Opbrengst Ment en-veiling niet genoeg voor de schuldeisers ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT 500 gê^55.98 2098 Amal eist vertrek van VS-vloot voor Libanon Twee Sikhs mogelijk bij ramp Boeing betrokken Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? R REST A TIE VAN ZEVEN VERDACHTEN Solzjenitsyn Amerikaans staatsburger Volksfeest Stimulans Luchtverkeer Geneesmiddelen Concurrentie Vlinders Bathpolders Broekenvet Andijvie, Mager rundergehakt, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ISRAEL LAAT 31 GEVANGENEN GAAN GROOTSCHEEPSE JACHT INTERPOL Geen verband Gebed Opklaringen 28e jaargang no. 147 ijnsdag 25 juni 1985 V omacties in 12 Britse adplaatsen voorkomen Van onze correspondent) )NDEN - De Britse politie heeft een plan van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) erijdeld om volgende maand, tijdens het hoogtepunt van het toeristenseizoen, in 12 Engelse adplaatsen bommen tot ontploffing te laten brengen. Londense politie, Scotland Yard, laakte gisteravond bekend dat de IA van plan was om in hotels in ider meer Blackpool, Brighton, over, Folkestone, Bournemouth en Kerkrade is klaar voor het volksfeest: 12.000 muzikanten uit 26 landen worden op het tiende "Wereld Muziek Con cours venvacht. PAGINA 2 De PvdA wil dat het kabinet met een voorstel voor het sti muleren van de economie komt. PAGINA 3 Schiphol verwacht ook voor dit jaar een groei van het luchtverkeer. PAGINA 4 Volgens de Ziekenfondsraad zijn de uitgaven voor genees middelen fors gestegen. PAGINA 5 De Russische scheepvaart werkt met te lage tarieven: de EG-landen willen deze 'oneer lijke concurrentie' aanpak ken. PAGINA 5 Een tuin in Emmen toont de pracht van tropische vlinders PAGINA 7 De Bathpolders komen in han den van de verzekeringsmaat schappij Utrecht: met de transactie is een bedrag van 24 miljoen gulden gemoeid. PAGINA 9 De expeditie 'Tour de France' kost de ploeg-Post drie ton: broekenvet en 1200 petjes... PAGINA 14 RTV, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Southampton bommen te installeren met tijdmechanismen waarmee ze pas weken later zouden afgaan. Het plan van de IRA blijkt uit docu- Vluchteling Een Joegoslavische grenswacht heeft zondag bij Spiel- veld, aan de Oostenrijks-Joegoslavi- sche grens, een 41-jarige vluchteling uit Tsjecho-Slowakije doodgeschoten. Het lijk van de Tsjechoslowaak, die naar Oostenrijk probeerde te vluch ten, werd 4,5 meter op Oostenrijks territorium aangetroffen. menten waarop de politie de hand heeft weten te leggen bij de arrestatie van in totaal zeven mensen die van lidmaatschap van de IRA worden verdacht, vijf in Schotland en twee anderen in Londen. Het was ook uit deze arrestaties dat de ontdekking voortvloeide van een bom in het drukke Rubens Hotel in Londen, het afgelopen weekeinde. In dit hotel, dat vooral door Amerikaan se toeristen wordt bezocht en dat vlakbij het koninklijk paleis Bucking ham Palace staat, vond de politie Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. zondag een meer dan twee kilo zware zeer gevaarlijke bom. De bom was verstopt in een kastje en was verbonden met een tijdmechanis- me van hetzelfde soort als dat zo dodelijk accuraat werkte bij de bom aanslag op het Grand Hotel in Brigh ton, vorig jaar oktober, waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De IRA claimde destijds de verant woordelijkheid voor deze aanslag, die in de eerste plaats was gericht tegen de Britse premier Thatcher, die op dat moment in het hotel logeerde. Zij wist echter ongedeerd te ontkomen. De daders van die aanslag zijn nooit gepakt. De politie heeft toch een vrij nauw keurig beeld van de identiteit van in ieder geval een aantal van de daders opgebouwd. Het werd gisteravond niet uitgesloten geacht dat bij de zeven arrestanten zich ook deze IRA- leden bevinden. De arrestatie van de zeven verdach ten is het resultaat van de sterk toegenomen geheime operaties van de Noordierse politie, zo werd gister avond duidelijk. De Britse politie denkt nu de IRA-terreurcampagne die voor deze zomer was bedoeld, in de kiem te hebben gesmoord. Door Israel vrijgelaten gevangenen in -gebed. kilo Ruimteveer geland Het Ameri