Nelson Piquet wint Franse Grand Prix Vele instanties mede-schuldig aan Heizel-drama PZC/ sportkrant 11 66E ONTMOETING NIET VAN HOOG NIVEA U Nederlandse zege in Francorchamps CONCLUSIE VAN BELGISCHE PARLEMENTAIRE COMMISSIE: Zeeuw Sensatie LONDEN (GPD) - De kennelijk nooit eindigende Amerikaanse „soap-opera" in het vrouwentennis heeft er weer een dertien-in-een-dozijn-aflevering bij. De onvermijdelijke topactrices Martina Navratilova en Chris Lloyd-Evert wilden nog wel eens voor een boeiende aflevering met een verrassende ontknoping zorgen, maar het 66ste hoofdstuk, dat zich voor de vijfde keer in de finale op Wimbledon voltrok, verliep ondanks een hoopvol begin als vele andere. Had Navratilova haar tegenspeelster telkens uit de hoofdrol weten te houden tijdens de climax van de Championships, ook dit maal slaagde ze er in de tennis-Oscar binnen te halen.: 4-6, 6-3, 6-2. Oppassen Commandant MAANDAG 8 JULI 1985 De jongste deelnemers gaan van start met o.a. startnummer 36 de winnaar bij de 50 cc versnelling RalfLoomans en nummer 31 Heikki v. d. Berg winnaar bij de 50 cc automaat. VLISSINGEN Niet minder dan zesendertig manches werden er het afgelopen weekend afgewerkt tij dens de jeugd/regio wedstrijden op het motorcrossterrein van de MSV De Uitlaat in Vlissingen-Oost, waarbij niet minder dan negen verschillende klassen aan de start kwamen. Hard waren vooral de wedstrijden in de klassen 125 cc jeugd en de 125 cc regio. Vooral in deze twee klassen vond een groot aantal valpartijen plaats waarbij arm- en beenbreuken aan de orde van de dag waren hetgeen de dienstdoende dokter deed op merken dat hij dit weekend overu ren had gedraaid. De enige Zeeuwse deelnemer in deze categorie Jacky Eversdijk reed dan ook zijn manches op veilig. „Het is gewoon gekkenwerk wat er gebeurt", verklaarde hij voor de start van de laatste manche, „ik rij op safe want ik kom liever heel huids thuis". In de tweede en derde manche was Eversdijk zelf al het slachtoffer geworden van de harde rijstijl onder de 125 cc-rijders. In de tweede manche werd hij volkomen onnodig uit de baan gereden en in de derde manche kwam hij ten val. „Er werd wel gevlagd door de baan commissarissen, maar daar trok men zich niets van aan, terwijl ik op de baan lag werd er nog eens over me heen gereden, uitwijken was er niet bij". Reden temeer voor de jonge Eversdijk om het in de vierde en laatste manche rustig aan te doen, en bewust de gashandel niet open te draaien. Met tweemaal een 20e plaats een 22e en een 23e plaats wist hij zich toch nog in de midden moot te plaatsen. Ook voor Jean Pierre Gödde uit Koewacht waren er dit weekeinde geen ereplaatsen. Hij finishte bij de 80 cc in de middenmoot. Wat sportiviteit betreft hadden de grote jongens, met name de 125 cc-rijders, deze dagen een goed voorbeeld kunnen nemen aan de allerkleinsten. Pittige maar uiterst sportieve duels werden beide da gen uitgevochten in de klassen 50 cc automaat en 50 cc versnelling. Vooral Ralf Loomans uit Asten bewees in de 50 cc versnelling dat hij uit het goede motorcrosshout is gesneden. Nadat hij de eerste en tweede man che had gewonnen kon hij voor de rest van het weekend zijn plaats taktisch verdedigen hetgeen hij dan ook deed. In de derde manche had hij nog het geluk dat zijn naaste concurrent Berry Stuiver kort na de start ten val kwam en pas als zevende weer de strijd