Ongelukken door verkeerd gebruik lpg Energieproducenten moeten kosten delen Politie komt zelf met plan voor samenwerking Proefproces monopolie PTT inzake Ziekenfondsraad: uitgaven voor geneesmiddelen sterk omhoog iCHADE DOOR TE LAGE TARIEVEN G-plan voor echnologische amenwerking )ud-kamerlid 5. van der Ploeg )verleden Advies splitsing wiskunde HAVO PZC/ binnen-buiten land ergoeding van choolvervoer it AAW blijft Synodevoorzitters: geen aanbeveling volkspetionnement Zweedse fiscus werkt met privé-detectives SAMEN O VER DE DREMPEL w\ rwirin j x y Premies IJSDAG 25 JUNI 1985 ISTERDAM (ANP) - Er gebeuren jaarlijks tientallen ongelukken zoals Inden en explosies door het oneigenlijk gebruik van het vloeibaar gas. I is daarom nodig dat de bestaande regels strikter worden toegepast en r (uwe wettelijke voorzieningen komen om ongelukken met te voorkomen. 1 zegt de Stichting Consument en Veiligheid te Amsterdam maandag over I onderwerp. Igens de Hinderwetvoorwaarden mogen aan tankstations alleen brandstof- Vrvoirs van motorvoertuigen worden gevuld. Het komt volgens de stichting echter steeds vaker voor dat er ook andere tanks worden gevuld voor koken en verwarmen op de camping. Sommige vulstations vullen ook butaan- en propaanflessen, wat in strijd is met de voorschriften. Eén en ander gebeurt omdat dat minstens de helft goedkoper is dan butaan of propaan. Er zijn, zo zegt Consument en Veiligheid, drie oorzaken aan te wijzen voor problemen als gevolg van het oneigenlijk gebruik door vooral kampeerders: knoeierijen met tanks en aansluitstukken, onvoldoende controle op overvul ling en onvoldoende kennis van de eigenschappen van LPG. G: concurrentie Russen n scheepvaart aanpakken JXEMBURG (ANP) -- De EG-ministers van verkeer willen dat de Gemeenschap nog voor t eind van dit jaar beschikt over instrumenten waarmee opgetreden kan worden tegen rde landen die in de zeescheepvaart oneerlijke concurrentie bedrijven. Dat hebben zij andag in Luxemburg bepaald. Jarenlange observatie heeft tot de conclusie geleid dat oral Russische schepen de zeevaart van de EG-landen schade berokkenen. I Russen vervoeren nogal eens bcht tegen een tarief dat soms vijf- t procent van het gebruikelijke is. [gen een dergelijke concurrentie wil Gemeenschap nu een vuist maken, de tweede helft van dit jaar moet er n Europees beleid gereed zijn dat de jescheepvaart zo veel mogelijk vrij- jakt. Op grond van dat beleid zal t onder meer mogelijk moeten wor- n om reders uit derde landen, die geheten dumpingpraktijken toe- sssen, te straffen. Dat kan bijvoor- SN HAAG (ANP) - Het blijft moge- li op grond van de Algemene Ar- idsongeschiktheidswet (AAW) een irgoeding te geven voor de kosten n vervoer van en naar school aan handicapte leerlingen die het ge ne onderwijs volgen (basisonder- js, voortgezet onderwijs, en instel den voor hoger onderwijs). Om dit bereiken wil staatssecretaris De laaf van Sociale Zaken en Werkge- f;enheid een regeling treffen, waar- er hij inmiddels advies heeft ge- ■aagd aan de Sociale Verzekerings- ad. e staatssecretaris vindt het onaan- iardbaar dat de gehandicapte leer- gen zelf voor de kosten van vervoer s gevolg van hun handicap zouden eten opdraaien. De regeling die de windsman voor ogen staat zal gel- n met terugwerkende kracht vanaf januari 1985 tot 1 augustus 1986. In e tijd wordt bekeken hoe de vergoe- ]ng van vervoerskosten een definitie- vorm kan krijgen. beeld via een politiek van het onver bindend verklaren van tarieven of door bijvoorbeeld te bepalen dat be paalde schepen nog maar enkele ma len per jaar Europese havens mogen aandoen. De EG-commissie heeft dit voorjaar een memorandum ingediend over de zeescheepvaart. Met dat memoran dum is de Europese transportraad maandag in Luxemburg in grote lij nen akkoord gegaan. De raad wil dat DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse stroom- producenten mogen in de toekomst hun eigen beleid bepalen en uit voeren, maar de minis