het weer Werkonderbreking in Rotterdams stukgoed Verkeer op alle etages Francesco Cossiga wordt nieu we Italiaanse president Werkgevers: toetsen EG-code Zuid-Afrika alleen via wet VD-PLAN VOOR LASTENVERLICHTING Deelname Europese landen aan Starwars-onderzoek is in strijd met verdrag Rapport: beperk 'universitaire inteelt' in ■•^§5 zeeland CDA en VVD willen ook stemrecht voor landgenoten op de Antillen Amerikaan loopt bij VN-herdenking in Moskou weg Vandaag Nautisch bericht Laag water HERSTRUCTURERING INZET VVD-plan Overschot vooruitlichten Schandaal GREENPEACE: NON-PRO TIE NSDAG 25 JUNI 1985 vdA wil voorstel kabinet oor stimuleren economie (Van onze Haagse redactie EN HAAG - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moeten olgens de PvdA bij de komende Europese top in Milaan pleiten voor een Europees imuleringsbeleid. Daarmee zou Europa een nieuwe impuls moeten geven aan het onomisch herstel in de wereld, dat de laatste tijd trager dan voorheen verloopt. ior Nederland zelf zou het kabinet loeten besluiten de lasten voor de rgers in 1986 te verlagen en te irnen tot een beperking van de be- inigingen, aldus de sociaal-demo- aten. Overigens kwam ook de VVD aandag met een plan: De liberalen Jnken aan een lastenverlichting van ee miljard gulden volgend jaar voor middengroepen. dA-leider Den Uyl en fmancieel- onomisch woordvoerder vande ctie, Wöltgens, hebben hun plan- n maandag per briet voorgelegd n Kamervoorzitter Dolman. Dat beurde aan de vooravond van het bat in de Kamer over de Voorjaars- ita. PvdA-kamerleden vinden dat Ne- rland intern orde op zaken zou oeten stellen door: •ninder te bezuinigingen in 1986 dan voorgenomen zeven miljard mini- laai; Ede koppeling tussen de inkomens n zogeheten actieven mensen met n baan) en niet-actieven te herstel- n; tie binnenlandse bestedingen te steu- r/i door lastenverlichting voor de \rgers. Hierbij moet ook besloten orden het belastingstelsel te herzien en meer sociale premies via de belas tingen te innen. In het najaarsoverleg met werkgevers en werknemers moet het kabinet voorts daadwerkelijk streven naar een verdergaande arbeidstijdverkor ting (atv). Vooral de atv onder ambte- (indaag toont de weerkaart nog teeds het zeer vervelende lagedruk gebied boven Schotland. Ten zuiden <an dit systeem beweegl een rug van ogedruk naar het oosten. Als gevolg iervan is het vanochtend vrij zonnig n met een matige wind voelt het )ijna zomers' aan. Vanmiddag komt Iweer een nieuwe storing. Hierdoor eemt de bewolking toe en in de vond en nacht valt hieruit alweer cgen. Zo zachtjes aan begint het een cgelmatig terugkerend patroon te lorden, maar dan ivel een zeer verve end. Op de langere termijn kondigt icli een wijziging in de hoogtestro- •ling aan. De lagedruk verplaatst ich in de richting van Scandinavië, mijl boven de Britse eilanden een |i/<7 van hogedruk tot ontwikkeling omt. Dit is nog steeds geen garantie •oor hogere temperaturen maar wel wat meer zon. Pinsdag 25 juni (E.K. 20.53) uur cm uur cm Viissingen 7.44 198 20.10 186 Temeuzen 8.12 217 20.37 208 Jierikzee 9.14 154 21.12 137 Hansweert 8.52 233 21.11 222 Wemeldinge 9.19 181 21.38 160 O.scheldemond 8.20 153 20.40 128 Bruinisse 10.00 200 22.10 164 Woensdag 26 juni uur cm uur cm Viissingen 8.42 191 21.11 183 Temeuzen 9.10 211 21.37 204 Zierikzee 10.06 150 22.14 136 Hansweert 9.44 228 22.08 219 Wemeldinge 10.13 176 22.35 159 O.scheldemond 9.25 151 21.45 125 Bruinisse 10.55 194 23.10 159 Dinsdag 25 juni Viissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse Woensdag 26 juni Viissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse uur 1.56 2.28 2.40 2.51 2.46 2.20 3.10 uur 2.51 3.20 3.35 3.42 3.38 3.20 4.05 cm 200 213 172 233 190 151 201 cm 192 205 166 225 184 