INDE VRÜDAGKRANT: im\\\ jr SF nn op gang VOORSTEL KORT VOOR TOP MILAAN Irene in comité van aanbeveling voor volkspetitionnement VS onderhandelen over vrijlating gijzelaars Verdrag sportministers tegen geweld stadions vandaag Zuid-Afrika Zon Kerncentrales Criminaliteit Vier dagen Inspectie OVER KRUISRAKETTEN OPTIMISME BIJ AM A L-LEIDER Bemanningslid vissersschip op Waddenzee vermist VS-troepen mogen onder voorwaarden naar Nicaraqua VEILIGHEID NIET ALLEEN ZAAK UEFA Koel en buiig 228e jaargang no. 150 Vrijdag 28 juni 1985 Honderd jaar auto vrijdagkrant mm PARIJS/BONN/MILAAN (AFP/RTR/DPA) - Aan de vooravond van de Europese topconferentie in Milaan hebben president Mitterrand en bondskanselier Kohl hun Europese partners verrast met een nieuw voorstel om te komen tot een Europese Unie. Volgens Kohl moet het voorstel de basis leggen voor de Verenigde Staten van Europa. Blauwe enveloppe nog verrassender EG-top Milaan: politieke wil? Eerst nog opklaringen, vanmiddag toenemende bewolking en later op nieuw af en toe regen. Middagtempe- ratuur rond 16 graden. Elke vrijdag ander nieuws... LEIDSCHENDAM (ANP) - Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (EBT) in Leidschendam, komt de vakantiedrukte in Nederland „heel voorzich tig op gang". In het hele land is nog volop plaats op campings, in bungalows en in hotels. Vorige week zijn de schoolvakanties in Noord-, Zuid-Holland en de Zuidelijke Usselmeerpolders in het kader van de vakantiespreiding begonnen. In juli volgen de overige provincies. De grootste drukte verwacht het NBT in de periode 6 juli tot 3 augustus, zo zei donderdag NBT-woordvoerder R. Brouwer. Reisorganisatoren hebben intussen melding gemaakt van een opvallende vlucht van Nederlandse toeristen wegens het slechte weer naar vooral Griekenland en Spanje. De ANWB-Alarmcentrale heeft donderdag niet meer problemen dan anders te verwerken gekregen. (Zie ook pagina 5). Kohl en Mitterrand willen Europese Unie Mocht het voorstel niet de steun krijgen van alle EG-landen, aldus Kohl, dan moeten de landen die het plan wel steunen maar tot een nauwe re vorm van politieke samenwerking komen in een „Europa met twee snel heden." Desnoods moet de samenwer king tot Frankrijk en de Bondsrepu bliek beperkt blijven, zo zeggen Parijs en Bonn. Groot-Brittannië is een verklaard te genstander van veranderingen in het uit 1957 daterende EEG-verdrag, ze ker als die worden verbonden aan een concept als dat van een statenbond. Premier Thatcher vindt het voldoen de als de tien (straks twaalf) EG- landen het eens worden over de uitleg van de bestaande verdragen en daar ook naar handelen. Ook Griekenland en Denemarken zijn tegen een Euro pese Unie. Toch zeiden Italiaanse woordvoerders in Milaan donderdag dat het Franse- Duitse voorstel nauwelijks verschilt van de hervormingsplannen die Enge land aan de top in Milaan had willen voorleggen. Het plan zou alleen poli tieke samenwerking behelzen. Italië, op het ogenblik voorzitter van de Europese Raad, vindt dat een geïnte greerd Europa breder van opzet moet zijn. Volgens de woordvoerder van Mitter- PZC De Kamer wijst de visie van de CDA-fractie voor een aange scherpt Zuid-Afrika-beleid af. PAGINA 3 Het aanhoudende slechte zo merweer zorgt voor een mas sale vlucht van de vakantie gangers naar het zonnige zuiden. PAGINA 5 De bouw van nieuwe kerncen trales krijgt, onder voorwaar den, de steun van de meerder heid van de Tweede Kamer. PAGINA 15 Aan de ernstiger vormen van criminaliteit in Zeeland kon nauwelijks voldoende aan dacht worden besteed, meldt de rijkspolitie in het jaarver slag over 1984. PAGINA 17 Marcella Mesker heeft er vier dagen voor nodig gehad maar gaat door naar de volgende ronde in Wimbledon. PAGINA 