Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? Achttien meldingen anti-vrieswijn in Zeeland NOTASAMENVOEGING HA VO EN VWO Kabinet wil behoud koopkracht in 1986 de r*V vandaag H/EEK-U Reagan ernstiger ziek \NEEK- Geen A-status voor V eronica "De Ho&elaen Automatiseren? Nederland overweegt terugroepen van ambassadeur in Zuid-Afrika Loodvrij Held Cadeaus Trekpleister FORD SIERRA SPORT BMW 518 MERCEDES 190 MERCEDES 200 TOESTAND DE JONGE 'GOED' Zuid-Afrika en het diplomatieke onfatsoen Mooi strandweer 228e jaargang no. 163 Zaterdag 13 juli 1985 'auto adria pta gaas j Damesmode Zonnig en warm.. Middagtemperatuur 25, aan het strand 22 graden. Zwakke veranderlijke wind. Langs de kust vanmiddag een zeebriesje. GOES - De Keuringsdienst van Wa ren in Goes heeft achttien meldin gen gekregen van mensen die me nen antivrieswijn gekocht te heb ben. De meldingen zijn afkomstig uit de provincie Zeeland en uit West-Brabant, het werkgebied van de dienst. Dit is vrijdagmiddag des gevraagd meegedeeld door direc teur dr P. L. Schuller. Hij adviseert mensen die aangekochte wijn niet vertrouwen, deze terug te brengen naar de winkel. Onder de mensen die zich tot en met vrijdagmiddag bij de Goese dienst hadden gemeld bevonden er zich enkelen die van de verdachte wijn hadden gedronken. In geen van deze gevallen leidde dat tot ernstige ziek teverschijnselen. Wel werd soms over hoofdpijn geklaagd. Volgens de heer Schuller is het echter bijzonder moeilijk vast te stellen of dergelijke klachten het gevolg zijn van het drinken van de wijn. Veelal is er sprake van suggestie. De directeur (Slot zie pagina 4 kol. 4) Kabinet: geen limiet proeven middenschool DEN HAAG (GPD) - Het kabinet stemt in met de voorbereiding van een drie-jarige middenschool. Tot 1990 mogen scholen experimenteren met de middenschool. Daarvoor wordt 43 miljoen gulden per jaar uitgetrokken. Het kabinet heeft geen maximum aan het aantal experimenten gesteld, die vanaf 1 augustus 1986 mogen starten. Het kabinet wil verder een nieuw schooltype, het voorbereidend hoger onderwijs, waarin de huidige havo en het vwo worden samengevoegd. In de middenschool van onderwijsmi nister Deetman kunnen de leerlingen in de tweede en in de derde klas op verschillende niveau's lessen volgen. Aan het eind van het derde jaar doen ze een examen. Los daarvan krijgen ze van hun school een getuigschrift waarin staat voor welke vervolgoplei ding ze geschikt zijn. In de toekomst zijn er twee vervolg opleidingen: het beroepsonderwijs en het voorbereidend "hoger onder wijs. Dat is in grote lijnen de inhoud Het kabinet heeft vrijdag de plannen van het wetsontwerp voor de ontwik- van minister Deetman (midden- keling van het voortgezet onderwijs, school) en staatssecretaris Ginjaar- PZC Het kabinet bindt de strijd met de luchtverontreiniging aan: loodvrije benzine wordt vol gend jaar goedkoper. PAGINA 2 De thuisbasis Leimen heeft Wimbledon-winnaar Boris Becker als een held verwel komd. PAGINA 6 Bernard Hinault deelt weer de lakens en cadeaus uit: Greg Lemond mag volgend jaar de Tour winnen. PAGINA 7 Neeltje Jans moet een toeristi sche trekpleister van interna tionale klasse worden: de plannen zijn klaar. PAGINA 9 Beelden in de polder; een ten toonstelling in de heerlijkheid Rhoon; letters letteren: De werken van Frederic Bastet; Vrouwen en Boeken; Onder zeil: de manifestatie Sail '85; radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet vindt dat volgend jaar de bestedings mogelijkheden (koopkracht) van