Poissonnier geschiedenis Belgische dopingaffaire krijgt nasleep in Tour TOUI FRonce Achttien ploegen aan het vertrek 4N RAAS: ALLEMAAL FLA UWEKUL Historische Tour-jaren Prijzengeld ruim miljoen PA UL WELLENS: CONTROLE IS EEN LACHERTJE Waterdicht Achterstand 'IK ZAL NOG WEL EENS MET KNETEMANN GAAN PRATEN' Solide renner Steun 6,8 km 1e RIT 256 km Tour op radio m tv 1IJDAG 28 JUNI 1985 UMELEC (ANP) - Philippe Poissonnier is geen beken- wielrenner, hooguit een handvol keren per seizoen tst hij in de prijzen. De 34-jarige Fransman verricht dit zoen echter iets heel bijzonders. Na de Ronde van anje en de Ronde van Italië vertrekt hij ook in de nde van Frankrijk. ilippe Poissonnier, geheel gelukkig in zijn rol van echt, reed na de Ronde van Spanje (66e in het eindklassement) wel de Giro. In Italië werd hij 81e. Oorspronkelijk hoefde hij de Tour niet te rijden. Door het uitvallen van de Zwitsers Grezet en Müller werd Poisson nier alsnog opgeroepen en bereid gevonden. Weet hij over drie weken Parijs te halen, komt zijn naam in de geschiedenisboeken. Slechts vijftien renners durften het avontuur van de drie grote ronden aan, slechts negen reden ze alle drie uit. elix Levitan laat ijn troepen keuren (Door Jos Hack) ANNES - Als een troep recruten die aan de vooravond staat m de eerste grote oefening, werden de 180 deelnemers aan Tour de France gisteren al op appel geroepen. Op bevel in Tour-baas Felix Lévitan moesten alle ploegen zich in de lder van het Palais de Congres in Vannes laten onderwer- n aan een grondige medische inspectie. j andere grote ronden wordt vooraf loit aandacht besteed aan de ge- ndheidstoestand van de renners, aar in het circus van Lévitan is het n vaste traditie dat de coureurs lags voor de proloog nog even goed jrden nagekeken, alsof het auto's n die voor een vakantietrip nog uw even een doorsmeerbeurt nodig bben. Tot voor kort was zo'n keu- ïg voor de deelnemers aan de Tour France eigenlijk ook niet meer dan n formaliteit. Meestal werd vol- aan met het opmeten van de pols- ag en de bloeddruk, hetgeen niet veel tijd in beslag nam. Maar dit er kwam het peloton er niet met 'n lachwekkend onderzoek van af. )t grote ergernis van renners en geduldig wordende ploegleiders ng de kleine Tourbaas dit jaar in e met een bedrijf dat gespeciali- erd is in medische computers. De nners werden een uur lang ge nikt voor een wetenschappelijk on- rzoek. Niet alleen de bloeddruk, ngte en gewicht werden gemeten, aar er werden ook elektrocardio- ammen gemaakt. Verder werd de nginhoud vastgesteld en moesten renners een aantal kniebuigingen aken. fn test is in de wielerwereld nieuw, aar werd door hetzelfde bureau on- ngs bij de deelnemers aan de we- ldkampioenschappen gymnastiek Strassbourg ook al afgenomen. „Ik PLUMELEC (ANP - De organisa toren van de Ronde van Frank rijk hebben het prijzengeld op getrokken van 2,5 miljoen naar drie miljoen Franse franken. Was er vorig jaar nog „slechts" 992.561 gulden en 81 cent te verdienen, dit jaar is het meer dan een miljoen in Nederlands geld, 1.162.618,10 om precies te zijn. Van dit bedrag is 104.500 als eindprijs voor de Tour-win naar, een