IN DE VRUMGKRANT: l\\\ UDF vreest voor opkomst doodseskaders Zuid-Afrika Andriessen wil drastische hervorming EG-landbouw WAARSCHUWING TOP-AD VISEURS REGERING: vandaag Staatsgreep in Guinee Vakantiepech: is uw autoweg weg? Wfedden dat üw ziektekostenverzekeraar geen eigen alarmcentrale heeft die u dag en nacht kunt bellen? Van Zilveren Kruis VGCN mag je meer verwachten. Bel gratis 06-0444 (ook's avonds) voor informatie over onze KruisPolis. Boycot Kritiek Verkeer Stuntman Loting VAND AA G PROTESTDEMONSTRA TIE Doden ZilverenKruisVGCN verzekeringen Vuile was in de zomerzon Drukkend warm 228e jaargang no. 156 Vrijdag 5 juli 1985 vrijdagkrant DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal extra maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat het geldtekort van de overheid opnieuw toeneemt. De bezuinigingen van bij elkaar ruim 8 miljard gulden, die de regering volgend jaar wil doorvoeren, zijn ontoereikend om het financieringstekort op zijn minst op het peil van 1984 te houden. Daarvoor waarschuwt de Centrale Economische Commissie, een college van topambtenaren alsmede de president van De Nederlandsche Bank en de directeur van het Centraal Plan Bureau. Deze commissie adviseert het kabinet bij de opstelling van de begroting. Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 4 Bewolkt en kans op een bui, mogelijk met onweer, temperatuur 25 graden. Overwegend zwakke tot matige wind, eerst uit zuidoost, later uit west. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ZAHRANI (REUTER) - Plaatselijke leiders van de shi'itische Amal-militie proberen een reeks isla mitische regels in te voeren in Zuid-Libanon naar het voorbeeld van fundamentalistische wetgeving in Iran. Zij stuitten hierbij echter op verzet van de bevolking en de landelijke Amal-leiding. In drie Zuidlibanese districten hebben Amal-func- tionarissen deze week maatregelen genomen tegen alcohol, gemengd zwemmen en pornografische videofilms. De bevolking kreeg tevens de opdracht de rustdag te verschuiven van zondag naar vrijdag, de heilige dag voor moslims. Vrouwen mogen alleen badkleding dragen op plaatsen, die zijn afgeschermd van het publiek. De regels zijn begin deze week uitgevaardigd en gelden voor de voornamelijk shi'itische gebieden Tirus, Zahrani en Nabatiyeh. Volgens bewoners en reizi gers stuiten de nieuwe regels op verzet» Zo werden de voorschriften in Tirus weer ingetrokken nadat was geprotesteerd bij Amal-leider Nabih Berri. Een lid van het politburo van Amal verklaarde dat de voorschriften niet zijn goedgekeurd maar nog moeten worden besproken. (Zie ook pag. 3) Tekort van overheid dreigt toe te nemen De daling van de staatsinkomsten uit het aardgas en het groeiende bedrag dat aan rente op de staatschuld moet worden betaald, doen al voor de helft de voordelen te niet die het kabinet wil bereiken door de ruim 8 miljard aan bezuinigingen, zo heeft de CEC berekend. Het financieringstekort is de laatste jaren juist gezakt. Dit jaar komt het uit op 8 procent. De thans voorgeno men maatregelen van het kabinet zullen echter niet leiden tot een ver dere daling. De Centrale Economi sche Commissie vreest dat het tekort integendeel enige tienden van procen ten zal oplopen. De CEC onderschrijft daarmee eerde re opmerkingen van minister van fi nanciën Ruding. Die heeft ook al gewaarschuwd dat de aangekondigde bezuinigingen niet direct doorwerken in een verlaging van het financierings tekort. Daarbij wordt er rekening mee gehouden, dat de voorgenomen bezui nigingen voor een deel zitten in de sociale zekerheid. De voordelen