22 Tour-baas Felix Levitan heeft alle deelnemers aan een medi sche inspectie laten onderwer pen. PAGINA 23 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 22 en 23 rand, Michel Vauzelle, willen Parijs en Bonn een soort algemeen secretariaat van de Europese ministerraad in het leven roepen. Verder moet er in de ministerraad weer vaker bij meerder heid van stemmen worden beslist, HILVERSUM (ANP) - Het Radio Free dom Festival in het kader van de jaarlijkse actie „Omroep voor Radio Freedom", bedoeld ter ondersteuning van de ondergrondse verzetszender van de Afrikaanse nationale raad ANC die vanuit buurlanden naar Zuid-Afrika uitzendt, heeft tot nu toe 110.000 gulden opgebracht. Daarmee is het voorlopige doel de aanschaf van vier studiosets bereikt, zo heeft de Initiatiefgroep Omroep voor Radio Freedom donderdag mee gedeeld. Foto: cabaretier Freek de Jonge over handigde gisteren in Hilversum de eerste LP van 'Radio Freedom Festi val' aan Selebano Matlhape van de zwarte verzetsbeweging ANC. Op de plaat staan fragmenten van een re cente show. I OMgptP VOOR RAM© «tilPm AMSTERDAM (ANP) - Prinses Ire ne heeft zitting genomen in het landelijk comité van aanbeveling voor het volkspetitionnement dat op initiatief van het Komitee Kruisraketten Nee (KKN)begin september zal worden gehouden over de plaatsing van kruisraket ten in ons land. Dit blijkt uit de ledenlijst van het comité van aanbeveling, die don derdagavond door het KKN in Am sterdam bekend is gemaakt. Voor- zitter van het comité van aanbeve ling is Cees Commandeur, oud- federatiebestuurder van het FNV. Het comité telt op dit moment 35 leden. In het comité van aanbeveling heb ben verder onder anderen zitting: prof. dr. Wiro J. Beek, de violiste Vera Beths, de oud-vicevoorzitter van de FNV Herman Bode, mr. W.J. Borgerhoff-Mulder (oud-president van de rechtbank te Amsterdam), de schrijfster Mies Bouhuys, de choreograaf Rudi van Dantzig, bis schop H.C.A. Ernst van Breda (voorzitter van Pax Christi Neder land), de cabaretier Youp van 't Hek, de cabaretier Freek de Jonge, de acteur Jeroen Krabbé, dr. S.L. Mansholt, de schrijfster Marga Minco, de voorzitter van de Lande lijke Raad van Kerken prof. dr. D.C. Mulder, de econoom prof. dr. J an Tinbergen en Liesbeth den Uyl. De eerste week van september zul len huis aan huis in ons land in totaal 5,3 miljoen kaarten door het Komité Kruisraketten Nee ver spreid worden, in samenwerking met een groot aantal groepen en organisaties uit de vredesbewe ging. Op de kaart moet ingevuld worden of Nederland wel of niet moet overgaan tot het plaatsen van kruisraketten. De Nederlandse regering zal daar in november over beslissen. Op 26 oktober zal de organisatie het re sultaat van het petitionnement, vergezeld van de betrokken hand tekeningen, aan de Nederlandse regering aanbieden. moet de Europese commissie meer uitvoerende macht krijgen en moet het Europese parlement meer betrok ken worden bij de besluitvorming, aldus Vauzelles. Van zijn kant voegde Kohl hier nog aan toe dat Europa economisch en politiek op eigen benen moet staan en zich „in het internationale concert met één stem moet laten horen." „De Verenigde Staten van Europa zijn geen utopie of illusie, maar een poli tieke doelstelling." Volgens Vauzelles heeft Europa de „politieke wil" om de ambitieuze plannen waar te maken. Het presidium van het Europese par lement heeft de in Milaan verzamel de regeringsleiders donderdag opge roepen tot „een kwalitatieve sprong" naar de Europese integratie. In het licht van de ernstige toestand waarin Europa verkeert moet de top concre te besluiten nemen, „die de aan de verwachtingen van de Europese vol keren voldoen," aldus het presidium. De parlementariërs