appartement van 46.000 gulden en de rest in baar geld. In de 72e Ronde van Frankrijk zijn er opnieuw tal van klasse menten. De meesten zijn onver anderd gebleven. Dagelijks lig gen er op de eindstreep tachtig prijzen te wachten. De etappe winnaar vangt 5425 en num mer tachtig 38.75. Honderd renners krijgen niets. De tweede aankomende in Parijs ontvangt ƒ31.000, de derde op het erepo dium 23.250. De gele trui is dagelijks goed voor 775, de groene voor 500, de witte voor 200 en de bergtrui voor 150. De renner, die de groene trui definitief in bezit houdt krijgt 10.000 mee naar huis, de beste debutant (witte trui) ƒ4650 en de bergkoning hetzelfde bedrag. De beste ploeg van de achttien verdient 11.625. De rode trui van het tussensprint-klassement, vorig jaar gewonnen door Jacques Ha- negraaf, is gebleven en Is goed voor 3500. Nieuw is het presentie-klasse- ment, een combinatie van het algemeen, punten-, berg- en tus- sensprintklassement. De eind winnaar verdient 6000 en heeft een flink aantal dagen moeten rondrijden in een soort clown strui. 28.6.1985 Proloog 29.6.1985 Guémené Pontivy .)osselinfSu'll'ers Questener^^^^l Cadoudalj—, yPloërmel auuaj vS"-' Malestroit ANESTER/eV,,,,, PLUMELECÉVANNES 8e//ès~fv Faouët^ Ploua^ orient f vind het allemaal maar flauwekul", brieste Jan Raas in de hal van het congrescentrum vlak voordat hij in zijn hoedanigheid als ploegleider van Kwantum voor de eerste kennismaak te met Lévitan. Raas stond daar te wachten op zijn renners, die als eer sten aan de beurt waren. Maar de ongeduldige Zeeuw was het wachten snel beu. „Vroeger was je hier in twee minuten weg. Nu kost het je een halve morgen. En waar het allemaal voor nodig is? Ik denk dat die mensen van dat bureau het leuk vinden om gegevens te verzamelen van wielrenners. Het is zonde van onze tijd. Mijn renners hebben op dit moment andere dingen aan hun hoofd". Maar de renners ontkwamen niet aan dit verplichte optreden. Ook Joop Zoetmelk niet. Hoewel hij een gruwe lijke hekel heeft aan dit soort experi menten, moest hij zelfs zijn medewer king verlenen aan een extra test. Bij de oude Joop werd nog eens gecontro leerd in hoeverre zijn huid bestand is tegen de zon. „Het moment waar hij het meest tegenop zag, heeft hij al bijna achter de rug", lachte Raas. Ook de kersverse ploegleider ging voor de bijl. Het bureau wil ook alles te weten komen over de handel en wandel van ex-topsporters. Daarvoor hoefde men niet zo lang te zoeken. In Raas vond men meteen een gewillig 'slachtoffer'. „Ik weet niet wat ze met me van plan zijn, als het maar niet te lang gaat duren". De keuring was trouwens niet het enige verplichte nummer dat op het programma stond van Lévitan. Ter wijl er door de mecaniciens nog volop werd gesleuteld aan het materiaal, mochten de ploegen gisteravond nog een keer opdraven. Als cancan-danse ressen werden de deelnemende forma ties één voor één op een podium gedirigeerd, waar ze werden gepresen teerd. Bij deze officiële gelegenheid stond Jan Raas keurig in een pak met stropdas naast zijn renners. „Eerst die keuring en dat dit, voor mij mag de Tour beginnen", gniffelde Raas. Zeer tegen zijn