Cossiga eist recht voor slachtoffers dambreuk V erzoenende boodschap Israël aan Gorbatsjov MEER DAN HONDERD ARRESTATIES Oostenrijkse wijnhandelaren gearresteerd vandaag Onderzoek van zwarte doos levert niets op Drie doden bij aardverschuiving in Spanje Negen doden bij explosie in winkel Andorra YAMANI: OLIEPRIJS VERLAGEN Regenachtig 228e jaargang no. 170 Maandag 22 juli 1985 Afscheid Actie Doden Uitdaging Badgasten DODENCIJFER BO VEN 200 RAMP IERLAND Veel bewolking en af en toe regen. In de avond enkele op- klaringen. Mid- dagtemperatuur 19 graden. Een krachtige, mogelijk af en toe zuidwes- ten wind. U Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ZIERIKZEE - Tijdens ongeregeldhe den in Renesse is in de nacht van zaterdag op zondag een inwoner van Bergen op Zoom, H. B., door een messteek gewond geraakt. Hij moest met een slagaderlijke bloeding in de arm naar het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee worden overge bracht. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden twee Rotterdam mers, de 19-jarige M. M. en de 21- jarige W. R., door de politie gearres teerd wegens openlijke geweldple ging. Ze hadden vijf personen, onder wie een politieagent, op de Renesser Lange Reke gemolesteerd. Voorts werd de politie geconfronteerd met een reeks auto-inbraken, fietsdief stallen, vernielingen en enkele vecht partijen. De politie maakte zaterdag nacht gebruik van honden om hon derden relschoppers op de Hogezoom in Renesse te verspreiden. De rijkpolitie, groep Schouwen-Dui- veland, gewaagde van een 'roerig weekeinde'. In totaal werden in Re nesse zes fietsen gestolen. Bij de poli tie werd aangifte gedaan van diefstal van een auto door J. K. uit Munchen- Gladbach. Het voertuig, een Volkswa gen-Golf, stond geparkeerd tegenover kampeerterrein Julianahoeve. I. M. meldde vernielingen aan zijn auto (spiegel, ruitenwissers, antenne) die op de Hogezoom in Renesse stond en een soortgelijke aangifte werd gedaan door L.H. (zijn auto stond in Scharen- dijke). Diefstal uit auto's (meestal radio-apparatuur) werd aangegeven door: R. van W. uit Amersfoort, A. van S. uit Vianen, P. van B. uit Rotter dam, J. van K. uit Vlaardingen, en G. H. uit Krefeld. Dat gebeurde op ver schillende plaatsen in Renesse. De twee Rotterdammers die de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag JJrftpl aanhield, hadden drie inwoners van Veldhoven, een uit Slikkerveer en een politieman die wilde sussen, geslagen. R. gebruikte daarbij een stuk glas. Aanleiding voor het geweld: het meis je van R. had per ongeluk een duw gekregen van een (overigens anoniem gebleven) voorbijganger. De slachtof fers moesten zich onder doktersbe handeling stellen. Volgens de politie was met name hoofddader R. 'als een beest tekeer gegaan'. Tijdens de vechtpartij vluchtte C. S. uit Eindhoven in paniek een hotel in Renesse binnen, waar hij met twee messen dreigde. Tegelijkertijd ont vreemdde een groep jongelui uit dat hotel enkele kratten bier. Eén van de daders, F. van der A. uit Dordrecht kon toen hij over het hotelhek klom, in de kraag worden gevat. Van het slot Moermond werd tot tweemaal toe het hekwerk vernield. Wegens drankmisbruik op de openba re weg arresteerde de rijkspolitie in Renesse de 22-jarige A. K-S. uit Lette- le. L. G. uit Haamstede meldde het uit baldadigheid ingooien van een ruit van zijn woning aan de Hogezoom. Van het WV-kantoor in Renesse werd ook een ruit (1,5 bij 2 meter) ingegooid. Naar aanleiding van een knokpartij op de Renesser Lange Reke arresteer de de rijkspolitie vier. inwoners van Sint-Michielsgestel: C. A. den O., H. S., N. van V. en E. M. Kort daarop brak op de Hogezoom een veldslag uit. Aanleiding: een au to met zes Marokkanen botste achter op een stilstaande taxi. Omstanders begonnen daarop de auto van het zestal, afkomstig uit Bergen op Zoom, te vernielen. De optredende politie werd bekogeld met straatlam pen, aanwijzingsborden