GROOT Taatregel tegen etherpiraten VNSUMENTENORGANISA TIES BEZORGD andaag iM M/EEK-UIT I \NEEK-iN 'Passeren Winsemius schoonheidsfoutje Betere keukens hebben een beste naam: Miele. 3Gévier Rijk wordt minstens kwart miljard beter van Spelen DEMONSTRATIE SJITTENBIJ VLIEGVELD De Hooizolder tot 05.00 uur 's morgens geopend! Weer een jaar van beloftes eel bewolking _28e jaargang no. 145 Eterdag 22 juni 1985 Mengele Kerncentrales HBO Miele 9Open heus' Diefstal RAAD VAN BEHEER OPTIMISTISCH Discotheek Overwegend zwaar bewolkt met af en oe een bui, mogelijk met onweer. Een matige zuidwestelijke wind kracht 4 d Bft. middagtemperatuur omstreeks graden. Ir ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 -16810 ■trék "tfoébc-oóeaéèk HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag een stap Iruit gezet in de bestrijding van het misbruik van de :r, in het bijzonder de radiopiraterij. kabinet is namelijk akkoord gegaan met een voorstel staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer), dat meer jelijkheden biedt om de etherpiratierij tegen te gaan. ders, die storing kunnen veroorzaken mogen voortaan »en maar worden verkocht als de adspirant-koper machtiging is verleend tot het gebruik maken van een zendinrichting. Handelaren worden verplicht een machti ging aan te vragen en moeten voldoen aan een aantal voorwaarden op het gebied van de registratie van in- en verkoop. Voor het in bezit hebben (en gebruiken) van zenders met een zodanig gering vermogen dat andere apparatuur niet kan worden gestoord, is geen machtiging vereist. Het 'besluit radio-elektrische inrichtingen' wordt om advies naar de Raad van State gezonden. emeenten zijn vrij arieven te verhogen N HAAG (ANP) - Het overheidstoezicht op de tarieven van gemeenten wordt versoepeld, lagere overheid zal voortaan vrij zijn in het vaststellen van (noodzakelijke) tariefsaanpas- [igen. Verhogingen die gemiddeld meer dan tien procent bedragen moeten nog worden eld. versoepeling, die vrijdag is meege- lld na afloop van het wekelijks jiinetsberaad, is niet van toepas- op de tarieven van de openbare sbedrijven. Tot nu toe gold de |eling dat tariefsverhogingen tus- i 3 en 10 procent moesten worden PZC Volgens wetenschappelijke onderzoekers is het opgegra ven lijk in Brazilië dat van Josef Mengele. PAGINA 3 De provinciale staten van Noord-Brabant gaan vandaag in meerderheid akkoord met de bouw van een of meer kern centrales in Moerdijk. PAGINA 9 De Zeeuwse instellingen voor hoger beroepsonderwijs (hbo) moeten op 1 augustus 1986 zijn gefuseerd. PAGINA 12 Waar zijn de helden gebleven? De oude glorie van D'66 en de senatorencoup; Letters Let teren: nieuw werk van Willem van Toom en de bloemetjes van de lezer Ron Mooser; La France aux Pays Bas: Frank rijk en de cultuurspreiding; Minder herhalingen op de zo- mer-tv en de programma's voor het weekeinde. PAGINA 19,20,21,23 en 25. Wordt Saeftinghe opnieuw verzwolgen? De zorg voor het Verdronken Land; Stille lig gers op het Veerse Meer; ge nieten zonder betalen; Voor beeldig Onderwijs in Middel burg; Ministeriële zorgen over de criminaliteit; De wapen wedloop en de Nucleaire drei ging. PAGINA 27, 29, 31, 33, 35. Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Beurs en financiën: 5 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 Advertentie I Zuidvlietstraat 75. Goes, Tel. 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen van 09.00 - 12 00 u 13 00 - 1 7 00 u donderdagavond van 19.00-21 00 u zaterdags van 09.30-12.30 u Miele Keukens gemeld en dat voor verhogingen van tien procent of meer toestemming moest worden gevraagd. De consumentenbond is zeer teleurge steld over het kabinetsbesluit. De bond vreest dat de nieuwe regeling op den duur tot forse extra verhogingen van alle tarieven, en dus van de lasten voor de burger en de consument zal leiden. Uit onderzoeksgegevens van de bond blijkt dat de gemeentelijke tarieven op dit moment al sterker zijn gestegen stijgen dan de kosten van levensonderhoud en het inflatiepeil, ondanks de afgelopen regeling waarin (Slot zie pag. 3 kol. 6) DEN HAAG (GPD) - Het was een „schoonheidsfoutje" om minister Winsemius (milieubeheer) niet te voren de brief aan Noord-Brabant te laten lezen, waarin gevraagd wordt het radioactief afval in Moerdijk op te slaan in ruil voor 20 miljoen gulden. Premier Lubbers gaf dit gisteravond toe na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. In de brief had volgens Lubbers de voorwaarde moeten zijn opgeno men dat de commissie-Geertsema het industriegebied ook daadwer kelijk als meest geschikte locatie voor de opslagplaats aanwijst. Lubbers zei dat Winsemius vooraf wel min of meer betrokken was geweest bij een voorstel om de financiële problematiek van het Havenschap Moerdijk op te lossen. In een gesprek met Winsemius had hij begrepen dat Moerdijk hoog op het kandidatenlijstje staat van de commissie-Geertsema. Die mede deling en de weerstand die Geertse- ma ondervindt bij het zoeken van een locatie voor de opslagplaats hadden Lubbers en Van Amels- voort tot het voorstel gebracht. Het Havenschap Moerdijk kampt met een tekort van 200 miljoen gulden. Het rijk toonde zich inmid dels al bereid om daarvan 109 mil joen gulden op zich te nemen door 600 hectare braakliggend industrie terrein aan te kopen. Buiten mede weten van Winsemius stelden Lub bers, Van Amelsvoort en Ruding (financiën) voor om 20 miljoen gul den extra te betalen als Brabant bereid is vergunningen te verlenen voor een mestverwerkende fabriek en de opslagplaats voor kernafval. Het is het goed recht van de rege ring om op het aangekochte indus trieterrein activiteiten te krijgen, aldus Lubbers. Hij zei niet in te zien wat er op tegen is om gelijkertijd uit de financiële problemen te ko men en een oplossing te hebben voor het radioactief afval. Minister Winsemius heeft na het kabinetsberaad gisteren direct een brief aan de Tweede Kamer ge stuurd. Daarin bevestigt hij nog maals de afspraken die gemaakt zijn over de werkwijze van de com- Winsemius missie-Geertsema. „De keuzemo gelijkheden voor de uiteindelijke locatie voor opslag en verwerking van radioactief afval blijven op dit moment geheel open staan", aldus de bewindsman. Een actiegroep, zich noemende „De Wraak van jhr. mr. de Brauw", heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zes postzakken vol docu menten gestolen uit het ministerie van Economische Zaken. In een anoniem persbericht zegt de actiegroep te hebben ingebroken in de kamers van directeur-generaal voor de energie drs. G.H.B. Ver berg, zijn plaatsvervanger drs. C.W. Dessens en in de hoofdafdeling kernenergie. De diefstal moet een protest zijn tegen de zich afteke nende meerderheid in de Tweede Kamer voor de bouw van twee nieüwe kerncentrales. Tn Ho GtotoM commissaris van de koningin Van Agt in op de inbraak. Op voorhand deelde hij mee, dat daarbij ook ducumenten zijn gestolen, die be trekking hebben op een onder- (Slot zie pag. 3 kol. 5) SANTIAGO (RTR) - Bij ongeregeldheden in de Chileense hoofdstad Santiago donderdagavond, zijn zeker zes ge wonden gevallen, en werden 83 arrestaties verricht. Dit heeft de politie vrijdag meegedeeld. De politie zette waterkanonnen in tegen stenengooidende deelnemers aan een „hongertocht", die was georganiseerd door linkse tegenstanders van de militaire regering. Het was de eerste demonstratie na het opheffen an de staat van beleg. Voorts deden zich enkele bomaanslagen voor op elektriciteitsmasten waarvoor zich nog niemand ver antwoordelijk heeft gesteld. Foto: Een vrouw wordt door politiemannen weggesleept tijdens de protestmars in Santiago. AMSTERDAM (ANP) - De raad van beheer van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 verwacht, dat de Nederlandse overheid door de organisatie van de Spelen in Amster dam bijna een kwart miljard gulden aan extra-inkomsten zal krijgen. De raad spreekt in het rapport, dat vrij dag aan de ministerraad, de Gemeen teraad van Amsterdam en het Neder lands Olympisch Comité (NOC) is aangeboden, van conservatieve ra mingen. Het rapport laat impulsen voor de Nederlandse economie, die op hun beurt weer voor extra-inkomsten zor gen, buiten beschouwing. De extra inkomsten voor het rijk bedragen Berri dreigt bemiddeling kaping Beiroet te staken (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Libanese