Kapers onherkenbaar Nijlpaard-baby EG-conferentie loopt vast op hervormingen Belgen helpen bij vlucht van Greenpeaceschip Sirius ONTKNOPING NA ONZEKER WEEKEINDE de PZC vandaag Ontknoping DRIE LANDEN TEGEN NIEUWE TOP VIA KREEKRAKSLUIS NAAR AMSTERDAM Voorvechter Stemming Ontploffing in Nederlandse kampeerbus Verrassing Record Succes Proloog Eindschot Later opklaringen Ï28e jaargang no. 152 Maandag 1 juli 1985 TEL AVIV/FRANKFORT - De 39 Amerikaanse gegijzelde vliegtuigpassagiers zijn na zestien angstige dagen, op weg naar huis. Vanochtend vroeg werden zij in een toestel van de Amerikaanse luchtmacht uit Damascus in Frankfort verwacht. De ex-gijzelaars zouden op de Westduitse luchthaven worden verwelkomd door de Amerikaanse vice-president George Bush en door hun familieleden. President Reagan noemde zondag de vrijlating „zeer welkom nieuws", maar verzekerde het Amerikaanse volk in een korte tv-toespraak dat pogingen nog zeven in Libanon ontvoerde Amerikanen vrij te krijgen met kracht worden voortgezet. „Wij doen geen concessies en sluiten geen overeenkomsten met terroristen. Wij zullen terugslaan in Libanon en elders", aldus Reagan. Eerst veel bewolking en af en toe regen. Later op de dag opklaringen. Maximum temperatuur 20 graden. De zuidwestelijke wind draait later naar west tot noordwest en is meest matig. Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 (Van onze correspondent Of Amerika ook inderdaad tot een wraakacties tegen de sji'ieten in Liba- gevangen sji'itische guerrillastrijders vergeldingsactie zal overgaan wilde non te ondernemen. Verder, zo be- in groepjes van 25 loslaten. Het vrijla- Reagan echter niet zeggen. Hij prees weerde Berri, zou Israël deze week de ten van de tijdens de Libanon-oorlog in de eerste plaats Syrië, maar ook Algerije, Jordanië en Saoedie-Arabië voor hunrol in de vrijlating van de Amerikanen. De president repte met geen woord over de vrijlating van de ruim 700 door Israël vastgehouden sji'ieten in ruil voor de vrijheid van de 39 Amerikanen. Na een weekeinde van tergende onze kerheid was zondagmiddag vanuit de Libanese hoofdstad Beiroet het kon vooi met alle gegijzelden onder de vlag van het Rode Kruis naar de Syrische hoofdstad Damascus ver trokken. Tegen de avond arriveerde de stoet bij het Sheraton-hotel. Daar gaf de woordvoerder van de gegijzel den, Allyn Conwell, een persconferen tie. „Wij zijn heel gelukkig hier met U in Damascsus te zijn", verklaarde Allyn Conwell die door de gijzelaars tot hun woordvoerder was gekozen. „Wij zijn er zeker van dat we nog steeds in Beiroet zouden zitten met een een onzekere toekomst voor ons, wanneer president Hafez Al-Assad er r iet was geweest", zei hij. Hij zei dat den golf van angst door het vliegtuig was gegaan toen het toestel op de 14de juni werd gekaapt en iedereen het bevel kreeg voorovergebogen te gaan zitten met het hoofd op de knieen. De gijzelaars gaven een van de be manningsleden die al kort na de ka ping was vrijgelaten, Uli Derickson, een staande ovatie. Zij plaatste zich tussen „moorddadige kapers" en pas sagiers, aldus Conwell, die er aan toevoegde dat Uli het leven van enke le mensen heeft gered. Applaus kre gen ook de functionarissen van het Rode Kruis die de gijzelaars naar Damascus hadden begeleid. Volgens het draaiboek dat destijds ook van toepassing was bij de vrijla ting van de Amerikanen die 444 da gen in de Iraanse hoofdstad Teheran gevangen waren gehouden, zullen de 'gegijzelden van Beiroet' eerst naar Wiesbaden worden gebracht voor een medisch onderzoek en