Benelux wil defensie meer integreren VAN DEN BROEK IN OOST-BERLIJN: Boeren: graanoverschot aanpakken met heffing Kroonprins: leren in Raad van State Israël laat 300 sji'ieten vrij de PZC vandaag BERRI: BOYCOT ZAAK VOOR HOF DEN HAAG VS en Sowjet-Unie eens over bestrijden nucleair terrorisme Aanhoudend zomers 228e jaargang no. 155 Donderdag 4 juli 1985 Vandaagop pagina 10 BERLIJN (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zijn Oostduitse collega Oskar Fischer gisteren voorgehouden dat plaatsing van kruisraketten in Nederland „onvermijdelijk" is. Van den Broek is gisteren in Oost-Berlijn aangekomen voor een tweedaags werkbezoek. Kosto: Van Dam als leider fataal voor de PvdA Onderzoek Abortus Schade Sensatie Manders Boycot luchthaven Haast bij pro- kernenergielobby Zonnig en zeer warm, zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Middagtemperatuur 26 graden, in de kuststrook en aan zee 21 graden. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. BRUSSEL (AP) - De ministers van defensie van België, Nederland en Luxemburg hebben besloten hun strijdkrachten meer te integreren. Dit heeft het Belgische ministerie van defensie woensdag bekendgemaakt. De Belgische minister van defensie Vreven en zijn Nederlandse en Luxemburg se ambtgenoten De Ruiter en Fischbach, die elkaar dinsdag ontmoetten in Brussel, spraken af hun defensiestaven op te dragen tegen het einde van dit jaar met integratievoorstellen te komen. Zij besloten ook met een gezamenlijke Benelux-eenheid deel te nemen aan de eerstvolgende NAVO-oefening Wintex. Komst kruisraketten wordt 'onvermijdelijk' Van Dam DEN HAAG (GPD) - Wanneer Marcel van Dam het leider schap van de PvdA over neemt, zal dat op langere ter mijn fataal zijn voor de partij; als partijleider zou hij het kader vernietigen. Deze felle aanval op zijn fractiegenoot doet PvdA-mediaspecialist Aad Kosto deze week in een interview met het weekblad Vrij Nederland. „In zijn hoedanigheid van pre mier zou hij medebewindslie den bruuskeren, van zich ver vreemden. Hij is bot, plat. Vam Dam is bezeten van maar één wil: minister-president worden. Dat moet tot elke prijs vermeden worden", zegt Kosto Fractieleider Den Uyl liet gis teravond weten dat Kosto met zijn uitlatingen „over de schreef is gegaan. Ik deel zijn opvattingen over Van Dam niet. Zijn opmerkingen passen niet binnen collegiale verhou dingen. Kosto had dit nooit mogen doen". Van Dam zegt in een reactie zich te schamen voor het feit dat Kosto deel uitmaakt van de PvdA-fractie. Kosto verklaart tegenover VN- verslaggever Ischa Meijer dat Van Dam geen partij kan lei den, een ingeslagen meteoriet is met louter leegte om zich heen. Voorts wijst zijn fractie genoot er op dat Van Dam zich meer dan eens honds gedraagt tegenover mensen, geen so- ciaaal gedrag vertoont en zich te buiten gaat aan overmatig alcoholgebruik. Tot slot vertrouwt Kosto Ischa Meijer toe de hevige behoefte te voelen om zelf te gaan besturen, een minister schap of staatssecretariaat. Het liefst op justitie. „Mocht dat niet gebeuren, dan zal ik dat zeker opvatten als een signaal om maar eens op te krassen". „Ik heb Fischer erop gewezen dat, gelet op de voortgaande uitbouw van het Russische SS-20-arsenaal, het vol gens ons besluit van 1 juni vorig jaar onvermijdelijk is dat na 1 november kruisraketten in Nederland worden gestationeerd. Aangenomen dan, dat er vóór 1 november geen drastische wijziging van het Russische plaat singsbeleid plaatsvindt", aldus Van den Broek. Het is voor het eerst dat een minister uit het kabinet-Lubbers verklaart dat plaatsing van kruisraketten onvermij delijk is. Tot nog toe werden dergelij ke uitspraken vermeden onder het motto dat pas op 1 november defini tief beslist wordt of daadwerkelijk tot plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht wordt overgegaan. In juni vo rig jaar besloot het kabinet-Lubbers dat dat zal gebeuren, wanneer op 1 DEN HAAG (ANP) - Onder protest van de Voedingsbond FNV heeft het Landbouwschap woensdag zijn voor keur uitgesproken voor instelling van een „medeverantwoordelijk heidsheffing" op granen om zodoende een positieve bijdrage te leveren aan het afremmen van de groei van de enorme overschotten van dit akker- bouwprodukt in de Europese Ge meenschap. Het Landbouwschap wil dat minister Braks bij de EG in Brussel