Amerikaanse titel voor Heiden Overwinning Thijs Fase in Belgische wedstrijd Wimbledon: traditie met een hoofdletter Zitstaking McEnroe in Londen beloond Timman blijft aan de leiding PZC/sP°rt 'pvallend lebuut van enk Buys Vierde plaats bridgeteam Ligterink incasseert verliespartij A UL WELLENS HANGT SCHORSING BO VEN HET HOOFD feugdspelers ^it Zeeland naar IK tafeltennis Czerniatynski naar Standard IVANLENDL RONDE VERDER 15 TWEEDE PLAA TS IN ZOMERGEM VOOR VERPLANKE Fraude Aardbeien llNSDAG 25 JUNI 1985 PHILADELPHIA (AFP) - Eric Heiden, vijfvoudig schaats kampioen tijdens de Olympische Winterspelen van Lake Placid in 1980, heeft zijn eerste succes in het wielrennen behaald. In Philadelphia won hij de eerste editie van de strijd om de open Amerikaanse wielertitel voor beroeps renners. De oud-schaatser, die sinds 1981 deelneemt aan wieler wedstrijden, versloeg na 251 kilometer in de eindspurt de Denen Jesper Worre en Jens Veggerby en zijn landgenoten Tom Börznowsky en Tom Schuier. De vijf renners hadden een voorsprong van bijna een minuut op de Amerikaan Ron Kiefel. Heiden, in de Ronde van Italië vier na laatste op ruim drie uur van winnaar Bernard Hinault, verdiende met zijn zege 20.000 dollar (70.000 gulden). In totaal was er 100.000 dollar te verdienen in Philadelphia. De uitslag is: 1. Eric Heiden (Vst) de 251 kilometer in 6 uur 26 minuten 39 seconden (40.070 km/uur); 2. Jesper Worre (Den); 3. Jens Veggerby (Den); 4. Tom Borznowsky (Vst); 5. Tom Schuier (Vst) allen de zelfde tijd als Heiden: 6. Ron Kiefel (Vst) op 54 seconden; 7. Davis Phinney (Vst) op 1.48 opingaffaire na het elgisch kampioenschap JALANZY (ANP) - De Belgische wielersport is opgeschrikt door een dopingaffaire, waarin (aast Paul Wellens, oud-winnaar van de Ronde van Zwitserland, ook wereldkampioen flaude Criquielion werd betrokken. Het gebeurde zondagavond na afloop van het [ampioenschap van België op de weg in Halanzy, gelegen in de Ardennen. ee voor de dopingcontrole opgeroe- jen renners moesten, zoals de regle- Jenten voorschrijven, binnen drie jur na afloop hun urine inleveren, tellens en Criquielion konden dat liet binnen de gestelde limiet. De langewezen medicus stelde voor de Jrineafname te forceren door bijvoor- jeeld te drukken op de blaas. Wellens ling hiermee niet akkoord. De num- fer vier van de Belgische titelstrijd Jerliet woedend het lokaal van de jopingcontrole en verklaarde onmid- lellijk te zullen stoppen met wielren- len. tellens maakte insinuaties aan het dres van Criquielion, die nog bin- len was, als zou hij een voorkeursbe- landeling krijgen. Tellens werd gerapporteerd voor in let gebreke blijven bij de controle, letgeen hetzelfde betekent als posi- lef reageren. Hierop staat een maand loorwaardelijke schorsing, 1400 gul len boete en inlevering van de gewon- len prijs. Kort na Wellens verliet Iriquielion, tweede in het kampioen schap na Paul Haghedooren, het lo- Jaal met de mededeling, dat hij had loldaan aan de eis van de dopingcon- Toleur. ludo Peeters, uit de ploeg van Raas, las eveneens op die controle geweest, lij vertelde maandagavond bij het Iriterium in Woerden. „Ik heb ge loord, dat er kort geleden binnen de lelgische bond is beslist, dat er bij llle belangrijke wedstrijden een ande dokter voor de dopingcontrole lordt aangewezen. Niemand schijnt Teer tevoren te weten wie het wordt. Ie dokter bij het Belgisch kampioen- rhap nam de regels zeer letterlijk op. Ie moesten geheel ontkleed de urine lileveren. Strikt formeel, en zo hoort let ook". Ie Belgische wielerbond buigt zich leze week over de gebeurtenissen na Tloop van de Belgische titelstrijd, lard Wouters, de ploegleider van lellens, heeft gezegd pogingen te lillen ondernemen zijn renner alsnog lin de start van de Ronde van Frank- lik te krijgen. Wellens bleef evenwel Ij het besluit te stoppen. Als vervan- Tr voor de Tour de France werd Ihilip Cottenies aangewezen. 