alle inkomens op peil moet blijven. Daar naast moet het overheidstekort in ieder geval nog enigszins verlaagd worden en mag de positie van het bedrijfsleven niet verslechteren. De ministerraad bereikte vrijdag over eenstemming over deze hoofdlijnen (Slot zie pagina 4 kol. 7) V Groeten uit Zoutelande: de ontwikkeling van een stil toe ristendorp; Dringen om de bedden: het tekort aan plaat sen in de verpleegtehuizen; de Afghanen vechten door en be zorgen de Russen een eigen Vietnam; Fredje de Bruijne, een begrip in de Ronde van Frankrijk. PAGINA 25, 27, 29 en 31 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Sport: 6 en 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse president Ronald Reagan zal vandaag een operatie ondergaan voor een groot, mogelijk kankerver wekkend gezwel in zijn dikke darm, zo heeft woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis vrijdag aangekon digd. Speakes zei dat het gezwel dat nog steeds onderzocht wordt, door dokto ren ontdekt was bij een grondig on derzoek aan Reagans dikke darm vrijdag in het Bethesda Marinehospi taal bij Washington. Bij dit onderzoek werd een klein goedaardig gezwel zonder enig pro bleem weggehaald, maar het nieuw ontdekte gezwel vereist een uitgebrei dere operatie. Reagan zal deze opera tie vandaag rond het middaguur on der algehele verdoving ondergaan. De operatie wordt uitgevoerd door het hoofd algemene chirurgie, kapitein Dale Oiler, die gezegd heeft dat de president "in prima conditie verkeert en de kansen op een normaal volledig herstel uitstekend zijn." Woordvoerder Speakes verklaarde ook dat vice-president George Bush zijn weekend in zijn zomerhuis in Kennebunkport, Maine afgelast heeft en in contact blijft met het Witte Huis. Als de operatie naar wens verloopt, zal Reagan zeven a tien dagen in het ziekenhuis blijven. De president ging vrijdagmiddag in het gezelschap van zijn vrouw Nancy naar het ziekenhuis (foto), Vandaag kunnen de doktoren pas zeggen of het gezwel kwaadaardig is. Maas (vervolgopleidingen) goedge keurd. Het onderwijsprogramma van de nieuwe middenschool bestaat uit tien leergebieden. Alle leerlingen zullen kennis maken met de vakken infor matica, techniek en verzorging. Alle leerlingen zijn verplicht om drie jaar Engels te volgen. In het tweede leer jaar kunnen ze -als ze dat willen- Frans of Duits laten vallen. In het eerste leerjaar mogen de scho len geen onderscheid maken tussen de leerlingen. In het tweede leerjaar kunnen voor bepaalde vakken ver schillende niveau's ingesteld worden. In het derde jaar zijn aparte niveau groepen voor de meeste vakken moge lijk. De momenteel lopende experimenten met de middenscholen worden stop gezet. Het hoger voortgezet onderwijs (drie jaar) geeft toegang tot de universitei ten of het hoger beroepsonderwijs. Deze scholen zullen alle vakken op twee niveau's aanbieden. Om toegela ten te worden tot de universiteit moe ten alle vakken op het hoogste niveau gevolgd worden. Als scholen dat wil len, kunnen ze overigens alléén op het hoogste niveau lesgeven. Het beroepsonderwijs bestaat uit pri mair beroepsonderwijs en secundair (Slot zie pagina 4 kol. 5) (Advertentie) Type: XR-4i Kleur: wit. Bouwjaar: 1984. Schuifdak, getint glas. Kleur: goudmetallic. Bouwjaar: 1982. Getint glas, stuurbekr., schuif dak, aut. deurvergr. Kleur: blauw. Bouwjaar: 1983. Stuurbekrachtiging Schuifdak. Kleur: groen. Bouwjaar: 1983. Westhavendijk 150 Goes, tel. 01100-20440 BAD GODESBERG (EPA) In de Westduitse Bad