Amal-mili- tieleider Nabih Berri heeft vrijdag in een interview met een Grieks dag blad gedreigd zijn rol als bemidde laar in het Amerikaans-Libanese ka pingsdrama op te geven als niet aan de eis van de sji'itische luchtpiraten wordt toegegeven. Maar Israël wei gert nog steeds ruim 700 destijds in Zuid-Libanon gevangengenomen Sji- 'iten uit te wisselen tegen een veer tigtal in de Libanese hoofdstad gegij zelde Amerikaanse vliegtuigpassa giers. En de Verenigde Staten houden voet bij stuk door er niet om te vragen. Sji'itische extremisten demonstreer den vrijdagmiddag bij de luchthaven in West-Beiroet om steun te betuigen aan de kapers en dreigden het vlieg tuig te bestormen. Kapers en leden van Berri's Amal-militie schoten over de hoofden van de demonstranten heen om ze weg te houden. Uit verschillende bronnen zowel in de Verenigde Staten als Israël komen berichten dat achter de schermen aan een compromis tussen Berri en het Witte Huis in Washington wordt ge werkt. Zo zou de Amerikaanse ambas- (Slot zie pag. 3 kol. 5) UÜWN WITH y. .es*, mm BEIROET - Sji'itische demonstranten met spandoeken en portretten van de Iraanse leider Khomeiny bij de luchthaven, van Beiroet. minimaal 385 miljoen gulden. Die zijn verdeeld over: meer loonbelasting (186 miljoen), meer premie volksverze kering (121 miljoen), meer invoerrech ten (35 miljoen) en hogere opbreng sten van de BTW (34 miljoen). Wan neer rekening wordt gehouden met extra-uitgaven zullen de Spelen per saldo meer dan 200 miljoen gulden opleveren. Voor de gemeenten, die bij de organisatie van de Spelen worden betrokken, is een batig saldo van 11,5 miljoen gulden berekend. De Stichting heeft bij het vaststellen van de financiële effecten alleen de berekeningen opgenomen, die extra ten bate of ten laste van de overheden komen. Investeringen en uitgaven, die binnen meerjarenramingen pas sen, zijn in de berekening niet meege nomen. De Stichting acht de geschat te cijfers conservatief, omdat bepaal de positieve effecten voor de overheid buiten beschouwing zijn gelaten. Dit geldt met name voor extra-werkgele- genheid. Het Nederlands Economisch Insti tuut heeft in opdracht van de Sticting een onderzoek uitgevoerd naar de macro-economische betekeni van de Spelen. De conclusie is dat de extra uitgaven direct resulteren in een ver groting van de Nederlandse produktie met 2,04 miljard gulden. De directe produktie leidt volgens het NEI ook tot een vergroting bij de leveranciers en wel met een bedrag van 1,9 miljard gulden. Een totaal dus van 3,94 mil jard gulden. Ook zorgen de Spelen voor een directe toeneming van de werkgelegenheid met 15.800 manjaren in de sectoren bouw, horeca, cultuur, sport en re creatie, zakelijke dienstverlening en televisie, radio en telecommunicatie. Bij toeleveringsbedrijven ontstaat, volgens het rapport van het NEI, een toeneming van de werkgelegenheid met 15.800 manjaren. De totale uit voer (1,65 miljard) en de totale invoer (0,65 miljard) zorgen, zo heeft het NEI berekend, voor een verbetering van de betalingsbalans met één miljard gul den. (Zie ook pagina 17) Advertentie niet tot 04.00 uur maar TTet jaar van beloftes in wj JLJ.de vaderlandse politiek ■-JLjfC is aangebroken. Aan alles wat op het Haagse Binnen- hof en omgeving beweegt, wordt gezegd en geschreven is dat te merken. Het kabinet van CDA en WD poogt na driejaar beleid-van-de- harde-hand de buit binnen te halen en de resultaten naar buiten breed en opzichtig te etaleren. Vorige week nog maakte premier Lubbers er met zicht baar genoegen melding van dat het overheidstekort fors lager is uitgeval len dan was berekend en verwacht. Een van de belangrijkste doelstellin gen van het regeerakkoord lijkt daar mee vrijwel bereikt. Verder moest hij even kwijt dat in het 'oogstjaar' van dit kabinet de stijging van de werk loosheid is omgezet in een daling; er kan in de komende tijd volgens Lub bers worden uitgegaan van een verbe tering van het aantal arbeidsplaatsen met 50.000 per jaar. Op weg naar de Tweede-Kamerverkiezingen 1986 heeft ook de PvdA enkele klappers weggegeven om zich nader te profile ren. Om te beginnen was daar de aankondiging