153 201 DEN HAAG (GPD) - Landgenoten op de Nederlandse Antillen moeten ook kunnen deelnemen aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Dat standpunt hebben de fracties van CDA en VVD maandagavond vastge legd in een amendement op het wets ontwerp, dat stemrecht moet geven aan Nederlanders in het buitenland. Alleen de landgenoten die op de Antil len wonen en niet in dienst zijn van de Nederlandse overheid, blijven volgens het wetsvoorstel uitgesloten van het stemrecht. Zij mogen als ingezetenen van het Koninkrijk al deelnemen aan de verkiezingen voor de Antilliaanse Staten. Deelneming aan de Kamer verkiezingen zou betekenen, dat die id: west 3 tot 4, krimpend zuidwest zuid 3 tot 4, in de avond toene- nend 4 tot 5 Beaufort; zicht: goed; temperatuur kustwater: 15 graden; ffwijking waterstanden: geen afwij king van betekenis; maximale golf hoogte monding Scheldes: omstreeks halve meter. Nederlanders dubbel stemrecht krij gen. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken, die het wetsvoorstel in de Kamer verdedigde, voelde niets voor het amendement van de beide rege ringsfracties. Volgens hem is het prin cipieel onjuist om aan een bepaalde groep landgenoten dubbel stemrecht te geven. Ondanks de bezwaren van de be windsman hielden CDA en VVD vast aan hun ingediende wijziging van het wetsvoorstel. De meerderheid van de Kamer steun de in grote lijnen het wetsontwerp, waarover donderdagavond zal wor den gestemd. naren zou veel sneller kunnen verlo pen. Het pakket binnenlandse stimule ringsmaatregelen zou premier Lub bers in Milaan moeten aanvullen door een aantal OESO-voorstellen over te nemen. De PvdA denkt daarbij een verster king van de interne Europese markt, het afschaffen van marktvervalsende subsidies aan het bedrijfsleven, ver wijdering van onnodige grensbarrie- res en een gezamenlijke aanpak van de structuurverbetering van de Euro pese economie door ondersteuning van het Europees technologiebeleid en het Franse Eureka-project. Volgens de PvdA wordt vooral de Nederlandse economie gekenmerkt door een grote onevenwichtigheid. De PvdA zet daarbij het grote overschot op de betalingsbalans, hoge bedrijfs winsten en de geringe inflatie af tegen het stagneren van de bestedingen, dalende overheidsinvesteringen en de aanhoudende hoge werkloosheid. Een uitbreiding van de overheidsin vesteringen ligt voor de hand, vooral op het gebied van wegen en spoorwe gen (infrastructuur). Een gerichte las tenverschuiving mag echter niet tot een hoger overheidstekort of een slechtere positie van de bedrijven leiden, aldus de PvdA-kamerleden. ROTTERDAM (ANP) - Werknemers van het stukgoedbedrijf Quick Dispatch in de Rotterdamse haven hebben maandagavond voor een uur het werk neergelegd. Eerder op de dag hielden de werknemers van het bedrijf Multiterminals aan de Waalhaven in Rotterdam ook al een werkonderbre king van een uur. Volgens bestuurder K. Marges van de Vervoersbond FNV gaat het om spontane acties. De werkonderbrekingen zijn bedoeld de werkgevers in de Rotterdamse haven te bewegen zich meer toeschie telijk en meer coöperatief op te stellen in de zogenaamde commissie-Van der Louw, aldus Marges. Bij de bond bestaat namelijk de indruk dat de werkgevers wel zeggen allerlei plan nen over de herstructurering van de stukgoedsector en het voorkomen van gedwongen ontslagen daarbij te willen bestuderen, maar ondertussen proberen de zaken voor zich uit te schuiven. De regeling dient op 1 juli van dit jaar gereed te zijn. Morgen woensdag praten de partijen weer over de regeling. Met de prikac- ties willen de werknemers van de Rotterdamse stukgoedbedrijven bo vendien steun betuigen aan de be smetverklaring ten behoeve van het stukgoedbedrijf Felshaven, waar 20 tot 40 mensen