ondervraging door de Amerikaanse geheime dienst. Dan pas wordt de ruim twee weken 'onderbroken' reis naar Amerika echt voortgezet. Sji'ieten-leider Nabih Berri zorgde op een persconferentie zondag aan het eind van de middag voor de ontkno ping. De Amerikanen hadden naar zijn zeggen aan president Assad van Syrië de garantie gegeven geen BEIROET - Met kappen over hun hoofd gaven twee van de oorspronke lijke kapers (foto) van de Amerikaan se Boeing op de luchthaven van Bei roet zondag een persconferentie waarop de vrijlating van de 39 gijze laars werd bevestigd. Een van de gemaskerde sji'itische moslims onder streepte de sleutelrol die de Syrische president Assad heeft gespeeld. gevangen genomen hoofdzakelijk sji'i tische vrijheidsstrijders was vanaf het begin een eis van de kapers geweest. Politieke waarnemers in Jeruzalem verwachten evenwel dat de weg is vrijgemaakt voor de groepsgewijze vrijlating van de gevangenen van At- lit, gevangenis nummer 6 in Galilea. Maar bevestiging daarvan van officië le zijde was gisteravond niet te krij gen. Israël wil niet toegeven dat via een compromis indirect aan de eis van de kapers wordt voldaan. Veracht wordt dat Israel vandaag in de loop van de dag zal bekendmaken wanneer deze sji'itische vrijheids strijders zullen worden vrijgelaten. Ingewijden zijn er van overtuigd dat het akkoord tussen Syrië en de Ver enigde Staten niet buiten Jeruzalem om tot stand heeft kunnen komen. Niettemin blijven zowel het Witte Huis in Washington als het kantoor van de Israëlische minister-president ontkennen dat er een verband bestaat tussen een 'eventuele' vrijlating van de sji'itische gevangenen en de vreed zame oplossing van de kaping. Volgens een overeenkomst tussen Sy rië en Amerika had de operatie 'Da mascus-Frankfort' al vrijdagavond uitgevoerd moeten worden. Maar er waren problemen ontstaan. Een felle toespraak van president Reagan vrij dagavond in Chicago, waar hij de kapers 'barbaren en moordenaars' noemde, interpreteerde de kapers als een aankondiging van een wraakoefe ning tegen hen. Bovendien kregen Berri en Assad het aan de stok met de achterban van de luchtpiraten, de extreem-religieuze Hezbollah-partij die in Libanon als de 'verlengde ar men' van Iran worden beschouwd. Vrijdag moesten bovendien de vier met 'joods klinkende' namen van de overige gegijzelden afgezonderde Amerikanen nog door de Hezbollah aan Berri worden overgedragen. (Zie ook pagina 4) AMSTERDAM (ANP) - Zondag heeft in de Amsterdamse dierentuin Artis een moeder-nijlpaard het leven geschonken aan een jong. Hoewel de kleine een uur na de geboorte al rustig in het water ronddartelde, werd het door de moeder toch snel de kant opgeduwd. Van onze verslaggever) MILAAN - De Europese topconferen tie van Milaan is vrijwel volledig mislukt. De regeringsleiders van de tien EG-lidstaten slaagden er zater dag niet in besluiten te nemen over Rellen na popconcert - Meer dan 200 mensen zijn dit weekeinde ge wond geraakt bij ernstige rellen in de Ierse hoofdstad Dublin na afloop van een concert door de popgroep U2. De ongeregeldheden in het centrum van de stad braken uit nadat 75.000 popliefhebbers van het concert terug keerden. Een aantal van hen begon de politie met stenen en flessen aan te vallen, winkelruiten in te gooien en te plunderen. Meer dan 50 mensen werden gearres teerd. IJMUIDEN (GPD) - Het actieschip Sirius van de milieuorganisatie Greenpeace heeft dit weekeinde me de dankzij de medewerking van een aantal Belgische havenfunctionaris sen kunnen ontsnappen uit de haven