Oostenrijkse wijn met dodelijke dosis gif DORP WEGGEVAAGD NA DAMBREUK l/l/EEK-UIT \NEEK-IN De Jonge teruggebracht in ambassade Pretoria Tienduizend Britten hebben AIDS-virus Radio Israël: geheim overleg met Russen winkelstad Goes de PZC vandaag Dinsdag 23 juli Feestmarkt Uitkeringen Video-bende Als 'n vaatdoek Zoekactie OVER EMIGRATIE JODEN EN HERSTEL BANDEN Gif wijnaffaire komt hard aan Wisselend bewolkt 228e jaargang no. 169 Zaterdag 20 juli 1985 Westhavendijk1<4B, Goes,Tel.OTIDO-20S2Q TRENTO (DPA/AFP/UPI/ANP) - Als gevolg van een dambreuk in een dal in de Dolomieten bij het Noord-Italiaanse Trento zijn vrijdag volgens schattingen van Italiaanse autoriteiten zeker 200 mensen om het leven gekomen. Vrijdagavond was het officiële dodencijfer 78, maar er werden nog een groot aantal mensen vermist. met standwerkersconcours Grote Markt, Goes Gezelligheid op de koop toe! Af en toe zon en een enkele bui. Midd.agtempera.tuur 18 graden. Een matige af en toe vrij krachtige zuid westelijke wind. COURA WENEN (RTR/AP) - In Oostenrijk heeft men nu wijn ontdekt waarin een dodelijke dosis die- thyleen-glycol zat. Plaatselijke autoritei ten in Karinthië hebben dit vrijdag bekendge maakt. De provinciale directeur voor gezondheidszaken zei dat bij onderzoek van flessen wijn uit de Oostenrijkse provincie Burgenland een gehalte van 16 gram diethyleen- glycol aan het licht was gekomen. Het was niet direct bekend of deze wijn ook is geëxpor teerd. In de afgelopen dagen zijn in West-Duitsland, het belangrijkste afzet gebied voor Oostenrijk se wijnen, alsmede in Groot-Brittannië, Zwit serland, Nederland en nu ook de Verenigde Staten, Oost-Duitsland en Canada p-ote hoe veelheden wijn uit Oos tenrijk, voornamelijk uit Burgenland, in beslag genomen nadat keu ringsdiensten er chemi caliën in hadden ont dekt, die onder meer ernstige nierbeschadi gingen kunnen veroor zaken. De Oostenrijkse keu ringsdienst van waren heeft de bevolking opge roepen wijnvoorraden na te kijken op flessen met een wit etiket en de tekst "Stifterl Eiswein aus Österreich". Het eti ket is voorzien van een gouden ring. De Oostenrijkse autori teiten hebben ondertus sen meer dan 20 wijn boeren gearresteerd op beschuldiging van het toevoegen van het gifti ge middel aan de wijn. Foto boven: een zee van modder rond een huis in het door de ramp getroffen gebied in Noord-Italiê. Foto rechts: voor het zoeken naar slachtoffers werden duizenden mensen ingezet, zoals hier bij Calavese. Zeker 200 doden bij ramp in Dolomieten De PvdA wil de hoogte van de sociale uitkeringen weer te rugbrengen op het oude ni veau. PAGINA 2 üe politie heeft een Belgische bende, die onder meer in Zee land een serie video-diefstal len pleegde, opgerold. PAGINA 7 Ook in Frankrijk was het weer gisteren slecht. Tijdens de 20e etappe viel de regen gestaag uit de hemel en veel renners werden zo nat als een vaat doek. Zo ook Theo de Rooy, maar het deerde de renner uit de ploeg van Peter Post kenne lijk niet. Halverwege de koers trok hij zijn shirt even uit en wrong het uit. Het mocht alle maal niet baten, voor De Rooy was geen succes weggelegd. Dat was er wel voor zijn ploeg genoot Johan Lammerts. PAGINA 13 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 Zomerjurken en Cirkels: de schrijver Oek de Jong, de ver dwenen plaatsen en de verlo ren momenten; Letters Let teren: de Mémoires van Willem Oltmans beginnen (en worden vervolgd); de poëzie van Sap pho (zonder vervolg); radio- en t.v.-programma's voor het weekeinde. PAGINA 15, 16, 17, 18 en 19 De wijnboer is de dupe: Oos tenrijks klacht aan de Europe se hemel; Koning Winter ruï neert het Land van Flipje; Het groene offensief van Frans An- driessen; Tour de France vooral een Tour des Francs. PAGINA 21, 23, 25 en 27 Een vloedgolf van een kwart miljoen kubieke meter water en modder sleep te binnen twintig seconden drie hotels en enige tientallen huizen in het berg dorp Stava bij Tésero mee. Van een vierde hotel werd een vleuge wegge vaagd. Het water stortte zich 's mid dags naar beneden door de breuk van een aarden dam. Daarachter bevond Luchverkeersleiders - Alle partij en in het geschil rond de luchtver keersbeveiliging op Schiphol (bonden en minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat) zijn vrijdag akkoord gegaan met de voorstellen van de commissie-Albeda, waarover de on derhandelaars van de partijen don derdag al overeenstemming hadden bereikt. zich een meer waarin water van een zijriviertje van de Avisio wordt opge vangen. De ramp gebeurde op het hoogtepunt van het zomerseizoen. Volgens het televisiestation RAI wa ren alle tot vrijdagavond geborgen slachtoffers toeristen. De Verzekeringsorganisatie GESA, ANWB en SOS-International (de alarmcentrale van grote verzekeraars) spraken vrijdagavond het vermoeden uit, dat zich onder de slachtoffers zo goed als zeker heel weinig Nederlan ders bevinden. Wat de ANWB en de SOS-centrale betreft zijn eventueel aanwezige Ne derlanders min of meer toevallig in het gebied. Vanuit het ANWB-steunpunt in het Zwitserse Mendrisio, dichtbij de Ita liaanse grens, zijn vrijdagmiddag twee ANWB-medewerkers met een ambulance naar het getroffen gebied vertrokken. (Van onze correspon dent LONDEN - Tienduizend Britten zijn besmet met het AIDS-virus, en daar komen er wekelijks 50 tot 100 bij. Die waar schuwing heeft dr. Do nald Acheson, topamb tenaar op het Britse mi nisterie van volksge zondheid, gisteren gege ven. Niet iedereen die nu be smet is, zal de ziekte krijgen, zo zei dr. Ache son, maar hij verwacht dat in 1988 1000 tot 2000 van de nu besmette mensen aan ernstige ziekteverschijnselen zullen lijden. Een nog grotere groep zal daar naast minder ernstige symptomen krijgen. Het gevaar van AIDS is, dat mensen die besmet zijn gewoonlijk maan den of zelfs jaren vrij van symptomen zijn. In die periode verspreiden ze wel het virus. Het zal volgens Acheson nog ze ker vijf jaar duren voor een geneesmiddel tegen Aids ontwikkeld is. Er wordt in het dorp, dat volgens een ooggetuige bedekt is door een laag modder, koortsachtig gezocht naar slachtoffers. Er zijn zeker 15 mensen levend uit de modder gered. Uit heel Italië komen reddingsdeskundigen naar de plaats van de ramp. Vrijdag avond waren al rond 4.000 mensen ingezet bij de zoekactie alsmede een aantal helikopters. De politie heeft de wegen naar het gebied afgesloten. Volgens ooggetuige kwam een vier kilometer lange stroom modder in het dal terecht. De zware stormen van de afgelopen dagen zijn vermoe delijk de oorzaak van de ramp. Deze hebben tot gevolg gehad dat er water in de aarden dam is binnengedron gen, waardoor er scheuren ontston den. De dam diende om afvalwater uit een mijn te zuiveren. JOHANNESBURG (ANP)- De Zuidafri- kaanse regering heeft vrijdag een verzoek ge richt tot Nederland om Klaas de Jonge over te dragen aan de "bevoeg de autoriteiten". Dit verzoek werd overhan digd aan ambassade raad baron Bentinck op hetzelfde tijdstip dat De Jonge vrijdagmiddag werd overgedragen aan de Nederlandse ambas sade in Pretoria. Noch de Nederlandse, noch de Zuidafrikaanse autoriteiten willen in gaan op de vraag wat er er nu verder gaat gebeu ren. Tegen De Jonge is nog steeds geen formele aanklacht ingediend. Baron Hendrik Ben tinck van de Nederland se ambassade in Zuid- Afrika is vrijdagmiddag ontboden op het minis terie van buitenlandse zaken in Pretoria om te overleggen over de affai re De Jonge. De ambassade in Preto ria staat geen contacten tussen De Jonge en de pers toe. Aan De Jonge is verzocht zich te ont houden van politieke ac tiviteiten, want die zijn niet in overeenstem ming met de aard van het onderdak. In de ambassade zijn maatregelen getroffen om het verblijf van De Jonge zo comfortabel mogelijk te maken. Er is gezorgd voor een slaap plaats en er zullen voort durend twee personeels leden van de ambassade bij hem blijven. Overigens zal er een nieuwe complicatie ontstaan als de Neder landse ambassade over ongeveer een maand gaat verhuizen naar een ander gebouw in Preto ria. Zodra De Jonge de ambassade verlaat, zal hij vermoedelijk op nieuw gearresteerd worden. WASHINGTON (RTRIAFP) - President Reagan zal vandaag het Bethes- da-marinehospitaal verlaten en terugkeren naar het Witte Huis. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes vrijdag in Washing ton bekendgemaakt. Speakes verklaarde dat Reagan, bij wie vorige week zaterdag een kankergezwel werd verwijderd, dinsdag zal optreden als gastheer op een staatsbanket ter ere van het bezoek aan de Verenigde Staten van de Chinese president, Li Xiannian. Foto: President Reagan geeft het OK-teken. Naast hem zijn vrouw Nancy. TEL AVIV (GPD/UPI) - Israël en de Sowjet-Unie hebben deze week in de Franse hoofdstad Parijs geheime besprekingen gevoerd over het herstel van de diplomatieke betrekkingen en het weer opgang brengen van de praktisch stilgevallen emigratie van Russische joden. Het initiatief voor de onderhan delingen is van Moskou uitgegaan, zo meldde Radio Israël vrijdag. Volgens de Israëlische televisie zullen de ministers van buitenlndse zaken van Israel en de Sowjet-Unie elkaar in september in New York ontmoeten tijdens de zitting van de VN-vergadering. Zowel in Moskou als in Israel werd door het ministerie van buitenlandse zaken bevestigd dat er diplomatieke contacten zijn. Maar de woordvoer ders gingen niet in op het bericht van de Israëlische radio. De ontmoeting tussen de Israëlische ambassadeur in Parijs Ovadi Sofer en zijn Russische ambtgenoot Yuri Wo- ronitsjov vond volgens de radio afge lopen donderdag plaats in de woning van de Israëlische musicus Perlman. De diplomaten bespraken twee hoofd punten: de heropening van ambassa des in Tel Aviv en Moskou en het openen van de grens voor de Russi sche joden. Sinds de Zesdaagse Oor log in 1967 onderhouden beide landen geen diplomatieke betrekkingen meer. Van Israël verlangt het Kremlin dat de anti-Russische propaganda wordt gestaakt en dat er 'beweging' komt in het rotsvaste standpunt van Jeruza lem de in 1967 geannexeerde Golan- hoogvlakte nooit aan Syrië terug te geven. Ook zou de Russische ambassadeur hebben laten doorschemeren dat als de verhoudingen zijn genormaliseerd, er van de zijde van Moskou geen bezwaren meer bestaan Russische jo den een uitreisvisum te verstrekken. De laatste jaren was de emigratie vanuit de Sowjet-Unie dramatisch te ruggelopen. Als voorwaarde stelt het Kremlin echter dat deze joden niet naar de Verenigde Staten verhuizen - een van de redenen waarom steeds minder visa zijn afgegeven - maar Israël als nieuw vaderland kiezen. Mogelijk speelt voor Moskou een rol dat de Sowjet-Unie in het vredespro ces in het Midden-Oosten niet kan Advertentie TTet Oostenrijkse wijn- ■wj JTlschandaal heeft Europa een week lang danig bezig- gehouden. Het veroorzaakte veel onrust bij de consu ment. Het leidde (in ieder geval in Nederland) tot een complete verkoop stop van het bewuste importprodukt. Het was aanleiding voor scherpe maatregelen en ernstige waarschu wingen van de kant van keuringsdien sten en gezondheidsinstanties. En het legde in Oostenrijk zelf van het ene op het andere moment een volledige be drijfstak lam. Alles wat met gif en milieuverontrei niging te maken heeft is de laatste jaren voorpaginanieuws. De publieke opinie is uiterst gevoelig geworden voor het onderwerp. Zeker wanneer er gevaar voor de gezondheid aan ver bonden is. Praktijken op dit terrein zijn (om een slagzin van Veilig Ver keer Nederland aan te halen) 'al gauw een misdaad'. Bijna wekelijks komen gevallen van roekeloze omgang met gevaarlijke stoffen aan het licht. Vaak van beperkte, afgebakende omvang. Niet zelden wordt snel nader onder zoek na de ontdekking verricht, wordt nauwkeurig nagegaan tot hoever schadelijke effecten reiken en worden op grond van deze bevindingen met een of naderhand maatregelen geno men. De samenleving is allergisch geworden voor incidenten van deze aard. Om de simpele reden dat ze tot de ernstigste bedreigingen van die zelfde samenleving moeten worden gerekend. De ontdekking dat uit Oostenrijk afkomstige wijnen op grote schaal zijn aangelengd met de gevaar lijke stof diethyleenglycol is er op nieuw een voorbeeld van dat vooral vergiftigingsverschijnselen in het con sumptiepakket hard aankomen. Ze ker wanneer bovendien nog blijkt - zoals ook ditmaal het geval - dat autoriteiten niet al te snel met mel dingen over de verdachte produkten naar buiten komen. Eind maart was de zaak in Oostenrijk aan het rollen gebracht. Aanvankelijk werden de uitkomsten van laboratoriumproeven in Wenen beschouwd als