Jacques Sienders sterkste in slijtageslag bij de amateurs Leon van der Velden: alle tijd voor marathon Belgische politie doet inval bij voetbalbond Petra de Bruin zélfs valpartij nog razendsnel PZC/sport FRANSMAN SCHAKELT LENDL UIT Feyenoord geplaatst bij loting Michels wil UEFA-jeugd in competitie Winst voor Van der Wiel Tak winnaar in Boskoop Fernandel RONDE VAN SINT JAN STEEN John Vermeule vierde op tien kilometer Slagen WINNAAR IN SINGELLOOP VAN ZIERIKZEE Bridgers zijn de aansluiting kwijt Cooman vierde in Stockholm Twee winnaars in de lotto 'WEER ORANJE BOVEN' VOOR VERBOOM 16 EDWARD KOETS TWEEDE BIJ LIEFHEBBERS Etappeklassement Algemeen klassement WOENSDAG 3 JULI 1985 Wimbledon maakt vedette van de grillige Leconte LONDEN (GPD) - Het plaatsingscomité op Wimbledon moet zich zo langzamerhand even waardeloos als overbodig voelen. Sinds de keuzeheren hun voorspelling wat de laatste zestien namen in het speelschema van The Championships betreft steeds nadrukkelijker baseren op de gemeengoed geworden computerlijsten, blijken de verwachtingen alleen maar verder van de realiteit verwijderd dan in het verleden, toen de jaarlijks geboekte resultaten op gras nog de doorslag gaven bij het bepalen van de rangorde. En terecht, want die discipline is nu eenmaal lang niet voor iedereen, de toppers allerminst uitgezonderd, weggelegd, zoals de bekritiseerde „wijze mannen" ook gisteren weer konden constateren. Wimbledon 1985 is meer dan ooit het toernooi van de outsiders, die het rijtje van de favorieten ondertussen danig hebben uitgedund. Het laatste en meest onverwachte „getipte" slachtoffer dat onder de groene zoden werd gestopt (en hij tenniste nog niet eens op baan II, de bekende begraaf plaats) heette Ivan Lendl. Het centre- court, waar de Wimbledon-organisa- tie overweegt een beweegbaar dak op te plaatsen, zodat er in de toekomst onder alle omstandigheden kan wor den gespeeld, deed Henri Leconte tot een tè grote hoogte stijgen voor de als tweede geplaatste Tsjech. ZURICH (ANP) - Feyenoord kan zich als enige Nederlandse club rekenen tot de geplaatsen voor de loting van de Europese voetbaltoernooien. In de strijd om de UEFA-beker hebben de Rotterdammers gezelschap van on der meer 1. FC Köln, Hamburger SV en Real Madrid. In totaal zijn voor dit toernooi elf clubs geplaatst. De Europese voetbalunie (UEFA) ver richt donderdag in Genève de loting. De geplaatste clubs voor de Europese toernooien zijn: r Landskampioenen: Bayern München (BRD), Austria Wien (Oos), Ander- lecht (Bel), Aberdeen (Sch), Barcelona (Spa), Bordeaux (Fra), Juventus (Ita), Porto (Por) en IFK Göteborg (Zwe). Bekerwinnaars: Rapid Wien (Oos), Benfica (Por), Universitatea Craiova (Roe) en Widzew Lodz (Pol). UEFA-beker: Feyenoord (Ned), 1. FC Köln en Hamburger SV (BRD), Real Madrid (Spa), Dundee United (Sch), Panathinaikos (Gri), Videoton (Hon), Internazionale (Ita), Dinamo Boeka rest (Roe), Bohemians (Tsj) en Hajduk Split (Joe). ZEIST (ANP) - Bondsmanager Rinus Michels en trainer Dick Advocaat hebben het plan ontwikkeld het UE- FA-jeugdelftal in het komende sei zoen op te nemen in de competitie van de tweede