gaat pleiten voor voorzichtigheid met de graanprijzen, een medeverantwoorde lijkheidsheffing, en overleg in wereld- verband ten einde tot internationale afspraken te komen over beperking van de graanproduktie en een stelsel van regels voor de import van grond stoffen die in plaats van graan kunnen worden gebruikt. De Voedingsbond FNV wil produktie- maxima per land. De boeren-organi- saties zijn daar fel tegen. Volgens het Landbouwschap zou een medeverantwoordelijkheidsheffing betaald kunnen worden door de con sument. De prijs van graanprodukten (brood) zou met een bepaald percen tage kunnen worden verhoogd. De opbrengst hiervan moet vervolgens worden besteed aan verbetering van de export en de ontwikeling van ande re gewassen dan graan. Een andere mogelijkheid is om alle graanboeren een percentage te laten betalen van de opbrengst van hun produktie. Het Landbouwschap is tegen invoe ring per 1 januari 1986 van door de rijksoverheid vast te stellen normen voor het gebruik van dierlijke mest. Wel is er bereidheid mee te werken aan de oplossing van het mestpro bleem, maar alleen in stappen. november vast staat dat er meer dan 378 SS-20-raketten in de Sowjet-Unie zijn gestationeerd. Volgens de laatste officiële NAVO-telling zijn dat er nu 423. Volgens Van den Broek bestreed Fi scher de NAVO-cijfers niet; evenmin de opvatting van het bondgenoot schap, dat de laatste stijging van het aantal SS-20's (van 414 naar 423) betekent dat de Sowjet-Unie het ei gen, door partijleider Gorbatsjov op 7 april jl. afgekondigde, moratorium over de plaatsing van SS-20's aan de laars lapt. Van den Broek gaf overigens desge vraagd toe, dat hij zijn Oostduitse collega niet de garantie had kunnen geven dat wanneer de Sowjet-Unie het aantal SS-20's op 1 november zou hebben teruggebracht tot 378, de NA VO op zijn beurt zal overgaan tot een reductie van 48 kruisraketten op het in 1979 afgesproken aantal van 572 middellange-afstandswapens. „Het bondgenootschap heeft daarover nooit iets afgesproken", aldus Van den Broek. Verzet Afghanistan Het islami tisch verzet in Afghanistan heeft de afgelopen week zijn aanvallen opge voerd tegen Afghaanse en Russische doelen in Kaboel. Dit hebben wester se diplomaten en een reiziger uit Afghanistan woensdag bekendge maakt. Een anoniem gebleven bron, die te rugkeerde uit de Afghaanse hoofd stad, zei dat er de afgelopen week raketten waren ingeslagen en vuurge vechten met machinegeweren hadden plaatsgevonden in Kaboel. Nicaragua - Een Deens schip dat met wapens op weg was naar Nicara gua is in het buurland Costa Rica aangehouden. Dit heeft de minister van veiligheid woensdag in San Jose meegedeeld. DEN HAAG - Een lachende kroonprins Willem-Alexander bekijkt de raadsstukken, die hij bij aanvraag van de vergadering van de Raad van State kreeg. DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem-Alexander hoopt als lid van de Raad van State de komende tijd van allen „die in deze Raad zijn benoemd op grond van lange ervaring in de maatschappij, veel te kunnen leren". De prins zei dit woensdag in Den Haag bij gelegenheid van zijn installatie tot lid van de Raad van State. Hij werd daar in aanwezigheid van prins Claus binnengeleid door koningin Beatrix tijdens een buitengewone vergadering. Artikel 74 van de Grondwet be- dan 24 jaar ervaren heeft „van hoe grote betekenis het voor een troon opvolger is" zitting te hebben in dit college. „Het is een waardevolle manier om vertrouwd te raken met problemen die het bestuur van Rijk en Staat meebrengen", zo zei de vorstin tot haar zoon. Vice-voorzitter mr. W. Scholten sprak de hoop uit dat de kroon prins zich in de sfeer van „vertrou wen, onafhankelijkheid en onpar tijdigheid" binnen de Raad thuis zal voelen. „U mag er zich ten volle van verzekerd weten dat de leden van de Raad van State - én collec tief èn individueel - u daarbij op elk moment en op elke wijze met raad en daad terzijde willen staan", al dus Scholten. Als welkomstge schenk overhandigde hij de prins een schrijfset. van paalt dat de vermoedelijke troon opvolger na het bereiken van de achttienjarige leeftijd van rechts wege zitting heeft in de Raad van State. Prins Willem-Alexander is op 27 april achttien jaar geworden. „Wanneer ik zal kunnen beginnen uw vergaderingen regelmatig te be zoeken, hangt af van het verloop