kleintjes 'EGROTINGSR UIMTE ONZEKER vandaag De Graaf geeft echte minima toch toeslag Eerste mosselen in Yerseke aangevoerd VS: economische druk op Libanon -jmê 3 'hilips neemt deel lan Eureka-plan OP WENS VAN KAMER Bommen Schippers Brand Val KWALITEIT EN PRIJS GOED Liverpool-fans gearresteerd VOOR OPLOSSING KAPING Zeeland en het kernafval Wisselvallig 128e jaargang no. 148 loensdag 26 juni 1985 !lf|% Stimulans Wisselend, bewolkt en af en toe regen. Mogelijk vergezeld door onweer. Mati ge westenwind. Maximumtempera tuur rond 16 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-27651 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-15144 Hulst 01140-140581 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 53801 PROVINCIALE ZEEUWSE r-. IIV AMSTERDAM (ANP) - Veertien op hol gesla gen paarden hebben dinsdagmiddag in Am sterdam voor grote con sternatie gezorgd. Een 12-jarig meisje dat één van de paarden be reed, heeft zodanige verwondingen opgelo pen dat zij in een zie- k, Paarden en achtervol gende agenten komen tot rust. kenhuis moest worden opgenomen. Zeven an dere mensen liepen lichte verwondingen op. De paarden zijn rond half zes tijdens een rit in het Vondelpark op hol geslagen. De dieren, af komstig uit de Vondel park Manege, holden het park uit en de stad in. Een uur later had de politie de dieren te pak ken. Enkele dieren heb ben verwondingen opge lopen. Vermoedelijk is één van de dieren tegen een laag ijzeren hek gelopen, ge struikeld en daardoor in paniek geraakt. Hierop sloegen alle dieren op hol. Een 10-jarig jon getje is de gehele rit op de rug van zijn paard blijven zitten. De 12 overige kinderen zijn of van hun paard gevallen of er vanaf ge sprongen. uding: weinig kans p lastenverlaging JIEN HAAG (ANP) - Minister Ruding van financiën heeft dinsdagavond in de Tweede Kamer literst terughoudend gereageerd op het voorstel van de VVD om volgend jaar een Belastingverlaging door te voeren ter grootte van twee miljard gulden. be beantwoording van de vraag of er jen belastingverlaging kan worden loorgevoerd is volledig afhankelijk jan de ruimte die er is op de begro- Ing, in aanmerking genomen dat het labinet blijft vasthouden aan het jtreven om het financieringstekort de gehele overheid volgend jaar brug te dringen tot 7,5 procent, aldus kuding, tijdens het debat over de loorjaarsnota een financieel overzicht jan het kabinet over het lopende legrotingsjaar. te suggestie van WD-woordvoerder be Korte om de belastingverlaging jolgend jaar eenmalig te betalen uit let overhevelen van de incassofunctie lARIJS (AFP) - Philips gaat met drie jndere grote Europese elektronica- jndernemingen deelnemen aan ver scheidene projecten die voortvloeien lit het Franse Eureka-programma. Ie partners van het Eindhovense ledrijf zijn het Britse GEC, het West- juitse Siemens en het Franse Thom- on, zo staat in een communiqué dat loensdag door Thomson werd uitge- jeven. |>e vier ondernemingen hebben in de naand juni verscheidene malen met fkaar overlegd en zijn het nu eens eworden over een „gemeenschappe- Jjke intentieverklaring". De overeen komst zal vooral betrekking hebben i de ontwikkeling van „strategische omponenten", zoals onder andere eavanceerde microprocessors, gem igreerde circuits van gallium-arseni- en allerlei soorten sensoren. tfcPZC voor de aardgasbaten van DSM naar de staat deed Ruding af met: „Ik kan dat niet thuisbrengen". Het idee van De Korte om de belastingverlaging vanaf 1987 te betalen uit het afschaf fen van de negatieve aanslag wegens ontvangen WIR-premies leek Ruding wat te optimistisch. Volgens hem le- DEN HAAG (ANP) - Gezinnen of alleenstaanden die in 1985 van één minimuminkomen moeten rondkomen en dat in 1984 ook al moesten (tweejarige