ter van economische za ken moet er wel zijn goedkeuring aan geven. Vooral als het gaat om de bouw van nieuwe centrales en om de stroomprijzen zal hij kijken of besluiten hier over niet met zijn be leid botsen. De stroom bedrijven (drie tot vijf in plaats van de huidige elf) worden verplicht de kosten te delen (poo ling), waardoor de ta- riefverschillen tussen de verschillende regio's verdwijnen. Dat staat in een voor ontwerp Elektriciteits wet 1986, die maandag door minister Van Aar- denne voor advies naar onder meer de Algeme ne Energieraad en de provincies is verzonden. Het gaat in feite om de herstructurering van de thans versnipperde stroomopwekking in ons land. De minister ziet af van een vaststellingsbe voegdheid. Hij neemt pas besluiten als de elektriciteitssector er zelf niet meer uitkomt. Alleen in uitzonderlijke situaties kan hij aanwij zingen geven. Dan be paalt de minister wat er moet gebeuren. Er komen meer moge lijkheden voor distribu tiebedrijven (die de op gewekte energie naar de afnemers brengen) en voor verbruikers om zelf stroom op te wekken door middel van wind of warmte/krachtkoppe ling. De stroomproduk- tie wordt gescheiden van de distributie. de in dat memorandum vervatte voorstellen van de EG-commissie verder worden uitgewerkt, zodat men in de tweede helft van dit jaar tot concrete besluiten kan komen. Het commissie-memorandum gaat er van uit dat er een vrije toegang tot de lading moet komen. Daarmee wil men proberen om, eventueel samen met de Verenigde Staten, bestaand protec tionisme in de zeescheepvaart te doorbreken. Er wordt gedacht aan een procedure die stapsgewijs derde landen moet dwingen hun markten te openen. Een belangrijk punt in het commissie memorandum is voorts het principe van de vrijheid van dienstverlening dat voor alle EG-landen moet gaan gelden. Regels die bijvoorbeeld ver bieden dat een Nederlands schip tus sen twee Franse havens vracht ver voert moeten worden afgeschaft. Ook het off-shore-vervoer (vrachtvervoer tussen havens en bijvoorbeeld boor- platforms) moet geheel vrij worden. Uitzettingen Het aantal uitzet tingen van ongewenste vreemdelin gen is in 1984 voor het eerst in jaren licht gestegen. Het afgelopen jaar werden 8911 buitenlanders die in Ne derland ongewenst waren de grens overgezet, bijna 500 meer dan in 1983, toen het er 8478 waren. De dalende lijn van de afgelopen jaren liep van 10.559 uitzettingen in 1980 via 10.003 in 1981 naar 9527 in 1982. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Koninklijke Marechaussee over 1984. Opvallend is de stijging van het aan tal uitzettingen wegens overtreding van de Opiumwet: van 279 in 1983 naar 446 in 1984, het hoogste aantal in de afgelopen vier jaar. 'rUSSEL (RTR/ANP/UPI) - De Euro- ■se Commissie heeft een plan gepre- nteerd dat beoogt de landen van de uropese Gemeenschap nauw te la- n samenwerken op het gebied van ïogwaardige technologie opdat de G de concurrentie aankan met de erenigde Staten en Japan. arl-Heinz Narjes, lid van de Europe- Commissie belast met industrie en jetenschappelijk onderzoek, ver aarde maandag tijdens een perscon- rentie dat de commissie hoopt dat 3 politieke leiders van Europa tij- 3ns hun topconferentie op 28 en 29 ni in Milaan het groene licht voor de tvoering van het plan geven, e Europese Commissie heeft geen ecifieke projecten genoemd. Ze Demt in haar plan een paar voorbeel- ;n als optiek en lasertechnieken, Tientechnieken en benutting van de imte, onderwerpen die ook hoog op e agenda van de komende topconfe- ntie staan. De Franse voorstellen 3or het ,,Eureka"-plan zijn opgeno- en in het plan van de Europese ommissie, zodat eigenlijk kan wor- :n gesproken van een Europees Eu- ka-programma, zo liet Narjes weten. EEUWARDEN (ANP) - In het Boni- itiusziekenhuis te Leeuwarden is )ndag de oud-parlementariër Sake an der Ploeg op 65-jarige leeftijd 'erleden. Een woordvoerder van et ziekenhuis heeft dat maandag vestigd. an der Ploeg begon zijn loopbaan als beider in de zuivelindustrie. In het egin van de jaren vijftig kreeg Van er Ploeg bekendheid als leider van ;n langdurige staking als stakings- ider bij de Coöperatieve Melkpro- uktenfabriek „De Ommelanden". 