er in Terneuzen echt van alles te doen PROMOTIE het water op met de De Rooytjes WAT MED WARSZIT IS EEN STUKJE ERKENNING PZC/streek begroting wout bareman Promenade Sint-Albert Kosten Reacties IRIJDAG 28 JUNI 1985 HAVENFEESTEN '"Vtto Vosveld eindelijk in z'n element. Na jaren smeken, bidden en meer van dergelijke ^activiteiten is alles plotsklaps anders. Hij heeft de dagen nog meegemaakt, dat het stuur van de VVV-Terneuzen zich het hoofd brak over de toekomst van de Havenfeesten, en tot op dat moment jaarlijks terugkerend evenement. Maar een paar jaar terug was het eld op. De VVV zat slecht bij kas en zag geen kans meer de Havenfeesten op het programma handhaven. Toen trad een groepje 'havenbaronnen' op als reddende engel. Ze tastten in de uidel en de feesten waren gered. Vrijdag, zaterdag en zondag staan ze andermaal op het rogramma. Ja, nu wordt zelfs het eerste lustrum gevierd, n ziet, de belangstelling voor het we ditmaal veel waarde aan die rond- ele gebeuren is plotseling enorm, losveld, in het dagelijks leven voor- hter van de gemeente Terneuzen en aarnaast als VVV-bestuurder coördi- ator van de Havenfeesten: „Het is iuidelijk dat wij best een extra tintje ilden geven aan de viering van dat erste lustrum. Maar het zou overdre- en zijn aan te nemen dat al die extra «langstelling van instellingen en or- anisaties om mee te werken aan de esten te maken heeft met dat lus- um, De mensen staan daar vermoe- elijk niet zo bij stil. Nee, ik denk erder dat het iets anders is; zo'n venement moet groeien. Iedereen eeft inmiddels wel gemerkt dat die avenfeesten toch van enige beteke- s zijn. Kijk naar het verleden. Toen slecht bij kas zaten en we de tiviteiten moesten terugdraaien, lieven de mensen in groten getale omen. Die Havenfeesten bleken een ekpleister". 'olgens Vosveld hebben de Terneuze- iren eerst even de kat uit de boom keken („Zo reageren ze in deze regio i eenmaal") om vervolgens, toen Heek dat het allemaal wel goed zat, ol enthousiasme in te haken. De )ördinator: „Het is opvallend hoe- eel aanmeldingen we voor alle moge- ïjke zaken krijgen. Vroeger moest je ht smeken om sponsors te krijgen, lu hebben we bij wijze van spreken jna een wachtlijst moeten opstellen, leem die roeiwedstrijden. Vorig jaar g maar acht deelnemende ploegen, lit jaar zestien. Het aantal kraampjes an de veerhaven is enorm uitgebreid. Ie hebben zelfs middenstanders moe- Ti afwijzen". osveld kent het verhaal. „Ja, Ter- euzenaren roepen altijd dat er hier o weinig is te doen. Maar als ik de ïenementenkalender bekijk, waag ik iat tegen te spreken. Dat ding beslaat instens twee pagina's. Er is in Ter- uzen echt van alles te doen. En dan en ik er best trots op dat die Haven sten zo langzamerhand met het icheldejazzfestival tot de toppers jnnen worden gerekend. De formule aal natuurlijk ontzettend aan: varen net een bootje. Daarop is iedereen ek". begroting van de Havenfeesten eemt zo langzamerhand indrukwek- ende vormen aan. Vosveld gaat uit an een totaalbedrag van een kleine O.OOO gulden. Het geraamde tekort is ijna een kwart van dat bedrag, laar dat heeft de VVV er (in het ader van de promotie van Terneu- n) best voor over. De buidel is nslotte weer wat beter gevuld en aarnaast staat ook de Maritieme ereniging garant voor een deel van et geraamde tekort, erneuzen-promotie. Vosveld: „Ter- uzen krijgt natuurlijk, mede dank- j dit soort activiteiten, steeds meer ekendheid in den lande. Maar écht erkopen doen we ons produkt die aven, met al z'n bijzonderheden atuurlijk nog niet optimaal. Die ha- ens.... zelfs de eigen bevolking weet weinig van. Daarom ook hechten vaarten op zaterdag over het Kanaal Gent-Terneuzen. Op de verschillende boten wordt een duidelijk verhaal verteld over de haven en alle bijkom stigheden". De belangstelling voor de Havenfees ten nam de afgelopen weken onver wachte vormen aan. De TROS-televi- sie maakt sfeerbeelden en bovendien werd Vosveld bijna onder de voet schikken de organisatoren sowieso over een groep van 25 vrijwilligers. Daarnaast is er het organiserend co mité (acht man), dat ook kan rekenen op de steun van tien man van de reddingsbrigade en zes medewerkers van het Rode Kruis. In totaal is er zeker een man of vijftig bij de organi satie betrokken. Voor het eerst zijn er ook op vrijdag al activiteiten. Burgemeester C. Ocke- loen opent de vijfde Havenfeesten vrijdagavond (vanavond) om zeven uur. Dat gebeurt traditiegetrouw op spectaculaire wijze. Eén ding wil Vos veld niet onvermeld laten: de mede werking van horeca en middenstand. De Stichting Noordstraatpromenade en de ondernemers in de Axelsestraat en omgeving ontplooien de nodige activiteiten. De middenstanders in de Noordstraat en omgeving openen zelfs 's zondagsmiddags hun deuren. En dat is voor Terneuzen een unicum. Vosveld: „Samen doen we nu heel nadrukkelijk aan Terneuzen-promo- tie. Het is fijn dat het zó kan; zo hoort het gewoon". Havenfeesten '84 Kat uit de boom kijken gelopen door Nederlandse en Belgi sche journalisten. Maar ook de hele organisatie slokt hem op. Dankzij Scouting Terneuzen en Sluiskil be- Vrijdag 28 juni: 18.30 uur: Samenkomst genodigden en andere belangstellenden in de feesttent. Toespraak burgemeester C. Ockeloen. Optreden muziekkorps (feesttent en binnenstad). 18.55-19.15 uur: Demonstratie stunt- vliegen boven haven en Westerschel- de. 19.15 uur: Stuntvliegen wordt beëin digd met het afwerpen van de VW- vlag boven het feestterrein (parachu te). Burgemeester Ockeloen hijst de VVV-vlag, waarmee de Havenfeesten geopend zijn. 19.30 uur: Aanvang rondvaarten (Ver enigde Bootlieden en twee garnalen- schepen De Rooy). Aanvang touw trekwedstrijden (buiten of binnen). 22.00 uur: Prijsuitreiking touwtrek wedstrijden. Gezellig samenzijn in de feesttent, met muziek van De Tel- stars. Hele avond: Koopavond in Terneu zen, feestelijke activiteiten in de Axel sestraat, Noordstraat en Nieuwstraat. Orkesten in diverse café's. Zaterdag 29 juni Hele dag: Activiteiten in de Nieuw straat, Korte Kerkstraat, Noordstraat en omgeving en de Axelsestraat. In de Axelsestraat: vlaggen, muziek, ver koopstands. In de Nieuwstraat en Korte Kerkstraat: een bijzondere markt met een maritiem karakter, terrasjes in de directe nabijheid van bars en café's. 10.30 uur: Aanvang activiteiten in de havens. Rondvaarten op het Kanaal (vertrek vanaf 't Schuttershof) en op de Westerschelde (vertrek vanaf de ponton, nabij het feestterrein). 