op straat dreigen ko men te staan. Het is de bedoeling dat deze overtollige werknemers ook van de regeling van de commissie-Van der Louw gebruik kunnen maken, maar dat dreigt niet door te gaan, omdat de huisbankier van het in surséance van betaling verkerende bedrijf volgens de Vervoersbond op een faillissement aanstuurt. Bondsbestuurder Marges sluit ver dere prikacties bij stukgoedbedrijven in de komende dagen niet uit. or morgen: het voorbij trekken van de storing fraait de wind naar west tot noord- woest en mogen we naast opklaringen pofc buien verwachten. In de tempera tuur komt weinig verandering voor donderdag tot en met zaterdag: fierst nog perioden met regen of Allien, afgewisseld door opklaringen. Tegen zaterdag geleidelijk meer zon tn minder wind, maar wel te koud. LEID SCHEND AM (ANP) Het verkeersplein Leidschendam maandag. Alle etages zijn nu voor verkeer in gebruik. De nieuwe Italiaanse president Cossiga nadat hij een bezoek gebracht heeft aan de huidige president Pertini. DEN HAAG (GPD) - Alleen weten schappers met voldoende kwaliteit moeten in aanmerking komen voor een vaste aanstelling in het hoger onderwijs. De universitaire inteelt moet een kleinere rol gaan spelen door medewerkers vaker van univer siteit te laten wisselen. Dat zijn twee belangrijke voorwaar den voor een verbetering van de kwa liteit van het wetenschappelijk onder wijs en onderzoek, zo schrijft voorzit ter dr. G. Brenninkmeijer van de Academische Raad in een rapport. Daarin staat dat te vaak docenten baantjes binnen eigen kring worden vergeven. De kwaliteit van het onder wijs wordt daarmee geen dienst bewe zen. Ten eerste wordt de keuze ge daan uit een beperkt aanbod, ten tweede mist men daardoor het voor deel dat de opleiding verrijkt wordt door een frisse inbreng van buitenaf. Verder moeten de studenten beter begeleid, de taken beter gepland en de vakdidactiek beter ontwikkeld worden. Op die manier kan - met de mensen en de middelen van nu - de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs worden verbeterd. Los daarvan staat de vraag of het hoger onderwijs voldoet aan wat dé maatschappij daarvan vraagt. Vol gens het rapport moet de studenten in de eerste fase van hun opleiding een aantal algemene vaardigheden wor den bijgebracht. In die eerste fase moet de koppeling tussen studie en beroepsperspectief worden losgela ten. De tweede fase van het wetenschap pelijk onderwijs daarentegen, moet juist wel sterk beroepsgericht zijn,, aldus het rapport. VVD-fractieleider Nijpels verklaarde maandag dat zijn fractie een plan heeft ontworpen dat in 1986 en daar na zou leiden tot een lastenverlich ting voor de zgn. middengroepen (dat zijn de inkomens tussen 35.000 en "0.000 gulden bruto per jaar). De uitgewerkte'plannen zal de fractie pas ontvouwen tijdens het debat over de Voorjaarsnota, dat vanmiddag be gint, maar de twee liberalen spreken over een 'solide' dekking. Al eerder dit jaar kwamen CDA en VVD met plannen om de lasten voor de burgers in 1986 te verlichten, onder meer door een premieverlaging, zoals VVD-leider Nijpels voorstelde. ROME (DPA) - De 56-jarige christen-democraat Francesco Cossiga wordt de nieuwe president van Italië. Hij werd maandag met een verwacht grote meerderheid gekozen tijdens een gemeenschappelijke zitting van het Italiaanse parlement en vertegenwoordigers van de twintig gewesten. Overigens heeft het Algemeen Werk loosheidsfonds juist dezer dagen be kend gemaakt voor dit jaar een over schot te hebben van 2,3 miljard gul den. Dit overschot wordt voor een groot deel veroorzaakt, doordat het samen voegen van de werkloosheidswet (ww) en de wet werkloosheidsvoorziening (wwv) met een half jaar is uitgesteld. De inkomsten van het fonds zijn fors