IN DE VRIJDAGKRANT: ■II Gemeente let streng op bars in Renesse Drie mannen verdacht van schuld aan dambreuk Stava Dreigende taal VS tegen Nicaragua Uitbreiding kust Zuid-Holland financieel haalbaar geacht VEILIGHEIDSRAAD VANDAAG BIJEEN de PZC vandaag Zomerse prijsstunt uuuiIn motte Politie legt beslag op 500 kilo marihuana Renesse en het alcoholprobleem Tutu Verzuipen Stempel Veilingfusie Jeugdtoerisme Chaam MILITAIRE AANVALLEN9 Zonnig en warm 228e jaargang no. 173 Donderdag 25 juli 1985 Toerist uitgekeken op duurSpanje vrijdagkrant Zonnig weer, zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Middagtempera- tuur stijgend tot 27 graden. Aan het strand vanmiddag zwakke wind van zee en 23 graden. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Burgemeester JL. Niemandsverdriet- Leenheer RENESSE - De discotheken en andere horeca bedrijven in Renesse moeten zich strikt aan de regels houden. Gebeurt dat niet dan krijgen ze eerst een waarschuwing, bij een tweede over treding een boete van 5000 gulden en na een derde keer zal de zaak gesloten worden. Het gemeentebestuur van Westerschouwen en de politie zullen er scherp op toezien dat de horecabedrijven het duindorp geen overlast bezorgen of langer open zijn dan is toegestaan. Zodra dit voorkomt volgen er strenge sancties. Dat is het antwoord van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer op de problemen in nachtelijk Renesse. Op dit moment hebben al 5 horecabedrijven een zogenaamde gele kaart (waarschuwing) gekregen. Mevrouw Niemantsverdriet legt uit dat ook overwogen is het sluitingsuur van 02.00 uur verder te vervroegen. Op nadrukkelijk verzoek van de horeca is dat niet gedaan. Daarbij speelde een rol dat de autochtone bevolking van Renesse nog niet al te veel klachten heeft laten horen over nachtelijke overlast. Die klachten waren er vorige jaren wel toen het tot zeer diep in de nacht mogelijk was alcohol op straat te kopen en te nuttigen. Daaruit blijkt dat bepaalde maatregelen die de gemeente heeft genomen, zoals een alcoholverbod op straat in het centrum van het dorp en het vaststellen van één sluitingstijd voor alle hore cabedrijven, vruchten afwerpen. Maar erg veel meer kan de gemeente niet doen. Mevrouw Niemantsverdriet: „Ik heb geen rechten om een bestaande situatie te veranderen. Je kunt niet zomaar bedrijven sluiten. Wat dat betreft staan we met de rug tegen de muur". Ze is ook van mening dat de horeca-exploitanten hun verant woordelijkheid op moeten pakken. „Die moe ten optreden als een goede gastheer en niet meer schenken aan klanten die dronken zijn, dat mogen ze overigens ook niet volgens hun vergunning. Toch gebeurt het", vertelt ze. Het gemeentebestuur van Westerschouwen is er ondertussen wel van overtuigd dat de Westhoek van Schouwen-Duiveland vol is. Te vol zelfs en enkele jaren geleden werd besloten geen uitbreiding van campings en horecabe drijven meer toe te staan. Maar voor Renesse was het toen al te laat. Daarom zoekt de gemeente het nu in een poging de bestaande concentratie van horecabedrijven uit elkaar te halen. In nieuwe bestemmingsplannen zullen plaatsen aangewezen worden buiten de be bouwde kom waar horecabedrijven uit Renes se zich mogen vestigen. Toen de vertegenwoordigers van de Renesser horeca met die plannen werden geconfronteerd reageerden ze echter afwijzend. Burgemeester Niemantsverdriet heeft het wel over een goede verstandhouding tussen gemeentebestuur en ondernemers, maar veel verder dan afspraken over sluitingstijden en het plaatsen van extra lantaarnpalen gaat het niet. Zodra zaken als bedrijfsverplaatsing, eventueel met subsidie, aan de orde komen haken de horeca-exploitan ten af. De burgemeester probeert de onderne mers nu stap voor stap duidelijk te maken dat er in het belang van Renesse