kon hervat ten. Ralf Loomans zag zijn kans en bouwde direct een grote voorsprong op achtervolgd door Lenno Vink die het hem echter niet moeilijk kon maken. Met een totaal van 147 punten (de drie beste manches telden) ging de totaaloverwinning naar Ralf Loo- man. Veel spanning en sensatie was er in de vierde manche van de 125 cc regio. Meer dan dertig crossers stonden achter het starthek. Direct na de start nam Henk van Rönitz de leiding fel op de huid gezeten door Korstiaan Kleijwegt en Quin- tin Kuiper. Rönitz werd in de derde ronde fel aangevallen door Kleij- weg die de leiding overnam en deze niet meer afstond. Rönitz kreeg het nu zwaar aan de stok met Kuiper en Ron Huyer. Rondenlang vochten deze mannen om elke centimeter waarin Kuiper tenslotte over de langste adem beschikte en de twee de plaats pakte. Sterk was deze beide dagen hel; rijden van Coen Vink in de klasse; 250 cc regio. Zowel zaterdag als zondag schreef hij alle manches met grote overmacht op zijn naam. Ook de 500 cc-rijders die tegelijk met de 250 van start gingen konden het hem niet moeilijk maken. Toch bleek deze dagen dat de 250 cc- rijders op het Vlissingse circuit be ter uit de voeten kunnen dan de halve liters. Ook tijdens deze wed strijden bleek dat in de gecombi neerde 250/500 cc-klasse de kwartli ters sneller rond gingen en werden de eerste drie plaatsen iedere man che door 250 cc machines ingeno men. De eindstanden: 50 cc automaat: 1 Heik ki v. d. Berg. Zeeland; 2 Stefan Geurts, Zeeland; 3 Arno v. d. Berg, Zeeland; 4 Monique Overberg, Eindhoven; 50 cc versnelling: 1 Ralf Loomans, Asten; 2 Lenno Vuik, Krimpen aan de Lek; 3 Berry Stuiver, Nieuwerkerk aan de IJs- sel; 4 Boy van Schooneveld, Amersfoort; 5 Alexander Vercoelen Hamont. 80 cc 10 tot 12 jaar: 1 George Smit, Mill-; 2 Mark Smit, Soest; 3 Peter Klijn, Westerbeek; 4 Aldo Maas, Eindhoven; 5 Lars Beckers, Laakdal. 80 cc 13 tot 15 jaar: 1 Harold Brands, Den Bosch; 2 Harold Vugts, Vught; 3 Ton Knaapen, Deurne; 4 Jan van Neerbos, Veenendaal; 5 Ronnie Kreeft, Den Bommel. 80 cc groot: 1 Benny van Rees, Leidschendam; 2 Nico Hollander, Breezand; 3 Frank Haasak ker, Zaltbommel; 4 Leon Dalmeijer, Vlaardingen; 5 Leon van de Straaten, Rotterdam. 125 cc jeugd: 1 Gerard Ko ning, Zandvoort; 2 Mark Beeks, Valkens- waard; 3 Charrel Sweele, Kerkdriel; 4 Arjen Manders. Zeeland; 5 Marcel Flore, Purmerend. 125 cc regio: 1 Stanny van Rijn, Den Bosch; 2 Korstiaan Kleijweg, Rozenburg; 3 Quitin Kuiper, Amster dam; 4 Henk-Jan Rönitz, Assendelft; 5 Richard van Drooge, Avenhorn. 250 cc regio: 1 Coen Vink, Wervershof; 2 Mat- thijs van Gugten, Katwijk; 3 Benny Verduin, Purmerend; 4 Ron Krap, Pur merend; 5 Rolf Selling, Amsterdam. 500 cc regio: 1 Gerrit van Boxtel, Moerdijk; 2 Ed wiersma, IJmuiden; 3 Jan Spanboom, Ridderkerk; 4 Frank Maas, Amsterdam. Navratilova-Evert: een hoofdstuk zonder glans De in totaal zesde Wimbledon-titel van de 28-jarige ex-Tsjechoslowaakse betekende tevens de vierde op rij, waarmee ze in de voetsporen trad van Helen Wills-Moody, die van 1927 tot en met 1930 enkelspelkampioene werd. Het lijkt slechts een kwestie van tijd of Navratilova breekt ook het andere record dat Wills-Moody met acht veroverde Wimbledon-hoofdprij- zen nog steeds achter haar naam heeft staan. Zeker wanneer de Amerikaan se meent dat ze iets heeft recht te zetten, zich moet revancheren omdat haar