1 Julian Gorospe. één van de kop- IlIDDELBURG De Middelburgse Jiotorcrosser Henk Buys maakte zon- lag een wel zeer opvallend debuut lij de Motorsport Organisatie Neder- Jnd (NOM) in het Brabantse Gel- Irop. Buys overgestapt van de |NMV reed er zijn eerste wedstrijd ide 125 cc. In de eerste manche won |uys met 30 seconden voorsprong en Je tweede manche sloot hij af met len voorsprong van niet minder dan 11 seconden op zijn naaste belager, leden voor de organisatie om Buys te (ragen of hij niet de stap naar de Tenioren/internationalen wilde maken fcts waar Buys graag op inging, zeker Imdat dit voor de Middelburger de lans opent om internationaal voor let Europees kampioenschap motor- lross te starten. Ook in deze zware llasse liet Buys zien dat de overstap len goede keus was. Omdat de eerste jianche al was verreden kon hij alleen log maar in de tweede manche bewij- len dat hij in deze klasse meekan, van len zeventiende plaats reed Buys laar een goede zevende plaats, finnaar werd Ben Scheres uit het prabantse St.-Joost. lussiNGEN Peter Roeland (MZ) ln Renate Louws ('t Zand) zijn geslec- leerd voor de Nederlandse tafelten- lisploeg die over enkele weken deel- leemt aan de Europese jeugdkam pioenschappen in Den Haag. foor de twee Zeeuwse jeugdspelers lordt het een debuut in het sterkst lezette Europese toernooi. Renate louws komt daarbij uit in de catego- le meisjes kadetten, Peter Roeland Ipeelt bij de jongens junioren. De Twee Zeeuwse vertegenwoordigers Taken deel uit van een selectie van lijf spelers en gaan van 4 tot 9 juli met Ie overige geselecteerden in trai- lingskampen. Na die voorbereiding Jomen beide spelers uit in het indivi duele toernooi, dat van 13 tot 17 juli lordt gehouden. Daarna worden de Tndenwedstrijden gespeeld. Het is |og niet bekend of de Zeeuwen in de Tndenploeg (die uit drie spelers be- Itaat) worden opgenomen. mannen uit de Spaanse wielerploeg geleid door José-Miguel Echevarri, ontbreekt in de Ronde van Frankrijk. De 25-jarige tijdrijder, elfde in de Ronde van Spanje van dit jaar, heeft een blessure aan de rechterknie, opge lopen in de Midi Libre. Om die reden miste hij de Spaanse titelstrijd van het afgelopen weekeinde. BRUSSEL (ANP/Reuter) Alex Czerniatynski, bij Anderlecht in on min levend met trainer Pol van Himst, speelt de komende drie jaar voor Standard Luik. De verkoop van de spits, dit seizoen reservespeler en desondanks 22 keer scorend, brengt Anderlecht 25 miljoen frank (1,25 miljoen gulden) op. Johan van der Velde voelt er wei nig voor om volgend seizoen samen met Phil Anderson in de ploeg van Peter Post (Panasonic) te rijden. Nu de Australiër zo goed als zeker nog twee jaar bij Post blijft, geeft Van der Velde er de voorkeur aan voor een andere ploeg te gaan rijden. Hij heeft nog aanbiedingen van twee Neder landse ploegen (Skil en Skala) op zak. Van der Velde wil in 1986 weer graag naar de Tour de France. Maar niet als knecht van Phil Anderson. „Ik wil een ploeg die dan voor mij rijdt. En dat zie ik bij Post niet gebeuren als Anderson