structureel iets moet gebeuren. Naast verplaatsing noemt ze een verandering van de bedrijnen. Zo zou ze graag wat meer bistro's zien in plaats van bars. Mevrouw Niemantsverdriet sluit zich aan bij de ondernemers uit Renesse als het gaat om het aanwijzen van de daders van de nachtelijke problemen. Ook zij stelt dat het veelal om jongeren gaat die niet eens in de gemeente Westerschouwen verblijven. „Horden jongelui, in groepen van een man of 20, die er gewoon op uit zijn om herrie te schoppen. Dat zijn niet onze toeristen", legt de burgemeester uit. Te vens wijst ze er op dat het in haar gemeente wel degelijk mogelijk is om op een plezierige wijze te recreëren, maar dan is het wel zaak om voor 12 of 1 uur 's nachts in tent of caravan te zijn. Wat afgelopen zaterdag in Renesse gebeurde is volgens haar slechts een incident. Zie ook pag. 11) Sancties Frankrijk tegen Zuid-Afrika JOHANNESBURG (GPD/RTR/DPA/UPI) - Het besluit van de Franse regering van woensdag om haar ambassadeur in Zuid-Afrika met onmiddellijke ingang terug te roepen, Franse investeringen in Zuid-Afrika te verbieden en een bijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad in New York te vragen is in Pretoria hard aangekomen. Staatspresident P. W. Botha zei woensdag in een officiële reactie, dat de „Zuidafrikaanse regering een eigen verantwoordelijkheid heeft ten op zichte van haar bevolking en zich deze niet kan laten voorschrijven door an dere landen". In New York werd be kendgemaakt dat de Veiligheidsraad vanavond bijeen zal komen. Secreta ris-generaal Perez de Cuellar van de VN heeft woensdag een beroep ge daan op het blanke bewind van Zuid- Afrika een einde te maken aan de noodtoestand. „Het verbaast me ten zeerste", aldus Botha over de Franse stap, „dat een westers land, dat zegt zich te interes seren voor de belangen van Afrika en die van de zwarte bevolking in het bijzonder, een uitzondering maakt voor een regering, die probeert de orde te herstellen, terwijl communisti sche en door het communisme geïn spireerde machten zwarte mensen vermoorden en het dagelijks leven van zwarte gemeenschappen tracht te ontregelen". Frankrijk is het eerste westerse land en het eerste EG-land die met sanctie maatregelen komt. De Nederlandse regering is niet van plan om het voorbeeld van Frankrijk te volgen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat Nederland het zou toejuichen wanneer de tien EG-lan- den gezamenlijk selectieve sanctie maatregelen tegen Pretoria zouden nemen. Inmiddels is de officiële berichtgeving van de kant van de Zuidafrikaanse DORDRECHT (ANP) - In samenwer king met de douanerecherche Rotter dam heeft de rijkspolitie van district Dordrecht in de nacht van dinsdag op woensdag een partij van 500 kilo gram marihuana onderschept. Dit heeft de rijkspolitie woensdag mee gedeeld. De marihuana was verborgen in een container die, onder meer geladen met motoren, uit het Afrikaanse Gha na per schip in Rotterdam was aange komen. politie over de situatie in de zwarte woonwijken, waar de noodtoestand geldt, nagenoeg tot stilstand geko men. Woensdagochtend werd bekend gemaakt, dat in totaal 635 mensen zijn gearresteerd. Van hen zijn de namen bekendgemaakt. Verder zijn er officieel 11 mensen om het leven geko men, sinds vier dagen geleden de noodtoestand werd afgekondigd. De zwarte Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu heeft woensdag ge zegd bereid te zijn met president Botha te praten over manieren om de onrust in het land te verminderen. „Ik zou bereid zijn onder de voorwaar de dat de president het niet louter doet om te praten", aldus de angli caanse bisschop in een telefonisch vraaggesprek met de BBC. Tutu zei dinsdag dat hij het land zou verlaten als zwarten niet ophouden andere zwarten aan te vallen die zij