daarvan komen ten goe de aan de fondsen waaruit uitkerin gen op grond van de sociale-zeker- heidsregelingen worden gedaan. Dat kan resulteren in lagere premies, waar wel de burger wijs van wordt, maar niet de schatkist. Deze situatie doet zich onder meer voor in de AOW. Het kabinet wordt geadviseerd het voordeel van de sociale fondsen ten minste voor een deel af te romen ten gunste van de schatkist. Daarbij kan worden gedacht aan een verhoging van belastingen tegenover de daling van de sociale premies. Een degelijk «fePZC De Bondsrepubliek voelt niet voor een boycot van de lucht haven van Beiroet als vergel ding voor het gijzelingsdrama. PAGINA 3 Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond vindt dat het kabinet het midden- en kleinbedrijf onvoldoende hulp geeft. PAGINA 7 De hoofdofficier van justitie mr. J. M. Huijgen vindt dat het veroordelen van verkeerszon- daars weinig effect heeft, er moet preventiever worden op getreden. PAGINA 13 Eric Vanderaerden werd weer bestraft, nu reed hij als een onbezonnen stuntman de Ier Kelly bijna omver. PAGINA 21 De Nederlandse voetbalclubs ontmoeten in de eerste ronde sterke tegenstanders, alleen PSV krijgt het op papier mak kelijk. PAGINA 23 'doorschuiven' is in het verleden al eerder toegepast. De Centrale Economische Commissie onderschrijft de verwachtingen dat de Nederlandse economie zich ook in 1986 gunstig zal ontwikkelen. Ze voor- BURGHSLUIS - De bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde heeft een nieuwe fase bereikt, nu - na een eerste proefplaatsing in maart - daadwerkelijk is begonnen met het aanbrengen van de dorpelbalken. Dat gebeurde donderdag in de stroomgeul Hammen, waar met behulp van de bok Taklift 4 de officiële eerste van de betonnen gevaartes onder water werd 'neergelegd'. De operatie verliep vlot en probleemloos. (Zie pagina 13) De bok Taklift 4 kiest op de centimeter nauwkeurig positie om de betonnen dorpelbalk, die onderaan de zelfvarende bok hangt, af te zinken in de stormvloedkering Oosterschelde. ziet enige daling van het aantal werk lozen. Over twee maanden zijn trou wens nieuwe berekeningen van het Centraal Plan Bureau te verwachten omtrent de werkloosheid. In het Cen traal Economisch Plan van maart dit jaar werd gerekend met een gemid deld aantal werklozen in 1985 van 790.000. De verwachting is dat dit cijfer in de loop van het jaar naar beneden zal moeten worden bijge steld. De CEC voorziet voor volgend jaar een daling van het gemiddelde aantal werklozen met tienduizend. Op het ogenblik staan bijna 740.000 men sen als werkloos bij de arbeidsbureau ingeschreven. De binnenlandse afzet (waarin de de tailhandel een groot aandeel heeft) zal volgens de berekeningen van de CEC (Slot zie pag. 3 kol. 4) IJSSELMEER - Donderdagochtend is het VOC-schip 'Prins Willem', een replica van het in 165Q voor de V.O.C. gebouwde spiegelschip, van de scheepswerf Amels te Makkum vertrokken naar Amsterdam, vanwaar het met een speciaal dokschip naar Japan vervoerd zal worden. Hier het schip, getrokken door twee sleepboten, op het IJsselmeer. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Leiders van het Zuidafrikaanse Verenigd Democra- tish Front (UDF) hebben donderdag rechtse doodseskaders verantwoor delijk gesteld voor een aantal moor den op leiders in zwarte woonwijken. Zij deden deze uitspraak op een per- sonferentie in Johannesburg. Ook in Port Elizabeth werd een soort gelijke uitspraak gedaan. Volgens de secretaris-generaal van de Oostkaap- se afdeling van het UDF, Derrick Swartz, zijn de vier UDF-leiders, wier verkoolde lijken de afgelopen dagen werden aangetroffen, gedood door van een politieke moordbrigade. Een andere UDF-woordvoerder, Tre vor Manuel, zei dat „iedereen in de zwarte woonwijken ervan overtuigd is, dat de politie en haar agenten verantwoordelijk zijn voor talrijke moordaanslagen". Uit protest tegen deze 'politieke aanslagen' zullen van daag leden van verschillende anti- apartheidsorganisaties in Johannes burg demonstreren. De Zuidafrikaanse politie heeft inmid dels deze beweringen afgedaan met 'onverantwoordelijk en belachelijk'. Het verst in zijn beschuldigingen ging UDF-woordvoerder Murphy Morobe: „Veel mensen in zwarte woonwijken zijn gestorven of verdwenen in om standigheden, welke ons tot de con clusie hebben gebracht, dat zij slacht offers zijn van politieke moorden door het apartheidsbewind en zijn agen ten". Volgens Morobe zijn de laatste weken 27 mensen verdwenen en staanmin- stens 27 activisten op 'dodenlijsten. Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een com muniqué scherpe verontwaardiging geuit over deze 'cynische insinuaties'. Drie zwarte mijnwerkers zijn donder dag bij een rel over een loongeschil omgekomen en vier andere zwarte mensen zijn om het leven gekomen bij DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-kamer- lid Aad Kosto is teruggekomen op zijn uitlatingen deze week in het weekblad Vrij Nederland over zijn collega Marcel van Dam. Na een urenlang gesprek met PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl heeft Kosto ver klaard Van Dam zijn verontschuldi gingen aan te bieden. Hij betreurde het zijn mening recht streeks in de publiciteit te hebben gebracht en wilde alsnog een gesprek. Verder bood Kosto zijn excuses aan voor het feit dat hij de integriteit van Van Dam had aangetast. Van Dam zei in een reactie in het Advertentie (Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie is het nog niet eens geworden over een pakket drastische maatregelen om de overproduktie van landbouw- produkten in de Europese Gemeen schap te beperken. Er zijn door landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen voorstellen op tafel gelegd die zo controversieel zijn, dat er in de Commissie geen enkele overeenstemming over moge lijk bleek. De voorstellen voor het zogenaamde 'Groenboek' van Andriessen komen in hoofdlijnen neer op een forse verla ging van de landbouwprijzen en be perking van de produktie van veel landbouwprodukten. Het 'Groenboek', ook wel de 'perspec- tievennota' genoemd, wordt in feite de visie van de Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, op het ge meenschappelijk landbouwbeleid tot het jaar 2000. Andriessen heeft een half jaar aan de voorstellen gewerkt. Woensdag wijdde de Commissie in Brussel een eerste langdurige bespre king aan de voorstellen, maar de overeenstemming bleek ver te zoeken. Maandag gaat men verder, maar de kans dat de plannen in de huidige vorm voldoende steun krijgen wordt minimaal genoemd. Andriessen zou uiterlijk binnen twee weken een standpunt van de Europe se Commissie willen hebben. Wanneer dat er is treedt een uitgebreide in spraakprocedure in werking. In november komt de Commissie dan met haar definitieve voorstellen, waarover uiteindelijk moet worden beslist in de raad van de landbouwmi nisters van november. Andriessen heeft in zijn nota nog geen echte voorstellen op tafel gelegd. Het gaat volgens ingewijden om 'mogelijkhe den', waaruit de Commissie kan kie zen. Die 'mogelijkheden' komen volgens welingelichte kringen in Brussel op het volgende neer: sterkere prijsverlagingen voor de meeste landbouwprodukten; beperking