IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Heinrich Böll overleden Brinkman wil kbrtiire omfoepstatus EG-COMMISSIE VERLAAGT ZELF GRAANPRIJZEN Schouderklopje Ook in Duitse wijn anti-vries Koning Boudewijn weigert ontslag Belgisch kabinet PZC NEDERLAND ZET ZUID-AFRIKA ONDER DRUK procedure de vandaag Simonis weigert Herman Bode in bedrijfspastoraat Meer jazz Rust in Beiroet Start Zure regen Vakantiegeweld ZEER GERINGE HOEVEELHEID OOK WAALSE LIBERALEN BLIJVEN AAN l Sollen met een voetbaldrama Ongekende ramp dreigt in Soedan Perioden met zon 228e jaargang no. 166 Woensdag 17 juli 1985 Onverzekerd op weg! vrijdagkrant KEULEN (AP/DPA) De Westduitse auteur en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll is dins dag op 67-jarige leeftijd overleden. In 1972 keeg hij de Nobelprijs voor literatuur. JOHANNESBURG, DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft Zuid-Afrika dinsdag een ultimatum gesteld: de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika wordt „voor overleg" naar Nederland teruggeroepen wanneer de Zuidafrikaanse regering niet binnen 48 uur heeft gereageerd op de Nederlandse eis, dat de gearresteerde ontwikkelingswerker De Jonge wordt teruggebracht naar de Nederlandse ambassade in Pretoria. Overwegend zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur 21 gra den. Een zwakke tot matige zuidwes ten wind. Elke vrijdag ander nieuws.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURA Böll was een van de bekendste intellectuelen van de Bondsrepubliek en werd wereldberoemd door zijn romans waarin hij vaak met veel gevoel voor satire kritiek leverde op rechtse trekjes van het na-oorlogse West-Duitsland, het nazi-verleden en het nog steeds voortlevende militarisme. Jarenlang was Böll aanhanger van de sociaaldemocrati sche SPD en een persoonlijke vriend van oud-bondskanse lier Willy Brandt. Böll, die op 21 december 1917 in Keulen werd geboren, is internationaal bekend geworden door zijn romans als 'Billard um half zehn' (1959), 'Ansichten eines Clowns' (1983), 'Gruppenbild mit Dame' (1971) en 'Die verlorene Ehre der Katharine Blum' (1974). In een condoléance-boodschap aan Bölls echtgenote heeft bondskanselier Helmut Kohl Böll omschreven als een „moedige strijder tegen wetenschappelijke en artistieke onderdrukking in totalitaire staten". Ex-bondskanselier Willy Brandt zei dat Bölls werk „de stem van het fatsoen" vertegenwoordigt. PAGINA 4: Heinrich Böll, het Duitse geweten Ultimatum: De Jonge binnen 48 uur terug (Van onze correspondent) Het ultimatum werd van kracht vanaf de antwoord is, dat De Jonge wordt De woordvoerder sloot niet uit, dat teruggebracht naar de ambassade, zo Nederland bij Zuidafrikaanse hals- verduidelijkte hij. starrigheid steun bij de EG-bondge- het moment dat de Nederlandse am bassadeur Carstens de Zuidafrikaan se regering erover inlichtte. Dat is volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdagochtend gebeurd. Geeft Zuid-Afrika geen bevredigend antwoord op de Nederlandse eisen, dan wordt Carstens „voor onbepaalde tijd" teruggeroepen. „Dat kan vier dagen, maar ook vier maanden zijn. Dat hangt van de Zuidafrikaanse re gering af', aldus de woordvoerder. Het enige voor Nederland bevredigen- DEN HAAG (GPD) - Minister Brink man van WVC vindt dat omroepen sneller van status moeten kunnen veranderen. Wanneer een omroep meent op basis van een forse leden winst aanspraak te kunnen maken op de A-status, mag die zendgemachtig de niet anderhalf jaar in onzekerheid worden gelaten. De bewindsman heeft zijn ambtelijke top opdracht gegeven om mogelijkheden voor een kortere en eenvoudiger procedure te onderzoeken. Dit heeft een woordvoerder van WVC gisteravond bevestigd. Zoals bekend heeft Brinkman de aanvraag van Ver onica voor de A-status voorlopig afge wezen. In een interview met de Haagsche Courant spreekt minister Brinkman zich uit voor een soort concessiesys teem „nu bijna iedereen A-omroep is". Daarbij zouden volgens de bewinds man fusies tussen bepaalde omroepen mogelijk zijn. „Want zo uiteenlopend