ervan verdenken verklikkers te zijn. De bisschop zei verder dat de tijd naderbij komt, dat de zwarte gemeen schap zwarte politiemensen zal vra gen te besluiten of zij nog kunnen doorgaan een moreel onverdedigbaar apartheidssysteem overeind te hou den. „We hebben het punt nog niet helemaal bereikt, maar ik denk dat we er dicht bij zijn". Officiële cijfers toonden woensdag aan dat het aantal mensen dat naar Zuid-Afrika immigreert in de eerste vier maanden van 1985 met meer dan 25 procent is gedaald, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Een amateur-fotograaf legde vrijdag het moment vast waarop het water naar beneden stortte op Stava. De foto laat zien hoe een muur van water kort na de dambreuk de huizen bereikt. TRENTO (AP) - In verband met de dambreuk bij het Italiaanse dorpje Stava zijn woensdag drie mannen gearresteerd. Twee van hen zijn de broers die eige naar zijn van het stuwmeer en de nabij gelegen mijn. Bij de ramp kwamen zeker 200 dorpbewoners en toeristen om het leven. Openbare aanklager Francesco Simeoni zei dat er meer arrestaties zijn te verwachten omdat nog steeds tientallen mensen worden ondervraagd. Onder hen zijn ook lokale bestuurders die beschuldigd kunnen wor den wegens misdadige nalatigheid. Twee lokale bestuurders hebben zich woensdag uit hun functies teruggetrokken nadat zij waren opgeroe pen voor een gerechtelijk onderzoek. Giulio Rota (58), met zijn broer Aldo (63) eigenaar van de Prealpi-mijn, gaf zichzelf aan bij de autoriteiten nadat een arrestatiebevel was uitgevaardigd. De derde arrestant is Matteo Tomasi, een inspecteur van bosbe heer voor het gebied rond Stava. De gebroeders Rota worden aangeklaagd wegens meervoudige doodslag en het veroorzaken van de ramp. De aanklacht tegen Tomassi is niet precies bekend. Volgende week zit het 'buiten werk' voor de nieuwe NCRV- serie 'Het wassende water' er op: de dijken breken door en iedereen zal verzuipen... PAGINA 2 Het vlees van scharrelvarkens krijgt in de toekomst een stem pel dat de 'echtheid' ervan moet garanderen. PAGINA 3 De fusie van de Zeeuwse vei lingen kost minimaal 32 ba nen: er wordt momenteel over leg over een sociaal plan ge voerd. PAGINA 9 Zeeuwse campinghouders voelen niets voor uitbreiding van het jongerentoerisme. PAGINA 11 De Belgische sprinter Eddy Planckaert heeft de Acht van Chaam op zijn naam geschre- ven- PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 AMSTERDAM (ANP) - Een onbekende groepering heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij drie vestigin gen van het reisbureau Holland International in Amsterdam de ruiten ingegooid, het interieur met verf besmeurd en rookbommen afgestoken. „De acties zijn een protest tegen de rol van het Nederlandse bedrijfsle ven bij de instandhouding van het apartheidsbewind in Zuid-Afrika"aldus een anonieme persverklaring Volgens de actievoerders heeft Holland International vijf reisbureaus onder de naam LisLind in Zuid-Afrika. WASHINGTON (UPI) - Het Witte Huis in Washington heeft woensdag Nicaragua en andere landen die daden van terrorisme bedrijven of steunen die Amerikanen treffen, bedreigd met „gepaste stappen", waaronder ook „selectieve militaire aanvallen". „Degenen die zich aan zulke inciden ten schuldig maken of regeringen die achter door de staat gesteund terro risme staan, zijn gewaarschuwd", al dus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. „De Verenigde Staten zullen geen terroristische aan slagen op hun burgers dulden en klaarstaan om stappen te nemen". Speakes wilde geen commentaar ge ven op een bericht in de New york Times dat de regering aanvallen over weegt op opleidingskampen voor Sal vadoraanse guerrilleros in Nicaragua. Bij een terroristische aanslag in San Salvador kwamen onlangs zes Ameri kanen om. De Nicaraguaanse