IN DE VRUDAGKRANT: Groei economie VS valt tegen BRISTOL SVR stelt advies over stelselherziening uit PZC Z-AFRIKA ZWICHT VOOR DRUK Venezuela neemt belang in raffinaderij op Curasao vandaag llV\ vrijdagkrant Wëdden dat üw ziektekostenverzekeraar geen aansluitende reisverzekering heeft voor een veel lagere premie dan normaal? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KrulsPolis. Of pak de pen. lie PZC Horeca ontdekt enkeling ZilverenKruisVGCN verzekeringen Lubbers' missie Zuid-Afrika op terugtocht Wisselvallig 228e jaargang no. 168 Vrijdag 19 juli 1985 Dollarkoers JOHANNESBURG, DEN HAAG - De Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge wordt op korte termijn teruggebracht naar de Nederlandse ambassade in Pretoria, zonder dat Zuid-Afrika daar voorwaarden aan verbindt. De Zuidafrikaanse regering is hiermee uiteindelijk toch gezwicht voor het Nederlandse ultimatum van dinsdag, dat de ambassadeur zou worden teruggeroepen als De Jonge niet binnen 48 uur terug zou zijn op de ambassade. Ambassadeur Carstens blijft dan ook in Pretoria, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken donderdagavond meegedeeld. Billy Wilder Moerdijk Straatfestival Supersprinter Vanochtend, nog opklaringen, van middag toenemende bewolking ge volg door regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Middagtempera- tuur 19 graden. Elke vrijdag ander nieuws.. PROVINCIALE ZEEUWS NIJMEGEN - Ze haalt het vrijwel zeker, de bijna 78-jarige Mies Klaver-Budding uit Burgh-Haamstede: van daag volbrengt ze in Nijmegen haar vijftig ste vierdaagse. En dat is zondermeer een wereld primeur. Mies Klaver is zo langzamerhand dan ook een beroemdheid geworden, een absolute wandelster, omringd door talloze bewonde raars. Nu reeds bereidt ze zoch voor op een grootse hul diging, zaterdag in haar Schouwse woonplaats, waarvan ze inmiddels bij geruchte heeft verno men. De liefste wens van het jubilerende wandel fenomeen: een groots wandelfestijn voo de Zeeuwse en Westbra bantse jeugd, als dè be kroning van haar we reldprestatie. Ze hoopt dat vele van haar be wonderaars een finan ciële bijdrage voor dit sportieve doel willen af staan. (zie pagina 13) WASHINGTON (RTR/DPA) - De groei van de Amerikaanse econo mie heeft in het tweede kwartaal op jaarbasis 1,7 procent bedragen, zo is donderdag van officiële zijde in Washington meegedeeld. Het per centage is aanzienlijk lager dan de 3,1 procent die een maand geleden als eerste voorlopige raming werd opgegeven. De regering heeft een groei voor heel 1985 opgegeven van 3,9 procent. Door de tegenvallende cijfers in de eerste helft van dit jaar zal dit percentage nu waarschijnlijk niet meer gehaald worden. Het ministerie van handel liet don derdag verder weten dat de inflatie in het tweede kwartaal op jaarbasis slechts 2,8 procent heeft bedragen. Eerder was de inflatie geraamd op 3,2 procent. De koers van de Amerikaanse dol lar is donderdag gestegen. Op de Amsterdamse wisselmarkt werd een middenkoers opgemaakt van 3,2050 gulden voor de dollar tegen 3,1960 gulden op woensdag. De berichten over de economische groei van de VS hadden eerder in de middag voor een plotselinge ver koop van dollars gezorgd. De voorzitter van de Amerikaanse nationale bank, de Federal Reserve, Paul Volcker, waarschuwde donder dag tegen een scherpe koersval van de dollar. Wanneer de rest van de wereld het vertrouwen verliest in de Ameri kaanse dollar, zal dat groot gevaar opleveren voor de Amerikaanse eco nomie. Verwacht wordt dat een dalende dollar een eind zal maken aan de kapitaalstroom naar de V.S., waar door de Amerikaanse regering ge dwongen zou worden zijn tekorten op de binnenlandse geldmarkt te financieren en de rente stijgt. Om het enorme Amerikaanse han delstekort te verminderen is een wetsvoorstel in het Amerikaanse Congres ingediend. Het betreft een extra tarief van 25 procent op goede ren die afkomstig zijn uit landen met een te groot geacht overschot in hun handel met de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van finan ciën, James Baker, heeft het voor stel al betiteld als „protectionisme in zijn grofste vorm". Het voorstel is vooral gericht tegen Japan, Zuid-Korea en