almanak GESLEPEN VRACHTAUTO BLOKKEERT RIJKSWEG Schippers dwingen via acties afspraken af Vlaamse kabinetschef cultuur opende de Veerse Meerdagen ACTIVITEITEN VOORBEHOUD: VERANTWOORDE OPSLAG AFVAL Meisje (7) in Bruinisse lastiggevallen Verstekelingen konden in Vlissingen niet van boord PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Boogaard niet bij ontvangst Koningin Geluidsapparatuur en geld gestolen woning Terneuzen Eurocheques en rijbewijs gestolen uit auto Sluis PAGINA 15 Inconsequent REIS VOORTGEZET NAAR CANADA Pvd A-raadslid Verhaal BEDRIJVEN ARNHEM EN ROTTERDAM BEZET ZEELAND' VRIJDAG 28 JUNI 1985 in meerderheid voor bouw nieuwe kerncentrales (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft donderdag in meerderheid besloten de bouw van nieuwe kerncentrales te steunen. Dit gebeurde op de laatste vergaderdag voor het jomerreces. Wèl werd het voorbehoud gemaakt, dat een verantwoorde opslagwijze voor radioactief afval wordt geschapen. Drie CDA-parlementariërs, de Mid- ielburger M.Beinema, mevrouw F. Laning-Boersema en R. van den room waren tegen. De heer Beinema iei gisteren desgevraagd, dat naar zijn ;evoel aan de „absolute voorwaarde", jat er een goed uitzicht komt op de definitieve oplossing van het kernaf- ralprobleem, niet wordt voldaan. Dat ras, zo zei hij, de voornaamste reden jm tegen een CDA/WD-motie te stemmen over de afvalproblematiek. ifolgens die motie mogen er pas ver dunningen voor de bouw van kerncen trales worden afgegeven, nadat de Kamer met de door de regering geko- sen oplossing voor het afval akkoord »aat. ZIERIKZEE De rijkspolitie oj Schouwen-Duiveland zoekt een jon teman, in de leeftijd van twintig tol dertig jaar, die ervan wordt verdachl een in Bruinisse verblijvend zevenja rig Westduits meisje gedwongen te hebben om sexuele handelingen met hem te verrichten. Dat gebeurde naar de rijkspolitie Zierikzee eersl donderdag bekend maakte, afgelopen dinsdagavond omstreeks half acht. ergens langs het wegje tussen de hoofdingang van het recreatiecen trum Aquadelta Bruinisse en de na bij gelegen manege. Het uit Keulen afkomstige meisje was met haar ouders in Bruinisse op vakantie in het recreatiepark. Vol gens de politie stelde een arts na het gebeuren vast dat het kind wel danig overstuur, maar niet verkracht was. De vermoedelijke dader is omstreeks 1.75 meter lang, heeft een slank pos tuur en half-lang blond haar. De man droeg toen hij het meisje lastigviel een blauwe broek en een lichtkleurig jack, en heeft geen baard, snor of bril. De rijkspolitie verzoekt degenenen die aanwijzingen menen te kunnen geven zich bekend te maken bij de politie in Zierikzee, telefoon 01110-4055. Het gaat daarbij om langdurige op slag op land (50-100 jaar) of een inter nationale oplossing. De resterende CDA'ers, de WD-fractie en de kleine rechtsè partijen stemden voor de mo tie, de PvdA en 'klein links' waren tegen. De heer Beinema vroeg zich gisteren af, of het afvalprobleem ooit definitief uit de wereld zal worden geholpen. „Men zegt dan wel dat er eens een oplossing wordt gevonden, maar ik vind dat een vorm van bijgeloof in de' wetenschap en technologie". Op de vraag waarom hij niet vóór een motie van PvdA-Kamerlid K. Zijlstra TERNEUZEN De zeventigjari ge mevrouw M. uit de Iepenlaan in Terneuzen werd woensdag wel met een erg dure 'scharensliep' geconfronteerd. De vrouw gaf de man een schaar mee om te slijpen. Toen hij daar even later mee terug kwam, vroeg hij dertig gulden vpor het karweitje. Met dat bedrag eenmaal op zak bedacht hij zich echter en eiste dat de vrouw nog meer zou betalen, waarop de mevrouw ten einde raad de man een briefje van honderd gulden gaf. Dat zou hij wel even gaan wisselen. De man kwam niet terug. Ook de heer A. uit de Verrietstraat in Terneuzen kreeg woensdag een 'scharensliep' aan de deur. De man belde omstreeks het middaguur bij de bejaardenwoning van Van A. aan. Van A. gaf de 