elftallen. Grond voor die gedachte was het feit dat de training voor het nationale junioren elftal, gewoonlijk op woensdagen, in het gedrang zou komen, nu de reserve elftallen in het seizoen 1985/86 hun wedstrijden op dinsdagavond gaan afwerken. BIEL (ANP) - John van der Wiel heeft zijn tweede partij in het interzone schaaktoernooi van Biel gewonnen. Nadat hij maan dag het punt deelde met Seira- wan was hij dinsdag sterker dan de Hongaar Gyula Sax. In de rangschikking moet de Nedertandse grootmeester al leen de Sovjet-schaker Sokolov voorrang verlenen. Sokolov won van de Argentijn Quinteros. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde zijn: Lev Poloegajevski (Sovl-Lev Gutman (Isr) afgebroken; Char les Partos (Zwi)-Amador Rodri guez (Cub) afgebroken; Margeir Petursson (IJsl)-Vlastimil Jansa (Tsj (afgebroken; Nigel Short (GBr)-Rafaël Vaganjan (Sov) 0-1; Yasser Seirawan (VSt)-Ulf An- dersson (Zwe) 0,5-0,5; Gyula Sax (Hon)-John van der Wiel (Ned) 0-1; Ljubomir Ljubojevic (Joe)- Eugenio Torre (Fil) afgebroken; Angel Martin Gonzales (Spa)-Li Zunian (Chi) afgebroken De resultaten van de afgebroken par tijen uit de eerste ronde zijn: Anders- son-Short 1/2-1/2; Martin-Poloega- jevski 0-1. Wojtek Fibak had het eigenlijk al voorspeld. „Lendl is dom", riep hij uit, doelend op het feit dat de Oosteurope aan zich net als zijn rivaal John McEnroe niet in Britse omgeving wen ste voor te bereiden op Wimbledon. In plaats van Queens en/of Bristol af te werken gaf hij er de voorkeur aan te trainen bij een kleine club in de buurt van New York. „Maar de omstandig heden en het weer zijn in de Verenigde Staten heel anders", wist Fibak bij voorbaat. „Om jezelf goed te kunnen prepareren moet je gewoon naar En geland komen. Of je hebt de beschik king over het natuurlijke talent van McEnroe. Hij is de enige die bij wijze van spreken 's dinsdags uit het vlieg tuig stapt en 's woensdags kan win nen". Ging Lendl in de finale van de open Franse kampioenschappen roemloos ten onder tegen Mats Wilander, op Wimbledon haalde hij niet eens de laatste acht, omdat de linkshandige Henri Leconte de uitgedokterde planning volledig in de war stuurde. Volgens een Engelse journalist is deze morgen 22-jarige Parijzenaar een „moderne Fernandel", maar Lendl, toch al geen toonbeeld van vrolijkheid, kon allerminst de humor inzien van Leconte's succesvolle es capades met het tennisracket. De Oosteuropeaan, vorig jaar nog halve finalist in Londen, reageerde opnieuw snel geirriteerd, zoals hij gedurende zijn hele Wimbledon-optre- den al had gedaan. Moeizame over winningen op achtereenvolgens Pur eed, Leach en Glickstein moeten Lendl reeds aan het twijfelen hebben gebracht over een goede afloop. De noodzakelijke topvorm ontbrak ten enemale. Dat mag ook blijken uit het feit dat hij tegen Leconte zijn totale aantal dubbele fouten over vier partij en op maar liefst 45 bracht en daar, vreemd genoeg, 47 aces tegenover stelde. Over onevenwichtig gespro ken. „Ik weet precies hoe ik de zaken tegen hem moet aanpakken", aldus de gis teren dankbaar profiterende Frans man, die zijn derde achtereenvolgen de overwinning boekte op