Slechts één juwelier onder de naam Hackenberg in Middelburg MOSSELEN ze zijn zo jong, het is bijna een misdaad 'Spiegelsvan Fr enkel Frank in Minitheater mi GESPREK RIJKSWATERSTAAT-DE SCHELDE Jongerenbeweging voert acties tegen 'misbruik' horecapersoneel UITSPRAAK MIDDELBURGSE RECHTBANK HOORT. ZIET M ■5P-' provincie 13 VLISSINGEN - In de toekomst zullen vroegtijdig stappen worden ondernomen om te voorkomen dat rijkswaterstaat een schip met zware schade de toegang tot de Westerschelde weigert. Dat is de conclusie die J. van Hulsbergen van de scheepsreparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost trekt uit een gesprek met P. A. van der Vlies van rijkswaterstaat. Aanleiding tot het gesprek was de gang van zaken rond de Engelse sleephopperzuiger 'Pacifique'. Eis duizend gulden voor ongeluk met dodelijke afloop Zaterdag 13 juli Yerseke culinair Vrouwen voor vrede bijeen in Oostburg Kantonrechter te®,» ZATERDAG 6 JULI 1985 Afspraken over vaarverbod na missen reparatieorder De 'Pacifique' kwam in Zeebrugge in aanvaring met de Belgische zandzui ger 'Rupel' en werd bij één van dé havenpieren aan de grond gezet. Aan vankelijk was het de bedoeling het schip naar Scheldepoort te verhalen, maar rijkswaterstaat eiste een borg som van 10 miljoen gulden. Volgens Van der Vlies is dat een gebruikelijke gang van zaken, als het gaat om een schip met schade onder de waterlijn. Met die borg heeft rijkstwaterstaat MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. C. P. M. Boogers eiste vrijdag bij de Middelburgse rechtbank dui zend gulden boete tegen de bestuur der van een mobiele kraan die in november vorig jaar was betrokken was bij een dodelijk ongeval in Hengstdijk. Een 20-jarige man die voor de kraan meeliep om een vracht buizen recht te houden struikelde en raakte onder het rechter voorwiel waarbij hij op slag werd gedood. De officier was van mening dat de bestuurder, A. de S. uit Vogelwaarde, vanaf zijn zitplaats onvoldoende zicht had op de lopende man en hem dus niet had kunnen zien vallen. De advo caat van De S. wees erop dat beide mannen al wekenlang op deze manier samenwerkten zonder dat daar pro blemen bij ontstonden en stelde dat er geen sprake was geweest van on voorzichtig rijden. Hij vond dat het ongeluk De S. niet of nauwelijks te verwijten was. TERNEUZEN De Jongerenbewe ging verbonden met de FNV voert volgende week weer acties in de horeca. Volgens de Jongerenbewe ging in Terneuzen nemen de werkge vers in die sector het, vooral in het zomerseizoen, niet zo nauw met de rechten van hun personeel. Tien tot veertien uur werken per dag en dat zes tot zeven dagen in de week is niet ongebruikelijk, volgens de Jongerenbeweging. En de beloning blijft vaak achter bij de afspraken die zijn vastgelegd in de horeca-cao. Ook het toeslagenbeleid (overwerk op zon en feestdagen) deugt niet. Tijdens de actie gaan medewerkers van de Jon gerenbeweging Zeeuwsch-Vlaanderen de verschillende bedrijven langs met folders, waarin de rechten van de werknemer nog eens op een rij worden gezet. Die informatie is trouwens ook te krijgen bij het kantoor van de beweging in Terneuzen. YERSEKE - Op het havenplateau van de jachthaven of Prins Willem Alexanderhaven wordt op zaterdag 13 juli de tweede Yerseke Culinair gehouden. Daar zullen de specialitei ten van Yerseke geconsumeerd kun nen worden. Dat zijn de kreeft, de krab, de krukel, en vooral de mossel en de oester. Verschillende horecabe drijven uit Yerseke zullen de delica tessen op diverse manieren op tafel brengen. Daarvoor worden speciale terassen aangebracht. Tijdens het eetfestijn treden verschil lende artiesten op zoals het Yersekse schippersduo. 