van Antwerpen. Tijdens het eerste deel van de nachtelijke vlucht bevonden zich aan boord van de Sirius drie Belgen die het vaartuig vanuit het havengebied via het Schelde-Rijnkanaal naar de Oosterschelde loodsten. De vlucht die zondagochtend klok slag twee uur begon, betekende het einde van een gedwongen verblijf in de haven van Antwerpen waar de Sirius op 4 mei, op verzoek van twee Belgische rederijen, aan de ketting werd gelegd. Het beslag volgde op acties van de Sirius tegen afvaldum- pingen op zee door rederijen die vol gens Greenpeace voor NL Chemicals Gent en het chemieconcern Bayer werken. Pas vijf uur na het plotselinge nachtelijke vertrek werd de rivierpoli tie van Antwerpen van de vlucht op de hoogte gebracht. Toen bevond de Sirius zich al op Nederlands vaarwa ter. Aan boord van het Greenpeace- vaartuig waren na de beslaglegging niet - zoals gebruikelijk - vitale on derdelen uit de stuurinrichting of van de motor weggenomen om het schip onklaar te maken. Het schip meerde omstreeks half ze ven onder grote belangstelling aan de Sumatrakade in Amsterdam. Direct na het vertrek uit de Antwerp se haven werd een begin gemaakt met het slopen van de mast om de (Slot zie pag. 3 kol. 2) De Sirius op de Oosterschelde op weg naar Amsterdam. de hervorming van de Europese Ge meenschap. Tegen de zin van Groot- Brittannië, Griekenland en Dene marken werd besloten - waarschijn lijk dit najaar nog - een nieuwe topconferentie te houden. De minis ters van buitenlandse zaken moeten over drie weken in Brussel proberen de scherven te lijmen. Maar de voor uitzichten voor die bijeenkomst wer den in Milaan algemeen slecht ge noemd. De regeringschefs hebben slechts summiere besluiten genomen over de technologische samenwerking in Eu ropa en de verbetering van de interne markt, maar die krijgen pas echt betekenis wanneer de organisatori sche problemen in de EG zijn opge lost. Minister-president Lubbers en minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek toonden zich zaterdag dan ook teleurgesteld over de schamele resul taten van de topconferentie. Volgens Lubbers is 'op zijn best een gelijk spel bereikt'. Van den Broek was minstens zo somber: 'Het doel was een kwalita tieve stap voorwaarts te zetten. Dat is niet gebeurd'. Volgens de bewinds man worden de ministers van buiten landse zaken nu 'belast met een zeer vaag en wankel geheel'. Nederland is met Italië en de andere Benelux-landen op de top de grote voorvechter geweest van besluitvor ming op dit moment, aldus Van den Broek. Centraal in de discussie stond de vraag of er een speciale regeringscon ferentie moet komen, waar beslist kan worden over de herziening van de uit 1958 daterende Europese verdragen. Daarbij ging het vooral om het af schaffen van het veto-recht, -- het stroomlijnen van de besluitvormings procedures en het vergroten van de invloed van het Europees Parlement en de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG. Volgens onder meer Nederland is het veto-recht, waarbij één land de be sluitvorming kan blokkeren, een sta- in-de-weg voor nauwere samenwer king in Europa op technologisch ge bied en bij het bewerkstelligen van de ene Europese interne markt. De twee daagse top is vrijwel geheel besteed aan de discussie over de zin van zo'n conferentie. Zaterdagmorgen liet de Italiaanse voorzitter van de top, premier Craxi, het aankomen op een soort stem ming. Groot-Brittannie, Griekenland en Denemarken bleven toen tegen een 'intergouvernementele conferen tie'. Volgens de Britse premier Margaret Thatcher is zo'n conferentie niet no dig, omdat over de interne markt en de technologische samenwerking ook zonder verdragswijziging beslist kan worden. 