Lendl in acht onderlinge ontmoetingen waar van dit de eerste op gras was. „Als zijn opslag niet meer goed functioneert, wordt hij zenuwachtig. Dat gaf mij een stimulans. Helemaal toen Lendl na een dubbele fout uitvoerig ging protesteren bij de scheidsrechter kreeg ik moed. Verspilde moeite, want je weet dat een beslissing op Wimble don nooit wordt veranderd". Met Becker, die ondanks een enkel blessure ook een sterke indruk maakt, Leconte, Günthardt en qualifier Acu- na zitten er nu vier ongeplaatste spelers bij de overgebleven acht sterk ste mannen op Wimbledon. Bij de vrouwen zijn dat er zes. De enige die gisteren onverwacht de fout inging was Manueia Maleeva. De als vierde getipte Bulgaarse verloor van Molly van Nostrand, die notabene via de voorronden tot het hoofdtoernooi is doorgedrongen. De partijen voor de kwartfinales van het enkelspel zijn: Heren: McEnroe - Curren; Connors - Acu- na; Jarryd - Günthardt; Becker - Leconte. Dames: Evert-Lloyd - Potter; Rinaldi - Sukova; Garrison - Van Nostrand; Shriver - Navratilova. De uitslagen van dinsdag zijn: heren, acht ste finales: John McEnroe (VSt)-Andreas Maurer (BrD) 6-0, 6-4, 6-2; Anders Jarryd (Zwe)-Danie Visser (ZAf) 6-1. 6-4, 6-1; Henri Leconte (Fra)-Ivan Lendl (Tsj) 3-6, 6-4, 6-3, 6-1; Boris Becker (BRD)-Tim Mayotte (VSt) 6-3, 4-6, 6-7, 7-6, 6-2; Kevin Curren (VSt)-Stefan Edberg (Zwe) 7-6, 6-3, 7-6; Ricardo Acuna (Chi)-Roberto Seguso (VSt) 6-4, 7-6, 6-2; Heinz Günthardt (Zwi)-Vijay Amritraj (Ind) 6-4, 6-4, 6-1; Jimmy Connors (VSt)-Sammy Giammalva (VSt) 6-3, 6-4, 6-3. Dames, achtste finales: Martina Navratilova (VSt)-Renee Uys (ZAf) 6-2, 6-2; Molly van Nostrand (VSt)-Manuela Maleeva (Bul) 7-5, 6-2; Pam Shriver (VSt)- Steffi Graf (BrD) 3-6, 6-2, 6-4; Helena Suko va (Tsj)-Pascale Paradis (Fra) 6-4, 7-6; Chris Evert-Lloyd (VSt)-Anne Smith (VSt) 6-0, 6-4; Kathy Rinaldi (VSt)-Elizabeth Smylie (Aus) 6-2, 6-1; Barbara Potter (VSt)-Jo Du- rie (GBr) 7-6, 6-7, 6-1; Zina Garrison (VSt)- Catherine Tanvier (Fra) 6-1, 6-3. De Fransman Henri Leconte zorgde gisteren voor sensatie op Wimbledon, schakelde in vier sets Ivan Lendl uit. HELMOND (ANP) - Tonny Dirks en Annie van Stiphout zijn dinsdag in Helmond Nederlands kampioen op de tien kilometer geworden. Dirks zegevierde bij de heren in 29 minuten 06,4 seconden voor Joost Borm van Phoenix en Gerard Smit van AAC. Ook de als vierde arriverende John Vermeule uit Middelburg legde de afstand in minder dan een half uur af. Winnende tijd bij de dames was 34.55,4. Caroline Lucas van Sagitta finishte als tweede en Eefje van Wis sen van Hollandia, die tien dagen geleden de nationale marathontitel veroverde, derde. John Vermeule liep een tijd van 29.58.7. SINT-JANSTEEN - Toen halverwege het amateurcriterium in Sint-Jan- steen de eerste balans werd opge maakt, bleek pas goed hoe groot de ravage was die in het eerste koers- deel was aangericht. Slechts een der de deel van de in totaal zestig gestar te renners had zich staande weten te houden. De rest was toen al moede loos afgestapt of had meer dan een ronde achterstand opgelopen. In de zinderende slotfase slaagde uiteinde lijk Jacques Sienders er