kaanse ruimteveer Discovery is maandagmiddag na een verblijf van een week in de ruimte zonder proble men geland op de luchtmachtbasis Edwards in Californië. Aan boord be vond zich een zevenkoppige beman ning, waarbij een Saudische prins en een Franse astronaut die in de Sow- jet-Unie is opgeleid. Een woordvoerder van het Amneri- kaanse ruimtevaartinstituut NASA sprak maandag van een zeer succes volle vlucht. Midden juli is er weer vlucht met een ruimteveer. De Challenger zal zich dan vooral met astronomisch onder zoek bezighouden. BEIROET (UPI/RTR/AFP/DPA) - De Libanese sji'itische leider Nabih Berri heeft maandag een nieuwe voorwaarde gesteld voor de vrijlating van 40 Amerikaanse gijzelaars die worden vastgehouden door zijn Amal-militie en fundamentalistische kapers: het vertrek van Amerikaanse oorlogsbodems die zich volgens hem in Libanese wateren bevinden. De nieuwe eis is door de Verenigde Staten verworpen. In Washington zei minister van defensie Caspar Wein berger dat de stationering van een Amerikaanse marine-eenheid voor de kust van Libanon „moet worden ge zien als militaire bewegingen in oor logstijd". „Dat is wat we hebben dui delijk gemaakt", aldus de minister. Weinberger wees er bovendien op dat „de Amerikaanse vloot zich in inter nationale wateren bevindt". Amal veroordeelde de Amerikaanse reactie en verklaarde dat de VS daarmee „de keuze voor vrede uitsluiten". Berri, die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar in de door sji'itische fun damentalisten uitgevoerde kaping van een Amerikaans vliegtuig en de eropvolgende gijzeling van Amerika- Groot teas de verslagenheid bij de nabestaanden van de voor het merendeel Indiase slachtoffers. Op de foto laten familieleden van de omgekomen co-piloot van het Air India-toestel hun tranen de vrije loop op het vliegveld van New Delhi. (Van onze correspondent LONDEN/TORONTO - Interpol maakt jacht op twee voortvluchtige Sikhs die mogelijk betrokken zijn bij de ramp zondagochtend met een Boeing 747 van Air India voor de kust van Ierland. De twee Sikhs zouden wellicht ook de hand hebben gehad in de aanslag op een lijnvliegtuig van Canadian Pacific in Tokio, die aan twee mensen het leven kostte. De twee Sikhs worden in de VS ge zocht in verband met een samenzwe ring die gericht zou zijn geweest tegen premier Gandhi tijdens diens bezoek aan de Amerika, eerder deze maand. Volgens de Canadase krant Globe and Mail in Toronto bevond één van de twee voortvluchtige Sikhs zich aan boord van een lijnvliegtuig van Cana dian Pacific met bestemming Vancou ver en had hij een ticket voor het toestel met bestemming Tokio dat een bom in zijn bagageruim had. De man stapte zelf echter niet in, maar zijn bagage werd waarschijnlijk wel aan boord gebracht. De tweede man vloog zaterdag naar Toronto vóór het vertrek van de Boeing 747 van Air India die ter hoogte van Ierland in zee stortte. Van de 329 passsagiers van deze Boeing is nog geen enkele overle vende gevonden. Aan het zoeken naar de twee voort vluchtige Sikhs wordt deelgenomen door Interpol agenten uit Canada, India, de VS, Groot-Britannie en Ja pan. In anonieme telefoontjes is de aanslag inmiddels opgeëist door 'het Bevrij dingsleger van Kashmir' en 'het Tien- (Slot zie pagina 6 kol. 7) nen, beschuldigde Israel van gebrek aan goede wil door maandag slechts 31 gevangenen vrij te laten. Berri's Amal-beweging steunt de eis van de kapers, leden van de radicalere Hez bollah, voor vrijlating van 766 Libane se gedetineerden door Israel. Een andere Amal-functionaris meldde maandag dat de 40 Amerikaanse gij zelaars een „rijke ervaring" opdoen van zwemmen, goed eten en het kij ken naar films. De Amerikaanse ge zagvoerder van het vliegtuig op het vliegveld van Beiroet werd maandag ziek. Een arts kwam aan boord van het toestel om hem te behandelen voor maagklachten. Verwijzende naar de invrijheidstelling van 31 gevangenen uit de Israëlische Atlit-gevangenis, zei de Amal-leider tegenover Libanese verslaggevers: „het Amerikaanse volk verwachtte van Israel dat het ze allen vrijliet, maar het stelde er maar 31 op vrije voeten... Dat is geen gebaar van goede wil ..ik zie geen verband tussen de