's Avonds is er een optreden van het Barbershopkoor uit Vlissingen en van de Evergreens. Voorts zijn er de hele dag sportde- monstraties van onder meer boksen, body building, judo en karate. Ook worden er volksspelen gehouden. Yerseke Culinair begint om 11 uur. Havenmeester R. de Munk zal de openingshandeling verrichten. De dag zal worden afgesloten met een gondelvaart. Omstreeks 22 uur varen verlichte en versierde jachten de ha ven uit. Het best opgetuigde jacht krijgt een prijs. geld voorhanden als het schip onver hoopt mocht zinken en een berging noodzakelijk zou worden. De hoogte van de borgsom was voor de eigena ren van de 'Pacifique' aanleiding het schip naar Duinkerken te verhalen. Van Hulsbergen is het eens met de uitspraak dat er in het geval van de 'Pacifique' sprake was van een ge vaarlijke situatie. „Hier moest in feite te snel worden beslist. Dat moeten we in de toekomst zien te vermijden en daarvoor is het gesprek met Van der Vlies zeer zinvol geweest". De directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde heeft overwogen om stappen te ondernemen om derge lijke zaken als met de 'Pacifique' in de toekomst te voorkomen. Van Hulsber gen kon niet zeggen of inschakeling van de rechter is overwogen. Het is volgens Van Hulsbergen overi gens de eerste keer - sinds met de vorming van DGSM een scheiding is aangebracht tussen technisch en nau tisch beheer van het vaarwater op de Westerschelde - dat Scheldepoort een mogelijke order aan de neus voorbij ziet gaan door ingrijpen van rijkswa terstaat. Dat Scheldepoort de repara tie zou uitvoeren stond nog niet vast. De werf had wel een dok beschikbaar om het schip onmiddellijk droog te kunnen zetten. „Dan volgt een inspec tie en pas dan besluit de eigenaar wie de reparatie gaat uitvoeren", aldus Van Hulsbergen. OOSTBURG De werkgroep Vrou wen voor Vrede West-Zeeuwsch- Vlaanderen komt dinsdag 9 juli bijeen in het vrouwencontact 'Lotje' aan de Nieuwstraat te Oostburg. Aan de orde komen de zomeractiviteiten en het komende volkspetitioment. De aan vang van de bijeenkomst is 9.00 uur. De - op de foto halfgezonken - 'Pacifique' liep bij de aanvaring met de zandzuiger 'Rupel' een gat van ongeveer twaalf meter op in de zij. TERNEUZEN Personeel van het sleepbedrijf Muller Terneuzen zal vanaf maan dag met de havensleepboot Henriette SM Goedkoop voor een periode van twee tot drie weken proefvaren op het kanaal van Gent naar Terneuzen en het Ter- neuzense havengebied. Omdat de Muller-vloot bin nen afzienbare tijd moet worden aangepast in ver band met de grote drukte op het kanaal van Gent naar Terneuzen en de steeds grotere schepen die naar Gent kunnen varen, wordt momenteel bekeken of maat worden overgegaan tot nieuwbouw of tot ver bouw van het huidige sleep- botenbestand van Muller Terneuzen. Omdat de Henriette SM Goedkoop, gebouwd in 1961 in Arnhem, in 1983 een boegschroef en een hydrau lische winch heeft gekregen die vanaf de brug bedien- baar zijn, is het schip uitste kend manoeuvreerbaar en kan het zeeschepen achter uit-varend assisteren. De trekkracht is ongeveer 20 ton. Tijdens de proefiperiode wordt samengewerkt met de andere schepen van Mul ler. Op die manier kan het personeel ervaring opdoen met dit type sleepboot en het. fnnptinneren ervan De Henriette SM Goedkoop MIDDELBURG - De burenruzie tus sen de juweliers aan de Nieuwe Burg 4 en 6 in Middelburg is, in hoger