Brazilië. De onderhandelingen over het te rugdringen van het begrotingste kort heeft het Congres wegens ruzie moeten opschorten. De Jonge terug naar ambassade (Van onze correspondenten punt van overleg zal vormen tussen de beide regeringen. In de Zuidafrikaanse verklaring wordt verwezen naar de 'Wapen- en munitie- wet van 1969', waarin staat dat een De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof 'Pik' Botha verklaarde donderdagavond dat zijn regering met het terugbrengen van De Jonge de fout wil herstellen die twee agenten van de veiligheidspolitie had den begaan, toen zij hem uit de am bassade sleepten. De agenten hebben een reprimande gekregen. Het was donderdagavond laat nog niet bekend, wannneer De Jonge naar de ambassade wordt overgebracht, maar volgens bronnen in Pretoria zou dat vandaag in de loop van de dag plaatsvinden. Minister Botha zei dat met de aange kondigde terugkeer van De Jonge 'het volkenrechtkundige aspect' aan de hele problematiek was opgelost. De strafrechtelijke aspecten rond de ar restatie van De Jonge, die wordt verdacht van het vervoeren van ex plosieven en wapens in dienst van het in Zuid-Afrika verboden Afikaanse Nationale Congres, zullen in een later stadium aan de orde komen. Botha sprak de hoop uit, dat Neder land bereid zal zijn De Jonge weer aan de Zuidafrikaanse justitie over te dra gen, als duidelijk is geworden hoe ernstig de aanklacht tegen hem is. Botha deelde ten slotte mede, dat het tijdstip van terugkeer van De Jonge naar de ambassade te Pretoria een DEN HAAG (ANP) - Venezuela heeft zich bereid verklaard een belang te nemen in de Shell-raffinaderij op Curasao. Dit is de belangrijkste uit komst van het bezoek dat premier Lubbers de afgelopen dagen aan Ve nezuela heeft gebracht. De minister-president heeft donder dag op een persconferentie verklaard dat met zijn bezoek het wantrouwen is weggenomen dat Venezuela had in het voortbestaan van de raffinaderij (Slot zie pag. 3 kol. 4) persoon die zijn toevlucht heeft geno men tot een diplomatieke missie om een proces in een land te voorkomen, op verzoek van het land waar de missie zich bevindt, overgedragen moet worden aan de competente au toriteiten. Volgens minister van bui- tenlanse zaken Botha is dit interna tionaal gebruikelijk. De Jonge is inmiddels officieel aange klaagd voor criminele daden, conform deze 'Wapen- en munitiewet' en dus niet, zoals tot nu toe werd verwacht, conform de interne veiligheidswet op het terrorisme. Het onderzoek tegen hem is afgesloten, zo blijkt uit de verklaring. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, Louw, zei donderdag dat met de Nederlandse regering moet worden onderhandeld over wat er verder moet gebeuren. Hij voegde er veelbetekenend aan toe, dat het toch niet in de bedoeling kon liggen dat de ambassade het permanente adres voor De Jonge zou worden. PAGINA 4: JURIDISCH STEEKSPEL Onlusten in Soweto, een radio- en tv-winkel is in brand gezet. JOHANNESBURG (RTR/AP) - Voor de tweede achter eenvolgende dag zijn donderdag in de zwarte stad bij Soweto rellen uitgebroken. Twee huizen van politie agenten werden met benzinebommen bestookt, auto's in brand gestoken en van een politieman werd zijn wapen en zijn auto gestolen, zo verklaarde de brigade generaal van politie, Jan Coetzee. Een man is doodgeschoten door de politie. Twee mensen werden ernstig gewond door politiekogels. Nog tien mensen zijn in het ziekenhuisopgenomen met verwondingen aan hoofd en borst, veroorzaakt door rubberkogels, aldus mededelingen van de politie. Vol gens ooggetuigen trokken donderdag rond 1.000 scho lieren door de straten van Soweto om te protesteren tegen het politie-optreden in zwarte wijken ten oosten van Johannesburg. Een meningte heeft woensdagnacht een 25-jarige zwar te vrouw met een bijl doodgeslagen en haar lichaam verbrand omdat zij een boycot van door blanken beheerde winkels had doorbroken, heeft de Zuidafri kaanse politie meegedeeld. De zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika hebben met overgrote meerderheid gestemd voor staking als actiemiddel waarmee kracht moet worden bijgezet aan looneisen. Dit heeft de vakbond van zwarte mijnwerkers, NUM, donderdag meegedeeld. Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering. (Advertentie) polo-shirts in div streepdessins. Alle maten. Winkelprijs 29.95 alléén vandaag en morgen slechts BEIROET (AFP) - In de Libanese hoofdstad Beiroet was het donderdag rustig. Nadat een bestand was afgekondigd, werden de gevechten langs de groene lijn gestaakt. De ontmanteling van de barricaden (foto) konden worden voortge zet. Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Naam: Adres: M/D V Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: 723 Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer 1, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekerings Raad (SVR) heeft don derdag tijdens een extra vergadering besloten niet eerder dan op 24 sep tember advies uit te brengen over de herziening van het sociaal zeker heidsstelsel. Dit ondanks aandringen van staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om spoed te ma ken met de advisering opdat de Twee de Kamer de wetsvoorstellen tijdig kan behandelen. Het nieuwe stelsel moet volgens het kabinet per 1 janua ri ingaan. Advisering op 24 september geeft de vakbeweging ook de tijd voor raadple ging van de achterban over de voor stellen. Donderdag boog de SVR zich in een oriënterend gesprek over de eerste gedeelten van het ontwerp-advies over de nieuwe Werkloosheidswet. Deze wet vervangt niet alleen de huidige WW maar ook de WWV. De nieuwe Werkloosheidswet bepaalt dat men als er 26 weken gewerkt is recht heeft op een uitkering van 70 procent van het gemiddeld per dag verdiende loon gedurende een half jaar. Vervolgens wordt de uitkering per half jaar verlaagd tot 70 procent van het minimumloon. Verlenging van de uitkeringsduur is mogelijk indien de werknemer gedurende drie jaar in de vijf jaar voorafgaande aan de werkloosheid, een dienstbetrek king heeft gehad. De duur van die verlenging is afhankelijk van leeftijd. De hoogte van de uitkering, de half jaarlijkse afbouw, de invulling van het begrip passende arbeid, de leeftijdsaf hankelijkheid en de omkering van de bewijslast (werknemer moet in de nieuwe wet aantonen dat de werkloos heid niet aan hem te wijten is) zijn punten van kritiek voor de vakbewe ging. De oost-west-klucht 'Een, twee, drie' van Billy Wilder trekt 25 jaar later volle zalen in de Bondsrepubliek. PAGINA 2 De regering stemt toe in de Brabantse eis tot sanering van de schulden van het industrie terrein Moerdijk. PAGINA 3 Vanaf zaterdag is Vlissingen in de ban van het Straatfesti val: twee aangekondigde groepen vallen weg, maar de organisatie heeft voor enkele vervangende formaties ge zorgd. PAGINA 15 Eric Vanderaerden bewees gisteren in Bordeaux wel de gelijk een supersprinter te zijn. De renner uit de ploeg van Peter Post moest deze Tour al enkele malen het on derspit delven bij massale aankomsten en één keer werd hij zelfs gediskwalificeerd, om dat de Belg tijdens de sprint een robbertje zat te vechten met de Ier Sean Kelly. Giste ren won Vanderaerden met een banddikte verschil. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20 en 21 vé.è&j' ''VA' Op Curasao is grote op luchting ontstaan nu de onderhandelingen over het voortbestaan van de Shell- raffinaderij uit het slop zijn gehaald. De zware missie onder lei ding van de Nederlandse premier Lubbers, die begin deze week naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas af reisde, heeft met dit olie leverende land in ieder geval een politiek ak koord bereikt in deze uiterst gevoelige kwestie. En dat is na alle onzekerheid rondom Shell van het afgelopen half jaar een stap vooruit. Volledige zeker heid over de toekomstige positie van de nu zwaar verlies lijdende olieraffi naderij met rond 2000 werknemers op Curasao zal er pas zijn wanneer Shell en de staatsoliemaatschappij Petro- lios van Venezuela het eens zijn ge worden over de prijs van de olieleve-, ring. Ook de deelname van Venezuela en van de Nederlandse Antillen in het aandelenkapitaal van Shell zal nog nader moeten worden geregeld. Maar een basis voor blijvende aanwezigheid van de onderneming die zeventig jaar economie en levensstandaard op het grootste eiland van de Nederlandse Antillen heeft