een aandui ding dat er geknoeid was met de binnenlandse wijnproduktie. Kenne lijk uit angst voor nadelige effecten op de export bleef het wijnschandaal daarmee binnen de landsgrenzen. Een maand later pas liet de Oostenrijkse overheid een waarschuwing uitgaan naar West-Duitsland. En daarna heeft het nog twee maanden geduurd voor dat in volle omvang duidelijk werd wat er nu precies aan de hand was. Dat een dergelijke gang van zaken veel verwarring zaait en niet bepaald kan worden aangemerkt als een schoolvoorbeeld van snel reageren op wijd verspreide gevolgen van zwendel, hoeft nog nauwelijks vastgesteld. Ook het optreden van de Oostenrijkse mi nister van landbouw Haiden in de eerste dagen na de opzienbarende publikaties over het schandaal was weinig vertrouwenwekkend. Hij liet het voorkomen alsof de zaak werd opgeblazen in een kwaadaardige po ging om de Oostenrijkse wijnproduk tie de nek om te draaien. Terwijl de berichten over een steeds verdere vertakking van de gif- wijnaffaire zich blijven vermenigvul digen (ook de export van Oostenrijkse wijnen naar Engeland en de Verenig de Staten loopt gevaar als gevolg van soortgelijke ontdekkingen daar) wordt duidelijk dat verdoezeling van de feiten en afdingen op de ernst van de gevolgen de zaak alleen maar erger maakt. De Oostenrijkse wijnindustrie (het land telt zo'n 52.000 wijnbouwers en handelaren) is een zo gevoelige slag toegebracht dat er nog jaren nodig zullen zijn om er weer bovenop te komen. Elders in deze krant (pagina 21) beschrijft een van onze verslagge vers de aangeslagen sfeer in het wijn- bouwgebied van het Burgenland ach ter Wenen. Wijnboeren voelen zich het slachtoffer van handelaren en tussen personen zonder scrupules. Ze staan machteloos tegenover een vorm van commerciële criminaliteit met ver pletterende gevolgen. Eerdere gevallen van vergiftiging in het voedselpakket - de garnalen- kwestie, pogingen om sinaasappelen met gevaarlijke stoffen in te spuiten - hebben soortgelijke schrikreacties en dsvo meepraten. Premier Peres van Israël zei deze week geen bezwaar te hebben tegen deelname van de Russen in vredesonderhandelingen, maar dan moet het Kremlin eerst weer diploma tieke relaties met Jeruzalem aankno pen en de Russisiche joden niet langer 'gegijzeld' houden. In Moskou zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken dat de betrekkingen tussen de verwarring opgeleverd. Voor de Oos- Sowjet-Unie en Israël slechts dan tenrijkse overheid kan dit wijnschan- kunnen worden genormaliseerd als de daal slechts aanleiding zijn om een Israëliërs een einde maken aan hun serieuze poging te ondernemen de „agressieve politiek". Woordvoerder risico's van dit soort praktijken zo ver Vladimir Lomejko zei donderdag op mogelijk te ondervangen. Tegenover een persconferentie dat het vraagstuk de eigen wijnbouwende bevolking van de joodse emigratie een interne moet dit ertoe leiden dat iedere ver aangelegenheid van de Sowjet-Unie denking in de richting van bonafide is. producenten en handelaren wordt Lomejko weigerde in te gaan op de weggenomen door vervolging en be- Sowjet-Israëlische ontmoeting in Pa- rechting van de zwendelaars. Er zal rijs. Hij zei wel dat reeds lange tijd in een veel sluitender stelsel van kwali- veel hoofdsteden diplomatieke con- teitsbewaking en -controle moeten tacten met Israël plaatsvinden. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft de ontmoeting in Parijs bevestigd maar weigerde verder commentaar. De Verenigde Staten gaven geen com mentaar op het bericht. komen dan het huidige, waaronder een affaire van deze omvang mogelijk bleek. En naar de binnenlandse en buitenlandse consument zal het er vooral om gaan dat het vertrouwen wordt hersteld. Want dat heeft name lijk door deze kwestie de gevoeligste klap moeten incasseren. vdM. BRUSSEL (AP) - In het Brusselse Sint-Pieterziekenhuis is donderdag de eerste Belgische reageerbuis-vierling geboren. Het meisje en de drie jongens werden met behulp van de keizersnede ter wereld gebracht. De namen van de moeder en baby's werden niet bekend gemaakt. De eerste reageerbuisvierling werd in januari 1984 in Australië geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1