Brinkman: in '87 derde tv-net ERUGTREKKING INVESTERINGEN M/EEK-UIT \NEEK-IN t EG-top nog verdeeld over besluitvorming Amerikaanse gijzelaars mogelijk naar Syrië vandaag Bernhard 74 jaar VO W-geld Lozingen MOGELIJK NIEUWE BIJEENKOMST Eureka nü minder dan de halve prijs MM Middelburg - Markt 45 NrCI.^ M MM (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 MM uKM M. donderdag koopavond tot 21.00 uur Nederzetting uit Bronzen Tijdperk ontdekt Politie vindt explosieven IRA Geweld op de voetbalvelden aan banden Later opklaringen E28e jaargang no. 151 zaterdag 29 juni 1985 Eerst regenachtig, vanmiddag opkla ringen en overwegend droog. Maxi mum temperatuur zeventien graden. De krachtige westenwind neemt later af- Westhavendijk15Q.(3oes. lel.0TI00-20*4<40 DEN HAAG (ANP) - Minister Brink- nan van WVC wil het groene licht keven voor Nederland 3. Het derde ptionale tv-net kan medio 1987 van jstart gaan, wanneer de benodigde technische voorzieningen ervoor ge- Jreed zijn. De instelling van Neder land 3 mag geen verhoging van de lumroepbijdrage tot gevolg hebben. |Dat is de kern van een voorstel van de ninister, dat waarschijnlijk volgende week vrijdag in de ministerraad zal worden behandeld. Dat heeft een woordvoerder van WVC vrijdag desge vraagd meegedeeld. Het principe-besluit om met Neder land 3 te beginnen zou oorspronkelijk gisteren in de ministerraad worden behandeld, maar dit is een week opge schoven. Dit uitstel heeft niet als achtergrond dat er binnen het kabi net nog problemen zijn over Neder land 3, aldus de woordvoerder. Het derde nationale tv-net zal worden gefinancierd uit de invoering van 'zwevende' STER-blokken (niet alleen voor en na het Journaal, maar ook tussen de andere programma's door) op Nederland 1 en 2. De regering heeft veel moeite gehad met een besluit tot instelling van Nederland 3, met name vanwege de extra kosten die het met zich mee zou brengen. Nederland 3 moet de omroepen de mogelijkheid geven om beter te con curreren tegen de oprukkende com merciële televisie. Het derde net is bestemd voor de NOS en de omroep- gemachtigden zonder leden, zoals de IKON, Teleac en dergelijke. De zend tijd die hierdoor vrijkomt op Neder land 1 en 2 zal onder Avro, Tros, Veronica, KRO, Vara, NCRVJVPRO en EO worden verdeeld. Kerken Zuid-Afrika kragen om sancties (Van onze correspondent) [JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC heeft vrijdag op haar [jaarvergadering in Johannesburg opgeroepen tot terugtrekking van investeringen in Zuid-Afrika. Het was de eerste keer dat de SACC openlijk en concreet oproept tot economische sancties om daarmee een einde te maken aan de apartheid. Iln de historische resolutie wordt op geroepen tot „desinvesteringen en [soortgelijke economische druk, ten- einde de Zuidafrikaanse regering met [vreedzame middelen te dwingen tot [de noodzakelijke fundamentele ver anderingen". Voorts roept de resolu tie de kerken in andere landen op te [bevorderen dat „effectieve economi sche druk" wordt uitgeoefend om Zuid-Afrika te beïnvloeden in de rich ting van „rechtvaardigheid en vrede". De Zuidafrikaanse kerken wordt ge vraagd hun economische deelnemin gen in „onderdrukkende organisa ties" terug te trekken en te herinves- I teren in alternatieve economische systemen. |Met de oproep riskeren de kerken strafmaatregelen van de kant van het I apartheidsregiem. Het is in Zuid-Afri- PZC Gedeputeerde staten van Zee land willen ruim 2 miljoen 'VOW-geld' voor incidentele zaken bestemmen. PAGINA 7 BeLgie neemt het voortouw op milieugebied: eind 1987 zijn de lozingen van titaandioxyde in de Noordzee verboden. PAGINA 11 Drummen uit slavernij: Han Bennink en Nieuwe