en ander meubilair. Politieman F. W. raakte gewond aan het hoofd door een pro jectiel. Twee geboeide arrestanten zagen in het tumult kans te ontvluch ten. De politie kon vier deelnemers aan het gevecht aanhouden. (Zie ook pagina 5) Noodtoestand in deel Zuid-Afrika (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse staatspresident P. W. Botha heeft zaterdag de noodtoestand uitgeroepen. De veilig heidstroepen, - dat wil zeggen de politie, het leger, de spoorwegpolitie en leden van het gevangeniswezen - hebben nagenoeg onbeperkte macht gekregen om mensen te arreste ren en zonder aanklacht vast te houden. De noodtoestand, die om 12 uur zater dagnacht in werking trad, geldt voor 36 gebieden, voornamelijk in Johan nesburg en omgeving en rond Port Elizabeth. Maar Botha heeft in zijn rede voor radio en televisie zaterdag avond gezegd, dat zo nodig de noodtoestand ook tot andere gebie den zal worden uitgebreid. Botha zei zaterdagmorgen al dat de toestand van geweld, intimidatie en zelfs moord niet langer getolereerd kon worden. Er zullen harde maatre gelen worden genomen tegen hen die onlusten veroorzaken of daartoe op roepen, zo zei hij. De blanke oppositieleider van de PFP, de Progressieve Federale Partij, Van Zijl Slabbert, veroordeelde de stap onmiddellijk en vroeg zondag Botha het parlement bijeen te roepen. De zwarte Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Desmond Tutu noem de de afkondiging van de noodtoe stand een 'typisch antwoord' voor een 'totalitair' land. Zondag zijn vier mensen om het leven gekomen, zo meldde de politie. Drie van de slachtoffers vielen in Tumahole, niet ver buiten het dis trict Johannesburg, toen de politie met hagel het vuur opende op een menigte van ongeveer 400 personen. Vijf personen raakten gewond. Het vierde slechtoffer viel in de Oostelij ke Kaapprovincie. Verdere bijzon derheden werden niet bekendge maakt. Leger- en politie-eenheden gingen over tot het oprichten van wegver sperringen in de gebieden, waar de noodtoestand is afgekondigd. Min stens 113 mensen werden sinds het ingaan van de avondklok gearres teerd, waaronder 24 inzittenden van een bus. Zij kwamen terug van de begrafenis van vier UDF-leiders in Cradock bij Port Elizabeth. De vier werden enkele weken onder duistere omstandighe den vermoord. Onder de 40.000 aan wezigen op de begrafenis waren ook dominee Allan Boesak en de secreta- ris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Beyers Naude. Voor zover bekend was het eerste keer in de recente Zuidafrikaanse geschie denis, dat er openlijk een rode vlag EISENSTADT (DPA) - In het Oosten rijkse wijnschandaal zijn dit week einde vier wijnhandelaren gearres teerd uit Burgenland, zuidwest-Oos tenrijk. Nadat zaterdag reeds twee arrestaties waren verricht, werden zondagoch tend nog eens twee handelaren aange houden en naar het huis van bewaring van Eisenstadt gebracht. Alle vier worden van bedrog verdacht. Uit de kelders van de zaterdag opge pakte wijnhandelaar Hans Sautner zou de eiswijn komen waarin vrijdag in een supermarkt in Graz een moge lijkerwijs levensgevaarlijke hoeveel heid di-ethyleenglycol was aangetrof fen. werd meegedragen, met daarop een hamer en een sikkel. Met het uitroepen van de noodtoe stand toont de regering dat ze vastbe sloten is zich met alle middelen vast te klampen aan de macht, zei domi nee Boesak. Dominee C.F. Beyers Naudé zei dat een noodtoestand geen vrede zal brengen "als niet eerst de deuren worden geopend om de poli tieke gevangenen vrij te laten en de mensen de kans krijgen om duidelijk te maken wat voor soort land zij willen, welk leven zij willen leiden". Diplomaten uit Frankrijk, Australië, Canada en de drie Skandinavische landen hadden gehoor gegeven aan een uitnodiging van het Verenigd De mocratisch Front (UDF) om de begra fenis bij te wonen. De begrafenis van de vier UDF'ers, waarvan de gewelddadige dood alge meen op