dat FNV-voorzitter Wim Kok zich beschikbaar stelt voor een vooraanstaande plaats op de lijst. En verder heeft fractieleider Joop den Uyl - dwars tegen kritiek uit eigen gelederen in alvast een voorschotje op populariteit in de race naar de stem bus genomen met optimisme over de mogelijkheden die een nieuw kabinet (mèt de PvdA) zou hebben om de koopkracht voor de laagstbetaalden te verbeteren. Nieuw was vervolgens de terugkeer van Hans van Mierlo aan de kop van de lijst van D'66: een laatste poging tot herrijzenis van deze grillige partij, twintig jaar na de op richting. Wat het allemaal zegt, zo vlak voordat ook de politiek een paar maanden op vakantie gaat? Inhoude lijk nog niet veel. Wèl dat de grote partijen in het politieke krachtenveld aardig zenuwachtig van elkaar begin nen te worden. Zeker nu het bijna vermorzelde D'66 heeft besloten het nog eens met Van Mierlo te wagen. Met als slagzin: „Vernieuwing is poli tieke plicht" gaat Van Mierlo de stem bus tegemoet. In een rede, bedoeld om zijn lijsttrekkerschap aan te kon- ^F.e?:^e^^^l,e^ernS. her steld elan. Van Mierlo verkondigt de beweging die de starheid van het bestuurlijke en politieke bedrijf moet doorbreken. Hij wil de afstand tussen de kiezer en de politiek ('gevangen in haar eigen rollenspel') verkleinen. Daarmee kwam D'66 twintig jaar te rug in Den Haag aan boord. En daar mee wil het opnieuw de confrontatie aan. Dat politiek en samenleving het contact met elkaar steeds meer begin nen te verliezen is een klacht die keer op keer met bewijzen wordt gestaafd. Het strakke regeerakkoord van waar uit het kabinet-Lubbers nu drie jaar heeft geopereerd heeft bij voortduring de indruk gewekt dat het voor het parlement in veel gevallen 'toch een bekeken zaak' was. En de oppositie is er in dezelfde periode ook niet in geslaagd om aan te geven dat het anders kan. Voordeel van de nadering van een verkiezingsdatum is dat politieke partijen en volksvertegenwoordigers zich nadrukkelijker gaan realiseren dat het de moeite waard is je af te vragen hoe de kiezer zich nu eigenlijk op afstand voelt. Tussen twee stem bussen door wordt die kiezer zelden duidelijker zichtbaar dan in de cijfers die de regelmatige opinieonderzoeken per computer leveren. Het percenta ge, dat daaruit rolt tèlt voor het politieke bedrijf. En voor het overige geeft het de indruk dat het zich weinig aan de kiezer gelegen hoeft laten liggen. Wat de drie grote politieke partijen doen is vaak geheel voorspel baar. De besluitvorming voltrekt zich als een proces dat geen rekening lijkt te houden met wat er buiten de muren van Binnenhof en Catshuis gebeurt. Tegen die stoffige, verkrampte politie ke cultuur in het Haagse loopt D'66 nu - met Van Mierlo voorop - storm. Opnieuw, met een ververste lezing van hetzelfde verhaal dat het in 1966 moest maken. PvdA, CDA en WD zullen terdege rekening moeten houden met de nieuwe concurrent die al eerder hoog heeft gescoord. Maar of Van Mierlo straks echt veel verder komt dan de goede voornemens die hij nu via een gladde reclamecampagne als verras sing laat vallen, is een heel andere vraag. Want al eerder heeft D'66 er blijk van gegeven dat ze in diezelfde verkalkte politieke cultuur, die ze met woorden zo driftig bestrijdt, vrij van zelfsprekend meedraait. D'66 heeft in verschillende kabinetten gezeten en daarin aangetoond dat haar optreden niet bepaald in aanmerking kwam voor de schoonheidsprijs van de poli tieke vernieuwing. Daarom wordt het interessant om na te gaan of de inhoud van de politieke boodschap die Van Mierlo het verkiezingsjaar binnendraagt inderdaad zo verfris send is dat de kiezer er zich aan kan optrekken. Öf dat voor D'66 evenals voor de andere grote en kleine politie ke partijen doodgewoon het jaar van beloftes is aangebroken. vdM. Bescherming persoonsgegevens - De Europese conventie ter bescher ming van de persoonlijke levenssfeer bij het werken met geautomatiseerde gegevens wordt op 1 oktober in vijf Westeuropese landen van kracht. Het zijn Frankrijk, Noorwegen, Spanje, West-Duitsland en Zweden, zo heeft de Raad van Europa donderdag mee gedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1