1962 werd hij voorzitter van de lgemene Nederlandse Agrarische edrijfsbond. In 1963 kwam Van der loeg voor de PvdA in de Eerste amer en in 1965 in de Tweede Ka- er. i april 1973 kwam hij conflict met de grarische Voedingsbedrijfsbond van et NW. Deze bond dreigde met taking, waardoor de vrees ontstond at melk in het riool zou worden egooid. Van der Ploeg was tegen de taking en trad af als voorzitter, an 1973 tot 1978 was Van der Ploeg urgemeester van Oude Pekela. 'Oonmaatregel - De loonmaatregel P de Nederlandse Antillen die per 1 ali had moeten worden ingevoerd is 'eer uitgesteld. De beslissing is geno- aen na een speciaal overleg tussen de oalitiepartners van de Antilliaanse egering tijdens het afgelopen week- inde. Men hoopt de maatregel nu op augustus in werking te laten treden. Stakende werknemers voor de poort van de cacaofabriek. KOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Bij cacaofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan (450 werknemers) wordt sinds maandagmorgen gestaakt. Volgens bestuurder B. van de Bult van de Voedingsbond FNV is de staking een succes. Volgens hem hebben alle 140 werknemers gehoor gegeven aan de oproep van de Voedingsbond FNV om het werk neer te leggen en ligt de produktie bij het volcontinubedrijf volledig stil. De werknemers hebben het werk neergelegd uit protest tegen het feit dat de directie het mes wil zetten in de bestaande gunstige wao-regeling. Bij het bedrijf krijgen werknemers die de wao ingaan tot nu toe tot aan hun pensioen een aanvullende uitkering tot 90 procent, ongeacht hun leeftijd of het aantal dienstjaren. De directie wil voortaan mensen die de wao ingaan nog maar maxi maal twee jaar een aanvulling op hun uitkering geven behalve als ze 55 jaar zijn of ouder. De directie van de cacaofabriek liet weten dat men morgen, woensdag, zal proberen via de rechter een stokje te steken voor de staking. De directie van de cacaofabriek zal, ook in afwachting van het geding, proberen openingen te vinden voor nieuwe onderhan delingen, aldus directeur Bergman. PARIJS (AP) Het leek een beetje op water naar de zee dragen; in Parijs renden obers om het hardst om hun 'bestellmgen' af te leveren. Dat gebeurde in de stromende regen, want in Parijs net als op veel andere plaatsen in Europa regende het. Voor de deelnemers aan de jaarlijkse 'oberrace' echter een extra reden om wat haast te maken. DEN HAAG (ANP) - Gemeente- en rijkspolitie kunnen een heleboel da gelijks werk met elkaar aanpakken, zonder dat daarvoor ingrijpende ver anderingen in organisatie, bevoegd heden of beheer nodig zijn. Dit blijkt uit een rapport dat het Coördinerend Politie Beraad (CPB) maandag in Den Haag heeft aangeboden aan de ministers Rietkerk (binnenlandse za ken) en Korthals Altes (justitie). De bestrijding van misdrijven als drugshandel, fraude en illegaal vuur wapenbezit kunnen volgens het CPB in regionale en provinciale samenwer kingsverbanden worden onderge bracht. Ook op het gebied van techni sche recherche, criminele inlichtin gendiensten, begeleiding van trans porten en surveillance ziet het CPB samenwerkingsmogelijkheden. Het rapport „Samen over de drempel" wordt gesteund door vrijwel alle korp schefs, zo is volgens de voorzitter van de projectgroep, R.H. Hessing, hoofd commissaris in Eindhoven, onlangs ZOETERMEER (ANP) - In het hoger voortgezet algemeen onderwijs (HA VO) moet een nieuw eindexamenpro gramma voor wiskunde komen. Evenals in het voorbereidend weten schappelijk onderwijs (VWO) zal het wiskundeprogramma daarbij in twee delen worden gesplitst: wiskunde A, in hoofdzaak gericht op de prakti sche toepassingen, en wiskunde B, waarbij meer de nadruk op de theore tische kant van het vak wordt gelegd. Dit is