Franse oproerpolitie na rellen naar Guadeloupe M/EEK-UIT VN: VRIJWILLIGE SANCTIES de PZC vandaag l/l/EEK-l \NEEK-IT GIF LIJST GROEIT MET DE DA G Liverpool-supporters twee maanden onschuldig in cel Zomerse prijsstunt waals mojite Nairobi: vrouwen in de aandacht Heden: Witte Boekenmarkt Meer zon 228e jaargang no. 175 Zaterdag 27 juli 1985 W. F. HERMANS: „Ik wil boeken bouwen als kerken als gevangenissen desnoods....". Pagina 13 JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse president P. W. Botha heeft vrijdag verklaard gezegd dat hij bereid is om met de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Nobelprijswinnaar Desmond Tutu, te praten over de situatie in de zwarte woonwijken. Botha ging daarmee in op het aanbod dat Tutu twee dagen geleden deed voor de Engelse BBC-televisie. Zo'n gesprek zou dan over harde, wezenlijke zaken moeten gaan en niet over 'koetjes en kalfjes', aldus Tutu. Raketcompromis Geldautomaat Herten Consul in Moskou van 'provocatie9 inzake joodse visa beschuldigd !0i iwm jm Uit modder geredde vrouw overleden Wisselend bewolkt, maar ook zonnige perioden en droog. Matige soms vrij krachtige westenwind. Maximum temperatuur 22 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN VENLO (ANP) - Een kort maar hevig noodweer heeft vrijdagmiddag rond vijf uur grote schade aangericht aan veertig tuindersbedrijven in Venlo. Volgens een woordvoerder van het verzekeringsbedrijf de Hagelunie loopt de schade volgens een voorlopige schat ting in de miljoenen guldens. Ook het stadsdeel Blerick is ernstig getroffen. Volgens de gemeentepolitie zijn er tal van bomen van minstens dertig straten geveld, diverse daken vernield, twee werkketen omgewaaid en enkele auto's totaal ver nield. Botha bereid tot gesprek met Tutu (Van onze correspondent) Het PvdA-kamerlid De Vries acht het onwaarschijnlijk dat PvdA en CDA na de verkiezin gen van mei '86 een compro mis zullen bereiken over de plaatsing van kruisraketten. PAGINA 2 Bij de grote banken kan vanaf oktober geld 'uit de muur' wor den opgenomen. PAGINA 4 Het Oostburgse raadslid Van der Weegen wil enkele Loo- herten redden door ze in het hertenkamp in Groede onder te brengen. PAGINA 7 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 4 Sport: 5 Provincie: 7, 9 en 11 Willem Frederik Hermans; Ne derland en de Letteren; Recen te poëzie; Nieuw werk van René Stoute; Vercors en de Stilte; Duiken naar cultuur goed; Erasmusprijs voor Paul Delouvrier; Radio- en tv-pro- gramma's voor het weekeinde. PAGINA 13, 14, 15, 16 en 17 Groeten uit Cadzand, een aangenaam strand en een (kleurig) dorp; Klaas de Jonge en de (nog) sterke arm van Zuid-Afrika; Kees Mol, bos bouwer, ten strijde tegen de vuuligheid. PAGINA 19, 20 en 21 V Botha's bereidheid om met Tutu om de tafel te zitten kwam op een mo ment dat in New York de VN-Yeilig- heidsraad in een speciale zitting bij eenkwam om een door Frankrijk inge diende resolutie te behandelen. In de Veiligheidsraad werd later op de avond een resolutie aangenomen waarin aangedrongen wordt op inter nationale, vrijwillige sancties tegen Zuid-Afrika, om dat land te dwingen een eind te maken aan het apartheids systeem. In de resolutie wordt opge roepen tot vrijlating van alle politieke gevangenen - te beginnen met Nelson Mandela - en 'terughoudendheid op het gebied van sport en culturele betrekkingen'. De resolutie werd aan genomen met 13 stemmen voor en twee onthoudingen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië onthiel den zich van stemming. Eerder hadden de VS en Groot-Brit- tannië een veto uitgesproken over een amendement op de resolutie dat was ingediend door de zes niet-gebonden leden in de raad. Daarin werd aange drongen op verplichte internationale sancties tegen het blanke minder heidsregime in Pretoria. Frankrijk onthield zich van stemming over dit amendement. President Botha verklaarde, dat hij bereid is met iedereen te praten, mits zo'n persoon openlijk geweld afwijst om een einde te maken aan de proble men in het land. Botha zei, dat er zelfs .een speciale regeringscommissie was voor dit soort gesprekken, maar hij stelde zich ook open voor een per soonlijk gesprek. Bisschop Tutu was vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar, maar uit kringen in zijn omgeving kon worden gehoord, dat zo'n gesprek tussen hem en Botha alleen zin heeft, als de regering een einde maakt aan