Godesberg wordt druk geoefend voor de Karl May-festival dat deze zomer in de omgeving van de stad plaats zal vinden. In de open lucht worden de verhalen van de Duitse schrijver door een 'echte' Winnetou en Old Shatterhand uitgebeeld. Ook een valk heeft een rolletje gekregen en dit prachtige exemplaar met een vleugelspanwijdte van twee meter oefende alvast wat landingen op de hand van valkenier. DEN HAAG (ANP) - Minister Brink man kent Veronica de A-status niet toe. Berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben aangetoond dat Veronica niet over het voor de A-status vereiste ledental van 450.000 beschikt, zo heeft het ministerie van WVC vrijdag meege deeld. Het CBS-onderzoek naaf het ledental van Veronica heeft uitgewezen dat Veronica 448.447 leden heeft. Minister Brinkman wijst bij zijn besluit op het zwaarwegende advies van de Omroe- praad. Het ministerie van WVC is inmiddels (Advertentie) Ooststr. 8, Domburg. Tel. 01188-2121. Kindermode Badmode I Zilv. sieraden I excl. Byoux I 7 dagen open en 6 avonden 19-21 uur. begonnen met een nieuw onderzoek naar het ledenbestand. Daarmee kan WVC bekijken of het mogdlijk is de A-status in 1986 te verlenen. Veronica-woordvoerder Jan Morriën zei vrijdag dat de omroep „zeer teleur gesteld en diep verslagen" is. De omroep zal bij de Raad van State een voorlopige voorziening aanvragen om te bewerkstelligen dat de beslissing van Brinkman wordt geschorst. In Hilversum zijn de zendschema's voor het winterseizoen opgesteld in de verwachting dat Veronica per 1 okto ber de A-status zou krijgen. Nu dat niet gebeurt, voorziet een woordvoer der van de NOS de nodige problemen. VVD-leider Nijpels toonde zich 'ont stemd' over het besluit Veronica de A-status te onthouden. De WD zal minister Brinkman (WVC) onmiddel lijk na het zomerreces ter verant woording roepen. Het CDA heeft vre de met Brinkmans besluit, terwijl de PvdA er 'van harte' mee instemt. Paspoort duurder Paspoorten worden per 1 januari 1986 2,70 gulden duurder. De rijksleges voor rijksdocu menten bij afgifte of verlenging voor een gewoon nationaal paspoort gaan daarmee van 45,00 naar 47,70 gulden. Het kabinet is vrijdag akkoord ge gaan met deze legesverhoging. (Advertentie) Gildeweg 19, 4383 NH Vlissingen Telefoon 01184-18357 Dealer van Compudata - Den Bosch DEN HAAG/JOHANNESBURG/WAS- HINGTON (GPD/ANP/REUTER/AFP) - Zuid-Afrika is op geen enkele wijze tegemoet gekomen aan de eisen zoals minister Van den Broek (buitenland se zaken) die na het binnendringen van de Zuidafrikaanse politie in de ambassade in Pretoria heeft gefor muleerd. Een van die eisen was het terugbrengen van de dinsdag door de politie meegenomen Nederlander Klaas de Jonge naar de ambassade. Wanneer de Zuidafrikaanse regering dit niet alsnog toezegt overweegt de regering de ambassadeur in Pretoria, mr. H. C. G. Carstens, terug te roepen naar Nederland. Het ministerie van buitenlandse za ken noemde de nota die vrijdagmid dag na het Nederlandse protest door de Zuidafrikaanse ambassadeur Louw is overhandigd 'volkomen onbe vredigend'. Het overleg is echter nog niet afgerond, zo benadrukte een woordvoerder van het ministerie. Intussen heeft de Nederlandse con sul-generaal te Johannesburg, Mei huizen, vrijdagochtend samen met de vice-consul, een bezoek van 40 minu ten mogen brengen aan Klaas de Jonge. Volgens Nederlandse diplomatieke Klaas de Jonge De Senaat heeft in navolging van het Huis van Afgevaardigden met een overweldigende meerderheid van 80 tegen 12 