Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? 2 1 Asielverzoeken eerste groep T amils afgewezen Gewapende overval op bank in Goes mislukt SPITSKOOL EN SLAVINKEN ,10.90 r,m L 5 Kabinet wil Woensdrecht zo nodig dwingen tot plaatsing de vandaag Vliegschool WEGENS VORSTSCHADE Thurau Tour gezet Wisselvallig 228e jaargang no. 159 Dinsdag 9 juli 1985 paar schoenen halen prijs betalen TIJDENS DE UITVERKOOP VAN FEËNSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk Lucht Culinair Politie Senegal Haven Klasgenoot DADERS ONTKWAMEN PER FIETS Spitskool, kilo Slavinken, 100 g 1391.19 mnrnP 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. El Salvador DEN HAAG (ANP) - Fruittelers en vruchtboomkwekers die afgelopen winter zijn getroffen door vorstschade kunnen een rentesubsidie van de overheid krijgen van vier procent. Als die subsidie niet voldoende blijkt kunnen zij nog een 'extra' bijdrage krijgen voor herinplant. Fruittelers kunnen afhan kelijk van hun situatie een bedrag krijgen van nul tot 20.000 gulden per hectare, vruchtboomkwekers een bedrag van nul tot 25.000 gulden per hectare. Eerst opklaringen. Vanmiddag veel bewolking en mogelijk wat lichte re gen. Maximum temperatuur 19 gra den. De matige zuidwestelijke wind wordt later zwak noordwestelijk. ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Advertentie VLISSINGEN Groot-Brittannië, Polen en de Ver enigde Staten staan in het be klaagdenbankje omdat deze lan den de luchtverontreiniging onvol doende willen aanpakken. PAGINA 3 De deelnemers aan de Tour Culi nair zijn vol lof over het mooie Zeeuwse landschap en over de gastvrijheid in deze provincie. PAGINA 7 De Tweede Kamer vindt dat de sterkteplannen voor de politie moeten worden bijgesteld maar minister Rietkerk voelt daar niets voor. PAGINA 5 De Bijleveldhaven in Vlissingen komt er definitief: het ministerie van economische zaken heeft voor het project 3,8 miljoen gulden vrij gemaakt. PAGINA 7 Het Zeeuwse elftal speelt begin augustus een duel tegen het natio nale voetbalteam van Senegal. PAGINA 12 Maarten Ducrot wint eindelijk een etappe in het echt: een klasgenoot blikt terug in de tijd. PAGINA 12 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport, 12 en 13 DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft de eerste asielverzoeken van Tamils af gewezen. Het gaat om een groep,van honderd Tamils, van wie niemand de status van vluchteling heeft gekre gen. Wei heeft de staatssecretaris op hu manitaire gronden aan tien Tamils een verblijfsvergunning gegeven. De overige negentig moeten in principe ons land verlaten. Bij het ministerie van justitie hebben ongeveer 3500 Tamils een verzoek om asiel ingediend. Elke aanvraag wordt individueel beoordeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie duurt het ten minste een half jaar voordat alle verzoeken zijn afgehan deld. Het is niet bekend of alle Tamils die om asiel hebben gevraagd, nog in Nederland verblijven. Enkele honder den zouden reeds uit onvrede met de bed-en-brood-regeling ons land heb ben verlaten. De Tamils die deze week een negatie- Isabel Peron - De oppositievoeren- de Peronistische Partij in Argentinië lieeft op haar partijcongres in Santa Rosa opnieuw Isabel Peron, weduwe van ex-president Juan Peron, herko zen als partijvoorzitster. HERWIJNEN (ANP) Twee van de drie jonge ooievaars, afkomstig van een nest in het Utrechtse dorpje Herwijnen, kunnen al vliegen. Een paar dagen geleden kozen zij het luchtruim. De derde langbeen maakt alleen nog maar aan stalten: op de rand van het nest maakt de jonge ooievaar enorme sprongen, die veel weg hebben van een landingsoefe ning. Medio september zullen de vogels richting Afrika ver trekken. ve beschikking krijgen, hebben 30 beroep gaan bij de Raad van State. In dagen de gelegenheid de staatssecre- het algemeen mogen de Tamils tij- taris te verzoeken dat besluit te her- dens die procedure, die in sommige zien. Blijft de bewindsvrouw bij haar gevallen wel een jaar kan duren, in beslissing, dan kunnen de Tamils in ons land blijven. GOES - Twee in overall geklede mannen hebben maandagochtend een gewapende overval gepleegd op een filiaal van de Rabobank in de Goese polder. De overvallers, die de filiaalhouder met een pistool be dreigden, hebben echter niets buitge maakt. Wel slaagden beide mannen erin te ontvluchten