ASF: hemie- jigant is boete en rij-ontzegging voor nrijden op groepje wandelaars SPEUR TOCHT Ontstaan Zeeuws spel Slabberjan onduidelijk UIM VIJFTIG DELICTEN IN EEN JAAR PZC/ provincie Ouderendagverblijf Middelburg krijgt grotere huisvesting Zweefvliegclub Midden-Zeeland houdt open dagen IECHTBANK IN MIDDELBURG 11 luivering leslaagd Niet leven Frontaal LsDAG25JUNM985 wee jaar geëist voor nbraak vormingscentrum IlIDDELBURG - De daders van de inbraak in het Van Eeghenhuis in Aardenburg, die in èbruari een ongelofelijke ravage in het vormingscentrum aanrichtten, stonden maandag lerecht voor de meervoudige strafkamer van de Middelburgse rechtbank. Voor dit feit en nog Iele andere inbraken en diefstallen in Zeeuwsch-Vlaanderen eiste officier van justitie mr J. II. Huijgen straffen variërend van acht maanden tot twee jaar. de nacht van 15 op 16 februari lerschaften de 20-jarige G. G. uit luist, de 21-jarige L. N. uit Schoondij- |e en de 24-jarige A. O. uit Terneuzen Ich toegang tot het gebouw aan de «eerendreef, waar ze de hele kantoor- ïventaris kort en klein sloegen en (ok in de keuken als wilden tekeer lingen. Alle etenswaren werden door let vertrek gesmeten. ■et drietal ging er vandoor met de leeld- en geluidsapparatuur plus'een Isapparaat en een motorkettingzaag. Ie gestolen spullen waren 10.000 gul len waard, maar de vernielingen be- |epen een bedrag van 50.000 gulden, let grootste aandeel in deze rampok- (artij kwam voor rekening van G., die ook al in december video-appara- bur had gestolen. In een jaar tijd Jracht deze jongeman ruim vijftig ltrafbare feiten op zijn naam. Behalve Jen onafzienbare reeks inbraken was |em ook bezit van een vuurwapen en li lot van pagina 9 tien en textiel en voor hulpstoffen en londstoffen voor de scheikundige en |rmaceutische industriën. Voor die Itale produktie worden 26 fabrieken, lerkplaatsen en laboratoria inge- Ihakeld. Jen duidelijk in het oog lopend be- lijs van het feit dat BASF aandacht lor het milieu geeft is de afvalwa- Irzuiveringsinstallatie, naast het f'drijfsterrein. Deze installatie is in I in bedrijf genomen en dient voor (biologische zuivering van het zure Ivalwater uit de verschillende lASF-fabrieken. De installatie lacht het aantal vervuilingseenhe- |»n terug van 1 miljoen naar 15.000. [et alkalische afvalwater wordt ver- land waarbij stoom en soda vrijko- len. Aan de verbrandingsoven is een (ter gekoppeld die 99,78 procent van stoffen uit de schoorsteen tegen- loudt. Soda is een van de BASF- lodukten en de stoom wordt weer in Jet bedrijf gebruikt. Aanvankelijk fed BASF-Antwerpen zelf een oliege- lookte energiecentrale, maar deze In een aantal jaren geleden door llerlei energiebesparende maatrege- Jn gesloten worden. Het afval van de |vC-fabriek wordt eveneens ver- land, waarbij zoutzuren vrijkomen Ie weer in het produktieproces gaan. |en andere milieuvriendelijke maat- |gel is het aanbrengen van een pers- chtscherm bij de steiger waar olie- Inkers gelost worden. Indien er van- It een van de schepen olie wordt emorst, gaat het scherm aan, dat als Iheidingsfilter werkt waardoor de lie niet door de rest van de haven lordt verspreid. |p het 600 hectare grote terrein, dat loor éénderde bebouwd is, is voor liim 1,6 miljoen gulden geinves- |crd. De komende maanden wordt 1 beslissing verwacht om voor nog ^ns bijna 4 ton te investeren. Naar milieuzorg is volgens voorlichter Bchtelberger een bedrag van 150.000 lilden gegaan. Indrukwekkende cij- Irs. maar liever wijst hij er op dat Jlak bij het BASF-terrein de bekend- le reigerkolonie van België ligt. En |iet zonder trots laat hij weten dat het terrein boeren uit de omge- hun paarden en koeien laten jazen. En een betere reclame kan er |genlijk niet zijn, vindt hij. pLBURG - Aan de Katholieke Aca- Emie voor Lichamelijke Opvoeding En de Katholieke Leergangen in Til- prg werd de actie MO lichamelijke bvoeding behaald door I. B. E. Bols- Ins uit Clinge, C. A. J. Ducarmon uit Vmeuzen en M. P. C. Everaert