IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Verkoeling Dode bij zinken van de Rainbow Warrior -AV/ZQJ'S STERRENSLAG Israël valt Palestijnse kampen bij Tripoli aan CflIO Vlamingen zingen toontje lager SCHERP PROTEST VAN DEN BROEK PZC de PZC vandaag Geen durf Bisschop Tutu redt man van verbranding NOG ENKELE DAGEN EN. Rabobank Q GREENPEACE: EXPLOSIES MOGELIJK OPZET Directe steun Raad van elf Geld Zonnige perioden 228e jaargang no. 161 Donderdag 11 juli 1985 Festival op straat! vrijdagkrant JOHANNESBURG/DEN HAAG - De betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland zijn op een dieptepunt beland na een incident in de Nederlandse ambassade in Pretoria. Gewapende Zuidafrikaanse politieagenten drongen dinsdag de ambassade binnen om de Nederlandse demograaf-antropoloog Klaas de Jonge, die twee weken geleden werd gearresteerd maar die dinsdag er in slaagde aan zijn bewakers te ontsnappen en de ambassade binnen te vluchten, weg te slepen. PRESENTEERT HET GROTE TV-KIJK-EN KANSSPEL MET 6 X F 100.000 - EN 50 AUTO'S. VANAF 15 JULI A.S. OP DE BUIS. SPEEL MEE BIJ DE TV. KOOP NU TELELOTEN BIJ: ALBERT HEIJN SHELL EN RABOBANK Profielen van burgemeesters Dl Zonnig en droog weer. Later op de dag meer bewolking. Matige zuid westelijke wind. Middagtemperatuur 21 graden. Elke vrijdag ander nieuws.. ROVINCIAL (Van onze correspondent) Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur D. Louw woensdag op het matje geroepen. Hij wees de Zuid- afrikaanae ambassadeur erop dat de Nederlandse regering dit voorval be schouwt als een „ernstige inbreuk op de onschendbaarheid van het ambas sadegebouw". De bewindsman wil niet alleen dat Klaas de Jonge naar de ambassade terugkeert, maar ook dat Zuid-Afrika verontschuldigingen aan biedt voor dit diplomatieke incident, de schuldigen straft en maatregelen neemt om herhaling te voorkomen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken kon woens dagavond nog niet zeggen wat Neder land zal doen als aan de eisen van minister Van den Broek niet zouden worden voldaan. De Jonge, die samen met zijn ex- vrouw Helena Passtoors sinds 23 juni onder sectie 29 van de interne veilig heidswet gevangen wordt gehouden, maakte onder begeleiding van drie geüniformeerde agenten een tocht door Pretoria om aan te geven waar hij in de dagen voor zijn arrestatie was geweest. Op zijn tocht is hij er blijk baar in geslaagd zijn begeleiders te misleiden, want hij bracht hen naar de Nederlandse ambassade, die is gevestigd op de eerste etage van een bankgebouw in het centrum van de stad. De Jonge, wiens handen en benen geboeid waren, wist in zijn eentje door te dringen tot de wachtkamer van de ambassade, waar zich nog enige ande re personen ophielden. Volgens een ooggetuige was hij amper gaan zitten, toen drie agenten binnenstormden en hem met geweld weer meenamen. De hele gebeurtenis zou slechts enige seconden in beslag genomen hebben. Om die reden kon de Nederlandse ambassadeur pas enige tijd daarna officieel bij de Zuidafrikaanse rege ring protesteren. Het is onbekend of de begeleidende agenten bij het betreden van de Ne derlandse ambassade hun pistolen hebben getrokken. Wel is inmiddels (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Angli caanse bisschop van Johannes burg, Nobelprijswinnaar Des- mond Tutu, heeft woensdag het leven gered van een man die door een woedende menigte met benzine was overgoten en naar zijn reeds in brand gestoken auto werd gesleept. Dit incident vond plaats in de zwarte woonwijk Duduza na de begrafenis van drie slachtoffers van een „vermeende" granaat- aanval twee weken geleden. Volgens ooggetuigen viel een groep jongeren de man aan, om dat hij verdacht werd van colla boratie met de Zuidafrikaanse politie. Ze stelden hem eerst enige vragen, staken vervolgens zijn auto in brand en overgoten hem met benzine. Op dat mo ment kwam bisschop Tutu langs, die de begrafenis had bij gewoond. Hij pakte de man vast en trok hem in de auto van de zwarte bisschop Simeon Nkoa- ne, die zelf in KwaThema woont. Deze reed daarna met grote snel heid weg. De jongeren verweten hierna Tu tu, dat hij het had opgenomen voor een zwarte verrader, maar Tutu legde dit verwijt naast zich neer door een pleidooi te houden voor-vrede. „Wij moeten de we reld tonen dat we een fatsoenlijk volk zijn en moeten geen gebruik maken van de methoden van de Zuidafrikaanse politie". van de kant van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst aan de Nederlandse consul-generaal te Johannesburg me degedeeld, dat zijn eerder toegezegde bezoek aan De Jonge en zijn ex-vrouw Helena Passtoors aan het einde van deze week gewoon zal kunnen door gaan. Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde nog geen commentaar geven, omdat zij het verslag van haar ambassadeur in Den Haag wil afwachten. Volgens de Zuid afrikaanse ambassadeur in Den Haag bevond De Jonge zich niet op gebied van de Nederlandse ambassade. Uit het incident met De Jonge kan even wel worden geconcludeerd dat het onderzoek tegen hem en zijn vrouw nog niet is afgerond. Volgens de Zuid afrikaanse wet kunnen zij zes maan den voor ondervraging worden vast gehouden, zonder dat er een aan klacht tegen hen hoeft worden inge diend zolang het vooronderzoek duurt. Zoals al eerder was gemeld, bestaat het vermoeden dat De Jonge en zijn ex-vrouw zijn gearresteerd omdat in hun auto explosieven zouden zijn aangetroffen. Hun positie wordt in diplomatieke en juridische kringen met „uiterst delicaat" omschreven. BRIGHTON (AP) Studenten Ian Merrick rechtsen Amanda Hinds zoeken verkoeling in zee nadat zij eerder aan de Sussex-universiteit in Brighton de plechtigheden rond het slagen voor het kandidaats-examen hadden bijgewoond. De traditionele studentenkleding maakte de bijeen komst tot een extra warme gebeurtenis. De temperatuur in de populaire Britse badplaats is in de voorbije dagen tot ruim boven de twintig graden gestegen. Op de achtergrond is de befaamde pier van Brighton te zien. De gezonken Rainbow Warrior in de haven van Auckland. DEN HAAG (GPD) - De Nederlander Fernando Pereira (35) is omgekomen bij het zinken van het Greenpeace- schip Rainbow Warrior, woensdag in de haven van Auckland in Nieuw- Zeeland. Het vlaggeschip van de mi lieu-organisatie zonk, nadat zich - door onbekende oorzaak - twee ex plosies op het schip hadden voorge daan. Sabotage wordt niet uitgeslo ten, zo verklaarde woordvoerder Henk Kersten van Greenpeace in Amsterdam. Ook de politie in Auckland liet weten bij het onderzoek rekening te houden met opzet. Pereira was vele jaren als fotograaf betrokken bij acties van Greenpeace. Hij bevond zich op het moment van de ontploffingen in de 'donkere kamer' van het schip. De andere tien bemanningsleden - onder wie nog vier Nederlanders - hebben zich in veiligheid kunnen brengen door van boord te springen, aldus de woordvoerder. Ze zijn voor verhoor naar een politie bureau in Auckland meegenomen. De Rainbow Warrior was op weg naar het gebied rond de atol Mururoa om de bewoners naar een eiland te brengen dat niet besmet is. Bij Mururoa wor den regelmatig kernproeven genomen door Frankrijk. De Rainbow Warrior werd sinds 1977 door Greenpeace ge bruikt om protestacties te voeren tegen buitengaatse olie-operaties, de jacht op zeehonden, Franse boven grondse kernproeven en andere acti viteit die de beweging als schadelijk voor het milieu ziet. Het is nog niet duidelijk of het schip als afgeschreven beschouwd moet worden. Internationaal-voorzitter David MacTaggart verklaarde dat Green peace ondanks het zinken van de Rainbow Warrior door zal gaan met haar campagne om het milieu te beschermen. Greenpeace bezit nog drie andere schepen. Het nieuwste schip, de Greenpeace, is in mei naar Antarcti ca vertrokken om als permanente basis dienst te doen. Zelfs de geboren klimmers durfen Bernard Hinault niet meer aan te vallen. De Tour de France heeft wel eens andere tijden meege maakt. De voorwaarden voor een grimmige strijd leken gisteren op timaal: een brandende zon, 269 kilometers, waarvan 73 km steil bergop, in totaal acht beklimmin gen, vervaarlijke afdalingen en levensgevaarlijke nauwe passa ges. De echte klimmers (en vooral de Columbianen) hadden een unie ke gelegenheid de aanval op Hi nault te openen. Maar niemand durfde. Illustratief was de opmer king van de