IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ PL O-lijst verworpen Politiek akkoord over redding Shell-Curasao Duitse wijnen geen anti-vries Ministerie: in PZC de IT£iV vandaag Eindzege Hinault zo goed als zeker Om door it ringetje te halen... Nog geen antwoord op ultimatum aan Zuid-Afrika NOG OVERLEG MAATSCHAPPIJEN ACTIES SCHOLIEREN Minder zon 228e jaargang no. 167 Donderdag 18 juli 1985 Voor de schoolagenda kwam Springsteen te laat... vrijdagkrant JOHANNESBURG (UPI/AP/GPD) - In Soweto, de grootste zwarte woonstad van Zuid-Afrika, zijn woensdag hevige gevechten uitgebroken. Een woordvoerder van het Baragwa- nath-ziekenhuis verklaarde dat acht zwarten met kogelwon- den in het hospitaal zijn opgenomen. Volgens de politie kwamen woensdag bij rellen, die zich voordeden in alle delen van Zuid-Afrika, twee zwarten om het leven. Reagan ontvangt volgende week Chinese president Discriminatie Illegaal café CARACAS (ANP) - Nederland, Venezuela en de Nederlandse Antillen hebben woensdagmid dag een politiek akkoord bereikt dat moet leiden tot een definitief openhouden van de Shell-raffinaderij op Curasao. Het akkoord werd op de valreep bereikt op de laatste dag van het bezoek van premier Lubbers aan Caracas. Veel bewolking en af en toe regen, hater in de middag enkele opklarin gen. Middagtemperatuur 19 graden. Een matige, eerst vrij krachtige, wind uit zuidwest, later uit west. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN In Soweto waren woensdagochtend, evenals in veel andere zwarte woon steden, scholieren in staking gegaan. .r Bernard Hinault heeft giste ren zijn vijfde Tourzege zo goed als zeker veiliggesteld. In de laatste bergetappe, die uit twee delen bestond, kwam de Breton in de ochtendrit bij de beklimming van de Aubisque even in moeilijkheden, maar met de hulp van de Colum- biaan Herrera, overleefde hij het offensief van de Ier Ste phen Roche. Het hooggebergte is achter de rug, terwijl zaterdag nog een tijdrit volgt, de specialiteit van de gele truidrager. Met die wetenschap zei Hinault dan ook: „De overwinning kan me niet meer ontgaan". PAGINA 15 Zij protesteerden tegen het lage on derwijsniveau en tegen de autoritaire verhoudingen op school. De politie trad hard op tegen de betogingen. De scholieren bezetten daarop een aantal bussen die hen naar school zouden brengen. Bij de actie waren ongeveer 400 zwar te jongeren betrokken. De politie gaf de chauffeurs opdracht de bussen naar het politiebureau te rijden en vandaaruit rechtstreeks naar het ge rechtsgebouw. De busonderneming weigerde echter een aanklacht tegen de jongeren in te dienen waarna de betogers werden vrijgelaten. In het gerechtsgebouw werd tezelfder tijd een proces gehouden tegen 105 zwarte jongeren. Zij werden beschul digd van het houden van een „illegale bijeenkomst" voor het huis van de burgemeester van Soweto, Kunene. Buiten het gerechtsgebouw demon streerden ongeveer 1.500 jongeren te gen het proces. Zij kregen opdracht van de politie zich te verwijderen maar weigerden daaraan gevolg te geven. Politieagen ten probeerden hen daarna uiteen te drijven, waarbij werd geschoten. Groepen jongeren trokken de woon stad in, waar ze auto's en winkels met stenen bekogelden en in brand sta ken. Ook het huis van burgemeester Edward Kuene werd aangevallen en elders in Soweto werden barricades opgericht en gooiden jongeren stenen naar de politie. Deze reageerde daar op met het afvuren van traangasgra naten en afvuren van rubberkogels. Volgens ooggetuigen werd een man doodgeschoten die temidden van een menigte mensen stenen gooide naar een vrachtwagen. Een groep jongeren gooide stenen naar een bus met Ame rikaanse toeristen. Bij vijf vestigingen van het Westduit- se Siemensconcern in Zuid-Afrika zijn woensdag in totaal 1.200 zwarte werknemers ontslagen. Het ontslag volgde op een driedaagse staking die maandag was uitgebroken. Volgens de directie van Siemens wordt onder handeld met de vakbonden om tot een oplossing van de problemen te komen. (Van