almanak Gif oorzaak van dood vrouw Sint-Annaland Vier Zeeuwen in hulpbrigade voor de opbouw van Nicaragua Gemeenten in verzet tegen opheffen zelfstandig ETI BASF: 'EEN CHEMIE- GIGA NT MET OOG VOOR HET MILIEU OSTEN TENMINSTE 24 MILJOEN GULDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT olitie Terneuzen etrapt man bij ïbraak restaurant ngebroken in jacht i Colijnsplaat ïbraak Biervliet: uit 5000 gulden ZEEUWSE breekt been bij botsing VIJF WEKEN DE HANDEN UIT DE MOUWEN Belg vaart op badkuipfiets over kanaal Gent-Terneuzen Vacature MOGELIJK TOEGEDIEND Veiligheid VERSTERKING VANAMBTENARENMACHT Alternatieven PZC J ZE DINSDAG 25 JUNI 1985 JdDELBURG - Commissaris K. de Vos van de gemeentepolitic in Middel lij zal bekijken in hoeverre het openen van ramen van het polilitiebureau |de Zeeuwse hoofdstad gevaar oplevert voor het Middelburgse politieper- Veel. Hij zei dat gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie Jenbare orde en veiligheid. lar had het gemeenteraadslid L. Kodde (SGP/GPV/RPF) zich zorgen ■maakt over de handelswijze van de politie van Vlissingen. „Op mooie dagen Jan de ramen van het politiebureau in Vlissingen wijd open. Je kan zomaar ïren wat daarbinnen wordt gezegd. Je kunt zelfs op de monitoren kijken die registreren wat er in de cellen gebeurt. En wie dat wil, zou zo een voetzoeker naar binnen kunnen gooien", zei de heer Kodde. De heer De Vos wees er echter op, dat het politiebureau in Middelburg geen airconditioning heeft. Hij vroeg zich af in hoeverre hij het politiepersoneel zou kunnen dwingen bij warm weer met afgesloten ramen te moeten werken. Raadslid Kodde bracht daartegen in, dat het kogelvrij glas waarmee de politiebureaus zijn uitgerust, geen enkel effect heeft als de ramen open zijn. De suggestie vanuit de commissie om dan maar kogelvrije horren aan te schaffen, nam niemand serieus... erzekeringsmaatschappij eemt Bathpolders over I0ES - De NV Landbouwmaatschappij Bathpolders in Rilland wordt eigendom van de NV levensverzekering Maatschappij Utrecht in Utrecht. De aandeelhouders van de Bathpolders |eken maandagmiddag bij het sluiten van de daarvoor gestelde termijn, ruim 90 percent van uitstaande aandelen ter overname te hebben aangeboden. De NV Utrecht, onderdeel van IMEV, had als voorwaarde een percentage van tenminste 90 geëist. Met de transactie is een tdrag gemoeid van tenminste 24 miljoen gulden. i NV Utrecht wil voor elk Bathpol- r-aandeel van nominaal 500 gulden n bedrag van 8800 gulden betalen, :t inbegrip van het - overigens ge- ige - dividend over het boekjaar B4/1985. Er zijn 2750 aandelen, ver- ■eld over ongeveer 200 aandeelhou- Hrs Voor het geld krijgt de NV Jrecht de beschikking over een land- luwbedrijf, het op één na grootste in eland, met een oppervlakte van 666 ctare cultuurgrond en circa 240 ctare schorren en slikken in de isterschelde. De Bathpolders houdt h bezig met de uitoefening van ïdbouw, tuinbouw en fruitteelt (met hectare boomgaard de grootste in provincie). :t is de bedoeling van de levensver- keringmaatschappij ongeveer een- rde deel van het nieuwe bezit (het :est landinwaarts gelegen) direct er af te stoten. Dat gebeurt aan de ootaandeelhouder van de Bathpol- rs. H. Meijer uit Kruiningen. Deze is ecteur van de aardappelhandel C. rijer bv te Kruiningen en trouwens k lid van de raad van commissaris- n van de NV Bathpolders. Meijer wil grond gebruiken voor het kweken vermeerderen van nieuwe aardap- lrassen. Meijer by heeft in de buurt n Rilland-Bath al een bedrijf (de jsthofj voor deze doeleinden. Met de ond in de Bathpolders moet een RNEUZEN De gemeentepolitie i Terneuzen heeft maandagoch- id in alle vroegte de Terneuzenaar M. H. aangehouden. De