Met de order voor de levering van twintig Fokker 100 toestellen aan USAir heeft Fokker sinds het begin van dit jaar een record aantal vliegtui gen verkocht. Tot nu toe kan de vliegtuigfabrikant 94 verkoopsucces sen op zijn conto bijschrijven. Met de verkoop van dit aantal vliegtuigen is een bedrag gemoeid van ruim 3,5 miljard gulden. Ook verkoop van de wat oudere typen vliegtuigen van Fokker, de Friendship (F27) en de Fellowship (F28), loopt nog altijd als een trein. (Van onze verslaggever) HELSINKI - De tien EG-landen zullen hun ambassadeurs in Zuid-Afrika „voor overleg" terugroepen. Dat is gisteravond besloten in Helsinki waar de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen in de Nederlandse ambassade overlegden over tegen Zuid-Afrika te nemen maatregelen naar aanleiding van het uitroepen van de noodtoestand. De ambassadeurs zullen, zo zei minis ter van den Broek na afloop van het overleg, hoge ambtenaren van de tien ministeries van buitenlandse zaken in de EG, van advies moeten dienen over Gedeputeerde staten van Zee land vinden dat er beweegba re bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland moeten komen. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 Geding rond seksisme - Na twee en een half uur gepraat over onder meer het wel of niet seksistisch ge drag van de 34-jarige student psycho logie, R.E. van Nieuwenhof, is woens dag een kort geding tegen de Vrije Universiteit van Amsterdam alsnog ingetrokken. De Vrije Universiteit (V.U.) ontzegde Van Nieuwenhof - met drie anderen - recentelijk de toegang tot het gebouw en de colleges. De student ontkent de beschuldigingen. Woensdag werd be sloten een beroep bij de universiteits raad en het College van Geschillen tegen de weigering een student in te schrijven af te wachten. Naar ver wachting komt die uitspraak eind oktober. Advertentiei OOSTZAAN (ANP) - Toen de eigenaresse van dit paard haar troeteldier uit de wei wilde halen zakte het tot de buik in het drassige land. Omstanders en de vrijwillige brandweer van Oostzaan brachten het dier weer op de been. gezamenlijk tegen Zuid-Afrika te ne men maatregelen. De Tien zullen vanmorgen in Helsinki een gezamenlijke verklaring uitgeven, waarin nadere maatregelen tegen Zuid-Afrika zullen worden aangekon digd. Frankrijk had overigens zijn ambassadeur al teruggeroepen. Ier land en Luxemburg hebben geen am bassadeurs in Zuid-Afrika. De ambassadeurs zullen tegelijkertijd en op korte termijn uit Zuid-Afrika vertrekken en vervolgens naar Brus sel gaan voor het overleg met de groep ambtenaren (het Comité Politiek). Volgens Van den Broek moet met medewerking van de ambassdeurs, vóór september advies zijn uitge bracht. Het terugroepen van de ambassa- ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van super- en normale benzine, diesel en LPG gaan vrijdag 2 augustus met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen bij de zelftankstations zijn vanaf die dag voor een liter super 1,87 gulden, een liter normale benzine 1,80 gulden en voor een liter diesel 1,15 gulden. De gemiddelde prijs voor een liter autogas wordt 69,5 cent per liter. De prijsdaling is het gevolg van de notering op de internationale produkten- markt in combinatie met de 07itiuikkeling van de dollarkoers. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - Dit weekeinde worden op de Nederlandse wegen weinig pro blemen verwacht. De ANWB en de Politieverkeerscentrale hebben dit woensdag meegedeeld. Wel wordt een verhoogd verkeers aanbod verwacht op de autosnel wegen. In België wordt het druk op alle wegen richting kust en Ardennen en verder alle belangrijke door gaande wegen richting Luxem burg en Frankrijk. In Frankrijk zullen komend week einde wederom 9 miljoen wegge bruikers op pad zijn. In de omge ving van Parijs wordt vrijdagmid dag en -avond zeer druk verkeer verwacht. Knelpunten in zuidelij ke richting zijn de A6/7/A9, Beau- ne-Lyon-Montpellier, de N20, Or- leans-Vierzon, de N23, Le Mans- Angers, en verder de wegen rond Bordeaux, Lyon, en Limoges. Bij de Westduitse grensovergan gen Salzburg/Autobahn en Pfron- tenReutte moet rekening worden gehouden met wachttijden. Als al ternatief voor de grensovergang Pfronten/Reutte noemen beide or ganisaties Fuessen/Reutte). deurs moet gezien worden als een waarschuwing aan Zuid-Afrika, aldus Van den Broek. De EG-maatregel spreekt uitdrukkelijk over „het terug roepen voor het uitbrengen van ad vies aan het Comité Politiek". Dat betekent dat de ambassadeurs weer kunnen terugkeren naar hun stand plaats. Van den Broek zei