heersende positie in gevaar komt. Wat dat betreft waren er redenen genoeg om extra gemotiveerd te zijn. De nederlaag (de derde dit seizoen) die Navratilova onlangs in de eind strijd van de open Franse kampioen schappen tegen Lloyd leed bijvoor beeld. Op grond daarvan werden bei de speelsters door de Wimbledon- organisatie - een uniek feit in de historie - als eersten geplaatst, pas seerde Lloyd haar eeuwige rivale bo vendien op de computerlijst en bleef de nieuwe nummer-één volop in de race naar de (laatste) miljoen-dollar bonus van de internationale tennisfe- deratie, de beloning voor het winnen van de vier bestaande grand-slam- toemooien. jaar de kans krijgen zich verder te ontwikkelen. Ik was ook 19 toen ik aan de top kwam, en ik speelde destijds nog lang niet zo goed als ik nu doe". Zeker op een grasbaan brengt Marti- Kortom, Martina Navratilova, die dat „extraatje" vorig jaar nog mocht incasseren, sprak zaterdag niet voor niets van „de meest bevredigende overwinning in mijn carrière. Het feit dat ik dit seizoen al drie keer had verloren (van Mandlikova en Lloyd, die haar in twee ontmoetingen de baas was gebleven, red.) gaf me plot seling het gevoel van: „Hé, ik moet oppassen. Ik kreeg hier sterk de nei ging me opnieuw te moeten bewijzen. Kijk, toen ik in 1978 voor het eerst de finale haalde en won van Chris, had ik in feite niets te verliezen. Zij was favoriet en het gekke is dat ik me nu nog nadrukkelijker de underdog voelde". Die gemoedstoestand resulteerde aanvankelijk in grote nervositeit („Bij het inslaan kon ik de bal al niet eens in het spel houden") en zelfs verlies van de eerste set, maar desondanks slaagde de wraakoefening alsnog. Tot teleurstelling uiteraard van Lloyd, die voor haar in totaal tiende finalepartij op Wimbledon pas 16 games had hoeven prijsgeven - ter vergelijking: Navratilova 39 - en later constateerde „nooit eerder in mijn leven zo goed te hebben gespeeld. Daarom had ik be duidend meer van deze wedstrijd ver wacht", aldus de 30-jarige Amerikaan se, met inmiddels 137 toernooizeges achter haar naam. Het deed echter niets af aan het feit dat de drievoudig Wimbledon-kam- pioene de belangrijkste concurrente blijft van Navratilova. „We liggen veel te ver voor op de rest van de wereld", erkende ook de inmiddels 12-voudig grand-slam-winnares. „Ga- briela Sabatini en Steffi Graf zijn geweldige talenten en kunnen ver komen, maar ze moeten zeker drie Het karwei is geklaard. Martina Navratilova steekt beide armen de lucht in na haar zege op Chris Evert-Lloyd. na Navratilova de titel van haar meest recent verschenen boekwerk „Being Myself', dat ze in samenwer king met een Newyorkse columnist schreef, nadrukkelijk in de praktijk. Dan komt haar op kracht gebaseerde tennis het best tot zijn recht en be wijst ze inderdaad vaker dan ooit zelfbewust te zijn. Wie daarover wil lezen en er bovendien prijs op stelt Navratilova's meest intieme gevoe lens te leren kennen, zal overigens ongeveer f 45 moeten neertellen. Het pas uitgegeven boek staat inmiddels 'nummer tien' op de bestsellerslijst in de Verenigde Staten en is reeds aan een herdruk toe. Haar zesde Wimble don-titel zal de verkoop ongetwijfeld nog meer stimuleren. Drie jaar geleden leed Martina Navra tilova de laatste nederlaag op gras. In 1982, tijdens de open Australische titelstrijd in Melbourne, was (uiter aard) Chris Lloyd