man had rt tevoren ingebroken in een res- urant aan de Frederik van Eeden- aat in z'n woonplaats, en hij zich na het vernielen van een ur toegang tot dat pand had ver haft, werd een alarminstallatie in rking gesteld. De politie was snel plaatse maar trof niemand in het taurant aan. Iets verderop stond 1 een flets en na enig speurwerk ter atse werd ook H. aangetroffen. Hij d zich verscholen in de bosjes. H. kende later dat hij diezelfde nacht d geprobeerd in te breken in een fetaria in de Geraniumstraat. Daar is het echter bij een poging geble- n. Wel had H. er een fiets gestolen, gen de man is proces-verbaal opge- akt, waarna hij weer op vrije voe- ti werd gesteld. 1LIJNSPLAAT - In een jacht, dat ;emeerd lag in de jachthaven van ilijnsplaat, is het afgelopen week- ide ingebroken. De eigenaar, J. M. L. uit Oudegem (B), kwam tot de itdekking dat de koelkast, een klop- 'Qrmachine en enige assecoires ver renen waren. ERVLIET Uit de woning van de nilie N. B. in de Boterzandestraat in ervliet zijn in de loop van zondag- ond een geldbedrag, een fototoestel videoapparatuur gestolen. Het ld zat in een polstasje dat de inbre- rs in de slaapkamer aantroffen. Dat was een opvallende ad vertentie. Over vijf kolom in een grote regionale krant: ..Met spoed gezocht: een kor- rektor/trische met ervaring in de grafische sector". Precies, dat dachten wij nu ook: die vacature moet maar snel opgevuld worden. uitbreiding van de activiteiten wor den verwezenlijkt. Ir A. van Leeuwen van de NV Utrecht/Amev was content over de reactie op het aanbod van zijn maat schappij. Hij had in een goede afloop steeds het volste vertrouwen gehad, gelet op de hoogte van het bedrag dat SINT-ANNALAND - De rijkspolitie op Tholen acht het niet uitgesloten dat de onder verdachte omstandigheden dood aangetroffen mevrouw P. J. van 't Hof-Gunter uit Sint-Annaland om het leven is gebracht. Sectie heeft uitgewezen dat landbouwgif de doodsoorzaak is. Zoals eerder gemeld heeft de Thoolse rijkspolitie in samenwerking met de districts- en technische recherche van de rijkspolitie te Middelburg een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het overlijden van de 49-jarige inwoonster van Sint- -jj Annaland. Ze werd zaterdag 8 juni dood in haar woning aangetroffen. KrOlïlIlCtSStCr per aandeel betaald wordt. De kri tiek van sommige aandeelhouders op de positie van commissaris/grondko per Meijer (volgen sommigen zou hij gebruik hebben gemaakt van voor kennis) legde ir Van Leeuwen naast zich neer. Hij omschreef die als 'stoom afblazen'. De rentmeester van het verzekeringsconcern had voor die reactie wel begrip. Voorzitter ir P. van der Weele van de raad van commissarissen van de NV Landbouwmaatschappij De Bathpol ders noemde de opstelling van de aandeelhouders 'zakelijk gezien een goede keuze'. Hij maakte duidelijk dat de raad van commissarissen niet stond te springen de NV over te doen. „We zijn erin geforceerd. We zouden zelf niet met een voorstel zijn geko men", aldus Van der Weele. Hij ge waagde van een goed bod en vond het een prima zaak dat de grond van de Bathpolders niet versnipperd geraakt is. De voorzitter van de raad van commissarissen was blij dat de positie van de 18 personeelslenden niet op de tocht komt te staan. Ir Van der Weele nam aan dat uiteindelijk vrijwel 100 percent van de aandeelhouders met de overname akkoord zal gaan. De dienstdoend arts voor Tholen wei gerde toen een verklaring van overlij den af te geven, omdat hij twijfelde aan een natuurlijke doodsoorzaak. Een op dinsdag 11 juni in Rijswijk verichtte gerechtelijke sectie heeft in middels aangetoond dat in haar li chaam sporen van het landbouwgif Mevinfos aanwezig waren. Dit bestrij