de rekening van de Zuidafri kaanse politie wordt geschoven, ver liep opvallend rustig. Op hetzelfde moment werden er ook in Duduza, bij Johannesburg, 4 slachtoffers van eer dere onlusten begraven. Hierbij werd een 23-jarige vrouw, die door omstan ders was aangewezen als informant van de politie, door een woedende menigte geslagen en gestenigd en vervolgens levend in brand gestoken. De Verenigde Staten zijn diep be zorgd over het toenemend geweld in Zuid-Afrika en hopen dat de afkondi ging van de noodtoestand zal bijdra gen tot beëindiging van de onrust en ruimte zal scheppen voor hervormin gen. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington zaterdag gezegd. De Britse regering verklaarde dat het raciale geweld in Zuid-Afrika alleen kan eindigen als daar fundamentele politieke hervormingen worden inge voerd. de PZC Hoger Moore neemt met 'A view to a kill' afscheid van James Bond: mijn vrouw wil me nu wel eens een Oscar zien winnen.... PAGINA 2 Het Israëlische leger heeft een actie uitgevoerd in de veiligheidszone in Libanon. PAGINA 3 Twee Middelburgers zijn bij auto ongevallen om het leven gekomen. PAGINA 5 Voor de start van de 72e Ronde van Frankrijk stond eigenlijk al vast, dat Bernard Hinault het record van vijf eindoverwinningen, op naam van Anquetil en Merckx, zou evenaren. Met veel kapitaal was zijn belangrijk ste concurrent (Greg Lemondals knecht aangetrokken, bovendien was de 30-jarige Breton zelf weer uitstekend in vorm en verder Had hij de sterkste ploeg van de hele Tour achter zich. Hij hoefde dus alleen maar het ongeveer 4100 kilometer lange parkoers af te fietsen om in de gele trui de Champs Elysees in Parijs op te rijden. Het leek allemaal zo eenvoudig, maar dat ivas het niet. Hinault was superieur in een lange tijdrit en ook in een Alpenrit, maar kwam daarna zowaar in de problemen. Als Greg Lemond niet zijn ploegmakker, maar wel zijn rivaal was geweest, zou het wellicht allemaal nog anders gelopen zijn. Nu werd Bernard Hinault op de Champs Elysees inderdaad gehuldigd als de Tourwinnaar, samen met de Italiaanse Maria Canins, die de Tour de France voor vrouwen ivon. Joop Zoetemelk (beste Nederlander) en Maarten Ducrot (strijdlustigste renner van de hele Tour) werden in het Parijse centrum ook gehuldigd. Zie pagina's 9, 10 en 11 Voetbaltrainer Piet de Visser heeft in Willem II een nieuwe uitdaging gevonden. Hij wil met de Tilburgse club zo snel mogelijk terug naar de eredivisie en barst van de ambitie. „Ik bruis van de energie", zei de ex-Vlissinger zaterdag in Bruinisse, waar hij met zijn selectie een oefen duel tegen het Schouws elftal af werkte. In die wedstrijd liep het nog niet zo gesmeerd en de eerste divi sieclub kwam dan ook niet verder dan 4-1. PAGINA 14 De jeugd heeft in het traditionele Badgastentoernooi in Domburg een stapje terug moeten doen. De editie van dit jaar werd weer beheerst door de gevestigde orde. PAGINA 13 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincies: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 TESERO/ROME (RTR-AFP) - De Ita liaanse president, Francesco Cossiga, heeft zondag recht geëist voor de slachtoffers van de dambreuk in Noord-Italië van afgelopen vrijdag. „Ik eis dat recht wordt gedaan", aldus de president in Tesero na een emotionele mis, waarbij veel familie leden van de slachtoffers aanwezig waren. Het aantal slachtoffers was zondag avond gestegen tot 214. Dit is bekend gemaakt door Italiaanse Bescher ming Burgerbevolking. Het dodencij fer kan nog stijgen, omdat een aantal mensen nog vermist wordt. De Italiaanse justitie en de regering hebben een aantal onderzoeken ge start naar de oorzaak van het breken van de dam van een kunstmatig basin boven het Noorditaliaanse gehucht Stava. Een van de twee eigenaars en een mijnbouwmaatschappij zijn al door de justitie gewaarschuwd. Het Italiaanse parlement wijdt dinsdag een debat aan de ramp. Reddingswerkers