besloten tot sancties tegen Zuid-Afrika. De Senaat steunde een wetsontwerp bronnen zou de toestand van De Jonge goed zijn, gezien de omstandig heden. Hij heeft verklaard uitstekend behandeld te worden door de veilig heidspolitie en hij zou ook geen ter neergeslagen indruk maken. Uit de informatie die is verkregen over het onderhoud tussen de twee Nederland se diplomaten en De Jonge blijkt dat hij zich wel degelijk realiseert in welk een precaire situatie hij is beland. De Nederlander wordt verdacht van ter roristische activiteiten. Afgezien van het feit dat De Jonge heeft gezegd dat hij weet dat ook zijn ex-vrouw Helena Pastoors is gearres teerd, is er tijdens dit consulair ge sprek, waarbij leden van de veilig heidspolitie aanwezig waren, niet over de toedracht van zijn arrestatie en het incident in de Nederlandse ambassa de in Pretoria van afgelopen dinsdag gesproken. dat de onmiddellijke verkoop van computers en nucleaire technologie aan Zuid-Afrika verbiedt evenals le ningen van Amerikaanse banken. Het Amerikaanse bedrijfsleven zal vol gens het wetsontwerp Zuid-Afrika in 1987 gaan boycotten als dan de apart heid niet is afgeschaft. De verkoop van de Zuidafrikaanse Krugerrand zal dan ook verboden worden. Omdat het Huis van Afgevaardigden op een aan tal punten verder ging dan de Senaat, zal een gezamenlijke commissie nu een compromistekst op moeten stel len die dan ter ondertekening naar president Reagan wordt gestuurd. Het Witte Huis - dat een politiek van 'constructieve betrokkenheid' ten aanzien van Pretoria predikt - noem de de sancties 'een verkeerd middel', maar waarnemers denken niet dat Reagan de maatregelen met een veto zal treffen. Zuid-Afrika liet in een eerste reactie weten dat de sancties het beleid van de regering in Pretoria niet zullen veranderen en ook weinig invloed zullen hebben op de economie van het land. Het gaat niet goed in en met Zuid-Afrika. Rege ring, veiligheidsdiensten en politie reageren uiterst ner veus op gebeurtenissen, die de overheid onwelgevallig zijn. De vele protesten van de zwarte bevol king tegen het apartheidsbeleid heb ben de afgelopen maanden honderden dodelijke slachtoffers geëist. Terreur en contra-terreur houden het land in hun greep. Er is een situatie ontstaan, waarin de democratische rechtsre gels, voorzover die in het Zuid-Afrika van Botha bestaan, met voeten wor den getreden. In de lange reeks van gebeurtenissen zou de arrestatie van de Nederlander Klaas de Jonge nau welijks de wereldpers hebben ge haald, ware het niet dat de Zuidafri kaanse veiligheidsdienst bij de twee de arrestatie van De Jonge de Neder landse ambassade in Pretoria is bin nengedrongen. Dat is een actie zonder precedent. Ook al kan de Zuidafri kaanse regering bewijzen dat De Jon ge betrokken is bij wapenleveranties aan de verboden organisatie ANC, die de zwarten aanvoert in hun strijd tegen de apartheid, dan nog geldt geen enkel excuus voor het optreden van de veiligheidsagenten. Hoezeer de Zuidafrikaanse regering vervreemd is van internationale normen in het di plomatiek verkeer, blijkt uit het ant woord van minister Pik Botha van buitenlandse zaken op het protest van de Nederlandse regering. Hij vindt dat de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst niet buiten zijn boekje is gegaan. Nederland maakt zich druk om niets. Botha wijt het allemaal aan de anti-Zuid-Afrika-houding van Ne derland. Zijn betoog spreekt ongetwij feld de fervente voorstanders van een blank-minderheidsbewind in