zin in onderging Joop Zoetemelk de verplichte keuring. Door Peter de Jonge LORIENT - De geruchtmakende dopingaffaire, die sinds het nationaal kampioenschap van afgelopen zondag de Belgische wielerwereld in de greep houdt, krijgt tijdens deze Tour de France een nasleep. Tenminste dat kondigde Paul Wellens, een van de hoofdrolspelers in die zaak, gisteren aan. Een dag voor de start van de Ronde van Frankrijk in Plumelec hing hij het zwaard van Damocles boven het hoofd van de Belgische wielerbond. „Ik weet zeker dat er minstens ook een derde dopinggeval is van het kampioen schap. Als de bond die naam niet bekendmaakt is de poel zo rot als ie groot is", aldus Wellens. De Belgische renner uit de bescheiden ploeg Tonissteiner van Ward Wouters weigerde zich na de titelstrijd ten overstaan van de dopingcontroleurs geheel te ontkleden en in Adam- kostuum, zoals in het reglement is voorgeschreven, de urinestaal af te leveren. Die weigering staat gelijk aan positief zijn. Zijn broer Leo probeerde daar te frauderen, werd op heterdaad betrapt en zal ook berecht worden alsof hij doping heeft gebruikt. Wel lens beweert dat anderen een soepeler behandeling hebben gekregen, maar dat bij een eerlijk onderzoek stellig een derde renner aan de schandpaal zal worden genageld. „Ik wil zelf geen proces riskeren, dus noem ik nu nog geen naam. Die moet de bond maar vrijgeven", aldus de ex-onderwijzer die in 1978 in dienst van Peter Post furore maakte met het winnen van de Ronde van Zwitserland. Hoewel Wellens de naam niet over zijn lippen liet komen is wel duide lijk dat hij wereldkampioen Claude Criquielion bedoelt. Die was op het zelfde moment als Wellens bij de controle en slaagde er niet in om aan de wensen van de dopingcontroleurs te voldoen. Wellens: „Ik werd door drie man aan gerand, die handtastelijk werden toen ik mijn kleren niet uit wilde trekken. Op een bepaald moment werd er gezegd dat ik nog een minuut de tijd had. Ik heb aangeboden om te teke nen dat ik in gebreke was gebleven, maar toch wilde die dokter mijn nog betasten. Waarschijnlijk omdat hij een poging tot fraude wilde bewijzen. Ik heb gezegd dat ik zou gaan slaan als ze aan me zouden komen. Dat hielp niet en uiteindelijk heb ik een kameraad van mij, die 1 meter 90 groot is, binnengeroepen en die heeft me moeten ontzetten". Wellens suggereert daarmee dat hij in Wallonië, het deel van België waar Criquielion vandaan komt en waar de controles op het gebruik van sti mulerende middelen nooit zo bijzon der waterdicht zijn geweest, is ge slachtofferd. Bovendien is op die manier voorkomen dat er getuigen waren bij de controle van Criquie lion. Toen het Wellens te veel werd stormde hij zondagavond het lokaal uit waar de medici de flesjes lieten vullen. „Ik ben geen beest, maar een mens", schold hij overspannen, „en ik stop met wielrennen". Ploegleider Ward Wouters praatte dat laatste uit zijn hoofd, al kookte Wellens van woede toen nog geen tien minuten nadat hij was weggelopen de wereld kampioen al naar buiten kwam. „Ach", liet die weten, „het heeft gewoon wat langer geduurd dan nor maal". Wellens was furieus over de onver wachte harde