de noodtoestand, alle politieke gevan genen van de laatste dagen vrijlaat en de veiligheidstroepen onmiddellijk te rugtrekt uit de zwarte woonwijken van de Oost Kaap en de Oost Rand. Tijdens een ontmoeting met 1000 leden van de multi-raciale oppositie partij in het blanke parlement, de PFP (de Progressieve Federale Partij) in Kaapstad, lanceerde oppositielei der Van Zijl Slabbert een 5-punten- programma om uit de problemen van het land te komen. „Gigantische stappen zijn op dit mo ment noodzakelijk. De tijd is voorbij, dat de regering kan volstaan met het uitspreken van een bereidheid om over redelijke verlangens te onder handelen. De zwarte bevolking heeft recht op volledig burgerschap en vol ledige deelname aan een regering, die over haar leven beslist", aldus Van Zijl Slabbert. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft haar ambassadeur in Zuid-Afrika, Federico Garayalde, gevraagd zijn terugkeer naar dat land uit te stellen, "om de situatie na het uitroepen van de noodtoestand in dat land in Madrid te bestuderen." Dat hebben officiële bronnen vrijdag ge zegd. AMSTERDAM (ANP) - Bij een brand in het bejaar dentehuis Osdorperhof in Amsterdam is vrijdagavond een 96-jarige vrouw zwaar gewond geraakt. Volgens de politie ontstond de brand rond acht uur op de elfde etage, vermoedelijk door kortsluiting in een televisie. De woning van de vrouw, die met verstik kingsverschijnselen in een ziekenhuis moest worden opgenomen, brandde geheel uit. De overige twintig kamers op de elfde etage liepen rookschade op. Aanvankelijk dacht de brandweer met een grote brand te maken te hebben. Later bleek dit mee te vallen, aldus een politiewoordvoerder. De bewoners van de elfde etage werden elders in het bejaardentehuis onderge bracht. Over de schade is nog niets bekend. Op de foto wordt de gewonde vrouw met grote spoed naar het ziekenhuis afgevoerd. Nieuwe arrestaties in wijnschandaal HAMBURG/WENEN (ANP/AP) - In Oostenrijk zijn donderdag nog eens vijf personen gearresteerd in verband met het wijnschaal, zo heeft een politie woordvoerder vrijdag bekendgemaakt. Het totaal kwam daarmee op tien. Besmette Oostenrijkse wijn is al aangetroffen tot in Japan en de VS. Daarnaast werd vrijdag in de Bonds republiek de inbeslagneming bekend gemaakt van één miljoen liter Ita liaanse tafelwijn die is aangelengd met water en waarin ook een bepaald percentage chloride werd aangetrof- DEN HAAG (GPD) De Nederlandse consul in Moskou is op de Russische televisie 'provocatief optreden in verband met de emigratie van joden naar Israël' verweten. De beschuldi ging werd geuit door de joods acti vist Daniël Shapiro, die onlangs in de Sowjet-Unie een voorwaardelijke veroordeling heeft gekregen. Dit meldde het NOS-journaal vrijdag avond. Nederland behartigt de belan gen van Israël in de Sowjet-Unie sinds het verbreken van de betrekkingen tussen beide landen in 1967. Volgens Shapiro zou de Nederlandse consul - met twee andere westerse diplomaten en drie journalisten - hem tot 'anti- Sowjet activiteiten' hebben aangezet. In het Nederlandse consulaat in Mos kou worden de uitreisvisa voor joodse Sowjet-burgers naar Israël uitgereikt. Shapiro beschuldigde de Nederlandse consul ervan papieren voor het Israë lische staatsburgerschap en brieven waarin niet-bestaande mensen hun familie opriepen naar Israël te emigre ren te hebben uitgedeeld, aldus het journaal. DEN HAAG (ANP) - Bij de Zuidafrikaanse ambassade hebben ciraca 100 mensen vrijdagmiddag gedemon streerd tegen de noodtoestand die deze week in Zuid-Afrika is ingesteld. De demonstratie, georganiseerd door de Anti Apartheidsbeweging Nederland (AABN), werd onder andere bijgewoond door PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl, FNV-bestuurder J. Stekelenburgde Amsterdamse wethouder Van de Klinkenberg en Mient-Jan Faber van het IKV. Bij de ambassade werd symbolisch ook de noodtoestand uitgeroepen. Enkele zwarte Zuidafrikanen zongen protestliederen en Vusile Makatini, en een ANC-vertegenwoordiger in Nederland hield een pleidooi voor de zwarte Zuidafrikanen. fen. Het hoofd van het Westduitse justitiële apparaat, Werner Hempler, zei dat de wijn tussen april en juni in tankwagens was ingevoerd in de Bondsrepubliek. Hij zei ook te menen dat de vier Westduitse wijnen uit Rheinhessen waarin di-ethyleengly- col werd vastgesteld werden versne den met Oostenrijkse wijnen en dat