IN DE VRUMGKRANT: JAPAN OPENT MARKT Kritische toespraken van Schultz en Shevardnadze WERELDRAAD VAST VOOR VOLKEN MIDDEN-AMERIKA Amal krijgt 50 Syrische tanks Franse werf bouwt grootste cruise-schip ter wereld NIEUW PLAN VENEZUELA de riiXé vandaag Gestapo-agent vrijgesproken Noorse Wijnen Basisschool Zwart geld Zoet water Ziekenhuisplan Vandalisme Geen akkoord SFEER IN HELSINKI GEM A TIGD MEER INVLOED MOSLIMS De voornemens van Helsinki De meest kritische consument van Nederland vrijdagkrant Beter 228e jaargang no. 178 Woensdag 31 juli 1985 Elke rijdag ander nieuws. PARIJS (AP) - De Franse scheepswerf Chantiers d'Atlantique in St. Nazaire heeft het contract in de wacht gesleept voor de bouw van wat het grootste cruise-schip ter wereld moet worden, een schip met 2.500 bedden dat is besteld door de Noorse rederij Caribbean Cruise Line. Dat heeft de eigenaar, Alsthom, dinsdag bekend gemaakt. De werf heeft eerder de vermaarde passagiersschepen Normandie en France gebouwd en de Nieuw Amsterdam en de Noordam voor de Holland-Amerika Lijn. De bouw van het nieuwe schip, waarmee een bedrag is gemoeid van 150 miljoen dollar, zal de werf 4 miljoen manjaren werk opleveren en onderaannemers nog eens 3 miljoen manjaren. Van onze correspondent) TOKIO - Japan is bereid zijn interna tionale verantwoordelijkheid te dra gen, en zal binnen drie jaar een van de meest open markten in de wereld zijn. Dat is de kern van het langver wachte actieprogramma dat de Ja panse regering dinsdag officieel heeft bekend gemaakt. Tijdens een rechtstreeks door de tele visie uitgezonden persconferentie vroeg premier Nakasone het Japanse publiek om begrip voor het kabinets besluit, dat voor de consument bete kent dat het nu zelf op de kwaliteit en veiligheid van geimporteerde produk- ten moet gaan letten. Het vereenvoudigen van veiligheids voorschriften en keuringseisen voor buitenlandse fabrikanten die naar Ja pan willen exporteren is een van de zes onderdelen van het actieprogram ma. Andere punten zijn importbeper kingen voor bepaalde produkten, door de overheid gefinancierde plan nen om zeven tot acht miljard dollar extra te importeren, het stimuleren van de binnenlandse vraag, een libe ralisering van voorschriften voor be drijven (met name in de financiële sector) en een verlaging van de invoer tarieven op 1790 gespecificeerde pro dukten. Het groeiende overschot op de han delsbalans van Japan heeft geleid tot scherpe protesten van de Verenigde Staten, West-Europa, China en lan den in Zuidoost-Azië. Zes eerdere 'pakketten' van de Japanse regering hebben niets gedaan om de handels overschotten van Japan te verminde ren. Integendeel, voor dit jaar wordt (Slot zie pag. 3 kol. 5) Shell: raffinaderij op Curacao dicht DEN HAAG (GPD) - De directie van Shell-Cura§ao heeft besloten de raffinaderij op Curasao te sluiten. De directie heeft dit gisteren, na twee dagen koortsachtig overleg, meegedeeld aan de Antilliaanse minister-president mevrouw Maria Liberia-Peters. Shell blijft bereid de raffinaderij in eigendom over te dragen en gedurende een overgangsperiode operationele en technische diensten te verlenen. Deze bereidheid van de Shell sluit aan op een voorstel dat de Venezolaanse regering langs diplomatieke kanalen heeft gedaan aan Nederland en de Nederlandse Antillen. Het voorstel behelst het openhouden van de raffi naderij onder Venezolaanse en Antil liaanse vlag. De Venezolaanse minister van buiten landse zaken, Consalvi, verklaarde optimistisch te zijn over een dergelij ke, „intergouvernementele" oplos sing. De Nederlandse Rijksvoorlich tingsdienst liet weten dat Nederland over het Venozelaanse voorstel gaat praten met de indieners en de verte genwoordigers van de Nederlandse Antillen. Nederland wordt geen aan deelhouder in de raffinaderij, aldus een voorlichter van de RVD. Volgens Shell gaat de raffinaderij dicht omdat er geen overeenstem ming bereikt kon worden met de Venezolaanse Staatsoliemaatschap pij over gegarandeerde olieleveranties PZC Het Oostenrijkse wijnschan daal doet de belangstelling voor 'erkend' zuivere produk ten als biowijn en miswijn plot seling sterk toenemen. PAGINA 3 Het officiële begin van de ba sisschool staat voor de deur. Kinderen van 4 tot 12 jaar ondergebracht in één, ruim, schoolverband. PAGINA 4 Justitie ziet af van vervolging van vijfhonderd rekeninghou ders van de Verenigde Spaar bank, die zwart geld bij de bank hadden ondergebracht. PAGINA 5 De landbouw derft door een gebrek aan zoet water jaar lijks minimaal dertig miljoen gulden aan opbrengsten. PAGINA 9 Gs hebben het ziekenhuisplan voor Zeeland ongewijzigd vastgesteld: de sluiting van St.