te sterk. Sindsdien heeft de meest verdienende tennis- vrouw, die zaterdag ruim 480.000 gul den aan haar toch al immense bankre kening mocht toevoegen, er een ge woonte van gemaakt voor vrijwel nie mand een knieval te maken. Behalve dan bij het verlaten van het centre- court op Wimbledon, ter afscheid van de al even onvermijdelijke hertog en hertogin van Kent. En als zij na hun gebruikelijke plicht plegingen - kort onderhoud met enke le ballenjongens is al jaren een vast programma-onderdeel - voor en tij dens de prijsuitreiking toevallig niet op tijd in de koninklijke loge zijn teruggekeerd, dan kan de „ere-knik" achterwege blijven; zelfs al zit de Britse premier Margaret Thatcher op de eerste rij. „Voor haar hoefje niet te buigen", fluisterde Lloyd de zichtbaar aarzelende Navratilova toe toen ze beiden van de baan stapten. Zo leerde de winnares toch nog iets van de verliezer. De uitslagen van de zaterdag op Wimble don gespeelde partijen zijn verder: Dames dubbelspel, finale: Kathy Jordan (VSt)/Elizabeth Smylie (Aus) - Martina Navratilova/Pam Shriver (VSt) 5-7, 6-3, 6-4. Heren dubbelspel, finale: Heinz Günthardt (Zwi)/Balasz Taroczy (Hon) - Pat Cash/John Fitzgerald (Aus) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3 Finale jongensenkelspel: Leonardo Lavalle (Mex) - Eduardo Velez (Mex) 6-4, 6-4 Finale meisjesenkelspel: Andrea Holikova (Tsj) - Jenny Byrne (Aus) 7-5 6-1 Veteranen, finale heren enkelspel: Stan Smith (VSt) - Jaime Fillol (Chi) 4-6, 7-6, 7-6 Gemengd dubbelspel: Martina Navratilova (VSt)/Paul McNamee (Aus) - Elizabeth Smylie/John Fitzgerald (Aus) 7-5 4-6 6-2 LE CASTELLET (SID/AFP/Reuter) - Nelson Piquet heeft zondag in een Brabham op het circuit van Le Castellet de formule 1 race om de Grote Prijs van Frankrijk op zijn naam gebracht. De 32-jarige Brazi liaan, die in de voorgaande zes races vijf keer uitviel, had op de streep ruim zes seconden voorsprong op de Fin Keke Rosberg in een Williams. De Fransman Alain Prost werd in een McLaren derde. In de algemene rangschikking behield Ferrari-rijder Michele Alboreto met 31 punten na zeven races de leiding. De Italiaan viel reeds in de vierde ronde uit met een mechanisch defekt. Elio de Angelis, vijfde in Le Castellet, deelt de tweede plaats met Alain Prost, vijf punten achter Alboreto. Voor Piquet betekende het zijn der tiende overwinning in 101 formule 1 races. De Braziliaan, die in de laatste training de vijfde tijd verwezenlijkte, nam in de elfde van 53 ronden de leiding over en stond die niet meer af. Halverwege de race had hij al zestien seconden voorsprong op Rosberg, die in de beginfase het McLaren duo Prost - Lauda, dat de eerste en tweede startpositie had ingenomen, was ge passeerd. De zestien seconden waren voor Piquet voldoende voor een ban denwissel zonder de leiding te verlie zen. De uitslag van de Grote Prijs van Frank rijk is: Nelson Piquet (Bra) met Brabham BMW de 307,930 km in 1.31.46.266; 2. Keke Rosberg (Fin) met Williams-Honda op 6,660 sec; 3. Alain Prost (Fra) met Marlboro McLaren op 9,285 sec; 4. Stefan Johansson (Zwe) met Ferrari op 53,491 sec; 5. Elio de Angelis (Ita) met Lotus-Ferrari op 53,690 sec; 6. Patrick Tambay (Fra) met Renault-Elf op 1.15,167; 7. Derek Warwick (GBr) met Renault-Elf op I.44,212; op één ronde: 8. Marc Surer (Zwi) met Brabham BMW; 9. Thierry Boutsen (Bel) met Arrows BMW 10. Eddie