Muziek; Letters Letteren: de poëzie van Leo Vroman, een 'nieuwe' Le Roy Ladurie en wat snip pers tussen de rivieren; de Val en Knal van Antwerpen: vier honderd jaar historie; radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 20 en 21 Aardappelen in het groot: de keiharde overname van de N.V. Bathpolders; Greenpeace vreest nieuw offensief van de zeehondenslachters; Van Kongo tot Zaïre, 20 jaar onaf hankelijkheid en terreur; Goe- se bowlers op Europees ni veau; Geheime krachten bij de TT. PAGINA 23, 25, 27 en 29 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 8, 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 ka bij de wet verboden zich openlijk uit te spreken voor desinvestering. Secretaris-generaal Beyers Naudé zei dat de SACC ook zal oproepen tot militaire dienstweigering, Beyers Naudé, die eerder deze maand in Nederland was, is teleurgesteld over het standpunt van de Nederland se regering die eenzijdige sancties tegen Pretoria afwijst. Hij is van me ning dat alleen met concrete stappen zoals een investeringstop een einde kan worden gemaakt aan de apart heid in Zuid-Afrika. De secretaris-generaal van de SACC onthulde dat hij vlak voor de vergade ring begon bezoek kreeg van twee officieren van de veiligheidspolitie. Deze overhandigden hem, namens de Zuidafrikaanse minister van justitie, Louis le Grange, „een vriendelijke boodschap", waarin de dominee wort gewaarschuwd, dat zijn oproep tot burgerlijke ongehoorzaamheid „kan leiden tot illegaliteit, losbandigheid, een confrontatie met de autoriteiten en geweld". Ondanks deze waarschuwing herhaal de de SACC een eerdere oproep voor een „dag van gebed om een einde te maken aan het onrechtvaardig be wind in Zuid-Afrika". Deze oproep werd twee weken gejeden reeds ge daan door dominee Allan Boesak en stuitte toen op bezwaren bij een aan tal geestelijken binnen de SACC. Een motie van afkeuring jegens deze laat- sten werd evenwel verworpen. Volgens de werkgroep Kairos in Utrecht die zich inzet voor beëindi ging van de apartheid in Zuid-Afrika Prins Bernhard viert vandaag zijn 74e verjaardag betekent de uitspraak van de Zuid afrikaanse raad van kerken ook een veroordeling van de weigering van de Nederlandse regering om enige effec tieve maatregel te treffen op het ge bied van economische sancties. Minister Van den Broek van buiten landse zaken vindt economische sancties tegen Zuid-Afrika alleen zin vol als die in internationaal verband worden genomen. Eenzijdige stappen wijst de minister van de hand omdat deze niet effectief zijn. DEN HAAG (GPD) - De mannequins Hani (links) en Ati, uit Jakarta, hebben gisteren in de Haagse Houtrusthallen creaties geshowd van de Indonesische ontwerper Ramli, die zich heeft laten inspireren door een bezoek dat hij vorig jaar aan Volendam bracht. In Den Haag is vrijdag de 27ste Pasar Malam Besar geopend door minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking). Op deze Indische beurs wordt ook de Soesoehoenan (vorst) van Solo, Pakoe Boewono de Twaalfde, verwacht. De vier dochters van deze Javaanse vorst zullen op de Pasar Malam enkele zelden voor Europees publiek uitgevoerde hofdansen uitvoeren. Naast de creaties van Ramli zal ook traditionele kledij te zien zijn. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Vermoedelijk worden de in Beiroet gegijzelde Amerikanen nog dit weekeinde naar de Syrische hoofdstad Damascus overgebracht, zo meldden waarnemers in het Mid den-Oosten vrijdagavond. Aanvanke lijk was er door de VS met Amal- leider Nabib Berri - die bemiddelt in deze zaak - overleg gevoerd om de nu al 15 dagen gevangen gehouden vlieg tuigpassagiers van het gekaapte TWA-toestel naar de Franse of de Zwitserse ambassade over te bren gen. Daar zou de door de kapers geëiste vrijlating van ruim 700 door Israël gevangen gehouden sji'itische guerril la's kunnen worden afgewacht. Volgens ingewijden in Beiroet bracht sji'iten-leider Berri de afgelopen da gen echter twee keer een geheim bezoek aan Syrië voor besprekingen met president Assad. Gelijktijdig hield Berri contact met de Europese diplomaten in Beiroet en de regering in Washington. De Amal-militie is van plan weer een Amerikaanse gijzelaar vrij te laten als zijn gezondheidstoestand slecht blijkt te zijn. Ondanks berichten waarin melding werd gemaakt van de vrijlating van de 57-jarige Simon Grossmayer waren er gisteravond geen tekenen dat de Amerikaan ook daadwerkelijk in vrij heid is gesteld. Grossmayer, die op één long leeft, zou nog een nader onderzoek moeten ondergaan voor hij vrijgelaten wordt, zo werd uit Beiroet vernomen. Afgelopen woensdag werd een gijze laar vrijgelaten met hartproblemen en hoge bloeddruk. MILAAN (ANP) Aan het einde van de eerste dag van de Europese top conferentie in Milaan was vrijdag nog onduidelijk wat het overleg van de staats- en regeringsleiders zou opleveren. De meningsverschillen die aan de dag traden waren echter van dien aard, dat een beslissing over een „kwalitatieve sprong voor waarts" bij de besluitvorming in de EG vrijwel onmogelijk moet worden geacht. „De zaak is nog open", aldus premier Lubbers. „Iedereen dringt aan op verbetering van de besluitvorming. Maar van de oude zes lidstaten van de Gemeen schap gaan Italië en de Benelux- landen het verst met de stelling dat men het niet alleen kan laten bij een Zoekactie gestaakt De konink lijke marine heeft vrijdagmorgen de zoekactie gestaakt naar een over boord geslagen opvarende van de vissersboot Harlingen 26 in de Wad denzee op 4 mijl ten noordoosten van Texel. De man, J. Plas uit Harlingen, is niet gevonden. De tweede 25-jarige opvarende G. Teerling uit Harlingen van het schip werd donderdagavond levend uit het water opgepikt. zich beter gedragen onder het huidige verdrag". De premier zei te verwachten dat de voorzitter van de Europese Commis sie, Jacques Delors, vandaag de laatste dag van de top zal proberen de staats- en regeringleiders te bewe gen tot een buitengewone bijeen komst over deze geschilpunten. De staats- en regeringsleiders van de tien zijn het er vrijdag wel over eens geworden dat er, waarschijnlijk in juli, een conferentie komt waar het Franse „Eurekaproject" zal worden besproken. Dat wil overigens op zich zelf nog niet zeggen dat de tien EG-landen het over dit project al geheel eens zijn. Naar Nederlandse opvattingen is be tere besluitvorming binnen de ge meenschap nodig om de belemmerin gen voor de handel tussen de EG- landen onderling weg te nemen, met andere woorden om een echte ge meenschappelijke markt te vormen. Ook de samenwerking op het gebied van de moderne technologie kan zon der zo'n echte gemeenschappelijke markt niet van de grond komen. De Europese Commissie heeft zowel over deze zogenaamde voltooiing van de interne markt als over de vorming van een technologisch Europa grote pakketten voorstellen geformuleerd. Deze voorstellen, en de conclusies die de Italiaanse voorzitter van de top, premier Bettino Craxi, Uit de discus sie van vrijdag zal trekken, zullen vandaag worden besproken. De kleinere EG-landen toonden zich overigens aan het begin van de top conferentie enigszins geïrriteerd over het feit dat zij door West-Duits- land en Frankrijk erg laat geïnfor meerd werden over het plan van beide landen voor een politiek Europese Unie. Advertentie I modieuze leder fantasie-pump met open teen. In wit en blauw. Perfekte pasvorm. 