-Liduina is daarmee - wat de provincie betreft - defini tief. PAGINA 9 RKC neemt maatregelen tegen voetbalvandalisme: veertien 'fans' is een jaar lang de toe gang tot het veld ontzegd. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9 en II Sport: 13 aan Shell-Curagao. „Een blijvende le vensvatbaarheid van de raffinaderij op commerciële basis kon daardoor niet worden gegearandeerd", aldus Shell. Het is de bedoeling dat Shell de ruwe olie die nog in voorraad is, zal verwer ken en daarna de verwerkingsinstalla ties „successievelijk" uit bedrijf zal nemen. Naar verwachting zal dat plaats vinden in de loop van augustus en september van dit jaar. Afgelopen zondag verstreek de ter mijn van tien dagen waarbinnen de Shell-raffinaderij op Curasao en de Venezolaanse Staatsoliemaatschap pij PDVSA tot een akkoord moesten komen over de hervatting van de Venezolaanse olieleveranties aan Shell-Curasao. Twee weken geleden voerde minister president Lubbers samen met zijn Antilliaanse ambtsgenote Liberia-Pe ters in Venezuela besprekingen met de Venezolaanse overheid en de direc tie van Shell-Curagao. Het leek er toen sterk op dat een principe-over eenkomst gesloten zou worden. Een aantal details moest echter nog geregeld worden tussen Venezuela en Shell. Venezuela wilde pas garanties afgeven over de toevoer van ruwe olie als Shell een meerderheid van de aandelen zou behouden in de raffina derij en zodanig zou investeren in de raffinaderij, dat het bedrijf ook op de langere termijn levensvatbaar zou zijn. De Shell-directie maakte er vorige week al geen geheim van dat het ontbreken van een commercieel ak koord tussen met PDVSA onherroe pelijk zou leiden tot het sluiten van de raffinaderij op Curagao. De toch al zeer geplaagde Antilliaanse economie krijgt daarmee zijn zoveelste gevoeli ge klap. Het sluiten van de raffinaderij bete kent namelijk dat ruim 1900 man op straat zullen komen te staan. Daar naast zullen nog eens een groot aantal onder-aannemers, die werkzaam zijn op of rond de raffinaderij, zonder werk komen te zitten. Voor de sluiting van de Shell-raffina derij was één op de vijf bewoners van Curagao werkloos. De sluiting bete kent dat dat straks stijgt tot één op de vier. De eerste handdruk buitenlandse zaken. van Shultz (links) en Shevardnadze. Midden: Paavo Vayrynen. de Finse minister van (Van onze verslaggever HELSINKI - Een harde Amerikaanse aanval op het niet naleven van de mensenrechten door de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen; Sowjet- kritiek op Amerikaanse onwil om tot wezenlijke akkoorden over wapenbe perking te komen en een wedloop met ruimtewapens te beginnen. Ondanks de kritische toespraken van de Amerikaan Shultz en de Rus Shevardnadze was er de ondertoon van bereidheid met elkaar in gesprek te blijven. Dit bleek gisteren tijdens de eerste dag van de herdenking van het tienjarig bestaan van de Akkoorden van Helsinki. De Nederlandse minister Van den Broek nam in zijn reactie duidelijk afstand van de benadering van Shultz, die een kwart van zijn rede voering had uitgetrokken voor een opsomming van wegens politieke of godsdienstige opvattingen vervolgde dissidenten, in de Sowjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije. Van den Broek, die donderdag spreekt, liet weten liever te kiezen voor de zogenaamde stille diplomatie. De Luxemburgse minister Poos zat, gisteren sprekend namens de tien EG-landen, ook op die lijn. Hij hekel- De Shell-raffinaderij bij Willemstad, Curagao. BUENOS AIRES (GPD) - Een groot deel van de 450 kerkelijke vertegenwoordigers die in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires de bestuursvergadering van de Wereldraad van Kerken bijwonen zal morgen een hele dag vasten uit solidariteit met de volkeren in Midden-Amerika. Dat gebeurt op initiatief van een delegatie van de Wereldraad