Zwartkopmeeuwkolonie in Zwin NEPAL-A CTIE 'ik denk dat we gewoon door moeten gaan...' Twee weken ge vangenisstraf voor ernstige mishandeling EFINITIEF BESLUIT VALT VOLGEND JAAR Vleeskeuringsdienst weg uit Zeeuwsch-Vlaanderen PZC/ provincie 19 Oostsouburgers aangehouden na benzinediefstal POLITIERECHTER IN MIDDELBURG POSITIEF ADVIES NAAR GEMEENTEN Expositie tekeningen Terneuzense Artikof Stichter Zwin erelid Wereld Natuurfonds Drankgebruik t Het Zwin, waar waarschijnlijk de belangrijkste zwartkopmeeuwkolonie van West-Europa huist. SLUIS Het natuurreservaat het Zwin herbergt naar alle waarschijnlijkheid de belangrijkste zwartkop meeuwkolonie in West-Europa. De zwartkopmeeuw is uiterst zeldzaam in dit deel van Europa. In het Zwin zijn niettemin vijftien broedende zwartkopmeeuwparen aan getroffen. Overigens broeden er ook meer dan 5000 kokmeeuwparen in het Zwin. Daarnaast zijn er twee broedende kleine mantelmeeuwen waargenomen. Ook de kluut is weer helemaal terug in het Zwin. Een paar jaar geleden werd de vogel nauwelijks meer aangetroffen, maar waarnemers hebben nu inmiddels meer dan 68 paren gesignaleerd. De acht ooievaars die in het Zwin verblijven kweken op dit moment minstens vier jongen op. Een oehoe heeft één jong uitgebroed. Er werden afgelopen tijd nog enkele zeldzame waarnemingen in het Zwin gedaan, het ging om een bijeneter, een visarend en een kleine zilverreiger. «VRIJDAG 28 JUNI 1985 rederust Halsteren gaat p in nieuwe stichting IALSTEREN De eerste stap op de weg naar de ontkoppeling van het psychiatrisch kiekenhuis Vrederust in Halsteren en de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- |en zenuwzieken in Zeeland is donderdag gezet. De leden van de vereniging gingen er tijdens je jaarvergadering in beginsel mee akkoord dat Vrederust wordt overgedragen aan een üieuwe stichting. Het bestuur werd tegelijkertijd gemachtigd verdere voorbereidingen te beffen. Begin volgend jaar zal tijdens een extra algemene vergadering een definitief besluit Lorden genomen. De losmaking van Vrederust en de hereniging is een gevolg van de regio nalisatie in de gezondheidszorg. Was Vrederust 76 jaar geleden opgezet als ten protestants-christelijke instelling foor geheel Zeeland (waarvoor in de feigen provincie toen geen geschikte blaats was te vinden), nu is het psy chiatrisch ziekenhuis bestemd voor Vest-Brabant, Tholen en Sint-Phi- lipsland. Sinds de opening van het jpsychiatrische ziekenhuis Zeeland in Does zijn de bewoners van andere jelen de provincie niet langer op Halsteren aangewezen. Thans zijn nog ongeveer 150 van de 560 patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, de Beve- landen en Schouwen-Duiveland af- [omstig. Vrederust raakt daardoor ;eleidelijk steeds meer rooms-katho- iek geörienteerd. Voorzitter E. Baerends wees er in zijn jpeningswoord op dat deze ontwikke- ing al jaren geleden is onderkend, jvenals het feit dat een structuurwij- :iging er het noodzakelijke gevolg van ïou zijn. Het gaat er daarbij om het jestuur in overeenstemming te bren- GOES - De Goese gemeentepolitie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee jongens uit Oost- Souburg aangehouden op verdenking van bezinediefstal. Het gaat om de 16-jarige R. K. en de 19-jarige R. H. Bij een controle van de auto van het tweetal bleek de auto sterk naar benzine te ruiken. In de auto vond de politie een jerrycan met benzine, een slang en een wapenstok. De brand stof werd vermist uit een auto die in Koudekerke geparkeerd stond. Na verhoor is het tweetal heengezonden. Verder onderzoekt de Goese politie de diefstal van twee gedemonteerde wie len van een Chevrolet. De wielen wa ren eigendom van E. G. uit Wol- phaartsdijk die ze van zijn auto ge haald had en voor zijn woning aan het Nazareth geplaatst had. Daar bleken ze donderdag verdwenen te zijn. Ze vertegenwoordigden een waarde van 1800 gulden. gen met het