echte minima) krijgen een toeslag van gemiddeld 150 gulden bovenop hun eenmalige uitkering. vert het eerder 1,5 miljard gulden per jaar op in plaats van de door De Korte becijferde twee miljard. Ruding liet blijken dat het voor hem nog allerminst vaststaat dat er vol gend jaar voldoende ruimte is voor belastingverlaging. Hij schetste de Kamer dat er nog enige stevige obsta kels liggen bij het verder terugdringen van het financieringstekort, zoals af gesproken in het regeerakkoord. Ru ding noemde in dat verband de nog steeds stijgende rentelasten en de daling van de aardgasbaten volgend jaar. Ook de minima die in 1984 en daar voor al op het laagste inkomen zaten krijgen die toeslag, met name als tegemoetkoming in de hogere stook kosten begin dit jaar. Deze meerjarige echte minima krijgen bovendien al een hogere eenmalige uitkering dan de tweejarige minima. Met dit besluit is staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) dinsdag de Tweede Kamer tegemoet gekomen. Van diverse kanten vroeg de Kamer de bewindsman om de koopkracht van deze groepen (degenen die dit jaar voor het eerst op het laagste inkomen zitten vallen volledig buiten de rege ling) in 1985 volledig te herstellen. Ondanks eerdere bezwaren doet De Graaf dat nu, wat 70 miljoen gulden kost. Hij wijst in een toelichting op zijn besluit met nadruk op het feit dat de CD A-fractie de reparatiemaatrege len als eenmalig beschouwt. De toe slag zal bij de vaststelling van het koopkrachtverlies in 1986 buiten be schouwing blijven, aldus De Graaf. Het kabinet heeft gekozen voor ver schillen in de toeslag, aangezien mag worden aangenomen dat gezinnen met kinderen meer kosten hebben gehad dan alleenstaanden. Een echt paar met kinderen en een één-ouder gezin krijgen 175 gulden extra, een echtpaar zonder kinderen 150 gulden en alleenstaanden 105 gulden. De tweejarige minima krijgen exclu sief de toeslag een eenmalige uitke ring die afhankelijk van leeftijd en gezinssamenstelling varieert tussen 250 en 510 gulden en de meerjarige minima van 320 tot 655 gulden. Hoewel een Kamermeerderheid van mening is dat er volgend jaar een wat meer stimulerend beleid ten aanzien van de economie gevoerd zou moeten worden, hield Ruding strak vast aan het beleid dat hij de afgelopen jaren reeds gevoerd heeft. Omdat naar verwachting de particu liere consumptie dit jaar weer met 1,5 procent zal stijgen, na enige jaren gedaald te zijn, is er volgens de minis ter in Nederland geen noodzaak aan wezig voor een stimulerend conjunc- tuur-beleid. „Er dient geen beleids- zwenking plaats te vinden. Dat is niet nodig en niet verantwoord", zo hield de minister de Kamer voor. Ruding bleek evenmin onder de in druk te zijn van de betogen van de woordvoerders van de grote fracties om wat meer te doen aan de over heidsinvesteringen. Ook daar moet geld voor zijn en als je wil investeren moeten er andere uitgaven voor wij ken, aldus Ruding. Verlaging van de werknemerspre mies voor de sociale zekerheid, zoals eveneens door de VVD gevraagd, is volgens Ruding alleen maar mogelijk als er door het betalen van minder of lagere uitkeringen minder geld hoeft binnen te komen. vijfhonderd in De Britse politie neemt geen risico: hotels in twaalf bad plaatsen worden uitgekamd op de mogelijke aanwezigheid van bommen van de IRA. PAGINA 3 Naar schatting binnenschippers hebben Den Haag tegen het regerings beleid geprotesteerd. n - PAGINA 9 Een felle brand heeft een deel van het Terneuzense hotel De Post verwoest: brandstichting is niet uitgesloten. PAGINA 9 Profrenner Jac Hanegraaf kan niet naar de Tour: de nieuwe Nederlandse kam pioen is door een val voor zeker drie maanden uitge schakeld. PAGINA 17 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 