ERMOEDELIJKE OORZAAK BOMAANSLAG Israël kondigt vrijlating groep van 31 sji'iten aan Vrouw en twee kinderen omgekomen bij brand I Lijsttrekker Hanegraaf Kleurrijk Zaalvoetbal GEEN CONCESSIE AAN KAPERS DADERS EISEN OOK AANSLA G FRANKFORT OP Farmaceutische industrie BRD gaf smeergeld Wisselvallig 28e jaargang no. 146 laandag 24 juni 1985 Dreigementen Explosie Kampen Veel schade Veroordeling Vanochtend nog veel bewolking en regen, later opklaringen en kans op een bui. Tot matig afnemende wind uit zuidwest tot west en een middagtem- peratuur van 17 graden. Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 PROVINCIA HOUSTON (RTR-UPI-AFP) - Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery heeft zaterdag met zijn ro botarm de donderdag gelanceerde wetenschappelijke satelliet Spar- tan-I nagenoeg probleemloos bin nengehaald. Daarmee is het feite lijke werk van de Discovery afge rond. Het ruimteveer keert van daag terug naar de Aarde. Voor het binnenhalen van de 100 ton zware Spartan-I waren enkele ingewikkelde manoeuvres noodza kelijk. Toen de Discovery de kunst maan vervolgens tot op 15 meter was genaderd, kon de bemanning haar letterlijk aan de haak slaan en binnenhalen. Op dat moment had de Discovery een snelheid van 28.000 kilometer per uur. De Spartan-I heeft onderzoek ge daan naar een krachtige stralings bron op 30.000 lichtjaren van de aarde waarvan wordt aangenomen dat het een zogeheten „zwart gat" is. De zevenkoppige bemanning van de Discovery heeft tijdens de zeven dagen durende vlucht verder nog drie communicatiesatellieten in een baan om de aarde gebracht. Bovendien werd in het kader van het Strategisch Defensie Initiatief (SDI) van president Reagan, beter bekend als star wars, een laserproef gedaan. toestel Air India in zee: 325 doden <Van onze correspondent ,0NDEN - Alle 325 inzittenden van een vliegtuig van de Indiase luchtvaartmaatschappij Air ndia zijn om het leven gekomen, toen het toestel gisterochtend ten zuidwesten van Ierland erongelukte. Een bomexplosie is de meest waarschijnlijke oorzaak van de vliegramp. Het oestel, een Boeing 147, was onderweg van Toronto via Montreal naar de Londense uchthaven Heathrow. Het was nog maar drie kwartier van dat vliegveld verwijderd, toen et plotseling, 200 kilometer uit de Ierse kust, van het radarscherm verdween. De piloot had elfs geen tijd om een hulpsignaal uit te zenden. cht minuten eerder had die piloot, 1 57-jarige H. S. Narendra, zich nog emeld bij de verkeersleiders van het liegveld Shannon, in West-Ierland. lp dat moment was er nog geen enkel robleem met de 747 die, naar een idiase heerser, Kanishka heette. Om 15 uur precies vond de ramp plaats. !en hele vloot van Britse en Ierse chepen, bijgestaan door helikopters en vliegtuigen, reisde ijlings af naar de plek waar de Jumbojet verdwenen was. Daar werden slechts de over een groot oppervlak verspreide overblijf selen van het vliegtuig aangetroffen. Deskundigen nemen op grond van de aard van die resten aan, dat het toestel al in de lucht uit elkaar moet zijn gespat. Dat maakt de waar schijnlijkheid dat het om een bom aanslag gaat, des te groter; Air India had de afgelopen weken herhaalde lijk dreigementen ontvangen van naar onafhankelijkheid strevende Sikhs. De Boeing 747 geldt bovendien als een van de meest veilige vliegtui gen ter wereld. Zelfs met alle vier motoren buiten werking kan het toe stel nog een half uur lang een glij vlucht volhouden. De zoekactie van de Britten en Ieren leverde geen overlevenden op. De lijken van ongeveer twintig van de 303 passagiers en 22 bemanningsleden waren gisteravond geborgen. Vrijwel alle inzittenden waren afkomstig uit India; onder hen bevonden zich 80 kinderen. Een groot