verzetsleider Eden Pastora is bij een helikopterongeluk gewond geraakt maar bevindt zich veilig in Panama City, zo heeft een Costaricaanse radiozender woensdag gemeld. Eerder op de dag werd van verschillende kanten bekendgemaakt dat Pastora na een helikoptervlucht boven het Nicaraguaans-Costaricaan- se grensgebied spoorloos was verdwe nen. Radio Monumental, die nauwe ban den onderhoudt met Pastora's Demo- era tisch-revolutionaire Alliantie (AR DE), omschreef zijn verwondingen als „licht". Een Nicaraguaanse defensiewoord voerder deed de zaak af als een publi citeitsstunt van Pastora. Advertentie Let op: Waals komt met een zomerse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming Als afsluiting van deze pe riode gaan wij onze hele zomer voorraad 3 dagen lang voor té gekke prijzen uitverkopen. L' betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag, vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. Lange Delft 14-16 Middelburg Telefoon 01180-12036 /X 1IC1C Z.U1IICI- ^:jt A DEN HAAG (GPD) - Als rijk, provin cie en gemeenten in 1986 en 1987 positief besluiten over een kustuit- breiding tussen Hoek van Holland en Scheveningen - het plan-Waterman - kunnen binnen tien jaar daarna de eerste woningen worden opgeleverd. Dat zei gistermiddag de Zuidholland se gedeputeerde drs. J. Borgman bij de presentatie van het tussenverslag van de naar hem genoemde stuur groep, die wenselijkheid, noodzaak en haalbaarheid van kustuitbreiding op die plaats onderzoekt. Intussen is komen vast te staan dat de plannen financieel haalbaar zijn. De eerste globale berekeningen tonen aan dat het exploitatietekort van de kustuitbreiding neerkomt op 1,5 tot 2 miljard gulden. Dit is afhankelijk van de uiteindelijk te realiseren grootte ervan, tussen 1550 en 2855 ha. Hierop zijn nog besparingen mogelijk van 25 tot 30 procent. Als die worden toege past komt de grondprijs op rond 100 gulden per vierkante meter. Overigens zijn in de kostenbereke ning de uitgaven voor aan- en afvoer- wegen naar het nieuwe land niet opgenomen. Den Haag heeft becijferd dat die rond 200 miljoen gulden belo pen. De stuurgroep stelt als voorwaarde voor eventuele uitvoering dat de kust uitbreiding maatschappelijk ook vol doende wordt ondersteund. De gistermiddag aangekondigde ver volgstudie zal gericht zijn op drie modellen voor de landaanwinst: het compactmodel, het vingermodel en (Slot zie pag. 3 kol. 3) Opnieuw heeft het Schouwse dorp Renesse in de top van het zomersei zoen te kampen met uitwas sen van de vakantiedrukte. Afgelopen weekeinde bereikten nachtelijke ongeregeldheden een hoogtepunt met vechtpartijen tussen grote groepen jongelui rondom het sluitingsuur van bars en discotheken. Het gemeentebestuur van Wester schouwen en de horeca-exploitanten van Renesse hebben grote problemen met het rumoer dat zich in het druk bevolkte centrum van deze badplaats voordoet, maar tevens de neiging om de gebeurtenissen als incidenten te beschouwen. „Overal waar veel men sen op de been zijn gebeurt wel eens iets", is het excuus. En dat wordt gevolgd door de verwachting dat nog grondiger politie-aanwezigheid er wel voor zal zorgen dat eventuele moei lijkheden beheersbaar blijven. Toch lijkt die houding een onderschatting van wat er werkelijk aan de hand is. Indirect heeft het gemeentebestuur van Westerschouwen dat de afgelopen jaren ook wel toegegeven. Voor bom vol Renesse werden namelijk enkele maatregelen uitgevaardigd die als uit zonderlijk kunnen gelden. Er kwam een stop op de vestiging van horeca bedrijven (met name bars en dergelij ke) in het kleine centrum van het dorp. Vlak vóór het zomerseizoen 1985 werd de algemene politieverordening in die zin aangepast dat het op be paalde straten en wegen in Renesse verboden is om alcohol te gebruiken. Er