beroep, beslecht ten voordele van laatstgenoemde. De zaak op nummer 4 mag de handelsnaam Hackenberg niet langer gebruiken, zo blijkt uit een vrijdag bekend geworden uit spraak van de Middelburgse recht bank. Het geschil houdt de Nieuwe Burg, plaatselijke centrum van de handela ren in goud, zilver en andere kostba re zaken, al twee jaar bezig. Sinds de achttiende eeuw waren er in de Zeeuwse hoofdstad twee juweliers- bedrijven onder de naam Hackenberg gevestigd. Stamvader van dit onder nemersgeslacht is Hendrick Hacken berg geweest. Deze kwam in 1744 vanuit Zwitserland naar Middelburg, waar hij lid werd van het plaatselijke goud- en zilversmedengilde. De naza ten van Hendrick hebben twee eeu wen zonder problemen in dezelfde branche gehandeld. Dat de tijd slijt, bleek twee jaar geleden toen de gebu- ren zich in een juridisch gevecht stort ten, over het dragen van de handels naam Hackenberg. De kiem voor deze strijd werd in 1979 gelegd. In dat jaar overleed de heer D. M. Hackenberg, de eigenaar van de zaak op nummer vier. Eind van dat zelfde jaar ging deze juweliers winkel dicht. Dertig juli 1983 werd in hetzelf de pand een nieuwe zaak geopend. Deze werd gedreven door juwelier J. J. Kloprogge, samen met een medeven noot, in de persoon van de weduwe van de eerder genoemde heer D. M. Hackenberg. Tot woede van de Hac- kenbergen op nummer zes werd deze zaak ook de naam Hackenberg ge bruikt. Ze spanden daartegen een kort geding aan bij de Middelburgse rechtbank, hetgeen verloren werd. Intussen had de heer Kloprogge bij de kantonrechter een verzoek inge diend om de handelsnaam Hacken berg te mogen gebruiken. De buren van nummer zes tekenden daar be zwaar tegen aan en in dit geval trokken ze aan het langste eind. De kantonrechter liet daarbij zwaar we gen dat dé zaak op Nieuwe Burg 4 Pieter Tazelaar proeft de wijn samen met de burgemeesters Dusarduyn, Asselbergs, Hack en Ockeloen (vlnr). Burgemeester drs W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent zag er een bevestiging in. Donderdagavond had hij er voor alle zekerheid de bijbel nog op nageslagen. In het boek Prediker vond hij de juiste tekst: 'Drink uw wijn met vreugde en geniet het leven met de vrouw die u liefhebt'. Dat sprak de burgemeester bijzonder aan, hoewel Prediker - zonder enige twijfel een wijs man - daarbij misschien toch wel was vergeten ook de delicate mossel te noemen. En, Dusarduijn stelde het zonder omwegen vast, hij moest het bestuur van de stichting Mosselfees ten Philippine desondanks nadrukkelijk ontraden in de toekomst de echtgenotes uit te nodigen. „Eerst de wijn proeven en pas daarna een avond met de vrouw van je liefde...". Philippine vrijdag: de start van het mosselseizoen 1985-1986. En dat be tekent traditioneel: een culinaire bijeenkomst voor vertegenwoordi gers van de horeca, de Kamer van Koophandel, de horeca, de Belgi sche en Nederlandse pers en uit de visserijwereld. Maar het betekent ook: de aankondiging van de mos selfeesten in Philippine en vooral de verkiezing van de mosselwijn van het jaar. Vorig jaar viel die eer te beurt aan de Zeeuws-Vlaamse 'cap tains of industry', gisteren mochten de burgemeesters van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten hun reuk- en smaakzin op tien 'blinde' wijnen uitproberen, wel met de steun van de overige genodigden. „Normaal mogen wij nooit kiezen, dat is alleen voorbehouden aan de raad", juichtte Dusarduijn al bij voorbaat. Zijn Temeuzense collega C. Ockeloen vertaalde de klus op zijn eigen wijze: „Het voordeel van een