De Amerikaanse vice-president Bush rechtsmet premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken bij aankomst op het vliegveld Valkenburg. DEN HAAG (ANP) - De vice-president van de Verenig de Staten, George Bush, is dinsdagavond in Den Haag gearriveerd voor gesprekken met de Nederlandse regering over defensievraagstukken en met name de houding van de Europese NAVO-landen ten opzichte van de VS inzake wapenbeheersing en het omstreden Starwarsplan van president Reagan. Nederland is één van zeven Europese landen die Bush tijdens een tiendaagse reis aandoet. „Een verenigd Atlantisch bondgenootschap is essen tieel," zei de Amerikaanse vice-president. „Voor de zaak van de vrede moeten wij allemaal voldoen aan onze verplichtingen ten aanzien van de alliantie. Voor de Verenigde Staten betekent dit gedeeltelijk het luisteren naar de zienswijzen van onze bondgenoten. Daarom heeft president Reagan mij gevraagd zorgvul dig te luisteren naar de zienswijze van de regeringslei ders in de landen die ik bezoek en hun gezichtspunten ten aanzien van de wapenbeheersingsonderhandelin- gen aan hem te rapporteren", aldus verklaarde Bush bij aankomst op de luchthaven Valkenburg het doel van zijn bezoek. (Zie ook pagina 3). i- r De mosselmijn in Yerseke verwerkte gisteren de eerste partij aangevoer de mosselen. YERSEKE - De eerste mosselen van het nieuwe Nederlandse seizoen zijn dinsdagmorgen in Yerseke aangevoerd. Ongeveer 6000 mosselton (één mosselton is 100 kilogram) werd dinsdag via de veiling van het produktschap voor vis en visprodukten in Yerseke verkocht. Voor die veiling bestond goede belangstelling. Het gebouw was vol met ongeveer 120 bezoekers, onder wie handelaren, vissers/kwekers en anderen die iets met het mosselbedrijf te maken hebben. Volgens een medewerker van de veiling waren de eerste 16 scheepsladingen mosselen van uitstekende kwaliteit en was de prijs op een aanvaardbaar niveau. De consument moet overigens nog tot vrijdag 5 juli wachten voor de eerste mosselen in de winkels ge kocht kunnen worden. In de tus senliggende periode gaan de mos selen naar de verwaterpercelen in de Oosterschelde. Daar moeten ze ruim een week liggen om 'op krach ten te komen'. De komende weken worden vooral mosselen van de Waddenzee aangevoerd. De mosse len die in Zeeland op de banken liggen, worden bewaard voor aan voer in de wintermaanden. Deze Zeeuwse mosselen zijn vooral wat het vleesgewicht betreft nu nog wat kleiner. Ook om die reden worden ze pas wat later aangevoerd. Het is overigens nog even afwachten wat de aanvoer van de mosselen vanuit de Waddenzee betreft. Daar is na melijk sprake van flink veel mossel zaad. Als deze 'zaadval' zich door zet overwoekert het de mosselen en kan dat schade opleveren voor de kwekers. Zaterdag 17 augustus wordt in Yer seke de jaarlijkse mosseldag ge houden. Dit bleek uit de grimmigste reactie van de Amerikaanse regering tot nog toe op de kaping van het TWA-lijntoe- stel, die nu al bijna twee weken duurt. Woordvoerder Lary Speakes van het Witte Huis maakte het dreigement van economische boycotmaatregelen dinsdag bekend. President Reagon zou militair geweld echter uitsluiten als middel om de gijzelaars te bevrij den. Volgens onbevestigde berichten ech ter zou een deel van de gijzelaars achter de Syrische linies in de Libane se Bekaa-vallei vastgehouden wor den. De Syrische president Assad zou voor de veiligheid van deze gijzelaars in staan. Gesproken wordt over zes Amerikanen. Amal-leider Berri - die ook deel uitmaakt van het Libanese kabinet - waarschuwde tegen een ver dere escalatie in het kapingsdrama. Berri treedt op als bemiddelaar, maar steunt de eisen van de kapers. Met zijn woorden lijkt hij aan te willen geven dat