1 Maten 36 - 41 Winkelprijs 59.95 i alléén vandaag i QB i SINT-MAARTENSDIJK Prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhove brachten gisteren een bezoek aan Sint-Maartensdijk, dat in het teken staat van de viering van 500 jaar smalstadsrechten. In gezelschap van commissaris van de koningin, dr C. Boertien en zijn echtgenote (links op de fotobrachten zij een genoeglijke tijd door met het kijken naar verschillende wedstrijden ringsteken. De prinses en haar gevolg bezochten overigens allerlei feestelijke activiteiten in de jubilerende gemeente. Voor zij in Sint-Maartensdijk aankwamen, hadden prinses Margriet en haar man een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans gebracht. (Zie ook pagina 7) LONDEN DP A- Britse oudheidkun digen hebben in de buurt van de Oost-Engelse stad Peterborough voor treffelijk geconserveerde resten van een nederzetting uit het Bronzen Tijd perk gevonden. Het betreft een voorhistorische vesti ging van ongeveer 8.000 vierkante meter, die waarschijnlijk omtrent het jaar 660 voor Christus werd gesticht en die sinds honderden jaren*onder een veenlaag schuilging. Om deze reden is volgens de archeologen een houten gebouw buitengewoon goed bewaard gebleven. De deskundigen waren op het spoor van de nederzetting gekomen toen zij negen meter onder de resten van een oude Romeinse straat in de buurt van de stroom de Nene vermolmd hout aantroffen. In de loop van de twee jaar durende afgravingen vonden zij bouwresten van de voorhistorische nederzetting. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse politie heeft gisteren in een huis in Glasgow een hoeveelheid explosieven gevonden. Het gaat daarbij vrijwel zeker om een opslagplaats van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Vijftig gezinnen werden geëvacueerd terwijl de politie het huis, in een wijk in het zuiden van Glasgow, binnen ging. Eerder deze week had de politie in hetzelfde gebouw al een verdacht pakje weggehaald. In de buurt van het huis arresteerde de politie het afgelopen weekeinde acht mensen die worden verdacht van lidmaatschap van de IRA. Zij worden ervan verdacht plannen te hebben uitgewerkt om in hotels in twaalf Engelse badplaatsen tijdbommen te plaatsen. Het totaal aantal arrestaties is inmid dels opgelopen tot 17. Over geweld op de voet balvelden is het laatste woord nog niet gesproken. De samenleving heeft op dit gebied te maken met een fenomeen dat zich moeilijk zal laten intomen. Voetbal is oorlog, stelde de succesvolle voetbaltrainer Rinus Mi- chels jaren geleden al vast. Oorlog op het veld en oorlog daarbuiten. De afgelopen jaren hebben hem meer dan gelijk gegeven: de spelverruwing van 'de sport der sporten' heeft de grenzen van wederzijds fatsoen en respect al lang overschreden en een deel van de voetbalsupporters is meer geïnteres seerd in rellen rond het voetbal dan in de wedstrijd zelf. Het drama in het Brusselse Heizelstadium was nodig om de verantwoordelijke sportorgani saties en mede-verantwoordelijke overheden uit hun stoel te krijgen. Jarenlang is gesproken over maatre gelen om het voetbalvandalisme te beteugelen. Op beperkte schaal werd enig succes geboekt, maar van een gerichte aanpak van de uitwassen op en rond de voetbalvelden was geen sprake. Na de gewelddadigheden in het Heizelstadion waar achtendertig doden achterbleven, hebben de Euro pese sportministers verregaande maatregelen aangekondigd ter voor koming van geweld in voetbalsta dions. Te laat voor de 38 slachtoffers van Brussel, maar mogelijk juist op tijd om het voetbal in Europa als sport met een hoge recreatieve waar de te behouden. Heizel-Brussel heeft geleerd wat er allemaal