kleintje de PZC vandaag Staking Rotterdamse sleepdienst beëindigd Antivries in Oostenrijkse wijn Prijs benzine en lpg omlaag Werkloosheid iets gestegen - jPf M POLITIE SCHIET MET SCHERP ANWB en NRV in vliegreizen Herrera De Ruiter ziet mogelijkheden verminderen kernwapentaken OPSCHUDDING IN BONDSREPUBLIEK Korthals Altes' zomeragenten Zonnige perioden 228e jaargang no. 160 Woensdag 10 juli 1985 JOHANNESBURG - Ten minste zeven zwarte Zuidafrikanen zijn dinsdag door politiekogels om het leven gekomen in de zwarte woonwijk Kwa Thema, op 50 kilometer van Johannes burg. De ongeregeldheden hadden plaats vlakbij Duduza, waar het in het afgelopen weekeinde zeer onrustig was. Later op de dag werd opnieuw melding gemaakt van schietparijen op zwarten. Zomerpolitie Gezondheid Ambitie *ljiJ Wolkenvelden, maar later ook flinke zonnige perioden. Overwegend mati ge noordwestelijke wind. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE C LONDEN CU PI) - Een niet nader bekende Arabische sjeik heeft voor zijn 20 vrouwen 20 zonnebanken gekocht, dat berichtte dinsdag een woordvoerder van de Britse firma Scanda Sol. „Volgens de islamitische wet mogen vrouwen in Arabische landen hun lichamen niet ontbloten, wat betekent dat de harem van de sjeik niet ten volle kan genieten van de zon in het Midden-Oosten"aldus Peter Carter, directeur van de firma in Birming ham. Als Arabische vrouwen moeten de echtgenotes van de sjeiks in het openbaar bedekt blijven, maar moderne vrouwen zijnde, willen ze zoals ieder ander bruin worden", aldus Carter. De zonnebanken met 28 buizen elk kosten 9.000 gulden per stuk. De sjeik had Scanda Sol gevraagd zijn naam geheim te houden. Zwarten gedood bij Johannesburg Van onze correspondent) De meeste doden vielen dinsdag in de vroege ochtend, toen de politie een bisocoop omsingelde, waar een nacht wake werd gehouden voor vier slacht offers van eerder geweld in de streek. Volgens inwoners van Kwa Thema maakte de politie 'zinloos' gebruik van traangasgranaten, die de bio scoop werden ingeschoten. In de pa niek die hierop losbrak, vluchtten de mensen naar buiten. Daar werden ze opgewacht door een grote politie- en legermacht, die op de menigte schoot met pistolen en geweren. Ooggetui gen zeggen, dat hierbij zeker zes per sonen om het leven kwamen. De poli tie houdt het echter op vijf. Volgens de politie was er pas bevel tot schieten gegeven, toen een woedende menigte een benzinebom gooide naar het huis van een zwarte politieman. De politie zei dat er in eerste instantie 36 arrestaties werden verricht. Dit ROTTERDAM (ANP) - De adviesprij zen van super- en normale benzine gaan morgen, donderdag, met één cent omlaag, met name als gevolg van de gedaalde dollarkoers. De meest voorkomende prijzen wor den dan 1,93 gulden per liter voor superbenzine (zelftank) en 1,86 voor normale benzine, zo is dinsdag in Rotterdam bekendgemaakt. Het is niet uitgesloten dat de benzine prijzen in de loop van de week verder omlaag gaan. LPG wordt morgen, donderdag, 2 cent goedkoper en gaat dan, bediend aan de pomp, 75,5 cent per liter kosten. zie ook pagina 5) DEN HAAG (ANP) - Eind juni 1985 stonden 737.900 personen als werk loos ingeschreven bij de arbeidsbu reaus. Dat betekent dat ten opzichte van eind mei het totaal aantal werk lozen gestegen is met 1000. Weliswaar daalde de werkloosheid bij de man nen met 6.100 maar bij vrouwen steeg die met 7.100. Wordt rekening gehouden met sei zoensinvloeden dan is de werkloos heid in juni gedaald met 16.600 tot 756.200 personen. Bij de mannen trad dan een daling op van 10.500 en bij de vrouwen een daling van 6.100. De daling van de voor seizoen gecorri geerde werkloosheid kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de schoolverlaters. De toename van het aantal geregistreerde werkloze schoolverlaters was namelijk veel minder groot dan in juni in vooraf gaande jaren. Naar beroepsgroep bezien blijkt dat de daling van het aantal werkloze metaalarbeiders en bouwvakkers zich verder voortzet. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures steeg eind juni ten opzichte van de vorige maand 'met 1000. Dit aantal is daar door gekomen op 25.900. DEN HAAG (ANP) - Na de proef met de vliegvakanties naar de populaire vakantiebestemmingen in Grieken land en Spanje heeft de ANWB beslo ten het roer om te gooien en zich nu meer op de luxe-reizen te richten. Woordvoerder Versnel van de ANWB heeft dinsdagavond meegedeeld dat daartoe inmiddels afspraken zijn ge maakt met de Nederlandse touropera tor NRV-Holiday in Den Haag. Beslo ten is - gezien de expertise van NRV op deze markt en om het bedrijfsrisico tot het minimum te beperken - de reizen gezamenlijk in te kopen, aldus de ANWB-woordvoerder. aantal is inmiddels opgelopen tot 76. Twee andere zwarten werden gedood bij een soortgelijk gewelddadig inci dent tussen politie- en legereenheden en een groep "jonge relschoppers". Deze groep zou op weg zijn geweest naar een politiebureau in de wijk, waarop de politie traangas en hagel afvuurde. De begrafenis van de vier slachtof fers van een 'vermeende' granaataan- val twee weken geleden ging overi gens dinsdag door. Alle zaken in Duduza en Kwa Thema waren gesloten, terwijl er een enorme politiemacht op de been was om de orde te handhaven. De begrafenis was minder gewelddadig dan de onlusten van enige uren ervoor, maar twee personen werden toch ernstig ge wond, toen de politie opnieuw gebruik maakte van traangas en hagel. De circa 25.000 aanwezigen bij de begrafenisceremonie in het plaatse lijke stadion van Kwa Thema riepen anti-apartheidsleuzen en zongen vrij heidsliederen. Ook werd er met een vlag van het in Zuid-Afrika verboden ANC gezwaaid. Nog altijd is Luis Herre ra de beste wielrenner van Colombia. Vorig jaar al schreef hij ge schiedenis door de berg rit naar L'Alpe-d'Huez te winnen voor Laurent Fignon. Hij was toen de eerste Colombiaanse etappewinnaar in de Tour de France. Giste ren was hij weer de bes te in een Alpenetappe: hij zegevierde in het Al pendorp Avoriaz. Maar de grote winnaar was toch weer Bernard Hi- nault, die op de flanken van de bergen alle con currenten achter zich liet en samen met Herre ra (fotonaar de finish reed. Pas in de laatste honderd meter mocht de Colombiaan nog zeven seconden voorsprong nemen op Hinalt. Peter Winnen was in deze zwa re rit de beste Nederlan der. PAGINA 15 De Ruiter DEN HAAG (ANP) - Gebruik van nieuwe, hoogwaardige technologie in conventionele wapens zou kunnen leiden tot een vermindering van het aantal nucleaire gevechtveldswa- pens. Maar omdat op korte termijn geen sprake is van vervanging van de gevechtsfunctie van kernwapens SCHIPHOL - Nog wat onwennig kijken de vluchtelingetjes rond. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is dinsdag een groep van 83 Cambod jaanse en Vietnamese vluchtelin gen aangekomen om in ons land te worden opgenomen. De Nederland se regering heeft besloten de groep over te laten komen op verzoek van de hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen. De nu in ons land gearriveerde vluchtelingen maken deel uit van een groep van in totaal 100, die door een commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de ministeries van buitenlandse zaken, wvc en justitie, zijn uitgenodigd naar Ne derland te komen. De commissie heeft daartoe drie kampen in Thai land bezocht, waar de grote stro men vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja worden opgevangen. De overigen