aanpak van de doping controle. „Iedere Belgische wielren ner weet dat de controle bij ons al jaren een lachertje is en iedereen die dat wil er wat kan flikken. Nu is plots de deur, die altijd op een kier heeft gestaan, keihard dichtgesmeten. Als het altijd zo gebeurde, zou niemand iets proberen. Nu werden renners ver rast", aldus Wellens. „Ik ben een renner uit een kleine ploeg. Wij rijden maar twee maanden echt serieus. Je hebt een achterstand op anderen. Als je weet hoe de contro les in elkaar zitten, kun je iets onder nemen. Het is in België momenteel zo dat als je niks neemt je een idioot bent", beweert Wellens. De Belgische wielerbond beticht van uitlokking. Het zal bij de afhandeling van de zaak niet in het voordeel werken van de getergde prof. Jac van Meer: ik wilde eigenlijk gaan vissen RIJDAG 28 JUNI: proloog 6,5 kilometer in Plumelec): ;e ouverture van de 73e Tour de 'rance wordt gehouden op een par sers dat de Franse renners goed ennen. In 1973 (Bernard Thevenet) n 1979 (Roland Berland) werden er e Franse kampioenschappen gehou- en. De laatste drie kilometer gaan cht berg op. De aankomst ligt op de 'ote de Cadoudal. (Door Peter de Jonge LORIENT - In een hoek van de kamer gaapt de Franse renner Frederic Vi- chot zichtbaar verveeld. Hij had zo graag gebabbeld met een landgenoot, maar onverwacht heeft hij een slapie gekregen dat Frans spreekt op zijn koeterwaals en een etmaal geleden nauwelijks aan de Tour dacht: Jac ques van Meer. Hij is er nog beduusd van, alsof hij is gekidnapped door Lévitan zelf. „D'r gaat zoveel door mijn hoofd", zegt hij, „ik moet het eerst op een rijtje zetten". Zijn tuintje had hij willen wieden, „want het onkruid groeit harder dan de planten", gonst het door zijn hoofd. En met enige melancholie denkt hij aan zijn vishengel, die nu werkloos in een hoekje van de schuur staat. „Ik wilde gaan vissen in de Vliet. En nu lig ik hier in Bretagne op bed. Een dag voor de Tour. In mijn eerste vier profjaren heb ik maar één grote ronde, die van Spanje, gereden. Nou doe ik er twee in een jaar: eerst Italië en nu deze". Woensdagmiddag om twee uur kreeg hij een telefoontje van Kees van Beek, de vertegenwoordiger van de sponsor die zich met het wielerge- beuren bezig houdt, of hij een uur later in de auto wilde zitten om naar Parijs te gaan en daar met de Skil- ploeg het vliegtuig te nemen naar het mooie Bretagne. De Gribaldy had op aandringen van de Nederlandse sponsor besloten Van Meer de plaats in te laten nemen van Eric Guyot. „Dat was trouwens niet de enige reden", zegt Christian Rumeau, de assistent van De Gribaldy. „Guyot is nog een beetje te jong voor de Tour. Jac van Meer. Dat zou een te groot avontuur zijn geworden. En Van Meer heeft met zijn derde plaats in het Nederlands kam pioenschap bewezen een solide renner te zijn". Het optreden van de renner uit Wouw in de titelstrijd in Geulle mag dan enigszins in opspraak zijn gekomen, omdat hij de Knetemann-strategie niet slaafs heeft gevolgd, zelf is hij zich van geen kwaad bewust. „Er was inderdaad gezegd dat we geen trap te veel zouden doen en moesten profite ren van de de concurrentie van de