fout kan gaan als sport bestuurders en overheden langs el kaar heenwerken. De parlementaire onderzoekscommissie van de Belgen heeft het falen van zowel sportbe stuurders als overheid en in het ver lengde daarvan de hulpinstanties on barmhartig blootgelegd. Jarenlang is gesproken over geweld op en langs de sportvelden, met name bij voetbal. Het valt niet te ontkennen dat indivi duele sportbestuurders, beheerders van sportaccommodaties, in nauwe samenspraak met de politie en de plaatselijke overheden op de beperkte schaal de verloedering hebben aange pakt. Het bleek veelal dweilen met open kraan: elk sportweekend trok ken op rellen beluste zogeheten sup porters erop uit om de stadions, soms hele steden, onveilig te maken. Met een gerichte aanpak beogen de Euro pese sportministers een einde te ma ken aan een vorm van criminaliteit, die zich als een olievlek over de gehele wereld heeft verspreid. Opvallend is dat in de reeks van maatregelen de strijd tegen alcoholmisbruik zo na drukkelijk domineert. Het blijken vooral dronken 'supporters' te zijn, die los van alle remmen, geen enkele maat weten te houden. In dit opzicht gaan de Engelsen, die de last van het Heizel-drama met zich meedragen, het verst. In de stadions komt een volledig verbod op gebruik en ver koop van alcohol. De overige Europe se landen denken in dit opzicht libera ler: wél een verscherpte controle, maar vooralsnog geen 'drooglegging'. Dat de Europese ministers nauwe lijks een maand na de gruwelijke gebeurtenissen in het Brusselse Hei zelstadion al een oplossing aandra gen, wijst op de ernst van de zaak. Dit keer geen studies en rapporten, die jarenlang duren, maar snelle en naar mag worden gehoopt doeltreffende maatregelen, die al dit seizoen van kracht moeten worden. De ministers stonden overigens niet tegenover een nieuw fenomeen. Er wordt al jaren lang gepraat en er zijn al vele rappor ten geschreven en studies gemaakt over geweld op en rond de sportvel den. Voor de sportministers heeft Hei zei duidelijk een schokwerking gehad. In hoeverre nu sprake is van een afgewogen oordeel zal de toekomst snel leren. Vast staat in elk geval dat maatregelen niet konden uitblijven. Met name de Engelse voetbalclubs moeten zwaar betalen voor de gebeur tenissen in Brussel. Zij zijn in de ogen van de hele wereld de grote boosdoe ners. Immers, het waren Liverpool- supporters die verantwoordelijk wa ren voor het Heizel-drama en het waren óók daarvoor telkens weer En gelse fans die het vasteland terrori seerden. De uitsluiting door de UEFA van alle Engelse clubs voor wedstrij den buiten Engeland is meer een emotionele beslissing dan dat sprake is van een rationele benadering. Nu lijden de goeden onder de kwaden. Dat is jammer, want het Engelse voetbal met zijn geheel eigen stijl en inhoud heeft veel bijgedragen aan de ontwikkeling van deze sport in de rest van Europa. Nog altijd behoren En gelse elftallen tot de meest gewaar deerde tegenstanders op de Europese velden. Na het drama in het Heizelstg- dion moest echter een zondebok wor den gevonden. Met de hun kenmer kende flegmatieke aard schikken de Engelsen zich in hun lot. Zij willen daarmee vooral tot uitdrukking bren gen dat Brussel geen op zich zelf staand incident is, maar een tragische gebeurtenis waarvoor zij de volle ver antwoordelijkheid aanvaarden. Een houding die waardering verdient. Dim Burgemeester Groningen Mr A.A.M.F. Staatsen uit Den Haag is met ingang van 16 augustus benoemd tot burgemeester van Groningen. Staatsen (42) is lid van de PvdA. Hij is thans directeur-generaal Binnenlands Bestuur van het ministerie van Bin nenlandse Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1