toegenomen, doordat de premies vooruitlopend op de integratie extra verhoogd waren. De werkloosheids is echter onverwacht snel gedaald. Hij kreeg niet alleen de steun van alle vijf partijen die deel uitmaken van de huidige regeringscoalitie onder lei ding van de socialist Bettino Craxi, maar ook van de communisten. Cossiga neemt op 9 juli de functie over van de 88-jarige socialist Sandro Per tini, die de afgelopen zeven jaar het presidentschap heeft uitgeoefend. Cossiga wist maandagavond 752 van de 977 uitgebrachte stemmen op zich te verenigen. De snelle verkiezing van de in Sardi nië geboren christen-democraat in de eerste ronde mag naar Italiaanse be grippen uniek worden genoemd. ..De meest vermetele onder de gema tigden en de voorzichtigste onder de vernieuwers", zo typeert een commen tator de nieuwe Italiaanse president, Francesco Cossiga. Zijn voorganger Pertini, de man die het president- Cao van (Sëhd Loos - De vak bonden en de directie van het trans portbedrijf Van Gend Loos zijn het maandag eens geworden over een nieuwe, éénjarige cao voor 1985 voor de 4.000 werknemers bij het bedrijf. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV wordt op 1 januari '86 bij het bedrijf een 38-urige werk week van kracht. Dan zal de overeen gekomen arbeidstijdverkorting van vijf procent volledig in de roosters worden verwerkt. schap weer aanzien verschafte, be stempelt hem als „een eerlijk man". Cossiga, senaatsvoorzitter en daar mee tot maandag tweede man in de MOSKOU (RTR) - Een hoge vertegen woordiger van de Amerikaanse am bassade in Moskou is maandag weg gelopen bij een herdenking van de oprichting van de Verenigde Naties, omdat functionarissen van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken opzettelijk Washington zouden hebben beledigd. Ambassaderaad Mark Parris liep weg naar aanleiding van verwijzingen door de Russen die ..nodeloos kwets end" werden gevonden, aldus ambas sadewoordvoerder Jerry Verner. Verner wilde niet in bijzonderheden treden, maar andere diplomaten ver telden dat Vladimir Petrovski van het Sowjetministerie van buitenlandse zaken en Georgi Arbatov, de Russi sche Amerika-specialist, felle aanval len hadden gedaan op de Amerikaan se buitenlandse politiek. staat, is een door alle partijen erkende integere persoonlijkheid. De nieuwe president begon zijn poli tieke carrière 27 jaar geleden. Cossiga was staatssecretaris en minis ter van binnelandse zaken. In augus tus 1979 vroeg president Pertini hem een nieuwe regering te vormen. In dat jaar werd hij 's lands jongste premier en hij leidde 13 maanden lang twee opeenvolgende centrum-rechtse coa litieregeringen. Na een schandaal, waarbij hij ervan werd beschuldigd een van de „baron nen" in de partij, Carlo Donat-Cattin, te hebben geholpen met de vlucht van diens zoon (een vermeende terrorist) naar het buitenland moest Cossiga aftreden. In juli 1983 werd hij als 55-jarige de jongste voorzitter van de Senaat. Nu zal hij de jongste president zijn. Na lange aarzelingen liet Pertini twee weken geleden weten dat geen kandidaat was voor een tweede ter mijn, ofschoon hij toch wel liet weten beschikbaar te zijn, indien men geen opvolger kon vinden. LONDEN - Het is in strijd met het Non-Proliferatie Verdrag als Europe se bondgenoten van de Verenigde Staten betrokken worden bij bepaal de vormen van onderzoek rond het Starwars programma. Dat staat in een juridische studie die is verricht in opdracht van de milieubescher mingsorganisatie Greenpeace. Het onderzoek, dat is gedaan door de gerenommeerde Amerikaanse advo caat Eldon Greenberg concludeert onder meer dat: - overdracht van de Verenigde Staten naar een Europese bondgenoot van een wapensysteem dat is gebaseerd op nucleaire explosies in strijd is met