Cheever (VSt) met Alfa Romeo; II. Ricardo Patrese (Ita) met Alfa Romeo. Stand wereldkampioenschap der coureurs na zeven de zestien tellende wedstrijden: 1. Michele Alboreto (Ita) 31 pnt; 2. Elio de Angeles (ita) en Alam Prost (Fra) beiden 26; 4. Keke Rosberg (Fin) 18; 5. Stefan Johans son (Zwe) 16; 6. Patrick Tambay (Fra) 11; 7. Nelson Piquet (Bra) 10; 8. Ayrton Senna (Bra) 9; 9. Thierry Boutsen (Bel) 6; 10. Nigel Mansell (Engl 5. De volgende Grand Prix is de Grote Prijs van Engeland, die zondag 21 juli op het circuit van Silverstone wordt gereden. FRANCORCHAMPS (ANP/SID) - Eg bert Streuer en Bernard Schnieders hebben zondag op het circuit van Francorchamps hun eerste overwin ning van dit seizoen in de strijd om het wereldkampioenschap in de zij spannen behaald. De titelverdedigers schreven de Gro te Prijs van België op hun naam na een boeiend gevecht met de Zwitsers Biland en Waltisperg, die door hun tweede plaats de leiding in het WK- klassement namen. Superster op het Ardenner circuit was Freddie Spencer. De Amerikaan be haalde zijn derde dubbele zege in dit seizoen. Zowel in de 250 als in de 500 cc klasse was 'Fast Freddy' op zijn Honda ongenaakbaar. Zijspannen (16 ronden=lll,04 km): 1. Streuer/Schnieders (Ned) LCR 42.28;33 (gem.156,865 km/uur); 2. Biland/Waltisperg (Zwi) LCR 42.44,05; 3. Schwarzel/Buck (Brd) LCR 43.07,22; 4. Abbott/Smith (Gbr) Yama ha 44.02,26; 5. Kumano/Diehl (Brd) Yamaha 44.07,49 WK-stand na acht van de twaalf races: 1. Biland-'Waltisperg 50 punten; 2. Schwar zel/Buck 49; 3. Streuer/Schnieders 43: 4. Zurbrügg/Zurbrügg 22; Webster/Hewitt (Gbr) 22; 6. Abbott/Smith 13. 500 cc (20 ronden 138,8 km) 1. Freddie Spencer (Vst) Honda 49.51,80 (gem. 167,016 km/uur); 2. Eddie Lawson (Vst) Yamaha 49.57,07; 3. Christian Sarron (Fra) Yamaha 50.28,09; 4. Wayne Gardner (Aus) Honda 50.42,31; 5. Raymond Roche (Fra) Yamaha 51,06,17; 9. Boet van Duimen (Ned) Honda 51.51,36 WK-stand na acht van de twaalf races: 1. Spencer 96 punten; 2. Lawson 86; 3. Sarron 62; 4. Gardner 61; 5. Haslam 51; 6. Randy Mamola (Vst) Honda 40 250 cc (16 ronden=lll,04 km): 1. Freddie Spencer (Vst) Honda 42.05,73 (gem.158,268 km/uur); 2. Carlos Lavado (Ven) Yamaha 42.18,43; 3. Anton Mang (Brd) Honda 42.23,12; 4. Martin Wimmer (Brd) Yamaha 42,45,69; 5. Carlos Cardus (Spa) Rotax 42.51,51. WK-stand na acht van de twaalf races: 1. Spencer 104 punten; 2. Mang 70; 3. Wimmer 69; 4. Lavado 61; 5. Loris Reggiani (Ita) Aprilia 34; 6. Fausto Ricci (Ita) Honda 22 BRUSSEL (GPD) - De supporters van Liverpool zijn de hoofdschuldigen van het 'Heizeldrama' van 29 mei, maar de ordediensten, de voetbalor ganisaties en het Belgische ministe rie van binnenlandse zaken zijn zeker mede-schuldig. Dat 'vonnis' velde de speciale parlementaire commissie uit de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers, die een onder zoek heeft ingesteld naar de gebeur tenissen die vooraf gingen aan de Europa-Cup-I-finale in het Brusselse stadion. De commissie presenteerde haar eind rapport op een persconferentie, zater dagmorgen om drie uur. Vier weken lang verhoorden de negen parlemen tariërs van zeven politieke partijen de verantwoordelijken voor organisatie en ordehandhaving. Vrijdag debatteert de Kamer van Volksvertegenwoordigers over het rapport en zal duidelijk worden welke de politieke en mogelijke persoonlijke gevolgen zijn van de rampzalige