is geen sociologisch onderzoek voor nodig om vast te stellen dat de terugkerende moeilijkheden in Re nesse hun oorzaak hebben in het overmatig alcoholgebruik onder jon gelui. In de vroege avonduren bij gezellig flaneren op de Rekes van Renesse die de aanblik hebben gekre gen van toeristische boulevards, is er weinig of niets aan de hand. Tegen middernacht en het sluitingsuur van de horeca gaat het mis. Waarom dat nachtelijke rumoer wèl in Renesse en niet in het nauwelijks vijf kilometer verderop gelegen Haamstede? Zonder het zo nadrukkelijk uit te spreken is het gemeentebestuur van Wester schouwen natuurlijk al lang tot het besef gekomen dat de toeristische ontwikkeling in de kleine dorpskom van Renesse in een bepaalde richting duidelijk te ver is doorgeschoten. Op het hoogtepunt van de zomervakan tie, zoals in deze weken, heeft Renesse een tijdelijke bevolking van 30.000 inwoners; straks, wanneer de toeris ten zijn vertrokken, blijven er 1300 over. Op zichzelf is dat nog geen reden voor moeilijkheden. En die zijn er ook eigenlijk niet op de weliswaar massale campings in Renesse. De bron van de problemen zit veel meer in de grote concentratie van amusements- en ho recagelegenheden midden in het dorp. Dat verschijnsel werkt als een magneet op onruststokers, die als groepen optreden en in de massa voor rumoer, geweld, vernielzucht en over last zorgen. Vooropgesteld: de ontwikkeling van Renesse in deze richting is sinds Schouwen-Duiveland eiland-af geraakte, min of meer vanzelf ge groeid. Gemeentebestuur en midden stand hebben bewust voor dit karak ter van het dorpscentrum gekozen. En nu zit men zelf met de vervelende bijwerkingen ervan. Enige jaren achtereen wordt in overleg tussen gemeentebestuur, politie en onderne mers het zomerseizoen van Renesse nabetracht. Bij die gelegenheden wordt - zo is de nadrukkelijke verzeke ring steeds - vastgesteld dat bepaalde maatregelen nodig zijn om ongewen ste ontwikkelingen in te dammen, de kop in te drukken en/of te voorkomen. Strenger en méér politietoezicht, be perkingen op het gebruik van alcohol, strikte naleving van het sluitingsuur: het zijn tot nu toe de geijkte recepten om het rumoer in Renesse tegen te gaan. De burgemeester van Wester schouwen legt in een gesprek met de PZC-redactie de verantwoordelijk heid voor het ontstaan van het over matig gebruik van drank en de nare gevolgen daarvan regelrecht bij de horecabedrijven die de drank schen ken. En intussen bidt en hoopt ieder een dat het ook dit keer weer allemaal zonder echte ongelukken voorbij zal gaan. Toch wordt het tijd dat Renesse de oorzaak van het vraagstuk wat openlijker durft te benaderen. Plan matige spreiding van het eenzijdige horecawezen zou daarbij voorop moe ten staan. Voorzichtige pogingen van het gemeentebestuur in die richting hebben tot nog toe weinig opgeleverd. Zoiets gaat ten koste van toeristisch Renesse en haar bedrijfsleven, is dan het argument. En zonder medewer king vanuit die hoek staat het ge meentebestuur vrij machteloos, kan een ombuigend beleid stuk lopen op eindeloze procedures en tegenstand. De problemen in Renesse zijn in zover niet uniek dat ook andere toeristische centra er hun ervaringen mee hebben (gehad). Daar valt in ieder geval iets van te leren. Wanneer de oplossing uitsluitend en alleen zou moeten ko men van de gummiknuppel van de politie zou toeristisch Renesse zich zelf nog wel eens lelijk tegen kunnen komen. vdM. Martelingen Pakistan - De militai re regering in Pakistan martelt gevan genen, zet mensen „incommunicado" en zonder proces gevangen, en discri mineert religieuze minderheden. Deze beschuldigingen staan in een woens dag verschenen rapport van een Ame rikaanse groepering voor de mensen rechten. V r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1