het Non Proliferatie Verdrag, dat de verspreiding van kernwapens beoogt te beperken; - samenwerking tussen de Verenigde Staten en zijn Europese bondgenoten (afgezien van Engeland dat al een kernmacht is) op het gebied van on derzoek en ontwikkeling van kernwa pens door het verdrag verboden wordt; - het verdrag de landen die thans niet zelf kernwapens hebben (waaronder Nederland, België, West-Duitsland en Italië) zelfs verbiedt aan een dergelijk programma mee te doen. De samenstellers van het rapport wijzen erop dat, hoewel de Ameri kaanse president Reagan heeft ver klaard dat het Star Wars programma in beginsel een niet-nucleair defen sief systeem is, aan een aantal van de te bestuderen mogelijkheden wel de gelijk kernexplosies te pas komen. PZCfi Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Viissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Viissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. uur cm 14.04 150 14.34 163 14.52 122 14.53 182 15.03 139 14.55 110 15.40 158 uur cm 15.05 147 15.32 159 15.53 122 15.49 179 16.02 138 15.50 111 16.45 158 DEN HAAG (ANP) - De werkgevers organisaties VNO en NCW doen al leen mee aan de toetsing van het sociale beleid van Nederlandse be drijven in Zuid-Arfika, als zij daar toe via wetgeving verplicht zouden worden. VNO-voorzitter Van Lede zei dit maandag namens beide organisaties tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de Zuid-Afrika-notitie van minister Van den Broek. De Ka mer houdt daar donderdag een debat over. Het kabinet wil Nederlandse bedrij ven met vestigingen in Zuid-Afrika wettelijk verplichten jaarlijks te rap porteren over de wijze waarop zij de EG-gedragscode over het sociaal be leid met betrekking tot hun zwarte werknemers hebben nageleefd. Het is de bedoeling van het kabinet die rapportages in een drie-partijencom missie (regering, werkgevers en werk nemers) te toetsen. De werkgeversorganisaties hebben grote bezwaren tegen de rapportage plicht. Volgens Van Lede „zijn de juridische gevolgen niet te overzien", als de hoofdvestigingen in Nederland aansprakelijk gesteld zouden worden voor het beleid van hun dochters in Zuid-Afrika. VNO en NCW wijzen de tri-partite toetsing dan ook van de hand. Volgens hen dient het beleid erop gericht te zijn de enkele Neder landse onderneming die tot dusver weigert op vrijwillige basis verant woording af te leggen, tot andere gedachten te brengen. De FNV laat haar deelname aan de tri-partite toetsing van een aantal voorwaarden afhangen. De grootste vakcentrale vindt dat de rapportages niet per bedrijf, maar per afzonderlij ke vestiging moeten plaatsvinden. Ook de mate waarin de zwarte vak bonden hun inbreng in de verslagleg ging hebben is voor de FNV een belangrijk punt. Het CNV wil dat bij de toetsing van de rapportages ook onafhankelijke deskundigen worden betrokken. Zwarte vakbonden, de Zuidafrikaanse regering, het georganiseerde bedrijfs leven en verscheidene Nederlandse ondernemingen in Zuid-Afrika zijn eensgezind van mening dat het er weinig toe doet als Nederland nale ving van de EG-gedragscode voor ondernemingen in Zuid-Afrika voor taan verplicht stelt. Een wettelijk voorgeschreven ver antwoordingsplicht voor Nederland se bedrijven, zoals de Nederlandse regering wil, zal nauwelijks van in vloed zijn op het beleid van de Zuid afrikaanse regering, noch op het ge drag van Nederlandse ondernemin gen, zo is de strekking van de reacties uit Zuid-Afrika. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Viissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01100) 20281 Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; laarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: ,3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3