debuterende Cana dees Steve Bauer: „Het was een prachtige dag, er stonden leuke mensen langs de weg en Hinault deed al het werk". De zware Alpe nétappe werd dan ook niet meer dan een veredelde trimtocht. Zo kon het bijvoorbeeld gebeuren, dat de Nederlander Teun van Vliet, die in feite geen meter echt kan klim men, als derde op de top van de gevreesde Granier arriveerde. Kortom, het peloton wandelde. Pas in de laatste beklimming was er wat vuurwerk. Twee Columbia nen ginger er vandoor en Parra won voor Herrera. Voor de rest leek het of zij voornamelijk in dienst van Hinault hadden gere den. Het enige opmerkelijk feit was dat Phil Anderson twee minuten verloor. PAGINA 19 De Columbiaanse klimgeit Fabio Parra, die aan één actie in de laatste kilometers genoeg had om de zwaarste Alpenétappe in de Tour de France te winnen. EG-landbouwcommissaris An- driessen wil bij lagere prijzen de boeren directe steun geven. PAGINA 3 Sluis komt nog een inwoner te kort voor een gemeenteraad van elf: wie meldt zich als drieduizendste? PAGINA 11 Wim de Waal wil geld zien van de nieuwe ploegleider Roy Schuiten. PAGINA 18 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 en 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 18 en 19 (Advertentie) Archieffoto van Fernando Pereira. 'rfPewtF (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Israëlische lucht macht heeft woensdagmiddag drie Palestijnse kampen bij de Libanese stad Tripoli aangevallen, waarbij ze ker 17 mensen gedood werden en 40 gewond. Volgens een legerwoordvoerder in Tel Aviv waren trainingkampen van de pro-Syrische groeperingen van Aboe Moessa en Achmed Jibril van het Volksfront voor de bevrijding van Palestijna het doel van de lucht aanval. Bulldozers werkten tot in de avond aan het opruimen van tonnen puin van enkele met de grond gelijk ge maakte gebouwen, op zoek naa meer lijken. Waarnemers in Jeruzalem veronder stelden dat de luchtaanval van woensdag te maken had met de twee autobommen die dinsdagmiddag in Zuid-Libanon door pro-Syrische zelf moordcommando's tot ontploffing waren gebracht. Hierbij werden 19 mensen gedood. Bij de aanhoudende gevechten tus sen moslims-milities rond Tripoli zijn volgens politiekringen dinsdag 21 mensen gedood en 27 gewond geraakt. .e benoeming van een 'burgemeester wordt in Nederland steeds meer een spraakmakende gebeurte nis, die tegelijk met grote geheimzinnigheid wordt omgeven. Het spitsuur in de procedures van de laatste tijd toont dat duidelijk aan. De gang van zaken in Den Haag heeft grote aandacht getrokken. Nu daar inmiddels de CDA-er mr. A. Haver- mans uit Doetinchem is neergezet liggen de posities in de vier grootste steden voorlopig vast. Ook Groningen heeft sinds kort een nieuwe burge meester. In beide gevallen ging het om benoemingen waarvoor het lobby circuit van de politieke partijen op volle toeren draaide. Dichter bij huis in Zeeland is eveneens de nodige beweging te signaleren. Hulst en Val- kenisse hebben hun nieuwe burge meester binnen. In Middelburg nadert de stoelendans om de opvolging van drs. P. A. Wolters het eind. De ge meenteraad van Aardenburg heeft zijn voorkeur voor een nieuwe burger vader aan de commissaris der konin gin kenbaar gemaakt. Met het oog op het vertrek van drs. Th. J. Westerhout begint ook de gemeenteraad van Vlis- singen zich af te vragen welke eisen en kwaliteiten vereist zijn voor een nieuwkomer. Kortom, het burgemees terskorps in Zeeland ondergaat in korte tijd een vrij grondige verversing. Min of meer standaard in de proce dure zijn de laatste jaren gewor den: de profielschets van de ideale kandidaat en de inschakeling van een vertrouwenscommissie uit de ge meenteraad. In de Nederlandse grondwet is nu eenmaal bepaald dat de burgemeester bij koninklijk besluit wordt benoemd. EChte invloed vanuit de burgerij en/of de gemeenteraad is er in de rechtlijnigheid van de voorge schreven procedure dus niet of nau welijks. Toch is, om tegemoet te ko men aan de roep om inspraak en verdergaande democratisering bij dit soort van benoemingen, een tussen stap ontwikkeld die een zekere garan tie zou moeten bieden dat er naar de wensen en verlangens van