die vorige week een bezoek bracht aan onder meer El Salvador en Nicara gua. De vastendag wordt gehouden in navolging van priester-minister Miguel d'Escoto uit Nicaragua, die sinds begin juli biddend en vastend protesteert tegen de Amerikaanse Midden-Amerika-politiek. de de schendingen van de mensen rechten „in sommige landen die de Slotakte hebben ondertekend", maar noemde die landen en de individuele mensen die het slachtoffer zijn van die schendingen, niet. Shevardnadze beklemtoonde dat de ontspanningspolitiek, zoals die spreekt uit de Helsinki Slotakte, moet worden voortgezet. Zijn rede werd, hoewel er geen sprake was van enige koerswijziging na het vertrek van Gromyko, in de Finse hoofdstad over het algemeen als „gematigd" opgevat. Centraal in Shevardnadzes toespraak stond de veiligheid in Europa. De minister uitte in zijn rede kritiek op de Amerikaanse militaire ontwikke lingen, met name op het plan van president Reagan voor een in de ruim te te stationeren defensiesysteem SDI, beter bekend als 'Starwars'. Ver der was een voorname plaats inge ruimd voor het voorstel van partijlei der Gorbatsjov om vanaf 6 augustus (de dag waarop 40 jaar geleden de atoombommen op Hirishima en Na gasaki vielen) alle ondergrondse kern proeven te verbieden. Dit „eenzijdige moratorium" zoals de Russen het noemen, zal gelden tot 1 januari 1986. Tot nog toe houden de supermachten zich aan het verbod op bovengrondse kernproeven, dat uit 1963 dateert. Van den Broek zei gisteren dat tijd stip en wijze van Gorbatsjovs voorstel (aan de vooravond van Helsinki en de eind augustus te houden conferentie over naleving van het non-prolifera tieverdrag, dat verspeiding van kern wapens wil tegengaan) een toetsing nodig maken over de serieuze bedoe lingen ervan. Er zal ernst moeten worden gemaakt met de verificatie, anders heeft het geen enkele zin, aldus Van den Broek. De minister heeft overigens toch kans gezien zijn Russische collega Shevardnadze even aan te schieten. Van den Broek maakte van die gele genheid gebruik om een afspraak met Shevardnadze te maken voor een resprek in september, als beide be- vindslieden in New York de Algeme- te Vergadering van de Verenigde laties bijwonen. HAMBURG (AFP/RTR/UPI) - Een rechtbank in Hamburg heeft maan dag een Gestapo-agent vrijgesproken van moord op ten minste zeven Pool se joden. Rechtbankpresident Bertram ver klaarde dat het aannemelijk is dat de thans 70-jarige Harri Schulz in het ghetto van Warthenau deelgenomen heeft aan executies maar dat het onomstotelijke bewijs daarvoor ont breekt. Het openbaar ministerie, dat levens lang tegen Schulz heeft geëist, heeft aangekondigd tegen het vonnis in beroep te gaan. BEIROET (UPI/RTR) - De shi'itische Amal-mi- litie in Libanon is dins dag in het bezit geko men van ongeveer 50 Syrische tanks. De tanks reden aan het eind van de middag Bei roet binnen en werden door Amal-leden door smalle straatjes geleid. De tanks werden afgele verd op de internatio nale luchthaven van Beiroet. „Het zijn geen Syrische tanks, het zijn onze tanks", aldus de reactie van de leider van de politieke sectie van de Amal, Akef Haidar, des gevraagd. De Amal-mili- tie beschikte voor zover bekend tot dusver niet over tanks. Politieke waarnemers in Beiroet brengen de leve ring van T-54 tanks in verband met de druk die Syrië kennelijk op de Libanese regering wil uitoefenen akkoord te gaan met moslim-plan nen voor een nieuwe po litieke constellatie in Li banon die de moslim- groepermgen meer in vloed moet geven. Amal-leider Nabih Berri verklaarde dinsdag dat een gedeeltelijke oplos sing voor de Libanese crisis onaanvaardbaar is. Hij en Druzen-leider Jumblatt hadden de twee dagen daarvoor ge sprekken gevoerd met de Syrische vice-presi dent Abdel Halim Khaddam. Tn de Finse hoofdstad '\-J Xtekenden 35 staatshoof- den en regeringsleiders in de zomer van 1975 een docu ment dat de geschiedenis inging als 'De slotakte van Helsinki'. Na twee jaar vergaderen werd toen de Conferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) afge sloten. En bij die gelegenheid legden de deelnemende landen op papier vast dat zij hun betrekkingen wilden gaan verbeteren en beloofden ze een bijdrage te zullen leveren aan de vrede, veiligheid