bepaald, is nu tenmin ste gelegd. Wanneer straks een ak koord kan worden ondertekend waar mee alle partijen voor de naaste toe komst redelijk uit de voeten kunnen is dat een groot winstpunt. Met de kwestie-Shell is namelijk veel meer gemoeid dan alleen een brok werkge legenheid en welvaart op Curasao. De daadwerkelijke rechtstreekse betrokkenheid van drie regerin gen (Venezuela, Nederland en de Ne derlandse Antillen) bij de pogingen om Shell voor Curagao te behouden is vooral ook gericht op sociale rust en politieke stabiliteit in de toekomst op de nu nog Nederlandse eilanden. Met ingang van 1 januari 1986 gaat het eiland Aruba met zijn 'status aparte' een soort van proefperiode in op weg naar staatkundige onafhankelijkheid. De banden tussen Aruba en de andere vijf eilanden van de Nederlandse An tillen zullen dan een stuk losser wor den. Aruba heeft als gevolg van de sluiting, begin dit jaar, van de Lago- raffinaderij (van het Amerikaanse Ex- xon-concem) een kwetsbare econo mie gekregen. Voor Curagao dreigt hetzelfde wanneer de Shell er zou moeten sluiten. Venezuela ziet een dergelijke ontwikkeling met voorspel bare moeilijkheden op de "Nederland se eilanden vlak voor haar kust be zorgd aan. Vandaar de uiterst moeiza me en voorzichtige bereidheid om met de Nederlandse Antillen en met Ne derland tot zaken te komen over Shell. In het Caraibisch gebied zijn al problemen genoeg. Aan nieuwe erbij heeft een land als Venezuela geen enkele behoefte. Ook vanuit de Ver enigde Staten is de afgelopen jaren bij herhaling in voorzichtige termen de nadruk gelegd op het belang van handhaving van rust op de Neder landse Antillen. Nog onlangs werd in een Amerikaanse studie de verant woordelijkheid daarvoor met zoveel woorden duidelijk bij Nederland ge legd. Het nogal opvallende .bezoek van premier Lubbers aan Venezuela om daar de belangen van Curagao en Shell (als één geheel) te bepleiten heeft aangetoond dat 'Den Haag' er veel aan gelegen is de relatie tussen dit land en Nederland zo vruchtbaar mogelijk te houden. In feite heeft Shell met de dreiging van sluiting van de raffinaderij, met harde voorwaar den en ultimatums aan Curagao zo'n overleg op politiek niveau afgedwon gen. De verhouding tussen Shell en de Venezolaanse staatsoliemaatschappij zat namelijk ernstig op dood spoor. En dat was in niet geringe mate te wijten aan de beslissing van het OPEC-land Venezuela in de jaren '70 om daar alle Shell-belangen te natio naliseren. Sindsdien is de Shell-raffi naderij op Curagao in feite verstoken van een gegarandeerde aanvoer van olie uit Venezuela tegen een gegaran deerde prijs. Wil er sprake van zijn dat Shell als belangrijkste werkgever voor Curagao behouden blijft dan zal er aan de onzekerheden in de verhou ding met Venezuela een einde moeten komen. Shell is daar, gezien de erva ringen in de afgelopen jaren, nog niet zo gerust op. De missie van Lubbers heeft daarom nog een open eind. Er is in ieder geval een nieuwe vertrou wensrelatie tot stand gekomen de afgelopen dagen. En daar hebben alle partijen die zich zorgen maken over de toekomst van Curagao belang bij. Zuid-Afrika heeft ingezien dat het zich bij de huizenhoge problemen van het ogenblik toch beter maar niet óók nog eens regelrecht kon vergrij pen aan het internationaal recht. Al leen daaruit valt de - zoals minister van buitenlandse zaken Botha het noemde - „pijnlijke beslissing" van Pretoria te verklaren om de Neder landse anthropoloog Klaas de Jonge te laten terugkeren naar de Neder landse ambassade daar. De hele kwes tie rondom de arrestant die werd weggesleept uit het Nederlandse am bassadegebouw waarheen hij had kans gezien te vluchten was kennelijk te riskant geworden voor het toch al zo geschonden internationale aanzien van Zuid-Afrika. Zonder voorwaarden is Pretoria ingegaan op de harde eisen van Nederland en het ultimatum dat in het andere geval ambassadeur Car- sten zou worden teruggeroepen. Voor Nederland lag de zaak te principieel om deze brutale schending van de ambassade niet met een uiterste mid del te beantwoorden. Het is goed dat Van den Broek voet bij stuk heeft gehouden. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1