eisen in de eerste plaats dat zij „echte medebeslissings bevoegdheden" krijgen. Prinses Irene DEN HAAG Gisteren was het de laatste vergadering van de Kamer voor het zomerreces. Volgens traditie werd dat gevierd met een barbecue op het Binnenhof. Foto: minister van financiën Ruding (rechts) en CDA-kamerlid Marien Beinema genieten van een gebraden worstje. Motie Koning De Tweede Kamer heeft donderdagavond een motie van de PvdA verworpen, die kon worden uitgelegd als een voorwaardelijke mo tie van afkeuring aan het adres van staatssecretaris Koning (financiën). In de motie werd gesteld dat de staatssecretaris „in redelijkheid" niet had mogen besluiten tot verlaging van de belastingaanslag van AVRO- directeur Wibo van de Linde. De PvdA-motie kreeg de steun van D'66, PPR, CPN, PSP en EVP. DEN HAAG (ANP) - Een helikopter van de Luchtmacht heeft donderdag avond na een zoekactie uit het water van de Waddenzee op 4 mijl ten noordoosten vam Texel een opvaren de van de vissersboot Harlingen 26 uit het water opgepikt. Met een tweede helikopter wordt nog gezocht naar de tweede opvarende van de HA 28. Omstreeks half vijf 's middags werd de HA 26 zonder be manning aangetroffen tussen Vlie land en Texel. Er werd toen een grote zoekactie op touw gezet. De HA 26 had twee man aan boord. Om kwart over elf donderdagavond is het zoeken naar de nog vermiste onderbroken tot vanmorgen halfvijf. Hoe de twee vissers te water zijn geraakt was gisteravond nog niet dui delijk. IVan onze correspondent) TEL AVIV - De Verenigde Staten en Syrië onderhandelen al enige dagen over een vreedzame oplossing voor het gijzelingsdrama met de 39 Ameri kaanse vliegtuigpassagiers in de Li banese hoofdstad Beiroet. Dat is van officiële zijde in Washington toegege ven. Frankrijk en Zwitserland heb ben toegezegd de gegijzelden onder dak te willen geven in hun ambassa des in Beiroet, op voorwaarde echter dat de landen niet aan voorwaarden van de kapers zijn gebonden. Amal-leider Nabih Berri, die in deze kwestie bemiddelt, zei donderdag avond op een persconferentie in zijn Amal-leider Berri woning in Beiroet, te geloven dat het einde van de affaire nadert. Op details van de onderhandelingen met de Franse en Zwitserse diplomaten en indirect met de VS wilde Berri niet ingaan. Intussen heeft Washington geëist dat gelijktijdig met de 39 vliegtuigpassa giers ook zeven andere Amerikanen, die de afgelopen maanden door sji'iti- sche extremisten in Beiroet zijn ge kidnapt, worden vrijgelaten. Israël zou bereid zijn ruim 700 sji'iti- sche gevangen vrij te laten - zoals de kapers eisen - op voorwaarde dat eerst de gijzelde Amerikanen vrijge laten worden. Premier Peres zou dit aan Washington hebben laten weten. Zowel in de Verenigde Staten als in Israël kon nog geen commentaar op deze berichten worden gekregen. WASHINGTON (RTR/UPI) - Een ver deeld en soms emotioneel Huis van Afgevaardigden heeft donderdag pre sident Reagan de bevoegdheid gege ven onder voorwaarden gevecht stroepen naar Nicaragua te sturen zonder goedkeuring van het Congres. Het Huis stemde met 312 tegen 111 stemmen voor een voorstel van de Democraten waarbij de omstandighe den worden beperkt waaronder troe pen kunnen worden gestuurd zonder formele oorlogsverklaring. De stem ming en het debat gaf de woede in het Congres weer over de recente aansla gen op Amerikanen. STRAATSBURG (ANP) - De Europe se sportministers zijn niet van plan de Europese Voetbalunie UEFA de rekening te presenteren voor de toe genomen gewelddadigheid in de sta dions, maar willen wel maatregelen om gewelddadigheden als bij de ramp in het Brusselse Heizel-stadion waar 38 doden vielen te voorko men. Sportorganisaties en overheden delen de verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid in de stadions. Dat staat in een verdrag, dat de sportmi nisters van de landen van de Raad van Europa donderdag in Straatburg hebben gesloten. Bij onthouding van Zwitserland werd de resolutie door alle andere ministers aanvaard. Ambtenaren die het verdrag de afge lopen dagen voorbereidden, hadden aanbevolen de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij de sportorgani saties te leggen. Onder invloed van UEFA-secretaris Hans Bangerter be sloten de ministers zover niet te gaan. „Bangerter besloot te piepen over de financiën", aldus WVC-staatssecreta- ris Van der Reijden, die de spoedbij- eenkomst voorzat. „Toen was een aantal ministers ook niet meer zo voor". Het verdrag is tot stand gekomen binnen een maand na de gebeurtenis sen rond de Europese bekerfinale tus sen Liverpool en Juventus in Brussel. Een aantal Europese sportministers had twee weken geleden al op Schip hol gesproken over de mogelijkheden om dergelijke gewelddadigheden te voorkomen. De aanbevelingen van Schiphol zijn deze week in Straats burg uitgewerkt tot een open conven tie. Het verdrag moet nog onderte kend en geratificeerd worden door de bij de Raad van Europa aangesloten en andere landen. Het is de bedoeling dat het verdrag feilelijk al het komen de voetbalseizoen van kracht is. Van der Reijden zal zo snel mogelijk ook contact met de KNVB opnemen. Door zich in de verdragstekst niet te beperken tot voetbalstadions trach ten de ministers eventueel geweld bij andere takken van sport voor te zijn. Belangrijk twistpunt tussen de mi nisters was het verbod van alcoholi sche dranken in de stadions, alsmede het binnenbrengen daarvan. In de aangenomen tekst wordt slechts de voorkeur uitgesproken alcohol uit de stadions te bannen. De veiligheid in stadions bij interna tionale wedstrijden dient volgens het verdrag te worden verhoogd door: - te verzekeren, dat de politie zijn werk naar behoren kan uitvoeren; - verplicht voor-overleg tussen de be trokken clubs dan wel landen; - afdoende scheiding van rivaliseren de supporters en splitsing van kaart verkoop; - de toegang aan mogelijke relschop pers en mensen onder invloed van acohol te onthouden; - toeschouwers te controleren op voor werpen, waarmee geweld kan worden gepleegd; - een speciale wetgeving in het leven te roepen om de berechting van van dalen te vereenvoudigen. Verder willen de ministers in alle landen nationaal overleg voor de be strijding van vandalisme op gang brengen. De gevreesde 'blauwe en- veloppes' met belas tingaanslagbiljetten zullen in de nabije toekomst, nu óók voor zover afkomstig van gemeentebesturen, weer voor me nige onaangename verrassing zorgen. Het kabinet besloot vorige week om gemeenten en andere lagere overhe den een flink stuk extra lengte te geven bij het vaststellen van tariefs verhogingen. Het toezicht van de overheid vervalt voor een belangrijk deel. Tot nu toe moesten tariefsverho gingen tussen 3 en 10 procent worden aangemeld en was voor verhogingen van 10 procent of meer toestemming nodig. Het spreekt vanzelf dat er tegen deze versoepeling meteen ste vig verzet komt. De Consumenten bond klom in de gordijnen. De vereni ging 'Eigen Huis' zag er een verkapte uitnodiging naar de gemeenten in om de woonlasten voor de burger op te schroeven. En gisteren stuurde het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV, de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf) een kwade brief naar de Tweede Kamer. Het KNOV vreest in de toekomst een jungle van uiteenlopende gemeente lijke tarieven en stelt verder vast dat er tegenover het bedrijfsleven sprake is van concurrentievervalsing en marktverstoring. Er is veel te zeggen voor al