deel van de omgekomenen was werknemer bij Air India. Het toestel had, na een tussenlanding op Heathrow te hebben gemaakt, moe ten doorvliegen naar Bombay. De Kanishka was bijna twee uur te laat. Als het op tijd zou zijn geweest, zou het op Heathrow geëxplodeerd zijn. In de Indiase hoofdstad New Delhi bevestigde minister Ashok Ghelot (luchtvaart) gisteren dat er vrijwel zeker sprake is geweest van een explo sie. De Indiase premier Rajiv Gandhi heeft direct opdracht gegeveh een uitgebreid onderzoek naar de ramp te houden. Een eerste onderzoek naar drie verdachte koffers, die op het vliegveld van Montreal waren achter gebleven, heeft geen resultaat opgele verd. Volgens de Canadese autoritei ten zaten er geen explosieven in. Gandhi heeft ook de Japanse regering gevraagd informatie te verschaffen over een aanslag, zondagmiddag, op de Tokiose luchthaven Narita. Een container, afkomstig uit een Cana dees vliegtuig dat veertig minuten eerder was geland, explodeerde, waar bij twee mensen werden gedood. Ook hier betrof het een Boeing 747. Het toestel, 'met 390 mensen aan boord, was een kwartier te vroeg geland. Gisteravond was nog niet bekend of er enig verband is met de verongeluk te Boeing. De ramp met de Indiase Boeing is de op twee na grootste uit de lucht vaartgeschiedenis (aangenomen dat er geen overlevenden zijn). Bij de botsing tussen twee Boeings van KLM en PanAm op het vliegveld van Tenerife kwamen acht jaar geleden 582 mensen om het leven. Een in 1974 in de omgeving van Parijs neerge storte Turkse DC 10 zorgde voor 346 slachtoffers. Marcel van Dam is bereid voor de Kamerverkiezingen van volgend jaar de lijst van de PvdA aan te voeren. PAGINA 3 Ploegleider J an Raas heeft zijn eerste belangrijke confronta tie met collega Peter Post win nend afgesloten. Jacques Ha negraaf, een renner van de Raas-ploeg, behaalde in Geul- Ie de nationale titel op de weg. PAGINA 9 De eredivisie krijgt er een kleurrijke trainer bij: Sandor Popovics. Zijn huidige ploeg De Graafschap kon NEC niet kloppen. En met NEC promo veert Propovics nu naar de eredivisie. PAGINA 9 In Vlissingen liet het Neder lands zaalvoetbalteam uitste kend spel zien. Zelfs een 'Ster renteam' van beroepsvoetbal lers werd met 6-0 verslagen. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl. 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 LONDEN Een Jumbo-jet van Air India, gelijkend op het hier afgebeelde toestel, is met 325 mensen aan boord in de oceaan ten westen van Ierland gestort. KATWIJK (ANP) - Een brand in de medicijnenenfabriek „Katwijk" in de gelijknamige plaats heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeveer 50 mensen uit hun huizen verdreven. Door de brand kwam een soort chloorgas vrij waardoor aanwezige personeelsleden van de fabriek ademhalings moeilijkheden kregen. Hierop werd besloten de omgeving te ontruimen. Na enige uren werd het terrein vrijgegeven, zodat de bewoners naar huis terug konden keren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade werd zaterdagmorgen op minstens een miljoen gulden geschat. Alle chemische processen in de fabriek zijn stilgelegd. Ten tijde van de explosie, rond twee uur 's nachts, waren er vier personeelsleden aanwezig. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Foto: uit voorzorg ging men met beschermende pakken de fabriek binnen. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israël laat vandaag, (maandag) 31 sji'itische gevangenen vrij, maar dat is geen concessie aan de Libanese kapers van het TWA- lijntoestel die al tien dagen 40 passa giers ergens in Beiroet gegijzeld hou den. Dat heeft Israels minister van defensie Itzchak Rabin zondagavond verklaard in een interview met het Amerikaanse televisiestation CBS. Een woordvoerder van de sji'itische Amal-beweging liet daarop weten dat deze stap van Israël niet zal leiden tot de vrijlating van de vliegtuigpassa giers. Amal-leider Nabi Berri eist na mens de sji'itische luchtpiraten nog steeds dat alle 766 door Israël in Zuid-Libanon gevangen genomen guerrilla's uit hun detentie in Atlit (Galilea) worden ontslagen. Defensieminister Rabin zei dat vol gens het Israëlische recht eenieder die zonder vorm van proces vast zit een beroep kan doen op een districts rechtbank om de rechtmatigheid van de gevangenschap te betwisten. Van de gedetineerden die nu worden vrij gelaten, heeft de rechter het appel gegrond verklaard, aldus de uitleg van Rabin. Verschillende Libanese radiostations meldden dat zaterdag zes niet te identificeren gevechtsvliegtuigen bo ven Beiroet hebben gevlogen. Zowel de VS als Israël ontkende elke betrok kenheid. De naaste medewerker van Berri, ko lonel Akef Haidar reageerde onmid dellijk op het vermeende luchtinci- dent. Hij verzekerde dat de gegijzel den in het westelijk deel van de hoofdstad voortdurend van schuil plaats wisselen, om elke bevrijdings poging bij voorbaat uit te sluiten. AMSTERDAM (ANP) - Door een brand in Amsterdam zijn zaterdag morgen een 24-jarige vrouw en haar twee zoons van drie jaar en van zes maanden oud om het leven gekomen, zo heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie meegedeeld. De vader van de kinderen werd in het ziekenhuis behandeld voor lichte verwondingen. Oorspronkelijk was de vrouw er in geslaagd aan de vlammen te ontko men. Zij is echter het brandende huis weer ingegaan om haar kinderen te redden. De politie heeft nog geen idee wat de oorzaak van de brand kan zijn ge weest, die vermoedelijk in een gasme- terkast is ontstaan. Aan brandstich ting wordt niet gedacht, aldus de politiewoordvoerder. Van het pand aan het Krugerplein, waarin het gezin woonde, zijn de derde verdieping en de zolder geheel uitgebrand. Van het naastgelegen huis liep de zolderverdieping schade op. De strijders van de sji'ietische Amal en de soldaten van de zesde brigade hebben zaterdag de posities in het Palestijnse kamp Bourj-al-Barajneh verlaten die zij op 19 mei hadden ingenomen. Ook de Palestijnse guer rillastrijders trokken zich terug van hun gevechtsposities, zo verklaarde een hoge functionaris van de druzi- sche PSP-militie. Hiermee wordt het bestandsakkoord van 17 juni in praktijk gebracht. Noorwegen heeft besloten de ambas sade in Beiroet voorlopig te sluiten wegens de onveilige situatie. Britse PTT privé Volgens het blad „Daily Mail" overweegt de Britse regering de 1.500 postkantoren en de 21.000 bijkantoren over te hevelen naar het particuliere bedrijfsleven. Het blad maakte zaterdagochtend melding van een rapport van minister Norman Tebbit van handel en indus trie waarin één en ander zou zijn voorgesteld. Fondsen Solidariteit De fond sen van jlle vroegere vakbonden, in clusief die van Solidariteit, zijn over gedragen aan de nieuwe officiële vak bonden in Polen. Dit heeft het Poolse Persbureau PAP dit weekeinde be kendgemaakt. Het gaat om ongeveer 3,4 miljard jtloty (75 miljoen gulden), waaronder '66 miljard zloty (bijna 17 miljoen gulden) van Solidariteit. 