verzorgingsgebied. An derzijds kan het volgens Baerends niet zo blijven dat gelden, die worden opgebracht door Zeeuwen, alleen wor den besteed aan een Brabants zieken huis, terwijl deze leden en hun familie leden zelf voor eventuele hulp zijn aangewezen op het psychiatrisch zie kenhuis in Goes. Het pakket veranderingen waarover de mening van de leden werd ge vraagd, betekent behalve de over dracht van Vrederust aan een stich ting: - dat in de statuten van deze stich ting ook de ruimte is gemaakt voor rooms-katholieke bestuursleden; - dat de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzie ken in Zeeland het recht blijft behou den de meerderheid van de bestuurs leden van het Vrederustbestuur te benoemen; - dat 450.000 gulden uit het vermogen van het ziekenhuis wordt vrijgemaakt en in beheer blijft bij de vereniging. De vereniging blijft bestaan en be houdt doel en grondslag. De benoe ming van een aantal bestuursleden in TERNEUZEN De vleeskeurings dienst Zeeuwsch-Vlaanderen gaat met ingang van dinsdag 1 oktober over naar de rijksdienst voor de keuring van vee en vlees. De kring- raad brengt binnenkort positief ad vies uit aan de acht Zeeuws-Vlaamse kringgemeenten. Die moeten uitein delijk bij raadsbesluit de overdracht goedkeuren. Inmiddels wordt er een liquidatieplan opgesteld om de lo pende zaken af te wikkelen. De opheffing van de dienst heeft twee ontslagen tot gevolg. Het gaat om twee part-time-krachten, een laboran te en een schoonmaakster. Voor vijf personeelsleden is een regeling getrof fen. De directeur, de adjunct-direc teur en de keurmeesters zijn al sinds 1 januari dit jaar bij de RVV gedeta cheerd. De administrateur van de vleeskeuringsdienst zag af van een functie op de centrale administratie van de RVV in Rotterdam en trad begin mei in dienst van de gemeente Hulst. Zijn aanstelling bij de gemeente Hulst is echter nog steeds niet schriftelijk bevestigd, omdat het dienstverband met de vleeskeuringsdienst officieel nog niet is opgezegd. De kringraad besloot gisteren de administrateur alsnog eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 mei dit jaar. de stichting Vrederust, in de stich ting Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land en voor het therapeutisch cen trum De Viersprong in Halsteren is een van de taken. Daarnaast kan de vereniging met het achtergebleven vermogen en de jaarlijkse contribu ties activiteiten ontplooiïen op het gebied van de pastorale zorg en der gelijke in deze drie inrichtingen. Deze voorstellen leverden nogal wat vragen op. Zo meende hoofdcorres pondent A. Brinkman uit Sint-Maar tensdijk dat het bestuur de vereni ging, die thans 11.000 leden telt, laat doodbloeden. Hij stelde dat de steeds geringer wordende belangstelling voor de jaarvergaderingen daar een blijk van is. Voorzitter Baerends wees deze constatering van de hand. Hij legde er de nadruk op dat juist geko zen is voor de structuurwijziging zoals die tijdens de vergadering werd be sproken, omdat die alle mogelijkhe den biedt voor de leden van de vereni ging om hun betrokkenheid bij de zorg voor psychiatrische patiënten te kunnen blijven ontplooien. Baerends en de nieuwe directeur patiëntenzorg van Vrederust J. Lucieer onderstreep ten dat oud-patiënten van Vrederust die in de delen van Zeeland wonen die in beginsel bij het verzorgingsgebied van het Goese psychiatrisch zieken huis horen, bij een eventuele heropna me weer in Halsteren terécht kunnen. Hoewel een'van de leden nadat het principebesluit was genomen vast stelde 'dat Vrederust ons is ontno men', kreeg oud-voorzitter J. Germing veel bijval toen hij aan het eind van de vergadering het bestuur complimen teerde voor de manier waarop de structuurwijziging is voorbereid. TERNEUZEN Kunstenaar Peter Clijsen uit Terneuzen exposeert in koffieschop Artikof tekeningen met het thema 'Vogelvlucht' in Terneuzen. De expositie duurt de hele