burgemeester is, ze hoeven ner gens verstand van te hebben...". Overigens verschenen er gisteren in hotel Au Port in Philippine, toch het mekka van de mosseleter, slechts vier van de zeven Zeeuws- Vlaamse burgemeesters: naast Du sarduijn en Ockeloen burgemeester A. Hack van Axel en J. Asselbergs van Sluis. De Sasse burgervader had er een afdoende verklaring voor: "Je kunt wel zeggen dat de kwaliteit hier aanwezig is..." Kortom, een vrolijke bijeenkomst. Hoewel de verkiezing van de mos selwijn (roken verboden om de smaakpapillen niet te bederven, spuugemmertjes bij de hand) uiter aard een serieuze bezigheid was. Dusarduijn, tot enige jaloezie van zijn collega Hack trots pronkend met zijn gouden mossel die de stich ting Mosselfeesten hem enige jaren geleden toekende (Asselbergs: „Dat is zijn ambtsketen..."), stelde na afloop vast dat de burgemeesters in de einduitslag een doorslaggevende stem hadden gehad, hoewel dat gelukkig niet viel na te gaan. Met een straatlengte voor sprong kroonde Dusarduijn later aan tafel, waar de eerste mossels van het seizoen werden geserveerd (Het ontlokte een Belgi sche journalist de volgende opmer king: „Deze mosselkens zijn zo jong, het is bijna een misdaad"), een Muscadet sur Lie 1983 van Louis Metaireau tot mosselwijn van het jaar. Een goede keus, vond V.. culinair deskundige Pieter Taze laar: de Muscadet heeft vooral een vochtafdrijvende werking. Of, in de taal van de eetspecialist: „Je kunt er goed van pissen". Daarvoor had Tazelaar al een uitge breide verhandeling over de Musca- det-wijnen gehouden. Het is, stelde hij vast, één van de meest geschikte mosselwijnen. „Een droge wijn, die uitmunt door frisheid en daardoor prachtig met het zeebanket over eenkomt. De Muscadet mag zeker geen lompe, dikke smaak hebben". Overigens had hij in tegenstelling tot de Sasse burgemeester zijn vrouw wel mee uit zijn thuisland Limburg meegenomen. „Wij in Lim burg hebben misschien een andere benadering van de liefde...". Dusarduijn, alweer hij, was gister middag trouwens uiterst teleurge steld dat enkele genodigden het hadden gewaagd wijnen, ondanks alles een kostelijk vocht, met een nul te 'belonen'. Hij wist echter zeker: niet de burgemeesters had den zich aan die wandaad schuldig gemaakt. „Er zijn minder nullen uitgedeeld dan er hier burgemees ters zijn". De mosselfeesten in Philippine be leven dit jaar alweer de negende aflevering. „Het is wel eens moeilijk het mosselkarretje te trekken. Het piept wel eens, maar het komt toch elk jaar weer op gang", stelde plaatsvervangend voorzitter J. Wis se (hij verving de zieke voorzitter H. Saey) van de stichting Mosselfees ten vast. En dat de wagon ook dit jaar weer stevig op de rails staat, maakte hij duidelijk aan de hand van het programma voor de feesten op zaterdag 24 en zondag 25 augus tus. Zoals het een mosseldorp betaamt worden er beide dagen in grote hoeveelheden buiten mossels ge kookt. Dat is een vast punt. Nieuw in het programma dit jaar is de ballonvaart: zaterdag stijgen er in Philippine vier luchtballonnen op, zondag nog eens zeven. Het pro gramma vermeldt voorts de gebrui kelijke onderdelen, zoals een wa- terloopleinmarkt, een streetparade en een mosselrally. Zoals gebruike lijk geeft burgemeester Dusarduijn, Asselbergs noemde hem gisteren steevast burgemeester van Philip pine, zaterdagmiddag het officiële startsein. In 'Auberge des Moules', één van de mosselrestaurants in Philippine, werd evenwel - wellicht ten over vloede - vastgesteld dat de mossel in dat dorp in feite niets