dingsmiddel is in de handel onder de naam Phosdrin of Mevinfos De sectie wees ook uit dat mevrouw Van 't Hof aan dit gif is overleden. Inmiddels beschikt de politie over aanwijzingen dat het niet uitgesloten is dat een ander de vrouw het bestrijdingsmid del heeft toegediend. Mede om die reden verzoekt de rijkspolitie mensen die informatie kunnen verschaffen contact op te nemen met het rayonbu reau van de rijkspolitie in Sint-Anna land (telefoon 01665-3298) of met de meldkamer van de rijkspolitie in Mid delburg (01180-33333). De verstrekte informatie zal zeer zorgvuldig worden behandeld, aldus een mededeling van de politie. GOES - De bromfietsster M. van der S. uit Driewegen heeft maandagmid dag haar been gebroken bij een bot sing met een personenauto. Dat gebeurde op de kruising Kloe- tingseweg/Populierenstraat. De auto mobilist G. van D. Deze sloeg linksaf, maar verleende geen voorrang aan de bestuurster van de bromfiets. Willem Sleijster (links) en Lucien Calle bestuderen de kaart van Nicaragua. TERNEUZEN „We willen helpen waar dat het hardst nodig is. We pakken alles aan. Misschien moeten we koffiebonen plukken, of aardap pelen poten en als we in de bouw terecht komen betonblokken sjouwen". Terneuzenaar Lucien Calle is er klaar voor. Komend weekeinde is er nog een afrondende voorbereidingsbijeenkomst van het Nicaragua Comité in Utrecht. Maandag 15 juli vertrekt hij, deel uitmakend van een dertig man tellende brigade, naar het Zuidamerikaanse Nicaragua. Er gaan nog drie Zeeuwen mee. Willem Sleijster uit Terneuzen en Jacques de Reu en Suus de Pagter uit Middelburg. Reisdoel is de pro vincie Esteli in het westen van Nicaragua, waar de vrijwilligers vijf weken lang de handen uit de mou wen gaan steken om te helpen bij de bouw van huizen, onderwijsvoorzie ningen en een gezondheidscentrum in de omgeving van landbouwcoöp eraties, die daar na de val van generaal Somoza, zes jaar geleden, uit de grónd zijn gestampt. Calle en Sleijster hebben ervaring. Vorig jaar ontmoetten ze elkaar tijdens een soortgelijk project op Cuba. Daarvóór maakte Calle al een reis door Zuid-Amerika. Maar nü wordt het toch allemaal anders. Calle: „Eigenlijk niet te ver gelijken met Cuba. De situatie in Nicaragua is heel anders. Politiek en economische staat het land veel meer onder druk. Het is bovendien veel primitiever en daarnaast heb je natuurlijk een voortdurende drei ging van de contra's die onrust zaaien en gewelddaden plegen". „De contra's hebben nu al een groot offensief in oktober aangekondigd", gaat Sleijster verder. „Niemand kan de garantie geven dat er niets gaat gebeuren. Twee weken geleden ruk ten de contra's nog op vanuit het zuiden en hebben ze in de provincie Chontales nog behoorlijk huis ge houden. En dat zijn echt geen acties waarbij wat suiker in de benzine wordt gegooid. Nee, ze blazen scho len op, stichten brand. De platte landsprojecten van de Sandinisti- sche regering worden onophoude lijk tegengewerkt". Toch hebben de Terneuzenaars vertrouwen in de veiligheidsmaat regelen. Sleijster: „De afspraak is dat wanneer er iets gebeurt, wij de eerste zijn die geëvacueerd wor den. Daartoe kan de ambassadeur opdracht geven, maar dan moet je binnen 24 uur vertrokken zijn". De vrijwilligersbrigade kan in Esteli rekenen op bewaking van de San dinisten. Maar of de vrijwilligers de slaap kunnen vatten, is nog maar de vraag. „Ik denk dat er 's nachts voortdurend geschoten wordt, maar dat kunnen net zo goed mensen doen die op jacht zijn", aldus Calle. Hij vindt echter dat solidariteit niet voor angst mag wijken. Maar er is wel een grens aan die solidariteit: „Ik ben niet van plan een geweer op te pakken en mee te gaan vechten". De