in om op de vlucht te gaan. Hij ging totaal uitge put, vlak voor de aansnellende Nico van de Klundert en Mattie de Baat, winnend over de aankomst. In Jacques Sienders kreeg Sint-Jan steen ongetwijfeld een sterke win naar. De Zuidhollandse amateur, die deel uitmaakt van de ploeg waar onder andere ook de Zeeuwen Karei van Goethem, Patrick van Passel en Ab Verplanke voor uitkomen, behaal de inmiddels al zijn derde overwin ning van dit jaar in Zeeuws-Vlaamse wedstrijden. Eerder dit seizoen werd hij winnaar in Graauw en in Koe wacht, maar dan op een heel andere manier dan hij het in 'Steen' deed. Dinsdagavond koos Sienders voor een korte solo in de laatste kilometers, terwijl zijn eerdere zeges in een spurt tot stand kwamen. „Maar nu was de concurrentie ongetwijfeld veel gro ter", verklaarde Sienders zijn impone rende zege. Want indrukwekkend was het wel, die laatste ronden van de latere winnaar. In het vroege verloop van de wedstrijd waren de krachten van zowat alle renners al totaal ge sloopt door de vele ontsnappingspo gingen die er waren geweest. Met name in de eerste kilometers werden de slagen al uitgedeeld, toen met name Rob Bijvank en Werner Wieme als wilden tekeer gingen op kop van de groep. Dat had tot gevolg, dat een groep van dertien man aan de leiding kwam. Vanuit de achtervol ging slaagden er nog slechts enkelen in om terug te keren. En dat was dan voornamelijk te danken aan het stu wende werk van Thijs Fase en Jac ques Sienders. Uiteindelijk kwamen er eenentwintig renners bij elkaar; de rest was toen definitief 'gezien'. Lange tijd bleef het toen rustig in de groep. De krachten werden gespaard voor de slotfase. Wat dat tot gevolg had, bleek pas duidelijk toen de finale werd ingeluid door Nico van de Klun dert, die in één keer een hondertal meters voorsprong wist te nemen. De selecte groep brak toen in tweeën, waarbij plaatselijk favoriet Eric Ver- Een moment uit de wedstrijd in Zierikzee: Ad Tierie leidt voor Leon van der Velden en Simon Blom (links). BOSKOOP (ANP) - Door zijn zege in de derde rit uit de Zes van Rijn en Gouwe heeft Ad Tak een flinke sprong gemaakt in het klassement. De wielrenner uit Oud-Gastel won de 100 kilometer in Boskoop in twee uur, zestien minuten en 44 seconden. In de algemene rangschikking klom hij van de vijftiende naar de vierde plaats. Theo Appeldoorn won de sprint van het peloton en behield de leiderstrui. De uitslag van de derde rit is: 1. Ad Tak (Oud-Gastel) de 100 kilometer in 2 uur 16 minuten en 44 seconden; 2. Matthieu Her mans (Heerewaarden) op 2 seconden; 3. Wies van Dongen (Breda) zelfde tijd; 4. Peter Heeren (Sprundel) zelfde tijd; 5. Ar nold van Hooft (Kerkdriel) op 4 seconden; 6. René Kos (Zuid-Scharwoude) zelfde tijd; 7. Jean Habets (St-Geertruid) zelfde tijd; 8. Theo Appeldoorn (Zegge) op 9 seconden; 9. Nico Verhoeven (Berkel-Enschot) zelfde tijd; 10. Ron Groen (Baarn) zelfde tijd Het algemeen klassement na drie ritten is: 1. Appeldoorn 103 punten, 2. Verhoeven 89, 3. Groen 86, 4. Tak 82, 5. Hermans 81, 6. Van Dongen 79, 7. Ron Snijders (Zwanenburg) 72, 8. Johnny Broers (Maartensdijk) 69, 9 Heeren 62, 10. Marco van