een van de aanbevelingen die de werkgroep wiskunde HAVO doet in een maandag gepubliceerd voorlopig eindrapport. De werkgroep werd an derhalfjaar geleden door staatssecre taris Ginjaar-Maas geïnstalleerd. De staatssecretaris is voorstandster van wiskunde als verplicht examen vak, mits de examenprogramma's zo danig worden aangepast dat zij voor alle leerlingen haalbaar zijn. Zo moge lijk wil Ginjaar-Maas in augustus 1986 beginnen met projecten voor een nieuw examenprogramma wiskunde in het HAVO. gebleken tijdens een bijeenkomst van de landelijke politietop in Zutphen. Ten behoeve van de samenwerking zouden de grenzen van de gerechtelij ke arrondissementen aangepast moe ten worden aan de provinciegrenzen, stelt het CPB. Dan wordt de gezags structuur in de rijkspolitiedistricten eenvoudiger. Er moet een uniform financierings systeem komen voor de hele Neder landse politie. Dat kan volgens het CPB op de eenvoudigste manier wor den bereikt door één begroting te maken voor de politie. De rijkspolitie staat nu op de begroting van het ministerie van justitie, de gemeente lijke politiekorpsen op die van bin nenlandse zaken. DEN HAAG (GPD) - De Consumentenbond heeft in zijn streven de telefoonmarkt „open te breken" de PTT voor de rechter gedaagd. Het proefproces dient van daag. Doel is te berei ken dat het monopolie van het staatsbedrijf op telefoontoestellen wordt doorbroken. De Consumentenbond vindt dat dat er geen rechtmatige grond be staat goede, maar niet van de PTT afkomstige, telefoontoestellen van het telefoonnet te we ren. De PTT maakt zich volgens de bond schul dig aan misbruik van zijn machtspositie. Dat is in strijd met artikel 86 van het EG-verdrag, zo stelt de bond. De PTT laat slechts door het bedrijf goedge keurde en verstrekte te lefoontoestellen toe op de Nederlandse markt en weert in het buiten land goedgekeurde ap paraten. Om die reden wordt de handel tussen de landen van de Euro pese Gemeenschap on gunstig beinvloed en dat is door het verdrag verboden, zo voert de bond aan. De Consumentenbond meent dat de PTT zich moet beperken tot ex ploitatie van het tele foonnet. De uitslag van dit „proefproces" is voor de consument van groot belang, omdat niet- PTT-apparatuur in het algemeen goedkoper is en meer technische mo gelijkheden biedt, aldus de bond. De commissie-Swart- touw, die de herstructu rering van de status van de PTT moest voorbe reiden, heeft al eerder gepleit voor afschaffing van het DTT-monopo- lie. Een motie van de VVD met die strekking is echter indertijd in de Tweede Kamer ge strand. Het eindrapport van de commissie- Steenbergen, de „opvol ger" van de commissie- Swarttouw, zal moge lijk dezer dagen de kwestie opnieuw aan de orde stellen. HILVERSUM (ANP) - Voorzitter ds. H. Huting van de Hervormde synode en zijn Gereformeerde collega dr. H.J. Kouwenhoven hebben gewei gerd zitting te nemen in het comité van aanbeveling voor het volkspeti tionnement tegen de kruisraketten, dat dit najaar wordt gehouden. Het Komité Kruisraketten Nee (KKN) had beide kerkleiders daar voor gevraagd. Voorzitter prof. D.C. Mulder van de Raad van Kerken, bisschop mgr. H. Ernst van Breda, en de beide rooms-katholieke theologen prof. E. Schillebeeckx en prof. C.J.M. Halkes hebben wel positief gerea geerd op het verzoek van het KKN. Als hij „gewoon" gemeentepredikant in Rotterdam was geweest, had Hu ting graag in het comité van aanbeve ling plaatsgenomen. „Maar nu verte genwoordig ik de hele Hervormde Kerk, en dan vind ik het niet juist", verklaart hij. Dr. Kouwenhoven zegt de volksraad pleging over de kruisraketten toe te juichen, maar „het is voor mij de vraag of de Kerken zichzelf niet wat zouden overschatten wanneer zij het volk zouden oproepen het petitionne ment te ondertekenen". UTRECHT (ANP) - De kosten voor genees- en verbandmiddelen bij apo thekers per ziekenfondsverzekerde zijn vorig jaar ten opzichte van 1983 met 14,4 procent gestegen. De Zieken fondsraad zegt dit