zullen later in ons land arriveren. Een aantal van hen kon de reis wegens ziekte nog niet ma ken. Tachtig vluchtelingen zijn af komstig uit Cambodja, de overige 20 zijn Vietnamezen. In het kader van het internationaal jongerenjaar van de Verenigde Naties zijn 40 minderjarige jongeren in de groep opgenomen. De groep omvat verder een aantal Cambodjaanse families en alleen staande vrouwen met kinderen. De overigen zijn gehandicapten en hun familieleden. Het is voor het eerst sinds vijfjaar dat ons land weer een groep Vietnamezen op deze wijze toelaat. De vluchtelingen werden van Schiphol naar een opvangcen trum in Apeldoorn gebracht. Van daaruit zullen zij later worden ge huisvest in Breda, Uden en Purme- rend. door even doeltreffende conventione le wapens moet men hierover geen al te hoge verwachtingen koesteren, zo heeft minister De Ruiter van defensie in een notitie aan de Tweede Kamer laten weten Bepaalde militaire functies, zoals het afdwingen van spreiding van vijande lijke troepen, zullen vermoedelijk nooit geheel kunnen toevallen aan conventionele wapensystemen. Bij kernwapens, ook de wapens voor de korte afstand, staat de politieke betekenis meer dan de gebruikswaar de in het gevecht voorop, aldus minis ter De Ruiter. Dit neemt niet weg dat toekomstige conventionele wapensys temen, waarvan de effectieve uitwer king die van nucleaire wapens bena dert, de gevechtsfunctie van die wa pens zo veel mogelijk zullen moeten overnemen. Besluiten over de kerntaken van de Nederlandse strijdkrachten zijn overi gens dit jaar niet te verwachten. Toen de regering 1 juni 1984 aankondigde op 1 november dit jaar te zullen besluiten over het wel of niet plaatsen van kruisraketten, deelde zij tevens mee dat de bestaande kerntaken tot 1 januari 1986 zullen worden voortgezet en „dan" onder de loupe zullen wor den genomen. De rijkspolitie juicht het plan voor meer 'zomerpolitie' toe maar stelt wel vragen bij de praktische uitvoering. PAGINA 7 De basisgezondheidszorg in Zeeland loopt landelijk gezien erg achter. PAGINA 9 Jan Poortvliet - nog steeds ambitieus - heeft het bij het Franse Nimes naar zijn zin. PAGINA 14 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9, 10, 11 en 3 Sport: 14 en 15 ROTTERDAM (GPD) - Aan de wilde staking van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst (NRS) in het Rotterdam se Europoortgebied is gisteravond even na tien uur een einde gekomen. Onmiddellijk nadat overeenstem ming was bereikt over een nieuwe cao zijn alle elf sleepboten van de NRS uitgevaren om de wachtende zeeschepen voor de kust te assisteren bij het binnenkomen van de haven. In de loop van de dag was het aantal wachtende grote zeeschepen voor Hoek van Holland opgelopen tot 16, vijf schepen konden de haven niet verlaten. Drie schepen zouden in de loop van de dag zijn uitgeweken naar andere havens. De verwachting is dat rond twaalf uur vanmiddag de opgelo pen achterstand is weggewerkt. De werknemers gingen gisteravond in grote meerderheid akkoord met een loonsverhoging van zes procent over twee jaar naast behoud van de prijs compensatie en 100 procent ziekte- geld. Aanvankelijk had de directie een toeslagverbetering toegezegd van elf procent over driejaar. Na „ontdek te rekenfouten" kwam zij hierop twee dagen na het op 14 juni bereikte akkoord, terug. Daarop besloot het sleepbootperso- neel tot acties. HAMBURG/BONN (DPA) - In West- Duitsland is een Wijnschandaal van grote omvang aan het licht geko men. In enkele uit Oostenrijk inge voerde wijnsoorten werd een etheenglycolmengsel ontdekt - een voor de gezondheid zeer schadelijke chemische stof die ook als anti vriesmiddel voor auto's wordt ge bruikt. Voor wijndrinkers bestaat gevaar voor de gezondheid. De