echter niet wanneer dit zal gebeuren. Gemeen schappelijk te nemen economische sanctiof andere boycotmaatregelen zijn nog niet aan de orde geweest. Hoewel de Nederlandse bewindsman volledig achter de EG-maatregel staat, had hij in de vergadering wel duidelijk gemaakt dat die Nederland slecht uitkomt in verband met de in de ambassade verblijvende Klaas de Jonge om wiens uitlevering de Zuid afrikanen hebben gevraagd. De Ne derlandse ambassadeur is daarover in onderhandeling met de Zuidafrikaan- se. regering. Herdenkingsdiensten in de open lucht voor slachtoffers van onlusten in de 36 districten, waar de noodtoe stand van kracht is, zijn in Zuid- Afrika sinds woensdag verboden. Per begrafenis mag maar één dode ter aarde worden besteld en er zijn stren ge voorschriften gegeven voor wie een begrafenis-speech mag houden, welke onderwerpen beslist niet aan de orde mogen komen en over welke route de begrafenisgangers zich mo gen verplaatsen. Aldus blijkt uit een notitie, die de Zuidafrikaanse rege ring woensdag heeft vrijgegeven. Een geestelijke, die aan het graf een laatste groet wil brengen aan de over ledene, mag op geen enkele wijze het regeringssysteem en regeringsstand punten aanvallen, verdedigen, bekri tiseren. propageren of ter discussie stellen. In de nacht van 3 op 4 augustus Boulevard Evertsen VLISSINGEN DEN HAAG (GPD) - De staatscommissie voor het euthanasievraag stuk adviseert de regering om euthanasie toe te staan. Daarbij zal wel aan bepaalde voorwaarden moeten worden voldaan. De patiënt moet in een noodsituatie verkeren en het verzoek tot euthanasie dient te zijn gedaan in vrijwilligheid en na zorgvuldige overweging. De arts moet voorts een collega hebben gewaarschuwd alvorens tot euthanasie over te gaan. De staatscommissie zal haar rapport op 19 augustus aan minister Brinkman (WVC) aanbieden. De bewindsman zal overigens niet aan het werk gaan om wetsvoorstel len op dit punt in voorbereiding te doen nemen. Gezien het feit dat deze kabinetsperiode nog maar vrij kort is. ziet hij geen kans om nog binnen dit bestek met eventuele voorstellen voor wettelijke regelingen van euthanasie te komen. De staatscommissie, die onder voor zitterschap staat van mr. H. Jeukens, raadsheei" bij de Hoge Raad, heeft een advies opgesteld waarin zij zegt dat het bekende artikel 293 van het Wet boek van Strafrecht, dat euthanasie strafbaar stelt, moet worden aange past met de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om deze straf baarheid op te heffen. De staatscommissie is in meerderheid tot dit standpunt gekomen; twee van de vijftien leden van het in 19S2 met dit werk begonnen gezelschap zijn tegen. Dat zijn de hoogleraren dr. W. Klijn, die theologische ethiek in Nij megen doceert, en dr. mr. W. Nieboer, die strafrecht doceert in Tilburg. De lange duur van het werk van de staatscommissie is nogal eens aan kritiek onderhevig geweest. Er is een D'66-voorstel euthanasie wettelijk mogelijk te maken voor mensen die dat te kennen geven en hun wil zelf kunnen bepalen. Nu het rapport van de staatscommis sie er is wordt de kans dat er van een behandeling van het D'66-voorstel iets komt steeds kleiner. Vooral de fracties van CDA en VVD hebben gewacht op dit rapport. Overigens is er wel een kamermeer derheid, zo is al jaren duidelijk, die de euthanasieverbodsbepalingen wil afschaffen. PvdA en VVD zitten in dit opzicht ongeveer op één lijn. Zij willen dus een liberalisering van de wetgeving, in tegenstelling tot het CDA, waar men zich steeds een tegen stander heeft betoond van het wette lijk regelen van euthanasie. In het ontwerp-verkiezingsplan van het CDA wordt actieve euthanasie onder alle omstandigheden afgewezen. BRUSSEL (RTR) - Nederland moet de Europese Gemeenschap honderd miljoen gulden terug betalen, omdat het Nederlandse visserij- en melkbeleid, waar voor Brussel in 1980 en 1981 geld beschikbaar heeft gesteld, niet in overeenstemming was met de Europese richtlijnen. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie woens dag in Brussel bekendgemaakt. Volgens de Europese Commissie heeft Nederland ten onrechte 75,3 miljoen gulden uit de EG- kas ontvangen als compensatie voor de ingestelde vangstcontin genten voor vis. De Nederlandse vissers werden later betrapt op overschrijding van die contin genten. Verder zou Den Haag ten onrechte EG-geld hebben ontvangen voor een programma om de produktie van magere- melkpoeder te vergroten. De re gering moet de daarvoor ontvan gen 25 miljoen gulden eveneens terugbetalen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1