uit luist. diefstal van 90 gulden van een vroege re hospita ten laste gelegd. Dat laat ste kwalificeerde de officier als een 'rotstreek'. G. verklaarde dat hij op het inbreker spad was geraakt doordat hij maar een uitkering van 335 gulden per maand kreeg. Dit werd door mr Huij gen niet als excuus geaccepteerd, evenmin als het feit dat G. zwaar onder invloed was toen hij de vernie lingen in Aardenburg aanrichtte. Te gen hem eiste hij twee jaar en - in verband met de kans op herhaling - directe gevangenneming bij de uit spraak op 5 juli. Tegen de niet verschenen O. luidde de eis een jaar en vier maanden. Ook in zijn geval wil de officier dat zijn straf op die datum meteen ingaat. Hij was bij dertig inbraken betrokken, onder meer in een snackbar en een cafetaria in Terneuzen, waar sigaretten en etenswaren werden weggenomen, en MIDDELBURG - Het dagverblijf voor oudere verstandelijk gehandi capten (DVO) De Windroos wordt vanaf 1 augustus tijdelijk in een semi-permanent gebouw onderge bracht. Dit wordt gebouwd naast het huidige onderkomen aan de Koude- kerkseweg in Middelburg (op het terrein van de zwakzinnigeninrich ting Vijvervreugd). In het huidge gebouw zit momenteel ook het dagverblijf voor geesteliik gehandicapte kinderen (KDV). Het pand is al geruime tijd te klein om beide dagverblijven te herbergen. Het KDV zal volgend jaar, waarschijnlijk in augustus, in een nieuw gebouw worden gehuisvest aan de President Wilsonlaan in Middelburg. Het minis terie van WVC heeft daar intussen mee ingestemd en de SVRZ (Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland), die beide dagverblijven beheert, heeft een schetsplan ingediend. Ook het DVO krijgt echter tijdelijk een ander onderkomen. Het bestaan de gebouw, dat nu nog met het KDV wordt gedeeld, moet namelijk een flinke verbouwing ondergaan. Het is de bedoeling dat het DVO daarna 45 deelnemers zal tellen. Nu zijn er der tig. De verbouwing zal zeker twee maanden duren. Het KDV verhuist pas over ruim een jaar. Er is een grote wachtlijst voor het DVO. Vandaar dat als tussenoplossing het semi-perma nent gebouw wordt neergezet. Dat kan 38 deelnemers aan het DVO her bergen. in een bouwkeet in zijn woonplaats. Daar werd een hoeveelheid aanne mersgereedschap buitgemaakt. Op N. lijstje kwamen 'slechts' vijf tien strafbare feiten voor, maar hij was dan ook pas vanaf januari, toen hij vrijkwam uit de gevangenis, mee op het dievenpad gegaan. Ook hij voerde als reden zijn geringe uitke ring aan: „Ik kan niet leven van honderd gulden per week; ze ver plichten me om te gaan inbreken". De dag na de inbraak in het Van Eeghenhuis had hij met een paar makkers in Hulst een auto omgegooid en in brand gestoken. N. ontkende daadwerkelijk aan de brandstichting te hebben meegedaan. De officier wil dat hij voor zijn daden voor acht maanden achter de tralies gaat. Tegen de 24-jarige A. V. uit Terneuzen werd bij verstek twee weken geëist Hij was alleen betrokken bij de dief stallen uit de snackbar en de cafetaria in die plaats. In al deze zaken wordt op 5 juli uitspraak gedaan. VLISSINGEN - De zweefvliegclub 'Midden-Zeeland' houdt op zaterdag 29 en zondag 30 juni open dagen, als onderdeel van de Veerse-Meerdagen. Belangstellenden zijn gedurende deze dagen vanaf elf uur welkom op het vliegveld 'Midden-Zeeland'. Het pu bliek kan hier kennismaken met het reilen en zeilen van de zweefvliegclub. Er kunnen kennismakingsvluchten worden gemaakt tegen een geredu ceerd tarief en bij goed weer zijn er demonstraties parachutespringen. BRUINISSE Het conciërge-echt paar van de gemeente Bruinisse blijkt tot heel wat meer in staat dan kopjes koffie serveren en de dagelijk- ses dagelijkse schoonmaakkar- weitjes. Het gemeentehuis blinkt de Bru'enaars altijd tegemoet. Ook in hun schaarse vrije tijd want wordt ook 's avonds wat af vergaderd in het vissersdorp weten bode-conciërge Piet Geluk en zijn vrouw en rechter hand Jozien Geluk-de Leeuw van Weenen bijna van geen ophouden. Niet