ge beurtenissen in het Heizelstadion, die 38 mensen het leven kostten en 450 verwondden. Volgens commissievoorzitter Robert Colignon staat de 'criminele verant woordelijkheid' van de Liverpool-aan- hangers vast. De commissie heeft zich verder niet met dat justitiële aspect beziggehouden. Dat is een zaak voor de rechterlijke macht. De commissie stelt vast dat organisa tie en politiediensten zowel op die woensdagavond als tijdens de voorbe reidingen volledig hebben gefaald, door een gebrek aan coördinatie en behoorlijke leiding. De Belgische voetbalbond (KBVB) en de Europese voetbalunie UEFA zijn „meer beheerst geweest door com merciële belangen en winstbejag dan door de veiligheidsaspecten", zo stelt de commissie vast. Het ging hun er meer om zoveel mogelijk kaartjes te verkopen, dan er op toe te zien dat die kaartjes niet terechtkwamen in verkeerde handen. „Er was geen enkele controle op de kaartverkoop. De onmiddellijke oor zaak voor de incidenten ligt in het feit dat Italiaanse en Britse supporters naast elkaar terecht kwamen", zo luidt een van de conclusies. De afscheiding tussen de vakken was onvoldoende en bood de politie niet de gelegenheid de supporters te schei den. De muren waren te zwak en delen van het stadion verkeren in bouwval lige toestand, waardoor supporters gemakkelijk aan projektielen konden komen. De controle van het stadion door de UEFA, begin februari, heeft slechts een uur geduurd. Er werden daarbij geen klachten genoteerd. „De organi satie heeft de zaak gezien als een routineklus. Van de voorbereidende besprekingen zijn bijvoorbeeld geen verslagen gemaakt". Ook de voor de ordehandhaving ver antwoordelijke rijkswacht heeft het stadion niet geinspecteerd. „Anders had zij kunnen vaststellen dat de afrastering tussen de supportersvak ken onvoldoende was, en de steun- hekken op instorten stonden", aldus commissie-voorzitter Colignon. De rijkswacht krijgt de scherpste ve gen uit de pan. Zij heeft zich slecht voorbereid op het evenement en nam nauwelijks deel aan de voorbereiden de vergaderingen. „De rijkswacht nam onduidelijke beslissingen, maak te geen verslag op van de voorberei dende maatregelen, woonde niet alle vergaderingen bij, inspecteerde het stadion niet en reageerde niet ade quaat met het inzetten van eenheden teneinde het bloedbad te voorko men". De commandant van het rijkswacht peloton in het stadion werd pas twee dagen voor de wedstrijd aangewezen. In het stadion waren slechts enkele tientallen rijkswachters aanwezig. De versterkingen, die buiten het sta dion stonden, werden pas rond 19.30 uur ingeschakeld, toen de rampzalige gebeurtenissen zich al voltrokken hadden. Toch was bij politiemensen in het stadion al vanaf 18.00 uur duidelijk dat de zaak uit de hand dreigde te lopen. Tussen 18.53 en 19.29 werden zeven waarschuwingen naar de com mandoposten doorgegeven, maar slechts drie daarvan kwamen te be stemder plaatse. De commissie con cludeert dan ook dat het vooral ont broken heeft aan een goede coördina tie en communicatie. Sommige portofoons van de politie werkten niet goed omdat hun batterij en leeg waren, en die het wel deden waren onbruikbaar omdat het sta- dionlawaai het stemgeluid onver staanbaar maakte. Er werd niet naar andere middelen gezocht om toch meldingen te kunnen doen. Er waren slechts een paar telefoons beschikbaar. Een centrale comman