'scharensliep' twee scharen en een mes mee. Die heeft hij tot op heden nog niet teruggezien. had gestemd, die uitstel van de bouw van kerncentrales tot 1992 beoogt, antwoordde Beinema dat wellicht ook tegen die tijd het afvalprobleem nog niet verholpen is. Bovendien wilde hij „niet méér afwegingen maken dan nodig is". Volgens het CDA-Kamerlid betekent de argumentatie van de PvdA onder meer: invoer van kernstroom uit het buitenland. Omdat ook die optie het afvalprobleem doet groeien, zij het niet in Nederland, vond Beinema deze redenering „inconsequent" van de PvdA. De motie van Zijlstra werd gisteren door de Kamer verworpen. De Kamer stemde voorts voor een CDA/VVD-motie waarin de regering wordt gevraagd uiterlijk in februari te besluiten over de lokaties voor kern centrales, en de afgifte van bouwver gunningen te laten voorafgaan door een milieu-effect-rapport. De Kamer besloot tenslotte, dat de openbare elektriciteitsproduktie meer moet worden gebaseerd op een evenwichtige verdeling van de ver schillende energiedragers, waaron der ook warmte/krachtkoppeling en windenergie. Thans is die produktie nog te eenzijdig afhankelijk van olie en gas, aldus een CDA/VVD-motie, die gisteren op een meerderheid kon rekenen. De drie genoemde CDA'ers stemden tegen deze motie. VLISSINGEN De Koninklijke ma rechaussee in Vlissingen heeft don derdagochtend drie verstekelingen aangetroffen aan boord van het vrachtschip Ira dat voor de rede van Vlissingen afmeerde. De marechaus see was van te voren al op de hoogte gebracht van de aanwezigheid van de verstekelingen. Het motorschip Ira, dat onder Libe riaanse vlag vaart, maakt een tocht van Casablanca naar Canada. Vol gens een woordvoerder van de Ko ninklijke marechaussee zijn de verste kelingen, die de Marokkaanse natio naliteit hebben, vermoedelijk al in Casablanca aan boord gegaan. Het reisdoel van de drie verstekelingen, die in leeftijd variëren van 17 tot 26 jaar, is de marechaussee niet bekend. Eerder deed het motorschip Ira de Engelse haven Immingham aan waar het de verstekelingen geweigerd werd van boord te gaan. In de volgende haven die het schip aandeed, Antwer pen, werd alles in het werk gesteld om de Marokkanen terug naar Casablan ca te laten gaan. Er werd een vlucht via Schiphol naar Casablanca voor hen geboekt en zij werden voorzien van reispapieren. Op het laatse mo ment ging de vlucht echter niet door, zodat de verstekelingen aan boord moesten blijven en meevaren naar de volgende bestemming, Vlissingen. De marechaussee in Vlissingen heeft opnieuw geprobeerd een vlucht naar Casablanca te boeken, wat echter niet lukte. De Ira is donderdagmiddag om 15.00 uur weer vertrokken naar de volgende eindbestemming Canada. Het schip zal geen andere havens meer aandoen. De verstekelingen aan boord van de Ira zullen vermoedelijk vanuit Canada terug naar Marroko worden gestuurd. Volgens de woordvoerder van de Ko ninklijke Marechaussee gebeurt het regelmatig (ééns in de twee weken) dat verstekelingen worden aangetrof fen aan boord van schepen die Vlissin gen aandoen. SLUIS Het raadslid J. F. A. T. Boogaard (PvdA) heeft de gemeente raad van Sluis dinsdag meegedeeld dat hij dinsdag niet aanwezig zal zijn als de koningin een bezoek brengt aan deze gemeente. De reden van zijn afwezigheid is dat de koningin niet met hem wenst te spreken. Burge meester J. J. P. M. Asselbergs ant woordde dinsdag dat wensen van de hofhouding van de koningin geres pecteerd moeten worden. TERNEUZEN Bij een inbraak, woensdagnacht in de woning van A. H. H. aan de Chopinlaan in Terneu zen werden een cassettedeck, een tuner/versterker en een geldbedrag van 1300 gulden ontvreemd. De dader(s) verschafte(n) zich toegang tot de woning door de glazen voordeur in te trappen. De bewoners waren op dat moment niet thuis. De opmerkelijke lotgevallen waarvan dagelijks in dit ru briekje verhaald wordt, blij ken verder te reiken dan de Zeeuwse grenzen. Zo