Oostenrijkse handelsvertegen woordiging in Frankfort deelde mee dat een onderzoek door de justitie in Wenen had aangetoond dat onge veer 300.000 liter met het antivries middel aangelengde wijn in de Bondsrepubliek waren terechtgeko men. De Westduitse gezondheidsautori teiten hebben meegedeeld dat er bij een hoger gehalte dan 100 milligram etheenglycol in een liter wijn, gevaar voor de gezondheid bestaat. Het ministerie van volksgezondheid in Bonn waarschuwde dinsdag voor het gebruik van Oostenrijkse wijnen met waarde-aanduiding. Het gaat om wijnen die zijn verbouwd in Burgenland en de omstreken van de Neusiedler See. Om welke jaargan gen het gaat kon het ministerie niet zeggen, maar uit andere bron werd vernomen dat het gaat om de jaar gang 1983. Een woordvoerder van de stad Bremen, deelde echter mee dat steekproeven hebben aangetoond dat ook de jaargangen '78 en '79 met chemicaliën werden aangelengd. Uit Baden-Württemberg werd ver nomen dat daar meer dan 15.000 flessen Oostenrijkse wijnen uit de handel zijn genomen, nadat een con centraat chemicaliën was aangetrof fen dat riskant voor de gezondheid moet worden genoemd. De betrok ken flessen zijn alle van het jaar 1983 en de wijn met „Appellation" werd verbouwd in Burgenland. Bij 5 van 19 proeven in Baden- Württemberg werd chemische stof in wijn aangetroffen. Etheenglycol mengsel is een kleurloze vloeistof die het mogelijk maakt de alcohol suiker in wijn te vergroten. Als ver giftigingsverschijnselen kunnen be wusteloosheid en beschadiging van verschillende inwendige organen op treden. De Westduitse televisie meldde dinsdagavond dat al anderhalf mil joen flessen „besmette" wijn uit Bur genland, die verkrijgbaar waren in supermarkten, naar Oostenrijk zijn teruggestuurd. Een bejaarde man in Bremen zou na gebruik aan verlammingsver schijnselen hebben geleden, aldus de Westduitse televisie. LUYKGESTEL (ANP) In het Brabantse Luykgestel is een bos gebied van zo'n 150 tot 200 hecta re door een rupsenplaat aange tast. Rond 10 hectare bos is zo ernstig aangetast dat de bomen als verloren moeten worden be schouwd. Het gaat om rupsen van de nonvlinder die de bomen in dit gebied in korte tijd kaalvreten. Aangezien er nog steeds jonge rupsen in de bomen zitten kan pas over enige tijd de werkelijke schade worden vastgesteld. inister Korthals Altes (justitie) heeft voor de drukbezochte badplaatsen in Nederland een nieuwe verschijning in petto: de zo- meragent. Met ingang van het volgen de seizoen zullen ze worden ingezet langs de gehele kust, zoals dat in de nu pas begonnen vakantieperiode bij wijze van proef in Zandvoort gebeurt. Zomeragenten worden in deeltijd aan getrokken. En wel zó dat ze geduren de de zomermaanden volledige dien sten draaien. Buiten die periode niet. Begin deze week kwam de Tweede Kamercommissie voor politiezaken een dagje terug om met de bewinds man te debatteren over de nieuwe verdeling van de politiesterkte over de gemeenten. Een zaak met veel haken en ogen. Afdoende ordehand having en trefzekere criminaliteitsbe strijding staat of valt namelijk met de sterkte van de politiekorpsen. Daar over zijn de laatste jaren regenbuien van klachten in Den Haag terechtge komen. En speciaal probleem binnen dat geheel is de volstrekte onderbe zetting in de kustgebieden. Vorig jaar in deze kwestie acuut geworden toen vooral in Noord-Holland ernstige ge welddadigheden de bomvolle bad plaatsen teisterden. Overleg tot op het hoogste niveau (kennelijk kan dat ineens wanneer het zover is gekomen) heeft er tóen toe geleid dat maatrege len werden aangekondigd. De invoe ring van de zomeragent is- er één van. Op het eerste gezicht lijkt de minis ter hier een even simpele als doeltreffende oplossing