blijft". De onderhandelingen met de andere ploegen hoopt Van der Velde de ko mende weken voort te zetten. „Die contacten zijn er een paar maanden geleden al geweest, maar omdat ik helemaal op de ploeg-Post rekende is er nooit verder gesproken. Mochten die nieuwe gesprekken niets opleve ren dan is het niet denkbeeldig dat ik ook volgend jaar weer voor een Ita liaanse ploeg flets". Nederland heeft met zes andere landen een uitnodiging gekregen voor een serie wielerwedstrijden voor beroepsrenners in Australië. In een poging de concurrentie met Euro pa aan te gaan hebben de organisato ren John Scott en Phil Bates maan dag een plan gelanceerd voor de koersen, die van januari tot en met maart 1986 zullen plaatsvinden tus sen Sydney en Brisbane. Het circuit heeft een prijzengeld van bijna 70.000 Amerikaanse dollar (245.000 gulden). De landen kunnen elk drie renners inschrijven. Tot de deelnemers beho ren behalve Néderland en Australië coureurs uit Engeland, de BondsrepuJ bliek, Italië, Japan, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Ook vorig jaar hebben Nederlanders in Australië ge reden. ROME (SID) - Hoe ouder hoe sneller. De oudste deelnemer van de zesde editie van de wereldkampioenschappen atletiek voor veteranen was tevens de snelste. De 93-jarige Indiër Azad Pirthin Singh (rechts op de foto) veroverde de titel op de 100 meter in de klasse boven de negentig. Na 75 meter passeerde de tanige Singh, bijgenaamd de Leeuw van Pantsjab, de leidende Italiaan Francesco Tocco (links). De nauwelijks minder bejaarde Tocco (91) schrok danig en kwam ten val. Singh, die ook aan het kogelstoten zal meedoen, won in 29,95 seconden. SALSO MAGGIORE (ANP) - Het Ne derlandse bridgeteam bezet na de derde wedstrijd van het toernooi om het Europees kampioenschap voor viertallen in Salso Maggiore de vier de plaats. De overwinning van 18-12 tegen Hongarije was voornamelijk te danken aan het goede spel van Erik Kirchhof en Kees Tammens. Tegen Engeland ging een voorsprong van 23 punten, opgebouwd in de eer ste helft, in zijn geheel verloren. De Engelsen wonnen uiteindelijk met 16- 14. Door te langzaam spei van Bomhof en Ramer tegen Hongarije incasseer de Nederland een half strafpunt. Frankrijk en Polen bleven de dienst uitmaken, gevolgd door Oostenrijk. De nummers één en twee plaatsen zich voor de wereldtitelstrijd, die later dit jaar wordt gehouden in Sao Paulo. De stand is: 1. Frankrijk 62 punten: 2. Polen 62; 3. Oostenrijk 57; 4. Nederland 52,5; 5. Israël 52 HILVERSUM (ANP) Alle voorspel lingen ten spijt is het nog steeds niet zeker, dat Gert Ligterink de nieuwe Nederlandse schaakkampioen zal worden. In de maandag gespeelde negende ronde verloor hij, met wit nog wel, tegen grootmeester John van der Wiel. Die had daartoe het Blumenfeld-gambiet uit de motten- ballen gehaald. Ooit, ten tijde van Tarrasch, was het een verrassend wapen, doch de theoretici hebben de speelwijze jaren geleden al naar de archiefkasten verwezen. Ligterink reageerde op een gegeven ogenblik niet precies-genoeg en ging toen ten onder in een golf van combinatoir geweld. Naast deze sensatie worn plotseling Van der Sterren min of meer uit de losse pols een soort Middeleeuws aan- valsschaak tegen Hartoch. De uitslagen van de partijen, die maandag voor de negende ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap scha ken in Hilversum zijn gespeeld, luiden: Ree-Douven 0,5-0,5; Van der Sterren-Har- toch 1-0; Langeweg-Boersma 0,05-0,5; Lig- terink-Van