op fietsen die daarvoor klaarstonden. Rond kwart over acht arriveerde de beheerder van het bijkantoor, J. H. V. uit Goes, aan de achterzijde van het bankgebouw in winkelcentrum De Spinne. Daar stonden twee mannen het plantsoen te schoffelen. Toen de beheerder zonder argwaan de deur opende en naar binnen stapte spron gen ook de mannen naar binnen. Onder bedreiging van een pistool dwongen ze de beheerder de achter deur te sluiten en naar de kluis te (Slot zie pagina 11 kol. 3) (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilO 2 3 4 5 1230 (Van onze correspondent WASHINGTON - Er bestaat volgens president Reagan een wereldwijd complot van ter- reurstaten gericht tegen Ameri ka. Iran, Nicaragua, Libië, Noord-Korea en Cuba maken deel uit van een „federatie van terreurstaten". Volgens de president worden de meeste terroristen die Ameri kaanse burgers ontvoeren en vermoorden en Amerikaanse in stallaties aanvallen „getraind, gefinancierd en direct of indirect beheerst door een kern van radi cale en totalitaire regeringen, een nieuwe internationale versie van Moord B.V.". Deze term werd in het verleden door de Amerikaanse autoriteiten ge bruikt om de huurmoordenaars aan te duiden die werkten voor de georganiseerde misdaad. Al leen al Libië is direct verant woordelijk voor 25 aanslagen ge durende het afgelopen jaar. De niet nader toegelichte rol van ayatollah Khomeini is eveneens berucht, zo hield Reagan een gehoor van advocaten voor. Opvallend is dat Reagan niet gesproken heeft over Syrische deelname in de 'Moord BV'. Na het gijzelingsdrama in Beiroet prees Reagan zijn Syrische colle ga Assad voor zijn hulp. Het ministerie van buitenlandse za ken werd vervolgens bestormd met vragen of Syrië van de lijst van 'terreurstaten' is afgevoerd. Het antwoord was negatief. Reagan lijkt weer te zijn terug gevallen op zijn oude en ver trouwde rhetoriek, al hebben zijn woorden volgens waarne mers aan geloofwaardigheid in geboet nu een harde vergelding van de gijzeling van de 39 Ameri kanen in Beiroet achterwege is gebleven. Newsweek heeft gemeld dat Reagan van represailles tegen El Salvador heeft afgezien na de aanslag waarbij zes Amerika nen gedood werden, onder wie vier mariniers. De president voelde voor een luchtbombardement op rebel- lenbases in Salvador, maar het Pentagon was er' tegen en praat te hem het idee uit zijn hoofd. Adviseurs van de president zou den ervoor gewaarschuwd heb ben dat een dergelijke actie het gezag van de - door de VS ge steunde - Salvadoraanse presi dent Duarte zou ondergraven. Het Witte Huis wilde niet ingaan op de publicaties van Newsweek. De Westduitser Didi Thurau is giste ren door de wedstrijdcommissaris sen uit de Tour de France gezet en voorlopig een maand geschorst. Dit gebeurde na de tiende étappe in Pontarlier. Thurau had zich enkele minuten voor de start bij Epinal zeer agressief gedragen tegenover de Belg Raymond Trienne, voorzitter van de jury. Thurau ontstak in woede, toen hij hoorde, dat hij een minuut straftijd had gekregen in de individuele tijd rit van zaterdag wegens stageren achter de Fransman Charly Mottet, die hem had ingehaald. Ex-Zeeuw Wim Jeremiasse uit Schijndel, één van de juryleden in de Tour, was getuige van het opmerke lijke incident: „Plotseling greep Thu rau Trienne vast, schudde hem fel door elkaar en riep: ik sla je gezicht in elkaar. De étappe stond op het punt te beginnen. We konden hem er voor de start niet meer uitzetten". Dat gebeurde gisteravond na de fi nish dus wel. In deze étappe van Epinal naar Pontarlier beleefde de ploeg van Peter Post weer een ontgoocheling: Johan Lammerts werd op de streep verslagen door de Deen Jorgen Pe- dersen. PAGINA 13 Didi Thurau gisteren in actie tijdens de tiende étappe. Op dat moment wist hij nog niet, dat hij uit de Tour zou worden gezet. Steunregeling voor fruitteelt Minister Braks van landbouw en vis serij en het Landbouwschap hebben over deze regeling maandagmiddag in grote lijnen overeenstemming be reikt. De regeling moet nog nader worden uitgewerkt en nog worden goedgekeurd door de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap en het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Dit heeft een woord voerder van het ministerie meege deeld. De rentesubsidie is gebonden aan een maximumlening van 250.000 gulden en geldt voor maximaal