'Wij waren bereid daar nu beslissingen over te nemen', zei zij zaterdag. De speciale conferentie komt er nu toch, omdat daartoe zater dag bij gewone meerderheid kon wor den beslist. De ministers van buitenlandse zaken moeten nu op 22 en 23 juli proberen het alsnog eens te worden over de uitgangspunten voor zo'n conferentie. De drie tegenstemmers verklaarden overigens wel die conferentie te zullen bijwonen. Slechts op twee punten kwamen de regeringsleiders tot enige concrete be sluiten. Zij spraken zich unaniem uit voor een 'interne markt' in 1992, waar bij de handelsbelemmeringen aan de binnengrenzen van de EG vrijwel ge heel verdwijnen. Voorts werd in algemene termen steun uitgesproken voor het Franse 'Eureka'-plan voor technologische samenwerking in Europa. Over twee weken wordt in Parijs een bijeen komst gehouden van de ministers van onderzoek van de 10 lidstaten over de wijze waarop aan Eureka kan worden meegedaan. Philips Maresca rechts- tweede piloot van de gekaapte Amerikaanse Boeing - schudt de hand van een van de leden van de Amal-militie. Met de andere Amerikaanse gijzelaars verliet hij zondag het schoolplein in Beiroet, waar hij en zijn landgenoten bijeengebracht waren om naar Syrië te vertrekken. Verscheidene Amerikanen hebben zich lovend over de sji'itische Amal uitgelaten, omdat ze geloven door de mensen van sji'ietenleider Berri uit handen van meer extreme moslimstrijders te zijn 'gered'. SALZBURG (ANP) - Op de Tauernau- tobahn in Oostenrijk heeft zich zon dagmiddag een ontploffing voorge daan in een Nederlandse kampeer bus. De kampeerbus reed in zuidelij ke richting. De twee vrouwen en vier kinderen in de bus raakten allen gewond door de explosie, de kinderen, die achterin zaten, het zwaarst. De kinderen, in de leeftijd van twee tot zeven jaar, lie pen ernstige brandwonden op. Identificering van de slachtoffers was niet direct mogelijk, doordat alle do cumenten verbrandden. Uit papieren die verder in de bus werden gevonden kon worden afgeleid dat beide vrou wen, van rond de dertig jaar, uit Rijssen (Overijssel) kwamen. De Oostenrijkse politie had tot zon dagavond geen concrete aanwijzing voor de oorzaak van de ontploffing. Wel bleek de kampeerbus politie te zijn uitgerust met een gasinstallatie, zodat een defect in de gastoevoer de oorzaak van de explosie kan zijn geweest. Rudy Matthijs is tot dusver de grootste verrassing in de Tour de France. De Belgische coureur won de beslissende spurt in de beide weekeind-etappes vóór rassprinter Eric Vanderaerden. PAGINA 9 Ex-gijzelaars via Frankfort naar huis Maarten Ducrot De Middelburger Maarten Ducrot vestigde zaterdag bijna een record in de Tour de France. De Zeeuwse prof uit de ploeg van Jan Raas reed ruim 200 kilometer solo. Twintig kilometer voor de finish werd hij achterhaald door het peloton. PAGINA 9 Reagan en Gorbatsjov zijn het in beginsel eens over een top nog dit jaar. PAGINA 3 Hennie Top won zaterdag de pro loog van de Tour de Femme. Een dag later raakte zij haar leiderstrui kwijt. PAGINA 10 De Veerse Meerdagen zijn na een aarzelende start een succes geivor- den: het evenement trok ruim 70.000 bezoekers. PAGINA 5 Johan van der Velde won zaterdag de Ronde van Kruiningen voor be roepsrenners met een flitsend eind- schot. PAGINA 16 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 15 en 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1