der Wiel 0-1; Welling-Gelpke 0-1; Böhm-Cuijpers 0,5-0,5 Stand na de negende ronde: 1. Ligterink 7 punten; 2. Van der Sterren 6,5; 3. Van der Wiel 6; 4. Boersma 5,5; 5. Gelpke 5; 6/7. Ree en Douven 4,5; 8. Cuij- pers 3,5; 9/11. Langeweg, Welling en Bóhm 3; 12. Hartoch 2,5. ZAAMSLAG Een amateurwieler wedstrijd in het Belgische Breen- donk heeft een overwinning opgele verd voor Thijs Fase uit Oud-Vosse- meer. Er waren in totaal 82 deelne mers. Fase had voor de 116 kilometer 2.41 nodig. In dezelfde wedstrijd ein digde Francois Franse uit Kwaden- damme op de zeventiende plaats en werd Iman Koeman uit Wolphaarts- dijk twintigste. Het afgelopen weekend was overigens een groot aantal Zeeuwse wielrenners actief bij wedstrijden in België. Zo toonde bijvoorbeeld Ab Verplanke uit IJzendijke andermaal zijn uitsteken de vorm van dit moment aan door met slechts tien seconden achter stand als tweede te finishen in Zomer- gem, waar de overwinning werd op geëist door de sterke Marin Geurs. In Kaprijke waren tussen de 55 vertrek kers eveneens veel Zeeuwen te vin den. Twee van hen, Eric Vereecken uit Sint-Jansteen en Peter Mol uit 's- Gravenpolder waren bij de juiste ont snapping betrokken. In de spurt om de bloemen eindigde Vereecken als vierde en Mol als achtste. De Belg Gino de Backer was de rapste. In dezelfde wedstrijd werd Wilfried de Krijger uit Biervliet achttiende en Kees Schouwenaar uit Goes twintig ste. Jan Poleij uit Kruiningen werd in Kieldrecht vijfde en Cor Verbaet uit Walsoorden eindigde als vijftiende. Ronny Westelinck, een Belg, legde beslag op de eerste plaats. Voorts was er nog een zesde plaats voor Cor Vervaet in Berlarfe (winnaar de Belg Rudy de Vijlder), een vijfde plaats voor Joop Brooijmans uit Kuitaart in Stok-Kortenaken (waar Jan Vervec- ken, eveneens een Belg, won) en ein digde Conno van de Sande uit IJzen dijke als dertiende in de door de Belg Pieter Verhaeghe gewonnen wedstrijd in Ruddervoorde. Bij de junioren was er andermaal een opvallende prestatie te noteren voor Niek de Taeije uit Eede. De lange Zeeuws-Vlaming finishte op een fraaie tweede plaats in Kaprijke vlak achter winnaar Rik Claeijs, een Belg. Robin van Hecke uit Sas van Gent werd in deze wedstrijd dertiende. Verder werd De Taeije nog tiende in Kluisbergen en daar was Mare Galle de snelste. Jan Mobach uit Sluiskil klasseerde zich op de vierde plaats in Hezele, waar de winst was voor Erwin Quina en ook Frank Geensen uit Terneuzen werd vierde, maar dan in Hamme. De Belg Bart Heirwegh won hier. Regen kenmerkte de openingsdag in Wimbledon. LONDEN (GPD) - Zelfs, of liever gezegd juist na die eerste sombere, hopeloos verregende dag dringt zich eigenlijk automatisch de ver gelijking op: waarom verschilt Wimbledon toch zo hemelsbreed van zijn equivalent op het Europe se vasteland, het Grand Slam-toer- nooi om de open Franse tenniskam pioenschappen? Natuurlijk, het weer in Parijs werkt ook over het algemeen aanzienlijk beter mee en op Roland Garros ligt 'ordinair' gravel in plaats van gras, maar er bestaat veel meer onderscheid tus sen beide evenementen, met name in de gevoelsmatige sfeer. Niet voor niets worden dit jaar voor de 99e keer in de Londense buiten wijk 'The Championships' afge werkt, ofte wel: het kampioenschap der kampioenschappen, de belang rijkste tennisgebeurtenis van het seizoen. Je zou wat dat betreft een parallel kunnen trekken met de automarkt. Net als in het toernooi- circuit is het aanbod overweldi