liet een mevrouw uit Kruiningen ons weten dat ze de stukjes vaak uit de krant knipt om naar haar ouders in Rotterdam te sturen, 'die er ook weer van genieten'. Mevrouw had zelf ook een ver haal, dat zich afspeelde tij dens een dagtochtje naar de grotten van de St. Pietersberg in Limburg. De gids vertelde daar een angstaanjagende anecdote over vier monniken die in het verre verleden slechts voorzien van een lamp en een klosje garen om de weg terug te kunnen vinden de grotten in waren getrokken. Maar de lamp ging uit en het garen brak. Stel u voor, zei de gids, pik donker en doodstil, je hoort je eigen hartslag en binnen tien minuten ben je volkomen in paniek. Na zeven dagen wer den de monniken dood gevon den. Maar daarmee was het ver haal van de gids nog niet uit. „Helaas, drie maanden gele den vonden we weer een ge raamte, van slechts 70 cm hoog". Er ging een huivering door de groep. „Het geraamte van een para plu!". Als de ouders van die me vrouw uit Kruiningen dit geen leuke almanak vinden, weten ze wie zij er op moeten aan spreken. De gekantelde vrachtauto, die gedurende enkele uren de rijksweg blokkeerde moest gedeeltelijk met de hand gelost worden. SLUISKIL/TERNEUZEN - Een ge kantelde vrachtwagen met aanhan ger heeft donderdagmiddag en -avond gedurende een kleine vijf uur rijksweg 2-52 tussen Sluiskil-brug en de sluizen van Terneuzen geblok keerd. De vrachtwagencombinatie, bestuurd door A.F.M.S. uit het Belgi sche Retie, was geladen met twintig ton verpakt polyethyleen op weg naar de Nederlands-Belgische grens. De chauffeur verklaarde later tegen over de politie van Terneuzen dat hij plotseling moest uitwijken voor een hem tegemoetkomende Duitse vrachtwagen. De Belgische vrachtwa gencombinatie kwam in de berm te recht. Daarop verloor de chauffeur de macht over het stuur. De combinatie schaarde en sloeg om. Er kwamen twee kraanwagens aan te pas om de vrachtwagen met aanhanger weer op de wielen te zetten. De lading, die gedeeltelijk op het wegdek terechtge komen was, moest grotendeels met de hand worden overgeladen op een in derhaast opgeroepen vrachtwagen, ook uit het Belgische Retie. Die was toevallig in de buurt. De schade aan de gekantelde vrachtwagen viel overi gens erg mee; de combinatie kreeg, na een keuring, toestemming de reis (zij het ongeladen) te vervolgen. Het verkeer werd omgeleid via rijks weg 61 en de Hoekse Weg. Vier politie agenten waren uren in de weer om het verkeer om te leiden. De weg was omstreeks half acht weer vrij. ROTTERDAM/ARNHEM - Boze binnenschippers hebben ook donderdag weer actie gevoerd tegen het buiten de beurs om vervoeren van scheepsla dingen. Zowel in Arnhem als in Rotterdam werden korte bezettingsacties uitgevoerd. In Arnhem werd het kantoor van de transportonderneming De Beijer door veertig schippers bezet, in Rotterdam voerde een ongeveer gelijk aantal toerbeurtschippers actie bij het trans portbedrijf Citex-Hanno. Na gesprek ken met de directies van de bedrijven werden de bezettingen zonder proble men beëindigd. Volgens de schippers hebben de direc ties van De Beijer en Citex-Hanno per telex ondermeer toegezegd bevrach tingen voortaan uitsluitend via de beurs tot stand te zullen brengen. Het Rotterdamse bedrijf Eurobuik, dat dinsdag enige tijd door de schippers bezet werd gehouden en een ultima tum van 48 uur kreeg om aan hun eisen tegemoet te komen, liet gisteren in een telex aan de initiatiefgroep weten bereid te zijn tot een gesprek. Eurobuik verzocht een delegatie schippers naar het bedrijf te komen, maar bij aankomst werd de delegatie (bestaande uit drie man) door vier body-guards teruggestuurd. Er vond dan ook geen gesprek tussen de schip pers en de directie van Eurobuik plaats. De overeenkomst met Citex- Hanno houdt echter ook in dat het vervoer van sojabonen, dat dit bedrijf via Eurobuik regelde, voortaan via de beurs gaat en niet meer via Eurobuik. Het zou gaan om ongeveer 