hij de controle over de tot de extreem religieuze Hezbollah-par- tij behorende kapers langzamerhand begint te verliezen. Vermoedelijk hier mee samenhangend had Berri dins dagavond gesprekken met verschil lende Europese ambassadeurs in de Libanese hoofdstad. De Libanese pre sident Gemayel heeft dinsdag de ka ping voor het eerst veroordeeld. Amerika en Israël doen de laatste dagen hun uiterste best om de door de kaping gehavende verstandhou ding te verbeteren. Dit bracht pre mier Peres van Israël ertoe dinsdag een persoonlijke brief aan president Reagan te schrijven. Peres liet doorschemeren dat Israël het Witte Huis volledig steunt in de onbuigzame houding ten aanzien van de kapers. Een rechtbank in Madrid heeft dins- LIVERPOOL (RTR) - De poli tie van Liverpool heeft dins dag drie supporters onder vraagd, die zijn gearresteerd in verband met de ramp in het Heizel-stadion. Eén van hen is na verhoor op borgtocht vrij gelaten. De andere twee wor den nog vastgehouden. De aanhouding van de fans was mogelijk dankzij de nauw gezette bestudering van video banden, en dankzij de mede werking van de Brusselse poli tie die onder meer naar Liver pool is gereisd om aanhouding van de ergste raddraaiers te vergemakkelijken. Een woordvoerder van de Li- verpoolse politie maakte dui delijk dat later deze week meer politie-acties te verwach ten zijn. Gearresteerde fans van Liver pool lopen het risico dat zij worden uitgewezen naar Bel gië om daar voor hun aandeel in de rellen in het Heizel-sta dion te worden berecht. (Zie ook pagina 16) (Van onze correspondent) TEL AVIV - Als pressiemiddel om de vrijheid van 40 gegijzelde Amerikaanse vliegtuigpassagiers af te dwingen overwegen de Verenigde Staten met een zeeblokkade de economie van Libanon onder druk te zetten. Ook het vliegverkeer van en naar de luchthaven Beiroet wil Washington zonodig boycotten. Daartoe zou de hulp van de bondgenoten ingeroepen kunnen worden. dag twee leden van de Libanese sji'i- tische Amal-militie veroordeeld tot 23 jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een moordaanslag op een Libische diplomaat. Hun vrijlating was ook een van de eisen van de kapers van het Amerikaanse vlieg tuig in Beiroet. In het proces van besluit vorming over 'ja' of 'neen' tegen bovengrondse opslag van (hoog)radio-actief afval in het Sloegebied hebben gedeputeerde staten van Zeeland gis teren alle statenleden een notitie van de directeur van de PPD doen toeko men. Het stuk behandelt meer dan twintig pagina's lang een groot aantal aspecten rond de opslagfaciliteiten. Een eigen oordeel geven g.s. (nog) niet; zij wachten de discussie in de statencommissies af alvorens een standpunt in te nemen. In de zaak van het kernafval manoeuvreert het Zeeuwse college uiterst voorzichtig en neemt het de grootst mogelijke reser ve in acht. Gedeputeerde Ventevogel zei het al in de maart-vergadering van de staten: de provincie laat zich niet opjagen door de commissie-Geertse- ma, die de regering van advies moet dienen over de lokatie. Nog slechts enkele weken geleden bevestigden g.s. deze zienswijze tegenover de com missie lokatiekeuze opslagfaciliteiten radio-actief afval Lofra). Vice-voor- zitter Van Rijckevorsel mocht het Sloegebied nog zo'n 'uitermate gun stige plek' vinden, van gedeputeerde staten kreeg hij noch goedkeuring noch afkeuring. In dit geval hechten g.s. eraan eerst de inhoudelijke dis cussie met de leden van de verschil lende statencommissies te voeren. Die opstelling maakt in elk geval een betere indruk dan het duo Lubbers- Van Amelsvoort, dat vorige week de provincie Noord-Brabant per brief vroeg radio-actief afval bij Moerdijk op te slaan in ruil voor twintig miljoen gulden. Met die zet passeerde Lubbers niet alleen