10.30- 12.00 uur: Ground-air-show met het Pepsi-para-team (Pepsi-proef, rond gang met speciale geluidswagen door regio, tekenwedstrijd voor de jeugd, mini-springtoren voor de jeugd, spring-luchtkussen, lanceringraket ten). Zeilwedstrijd op de Westerschel de (Hoedekenskerke-race). Optreden diverse muziekkorpsen in de binnen stad (Axelsestraat, Noordstraat, Nieuwstraat), op het feestterrein, op de muziekkiosk en meevarend met schepen. 14.30-16.30 uur: Behendigheidswed strijden met vorkheftrucks (deelne mers: havenbedrijven). otto bosveld Ze doen al vijf jaar mee. Want wat zouden de Havenfeesten in Terneuzen zijn zonder de 'De Rooytjes'? „Ach", zegt Freddie de Rooy (29), „we doen het omdat het een stukje Terneuzen-promotie is. En het is natuurlijk wel leuk om met de mensen wat rond te varen. Zien ze de hele zaak eens van een heel andere kant". Freddie vaart met het vissersschip 'NZ 12' (de 'Elly', genoemd naar z'n vrouw). Hij vaart samen met z'n broer Werner. En z'n vader vaart rond met de 'NZ 21', ook al gespecialiseerd in de garnalenvangst. De familie De Rooy is een naam in de Zeeuws-Vlaamse visserijwereld. Afkomstig van Paal streken ze al weer tientallen jaren geleden neer in Terneuzen. Vis van Camiel de Rooy was een begrip. Een vissersge slacht dus. Freddie: „Ja, vanaf m'n twaalfde jaar heb ik in de visserij meegedraaid. Ik werk nu zes jaar voor mezelf. Ik heb het nog een tijdje op een andere manier gepro beerd. In de baggerwereld. Maar dat was ik dus na een paar maanden beu. Dan zag ik zo'n vissersscheepje varen en dan dacht ik: zat ik daar maar op". De verdiensten waren zeker in het begin van de jaren tachtig niet om over naar huis te schrijven. Bovendien schortte er nogal eens wat aan de kwaliteit van de Wester- scheldegarnaal. Om de continuïteit van het bedrijf veilig te stellen, gingen de 'De Rooytjes' in zee met de plaatselijke VVV. Rondvaarten dus, maar ook vistochten met maxi maal vijftien personen. In de rustige tijd bleek dat een welkome aanvul ling van het wisselvallige inkomen. Freddie: „Met die pleziertochten want zo noem ik dat was je in ieder geval verzekerd van een vast bedrag. En dat is natuurlijk altijd meegenomen". Inmiddels zijn die tochten een be grip. Vooral Belgen maken er veel vuldig gebruik van. „Maar", zegt Freddie de Rooy, „de mensen zijn steeds minder content. Ze betalen vijfhonderd gulden voor een tochtje met maximaal vijftien man, maar dan willen ze dat geld ook wel weer graag terugverdienen met een zooitje garnalen. En ach, dan doe je nog maar eens een extra sleepje". De familie kent sedert twee jaar overigens weer betere tijden. De aanvoer (via de vismijn in Breskens) is goed en de kwaliteit van het geleverde produkt wordt steeds be ter. Freddie de Rooy: „Het is trou wens toch opvallendtien jaar geleden had je geen spierinkje in je netten; tegenwoordig zitten ze er weer met dertig tegelijk in. Trou wens, jaren achtereen zag je geen 'klakkers' aan de dijk; tegenwoor dig zitten ze er weer overal. Dat is een goed teken". Iedere dag vaart De Rooy met z'n 'Elly' uit. Voornamelijk nachtwerk. Tijdens de Havenfeesten vaart hij rond. Met toeristen. En met gasten van 'De Zonnebloem'. „Toch wel leuk werk, ja", geeft hij toe. En een stukje Terneuzen-promotie dus. 17.00 uur: Prijsuitreiking wedstrijden vorkheftrucks in de feesttent. Beëin digen rondvaarten op het Kanaal en op de Westerschelde. Vanaf 20.00 uur: Gezellig samenzijn met muziek van De Telstars. 