dat zij na secretarie-tijd thuis ook weer volop met de stofdoek wap peren. Wel met hun handjes, want de 'Gelukjes' zijn pas echt 'gelukkig' als ze na gemeentetijd daadwerkelijk ook nog enige artistieke inspannin gen in de huiselijke kring kunnen 'leveren. Bij de Bruse bestuurders en ambtena ren is die ijver van huisvlijt gekoppeld aan 'gemeentevlijt' natuurlijk niet on opgemerkt gebleven. En omdat het gemeentebestuur de hal van het ge meentehuis toch al steeds ter beschik king stelt aan kunstenaars, amateurs en hobbyisten op allerlei gebied, heeft organisator, gemeentesecretaris B. de Groot, namens b en w ook Piet en Jozien Geluk uitgenodigd een ten toonstelling van eigen werk op hun eigen vertrouwde werkplek in te rich ten. En de gemeentebode en zijn vrouw hebben deze gelegenheid met beide handen aangegrepen ook uitge breid met werkstukken van de in hun voetsporen met hobbies actieve zoon Leo en drie getrouwde dochters Bou- ke, Marleen en Els, voor de dag te komen. De inbreng van de familie Geluk levert in de hal van het Bruse ge meentehuis intussen een bont schouwspel op. 'Huiselijker' kan het haast niet. Overigens valt van bode Piet Geluk zelf alleen maar een ge knopt kussen te bewonderen. Maar hij vindt het eigenlijk toch wat al te 'huiselijk' worden om ook nog enkele van zijn vele handgeknoopte tafel- of slaapkamerkleden, die momenteel met name de woningen van zijn fami lie sieren, in het gemeentehuis te etaleren. Zijn vrouw Jozien, zijn drie dochters en zoon Leo bepalen dus 'het gezicht' van de familie-tentoonstelling. 'Bo des' Jozien Geluk laat zien vooral een vaardig borduurster te zijn. En zij maakt er geen geheim van dat ze van sommige contréfeitsel de eerste ste ken tijdens een raadsvergadering heeft gezet. „Want stilzitten kan ik nu eenmaal niet en die raadsvergaderin gen willen nog weieens uitlopen". Haar dochter Els Bom-Geluk staat Jozien op de expositie terzijde met opmerkelijke in antieke stijl en mini- tieus geborduurde zogeheten merklappen, en dochter Bouke Keij- zer-Geluk doet daar eveneens met naaldwerken weinig voor onder. Leo Geluk zit meer op een lijn met zijn zus Marleen Murre-Geluk. Want hij toont een reeks olie-verfschilderijen en Mar leen pentekeningen. De tentoonstelling van het conciërge echtpaar Geluk en hun kinderen in het 'huis van de gemeente' is te zien tot september tijdens 'secretarie-tij den', maar ook op aanvraag in de avonduren. Het conciërgie-echtpaar Geluk laat enkele werken zien, die in het gemeentehuis van Bruinisse worden tentoongesteld. PlDDELBURG Officier van justi- |e mr J. Boogers heeft maandag f'gen de 49-jarige W. J. B. uit Zuid- Jande drie weken voorwaardelijke ►vangenisstraf, een jaar rij-ontzeg- Jng, waarvan de helft voorwaarde- Ijk, en 1500,- boete geëist wegens let inrijden op een groep wande- fars, let ongeluk gebeurde 21 juli vorig far op de Kanaalweg in Sluis. Een |roepje van vijf wandelaars maakten even een ommetje. De wandelaars [wamen net van camping De Wildhof. lij het ongeluk raakten vier van hen jnstig gewond. Zij liepen onder meer ►broken armen, benen, gescheurde peren, een hersenkneuzing en een jierkneuzing op. B. stond maandag pecht voor de meervoudige strafka mer van de rechtbank in Middelburg. Bij het ongeval was het drankgebruik van B. een zwaarwegende factor. De bloedproef wees 1,01 aan. B. reed op de Kanaalweg en haalde eerst een andere groep wandelaars in. Volgens zijn zeggen kwam er daarna een te genligger en zag hij daardoor het tweede groepje niet. Maar volgens schriftelijke getuigenverklaringen van de slachtoffers was er van een tegenligger helemaal geen sprake ge weest. B.: ,,Ik heb die tweede groep helemaal niet gezien". De officier zei in zijn requisitoir dat de voetgangers aan de rechterkant van de weg liepen, terwijl ze eigenlijk links hadden moeten lo pen. „Omdat het voor de eerste keer is dat u met justitie in aanraking komt eis ik geen onvoorwaardelijke vrij heidsstraf', aldus mr Boogers. De rechtbank