van mijn diensttijd en van mijn verdere studie. Ik kan u wel zeggen dat ik zeker van plan ben, evenals mijn moeder dat vele jaren heeft gedaan, de vergaderingen zo dik wijls mogelijk bij te wonen", zo zei de prins verder. Koningin Beatrix, die sinds haar troonsbestijging in 1980 voorzitter van de Raad van State is, stelde woensdag dat zij gedurende meer Na een klacht van een consumen tenorganisatie komt er een onder zoek naar prijsopdrijving door de oliemaatschappijen. PAGINA 4 Volgens een enquête blijkt dat de meeste katholieke ziekenhuizen een abortusvergunning hebben aange vraagd. PAGINA 5 Per jaar worden er in ons land ongeveer 900.000 fietsen gestolen, de waarde daarvan wordt geschat op ruim 180 miljoen gulden. PAGINA 5 Kevin Curren maakte op Wim bledon de sensatie compleet, John McEnroe ging kansloos ten onder in drie sets. PAGINA 18 TEL A VIV - In door Israël verstrekte trainingspakken komen de vrijgelaten sji'ieten juichend uit het gevangenenkamp Atlit, vanwaar ze naar de Libanese grens gebracht werden. Kosto TEL AVIV/BEIROET/LONDEN (AP Reuter/UPI/AFP) - De 300 Libanezen die Israël woensdag heeft vrijgelaten uit het kamp Atlit-gevangenis zijn in hun land als helden onthaald. De vrijlating van de gevangenen, over wegend sji'ieten, kwam drie dagen na de vrijlating van de 39 Ameri kaanse gijzelaars uit het gekaapte TWA-vliegtuig door de sji'itische Amalmilitie. „Dit is een overwinning voor de Amal, een overwinning voor alle onderdruk te volken", betoogde leider Daoud van de Amalmilitie in de Zuidlibanese havenstad Tyrus. Israëlische functio narissen ontkenden echter met klem dat de vrijlating te maken zou hebben met hét in vrijheid stellen van de Amerikaanse gijzelaars. Een groep van 435 Libanezen zit nu nog in Atlit vast. „Onze vreugde is niet compleet als niet ook de rest hier arriveert", zei sji'ietenleider en minister van justitie Berri tegen verslaggevers in Beiroet. De sji'ieten in zuidelijk Libanon heb ben gedreigd met nieuwe acties als de laatste 435 gevangenen niet snel vrij komen. Amal-leider Berri wil bij het interna tionaal gerechtshof in Den Haag een zaak aanspannen tegen de Verenigde Staten wegens de Amerikaanse boy cotmaatregelen tegen de luchthaven van Beiroet. Volgens Berri heeft Washington belof ten gebroken die zijn gedaan om de Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen. De Amerikaanse regering heeft inmid dels een beloning van 500.000 dollar (ongeveer 1,75 miljoen gulden) uitge loofd voor informatie, die leidt tot de arrestatie van de kapers van het TWA-toestel. Doel is dat de kapers voor een Amerikaanse rechtbank ver schijnen. President Reagan wil in zijn land de verkoop van tickets naar Libanon verbieden en heeft deze week al een verbod afgekondigd op vluch ten van de Libanese luchtvaartmaat schappij MEA naar New York. Ook zal hij andere landen proberen te bewegen soortgelijke maatregelen te treffen. Groot-Brittannië is het met de Ver enigde Staten eens dat moet worden gestreefd naar een internationale boycot van de luchthaven van Bei roet. Dat bleek na een drie uur durend gesprek dat de Amerikaanse vice- president George Bush woensdag in Londen had met de Britse premier Margaret Thatcher. Thatcher kondigde aan dat de zeven westerse landen van de economische topconferentie volgende week in Bonn bijeen komen om een strategie uit te stippelen in de strijd tegen het terrorisme. Deze landen zijn de VS, Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Japan. fZie ook pagina 3) Opnieuw winst voor de ploeg van Raas, nu was het de beurt aan Henri Manders, al ver klaarde Teun van Vliet de oorlog aan Jan Raas. PAGINA 19 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Varia: 9 Pop en Kunst: 11 Provincie: 13, 14, 15 en 17 Sport: 18 en 19 De uitdrukking 'het ijzer smeden als het heet is' doet het dezer dagen hele maal bij politici van liberale signatuur. Sinds een meer derheid van de Tweede Kamer vorige week besloot het kabinet te steunen bij zijn streven naar meer kernener giecentrales, hebben politici van de VVD in Zeeland aangedrongen op een spoedig besluit, zij het dat gesproken wordt over een 'voorlopig oordeel', van de Zeeuwse staten over de bouw van één of meer nieuwe kerncentrales bij Borssele. Er is de WD, fervent voorstander van uitbreiding van het kernenergiepotentieel, veel aan gele