de gemeen te zelf wordt geluisterd. Uiteraard kon dat alleen maar op een nogal mistige manier gebeuren. De gemeenteraad mag een profielschets maken van de nieuwe burgemeester, het portret van het bekende schaap met vijf poten dat in niet veel meer dan vage termen kan aangeven welk soort kandidaat de gemeenteraad voor ogen staat. De vertrouwenscommissie uit de ge meenteraad krijgt onder strikte ge heimhouding de gelegenheid om in contact te treden met een aantal van de kandidaten. Over de bewuste kan didaten brengt de vertrouwenscom missie een advies uit aan de commis saris der koningin. En deze laatste stuurt tenslotte zijn eigen, vrij bepa lende 'aanbeveling' naar de minister van binnenlandse zaken. Achteraf is de afgelopen jaren nogal eens gebleken dat bij burgemees tersbenoemingen niet veel rekening is gehouden met de voorkeur van de gemeenteraad (en zijn vertrouwens commissie). Heel andere factoren spe len dan een rol. Zeker in grotere gemeenten. Om te beginnen het wan- delgangenwerk van de politieke par tijen. Hoe staat het met de verdelende rechtvaardigheid van de ruim 700 Nederlandse burgemeestersposten in verhouding tot het landelijke partij politieke krachtenveld? Hoe met het promotiebeleid voor zittende burge meesters dat opeenvolgende minis ters van binnenlandse zaken willen voeren? Overwegingen van deze aard leiden soms naar een kandidaat die niet of onderaan op het lijstje van de gemeenteraad voorkomt. Het opval lendste protest tegen deze afwijking van de inspraak kwam enkele weken terug uit de gemeenteraad van Den Haag. Die schoof op het laatste nip pertje van de procedure dwars tegen alle geheimhoudingsregels in een eigen kandidaat naar voren: de huidige staatssecretaris van volks huisvesting Brokx. Ingrijpen van mi nister-president Lubbers persoonlijk was nodig om deze actie vanuit Den Haag af te stoppen. Voor het systeem van de gekozen burgemeester is in Nederland nog steeds geen meerderheid te vinden. Om de bezwaren tegen het geheimzin nige en volstrekt ondoorzichtige stel sel van de door de kroon benoemde burgemeester een beetje tegemoet te komen is enkele jaren terug een pro cedure ontwikkeld die van tijd tot tijd slechte ervaringen en frustraties ople vert. In theorie wordt de nodige lengte gegeven aan de positie van de ge meenteraad. In de praktijk komt daarvan in een beperkt aantal geval len werkelijk iets van terecht. Boven dien blijkt de geheimhouding lang niet altijd waterdicht. Zeker tijdens procedures die zich lange tijd voort slepen geeft dat spanningen en voet aan allerlei speculaties. Het stelsel is daarmee nogal halfslachtig geworden in zijn uitwerking. Profielschetsen te kenen van burgemeesters die daar in werkelijkheid toch zelden of nooit aan voldoen komt dan in de sfeer van de vrije expressie. Maar dat is een heel ander terrein. vdM. Russische satelliet In de Sowjet- Unie is woensdag een satelliet gelan ceerd aan boord waarvan zich een aap, enkele ratten en een aquarium van kunststof met hagedissen bevin den. Doel is de studie van de weerslag van de gewichtloosheid. De dieren waren in het gezelschap van bloemen, waaronder blauwe orchi deeën, toen zij werden gelanceerd vanaf een basis in Centraal-Azië. BRUSSEL (ANP) - De Vlamingen moeten voortaan als ze hun volkslied „De Vlaamse leeuw" aanheffen, een toontje lager zingen. Dat blijkt uit de officiële publicatie van melodie in notenschrift en tekst in het Belgische staatsblad. De besluiten over volkslied en vlag zijn genomen door de Vlaamse minister voor culturele zaken, Karei Poma. De melodie van „De Vlaamse leeuw" werd in 1847 gecomponeerd door Karei Miry (1823-1889). De hoogste noten van die melodie gaven echter in de praktijk van het zingen nog wel eens wat problemen. Vandaar dat men nu een advies gevolgd heeft van het Vlaamse Algemeen Nederlands Zangverbond" en de toon van de gehele melodie wat heeft verlaagd. De tekst van het lied, van de hand van Hippoliet van Peene 1811-1864is niet veranderd. Die begint nog steeds met: „Zij zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw..." Inval Zuidafrikaanse politie in ambassade

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1