extra's behoeft en dat daarvan op zich al een ruime werving vanuit gaat. Maar overigens: als het aan de Zeeuws-Vlaamse burgemeester ligt, worden zij volgend jaar weer uitgenodigd voor de verkiezing van de mosselwijn. „Wij zeggen daar zeker geen nee op", liet Hack vriendelijk weten. En Dusarduijn had natuurlijk het laatste woord: „Wat vastigheid in de jurering kan nooit kwaad. Maar wellicht kan de wijnverkiezing volgend jaar in Frankrijk worden gehouden...". Peter Oggel MIDDELBURG Annie Deurloo en Burt van der Waals spelen 'Spiegels' van Dimitri Frenkel Frank. De pre miere is op vrijdag 12 juli in het Minitheater te Middelburg. Ook op zaterdag is er een voorstelling van dit toneelspel. 'Spiegels' bestaat uit twee eenakters. In het eerste deel speelt acteur regisseur Van der Waals een schrijver, wiens boeken te moeilijk zijn voor het grote publiek en dus niet worden verkocht. Zijn frustratie uit hij door steeds anderen te overtroeven. In 'Spiegels' wordt Annie Deurloo het slachtoffer. Ze speelt een beginnende journaliste bij een vrouwenblad. 'Alle maal kul', oordeelt de schrijver en het maakt het voor de aankomende jour naliste allemaal niet gemakkelijker op. „Een rol die me op het lijf is geschreven", oordeelt Annie Deurloo na een persvertoning in haar woning. „Ik herken de situatie", aldus de vrouw die doorgaans is te vinden in het MSPO-instituut waar ze in deel- lange tijd gesloten is geweest. Boven dien wees hij erop dat de zaak op nummer vier lange tijd uitgesschre- ven was bij het Handelsregister van de Kamer van Koophandel, waar door de oude rechten op het dr«gen van de naam Hackenberg vervallen zijn. De rechtbank volgt de kantonrechter in zijn uitspraak. Er wordt op gewezen dat de naam Hackenberg tijdens het niet in gebruik zijn van het pand op nummer vier gedurende tweeëneen half jaar niet zichtbaar was aange bracht. Ook wordt de redenering van de kantonrechter gevolgd dat in dit geval het in eikaars onmiddellijke nabijheid uitoefenen van het juwe- liersbedrijf, tot verwarring bij het pu bliek kan leiden. Burt van der Waals en Annie Deurloo. tijd lesgeeft in dramatische expressie. In het tweede deel van de voorstelling worden de rollen omgekeerd (spie gels). Nu speelt Burt van der Waals een gevierde schrijver van stuiverro mans en is Annie Deurloo de kritische journaliste van een links opinieblad. Is het in het deel voor de pauze vooral de vrouw die het hard te verduren heeft, nu krijgt Van der Waals het als 'supernicht', zoals hij het zelf uit drukt, voor de kiezen. „Velen zullen in dit stuk hun eigen dagelijkse bekommernis rond eman cipatie en man—vrouw—verhouding herkennen", verwacht Van der Waals. Wij hebben zelf ook regelmatig tegen elkaar gezegd dat Frenkel Frank toch een zeer realistisch stuk heeft geschreven. Tien jaar geleden gaf hij het uit, maar het is nog steeds actueel. Dat kenmerkt de kwaliteit van de schrijver". Annie Deurloo geniet op de Zeeuwse podia bekendheid als muzikante van de fanfare Sint Juttemis. Voorheen speelde ze theater bij Idah, een gezel schap dat later volledig opging in de fanfare. Deze uit Zeeland afkomstige actrice volgde een opleiding aan de academie in Utrecht. Nadat ze kinde ren kreeg stopte ze een jaar of zes geleden met het actieve theaterwerk bij Sint Juttemis. Burt van der Waals maakte naam als toneelspeler—regi- seur in diverse grotere gezelschappen. Sinds 1978 woont hij in Vlissingen. De voorstellingen op vrijdag en zater dag beginnen om half nege negen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13