doet op vrijdag 5 juli uit spraak. Het was ook voor beroepschauffeur W. B. (43) uit 's-Heerenhoek de eerste keer dat hij met justitie in aanraking kwam. Op 3 juli van het vorig jaar verleende hij op de kruising van de Beeldhoeveweg met de Werrilaan en de Barbesteinweg in Borsele geen voorrang aan de bestuurder van een bestelwagen die voor B. van rechts kwam. Een frontale botsing was het gevolg, waarbij de chauffeur van de bestelauto K. en zijn passagier A. ernstig gewond raakten. Vooral A. kwam er slecht af. Hij liep onder meer een gebroken onderkaak en een gebroken onderarm op en 'zijn neus lag los'. Op de Beeldhoeveweg stond een bord dat aangaf dat B. een gevaarlijke kruising naderde. Maar hij ging er op af met een snelheid van zestig kilometer, terwijl K. met twin tig kilometer de kruising naderde. K. liep bij de botsing een lichte hersen schudding, hoofdwonden en kneuzin gen op. De officier: „U maakte een aanzienlij ke verkeersfout en u heeft niets ge daan om voorrang te künnen verle nen". De officier benadrukte dat het kruispunt ter plaatse wel erg onover zichtelijk is door de hoge bomen die er staan. Hij eiste tegen B. zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en een geldboete van 2000,-. Ook in deze zaak doet de rechtbank uitspraak op vrijdag 5 juli. Slabberjan wordt tot op de dag van vandaag gespeeld. Rond de tafel zitten de heer Kaland, mevrouw W. Gabriëlse en de gezusters Tine en Mien de Vos. >"J3it, smoeltje, sta voor de vogel, poesje krabt alles AVterug, kap af het hoofd, herberg'. Deze verzameling woorden en kreten vertoont voor onwetenden geen enkele samenhang. Een onbekend aantal mensen in Zeeland brengt deze verzameling echter direct in verband met 'Slabberjan'. Dit ongeveer tweehonderd jaar oude gezel schapsspel geniet vooral in Westkapelle (maar ook op de rest van Walcheren) bekendheid. Niemand kan echter met zekerheid zeggen waar het vandaan komt. Maar daar komt binnenkort misschien verandering in. Deze leemte in de kennis over de Zeeuwse folklore heeft namelijk de aandacht getrokken van de Heem kundige Kring Walcheren (HKW), zo blijkt uit een gesprek met voor zitter P. W. Sijnke en secretaris J. den Hollander. De laatste heeft een broer die regelmatig in Scandinavië verblijft. Dat familielid keek wel even op toen hij in een Noorse krant de beschrijving van een spel las, dat geheel overeenstemde met het hem bekende Slabberjan. Volgens die krant was het spel via Denemarken in Noorwegen terecht gekomen. De HKW gaat nu proberen om de ontstaansgeschiedenis te ontrafe len. Op dit moment zijn er verschil lende lezingen over de geboorte van Slabberjan. Volgens sommigen is het afkomstig uit Schotland. Ande ren houden het erop dat het spel ontwikkeld is in 'De West' (Surina me of Nederlandse Antillen). Van daaruit zou het naar Walcheren gekomen zijn door toedoen van de zeeman Serlé uit Westkapelle. Ten slotte doet ook de theorie opgeld dat het spel ontwikkeld is door een dorpsgenoot van Serlé, namelijk Jan Slabber. Deze werd 25 juni 1743 in Westkapelle geboren en overleed er 27 juni 1812. Heel vroeger, toen televisie en ande re hedendaagse vormen van ver maak en ergernis nog onbekend waren,werd er op winteravonden geslabberjand. Vooral tijdens het kerstfeest en oud en nieuw, ging de zak met de 42 doppen rond. Die bevatten een cijfer in de reeks 0 tot en met 12 of een afbeelding van rit, smoeltje of andere zaken die al eerder zijn opgesomd. Ieder krijgt een stuk uit de zak en kan al dan niet ruilen met degene die naast hem/haar in de kring heeft plaatsge nomen. Wie aan het eind het stuk met de laagste waarde blijkt te bezitten, betaalt met geld of een knoop. Ook al zoekt ze naarstig naar de herkomst, bang voor de verdwijning van het spel behoeft de heemkundi ge kring niet te zijn. Het is nog altijd te koop in verschillende speelgoed zaken in Middelburg en omstreken. Volgens winkelier W. A. Goud swaard is er doorlopend een redelij ke belangstelling voor, zeker in