ploegen van Raas en Post. Maar toen ik op kop lag, heb ik Hans Vogelaar, die aan het stuur zat van onze ploegleiderswagen, aan Knetemann laten vragen wat ik moest doen. Ik kreeg de mededeling dat Pirard niet goed was, Habets al had opgegeven en het met Knetemann zelf kon vriezen of kon dooien. Ik mocht dus rijden. Als ik dat niet had gedaan waren we teruggepakt en was er misschien nie mand op het podium gekomen". De verstandhouding met Knetemann heeft er volgens Van Meer niet onder geleden. „Ik heb zelfs nog contact met hem gehad over de vraag of ik wel of niet naar de Tour moest gaan en hij heeft me geadviseerd het wèl te doen. „Je bent goed op dit moment", zei hij letterlijk tegen me". De 27-jarige Westbrabander kan zich indenken dat het de Kneet spijt er niet als renner bij te zijn. „Vorig jaar heeft hij geweldig af moeten zien om Parijs te halen. Maar in de Ronde van Italië is hij freewheelend naar het eind gereden. Hij stond er van te kijken dat hij dat nog allemaal kon. Alleen had hij al afspraken met de NOS en Gerrie is iemand die dat soort afspraken altijd na wil komen". PLUMELEC (AFP) De 180 deelnemers aan de Ronde van Frankrijk, die vrijdag in Plumelec begint met een proloog-tijdrit, zijn: PLOEG GUIMARD (Renault) 1 Philippe Chevallier (Fra) 2 Dominique Gaigne (Fra) 3 Martial Gayant (Fra) 4 Christophe Lavainne (Fra) 5 Mare Madiot (Fra) 6 Yvon Madiot (Fra) 7 Thierry Marie (Fra) 8 Charly Mottet (Fra) 9 Pascal Poisson (Fra) 10 Denis Roux (Fra) PLOEG KÖCHLI (La Vie Claire) 11 Bernard Hinault (Fra) 12 Kim Andersen (Den) 13 Dominique Arnaud (Fra) 14 Steve Bauer (Can) 15 Marc Gomez (Fra) 16 Christian Jourdan (Fra) 17 Greg Lemond (VSt) 18 Niki Rüttimann (Zwi) 19 Bernard Vallet (Fra) 20 Alain Vigneron (Fra) PLOEG BERLAND (Peugeot) 21 Robert Millar (GBr) 22 Frederic Brun (Fra) 23 Francis Castaing (Fra) 24 Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) 25 Robert Forest (Fra) 26 Yvan Frebert (Fra) 27 Hubert Linard (Fra) 28 Alan Peiper (Aus) 29 Pascal Simon (Fra) 30 Sean Yates (GBr) Alan Peiper. PLOEG DE GRIBALDY (Skil) 31 Sean Kelly (Ier) 32 Rene Bittinger (Fra) 33 Eric Caritoux (Fra) 34 Guy Gallopin (Fra) 35 Dominique Garde (Fra) 36 Gilles Mas (Fra) 37 Joel Pelier (Fra) 38 Philippe Poissonnier (Fra) 39 Jacq van Meer (Ned) 40 Frederic Vichot (Fra) PLOEG ECHAVARRI (Reynolds) 41 Enrique Aja (Spa) 42 Eduardo Chozas (Spa) 43 Inaki Gaston (Spa) 44 Eduardo Gonzales (Spa) 45 Carlos Hernandez (Spa) 46 Jesus Hernadez-Ubeda (Spa) 47 Miguel Indurain (Spa) 48 Jose Luis Laguia (Spa) 49 Francisco Navarro (Spa) 50 Celestino Prieto (Spa) PLOEG OCANA (Fagor) 51 Pedro Munoz (Spa) 52 Jean-Claude Bagot (Fra) 53 Pierre Bazzo (Fra) 54 Jean-Rene Bemaudeau (Fra) 55 Michel Bibollet (Fra) 56 Fons de Wolf (Bel) 57 Martin Early (GBr) 58 Nico Emonds (Bel) 59 Philippe Lauraire (Fra) 60 Francois Lemarchand (Fra) PLOEG DE KIMPE (Splendor) 61 Claude Criquielion (Bel) 62 Laurent Biondi (Fra) 63 Henrick Devos (Bel) 64 Rudy Dhaenens (Bel) 65 Rudy Matthijs (Bel) 66 Rudy Rogiers (Bel) 67 Didi Thurau (BRD) 68 Patrick Toelen (Bel) 69 Flip Vandenbrande (Bel) 70 Jean-Marie Wampers (Bel) Eric Vanderaerden. PLOEG