der Hulst (Haar lem) 61. SALSO MAGGIORE (ANP) - Neder land heeft, voor wat betreft de heren, de aansluiting met de Europese brid- getop verloren. Dat bleek dinsdag tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap voor dames en heren in Salso Maggiore. Het nationale team leed tegen Denemarken de vier de en tevens grootste nederlaag: 10- 20, voornamelijk als gevolg van drie slemdebacles. De dames deden het beter door met 17-13 te winnen van Zweden. De standen zijn: Heren (zestien wed strijden): 1. Israël 305 punten; 2. Frankrijk 300; 3. Oostenrijk 286; 4. Nederland 273; 5. Denemarken 269 Dames (tien wedstrijden): 1. Frankrijk 190; 2. Zweden 176; 3. Engeland 173; 4. Nederland en Italië 170. STOCKHOLM (ANP/Reuter) - Nellie Cooman is dinsdag tijdens de Grand- Prixwedstrijd in Stockholm op de 100 meter als vierde geëindigd. Ach ter het Oostduitse trio Marlies Göhr (11,41 seconden), Marita Koch (11,46) i en Ingrid Auerswald (11,71) noteerde de Europese indoorkampioene 11,83. U Beste prestatie in de Zweedse hoofd- stad kwam op naam van de Roemeen- se lange-afstandsloopster Maricica Puica, die de 3000 meter aflegde in 8.47,61. De Roemeense bleef slechts drie seconden boven de beste seizoen- tijd van de Britse Zola Budd. VLISSINGEN Edward Koets uit Biggekerke is zaterdag in Dinteloord bij een koers voor liefhebbers op de tweede plaats geëindigd. Winnaar was Eric Verstraeten uit Roosendaal, die de snelste was van een kopgroep van drie man. De koers ging over 50 kilometer. Wim Oosse uit Middelburg werd tien de en van de overige Zeeuwen was Andries van Mourik twaalfde en Dirk hÜ van Duivendijk uit Bruinisse dertien de. ZIERIKZEE Nog maar een paar weken is Leon van der Velden van de Goese atletiekvereniging AV56 in training. De 27-jarige atleet uit Ka- pelle nam na een inspannende win terperiode drie maanden rust. Die atletiekloze periode deed hem goed. Twee weken geleden liep hij zijn eerste wedstrijd in Dordrecht «en daar sleepte hij gelijk de zege in de wacht. Vorige week won hij een 10-kilometerloop in Middelburg en gisteravond was het opnieuw raak in Zierikzee. Van der Velden scoort daarmee drie uit drie. Leon van der Velden had in de Zierik- zeese Singelloop over 10,5 kilometer slechts concurrentie te duchten van de bijna veteraan Ad Tierie uit Mid delburg. De 39-jarige atleet van Dyna- mo'70 bleef lang in het spoor van Van der Velden, maar moest in de slotfase enkele meters toegeven. Toch gaf Tie rie, die deze winterperiode uitgescha keld was in verband met een verscho ven ruggewervel, andermaal blijk van een goede vorm. „De snelheid zit er weer aardig in", aldus Tierie. Ook Van der Velden kan tevreden zijn met zijn resultaat in de Singelloop, waarvan de organisatie in handen was van de atletiekvereniging Delta Sport. De drie maanden rust hebben hem gelauterd. „Je kunt niet het hele jaar voluit gaan. Vorig jaar ben ik zeven maanden gestopt, dat waren er nu drie, dus ik ga al vooruit", zei de AV'56-atleet, die nog altijd niet van plan is een marathon'te lopen. „Zo lang ik in dit soort wedstrijden nog vooruitgang zie, hoeft het niet voor mij. Ik heb nog alle tijd". De