er geen reden is om aan te nemen dat het chemische middel in Westduitse be drijven werd toegevoegd. Bij de nieuwe arrestaties in Oosten rijk ging het ook om twee vermoedelij ke aanstichters tot chemische wijzi ging van wijn, Otto Nadrasky sr. en jr., die een laboratorium hebben waarin zij, naar men vermoedt, het proces hebben uitgevoerd, aldus de politie. Ook gearresteerd werd donderdag een partner van Nadrasky sr., Richard Grill, in wiens wijnen 13,5 gram di- ethyleenglycol per liter werd gevon den of bijna de dodelijke dosis voor mensen met een zwakke weerstand. De lijst van besmette wijnen die wordt samengesteld door het Oosten rijkse ministerie van volksgezondheid groeit nog dagelijks. Het Westduitse ministerie van volksgezondheid in Bonn publiceerde vrijdag ook een, weer uitgebreide lijst de namen van ruim 350 besmette wijnen uit Oosten rijk. De Keuringsdienst van Waren in Am sterdam, die een lijst met 61 besmette wijnen opstelde, heeft nu ook in een fles Oostenrijkse rode wijn diethy- leenglycol gevonden. PAGINA 3: ZWARTE LIJST GIFWIJNEN BRUSSEL (RTR) - Twee supporters van de Britse voetbalclub Liverpool zijn vrijdag in Brussel op vrije voeten gesteld. Ze werden onschuldig bevonden aan het beroven van een Belgische man. De vrijlating geschiedde na getuigeverklaringen van andere voetbalfans, die verklaarden dat de twee op het moment van de beroving ergens anders waren. De beroofde Belg had tegen de rechter gezegd dat de twee Britten mogelijk niets met de overval te maken hebben gehad. Officier van justitie De Brauwere bood de twee Britse voetbalfans zijn verontschuldigingen aan dat zij twee maanden in voorarrest hebben doorgebracht op grond van ondeugdelijk onderzoek van de politie. Na de gewelddadigheden in het Heysel-stadion op 29 mei zijn slechts enkele Britse supporters gearresteerd. Onder hen waren de twee thans vrijgelaten mannen. De gevechten kostten aan 38 toeschouwers het leven terwijl er ongeveer 400 gewond raakten. (ZIE OOK PAGINA 3) Advertentie 9-21 uur, Britannia Vlissingen. Toegang vrij. Advertentie Let op: Waals komt met een zomerse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming Als afsluiting van deze pe riode gaan wij onze hele zomer voorraad 3 dagen lang voor té gekke prijzen uitverkopen. L' betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag. vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. l.angc Delft 14-lb Middelburg Telefoon01180-12036 (Van onze correspondent) PARIJS - Op Guadeloupe hebben aanhangers van een twintigtal onaf hankelijkheidsgroeperingen de hoofdstad Point-a-Pitre met barrica des van het achterland afgesloten. Bij de al enkele dagen durende rellen op het eiland is zeker één dode de vrouw van een gendarmeriekapitein gevallen. Vanuit Frankrijk zijn driehonderd man oproerpolitie naar het overzeese gebied overgevlogen. De onafhankelijkheidsbewegingen ei sen de onmiddellijke vrijlating van Georges Faisans, de leider van de MPGI, dat is de 'beweging voor een onafhankelijk Guadeloupe'. Faisans is al anderhalve maand in hongersta king. Hij werd gearresteerd nadat hij een Franse onderwijzer met een mes had aangevallen. De prefect van het kleine eilanden rijkje in de Caraibische Zee, dat wordt bestuurd als een Franse provincie, heeft de justitie gevraagd maandag te overwegen of het verzoek tot vrijla ting van Faisans kan worden ingewil ligd. Leiders van de twee belangrijk ste onafhankelijkheidsbewegingen hebben via de radio hun aanhang opgeroepen 'niet van de wanorde ge bruik te maken om stommiteiten te begaan'. Guadeloupe bestaat uit negen eiland jes met ruim 38.000 inwoners, onder wie 8000 Fransen uit het moederland. 'n de Keniase hoofdstad 'V*i JLNairobi heeft de afgelopen twee weken een groot- scheepse conferentie onder de paraplu van de Verenigde Naties alle aandacht gericht op de positie van de vrouw in de wereld. Meer dan drieduizend afgevaardigden uit alle hoeken van de aardbol hebben er een poging ondernomen na te gaan wat er terecht is gekomen van de doelstellingen die tien jaar geleden op papier werden gezet toen de VN de periode 1975-1985 uitriep tot 'het de cennium van de vrouw'. De conferen tie was ook bedoeld om als vervolg daarop een strategie uit te stippelen naar de toekomst, de jaren tot het begin van 21ste eeuw. En daarbij gaat het dan vooral om problemen die de vrouw in de wereld dagelijks op haar weg vindt: gelijkstelling, ontwikke ling en vrede. Nairobi, Afrika's confe- rentiestad van betekenis, was in dit opzicht niet alleen een ontmoetings plaats voor de delegaties waar naast het bekende vergadercircus ook alle gelegenheid was voor het leggen van contacten en het uitwisselen van er varingen. Nairobi is ook de stad die de tegenstellingen in de wereld haar scherp weerspiegelt: het moderne centrum van deze metropool wordt omzoomd door krottenwijken waar vrouwen in de erbarmelijkste omstan digheden leven. Zoals op menige VN-conferentie in het verleden is gebeurd was dat ook in Nairobi het geval: wereldpoli tieke vraagstukken beheersten de dis cussies. Toen het erop aankwam posi tie te kiezen in kwesties als plaats en betekenis van de zwarte vrouwen in Zuid-Afrika en de Palestijnse vrou wen in de door Israël bezette gebieden werden de geijkte scheidslijnen met een zichtbaar. Het westen, het oost- blok en de ontwikkelingslanden ston den mijlen ver van elkaar. Ook in Nairobi leidde dat tot een heel inge wikkeld en moeizaam proces om tot - doorgaans tamelijk afgezwakte - geza menlijke uitspraken te komen. Want juist dat laatste behoort tenslotte de kracht van zo'n wereldconferentie te zijn. Maureen Reagan, dochter van de Amerikaanse president en voorzitter van de delegatie uit de Verenigde Staten, heeft dagenlang steun probe ren te vinden voor haar opvatting dat deze Wereldvrouwenconferentie niet de mist mag ingaan door onenigheid over wereldpolitieke vraagstukken. Maar ze botste daarbij nogal op weer stand van andere delegaties die in dit standpunt een dubbele bodem zagen: de Amerikanen moesten maar niet proberen om resoluties tegen te hou den met daarin kritiek op de politiek van Reagan. Kortom, aan diep snij dende tegenstellingen in Nairobi geen gebrek. Het min of meer verplichte slotdocument waarin de punten van overeenstemming van de conferentie gangers worden vastgelegd, is daar mee eerder een weergave van het spanningsveld van opvattineen. Vaak worden succes of mislukking afgemeten aan de inhoud van de ze nogal kunstmatige uitspraken bij de afloop van een dergelijke wereld conferentie. Toch is het niet helemaal eerlijk bij het waardeoordeel over Nairobi daarop volledig af te gaan. De positie van de vrouw in de wereld is er anno-1985 nog altijd een van grote achterstand. Maar dat neemt niet weg dat er sinds het Jaar van de Vrouw in 1975 tóch het nodige is gebeurd. Om te beginnen is de vrouw met haar eigen problematiek op talloze terrei nen steeds nadrukkelijker in de aan dacht gekomen. Er is een stortvloed van informatie losgekomen over onge lijkheid tussen mannen en vrouwen waar het gaat om werk, zelfstandige positie, aanzien, invloed en medezeg genschap. Overal ter wereld zijn orga nisaties, belangengroeperingen en overheden tot het besef geraakt dat er verandering in bestaande verhoudin gen nodig is, wil de vrouw de kans krijgen haar achterstandspositie in te lopen. De rechten van vrouwen zijn nader omschreven en landen die wei nig neiging vertonen daaraan gevolg te geven, komen onder druk te staan. Zo'n conferentie in Nairobi (na twee eerdere in Mexico en in Kopenha gen bedoeld om de balans op te maken en lijnen naar de toekomst uit te zetten) is ondanks alle onenigheid een moment waarvan een stimulans uitgaat. En dat is zeker in een periode van economische recessie in de wereld (doorgaans een reden om de positie van de vrouw verder te ondergraven) een punt van belang. Natuurlijk geeft zo'n massale ontmoeting van delega ties die met elkaar zaken van wereld niveau bespreken, niet onmiddellijk iedere vrouw de gelegenheid om daar in haar eigen patroon en plaats te herkennen. Toch zal omgekeerd voor veel vrouwen in de wereld op termijn pas iets merkbaar zijn van vooruit gang in mogelijkheden als haar posi tie tot op het niveau van wereldsa- menwerking erkenning en aandacht heeft gekregen. ydM TRENTO (UPI) - Een jonge vrouw die achttien uur levend tot haar nek in de modder zat van de gebroken dam bij Stava in de Dolomieten is vrijdag toch overleden. Het aantal doden door de dambreuk steeg daardoor tot 222, aldus de Italiaanse tv. Redders spraken van een wonder toen zij vorige week zaterdag Maria Assun- ta Cara, 24, levend vonden, tot haar nek begraven in de modder en de resten van het hotel Miramonti in Stava, waarin zij werkte als kamer meisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1