gen dat de staten morgen - vrijdag - een duidelijk signaal richting Den Haag geven. Twintig september, de dag waarop de staten zich zoals eer der is afgesproken over de kernener- giepolitiek zullen buigen, is naar het oordeel van de Zeeuwse Jiberalen veel te ver weg. Kostbare tijd gaat op die manier verloren, tijd die wel eens bepalend kan zijn of Zeeland daad werkelijk één of misschien twee kern energiecentrales kan bouwen. De WD in Zeeland is bevreesd dat bij het uitblijven van een spoedige beslissing - ook al is die voorlopig van karakter - de voordelen, verbonden aan de bouw van kernenergiecentrales, de provincie voorbij zullen gaan. Deze vaststelling van de liberalen is niet meer dan een veronderstel ling en wordt niet door feiten ge staafd. Met een schuin oog wordt gekeken naar de provincie Noord- Brabant, waar gedeputeerde staten en provinciale staten, gestuwd door commissaris Dries van Agt, zich voor uitbreiding van kernenergie hebben uitgesproken. De liberale minister van economische zaken Van Aarden- ne heeft dat gegeven listig uitge speeld, toen hij onlangs verklaarde dat initiatieven uit de streek met de grootst mogelijke welwillenheid zul len worden bekeken in Den Haag, Waar is de Zeeuwse WD nu bang voor? Voor een minister en een kabi net die niet genegen zouden zijn Zee land voldoende tijd te gunnen tot een gedegen oordeel te komen? Aangeno men mag tot worden dat een rege ringsbeslissing over uitbreiding van kernenergie en het aanwijzen van de lokatie op puur zakelijke gronden wordt genomen. Het kabinet-Lubbers zit er toch niet om cadeautjes uit te delen aan meneer Van Agt, die in zijn ijver het industrieterrein Moerdijk van een grote schuldenlast te bevrij den de Haagse politici beurtelings dreigt en vleit. De haast die het kabinet wil maken met de bouw van kerncentrales doet komisch aan, na tien jaar van wachten en uitstellen. Wat betekenen tien weken extra op een heel decennium? Voor Zeeland betekent het zorgvuldigheid in de besluitvorming, hoe moeilijk er ook tot een beslissing kan worden geko men. Den Haag weet in elk geval dat de meerderheid van gedeputeerde staten vóór uitbreiding van kernener gie is. Laat dat voldoende zijn tot 20 september. Het ziet er naar uit dat de WD- fractie in de Zeeuwse staten vrij dag weinig steun zal krijgen voor haar initiatief-voorstel, waarin een 'voorlo pig standpunt' wordt gevraagd van de staten.. De Partij van de Arbeid en D'66 zijn vierkant tegen en ook het CDA voelt er weinig voor de haast van de liberalen tot de zijne te maken. De CDA-fractie moet nog een standpunt bepalen, zo liet fractieleider J. H. Roose gisteren desgevraagd weten, maar 'het ligt niet in de lijn dat op een dergelijk verzoek van de VVD wordt ingegaan.' Dat lijkt ons een juiste houding. De haast is niet aangetoond. Sterker nog: overijlde besluiten, die onvoldoende zijn voorbereid, schaden het toch al gedeukte imago van de politiek. Noch de politici noch de samenleving is ermee gebaat. Trou wens, wat is een voorlopig besluit? Wat moet men zich daar bij voorstel len? In hoeverre leggen de staten zich vast voor een definitief besluit? Neen, een onder dwang van de tijd genomen beslissing, kan alleen maar als een boemerang werken. De meerderheid van de staten lijkt dat heel goed te begrijpen. Jammer voor de WD-sta- tenfractie, maar kennelijk is het ijzer nog niet heet genoeg. Achter het aanbeeld staat een verstandige smid, die beter op de temperatuur let. Twin tig september dus. Dim GENEVE (RTR) - De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie zijn het eens over een gezamenlijk optreden als terroristen dreigen met de inzet van kernwapens. Zij hebben de overeen stemming schriftelijk vastgelegd, zo hebben enkele leden van de Ameri kaanse Senaat die zich met wapenbe heersing bezighouden woensdag in Genève gezegd. Het akkoord, dat een uitbreiding is van een in 1971 gesloten Sowjet-Ame rikaanse overeenkomst over waarbor gen bij het omgaan met kernwapens, gaat over nucleair terrorisme door een extremistische groep of een land in de Derde Wereld, zo verklaarde Senator Sam Nunn. Het document is een aantal bladzij den lang en op verzoek van de Sowjet- Unie niet gepubliceerd, aldus de Se nator die niet begrijpt waarom het geheim zou moeten blijven. 't

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1