20.30 uur: Prijsuitreiking zeilwedstrijd in de feesttent. Hele avond: Gezellige muziek in di verse café's in Terneuzen. Zondag 30 juni: 11.00-12.00 uur: Mogelijkheid tot oefe nen voor de deelnemers aan de roei wedstrijden. 13.00 uur: Aanvang activiteiten (óók van horeca en middenstand). Rond vaarten (alleen op de Westerschelde). Diverse muziekkorpsen. 13.30 uur: Grote vlootschouw op de Westerschelde met deelname van tientallen jachten, sleepboten en di verse schepen van de beroepsvaart. 14.30 uur: Roeiwedstrijden in de voor malige veerhaven (deelnemers: teams van bedrijven en instellingen). 16.30 uur: Prijsuitreiking roeiwed strijden in de feesttent. 17.00 uur: Afsluiting Terneuzense Ha venfeesten met een spectaculaire blusdemonstratie van de blusboten van de sleepdiensten. Vanaf 13.00 uur: Winkels geopend in de Noordstraat en omgeving. Delica- tessenmiddag in de Nieuwstraat en de Korte Kerkstraat (met wedstrijd kou- de-schotel maken, proeven door de bezoekers). Van vrijdagavond tot en met zondag middag: Diverse muziekgroepen in de Noord straat/markt. Doorlopende expositie van oude fototoestellen en oude film apparatuur bij fotohandel Wim Sin- ke, ingericht door de heer J. van Delft uit Axel. Vrijdag 28 juni: 19.00-21.00 uur: Broodzaagwedstrijd in de Noordstraat nabij de Graan- beurs. Zaterdag 29 juni: 14.00-17.00 uur: Diverse optredens van de Friese klederdrachtdansgroep 'Tjongerkotsploech' uit Heerenveen. 15.00-16.00 uur: Uitleg over de Axelse klederdracht door de Klederdracht- groep Axel nabij de Graanbeurs. Zondag 30 juni: Winkels open van 13.00 tot 17.00 uur. 13.00-17.00 uur Diverse optredens van expressiegroep 'Vredon' uit Aalst met een vendelzwaaiersgroep. 13.00-17.00 uur. Diverse kramen met kunstenaars in de Noordstraat. Goo chelen. 14.00-17.00 uur: Diverse optredens van de volksdansgroep De Grutmolen uit Sas van Gent. 14.00-16.00 uur: Judodemonstratie door sportschool Delta onder leiding van Staf de Moor. 15.00 uur: Trekking van de braderie actie: 36 busreizen voor twee perso nen worden verloot. Trekking door wethouder J. van Rooijen. 14.00-17.00 uur: Zuid-Amerikaanse band op podium nabij Porgy Bess. 13.00-17.00 uur Opvoering van 'Was sen' door mime-theatergroep uit Gent, nabij de Hema. Dierenpark Ik wil het niet allemaal op de f/ gemeente steken. Want ik ben geen vrager. Maar wat mij vooral dwars zit is het stukje erkenning. Zelfs dat is er de laatste jaren niet meer bij. In het begin kreeg ik nog wel eens een cadeau-bon. Daar kocht ik dan een paar klompen voor, want die verslijt je met dit werk. Na enkele jaren was het alleen maar een be dankbriefje, en nu de laatste paar jaar zelfs geen briefje meer. Gewoon een stukje papier, dat zou toch wel fijn zijn". Jan Timmerman (53) uit Sas van Gent heeft het er tamelijk moeilijk mee. Zes jaar geleden is hij gestart met het beheren en onderhouden van de dierenweide in de wijk Sint- Albert. Vlakbij de Valckeburcht- school. En de dierenweide die toen bestond uit twee geitjes, een bok en wat kippen is inmiddels uitgegroeid tot een parkje met zeven geitjes, drie schapen, acht konijnen, drie herten, vijf ganzen, twee tortelduiven, zeven sierduiven, acht eenden en zeventien kieppen. Maar het beheren en onder houden van de dieren is echter maar een bijberoep voor hem. Want van acht tot vijf is Jan Timmerman werk zaam bij een isolatiebedrijf. ,,'s Morgens sta