zijn die identiteiten nu ook weer niet. Problemen komen er wanneer er weer een nieuwe omroep komt. Het wordt langzamerhand erg ingewikkeld, ook door de kleinere zendgemachtigden". Het wordt daarom tijd, zegt de minis ter, weer eens te kijken naar het systeem van A-, B- en C-omroepen, aldus Brinkman. UTRECHT (GPD) - Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, is niet bereid de oud vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, te accepteren als voorzitter van de stichting be drijfspastoraat in het aartsbis dom Utrecht. Het bestuur van deze stichting had Bode una niem in deze functie gekozen. De kardinaal vindt dat het vak bondsverleden van Bode de be noeming in de weg staat. Voorts is bekendgeworden dat Herman Bode, die lid is van de Mariënburggroep van progres sieve katholieken in ons land geweigerd is voor een voor dracht van een pauselijke onder scheiding. BRUSSEL (ANP) - Als de Europese landbouw raad voor 1 augustus geen besluit over de graanprijzen neemt en daar is nu geen kans meer op verlaagt de EG-commissie die prij zen met 1,8 procent. Dat heeft de Europese landbouwcommissaris, de Nederlander Frans Andriessen, dinsdag in Brussel de Europese landbouwministers la ten weten. Zoals bekend is een Europees graan- besluit getroffen door een Duits veto. Ook dinsdag moest de Lu xemburgse voorzitter van de Raad, Mare Fischbach, weer consta teren dat er over die graanprijzen geen be sluitvorming mogelijk was. Maar, aldus minister Braks, „de gemoederen zijn nu toch wat be daard". Die opmerking sloeg mede op het feit dat de Duitse minister Ignaz Kiechle zich er toch bij neer schijnt te leggen dat bij gebrek aan besluitvorming in de Raad, de commissie zelf maatregelen neemt. Omdat de EG-commis- sie nog bijkomende maatregelen treft komt de graanprijsverminde- ring in de praktijk neer op 1,2 a 1,1 procent. Volgens Andriessen zal het onderwerp graan prijzen in elke komende landbouwraad opnieuw ter tafel komen omdat ze iedere keer opnieuw moet constateren dat een besluit in de Raad niet mogelijk is. Dat heeft de commissie no dig ter legalisatie van de door haarzelf vastgestel de maatregelen. Zo is er langzamerhand een situatie ontstaan waarbij een duidelijk uitgesproken veto in de praktijk toch niet blijkt te werken, zo conclu deerde Braks tevreden. Sowjet-geleerden - Sowjet-leider Michaïl Gorbatsjov heeft besloten de salarissen van geleerden te koppelen aan de „creatieve produktiviteit" van hun werk. De maatregel lijkt erop gericht met materiële prikkels een snellere technische ontwikkeling te bereiken. noten zoekt voor een gezamenlijke actie. Van den Broek wil ook officiële excu ses voor de schending van de immuni teit van de Nederlandse ambassade en de bestraffing van de twee politie agenten die De Jonge tegen zijn zin uit de ambassade hebben wegge haald. De Jonge wist vorige week dinsdag, ondanks het feit dat hij aan armen en voeten geboeid was, zijn begeleiders te misleiden en naar de Nederlandse ambassade te Pretoria te brengen. Hij ontsnapte aan de aandacht van zijn begeleiders en bevond hij zich - vol gens de Nederlandse lezing - min stens 30 seconden in de wachtkamer van de ambassade, alvorens hij daar weer uit werd gehaald. Volgens een Zuidafrikaanse memo randum zou De Jonge zich „gedeelte lijk" op Nederlands grondgebied heb ben bevonden. Het wordt overigens in diplomatieke kringen in Pretoria uitgesloten, dat de Zuidafrikaanse regering bereid is di rect op het Nederlandse ultimatum te reageren. Het wordt ook zeer onwaar schijnlijk geacht, dat de Zuidafri kaanse regering De Jonge naar de ambassade zal laten gaan. Een ernsti ge diplomatieke aanvaring tussen de Nederlandse en Zuidafrikaanse rege ring lijkt onvermijdelijk. Tegen De Jonge en zijn ex-vrouw Helena Passtoors, die vastzitten krachtens sectie 29 van de Zuidafri kaanse interne veiligheidswet, is nog geen officiële aanklacht geformuleerd. Zuid-Afrika beschouwt De Jonge als een gevaarlijke terrorist: hij zou muni tie vanuit de buurlanden naar Zuid- Afrika hebben gebracht en nauwe