'Veroveraars van de vrede' plegen aanslag op Bayerkantoor Brussel (Van onze correspondent) BRUSSEL - De tot nog toe volstrekt onbekende groep 'Veroveraars 'van de Vrede' heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de bomaanslag op het kantoor van het Duitse chemi sche concern Bayer in Brussel. Daar bij werd zaterdagmorgen vroeg al leen materiële schade aangericht. De groep verklaarde zaterdag ook verantwoordelijk te zijn voor de bom aanslag op het vliegveld van de West- duitse stad Frankfort, waarbij woens dag drie mensen om het leven kwa men en 42 werden gewond. De 'Veroveraars' zeggen de bom bij Bayer geplaatst te hebben uit protest tegen de lozingen van chemisch afval in zee en tegen het feit dat het schip van de milieuorganisatie Greenpeace, de 'Sirius', nog steeds in Antwerpen aan de ketting ligt. „Niemand is daarbij onschuldig", lie ten zij zaterdag weten. Ook verklaar den zij bij hun acties niemand te zullen ontzien. Greenpeace heeft zich echter met kracht van de aanslag gedistancieerd. De bom ontplofte zaterdagmorgen om zeven uur in de brievenbus in de hal van het Bayer-gebouw aan de Brusselse Louizalaan. Er was nie mand in het gebouw aanwezig. Om dat de bom in de hal explodeerde was de schade aan de omgeving vrij ge ring. In de hal werd een gat in de muur geslagen en werd flinke schade aangericht in de kantoren op de benedenverdieping. Aanvankelijk dacht men te maken te hebben met een nieuwe aanslag van de 'Strijdende Communistische Cel len' (CCC), maar enkele uren later werd de aanslag in een telefoontje aan het persbureau Belga door een Frans sprekende man opgeëist namens de 'Veroveraars voor de Vrede', waarvan nog nooit iemand gehoord had. Het protest richtte zich onder meer tegen het vasthouden van de 'Sirius'. Dat schip werd vorige maand aan de ketting gelegd, nadat het in de haven van Antwerpen het uitvaren had ge hinderd van het afvalschip 'Wadsy'. Dat schip moest op zee een grote lading chemisch afval (titaandioxide) van de Antwerpse vestiging van Bayer gaan lozen. De rechter verbood Greenpeace later dergelijke acties in Belgische wate ren. De eigenaar van het afvalschip liet echter beslag leggen op de Sirius om een vergoeding te krijgen .voor de geleden schade, die zo'n 300.000 gul den zou bedragen. Enkele uren later op zaterdagmorgen kreeg het Franse persbureau AFP een telefoontje van een Engels sprekende man die namen de Veroveraars voor de Vrede ('Peace Conquerors') de aan slag in Frankfurt opeiste. De Belgi sche justitie kon dit weekeinde nog niet meedelen in hoeverre deze laatste claim serieus genomen moet worden. In West-Duitsland tast men in elk geval nog in het duister over de daders van de aanslag in de hal van het vliegveld. Een onbekende Arabi sche organisatie die de aanslag woensdag opeiste, wordt niet serieus genomen, aangezien in de verklaring van deze groep te veel onduidelijkhe den zaten. Sindsdien is in nog tien anonieme telefoontjes de aanslag op geëist. Greenpeace heeft zich zaterdag fel afgezet tegen de aanslag op het Bayer-gebouw. Michel Besiaux van Greenpeace-Belgie zei dat zijn orga nisatie geweld bij acties verwerpt. „Onze acties zijn altijd geweldloos. Wij willen absoluut geen gevaar voor andere mensen veroorzaken. Green peace veroordeelt dit scherp". HAMBURG (DPA-AFP) - De Westduitse farmaceutische industrie heeft in de jaren '70 en het begin van de jaren '80 politici en regeringsfunctio narissen omgekocht om te voorkomen dat strengere wet ten op het gebied van genees middelen zouden worden aan genomen. Dit schrijft het weekblad Der Spiegel in zijn jongste editie. Er zouden be dragen tot 10.000 mark zijn gefourneerd. De bewijzen zouden gevonden zijn in een kluis bij een bank in het Zwitserse Zürich die op naam stond van de ex-secreta ris-generaal van de federatie van de Westduitse farmaceuti sche industrie, Hans-Otto Scholl. Scholi, die ook oud voorzitter is van de liberale partij FDP in de deelstaat Rijnland-Palts, zit in voorar rest. Hij wordt verdacht van een juwelendiefstal in Baden- Baden (in de deelstaat Baden- Württemberg). Het proces te gen hem begint donderdag a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1