verklaarden zondag dat meer dan 200 doden lijken zijn geborgen uit de dikke laag modder die kilometers lang door de Fiemme- vallei slingert. Tot nu is nog niet de helft van de slachtoffers geïdentifi ceerd. Door het geweld van de vloed golf zijn veel slachtoffers onherken baar verminkt. Over het aantal ver misten bestaat nog steeds geen zeker heid. Sommigen spreken van 40 a 60, maar de burgemeester van het nabij gelegen Tesero heeft zondagochtend een lijst bekendgemaakt, waarop de namen van 300 slachtoffers en vermis ten voorkomen. Voor zover tot nu toe bekend zijn er geen Nederlanders betrokken bij de ramp, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken zaterdag meege deeld. De ANWB liet weten dat het vrijwel uitgesloten moet worden geacht dat Nederlanders in de proble men zijn geraakt. In de hotels in het gebied waren in ieder geval geen Nederlanders ingeschreven, aldus de organisatie. Het dorp Stava met zijn 20 huizen en drie hotels bestaat alleen nog op de kaart. De bebouwing is volledig weg gevaagd door een vloedgolf van 250.000 kubieke meter water, modder en puin. Ongeveer 5000 militairen, brandweer lieden en vrijwilligers zoeken sinds vrijdagmiddag onafgebroken naar de slachtoffers van de ramp, en op de plaats van de ramp staan tientallen ziekenwagens en helikopters. Functionarissen van de nationale geologische inspectiedienst zeiden dat de ramp de regering zal dwingen de duizenden kunstmatige bassins in Italië te inspecteren. MADRID (DPA) - Bij een aardver schuiving zijn zondag op een klein strand in de buurt van de Zuidspaan- se haven Cadiz vier jonge mensen om het leven gekomen. Een restaurant, waar in totaal acht mensen lagen te slapen, werd bedolven onder 500 ku bieke meter aarde nadat het instor ten van een aarden wal. Reddingsploegen borgen de stoffelij ke resten van een 22-jarige vrouw en van drie mannen in de leeftijd van 19 tot 24 jaar. De overige vier, onder wie een 30 maanden oud kind, liepen lichte verwondingen op. De ouders van kind kwamen om. Geweld India Ondanks een drie dagen oud bestand zijn dit weekeinde bij gevechten tussen moslems en hin does in de westelijke Indische deel staat Gujarat zaventien mensen om gekomen. NAGASAKI GPD) - Onder grote belangstelling van de Japanse pers is het openluchtmuseum 'Willemstad' geopend in de buurt van de Japanse stad Nagasaki. Het openluchtpark is geheel gevuld met prachtige kopieën van Nederlandse gebouwen en ligt in de schitterende natuurlijke omgeving van de Omurabaai. In 'Willemstad' is onder meer te zien: huisjes van de Zaanse Scha7is, het stadhuis van Balk (Friesland), de kleinste kerk van Nederland in Donkelbroek (Gronin gen), een Noordhollandse Stolpboerderij en een houten molen uit Heusden. TEL AVIV (GPD) - Premier Peres van Israel heeft zondag de Russische partijleider Gorbatjov een telegram gestuurd met het aanbod de menings verschillen tussen beide landen bij te leggen en de diplomatieke banden te herstellen. Deze stap van de Israëlische regeringsleider is de eerste officiële reactie van Jeruzalem op het uitlekken afgelopen vrijdag van geheime ontmoetingen in de Franse hoofdstad Parijs tussen de ambassadeurs van Israel en de Sovjet Unie. Verder telegrafeerde Peres het Krem lin dat zijn land het Russische volk en haar leiders niet vijandig gezind is. Het moet volgens de Israelsiche pre mier mogelijk zijn de conflicten met Moskou te overbruggen en de naar aanleiding van de Zesdaagse oorlog in 1967 door Rusland eenzijdig verbro ken diplomatieke relatie weer aan te knopen. Verder wilde de kabinets woordvoerder in Jeruzalem niet over de inhoud van het telegram reppen. Onderwijl is in Israëlische politieke kringen grote opschudding ontstaan over het vermeende lek dat de opzien barende geheime dialoog tussen Jeru zalem en Moskou vorige week in de openbaarheid bracht. Radio Israel maakte wereldkundig dat de Sovjet regime het initiatief had genomen