gend, zowel qua prijs als model. Het toonbeeld van luxe, stijl en degelijk heid blijft echter de Rolls Royce. Zeker even onverwoestbaar en ty pisch Engels is Wimbledon, dat - met alle respect - nog steeds die aristrocratische 'overbeschaving' van weleer uitademt. Hoe anders is die situatie op Roland Garros, waar men zich qua belang stelling van publiek, pers en spe- lers(-sters) weliswaar met het jaar trotser mag voelen, maar dat daar bij wel een diepe knieval voor de commercie heeft gemaakt. Het prij zengeld mag de in totaal meer dan twee miljoen dollar die op Wimble don te verdienen zijn dan behoorlijk benaderen, 'Parijs' moest voor die statusverhoging aanmerkelijk meer concessies doen. Grote, schreeu wende reclameborden, in elke be schikbare uithoek van het complex luxe verkoopstands voor allerhande exclusieve tenniswaar, het geeft Ro land Garros alles bij elkaar een wat snobistisch karakter. Het is het schoolvoorbeeld van een toernooi waar de jet-set kennelijk liever fla neert en zich laat bewonderen dan naar de partijen kijkt. Zelfs de con troleurs dragen een blitz-rood col bertjasje van snelle snit en de vrou welijke lijnrechters kleden zich al even modieus. Croquet Club. Christopher Gorrin- ge, onlangs in een interview weten. Want Wimbledon kan zichzelf uit stekend bedruipen zonder financië le hulp van buitenaf. De prijzengel den mogen dan elk jaar - ditmaal met 32 procent - toenemen, de inkomsten zijn evenredig hoog. Vo rig jaar zorgden met name de uit zendrechten voor televisie en in totaal maar liefst 391.000 bezoekers voor een absolute recordwinst van 16 miljoen gulden. Dat bedrag had nog hoger kunnen uitvallen wan neer de zwarte handel buiten de Wimbledonpoorten niet zo uitbun dig floreerde. Zelfs in dat opzicht overtreffen de Britten hun Franse collega's op alle fronten. Zijn de illegale kaartjesver- en opkopers rond Roland Garros meestal jeugdig. Pubers die snel en makkelijk een extra zakcentje wil len verdienen, aan de Church Road gaat het om professionele, gerouti neerde handelaren. 'Touting', zoals de volksmond de schemerige trans acties op straat noemt, is meer dan ooit 'big business' geworden. Er blijkt momenteel zelfs sprake te zijn van een grote georganiseerde fraude met toegangsbiljetten, waarbij mogelijk zelfs duizenden niet van echt te onderscheiden ex emplaren in omloop zijn gebracht. Het hoort allemaal bij het tweewe kelijkse tenniscircus, dat Wimble don heet en ongetwijfeld nimmer verloren zal gaan, al regent het veertien dagen lang. De tijd heeft bewezen dat er nauwelijks iets ver andert rond de Groene Kathedraal. Alleen in 1982 werd werkelijk met de traditie gebroken toen op aan drang van het drie miljoen dollar betalende Amerikaanse tv-station NBC de herenfinale van zaterdag naar zondag werd verplaatst. De huidige ingrepen gelden slechts om niet al te zeer te vervreemden van de modernere eisen. Het moeten echter wel duidelijk verbeteringen zijn. Zo blijken de voorzieningen voor de weer massaal toegestroomde pers aanzienlijk uitgebreid en aan gepast en heeft de organisatie voor het eerst in de geschiedenis hon derd legercadetten ingehuurd die alle achttien banen in allerijl met een zeil kunnen afdekken als de weersomstandigheden daarom vragen. Zoals gisteren dus gebeur de en de groene pistes nadrukkelijk in bescherming werden genomen, zelfs nog voor de eerste regendrup pels waren gevallen. Want het gras is heilig en zal dat blijven ook. „Wimbledon en gravel, die combi