POST (Panasonic) 71 Phil Anderson (Aus) 72 Ludo de Keulenaer (Bel) 73 Theo de Rooy (Ned) 74 Johan Lammerts (Ned) 75 Henk Lubberding (Ned) 76 Guy Nulens (Bel) 77 Steven Rooks (Ned) 78 Eric Vanderaerden (Bel) 79 Gerard Veldscholten (Ned) 80 Peter Winnen (Ned) PLOEG MEZA (Varta) 81 Luis Herrera (Col) 82 Rafael Acevedo (Col) 83 Antonio Agudelo (Col) 84 Rogelio Arango (Col) 85 Carlos Jaramillo (Col) 86 Herman Loaiza (Col) 87 Reynel Montoya (Col) 88 Nestor Mora (COl) 89 Fabio Parra (Col) 90 Pablo Wilches (Col) PLOEG BOIFAVA (Inoxpran) 91 Roberto Visentini (Ita) 92 Guido Bontempi (Ita) 93 Beat Breu (Zwi) 94 Czeslaw Lang (Pol) 95 Bruno Leali (Ita) 96 Erich Maechler (Zwi) 97 Stefan Mutter (Zwi) 98 Jörgen Pedersen (Den) 99 Giancarlo Perini (Ita) 100 Glauco Santoni (Ita) PLOEG GEMINIANI (La Redoute) 101 Stephen Roche (Ier) 102 Alain Bondue (FRa) 103 Thierry Claveyrolat (Fra) 104 Jean-Louis Gauthier (Fra) 105 Pierre le Bigaut (Fra) 106 Paul Sherwen (GBr) 107 Jerome Simon (Fra) 108 Regis Simon (Fra) 109 Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 110 Ferdi Vandenhaute (Bel) PLOEG RAAS (Kwantum) 111 Joop Zoetemelk (Ned) 112 Maarten Ducrot (Ned) 113 Henri Manders (Ned) 114 Jelle Nijdam (Ned) 115 Ludo Peeters (Bel) 116 Doug Shapiro (VSt) 117 Gerrit Solleveld (Ned) 118 Adri van der Poel (Ned) 119 Leo van Vliet (Ned) 120 Ad Wijnands (Ned) PLOEG MINGUEZ (Zor) 121 Angel Arroyo (Spa) 122 Mare Durant (Fra) 123 Juan Fernandez (Spa) 124 Anselmo Fuerte (Spa) 125 Jesus Ibanez (Spa) 126 Peter Pieters (Ned) 127 Alvaro Pino (Spa) 128 Francisco Rodriguez (Col) 129 Jesus Rodriguez-Magro (Spa) 130 Faustino Ruperez (Spa) PLOEG GODEFROOT (Lotto) 131 Jef LieckenS'(Bel) 132 Jan Baeyens (Bel) 133 Michel Demies (Bel) 134 Yves Godimus (Bel) 135 Paul Haghedooren (Bel) 136 Eric McKenzie (NwZ) 137 Patrick Onnockx (Bel) 138 Eddy Schepers (Bel) 139 Mare Sergeant (Bel) 140 Willem van Eynde (Bel) PLOEG SWERTS (Verandalux) 141 Hennie Kuiper (Ned) 142 Jan Bogaert (Bel) 143 Etienne De Beule iBel) 144 Dirk Demol (Bel) 145 Jos Jacobs (Bel) 146 Louis Luyten (Bel) 147 Adri van Houwelingen (Ned) 148 Jan van Houwelingen (Ned) 149 Teun van Vliet (Ned) 150 Gery Vertinden (Bel) PLOEG PERURENA (Orbea) 151 Pedro Delgado (Spa) 152 Jose del Ramo (Spa) 153 Anastasio Greciano (Spa) 154 Jeronimo Ibanez (Spa) 155 Jokin Mugika (Spa) 156 Imanol Murga (Spa) 157 Vicente Luis Otin (Spa) 158 Pello Ruiz Cabestany (Spa) 159 Jose Salvador Sanchis (Spa) 160 Ricardo Zuniga (Spa) PLOEG REVERBERI (Santini) 161 Lucien van Impe (Bel) 162 Roberto Bressan (Ita) 163 Daniele Caroli (Ita) 164 Davide Cassani (Ita) 165 Claudio Cerri (Ita) 166 Claudio Fasolo (Ita) 167 Elio Festa (Ita) 168 Patrizio Gambirasio (Ita) 169 Giuliano Pavanello (Ita) 170 Marico Ronchiato (Ita) PLOEG WOUTERS (Tonissteiner) 171 Paul Wellens (Bel) 172 Andre Lurquin (Bel) 173 Stephan Morjean (Bel) 174 Rudy Patry (Bel) 175 Noel Segers (Bel) 176 Benny van Brabant (Bel) 177 Luc Wallays (Bel) 178 Jan Wijnants (Bel) 179 Ludwig Wijnants (Bel) 180 Alois Wouters (Bel) Van Meer denkt aan Knetemann een enorme steun te kunnen hebben tij dens zijn eerste Ronde van Frankrijk. „Hij is in elk