en samenwerking1 in Europa. Bovendien verklaarden ze het proces van ontspanning duur zaam te willen maken. Deze week wordt in hetzelfde Helsinki het twee de lustrum-van-de-goede-voornemens herdacht. Opnieuw zijn de '35' van toen bijeen. Dat een bijeenkomst als deze kan worden gehouden moet ei genlijk al een wonder heten na alles wat er sinds 'de slotakte van Helsinki' is gebeurd dat haaks staat op de beloftes en idealen. Van de ontspan ning tussen Oost en West, toen een teer plantje met niettemin groeimoge lijkheden, is nog maar weinig overge bleven. De bewapeningswedloop is onverminderd doorgegaan. De sa menwerking op gebieden als econo mie, wetenschap, technologie en mi lieu heeft maar weinig vooruitgang geboekt. En als het gaat over de mensenrechten (de samenwerking op humanitair gebied) dan moet worden vastgesteld dat nog maar bitter wei nig is bereikt. Voer dus voor cynici om aan de herdenking in Helsinki deze week schouderophalend voorbij te gaan. De geloofwaardigheid van de af spraken, tien jaar geleden in het imposante Finlandia-complex ge maakt en plechtig ondertekend, heeft zware deuken opgelopen. Daarover zijn op de eerste dag van de herden king al bittere woorden gesproken. Van de kant van de nieuwe Sowjet- minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze kwam een toespraak met een bepaald milde ondertoon. Maar zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz maakte de Russen ernstige en harde verwijten over de naleving van de akkoorden van Helsinki. Ideaal en werkelijkheid hebben de afgelopen tien jaar ver uit elkaar gelegen. Span ningen zijn hoog opgelopen. Het noe men van een rijtje begrippen dat daarvoor model staat is al voldoende als herkenning: Polen en de onder gang van Solidariteit, de Russische inval in Afghanistan, de weigering van de Verenigde Staten om het Salt Il-verdrag tot beperking van de stra tegische bewapening te bekrachtigen, het NAVO-dubbelbesluit over de sta tionering van kemraketten in West- Europa te plaatsen, het neerhalen van een Zuidkoreaans passagiersvliegtuig boven de Sowjet-Unie, de Amerikaan se invasie op Grenada. Over en weer nagelen de ondertekenaars van de dure beloftes elkaar over de schen ding van de slotakte van Helsinki aan de schandpaal. Pessimisten hebben de neiging uit die grote afstand tussen voornemens en praktijk de simpele conclusie te trekken dat 'Helsinki' nooit veel heeft voorgesteld. Het was al geen echt verdrag, maar een soort moreel handvest, een gedragscode. En zelfs daarmee blijkt niet te leven. Wat zou ooit nog het 'vervolg' kunnen betekenen? Toch wordt met een dergelijke ver oordeling van wat tien jaar gele den in Helsinki tot stand kwam on recht gedaan aan een proces en de wil daaraan op langere termijn inhoud te geven. De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) is hoe dan ook niet dood verklaard. Ze heeft de betekenis gekregen van de spiegel die men elkaar van tijd tot tijd kan voorhouden. Ze is zelfs een begrip geworden. En van die soort zijn er in de harde oost-west-confrontaties van de laatst jaren niet veel overgebleven. Daarom heeft de herdenking van de ondertekening van 'de Slotakte van Helsinki' zeker waarde. Al was het alleen maar omdat de Amerikaanse en Russische ministers van buiten landse zaken er in de gelegenheid zijn om de komende topontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov in novem ber van dit jaar voor te bereiden. Goede voornemens blijken soms al toegevoegde waarde te krijgen als ze het vermogen hebben om te blijven bestaan. ydM Een Syrische T 54-tank van Russische makelij op weg naar Beiroet. OSLO (RTR) - Norske Shell, onderdeel van de Koninklijke Shell Groep, heeft bij Noorwe gen een olievondst gedaan die een van de grootste is op het Noorse continentale plat, zo heeft het oliedirectoraat van de Noorse regering dinsdag bekendgemaakt. De vondst is gedaan voor de kust van Mid den-Noorwegen. Het veld be vat ongeveer 250 miljoen va ten (van 159 liter) lichte olie. Eerste proeven hebben uitge wezen dat een produktie van 15.700 vaten olie per dag mo gelijk is. Zonnige perioden en nagenoeg geen buien. Matige noordwesten ivind. Mid- dagtemperatuur 18 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1