ik elke dag, weer of geen weer om zes uur bij mijn dieren. Dan voeder ik ze en verzorg ze. Maar in het onderkomen in de dierenweide heb ik geen licht zitten. In de winter is dat behoorlijk lastig. Daarom heb ik zelf van een oude accu, die ik goedkoop op de kop heb künnen tikken, een noodverlichting aange legd. Bovendien heb ik daar geen water. Dus neem ik 's morgens ach ter op mijn fiets een grote jerrycan met water mee. Het eerste wat ik doe als ik van mijn werk af kom, is weer naar mijn dieren gaan. Daar zit ik dan soms nog twee tot drie uur. Want een goede verzoriging kost tijd. Bo vendien moet er nog zoveel gebeu ren. Er zijn altijd wel reapraties, er moet iets bijgebouwd worden, iets vervangen of er is een beestje ziek, waarmee ik naar de dierenarts moet". De Sasse dierenweide is zes jaar geleden aangelegd op initiatief van de gemeente Sas van Gent, die buurtvereniging Sint-Albert polste met een verzoek om medewerking. „Ik zat toen in het bestuur van Sint-Albert en wilde dat graag op me nemen. We wisten dat al het werk prodeo moest, want er was geen geld. In het begin kreeg ik de beschikking over twee geitjes en een bokje. Ik heb er een geitje bijgekocht en ben wat gaan fokken. Nu koop ik elk jaar een nieuw geitje om wat nieuw bloed te hebben". Alle aankopen van dieren voor de weide, die bij de ingebruik name de naam 't Sasse Zootje heeft meegekregen, worden uit de porte monnee van Jan Timmerman be taald. „Dat heeft me al kapitalen gekost", weet hij. „Af en toe moet ik gewoon een beetje verkopen om uit de kosten te komen. Maar ik verkoop alleen aan dierenliefhebbers, nooit voor de slacht of zo". Alle energie, die Timmerman aan de dierenweide spendeert ten spijt, vindt hij het jammer dat de gemeen te het belang van deze voorziening niet meer inziet. „Vorig jaar heb ik dan eens een keer iets gevraagd. De gebouwtjes moesten hoognodig ge schilderd worden. Als antwoord kreeg ik dat er alweer geen geld voorhanden was. Het kon dus niet. Ik heb het nu opnieuw gevraagd. Nu krijg ik te horen dat ze het zullen bekijken". Dezelfde klachten waren er de vorige winter de reden van dat in Westdor- pe dierenverzorger De Smet het bijl tje erbij neergooide. Hij vond ook dat er onvoldoende medewerking van de gemeente was om het weitje aan de Schipholstraat in goede staat te be houden. „Dat zal ik nooit doen", zegt een emotionele Jan Timmerman. „Ik houd van mijn dieren en ik zal tot het laatste toe vechten om ze te behou den. Ik kan zeggen dat ze ondanks alle primitieve omstandigheden waarin ze moeten leven, uitstekend onderhouden worden. Ze krijgen al lemaal een wormenkuur en bij een schaap zal je geen strontje aan zijn wol zien hangen". Inmiddels krijgt Timmerman hulp van een grote kennissenkring. Hij vertelt: „Het eten is natuurlijk een grote kostenfactor voor mij. Daar om bewaren kennissen voor mij de schillen. Van de suikerfabriek krijg ik duizend kilo pulp en mijn schoon zoon werkt op een loonbedrijf waar ik dit jaar 35 pakken voer heb kunnen kopen voor zeven gulden en vijftig cent per stuk. Met de kinde ren, die hier vaak komen helpen, gaan we in de hefst bieten rapen. Dat levert toch ook een duizend kilo op. Van de gemeente krijg ims200 ik tweehonderd kilo kippevoer". Door omstandigheden is Jan Tim merman op dertienjarige leeftijd op een boerderij