relaties onderhouden met een blanke communistische ANC-voorman, Joe Slovo. Bij buitenlandse zaken wordt het te rugroepen van ambassadeur Carstens gezien als" een „eerste stap". Verder gaande stappen zijn het tot persona non grata verklaren van de Zuidafri kaanse ambassadeur in Nederland, het terugbrengen van de diplomatie ke betrekkingen naar het niveau van zaakgelastigden en uiteindelijk het verbreken van de diplomatieke be trekkingen. „Maar zo ver zijn we nog niet, we moeten eerst afwachten hoe Zuid-Afrika op onze nieuwe bood schap reageert", aldus de woordvoer der. Staking Suriname - Bij het bau- xietbedrijf Billiton in Suriname wordt sinds maandag gestaakt. Ongeveer 700 van de 800 werknemers hebben het werk neergelegd vanwege een CAO-conflict, zo is dinsdagochtend in Paramaribo vernomen. Bij het be langrijkste bauxietbedrijf in Surina me, Suralco, wordt normaal gewerkt. In de eerste kilometers van de zeventiende Tour-etappe viel er voor Maarten Ducrot (links) en Bernard Hinault nog het één en ander te lachen. De Zeeuwse neo-prof kreeg zelfs een schouderklopje van de gele truidrager. Enkele uren later was het afzien geblazen op de Pyreneeën- hellingen. Hinault verloor kostbare minuten en Ducrot finishte op bijna een half uur van winnaar Pedro Delgado. PAGINA 15 De jazz-liefhebber is nauwelijks bekomen van North Sea Jazz of hij kan weer op pad: vanavond begint het Festival in Loosdrecht. PAGINA 2 Het Syrische vredesplan voor Li banon lijkt te werken: de politie is de baas in de straten van Beiroet. PAGINA 3 Zeeuwsch-Vlaanderen behoort bij de negatieve uitschieters wat be treft zure neerslag. Nader onder zoek volgt. PAGINA 5 De politie heeft in Renesse zes jongeren aangehouden na geweld: justitie overweegt de invoering van snelrecht. PAGINA 9 De FNV-afdeling Terneuzen verza melt klachten over het uitzendbu reau Start. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: Opinie en achtergrond: Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 3 en 5 4 NIJMEGEN (ANP) - Dinsdagochtend zijn in Nijmegen 23.730 wandelaars uit 36 landen van start gegaan voor de 69e vierdaagse. Zowel het aantal deelnemers als landen betekent een nieuw record in de historie van de vierdaagse. Vorig jaar vertrokken 22.226 deelnemers. De eerste dag voerde de wandelaars richting Huissen, Eist (pleister plaats), Lienden, Valburg en terug naar Nijmegen. Bij het vertrek was er sprake van bewolkt, maar ideaal wandelweer. Foto: Onder de 23.730 deelnemers die dinsdagochtend van start gngen, bevonden zich de meest uiteenlopende personages DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van WVC vindt het nog te vroeg om een waarschuwing te laten uitgaan voor een aantal Duitse wijnen waarin, net als in Oostenrijkse wijnen, het anti-vriesmiddel diethyleenglycol is gevonden. Gistermiddag werd bekend dat de keuringsdienst van waren in Rotter dam de giftige stof ook had aangetrof fen in Duitse wijnen. Het gaat daarbij ondere andere om de in ons land veel gedronken Keiler Geister Perlwein, een goedkope witte wijn. Het ministerie van volksgezondheid zegt dat de in de wijnen aangetroffen hoeveelheid diethyleenglycol zeer ge ring is en geen enkel gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Vandaag zal het resultaat bekend worden van een tweede analyse van drie verdachte Duitse wijnen. Het ministerie wacht op die gegevens alvorens eventuele maatregelen af te kondigen. Eerder liet WVC wel een waarschuwing uit gaan tegen de consumptie van alle Oostenrijke wijnen. Directeur H. Prins van de keurings dienst van waren in Rotterdam heeft afgelopen vrijdagmorgen al het minis terie van WVC op de hoogte gesteld van het feit dat anti-vries was gevon den in Keiler Geister Perlwein, Rhein Hessen Westhofener Spatlese en Mo- sel-Saar-Ruhr Klusserather Sankt Mi chael, alle drie uit 1983. Omdat de hoeveelheid schadelijke stof zo gering was, heeft het ministerie niet direct alarm geslagen. Vooralsnog wordt, te gen de verkopers van de Duitse wij nen niets ondernomen. In Oostenrijk is inmiddels al in 