onze correspon dent) TEL AVIV - De Israëli sche regering heeft woensdagmiddag van uit Washington namen van kandidaten voor de Jordaans-Palestijnse delegatie gekregen die in de toekomst met Is raël over vrede moeten praten. Maar op de door de Palestijnse leider Jasser Arafat samenge stelde lijst komen uit sluitend leden van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) voor. Voor Israël zijn die onaanvaardbaar. Opmerkelijk is dat geen enkele Palestijn uit de door Israël bezette ge bieden is afgevaardigd. Op de westelijke Jor- daanoever en in de Ga- zastrook is daarover de teleurstelling zeer groot. Zie pagina 4) MIDDELBURG - Het lom merrijke Molenwater en en kele omliggende straten in Middelburg vormen van daag weer het decor van de eerste folkloristische dag van dit seizoen. Tweeënveer tig paren wedijveren met el kaar op de sjezen om zoveel mogelijk ringen te steken. Hetzelfde doen de zevenen twintig toprijders die deelne men aan de ringrijderij te paard. De folkloristische dagen wor den voor het negentwintigste achtereenvolgende jaar ge houden. De tweede wordt donderdag 15 augustus ge houden en bestaat uit de grote ringrijderij te paard. Vorig jaar trok dat evene ment 181 deelnemers en die recordbelangstelling wordt ook nu verwacht. Vandaag staat de Walcherse klederdracht op de voor grond. Alle deelnemers zijn verplicht zich in tradioneel kostuum te hullen. Perfectie staat daarbij hoog in het vaandel geschreven en dat wordt gestimuleerd door het feit dat voor de best geklede paren prijzen beschikbaar zijn. Het laatste geldt ook voor de versiering van sjezen en paarden, waaraan de deelnemers jaar op jaar meer zorg besteden. Er wordt vandaag gereden tussen half tien en twaalf uur en van één tot omstreeks vijf uur. DEN HAAG (ANP) - Een dag voordat, vanmorgen, het Nederlandse ultima tum afloopt, is Zuid-Afrika opnieuw met een verklaring over de zaak De Jonge gekomen die volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag „duidelijk niet bevredigend" is. In het aide memoire dat woensdag ochtend op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag werd over handigd wordt niet ingegaan op de eisen die minister Van den Broek heeft geformuleerd nadat Zuidafri- kaanse politie vorige week dinsdag de Nederlandse anthropoloog Klaas de Jonge uit de ambassade in Pretoria sleepte. Op deze vier eisen, zo wordt gezegd in het stuk zal een definitief antwoord komen zodra de Zuidafri- kaanse regering een besluit heeft ge nomen. Nederland liet dinsdag weten dat de ambassadeur in Pretoria, mr H.C.G. Carsten, zou worden teruggeroepen als Klaas de Jonge niet binnen 48 uur op de ambassade zou zijn terugge keerd zonder dat daar voorwaarden aan worden verbonden. De ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE willen dat de interna tionale lucht- en zeeverbindingen met Zuid-Afrika worden verbroken en dat wordt afgezien van nieuwe investerin gen in dat land, zo staat in een op een conferentie aangenomen resolutie. WASHINGTON (RTR/DPA/ AFP) President Reagan, die goed herstelt van de operatie van afgelopen weekeinde, zal dinsdag in het Witte Huis de Chinese president ontvangen. Volgens zijn woordvoerder Spea- kes zou de president mogelijk ook aan het officiële diner kun nen deelnemen. Volgens de art sen zijn er na de operatie waarbij een kankergezwel werd wegge nomen, geen verdere problemen opgetreden. Reagan maakte gis teren een wandelingetje in de gang buiten zijn kamer. In de ochtend bracht vice-presi dent Bush voor het eerst een bezoek aan de president in het marinehospitaal in Bethesda bij Washington. Hevige str ij d in Soweto Minister Rietkerk probeert de impasse rond de wet gelijke behandeling te doorbreken met een notitie aan het kabi net, waarin hij stelt dat homo fiele leraren niet van scholen mogen worden geweerd, maar dat zij zich wel zullen moeten aanpassen. PAGINA 3 De gemeenteraad van Veere is boos over de opening van een illegaal café bij de opgeknapte molen, maar wil toch meewer ken aan legalisering van het horecapand. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 4, 5 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 JOHANNESBURG Gewapende soldaten bij een brandend busje in de straten van Soweto. DEN HAAG (ANP) - De berichten over besmetting met anti-vries van Duitse wijnen blijken ongegrond. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van volksgezondheid woensdag bekendgemaakt. De Keuringsdienst van Waren in Rotterdam meldde dinsdag nog in drie Duitse wijnen het anti-vriesmiddel aangetroffen te hebben. Het ging om zeer kleine hoeveelheden - minder dan een tiende gram per liter - die onschadelijk zijn voor de gezondheid. Herhaalde proeven hebben nu uitgewezen dat de onderzoeksresultaten ongegrond zijn. Het ministerie ziet daarom ook geen wellicht al jaren aan de gang is. Ze aanleiding te waarschuwen tegen an dere dan Oostenrijkse wijnen. Het risico van de aanwezigheid van diethyleenglycol bestaat volgens een aantal deskundigen alleen bij zoete witte wijnen. De keuringsdienst van waren in Ber lijn heeft in twee flessen wijn van het merk Keilergeister dietyleenglykol aangetroffen. De concentratie lag op 0,07 gram per liter. Naar andere mer ken Duitse wijnen wordt het onder zoek nog voortgezet. Het wijnschandaal neemt Europese vormen aan nu ook in Zwitserland anti-vrieswijn is gevonden. Hier zal echter geen invoerverbod worden af gekondigd. Het schandaal is nog vergroot met de onthulling van Westduitse federale gezondheidsfunctionarissen dat de vermenging van de Oostenrijkse wijn vonden wijnen uit 1976 met het mid del, die niet na 1978 in de handel kunnen zijn gebracht. Alle wijn in Oostenrijk zal steekproef- gewijs worden gecontroleerd op de aanwezigheid van diethyleenglycol. Dat heeft minister Günter Haiden van landbouw woensdag aangekondigd. Niet alleen worden de vaten in de wijnkelders onderzocht, ook worden flessen wijn in winkels aan controle onderworpen. Met ingang van 1 januari 1986 mag er vanuit Oostenrijk alleen nog maar gebottelde wijn worden geëxporteerd. Op die manier moet worden voorko men dat er, nadat de drank het land heeft verlaten, nog een stof aan kan worden toegevoed. Er zal streng worden opgetreden te gen de illegale verkoop van certifica ten voor predikaatswijn. Een definitief besluit over het open houden van de raffinaderij is echter nog niet genomen. Shell en de Venezo laanse staatsoliemaatschappij PVDSA moeten binnen tien dagen overeenstemming zien te bereiken over de olieleveranties en de daaraan verbonden voorwaarden. Pas als die overeenstemming is bereikt kan wordt gezegd dat de Shell-raffinaderij open blijft. Een en ander heeft premier Lubbers in Caracas verklaard. Het door Neder land, Venezuela en de Nederlandse Antillen bereikte politiek akkoord be helst een „overlegmechanisme" waar bij op „gezette tijden" de Antilliaanse economie en het functioneren van de Shell-raffinaderij aan de orde komt. Volgens de speciale afgezant van de Nederlandse regering, jhr.mr. E. van Lennep, die de besprekingen had voorbereid, kan dit op ministerieel en ambtelijk niveau gebeuren. Een ander belangrijk punt is dat Shell zich tegenover de regeringen bereid heeft verklaard om te bekijken op welke wijze er investeringen gepleegd kunnen worden om het functioneren van de raffinaderij op langer termijn te garanderen, zo verklaarde Van Len nep verder. Shell zal de meerderheid van de aan delen in de raffinaderij blijven behou den. Een eventuele participatie van de Antilliaanse regering in de Shell-raffi naderij is nog niet van de baan, aldus Van Lennep. „Over de omvang en öe wijze waarop zal de komende maan den, nog voor 1 januari 1986, een besluit moeten vallen", aldus de spe ciale afgezant. Desgevraagd verklaarde Van Lennep dat een definitief besluit over het openhouden van de raffinaderij pas genomen kan worden als de Shell en de PVDSA over de olieleveranties en de prijs ervan overeenstemming heb ben bereikt. Premier Lubbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1