60.000 ton sojabonen per jaar. Het bedrijf De Beijer heeft door middel van de nieu we overeenkomst met de schippers een al zeer lang bestaande boycot van het bedrijf weten op te heffen. Die boycot was ingesteld omdat De Beijer al jaren buiten om de beurs werkte. Zoals bekend ijveren de schippers al jaren voor een wettelijke basis voor het nu nog vrijwillige systeem van bevrachtingen via de schippersbeurs. De acties zijn een uitvloeisel van het protest van dinsdag, toen de schip pers op het Binnenhof tegen het hui dige regeringsbeleid demonstreerden. SLUIS In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de auto van de Duitser N. M. uit Neuss. Met een schroevedraaier werd het slot van de auto geforceerd. Uit de auto werd een tas met daarin rijbewijs, paspoort en Eurocheques ontvreemd. De auto stond geparkeerd aan de Kanaalweg in Sluis. Christiaan Francke en Charlotte Poppe in de armen van burgemeester G. W van Montfrans van Veere en kabinetschef Armand Vermeulen van de Vlaamse gemeenschapsminister van cultuur tijdens de opening van de foto-expositie 'Water' in Veere. VEERE - De Veerse Meerdagen zijn een uitstekende gelegenheid om de onderlinge contacten tussen Zeeuwen en Vlamingen te verdiepen. „Dit evenement maakt duidelijk dat Zeeland en Vlaanderen elkaar veel te bieden hebben. We hebben heel veel gemeenschappelijk, maar we hebben ook onze aardigheden en eigenaardigheden. Met name het vergroten van de interesse voor eikaars cultuur zie ik als één van de doelen van deze Veerse Meerdagen; een driedaagse manifestatie die we jaarlijks willen laten terugkeren om de mogelijkheden van het Veerse Meer te promoten". Gedeputeerde mr J. P. Boersma had drie 'petten op', toen hij dit donderdag zei bij de opening van de Vlaams-Zeeuwse fototentoonstel ling over het thema 'water'. De expositie, één van de vele onderde len van de Veerse Meerdagen, is ingericht in de Grote Kerk van Veere. Boersma sprak niet alleen als gedeputeerde van cultuur, maar ook als voorzitter van het Recrea tieschap Het Veerse Meer en als voorzitter van de Belgisch-Neder landse Vereniging Zeeland. Vlak voor hij de fototentoonstelling opende, waren de Veerse Meerda gen 1985 officieel begonnen. Dat gebeurde met een openingstoe spraak van Armand Vermeulen. Hij is kabinetschef van de Vlaamse gemeenschapsminister van cultuur, Karei Poma. Wegens 'finale stem mingen' in het Vlaams parlement was Poma zelf verhinderd aanwezig te zijn. Van alle watersporters op en rond het Veerse Meer heeft ongeveer der tig procent de Belgische nationali teit. Om die reden hebben de Bel gen een groot aandeel in de organi satie gehad. Zo hebben onder meer de 'tak' sport en openluchtrecreatie van de Vlaamse Gemeenschap voor cultuur en de Vlaamse Vereniging voor Watersport aan het evenement meegewerkt. De overkoepelende or ganisatie is evenwel in handen van de Stichting Promotie Veerse Meer. Ook het Recreatieschap Het Veerse Meer levert organisatorische en fi nanciële bijdragen. Verder verlenen de Belgisch-Nederlandse Vereni ging Zeeland en vele andere instel lingen en organisaties hun mede werking. Tijdens de openingsplechtigheid in de raadszaal van het stadhuis in Veere sprak burgemeester me vrouw G. W. van Montfrans-Hart- man een welkomstwoord tot de genodigden, met name tot 'onze Belgische vrienden'. Kabinetschef Vermeulen ging in op de bevorde ring van de vriendschap tussen Belgen en Nederlanders in het alge meen en tussen Zeeuwen en Vla mingen in het bijzonder. Hij zegde nu al toe, dat de Belgen volgend jaar 'weer van de partij zullen zijn'. Ook gedeputeerde Boersma had de vriendschap tus sen beide volken hoog in het vaan del staan. Hij roemde de samenwer king tussen Zeeland en de Belgi sche provincies Oost- en West- Vlaanderen. Verder zei hij dat de afdeling Zeeland van de Belgisch- Nederlandse Vereniging ook streeft naar een verbetering van de contac ten met de provincie Antwerpen. Hij