terechtgekomen. „Ik sliep daar vaak in de schuur tussen de beesten. Je trok daar een heel jaar mee op. Het is onvoorstelbaar de liefde die je krijgt van de dieren. Dat kun je gewoon niet aan iedereen duidelijk maken. Die dierenliefde is altijd gebleven. Ik wilde nadat ik getrouwd was ook buiten gaan wo nen". Dat is niet gebeurd, maar zijn dieren weide heeft hij wel. „Toen ik vijftig jaar wérd vroeg iedereen wat ik eigenlijk wilde hebben. Ik heb toen iedereen gevraagd om geld bij elkaar te leggen. Ook mijn baas heeft iets geschonken. Van dat geld heb ik een schaap gekocht en de rest aan de dieren besteed. Ik zou in de toe komst ook verder willen gaan in het stamboek. Schapen fokken en daar mee naar een tentoonstelling gaan lijkt mij heerlijk". De reacties van de omwonenden zijn over het algemeen erg vleiend voor Jan Timmerman. Hoewel sommigen een dierenweide wel eens verwarren met een dierenasiel. „Ja ik heb wel eens gehad dat er mij iemand uit bed belde met de mededeling dat de dieren zulke rare geluiden maakten. Ik ging toen kijken, maar het waren niet de dieren in de weide. Aan de omheining stond een doos waaruit de geluiden kwamen. Toen ik die doos openmaakte, zaten daarin vijf marmotjes en twee konijnen. Er zijn ook wel eens mensen die bijvoor beeld konijnen rechtstreeks in de dierenweide plaatsen. Dat kan niet en dat is absoluut niet goed. Ze kunnen een ziekte hebben die alle andere dieren aansteekt. Ik neem ze dan ook altijd eerst mee naar de dierenarts". Hij krijgt ook wel eens reacties van mensen die klaarblijkelijk niet zo veel verstand hebben van de dieren wereld. „In de winter kwam er een vrouw die dicht in de buurt van de weide woont naar mij toe, een beetje kwaad omdat de schapen nog buiten liepen. Ze vond dat die maar een hele dag in de gebouwtjes moes ten. Ik heb toen uitgelegd dat de vacht ze juist beschermt tegen die koude en dat ze daar heel goed tegen kunnen. Maar toen diezelfde vrouw een tijdje later een paar weken op vakantie was, toen liet ze haar poes onverzorgd achter. Ik heb drie we ken lang eten voor dat diertje mee genomen. Dus je ziet: wel commen taar hebben op een ander, maar zelf nergens om geven". En intussen hoopt Timmerman op een spoedige afbraak van de Kloos terlaan. „Want de gemeente heeft beloofd dat er misschien iets zou overschieten voor wat vertimmerin gen en het bouwen van nieuwe hok ken. Dat ga ik dan weer allemaal zelf doen. Tenslotte ben ik toch dag en nacht bezig met de beesten. Als er een schaap moet lammeren, dan ga ik 's nachts om de twee uur even kijken. En als het overdag moet gebeuren neem ik er zelfs een snip perdag voor". Met gemengde gevoelens gaat Jan Timmerman komende week acht da gen op vakantie. Dan mist hij zijn dierenweide. Maar de verzorging blijft in goede handen. Zijn dochter Karin (23) neemt namelijk zijn taak over. „Zij doet dat ook bijzonder graag", zegt een trotse vader. „Maar het leukste wat ik heb meege maakt in mijn tijd dat ik hier mijn dierenweide heb", vindt Jan Tim merman, „is die keer dat ik met een nieuw schaapje binnenkwam. Er stond daar een dame te kijken die bijzonder geïnteresseerd was in de dieren. 'O meneer, wat een leuk klein koetje hebt u daar bij UT' Theo Sarneel. Vader en dochter Timmerman 'leuk koetje'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 41