in een nota voor staatssecretaris Van der Reijden (WVC) over de kosten en financiering van de wettelijke ziekenfondsverze kering en de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ) in de perio de 1984 tot en met 1986. Het aantal afleveringen per verzeker de daalde met 1 procent, maar de verhoging van het tarief en prijsstij gingen veroorzaakten kostenstijgin gen van respektievelijk 1,1 en 2,4 procent en tenslotte stegen de kosten met 11,6 procent door een verschui ving in het gebruik. Die verschuiving kan inhouden dat per recept meer medicijnen zijn afgeleverd of dat duurdere geneesmiddelen zijn voorge schreven. De eigen bijdrage („medicijnenk naak") - die vorig jaar 136 miljoen heeft opgeleverd - heeft blijkbaar on voldoende effect, zo concludeert de raad. In de jongste cijfers wordt dan ook alle aanleiding gezien om te ko men tot het medisch en economisch verantwoord voorschrijven van ge neesmiddelen, zoals onlangs door de staatssecretaris en de belangenorga nisaties is afgesproken. De door de ziekenfondsen betaalde kosten voor intramurale gezondheids zorg (ziekenhuisverpleging en derge lijke) zijn in 1984 gedaald met 0,2 procent. Dit komt waarschijnlijk door maatregelen als budgettering, ver mindering van het aantal bedden en het bouwbeleid. Er is echter kans dat de tarieven in de toekomst weer zul len stijgen, omdat maatregelen als de herbezetting van arbeidstijdverkor ting en salarisaanpassingen nog ver rekend moeten worden. De kosten voor specialistische hulp zijn in 1984 gedaald met 0,6 procent. De oorzaak daarvan staat niet vast: wellicht spelen ook hier de budgette ring en de daling van het aantal verpleegdagen een rol. Over 1984 heeft de verplichte zieken fondsverzekering een exploitatiete kort van 140 miljoen gulden en de AWBZ een exploitatietekort van 412 miljoen. Het dekkingstekort voor het totaal van de door de Ziekenfonds raad beheerde kassen bedroeg eind vorig jaar 904 miljoen gulden. De raad raamt de exploitatietekorten voor 1985 op 90 miljoen voor de ver plichte verzekering en op 49 miljoen voor de AWBZ en het totale dekkings tekort eind 1985 op 1.262 miljoen. Het dekkingstekort 1985 voor de AWBZ wordt nu op 559 miljoen geraamd, 266 miljoen lager dan in februari. Voor het inhalen van de tekorten moet volgens de Ziekenfondsraad bij het opstellen van de Macro Economi sche Verkenning (bij de begroting van de regering voor volgend jaar) rekening worden gehouden met een opslag van 0,2 procent bij de premie voor de verplichte ziekenfondsverze kering en van 0,1 procent bij de AWBZ-premie. Overigens zou de ziekenfondspremie volgens de ramingen van de Raad in 1986 wel omlaag kunnen. In een eerste verkenning voor dat jaar komt de raad voor de verplichte ziekenfonds verzekering uit op een lastendekkend premiepercentage van 9,1 en voor de AWBZ van 4,39. De feitelijke premie voor het zieken fonds is op het ogenblik 9,7 procent en die voor de AWBZ 3,96 procent. STOCKHOLM (AFP)- De Zweedse fiscus heeft prive-de- tectives ingeschakeld om ach terstallige belastingschulden te innen van Zweden die het belas tingregime van hun land zijn ontvlucht. De wanbetalers krijgen wanneer ze opgespoord zijn alsnog gele genheid hun schulden te vol doen. Bij weigering wil de Zweedse belastingdienst met be hulp van buitenlandse advoca ten een rechtszaak aanspannen tegen de weerspannige belas tingbetaler in het land waarhij zich heeft gevestigd. De belastingdienst lijdt een schade van 14 miljard kronen (5,5 miljard gulden) door toe doen van deze belastingvluchte lingen, overwegend bedrijven. De opsporing richt zich alleen op lieden die de belasting ontdoken hebben, niet op mensen die zich wettig, zonder achterstallige be talingen, in het buitenland vesti gen om te ontsnappen aan de zware belastingdruk. De belastingdienst noemt de eerste resultaten bemoedigend: de meeste opgespoorde wanbe talers treffen alsnog een schik king.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5