vijf jaar. Getroffen fruittelers en vruchtboom kwekers kunnen een beroep doen op bestaande regelingen zoals het Borg stellingsfonds en de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen. De rentesubsidie wordt verstrekt als een kweker bij voorbeeld bij een bank een lening aangaat om nieuwe fruitbomen te planten. Het Landbouwschap is tevre den met de nu overeengekomen rege ling, zo heeft een woordvoerder na afloop verklaard. Uit cijfers van het ministerie, het Schap en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) blijkt dat ongeveer 600 tot 700 bedrijven de afgelopen winter grote vorstschade hebben gele den. Die schade wordt geschat op een bedrag dat de tweehonderd miljoen gulden benadert (directe schade en verlies aan inkomen gedurende eerste jaren na herinplant). Volgens de NFO is zeker op vijftienhonderd hectare schade geleden, onder andere in Lim burg, delen van Brabant, zuidelijk Flevoland en delen van Zeeland. Zon der overheidssteun zou volgens de NFO en het Landbouwschap een aan tal bedrijven door de natuurramp, zoals zij het noemen, het onderspit delven. De heer W. de Jager, voorzitter van de kring Zeeland en West-Brabant van de Nederlandse Fruittelersorganisa tie (NFO), heeft goede hoop dat de nu door minister Braks toegezegde hulp de ergst getroffen fruittelers er weer bovenop kan helpen. „Als tien pro cent van het areaal van een teler kapot is, is dat te overleven, maar dertig procent niet meer. Hoewel ik nog niet weet welke voorwaarden er aan de regeling van het ministerie verbonden zullen worden, geloof ik wel dat het ongeveer is wat wij ge vraagd hebben", meent de heer De Jager. Inmiddels is komen vast te staan dat in Zeeland de schade het grootste is op Tholen, waar dertig procent van het fruitbomenareaal als verloren moet worden beschouwd. Andere ge bieden die in Zeeland getroffen wer den door de vorst zijn oostelijk Zuid- Beveland en de omgeving van Kapel- Ie. DEN HAAG (GPD) - De gemeente Woensdrecht zal eventueel door de centrale overheid worden gedwon gen de plaatsing van kruisraketten op zijn grondgebied toe te staan. Minister Winsemius (ruimtelijke or dening) heeft daartoe een ontwerp besluit gereed, dat de bedoeling heeft belemmeringen voor plaatsing als gevolg van een gemeentelijke be stemmingsplan uit de weg te ruimen. Het besluit van Winsemius zal ver moedelijk nog in de maand juli door het kabinet worden behandeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie zal Winsemius daartoe eerst een vorige maand ge reedgekomen advies van de Rijks Planologische Commissie (RPC) aan defensie moeten opsturen. Defensie kan dit formeel niet zelf doen, omdat de RPC onder Winsemius valt. Vervol gens dient het kabinet een besluit te nemen. Het rijk zal de beslissing in elk geval baseren op artikel 66 van de wet op de ruimtelijke ordening, dat de cen trale overheid met een beroep op het „nationaal belang" de bevoegdheid geeft gemeentelijke (bestemmings- Iplannen aan de kant te schuiven. Dat zou voor de eerste keer in de Nederlandse historie zijn en op Winse mius' ministerie wordt dan ook met belangstelling afgewacht of Woens drecht dit Juridische unicum" zal aangrijpen om bijvoorbeeld het Euro- (Slot zie pag. 3 kol. 5) EVREUX (AFP/AR/Reuter) Bij een treinongeluk in het westen van Frankrijk zijn maandag zeker acht mensen om het leven gekomen en 55 gewond, van wie tien ernstig. Onder de gewonden zouden ook buitenlanders, mogelijk Nederlanders, Amerikanen en Britten, zijn. De sneltrein was met 600 passagiers op weg Van Le Havre naar Parijs toen de 'Rapide' met een snelheid van 160 km per uur bij Saint Pierre du Vauvray een vrachtwagen ramde, die op een overweg bekneld was geraakt. De bestuurder die bezig was zijn wagen van de rails te duwen werd op slag gedood. De trein ontspoorde en kwam uiteindelijk tegen een huis tot stilstand. De bewo ners raakten daarbij gewond. Ook andere huizen langs de spoorbaan werden bescha digd door rondvliegende brokstukken. Medische hulp teams hebben zeven doden geborgen uit de ontspoorde locomotief en de vier wagons die uit de rails liepen. Het ongeval was het ernstigste treinongeluk in Frankrijk in elf jaar. De ravage die door de ontspoorde trein werd aangericht. Links is het huis te zien waartegen de sneltein tot stilstand kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1