minister Winsemius van milieubeheer en de commissie-Geert- sema, maar hij maakte er tevens mee duidelijk dat het politieke spel rond de kwestie van de afval-opslag hard wordt gespeeld in Den Haag. Deste- meer reden voor Zeeland zorgvuldig om te springen met de besluitvorm mingsprocedure. Het zal duidelijk zijn dat 'ja' of 'neen' tegen opslag van kernafval politiek gezien geen gemakkelijke keuze is. De kwestie is niet minder emotioneel geladen dan de uitbrei ding van kernenergie. Er staan nog al wat opties open. Er is een sluitende redenering op te zetten over afwijzing van het afval. De aandachtige lezer van de notitie van de PPD-directeur vindt heel wat materiaal voor een gedecideerd 'neen'. De verwijzing naar een eventuele negatieve invloed op het vestigingsklimaat voor het primaire gebruik van zeehaventerrein en naar de in de laatste jaren opgetre den accentverschuiving naar méér af- valopslag van bestaande industrieën in het Sloegebied, het kijken naar de aanwezigheid van milieu-onvriende lijke of explosiefgevaarlijke activitei ten, zoals Winsemius wil, de drukke scheepvaart op korte afstand, het gasoverslag, kunnen allemaal worden opgevat als negatieve signalen. De andere kant van de medaille is. dat de keuze van de meerderheid van g.s. voor uitbreiding van kernenergie - een keuze die in feite de weg vrij maakt voor een tweede, grote kern energiecentrale - weinig ruimte geeft om opslag van afval bij voorbaat af te wijzen. Immers, het wèl aanvaarden van de economische voordelen van een nieuwe kerncentrale valt niet te rijmen met een 'neen' tegen opslag van kernafval. Wèl de lusten al twijfelen velen óók daaraan maar niet de lasten, zou weinig begrip ont moeten elders. Trouwens, een derge lijke weggooi-mentaliteit staat de Zeeuwen niet. Zij hebben daarvoor een te groot verantwoordelijksgevoel. Eenderde optie is: één kerncentrale in Moerdijk, één bij Borssele en de afval-opslag eveneens naar Moerdijk. De twintig miljoen van Lubbers vori ge week en de hardnekkige verhalen over een stille voorkeur van de rege ring voor Moerdijk - officieel staat Borssele nog één bij het kabinet - kan een vingerwijzing zijn. Voor Zeeland zou een dergelijke oplossing niet de slechtste oplos sing zijn. Maar in dit geval geldt zeker: Wat is het belang van Zeeland? De jarenlange discussie over een tweede en een derde kernenergiecen trale en het probleem van de opslag van radio-actief afval hebben duide lijk gemaakt dat de meningen ver uiteen lopen. Dat maakt het zo inte ressant het oordeel van de statenle den te vernemen. Half maart ging de meerderheid van de staten terecht een inhoudelijke discussie over voor of tegen opslag van kernenergie-afval uit de weg. Op dat moment waren nog te weinig gegevens beschikbaar. De PPD-notitie draagt vele elementen aan die de discussie een brede basis kunnen geven, al hebben g.s. daarover enige twijfels gezien hun pertinente vraag aan de leden van de diverse statencommissies vooral te laten we ten of de nota voldoende basis is om tot een oordeel te komen Als de commissieleden nog een nadere noti tie willen van g.s. is die hun al bij voorbaat toegezegd. Het is volstrekt duidelijk: het Zeeuwse college van g.s. wil de staten het volle pond geven. Dim Akkoord cacaofabriek De werk nemers van de cacaofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan hebben dinsdag avond besloten de staking die maan dag is begonnen te beëindigen en vandaag weer aan het werk te gaan. Dat gebeurde nadat met de directie overeenstemming was bereikt over handhaving van de bestaande aanvul- lingen op de WAO-uitkeringen. Het kort geding dat de directie tegen de Voedingsbond had aangespannen gaat niet door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1