plaatselijke favoriet Simon Blom moest uiteindelijk genoegen nemen met een derde plaats. Blom ging in Zierikzee in eerste instantie met de besten mee, vervolgens viel hij terug, maar in de slotfase stelde hij d^ derde stek veilig door met een uiter ste krachtsinspanning Albert Kor- BRUSSEL (DPA/UPI) - De politie van Brussel heeft maandag bij een inval in het kantoor van de Belgische voetbal bond enige documenten in beslag genomen. De documenten hebben be trekking op de ramp, die zich op 29 mei in het Heizelstadion heeft af gespeeld. Om welke pa pieren het precies gaat, wilde de politie niet be kend maken. Bij rellen rond de bekerfinale tus sen Juventus en Liver pool kwamen 38 toe schouwers om het le ven. De bedoeling was dat in vak Z van het stadion alleen Belgen toegela ten zouden worden. Zo doende zou dat vak fun geren als 'neutrale zone' tussen de supporters van Juventus en die van Liverpool. Later bleek dat in vak Z veel Ita liaanse supporters za ten, die het slachtoffer werden van een wilde aanval van de Liver- pool-aanhangers. Het vermoeden bestaat dat het parket van Brussel nu aan de hand van de in beslag genomen do cumenten wil nagaan hoe het precies met de kaartverkoop voor vak Z is gegaan. stanje te passeren. „Ik ben kapot", stamelde Blom. De strijd bij de veteranen was even eens interessant. Ron Abuys won op het nippertje het prestige-duel met zijn Dynamoclubgenoot Wim Kal- jouw. Frans Krijnsen, die de laatste tijd weinig kon trainen, eindigde als derde. De uitslag 1 Leon van der Velden (AV'56) 10,5 kilome ter in 32.25,8; 2 Ad Tierie (Dynamo'70) 32.31,0; 3 Simon Blom (Delta Sport) 33.12; 4 Albert Korstanje (Dynamo) 33.20; 5 Jaap Oele (AV'56) 33.44; 6 Erwin Nederlof (Slie- drecht Sport) 33.51; 7 Bert Hertogh (Mara thon) 33.57; 8 Johnny Wissekerke (Mara thon) 34.04; 9 Ron Dellebeke (Marathon) 34.24; 10 Ron Abuys (Dynamo) 34.32 (vete raan); 11 Wim Kaljouw (Dynamo) 34.36 (veteraan); 12 Frans Krijnsen (AV'56) 34.44 (veteraan); 13 Cor Peute (Dynamo'70) 35.10; 14 Jan Guiljam (AV'56) 35.12; 15 Rinus Schrijver (AV' 56) 35.18; 16 Dorus Breiden- bach (Delta Sport) 35.22; 17 Kees Reinhoud (Delta Sport) 35.25; 18 J. Leenhouts (Air Sport) 35.26; 19 Acronius Kramer (AV'56) 35.48; 20 Cees Bruyns (AV'56) 35.49; 21 S. van Kapel (Argo) 35.54; 22 Gerard Bras (AV'56) 36.01; 23 Jan Brandenburg (AV'56) 36.03; 24 Frits Bolle (AV'56) 36.19; 25 Kees Spaans (AV' 56) 36.23. Op de 61ste plaats Ginny Stutterheim (Scorpio) 41.21 (dame). DEN HAAG (ANP) - Voor de eerste prijs in lotto 26 hebben zich twee winnaars gemeld. Zij ontvangen ie der bruto bijna 170.000 gulden. De resultaten zijn: Lotto 26: le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 169.506,10 ontvangen; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto ƒ37.500,- ontvangen; 3e prijs: 107 winnaars, die elk bruto 1.584,10 ontvangen; 4e prijs: 4.543 winnaars, die elk 37,30 ontvangen; 5e prijs: 68.276 winnaars, die elk 5,- ontvangen. Cijferspel 26 (vaste prij zen): 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 1 winnaar; 4 cijfers goed: 18 winnaars; 3 cijfers goed: 200 win naars; 2 cijfers goed: 1.742 