aan te dragen. De reacties uit de meeste kustge- meenten zijn gematigd positief. Ook vanuit Zeeland zijn kabinet en Twee de Kamer bij herhaling bestookt met zorgelijke verhalen over voortdurende onderbezetting bij de politie in de toeristische centra en tegelijk groeiende problemen op allerlei ge bied: openbare orde, kleine misdaad, afwikkeling van druk wegverkeer. Er werd af en toe enige versterking van elders naar de badplaatsen gediri geerd, maar die was doorgaans onvol doende om de gewone gaten in de politiesterkte te dichten. Van een we zenlijke personele uitbreiding voor de periode van enkele maanden waarin kustgebieden hun bevolking zien ver veelvoudigd, was geen sprake. Van daar dat er belangstellend wordt uit gekeken naar het moment waarop minister Korthals Altes zijn 'blikken zomeragenten' opentrekt. Het zou een mogelijkheid kunnen zijn om in twee richtingen tegelijk te kunnen werken. De vraag is alleen of het inderdaad zo eenvoudig zal lukken als de minister suggereert en bij gemeentebesturen en politieleiding langs de kust wordt verwacht. Reserves aan politiepersoneel zul len op korte termijn moeten wor den gevormd. De minister heeft bij de aankondiging van zijn plan niet uit eengezet waar hij die tijdelijke extra politiesterkte zo snel vandaan wil halen. Juist omdat het gaat om deel tijdwerk ineen betrekkelijk kort sei zoen moet rekening worden gehouden met een snelle doorstroming van zo meragenten. Komt bij dat ieder kust gebied zo zijn eigenaardigheden heeft: het is dus van belang dat de vaste bezetting en de zomerse hulpkrachten juist in deze periode goed op elkaar raken ingespeeld. Veel zal er daarom van afhangen of de korpsleiding van de politie er in slaagt goed opgeleid, snel inzetbaar personeel te vinden en slagvaardig opererende teams samen te stellen uit wat er aan kandidaten voor zomeragenten op de (deeltijd)ar- beidsmarkt beschikbaar is. De erva ringen van het experiment waarmee Zandvoort het zomerseizoen is bin nengegaan zullen waarschijnlijk erg verhelderend zijn. Er is dan in ieder geval nog een jaar de tijd om na te gaan welke eisen moeten worden ge steld aan deze seizoenmatige reserve- politie. Met een halve oplossing zijn de problemen waarmee de toeristen centra langs de kust nu al jaren kampen niet gediend. Méér politie is niet het enige mid del tegen moeilijkheden zoals die zich met de regelmaat van de klok in het dichtbevolkte kustgebied voor doen. Korthals Altes legde er deze week nog eens de nadruk op dat overmatig alcoholgebruik er vaak de achtergrond van is. Bestrijding daar van vergt vooral een gerichte bestuur lijke aanpak. Wat dat betreft is deze zomer van belang hoe een maatregel uitpakt die de gemeente Wester- schouwen heeft genomen: een verbod op het gebruik van alcohol op de openbare weg in het dorp Renesse. De wijziging van de algemene politiever ordening daartoe is afgelopen Pink sterweekend voor het eerst van kracht geweest. Het gaat hier om een duidelijke beperking bij de bron van kleine criminaliteit en gewelddadig heid waarmee een massa-badplaats als Renesse jaren achtereen te maken heeft gehad. Eén ding is in ieder geval duidelijk: de problemen langs de kust die in de top van het vakantieseizoen gelijk opgaan met de omvang van het toeristenbezoek, kunnen niet langer op hun beloop worden gelaten. vdM. Vrijgelaten arts terug De Neder landse arts Y. van den Berg, die maandag door de autoriteiten van Mozambique werd vrijgelaten, is dins dagmorgen op Schiphol terugge keerd. Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) had vorige week een persoonlijk beroep gedaan op presi dent Machel van Mozambique, om de zieke Van den Berg vrij te laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1