natie is toch ondenkbaar", weet Gorringe. LONDEN (ANP) - Wimbledons eer ste dag is ten offer gevallen aan de natste Engelse juni-maand sinds mensenheugenis. Vijf uur na het officiële openingstijdstip van twee uur begon John McEnroe op het centrecourt zonder enige fiducie aan de verdediging van zijn titel. Zes games later dwong hij door een sit-downstaking referee Alan Mills tot ingrijpen. „Ten gevolge van de gladde baan kan het spel helaas niet worden voortgezet", annon ceerde de scheidsrechter. Op baan één echter deden Ivan Lendl en Mel Purcell of er niets aan de hand was. Werkslaaf Lendl wilde van geen stoppen weten en Purcell was eigenzinnig genoeg het met hem eens te zijn. Op het spekgladde gras kon Lendl iets beter uit de voeten. Hij won met 6-4, 7-6, 7-6. Er was nauwelijks een manier denk baar, waarop de Tsjechoslowaak zijn ambities beter had kunnen for muleren. McEnroe mag zich een gewaarschuwd man achten. Op Wimbledon echter zullen Parij- se modeontwerpers zich met een beschaamd hoofd afwenden. Hard groen met hier en daar een paarse tint overheerst, ook als je niet naar natte grasbanen kijkt. Maar we hebben het dan ook over traditie met een hoofdletter. Waar de on vermijdelijke hap van de dag nog immer de aardbeien met slagroom zijn in plaats van een hot-dog met Franse mosterd, die spontaan de tranen in je ogen laat springen. Waar ondanks het slechte weer ook gisteren reeds een 'queue' van ze ker een kilometer lengte stond aan de Church Road; iedereen rustig op zijn beurt wachtend, zonder wanklank en hinderlijk voordrin gen. Waar niet met gele ballen mag worden gespeeld, lichtmasten uit den boze zijn omdat ze niet in de 'geest van Wimbledon' passen en waar een strengere gedragscode voor de deelnemers geldt. Kortom, waar regels nog regels zijn en er nauwelijks ruimte is voor Frans 'rommelwerk' of improvisa tietalent. Tot het hooghouden van die onkreukbare reputatie behoort zeker ook het systematisch weige ren van sponsorinvloed. Aanbiedin gen voor het afsluiten van zeer lucratieve contracten zijn er ge noeg, maar „ik vind het veel belang rijker wanneer de Duke of Kent zes of zeven keer komt kijken", liet de Chief Executive van de organiseren de All England Lawn Tennis and mmmms John McEnroe verlaat de baan na 22 minuten spel. TAXCO (AFP) - Jan Timman heeft weer een stap gezet in de richting van het kandidatentoernooi in Montpel- lier. De Zuidfranse stad is de volgen de schakel in de strijd, die uiteinde lijk de uitdager oplevert van de we reldkampioen schaken. De groot meester uit Amsterdam speelde in de tiende ronde van het interzone toer nooi van Taxco remise tegen de voor- t malige wereldkampioen Tal uit de Sovjetunie. Hij behield de eerste plaats, zij het dat de Canadees Sprag- get een half punt dichter bij kwam. De uitslagen van de partijen uit de tiende ronde zijn; Timman (Ned) - Tal (Sov) VS - VS; Spragget (Can) - Alburt (Vst) 1-0; Balasjov (Sov) - Romanisjin (Sov) 1-0; Cebalo (Joe) - Pinter (Hon) 1-0; Speelman (Eng) - Saed (VAE) 1-0; Nogueiras (Cub) - Sisniega (Mex) I VS - VS; Browne (Vst) - Qi (Chi) afgebroken. Agdestein (Noo) - Prandstetter (Tsj) afge broken. De stand na tien ronden is: 1. Timman 8 punten; 2. Spragget 7; 3. Nogueiras 6,5; 4 Tal 5,5 1 afgebroken; 5. Cebalo 5; 6. Qi 4,5 1; 7. Sisniega, Speelman, Romanisjin en Saed 4,5; 11. Agdestein 4 1; 12. Balasjov, Alburt en Pinter 4; 15. Prandstetter 3,5 1, 16. Browne 3 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15