maand juli. Artikof is dagelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur. SLUIS Graaf Léon Lippens, stichter van het natuurreser vaat het Zwin, is kortgeleden erelid van het Wereld Natuur fonds geworden. Hij werd daar toe benoemd door de voorzitter van het fonds, de hertog van Edinburgh, in Divonne. Lippens kwam voor het erelidmaat schap in aanmerking vanwege zijn verdiensten voor de vogel bescherming in België, boven dien schreef hij talloze boeken over ornitologie. In 1952 stichtte Lippens het na tuurreservaat het Zwin en werd tevens beheerder. Het Zwin staat bekend als een van de mooiste natuurreservaten van Europa. Van 1935 tot 1950 was de graaf algemeen secretaris van de ICBP (International Council for Bird Preservation). In de jaren 1935 en 1936 bekleedde hij de functie van adjunct-conservator van de Congolese Nationale par ken. Hij is ook stichter en ere voorzitter van de Belgische Na tuur- en Vogelreservaten. Coördinatrice Jantien Kuiper:... er is geen enkele reden om dat streefbedrag los te laten... ook de provinciale bijdrage (voor iedere gulden een kwartje) al ver werkt. Een eenvoudig rekensom metje leert dat de Zeeuwse bevol king zélf van die kwart miljoen 'slechts' een ton heeft overgemaakt. Jantien Kuiper geeft het toe: dat is inderdaad wat tegengevallen. „We hadden gehoopt op het dubbele". Maar: „Ik ben me er altijd van bewust geweest dat je een lange aanloop nodig hebt. Dat het tot nu toe wat tegengevallen is, vind ik heel erg jammer, voornamelijk om dat anderen er meer van verwacht hadden". Een teleurstelling dus. Maar geen reden om al te somber te doen, zegt Jantien Kuiper. „Hoe je het ook bekijkt, het is toch een aardige aanzet. En je moet niet vergeten, we zitten nog midden in de aanlooppe riode. We hebben ons tot dusver hoofdzakelijk bepaald tot het aan dragen van informatiemateriaal. Het motiveren van verenigingen en groeperingen om op de actie in te haken, is hier en daar gebeurd, maar nog lang niet overal. En ik denk dat na de schoolvakanties, als ook de scholen mee gaan doen, de actie pas écht begint". Nog een tegenvaller: de samen werking met Unicef komt slechts hortend op gang. „We zou den graag wat meer ondersteuning van Unicef krijgen, het kost soms de grootste moeite om daar de benodigde informatie los te krij gen". Maar aan de andere kant: ze heeft inmiddels ook tal van positie ve ervaringen opgedaan, al was het alleen maar de belangstelling die andere provinciebesturen voor het Zeeuwse initiatief hebben getoond. De provincie Zeeland heeft rond de 200.000 gulden beschikbaar gesteld voor de organisatiekosten van de actie. De vraag ligt voor de hand: waarom die twee ton niet simpel weg naar Nepal overgemaakt en daarmee basta. Jantien Kuiper knikt, kan zich voorstellen dat een dergelijke vraag leeft. Maar, zegt ze, dat zou geen juiste aanpak zijn. „Want in de eerste plaats praat je dan toch maar over twee ton, terwijl we duidelijk op meer mikken. En in de tweede plaats: het gaat niet alleen om het inzamelen van geld, we willen met de actie ook werken aan de bewustwording van de pro blematiek in de ontwikkelingslan den". Er is wel eens hardop gedroomd van een opbrengst van in totaal twee miljoen gulden. Jantien Kuiper: „Maar dat is nooit het streefbedrag geweest. Wij streven naar honderd schooltjes voor Nepal. Dat komt neer op 1,1 miljoen gulden. En er is nog geen enkele reden om dat streefbedrag los te laten". Willem J. van Dam MIDDELBURG 'Een 41-jarige man uit Vlissingen is donderdagmiddag door de politierechter voor ernstige mishandeling veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het vonnis was con form de eis van de officier van justi tie mr C. Nijmeijer. November vorig jaar had G. M. in Middelburg na cafébezoek een man zodanig mishan deld, dat deze man er een beschadig de long aan overhield, gekneusde ribben en nog wat andere kwetsuren aan het