de mogelijkheid tot herstel van de diplo matieke betrekkingen met Israel af te tasten. In Parijs vond een ontmoeting plaats tussen de ambassadeurs van de Sowjet-Unie en Israel. Tijdens de wekelijkse kabinetszitting zondag in Jeruzalem kwam alleen de voortijdige bekendmaking van het „geheim van Parijs' sprake. Sommige andorra (upi/dpa) - bij een gas- explosie in een supermarkt in het Pyreneeënstaatje Andorra zijn zater dag negen mensen omgekomen en twaalf gewond geraakt. In het plaats je Pas de La Casa deden veel toeristen uit Frankrijk en Spanje inkopen. Het ongeluk is veroorzaakt door de ont ploffing van flessen butagas. TEXEL (GPD) - Deze week nog hopen vier amateur-duikers een poging te doen om het ruim drie eeuwen oud bronzen scheepskano7i boven water te halen dat zij het afgelopen weekeinde in een wrak voor de kust van Texel hebben ontdekt. Het gaat om ee?i in 1638 gegoten, rijk versierd stuk geschut van zo'n drieduizend kilo. Het is ontdekt aan boord van een nog niet geïdentificeerd zeventiende eeuws oorlogsschip met de voor die tijd flinke lengte van ongeveer veertig meter. De ontdekking is gedaan door vier duikers, die samen de, naar een eveneens bij Texel vergaan schip vernoemde groep Philias Fogg vormen. „We hebben de vondst meteen bij het ministerie van WVC gemeld," zegt Ha7is Eelman, een van de duikers en in het dagelijks leven makelaar op Texel. „Ee7i bronzen kanon vinden is heel bijzonder, want dergelijke kanonnen waren in de zeventiende eeuw zo kostbaar dat men, als er een schip was vergaa7i, alle moeite deed ze te bergen. Er zullen ook nog wel ijzeren kanonnen aan boord zijn, misschien wel tien tot vijftien." Het wrak van de oorlogsbodem is volgens Eelman gaaf. GENEVE (AP) De Saoedische olieminister Ahmed Zaki Ya- mani heeft gezegd dat tijdens de OPEC-vergadering, die vandaag in Geneve begint, mogelijk een prijsverlaging van de olie wordt besproken om de verkoop op te vijzelen. Twee andere OPEC-ministers (van de Verenigde Arabische Emiraten en van Iran) zeiden dat zij tegen iedere vorm van prijs verlaging zijn. Yamani en zijn 12 andere collega's zijn in Geneve om hun vergadering in Wenen begin deze maand, die in grote onenigheid werd besloten, te vervolgen. De OPEC-pfijs ligt ruim een dol lar hoger dan de prijs op de zogeheten vrije markt en de prijs die niet-OPEC-landen zoals Me xico, China en Groot-Brittanië rekenen. Yamani maakte wel duidelijk dat hij op zijn minst een herzie ning van OPEC-olieprijzen zal bepleiten. ministers eisen een onderzoek naar het „lek' en opsporing van de „schul digen'. Maar het is niet bekend of dat onderzoek er ook komt. Politieke waarnemers in Jeruzalem en Rusland-deskundigen vrezen dat het prille stadium waarin de gedachten- wisseling tussen beide landen is ont huld, schade aan de voorgang daar van heeft aangebracht. Anderen daar entegen beweren dat het „lek" als signaal is bedoeld aan alle partijen in het vredesproces. De Sowjet-Unie heeft vrijdag en zater dag ontkend dat de Russisch-Israëli- sche betrekkingen op het punt staan te verbeteren. De woordvoerder van buitenlandse zaken van de Sovjetu nie, Vladimir Lomejko, verklaarde dat Israël eerst zijn „agressieve politiek" moet herzien, alvorens er sprake kan zijn van betere relaties. Het Sovjet-persbureau TASS sprak zaterdag in een kort bericht over de „verzinsels" van de Israëlische radio. Het contact tussen de twee ambassa deurs in Parijs is in de Russische media niet gemeld. NEW DELHI (AP) - Na een week van intensief onderzoek en analyse van de twee vluchtrecorders van het vo rige maand voor de Ierse kust neerge storte vliegtuig van Air India is geen enkel nieuw aanknopingspunt ge vonden over de oorzaak van de ramp. Amerikaanse en Indiase deskundigen die bij het onderzoek zijn betrokken hebben de hoop opgegeven dat verder onderzoek van de zwarte doos nog iets op zal leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1