bedoeling is dat de vrijwilligers bij gastgezinnen worden onderge bracht. In de regel jonge echtparen met een stuk of zes kinderen en nog een opa en oma in huis. De deelne mers aan het project betalen hun reis naar Nicaragua uit eigen zak. Ze gaan eerst met de bus naar Oost-Berlijn en vandaar vliegen ze via Parijs en Havanna naar Mana gua. De vrijwilligers gaan tenslotte in open vrachtwagens door de woes te binnenlanden van Nicaragua naar Esteli. MIDDELBURG - De gemeentebesturen zijn verklaarde tegenstanders van de plannen om de zelfstandigheid van ETI-Zeeland (Economisch Technologisch Instituut) op te heffen, door deze onder te brengen bij de provinciale griffie. Zij vinden het onjuist wanneer het provinciebestuur de eerste viool gaat spelen bij economische ontwikkelingen. Dat blijkt uit een maandag gepubli ceerde brief van de afdeling Zeeland van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) aan het ETI-bestuur. de gemeenten in het verkeerde keel gat geschoten. Volgens hen zijn de feiten door deze stuurgroep zo ge rangschikt, dat per definitie onder brenging bij de provincie als resul- (Slot zie pagina 10 kol. 1) De gemeenten zijn er niet op tegen wanneer de structuur van het insti tuut aangepast wordt aan actuele eisen. Maar het karakter van regio naal onderzoeksinstituut mag daarbij niet verloren gaan, evenmin de onaf hankelijkheid. Gebeurt dat wél, dan kan het ETI niet meer functioneren voor de gemeenten en het bedrijfsle ven, omdat deze er domweg niet meer terecht kunnen. Dat vinden de brief schrijvers een 'verarming'. De plannen om het ETI bij de griffie onder te brengen betekenen volgens de gemeenten een versterking 'van de vierde macht' (ambtenareninvloed). Ze voelen er niets voor om de econo mische ontwikkelingen in deprovincie zo aan de griffie te koppelen. Daarbij wordt gewezen op de grote betrokken heid van gemeentebesturen bij plaat selijke ontwikkelingen. Deze moeten daarbij steeds een beroep kunnen doen op een instituut zoals het ETI, in de huidige vorm. De manier waarop de plannen tot herstructurering gepresenteerd zijn door een speciale stuurgroep, is bij Zicht op BASF Antwerpen. Op de voorgrond het meststoffengedeelte van het bedrijf, iLuchtfoto BASF Antwerpen NV) ANTWERPEN - Milieu en industrie staan al jaren op gespannen voet met elkaar. Steeds meer mensen raken echter doordrongen van de noodzaak het milieu zo veel mogelijk te verbe teren. Maar - zoals het gezegde luidt - ook de schoorsteen moet roken. Mi lieurampen en vooral ook een zich steeds verder ontwikkelende techno logie hebben er voor gezorgd dat bij allerlei bedrijven druk gesleuteld wordt aan het zo ver mogelijk terug dringen van de vervuiling. Niet zel den lagen aan die activiteiten econo mische motieven ten grondslag. Voor verschillende bedrijven werden bij voorbeeld de waterschapslasten zo hoog, dat het rendabeler was een eigen zuiveringsinstallatie te bou wen. En zo zijn er nog meer voorbeel den van 'milieubewuste industrie'. Een van die voorbeelden grenst aan de gemeente Reimerswaal, even voor bij het dorpje Bath. Daar ligt op een terrein van 600 hectare de chemie- gigant BASF Antwerpen nv. Een be drijf, met 3000 werknemers, dat in de 20 jaar van zijn Antwerpse bestaan al het nodige heeft gedaan aan milieu vriendelijke maatregelen. BASF zocht het vooral in het hergebruiken van afvalstoffen, het zuiveren van afvalwater en het terugdringen van energieverbruik door energie die bij de produktie vrijkomt opnieuw te benutten. Toch is er nog wel wat op BASF aan te merken. Niet voor niets is het bedrijf mede onderwerp van een onderzoek van de Belgische overheid. Dat onderzoek richt zich op het stor ten van gipsafval van BASF in