dopost ontbrak, ook al omdat men vanwege de competentiegeschillen tussen de rijkswacht en de Brusselse gemeentepolitie niet een comman dant voor de ordehandhaving wilde aanwijzen. De commandanten van de rijkswacht en de gemeentepolitie rea geerden daardoor veel te laat op wat zich in het stadion voordeed. Commissieleden verklaarden dit weekeinde voortaan 'eenheid van be vel' te willen bij dit soort evenemen ten, zonder dat dit overigens mag leiden tot het 'opslokken' van politie of rijkswacht door de andere orde dienst. De commissie vraagt zich ook af of de strakke hiërarchische structuur van de rijkswacht zelf een sneller optreden niet in de weg heeft gestaan. Een commandant in het stadion die de problemen zag aankomen wilde zijn meerderen waarschuwen, maar kon die niet vinden. Rechtstreeks het hoofdcommando van de rijkswacht BRUSSEL (GPD) - De Belgische parlementaire onder zoekscommissie voor het 'Heizeldrama' heeft de vraag opgeworpen of een eventuele interland tussen België en Nederland in oktober wel in het Brusselse Heizelstadion gespeeld kan worden. De Belgische voetbalbond heeft vorige week beslist dat een eventuele beslissingswedstrijd in de voorronden voor het wereldkampioenschap tegen Nederland gespeeld zal worden in het Heizelstadion, waar op 29 mei 38 mensen door supportersgeweld om het leven kwamen. Die wedstrijd wordt nodig wanneer België in september in Warschau verliest van Polen en daardoor tweede in zijn poule wordt. Nederland, ook tweede in zijn poule, moet dan tegen België twee wedstrijden spelen om een plaats in het eindtoernooi van volgend jaar in Mexico. De onderzoekscommissie vindt dat de beslissingswed strijd in oktober niet in het Heizelstadion gespeeld kan worden, omdat dit stadion niet voldoet aan de te stellen veiligheidseisen. Daarvan kan slechts worden afgeweken als een aantal maatregelen wordt getroffen. benaderen viel buiten zijn bevoegdhe den en gebeurde daarom ook niet. In het stadion bevonden zich onvol doende politiemensen en rijkswach ters, concludeert de commissie. „De politie wilde niet al te fors ingrijpen", luidt de verklaring daarvoor, al had men na de ongeregeldheden in de stad door het toedoen van Britse suppor ters, uren voor de wedstrijd, 'beter moeten weten'. De gegeven orders bleken ook onduidelijk. De commissie toont zich verbaasd over het feit dat alleen de Brusselse brandweer op de hoogte bleek van het bestaan van een rampenplan. Brand weer en Rode Kruis besloten al 's middags op eigen houtje hun aandeel in dat plan in werking te stellen toen niemand anders dat deed. De Brusselse gemeentepolitie komt er in het rapport relatief goed af, evenals brandweer en Rode Kruis. De Brus selse politie heeft met haar beperkte mankracht volgens de commissie ge daan wat zij kon, maar heeft meer geluk gehad, dan dat zij bekwaam heeft opgetreden, zo luidt de conclu sie. Ordehandhaving bij dit soort eve nementen is immers de eerste verant woordelijkheid van de (militaire) rijkswacht. De commissie concludeert dat het organiseren van evenementen, waar bij meer dan 3000 politiemensen no dig zijn om de orde te handhaven, als 'abnormaal' beschouwd moeten wor den. Als dat toch niet anders kan, dan moet overwogen worden of zij niet gewoon verboden moeten worden, aldus de commissie in de slotzin van haar rapport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11