35 wijnsoorten diethyleenglycol ontdekt. De gifvrije wijnen zullen voorlopig nog niet aan de consument in Neder land worden aangeboden. Het minis terie van WVC wil eerst waterdichte garanties van Oostenrijk hebben dat uitsluitend kwaliteitswijnen geleverd zullen worden. Het bedrijfschap slijtersbedrijven in Rijswijk vreest dat de in opmars zijnde Oostenrijkse wijnen in één klap van de Nederlandse markt zullen ver dwijnen. Het aandeel van de Oosten rijkers op de Nederlandse wijnmarkt is overigens maar heel klein. De Consumentbond heeft woensdag in een telegram aan staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid aangedrongen op betere (medische) voorlichting aan het publiek. „Het ministerie komt niet verder dan men sen naar een huisarts te verwijzen" zo luidt het verwijt. De Consumenten bond wordt de laatste dagen over stroomd met telefoontjes van veront ruste witte wijndrinkers. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Koning Boudewijn van België heeft dinsdagmiddag het ont slag van het kabinet-Martens gewei gerd. De christen-democratisch/libe rale ministersploeg blijft aan tot ver vroegde verkiezingen, die op 6 of 13 oktober zullen worden gehouden. De ministersploeg wordt niet gewij zigd. Ook de franstalige liberale mi nisters, die dinsdagmorgen als eer sten hun ontslag aanboden, blijven op hun post, evenals minister van bin nenlandse zaken Nothomb, om wie alles begonnen is. Het kabinet zal tot de verkiezingen opereren op basis van een minimaal regeringsprogramma. Die verrassende ommezwaai beëin digde de crisis die maandag en dins dag in het Belgische kabinet was uitgebroken. Dinsdagmorgen bood premier Wilfried Martens het ontslag van zijn kabinet aan koning Boude wijn aan, nadat de Waalse liberale ministers waren opgestapt. Zij volgden daarmee hun voorman, vice-premier en minister van justitie Jean Gol, die zijn ontslag had inge diend uit protest tegen het aanblijven van de Waalse christen-democraat Charles Ferdinand Nothomb. Deze had volgens Gol moeten opstappen omdat hij politiek verantwoordelijk zou zijn voor de falende ordehandha ving tijdens de voetbalrellen in het Brusselse Heizelstadion, die op 29 mei 38 doden en 450 gewonden eisten. Koning Boudewijn greep dinsdagmid dag echter met krachtige hand in. Na gesprekken met CVP-premier Mar tens en de drie vice-premiers Gol (PRL), Nothomb (PSC) en Grootjans (PW) besloot hij het ontslag te weige ren. Op de Waalse liberalen na vonden de Vlaamse en Waalse regeringspartij en dat het kabinet-Martens moest doorgaan. Voor hen was voortzetting van het economisch-herstelbeleid prioriteit nummer een. De koning nam dat op advies van Martens over en bepaalde dat het kabinet ongewijzigd aanblijft. Het kabinet-Martens zal intussen slechts een beperkt aantal politieke kwesties kunnen afhandelen. Van daag zal Martens na overleg met de coalitiepartners - besluiten welke onderwerpen te controversieel zijn om door zijn overgangskabinet te worden aangepakt. Premier Mariens J'/fs TTT is een opvallende pa- ill rail el. De manier waarop ojktfC de Belgische rijkswacht op 29 mei reageerde op het voetbaldrama in het Brus selse Heizelstadion was chaotisch en besluiteloos. De politieke nasleep van deze schokkende gebeurtenis, afgelo pen week in parlement en kabinet te Brussel was chaotisch en besluiteloos. Het hoogtepunt van de verwarring werd gisteren bereikt, 's Morgens een kabinetscrisis en de gang van premier Wilfried Martens naar koning Boude wijn om het ontslag van zijn regeer- ploeg aan te bieden. In de loop van de middag het bericht dat het Belgische staatshoofd dit ontslag had geweigerd en dat het rooms-liberale kabinet in ongewijzigde samenstelling nog enke le maanden zal blijven doorregeren. Er komend vervroegde verkiezingen in oktober. Dat wel. Over de politieke conclusies die het kabinet trekt als het gaat om de verantwoordelijkheid voor de falende ordehandhaving in het Heizelstadion zal Martens een nadere verklaring afleggen. En daar blijft het dan kennelijk bij. Het is alles bij elkaar een weinig