Zuid- Afrika aan, maar de onjuistheid van feiten en de arrogante toon van Botha vormen in geen enkel opzicht enige bijdrage aan een poging de slechte betrekkingen met Nederland te verbe teren. Minister Van den Broek heeft gis teren gezinspeeld op sancties te gen Zuid-Afrika, bijvoorbeeld door het terugroepen van de Nederlandse ambassadeur in Pretoria. Als de Ne derlandse regering daartoe overgaat kan van een zwaar pressiemiddel wor den gesproken. De regering-Botha wordt duidelijk gemaakt dat Neder land de schending van zijn grondge bied ernstig neemt. In het internatio naal volkerenrecht wordt het onder dwang weghalen van mensen uit am bassades als een ernstig vergrijp te gen de diplomatieke regels be schouwd. Het gastland - in dit geval Zuid-Afrika - dient volgens diezelfde regels ambassades als ex-territoriaal gebied en als onschendbaar te be schouwen. In de Conventie van We nen in 1961 werden de regels en voorschriften van de internationale diplomatieke betrekkingen vastge legd. In principe wordt die conventie door alle landen gerespecteerd, zij het dat er kwalijke uitzonderingen zijn, zoals de gijzeling van het ambassade personeel in Teheran, vijf jaar gele den. De onschendbaarheid van de ambassadegebouwen en de daarbij behorende terreinen staat in de Ween- se afspraken centraal. Een voorbeeld van uiterst respect voor die onschend baarheid leverden de Engelsen tijdens de gebeurtenissen rond de Libische ambassade in Londen, twee jaar gele den. Vanuit het gebouw was op de monstranten geschoten, waarbij een Engelse politieagente dodelijk werd getroffen. De Engelse politie ging het gebouw niet binnen, maar wachtte dagenlang tot de regering in Londen een regeling met de ambassade had getroffen over ontruiming. Een kwes tie van zelfbeheersing en naleving van de regels. Een ander voorbeeld is liet jarenlange verblijf van de Hongaarse kardinaal Jozsef Mindszenty in Boe dapest nadat hij eind 1956 door het regime tot levenslang was veroor deeld. De drie veiligheidsagenten die De Jonge uit de wachtkamer van het ambassadegebouw in Pretoria sleep ten, begingen een ernstige overtre ding. Nu de Zuidafrikaanse regering heeft nagelaten de overtreders tér verantwoording te roepen, is zij mede plichtige geworden. Door die stap gooide de regering-Botha het eerste principe van het internationaal volke renrecht overboord. Het meenemen van De Jonge kan dan ook als een zware overtreding van de diplomatie ke spelregels worden beschouwd. Zo als dat wel meer te constateren valt bij internationale conventies is de kwestie van de sancties het zwakke punt. De internationale rechtsmidde len schieten tekort om een afdoende antwoord te geven. De Nederlandse regering heeft gedaan wat van haar mocht worden verlangd: een fel pro test. Nu dat niets heeft uitgehaald en uit de verklaring van de Zuidafrikaan se minister van buitenlandse zaken blijkt dat zijn land zich niets van het Nederlandse protest aantrekt, dient de regering serieus te overwegen om de ambassadeur terug te roepen of in het uiterste geval de diplomatieke betrekkingen te verbreken. Dat laat ste is inderdaad een zware maatregel. De weg voor een dialoog daardoor wordt voor langere tijd afgesneden. Gezien de banden die er nog altijd tussen Zuid-Afrika en Nederland be staan is het niet verstandig in een emotionele opwelling deze uiterste consequentie te nemen. Daaraan moet pas worden gedacht als alle andere middelen hebben gefaald. Dim t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1