geval altijd bij de hand om me aanwijzingen te geven. Zeker die eerste dagen zal ik nogal eens met hem praten. Ik ben een renner die het liefst lang van tevoren weet waar hij moet rijden. Het zal dus even duren voordat ik in het ritme zit", vertelt hij. Zijn taak en zijn doel in de Tour? „Er starten 180 renners, die allemaal een rit willen winnen. Dat zal dus wel heel erg moeilijk zijn. Daarom zal het waarschijnlijk mijn taak zijn om Kelly zo goed mogelijk bij te staan. Dat zal hem wel goed uitkomen, want die Fransen zijn nog al dikwijls voor hun eigen winkeltje aan het werken". PLUMELEC Een beknopt over zicht van historische Tour-jaren ziet er als volgt uit: 1903: Op 1 juli gaan in Montgeron zestig renneres van start voor de eerste Ronde van Frankrijk. Petit-Breton eerste winnaar. 1905: Eerste beklimming. Pottier eerste bo ven op Ballon dAlsace. 1906: Tour voor het eerst Franse grens over. In Auboué wordt Duitsland ingere den. 1910: Eerste Pyreneeënetappe, Lapize win naar. 1911: Eerste Alpenetappe, Georget eerste op Galibier. 1919: Invoering van de gele trui. Christop he eerste drager. 1926: Eerste start buiten Parijse regio: Evian voor langste Tour: 5745 km. 1927: Magne winnaar eerste tijdrit. 1930: Invoering landenploegen. 1933: Trueba eerste officiële bergkoning. VLISSINGEN Via de zender Neder land 2 brengt de NOS vanmiddag een rechtstreeks verslag van de Tour proloog in Plumelec. De uitzending begint om 15.40 uur en duurt tot omstreeks 16.55 uur. Het commentaar is van Mart Smeets en Jean Nelissen. De BRT-televisie besteedt eveneens aandacht aan de eerste Tour-dag. De uitzending op Belgie 1 begint even eens om 15.40 uur. Radio Tour is vanaf 14.00 uur in de lucht op Hilversum 1. De uitzending duurt tot 17.00 uur. 1936: Stichtier Desgrange moet Tour verla ten, Goddet nieuwe directeur. Eerste Ne derlandse deelnemers. Middelkamp eerste Nederlandse etappewinnaar. 1937: Gebruik van versnellingsapparaat toegestaan. 1947: Robic wint eerste na-oorlogse Tour. 1949: Eerste rechtstreeks televisieverslag van de finish in Parijs. 1951: Van Est eerste Nederlandse gele truidrager. 1953: Schaer (Zwi) eerste winnaar groene trui. 1954: Amsterdam eerste buitenlandse startplaats. 1957: Eerste overwinning van Jacques An- quetil. 1962: Invoering van merkenploegen. 1964: Janssen eerste Nederlandse winnaar groene trui. 1967: Terugkeer naar landenformaties. 1968: Janssen eerste Nederlandse Tour winnaar. 1969: Definitieve afschaffing landenploe gen. Eerste zege Merckx. 1974: Tour in Engeland, Poppe etappewin naar. 1975: Eerste finish op Champs Elysees. 1976: Ploeg Post zet met Hennie Kuiper reeks van 53 etappezeges in. 1978: Eerste zege Hinault. 1980: Zoetemelk tweede Nederlandse Tour-winnaar. 1983: Tour open voor amateurs, alleen Co- lombianen komen. 1984: Eerste Tour voor dames, Mieke Ha vik eerste ritwinnares, eindzege voor Ame rikaanse Marianne Martin. Tussen 1903 en 1984 hebben de renners in de Ronde van Frankrijk 319.894 kilometer, verdeeld over 1436 etappes, afgelegd. Er zijn 8457 renners gestart, 4382 reden uit, 4075 vielen onderweg uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23