vrijlating van deze gevangenen en de gijzelingszaak". De kapers hebben niet gereageerd op de Israëlische stap en houden nog 37 passagiers en drie bemanningsleden vast van het vliegtuig van de maat schappij TWA dat 12 dagen geleden werd gekaapt op de vlucht Athene- Rome. De twee door de politie gezochte Sikhs: links Lal Singh en rechts Armand Singh, die beiden door de Amerikaanse FBI ook van een complot tegen de de Indiase premier verdacht worden. In twee vrachtwagens werden de vrij gelaten gedetineerden (vrijwel allen sji'ieten) gebracht naar Ras Bayada, waar de Israëlische veiligheidszone in Zuid-Libanon eindigt. Daar werden ze overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis, dat aan de vrijlating meewerkte. De per bus naar Tyrus vervoerde vrijgelatenen werden door honderden verwanten begroet. Aangekomen op het strand vielen de in trainingspakken geklede mannen op de knieën, baden ze en riepen „Allah Akbar" (god is groot). Bij het aankondigen van de vrijla ting legden de Israëlische premier Shimon Peres en minister van defen sie Rabin er zondag de nadruk op dat het besluit geen verband houdt met de kapingszaak. Tot vrijlating is al leen besloten op basis van de gestabi liseerde toestand in de door Israël ingestelde 'veiligheidszone' in Zuid- Libanon. In de ochtend zonnig. Later op de dag meer bewolking. In de avond en nacht gevolgd door regen. Middagtempera- tuur achttien graden. Een matige west tot zuidwestelijke wind. RUTLAND (AP) - De uit de Sowjet-Unie verbannen au teur en historicus Alexan der Solzjenitsyn is maan dag, samen met zijn echt genote Amerikaans staats burger geworden. De no- belprijswinnaar was we gens ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen en zal op een later tijdstip de eed afleggen. Zijn echt genote Natalia vervoegde zich wel bij de rechter in de staat Vermont om haar nieuwe nationaliteit aan te nemen. verkoping van de kunstcollectie van Pieter Menten. De in maart vrijgekomen Menten heeft deze veiling jaren tegen gehouden. Menten zelf was niet aanwezig. Wel diens advocaat mr A. Oomen. Ook de advocaat namen de bondsrepubliek, mr H. Hampe, evenals vertegenwoordigers van Sotheby hiel den een oogje in het zeil. Rond zeshonderd kopers en belangstellenden waren bij het begin van de veiling aanwezig. Aan het begin van de Menten-veiling was er sprake van een tweetal incidenten. Een door Sotheby als "ongevaar lijke gek" omschreven man kwam tot twee maal toe schreeuwend de zaal binnen. Het gaat om een 46-jarige man uit Enkhuizen. De politie heeft hem gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Buiten het gebouw gooide een groep jongeren autoban den op straat en trachtten die met benzine in brand te steken. Politie en brandweer werden gewaarschuwd. Er vielen wat klappen, aldus een politiewoordvoerder. De jongeren zijn niet opgepakt. Het hoe en waarom van hun actie was onduidelijk. AMSTERDAM (ANP) - De veiling van de kunstcollectie van Menten maandag in Amsterdam heeft tussen de 2,8 miljoen en drie miljoen gulden opgeleverd. Dat is net niet genoeg om de door de schuldeisers, het veilinghuis Sotheby Mak van Waay en de Bondsrepubliek Duitsland, gevorderde bedragen te betalen. Hiervoor was 3,3 mil joen gulden nodig. De veiling was aan het begin van de avond tegen verwachting in al afgelopen. Toen waren 513 stukken, vooral schilderijen en antiek onder de hamer gegaan. De hoogste prijs, precies 100.000 gulden, werd geboden voor „de boedelscheiding", een schilderij gedateerd 1871 van C.M. Webb. Veilingmeester Van den Brink veilt het schilderij 'Carmen' van Groot. De opbrengst van het schilderij bedroeg 70.000 gulden. Isaac Israels. Midden gerechtsdeurwaarder M. C. Na de openbare verkoping van de schilderijen in de ochtend en een deel van de middag volgde later onder meer Chinees en Japans porselein en aardewerk, Europees porselein en aardewerk, klokken, pendules, ornamenten, kandelaars, tuinbeelden, sculptures, zilverwerk en tapij ten. Het Amsterdamse veilinghuis De Zwaan begon maandag morgen in het Park Plaza gebouw in de hoofdstad in opdracht van gerechtsdeurwaarder M. Groot de openbare

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1