deze protesten. Ervaringen van de laatste jaren hebben namelijk geleerd dat gemeentebesturen be paald niet onbescheiden zijn als het gaat om aanpassingen (zoals ze dan vergoelijkend worden genoemd) van tarieven van allerlei leges en belastin gen. Bovendien is er sprake van een beduidende vindingrijkheid bij moge lijkheden om het gemeentelijk belas tinggebied uit te breiden. Dat gebeur de onder het oude regime van het toezicht al. Het zal nu alleen nog maar sneller gaan. De versoepeling, waartoe het kabi net heeft besloten, komt op een uitstekend moment voor gemeenten en andere lagere overheden. Overal zijn de begrotingen voor 1986 in voor bereiding. Oók overal zijn grote tekor ten. Het rijk heeft gemeenten en pro vincies stevig op rantsoen gezet. Er vloeit minder geld van Den Haag naar beneden. Gemeenteraden weten de touwtjes niet meer aan elkaar te kno pen. In dergelijke klemposities wordt snel naar de eenvoudigste weg ge zocht: verhoging van de eigen belas tingen. De onroerendgoedbelasting is er een berucht voorbeeld van. Wan neer bijvoorbeeld het welzijnswerk in het rood komt te staan vinden huur ders en huiseigenaren de gevolgen daarvan omgeslagen op hun woon comfort. Het kabinet predikt vanuit het Catshuis een beleid dat lastenver zwaringen voor de burger in bedwang moet houden, bezuinigt op de rijksbij dragen waarmee gemeenten (en der gelijke) voor een belangrijk deel moe ten zien rond te komen en geeft die gemeenten vervolgens de vrije hand om het geld via een andere deur terug te halen. Een vluchtweg van de sim pelste soort. Bij herhaling is de afgelo pen jaren gebleken dat gemeenten bij verhogingen van hun tarieven in veel gevallen vooropliepen en boven de gemiddelde prijsontwikkeling uit kwamen. Zonder noemenswaardig toezicht zou het wel eens stevig uit de hand kunnen lopen. Of het moest zijn dat gemeenteraden met de verkiezin gen in het vooruitzicht bereid zijn tot een zelfdiscipline die de (bijna geheel) vervallen prijsbeschikking vervangt. Vandaag begint in Milaan een top conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de Europese Ge meenschap. Tien huidige en twee toe komstige .(Spanje en Portugal) EG- leden staan er voor een overleg dat bepalend heet te zijn voor 'de toe komst van het Verenigd Europa'. Nu is dat al van menige EG-top gezegd en vaak eindigden de hoog gespannen verwachtingen in een stevige kater. Toch kan de Europese Gemeenschap zich met het oog op de toekomst steeds minder mislukkingen veroorlo ven. Sinds 1958 is het aantal landen binnen het blok verdubbeld en zijn de problemen waarschijnlijk wel vertien voudigd. Met het risico dat onderlinge geschillen een steeds groter negatieve uitwerking op een steeds groter en ingewikkelder samenwerkingsver band hebben. De problemen rondom de Britse bijdrage aan de EG zijn er een voorbeeld van; het Westduitse veto over de graanprijzen, vorige week, een ander. Al vaak is in de voorbije jaren van onderling geharre war de wens uitgesproken dat de Europese Gemeenschap als zodanig over veel ruimere bevoegdheden zou moeten beschikken, wil ze werkelijk kunnen voldoen aan de verwachtin gen die de deelnemers ieder voor zich van een goede samenwerking hebben. Maar veel verder dan een wens is het tot nu toe niet gekomen. Sterker nog: de EG dreigt al groeiende onbestuur baarder te worden. Om dat te voorko men is het nodig dat de EG-top van Milaan in de komende dagen de basis legt voor een fundamentele herzie ning van de besluitvorming binnen de r gemeenschap. Er is inmiddels vol doende aan handvatten beschikbaar. Het gaat nu om de politieke wil: maar j| die is tot nu toe een bijzonder schaars artikel gebleken. vdM..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1