gezicht, aan de arm en de knie. Slachtoffer was E. D. die al een jaren lange vete had met M. Bij dit incident werd D., zoals men dat zou kunnen noemen, volledig in elkaar geslagen. •Ik vermoord je", werd hem toege voegd toen hij al op de grond lag en weerloos was in die situatie. ■•Een kwalijke zaak om op die manier te werk te gaan", aldus de officier van justitie, „ook al is er aanleiding ie mand tot de orde te roepen". Er was dus tevoren meer gebeurd, wat op de zitting niet ter sprake kwam. Maar tegen die achtergrond hield de officier rekening met de relatie tussen de twee mannen en volstond hij met de milde eis van in wezen maar twee weken gevangenisstraf. Advocaat mr C. de Wit vond dat er ook rekening moest worden gehouden met het ge drag van de ander. Daarom vond hij het zinvol een geheel voorwaardelijke straf op te leggen, gekoppeld aan een geldboete. Politierechter mr G. H. Nomes vond de zaak echter te ernstig om een geheel voorwaardelijke gevan genisstraf op te leggen en vonniste conform de eis van de officier van justitie. De Vlissinger M. S. kwam er af met een boete van tweehonderd gulden en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. In juni vorig jaar had hij door onzorgvuldigheid brand laten ont staan in een pand aan de Coosje Buskensstraat in Vlissingen. De jon geman had in Vlissingen ook al aller lei straatnaamborden en wegwijzer- borden weggenomen, om die toe te voegen aan de collectie van een bar, die hij regelmatig bezocht. Verder had hij in de plaatselijke bibliotheek nog een boek gestolen. Voor J. S. uit Wateringen, die na teveel drankgebruik met zijn auto een ongeluk veroorzaakte in Renesse, bleef de straf beperkt tot vijfhonderd gulden boete en vijf maanden niet rijden. Hij reed, 's nachts om half vier op weg naar het strand in Renesse, de sloot in. Er zaten toen zeven mensen in zijn auto, van wie er verschillenden ge wond raakten. Het bloedalcoholpro- millage was 1,14. Er was dezelfde rij-ontzegging gevraagd, maar een boete van 750 gulden. Bij verstek de man was niet ver schenen werd een inwoner van Hulst veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden. Zomer vorig jaar waren bij hem twee honden in beslag genomen, een Rotweiler en een Sint Bernhard. Die honden, van de 32- jarige K. S. uit Hulst, waren in een asiel in Terneuzen ondergebracht, maar de man had ze daar weer geheel onbevoegd na de inbeslagname weg gehaald. De Rotweiler-hond had een vrouw in de benen gebeten en het beest had dat al eerder gedaan. S. wist dat ze een muilkorf moesten dragen en dat zijn honden bij het uitlaten aangelijnd moesten zijn. Ook dat had hij nagelaten. De politierechter in deze zaak: „Ik ben het recente gebeu ren in de Bijlmermeer nog niet verge ten, waar een klein meisje voor het leven door een Rotweiler verminkt is". De advocaat van de man, mr M. A. Terwoert uit Middelburg, kon onder meer in zijn pleidooi verklaren, dat de honden via een vonnis van de kanton rechter zijn teruggegeven en nu naar België zijn verhuisd. De politierechter in een spontane reactie: „Arme Bel gen". Dat soort berichten - daar wordt een mens niet vrolijker van. Berichten over slachtoffers van bomaanslagen, demonstrerende studenten die door de politie worden beschoten. Over sabotageacties, corruptie en verboden oppositiepartijen. Over massale arrestaties van politieke tegenstanders, gevangenissen die overvol raken. Foto's van oproerpolitie in de straten van Katmandu. Jantien Kuiper zit er een beetje mee in haar maag - met de vraag in hoeverre de recente politieke ver wikkelingen in Nepal van invloed zullen zijn op het verdere verloop van het Zeeuwse ontwikkelingssa menwerkingsproject 'Zeeland helpt Nepal'. Na lang aarzelen: „Dat kan heel negatief uitpakken. Maar ik denk dat we gewoon door moeten gaan". Gewoon doorgaan. Maar Jan tien Kuiper - coördinatrice van 'Zeeland helpt Nepal' - ziet de bui al hangen: voor veel mensen zou de huidige situatie in Nepal een motief kunnen zijn om de portemonnee gesloten te houden. Want ze beseft het maaral te goed - er wordt al snel gerede neerd: wie garandeert dat het geld op de juiste plaats aankomt in een land, waar de sociale en politieke onrust dreigt te exploderen. „Maar ik geloof niet dat we bang moeten zijn dat het geld in verkeerde zak ken terecht komt. Daar staat Unicef wel garant voor. Alles wat Unicef daar doet, gebeurt in samenwerking met de regering". Maar daarmee werkt Unicef (en indirect het Zeeuwse provinciebestuur) wèl sa men met een regering, die er blijk baar niet voor schroomt om duizen den politieke tegenstanders op te pakken. „Als je dat zo wilt stellen, ja, dan is dat zo. Maar Unicef is een a-politieke organisatie. En dit is een interne politieke kwestie, waar we ons niet mee moeten bemoeien". Eind februari ging de actie 'Zeeland helpt Nepal' van start; een ontwik kelingshulpproject in nauwe sa menwerking met Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Doel van de actie: zoveel mogelijk geld inzamelen om Nepal (bijna tachtig procent van de Nepalezen is analfa beet) aan een groot aantal nieuwe schooltjes te helpen. Een tussenba lans. Jan tien Kuiper over de tot nu toe behaalde resultaten, de ver wachtingen en óók: de kritiek. De afdeling voorlichting van het provinciehuis in Middelburg. Lift uit, gang door, laatste deur rechts. Daar zetelt het secretariaat van 'Zeeland helpt Nepal'. Fraaie pos ters met besneeuwde berghellingen van de Himalaya aan de muur, brochures over Nepal op de bu reau's. Het aantal reacties was groot: zes tig sollicitanten reageerden destijds op een advertentie, waarin het pro vinciebestuur gegadigden opriep voor de functie van coordinator (m/v) voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Jantien Kuiper (zij werkte voorheen als administratrice bij het Zeeuws Genootschap der Weten schappen) bleek uiteindelijk over de beste papieren te beschikken. Ervaring op het gebied van organi seren en enige maatschappelijke betrokkenheid konden haar niet ontzegd worden. Zij had tenslotte in Zeeland de Anjercollectes op poten gezet, wasbetrokken bij de acties voor het behoudvan de Koninklijke Maatschappij De Schelde en had een belangrijk aandeel in de organi satie van een grote tentoonstelling over de tweede wereldoorlog. En daarnaast: „Ik heb ontwikkelings samenwerking altijd ontzettend be langrijk gevonden". „Het leek mij een bijzondere klus. Toen ik er aan begon, wist ik dat Nepal niet alleen het land van de Himalaya en de bergexpedities is, ik wist dat de problemen groot waren. Maar pas als je je er goed in verdiept, ondek je hoe groot die problemen in dat land werkelijk zijn". Jantien Kuiper zette zich blanco achter haar bureau. „Ik heb ge zegd: hier ben ik, dit en dat is mijn opdracht en daar ga ik aan werken. Ik wist natuurlijk wel veel van de vorige actie ('Zeeland helpt Rwan da'), ik heb al die stukken ingezien, de voors en tegens en weet-ik-veel- wat. Ja, dat er veel kritiek is van andere ontwikkelingsgroeperin gen, dat wist ik ook; kritiek dat ze niet betrokken zijn geweest bij de keuze van het project, dat het van bovenaf is opgelegd. En die kritiek hoor je niet alleen van de - zeg maar - politiek bewustere mensen, maar ook van de gewone man op de straat. En of ik zelf voor Nepal gekozen zou hebbenMaar de argumenten en de redeneringen die destijds tot die beslissing geleid hebben kan ik heel goed verdedi gen". De actie heeft tot nu toe (inclusief de toegezegde bedragen van een aantal gemeenten) rond de 250.000 gulden opgeleverd. Op het eerste gezicht een aardig bedrag. Maar de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij heeft ter gelegenheid van de opening van het nieuwe PZEM- gebouw alleen al 75.000 gulden op tafel gelegd. En in het bedrag zit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 27