verheffende en onbegrijpelijke vertoning. In het par lement wordt na een pijnlijk debat vastgesteld dat de minister van bin nenlandse zaken Charles-Ferdinand Nothomb (een Waals christen-demo craat) niet kan worden weggestuurd voor beleidsfouten in deze affaire. Vervolgens kraakt het kabinet in zijn voegen. Vice-minister-president en minister van justitie Jean Gol (een Waalse liberaal) kan deze gang van zaken niet met zijn geweten overeen komen en treedt af. Het slot van de zaak is dat dezelfde regeringscoalitie als een soort overgangskabinet tot het najaar aanblijft. Gespeeld politiek fatsoen en ver bijsterende koppigheid hebben de laatste dagen in politiek Brussel om de voorrang gestreden. Neemt het kabinet-Martens in ieder geval als gebaar een stuk verantwoordelijkheid voor de afschuwelijke tonelen die zich anderhalve maand geleden vlak vóór de belangrijkste Europacup-ontmoe ting van het seizoen in het Heizelsta dion hebben afgespeeld? Of legt het de vernietigende kritiek uit het rap port van de parlementaire onder zoekscommissie eigenlijk naast zich neer? Ministër van binnenlandse za ken Nothomb heeft van het begin af opvallend dwars gelegen in deze zaak die de reputatie van België internatio naal bepaald geen goed heeft gedaan. Hij wees in tamelijk uitdagende ver klaringen rechtstreekse betrokken heid bij wat er allemaal is misgegaan op die fatale avond van de supporters- rellen, keer op keer van de hand. Daarmee had deze bewindsman zich al vastgenageld voordat de onder zoekscommissie haar bevindingen naar buiten bracht. En dus ging het toen in Brussel in feite al niet meer over een evenwichtige politieke af handeling van het voetbaldrama, maar over een binnenlandse kracht meting met het oog op de naderende verkiezingen. Nothomb en Gol heb ben beiden (de eerste door te vroege halsstarrigheid, de laatste door een wat al te opzichtig vertraagd eerge voel) de herinnering aan Heizei weinig fraai vertaald. Persoonlijk ingrijpen van koning Boudewijn heeft voorko men dat wie van de twee ook er politieke munt uit kon slaan. Al is het dan in gehandicapte vorm, - het vijfde kabinet onder leiding van de christendemocraat Martens kan de rit nu zo goed als uitzitten. Voor Belgische begrippen een uni cum. Sinds 1965 is dat niet meer voorgekomen. De ene kabinetscrisis haalde de andere in. Steeds was het krammen en lijmen, vallen en opstaan in Brussel. Op verschillende momen ten heeft deze regeercombinatie ge wankeld. Er was de kwestie van de kruisraketten, er waren allerlei zware problemen waarin de taaigeschillen naar voren kwamen, er waren grote problemen in het onderwijs en er waren grootscheepse en langdurige stakingen. Maar het kabinet-Martens regeerde bij speciale volmachten en i op grond daarvan kon veel. Het had zich voorgenomen om in België eco nomisch orde op zaken te brengen. Harde saneringsmaatregelen moesten worden genomen om het land van een bankroet te redden. Dat alles heeft niet alleen de verhoudingen ver scherpt, maar leidde er ook toe dat dit kabinet een tamelijk hautain beleid voerde. In de kwestie van de voetbal ramp in het Heizelstadion is die stijl van 'we laten ons niet al te veel zeggen' het kabinet-Martens V stevig opgebroken. De ja-en-nee-kabinets- crisis van gisteren was een genante en misplaatste zaak. Buiten het Brussel se politieke wereldje zullen maar wei nigen er iets van begrijpen. Het was sollen met de verantwoordelijkheid van een ramp. vdM. NEW YORK (UPI/AFP/RTR/DPA) - In Soedan dreigt een ramp van onge kende omvang. De helft van het 22 miljoen inwoners tellende Afrikaan se land dreigt van honger te sterven, zei dinsdag in New York Maurice Strong, hoofd van het VN-bureau voor noodhulp aan Afrika. Strong is zojuist teruggekeerd van een bezoek aan Soedan en Ethiopië. Overvloedige regenbuien hebben het transport over de weg vrijwel volledig lamgelegd. Het vervoer van voedsel is dientengevolge stil komen te liggen. Er zijn volgens Strong op korte ter mijn 300 vrachtwagens nodig. y. Y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1