wees er daarbij echter op,dat Zeeland slechts 350.000 inwoners telt; de Belgische grensprovincies herbergen enkele miljoenen inwo ners... De Veerse Meerdagen duren vanaf vandaag (vrijdag) tot en met zon dag. Hoogtepunten daarbij zijn on der meer een groots surfevenement met deelname van onder anderen Stephan van den Berg, de opvoe ring van een zeeslag voor Veere. een optreden van het blaaskwintet 'Pentafoon' uit Brugge, overtochten naar een rondleidingen over het beboste eiland 'De Haringvreter', de opvoering van Tijl Uilenspiegel en een grote show admiraalzeilen met ronde en platbodemjachten. VEERE - Tijdens de eerste van de drie Veerse Meer-dagen worden vandaag (vrijdag) de volgende acti viteiten afgewerkt: 9.30 tot 17.00 uur: Bij het surfcen trum De Schotsman bij Kamper land neemt de nationale surftop deel aan wedstrijden manch-surfen en aan demonstraties. 10.00 tot 17.00 uur: Mevrouw A. C. Dekker, Golsteinseweg 24 in Veere, stelt haar siertuin open voor be langstellenden. 12.30 tot 17.00 en 18.00 tot 20.00 uur: Kinderen van 9 tot 12 jaar kunnen in jachthaven Oostwatering gratis zeilen. Vanaf 13.30 uur krijgen ook jongeren vanaf 13 jaar deze gelegen heid. 13.30 tot 22.00 uur: Vanaf de steiger van de Campveerse Toren in Veere kan het publiek meevaren met een klipper, een kotter en een klippe raak. 14.00 tot 22.00 uur: Op de Markt en de Kaai in Veere wordt een folklo ristische markt gehouden met oude ambachten en met de presentatie van Zeeuwse produkten en van vis, babbelaars, bolussen en schape kaas. 20.30 tot 21.00 uur: In de feesttent op het Bastion treedt het orkest 'Die Neulander Musikanten' uit Nieuw- en Sint-Joosland op. 20.30 tot 22.15 uur: Grote Kerk Veere is plaats van handeling voor een optreden van het Belgische blaaskwintet 'Pentafoon', dat 'vaste klant' is in de Koninklijke Munt schouwburg in Brussel. 22.15 tot 23.30 uur: Voor de Camp veerse Toren in Veere wordt een zeeslag opgevoerd. Ronde en plat bodemjachten bootsen de slag om Fort den Haak (1573) na, één van de vele slagen uit de Tachtigjarige Oorlog. Voorafgaand aan dit schouwspel geeft 'Die Neulander Musikanten' vanaf de klipper 'Anita Jacoba' een concert. Gedurende de avonduren treden de muziekverenigingen OKK uit We- meldinge. Excelsior uit Goes, Apol lo uit Wissenkerke en Con Affezzio- ne uit Kwadendamme op. Ook de volksdansvereniging Scaldis uit Hansweert geeft een demonstratie. schaamteloos, de openbare nutsbedrijven kunnen toch niet zo maar raak doen. Stel je voor dat ik zoiets als particulier zou doen, dan zou je wat beleven". Begrip vond de Groedenaar bij de PZEM-bedrijfsdirecteur A. Kannekens. ,Ms het verhaal klopt, dan is er niet volgens de service-gedachte gehandeld die bij ons normaal is. Ik zal de kwestie zo vlug mogelijk uitzoeken. Misschien dat het een misverstand is. In elk geval vind ik het jammer en vervelend dat het is gebeurd", aldus Kannekens. Ondanks zijn begrip was de bedrijfsdirecteur ook niet meer in staat om de aannemer nog dezelfde avond uit de problemen te helpen. Zijn werkplaats aan de Nieuwstraat bleef 'gebarricadeerd'. }ROEDE Aannemer L. Traas in Groede kon zijn ogen donderdagavond niet idoven. Hij had het nog zo goed afgesproken met de PZEM-werkers: prima lat jullie een sleuf voor mijn deur graven, maar jullie zorgen er wel voor dat ik tanavond mijn werkplaats binnen kan. Dat zou geen probleem zijn. Bij erugkeer 's avonds bleek de PZEM geen woord gehouden te hebben, de sleuf cas niet dicht gegooid. Traas: „Dat kan ik nu gewoon niet begrijpen, zoiets art toch elke vorm van fatsoen". te aannemer liet het er niet bij zitten. Hij belde alle PZEM-vertegenwoórdigers He hij in het telefoonboek kon vinden. Ook de politie werd verwittigd, lllemaal zonder resultaat. Traas: „Ik kan dus nergens mijn recht halen. Nu uordt er zelfs gezegd dat er geen sprake zou zijn van een belofte. Dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15