winnaars. eecken, Patrick van Passel, Adrie de Maesschalck, John de Crom en Frank Laureijssen tot de geklopten behoor den. Vooraan bleef het intussen bepaald niet stil. Werner Wieme bracht de achtervolging op Van de Klundert op gang. Rob Bijvank ging echter als bewaker mee, maar dat hielp niet. Van de Klundert werd teruggepakt, waarna het de beurt was aan Willem van Loenhout en Martin Stroosnijder, die wéér een uitblinkende rol vertolk te. Maar ook deze onderneming was ge doemd te mislukken, waarna Jacques Sienders de definitieve knock-out toe diende. Solerend bereikte hij de finish met de achtervolgers vlak achter hem. Nico van de Klundert werd tweede, Mattie de Baat derde. De uitslag: 1. Jacques Sienders, Zwijn- drecht; 2. Nico van de Klundert, Hoogerhei- de; 3. Mattie de Baat, Steenbergen; 4. Thijs Fase, Oud-Vossemeer; 5. Willem van Koen- hout, Oud-Gastel; 6. Rob Bijvank, Sas van Gent; 7. Werner Wieme, IJzendijke; 8. Twan de Braber, Fijnaart; 9, Martin Stroosnijder, Kruiningen; 10. Wim Jennen, Grevenbicht; 11. Rob Sienders, Zwijndrecht; 12. Frank Laureijssen, Zundert; 13. Louis van Mook, Oosterhout; 14. Eric Vereecken, Sint-Jan steen; 15. Patrick van Passel, Sluiskil; 16. Ruud Zijlmans, Oud-Gastel; 17. John de Crom, Hoogerheide; 18. Cyriel Hoefnagels, Clinge; 19. Peter van de Klundert, Hooger heide; 20. Adrie de Maesschalck, Axel. (Door Peter de Jonge) PONT AUDEMER - Het zweet brak mecanicien Johnny Krijnen aan al le kanten uit. In de laatste beklim ming van de derde rit van de dames Tour de France was Petra de Bruin temidden van een peloton dames, die als dominostenen omver vielen, onderuit gegaan. Krijnen greep een nieuw wiel en wilde het achterpor tier van de ploegleiderswagen open duwen. Tevergeefs. De deur zat klem en was niet open te krij gen. In opperste paniek vloog bondscoach Rinus Verboom naar buiten, hielp Petra de Bruin op de fiets en duwde haar op gang. Een juiste ingreep, want twintig kilo meter later won ze de rit. Vreugde ondanks de valpartij, waarbij ze haar horloge verloor. Maar Petra de Bruin bleef bij de tijd en sloeg op het juiste moment toe. Een nieuw Nederlands succes. „Weer Oranje boven", lachte coach Verboom, „al moeten we oppassen dat we niet te vroeg juichen, want er komt natuurlijk toch een dag dat het ook eens mis gaat". Voorlopig echter smaakt de Oranje-brigade net als vorig jaar dagelijks het zoet der overwinning. Een resultaat van de voorbeeldige samenwerking, die ook gisteren weer Vruchten afwierp. „Ik heb dit aan de ploeg te danken", gaf Petra de Bruin ruiterlijk toe. „Er wordt geweldig goed samenge werkt". Dat moet ook wel nu is besloten geen afwachtende houding aan te nemen, maar zelf het gezicht van de wedstrijd te bepalen. „In de eerste rit hebben we de fout ge maakt dat we onze wedstrijd af stemden op de Francaise Longo. Daar zijn we mee in de fout gegaan. We moeten zelf aanvallen". Toch werd de finale van de rit tussen Fougéres en Pont Audemer, over iets meer dan 100 kilometer met vier colletjes van de derde categorie, geopend door de Britse Maria Blower. Hennie Top sprong er naar toe en Petra de Bruin bleef in het wiel van de Francasie