van de subsidies ten behoeve van de export van overschot ten; het overhevelen van een deel van het geld dat de EG nu gebruikt voor het opkopen van overschotten naar de armste boeren in de Gemeenschap; beperking van de garantieprijzen, die de EG aan het einde van het oogstseizoen voor niet verkochte voorraden betaalt; meer zogenaamde 'medeverant woordelijkheidsheffingen'; hogere heffingen op teveel gepro duceerde produkten in jaren van gro te oogsten. Voorts liggen voorstellen op tafel voor een nieuwe uitkoopregeling voor melkveehouders en plannen om nieu we markten te zoeken en nieuwe produkten te gaan ontwikkelen. Bovendien wordt ook gesproken over vermindering van het aantal arbeids plaatsen in de landbouw en verklei ning van de oppervlakte landbouw grond. Het gaat om de meest drastische hervorming van het gemeenschappe lijke landbouwbeleid, sinds het onge veer 20 jaar geleden werd geformu leerd. Het staat nu al vast dat de voorstel len bij de landbouworganisaties op groot verzet zullen stuiten. Maar het is ook nog maar de vraag of de ministers van landbouw van de tien lidstaten uiteindelijk hun goedkeu ring aan een zo drastisch pakket zullen geven. verdere anti-apartheidsonlusten, zo heeft de politie bekendgemaakt. Volgens de politie werden de mijn werkers gedood bij vechtpartijen tussen werkwilligen en stakers, die zich verzetten tegen door de mijnei genaren eenzijdige vastgestelde lo nen. In Colesburg kwamen drie men sen om toen een zwarte politieman bij een aanval op zijn huis het vuur opende op de menigte. Bij een soort gelijk incident bij Port Elizabeth viel een dode toen de politie ingreep. NOS-journaal donderdagavond zich in dat gesprek ook te laten leiden door belangen die er voor de PvdA op het spel staan. Of Marcel van Dam met Kosto op één lijst wil blijven staan zal van het gesprek afhangen, aldus Van Dam. Hij zal ook zeker kandidaat zijn voor het lijsttrekkerschap als Den Uyl niet opnieuw de lijsttrekker wil wor den. In het interview in Vrij Nederland noemde Kosto Van Dam „plat, grof en geneigd tot grotesk gedrag". Ook drinkt Van Dam naar zijn zin te veel. Het lijsttrekkerschap van Van Dam zou „rampzalig" zijn voor de PvdA. In vakantietijd zijn de rem men niet altijd even zui ver afgesteld. Ook in de poli tiek. De Tweede Kamer is op zomerreces. En het Haag se Binnenhof toont zich naar buiten met het toevallige gezicht van de thuisblijver, die namens zijn partij inschiet op de even toevallige actuali- teit-in-mini-formaat. Het is ook de periode waarin politici de kans aan grijpen om op de solotoer te gaan. Persoonlijke belangen, ergernissen, ambities en frustraties blijven bij die gelegenheden niet altijd even zorgvul dig op de achtergrond. Ruzies die doorgaans worden gedempt en ver huld komen zo langs achterdeuren gemakkelijk naar buiten. En omdat de rest van het politieke bedrijf vrij wel stilstaat krijgen ze royale aan dacht. Deze week is de PvdA aan de beurt. In een uitgebreid gesprek met het weekblad 'Vrij Nederland' hakt het overigens naar buiten zo hoffelijke kamerlid Aad Kosto ongemeen fel in op het machtsstreven van zijn collega en partijgenoot Marcel van Dam. Van dik hout zaagt men planken. Kosto noemt een eventueel leiderschap van Van Dam, als opvolger van Den Uyl - hij heeft tenslotte aangekondigd als vervangend lijsttrekker beschikbaar te zijn - „fataal voor de PvdA". Daar naast spuit Kosto nog een groot aan tal andere grieven over optreden, ge drag en ambities van Van Dam die binnen de PvdA-fractie blijken te le ven. Het bewuste interview heeft vooral binnen de