de wintermaanden. Voor Slabberjan betaal je meer dan vijftig gulden, vrij veel dus. Volgens Goudswaard wordt dat veroorzaakt door de hoge productiekosten. De doppen wor den apart gedraaid door een hout- bewerkingsbedrijf in Holland en daarna moeten met de hand op alle 42 stuks nog de voorgedrukte af beeldingen worden geplakt. Intussen maakt de HKW een stormachtige groei door. Secre taris Den Hollander is daar, met een verwijzing naar tanend vereni gingsleven elders, best trots op. De kring werd november 1971 opge richt en telt nu bijna negenhonderd leden. De afgelopen drie jaar alleen al, kwamen er 250 bij. Het bestuur hoopt dat dit nog even zo doorgaat en nog vóór nieuwjaarsdag het duizendste lid welkom te kunnen heten. Doel van de kring is: „Het bevorde ren van de kennis van Walcheren en bestudering van de levensgewoon ten en gebruiken van mensen de die dit gebied bewonen of bewoond hebben". De HKW probeert daar aan op verschillende manieren ge stalte te geven. Er worden lezingen en excursies op touw gezet (onge veer tien per jaar). Ieder kwartaal verschijnt het mededelingenblad 'De Wete'. Die titel is Walchers en betekent zoveel als 'kennisgeving' of 'mededeling doen'. Voorzitter P. Sijnke, in het dagelijks leven archivaris van de gemeente Middelburg, antwoordt bevestigend op de vraag of een heemkundige kring nut heeft. „Het is van belang wanneer mensen bezig zijn met hun woon- en werkomgeving". Getrouw aan de doelstelling wordt daarbij niet alléén achterom gekeken, maar krijgt ook het heden aandacht. Sijn ke verwijst daarbij naar excursies waarbij de kerncentrale bij Borssele en de Middelburgse lampvoetenin- dustrie doelwit waren. Op verschillende terreinen is de kring actief door middel van werk groepen. Eén daarvan houdt zich bezig met 'veldnamenonderzoek'. De meeste percelen grond op het platteland van Walcheren hebben (of hadden) een benaming, die vaak alleen in de naaste omgeving be kend was. De werkgroep is druk bezig aan het vervullen van het ideaal om alle Walcherse veldna men boven de grond te krijgen. Inmiddels zijn drie forse boekwer ken gepubliceerd. Het eerste behan delt Ritthem, Nieuw Erve (tussen Ritthem en Oost-Souburg) en Wel- zinge (poldergebied ten zuidwesten van Nieuwland. De andere twee behelzen Koudekerke en Biggeker- ke'Zoutelande. De groep is nu bezig met een uitgave over Veere, Gapin- ge, Serooskerke en Vrouwenpolder. Verder zijn de eerste stappen gezet voor het veldnamenonderzoek in Domburg, Aagtekerke en Oostka- pelle. Sijnke is van mening dat het veldnamenonderzoek kwalita tief op hoog niveau staat. Met ge noegen verwijst hij naar een lande lijk symposium over veldnamen, dat vorig jaar november in Leiden werd gehouden. De Walcherse ver tegenwoordiging sloeg daar een goed figuur en oogstte veel waarde ring. Een andere werkgroep houdt zich bezig met kleine monumenten. Daarbij gaat het om stoeppalen (die aangaven hoever het eigendom van een woonhuis strekte en nog te zien zijn in de Walcherse steden en dor pen), deurkloppers, gevelstenen, makelaars (versieringen, vaak in de vorm van een hand, op de hoek van boerenschuurdaken) en andere waardevolle zaken, die door hun omvang niet opvallen. Tenslotte heeft de kring de afgelo pen jaren verschillende boekjes uit gegeven met Walcherse volksverha len of waardevolle episoden uit de regionale geschiedenis. Daaronder werken van de inmiddels overleden Jan Vader (vorig jaar kwam 'Kersa- on uut 't slopje" uit), van G. Jasper- se (over de garnalen vangst in de jaren twintig) en van B. Boone (over Westkapelle). Over deze en andere zaken heeft de kring een kleine expositie ingericht, die dit zomer seizoen te zien is in de Grote Kerk van Veere. Deze draait mee in de jaarlijkse tentoonstellingen van de Stichting Delta Cultureel. Willem Staat De Heemkundige Kring houdt zich ook bezig met kleine monumenten. Deze fraaie deurklopper hangt aan huize De Struys aan de Kaai in Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11