Cécile Odin, die het gaatje dichtte. Gevie ren gingen ze op de aankomst af. „Ineens zag ik het bord driehonderd meter en ben ik maar gaan sprinten. Ik moest het wel doen, anders zou den we misschien nog verrast zijn", zei de winnares. Toch is het geen gemakkelijke dag geweest. „We hebben nogal wat aanvallen te verduren gehad", zei de bondscoach, vooral van de Fran sen. Die zijn net als de Verenigde Staten met twee ploegen vertegen woordigd. „Tbch", zei de leider van de nationale equipe, „wil ik niet zeggen dat ze doelbewust samen werken tegen ons". Het ontbreekt de concurrentie dus kennelijk nog aan koersinzicht en op dat punt spant Nederland de kroon. Heieen Hage bereikte in het geel de eerste rustdag, want meneer Levi- tan wil de dames niet over de kasseien van de Hel van het Noor den sturen. In Pont Audemer werd ze opgewacht door haar ouders. Die lieten twintig jaar geleden voor het eerst hun boerderij in Sint-Maar tensdijk in de steek: voor hun wiel rennende dochter Bella, een pio nierster van het Nederlandse da mesfietsen. Die had in eigen land niets meer te zoeken en wilde wed strijden gaan rijden in Frankrijk. Veertien dagen lang mocht ze er koersen in de Pyreneeën. Vader en moeder Hage raakten er verliefd op Frankrijk en brengen er sindsdien de vakantie door. Toeval („Het was al een jaar geleden ge pland") bracht hen gisteren in de buurt van de Tour de France Femi- nin. „Ik heb vandaag pas een krant te pakken kunnen krijgen. Een half uur voor de wedstrijd las ik dat onze Heieen de etappe had gewonnen en de trui droeg", vertelde pa Hage. Zijn vrouw kreeg de bloemen en onmiddellijk daarna vertrokken ze naar de camping. „We komen ver der niet meer kijken. Hoewel, mis schien in Parijs als ze daar in het geel aankomt. Niet dat we dat zo belangrijk vonden, hoor. Als ze naar een wedstrijd gaat krijgt ze altijd maar één opdracht: heel thuisko men". De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Frankrijk voor dames, een rit over 105,3 kilometer van Saint-Pier- re-sur-Dives naar Pont-Audemer, is: I. Petra de Bruin (Ned) 105,3 km in 2 uur 51 minuten en 17 seconden (met tijdver- goeding 2.51.02) gemiddelde snelheid 36,886 km/uur; 2. Cecile Odin (Fra) z.t. (met vergoeding 2.51.07); 3. Henny Top (Ned) z.t. (met vergoeding 2.51.12); 4. Maria Blower (GBr) op 3 seconden; 5. Jeannie Longo (Fra) op 5 seconden; 6. Valerie Simonnet (Fra); 7. Greta Fleerac- kers (Bel); 8. Catherine Swinnerton (GBr); 9. Ingrid Mekers (Bel); 10. Moni que de Bruin (Ned); 13. Petra Groen (Ned); 17. Heieen Hage (Ned); 53. Thea van Rijnsoever (Ned) allen in dezelfde tijd als Longo 1. Heieen Hage (Ned) 7 uur 24 minuten en 30 seconden 2. Laurie Lisnard (Fra B) op dertien seconden 3. Jeannie Longo (Fra A) op negentien seconden 4. Valerie Simmonet (Fra B) op 22 se conden 5. Henny Top (Ned) z.t. 6. Petra de Bruin (Ned) op 28 seconden 7. Cecile Odin (Fra A) op 30 seconden 8. Thea van Rijnsoever (Ned) z.t. 9. Kelly-Ann Way (Can) op 38 seconden 10. Mandy Jones (GBr) op 40 seconden II. Monique de Bruin (Ned) op 41 secon den 54. Petra Groen (Ned) op 1.00. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 16