de Westerschelde (overigens met vergun ning van diezelfde overheid). Nage gaan wordt in hoeverre BASF verant woordelijk is voor verontreiniging van het Scheldewater met het radio-actie ve Radium 226 en het zware metaal Cadmium. Een moeilijke materie om dat BASF niet het enige bedrijf is dat voor het lozen van deze stoffen van de Schelde gebruik maakt. Het opstar ten en stilleggen van de BASF-scalpe- terzuurfabriek gaat bovendien ge paard met een 20 minuten durende uitstoot van een dikke gele walm. Aan de uitstoot gedurende het normale produktieproces heeft BASF echter al het nodige kunnen verbeteren. Verder wil het bij een beetje winderig weer nogal eens voorkomen dat bij het lossen van fosfaat fijn stof wegwaait, dat voor overlast kan zorgen. Ook als er in west-Brabant stankklachten zijn wordt nogal snel naar BASF gewezen. Voorlichter H. J. Fichtelberger: „Men zegt al snel: BASF werkt met chemicaliën, dus daar zal de stank wel vandaan komen Maar als er geen storingen zijn dan ruik je hier op het terrein niets en zeker niet in Bath, Woensdrecht of Ossendrecht". Toch had Fichtelber ger graag gezien dat de BASF video en cassettebanden ook in Antwerpen gemaakt werden. Dan zou hij ook eens een populair produkt kunnen tonen, in plaats van allerlei chemica liën, kunststoffen en kunstmest. Want dat is het wat BASF Antwerpen pro duceert. Vooral bij agrariërs zal de kunstmest Nitropheska niet onbekend in de oren klinken. Jaarlijks verlaat in verschil lende samenstellingen 850.000 ton van dat goedje de Antwerpse fabriek. Ver der wordt er ieder jaar 80.000 ton polyvinylchloride (PVC) en 145.000 ton polystyreen vervaardigd. Dat laatste vindt zijn toepassing in bij voorbeeld koffiefilters, stoelen, tv-kas- ten, kogelpennen, kortom zo'n beetje alles wat van plastic is en glimt. Een ander produkt van BASF in Antwer pen is MDI. Dit is een voorprodukt voor polyurethaanschuim en dat wordt weer gebruikt als kunststof- schuim in met name de meubel- en autoindustrie. Jaarlijks wordt er 50.000 ton MDI geproduceerd. BASF maakt ook zelf de meeste grondstof fen die voor het polyurethaan nodig zijn. Andere stoffen die het bedrijf in Antwerpen produceert worden bij voorbeeld gebruikt voor de fabricage van kunstvezels als perion en nylon. Ook het antievriesmiddel glykol en de chemicaliëncomponent THEIC (die lakken bestand maakt tegen grote temperatuursverschillen) komen uit Antwerpen. Datzelfde geldt voor stof fen die worden gebruikt voor de pro duktie van plantenbeschermingsmid- (Slot zie pagina 11 kol. 1) TERNEUZEN De Belg Adriaan Laenen (28) vaart zondag weer met zijn bad kuipfiets het kanaal Terneu- zen-Gent over. Hij doet dat voor de derde keer. Laenen die vorig jaar met een badkuiptandem te water ging, heeft ditmaal een geheel nieu we constructie bedacht. De badkuip is voorzien van een vliegwiel en een cardanas met een schroef erop. Het gevaarte weegt 230 kilo en kan een maximum snelheid bereiken van 10 kilometer per uur. De Belg presenteerde zich vo rig jaar met een bijrijder. Het fiets-vaartochtje verliep toen (onder slechte weersomstan digheden) minder voorspoe dig. De bijrijder moest ter hoogte van Zelzate met maag krampen afhaken. Dit jaar probeert Laenen het solo. Het traject is 47 kilometer lang. Hij vertrekt zondagochtend om 10.00 uur aan de jachthaven van Vermeulen aan de Sche- pendijk. Omstreeks zeven uur wordt hij in het centrum van Gent, nabij het Gravensteen, verwacht. Adriaan Laenen is nog steeds op zoek naar sponsors die hem willen begeleiden bij de over steek Calais-Dover per bad kuipfiets. Het spektakel wordt woensdagavond via Ne derland 1, vanaf 20.33 uur uit gezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9