PvdA veel opschud ding veroorzaakt. Fractieleider Den Uyl vond dat Kosto danig over de schreef was gegaan. En gisteren was er meteen al druk overleg over de opengebarsten ruzie. Het spreekt van zelf dat er heel wat bij te praten, weg te masseren en uit te leggen zal zijn. Niet alleen intern, maar ook naar de achterban en de kiezer toe. De heibel komt de socialisten erg ongelegen, juist in de aanloop naar de verkiezin gen van volgend jaar. Het is zelfs de vraag of deze kwestie tussen twee prominente kamerleden wel met af spoelen en rechtbreien uit de wereld te helpen is. Natuurlijk heeft Kosto de zaak uit een oogpunt van zorg voor de verhoudingen binnen fractie en partij niet handig gespeeld. Hij smeet zijn ergernissen over een collega in de publiciteit zonder ze binnenskamers aanhangig te maken. Hij is daarover tot de orde geroepen en heeft inmid dels zijn excuses aangeboden. Een gesprek tussen beide vooraanstaande PvdA-kamerleden zal het nodige moe ten ophelderen. De leiding van fractie en partij zit met het incident flink in de maag. Het zal niet eenvoudig zijn het zonder nadere uitleg voor gesloten te verklaren. Daarvoor was de inhoud van Kosto's grieven jegens Van Dam te zwaar aangezet. Los van de persoonlijke toonzetting en achtergronden geeft deze ruzie haarscherp aan hoe sterk de kwestie van de (mogelijke) opvolging van frac tieleider en lijsttrekker Den Uyl de PvdA de afgelopen jaren heeft be heerst. De vraag welk gat er valt wanneer hij zou besluiten toch niet beschikbaar te zijn voor een nieuwe periode en hoe dat gat moet worden opgevuld, is nog steeds levensgroot aanwezig. Juist omdat er zo dicht op de kamerverkiezingen van volgend jaar geen duidelijke vervanger van Den Uyl voorhanden is gaat vrijwel iedereen ervan uit dat hij in 1986 opnieuw zichzelf zal opvolgen. Ko mend najaar moet die beslissing val len. De aankondiging van Van Dam, twee weken geleden, dat hij bereid is PvdA-lijsttrekker te worden wanneer Den Uyl zou besluiten er toch maar van af te zien, heeft de zaak binnen de fractie kennelijk weer helemaal op scherp gezet. Kosto's uitbarsting is daarvan ontegenzeglijk een signaal. Uit zijn - nu weliswaar door excuses gevolgde - interview blijkt ook dat opnieuw drie jaar oppositie op de politieke slagkracht van de PvdA en op de ambitie van de grote groep mensen die binnen de fractie van deze partij het politieke handwerk moeten doen, een verlammend effect hebben gehad. Prachtige scores in de regel matige opiniepeilingen naar de poli tieke voorkeur van de kiezer hebben dat maar mondjesmaat kunnen ver hinderen. In een partij waar boven dien de lijnen van de discipline tame lijk strak zijn getrokken geeft dat spanningen. Kosto kon deze kennelijk niet langer aan. Hij hing de vuile was in de zomerzon. De ruzie is over een tijdje echt wel weer uit de belangstel ling geraakt. Toch is ze er een aandui ding van dat de PvdA zichzelf heeft belast met enkele hypotheken die de eigen gelederen af en toe danig begin nen op te breken. Hoe bewust de risico's daarvan zijn genomen en geaccepteerd kan alleen de praktijk aantonen. De twijfels daaraan zijn wel erg luidruchtig naar buiten gekomen. vdM. LONDEN (RTR) - Ex-premier Diarra Traore van Guinee, die deel uitmaakt van het regerende militaire comité voor nationale wederopbouw, heeft de macht aan zich getrokken. Dit heeft radio-Conakry donderdag avond gemeld. De uitzending werd opgevangen door de BBC. Traore was acht maanden lang, tot december vorig jaar, premier. Sindsdien bezette hij de post van onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1