TOUR OP TELEVISIE MIEKE HAVIK watb mannei 'ij de kan, moet bi ij ons ook kun nen... PZC/tour '85 Het is geen wonder dat Maarten Ducrot begin dit seizoen zijn ogen uitkeek wanneer hij met het profpelo ton over de Zuidfranse wegen trok. Zigzaggend zocht hij zijn weg in die groep om naast de vedetten te komen: reed ie naast Fignon, dan be keek hij 'm van top tot teen. „Ik kende die jongens alleen van de foto's, die thuis in de gang hingen. Ach, het is ook allemaal zo vlug gegaan. Vijf jaar geleden was ik met mijn vriendin op vakantie in Frank-, rijk. Fietsen we samen tegen een col op. Boven stak ik een sjekkie op, nam een pils en reed weer verder. En nou ben ik beroepswielrenner en rij ik de Tour de France". witheet Er is het afgelopen jaar nogal wat veranderd inl Nederlandse dameswielrennen. De dames kregen jaar voor het eerst hun eigen Ronde van Nederland, kwam een klassieker, sponsors toonden plotseling m belangstelling en Keetie van Oosten-Hage trad als eet vrouw toe tot de sportcommissie van de KNWU. hard geleden VRIJDAG 21 JUNI 1985 PZC in de tour Volgende week vrijdag barst in Bre- tagne de Tour de France los en veel vaker dan voorheen kunnen de televi siekijkers in het kielzog van de kpp- groep de wedstrijd rechtstreeks mee maken. Niet alleen zijn er de dagelijk se finishreportages, maar ook door komsten op belangrijke cols worden live in de huiskamer gebracht. Voor de PZC zullen sportredacteur Peter de Jonge en Jos Hack (sportre dacteur van het Brabants Nieuws blad) het Franse wielerspektakel ver slaan. Vandaag blikken ze met de hoofdrolspelers al vooruit naar de slavenarbeid die de dwangarbeiders van de weg zullen verrichten. Een expeditie waar hij tot voor kort niet eens van durfde te dromen. Nu hoopt hij op een goede eindklassering, al kijkt hij op tegen dat slopende karwei dat 'm te wachten staat. ,,Ik maak mezelf bang voor zo'n wedstrijd en in die paniek ga ik hard fietsen. Dat heb ik in de Tour de l'Avenir ook gehad. Ik stond aan de start en dacht: wat doe ik hier eigenlijk. Maar ik fokte mezelf zo op dat ik overal achteraan vloog'. Maarten Ducrot werd er (in 1983) derde en de wielerwereld stond versteld. Amateurbondscoach Piet Liebregts echter niet. „Ducrot, die kén wat", riep hij enthousiast en in januari bij de presentatie van de Kwantum- ploeg in Amsterdam voorspelde hij dat de 27-jarige Middelburger al tij dens de klassiekers iets uitzonderlijks zou laten zien. Dat gebeurde niet en voor een belangrijk deel kwam dat Verzorger Fons van Heel neemt Maarten Ducrot kort voor de start van een etappe in de Ronde van Luxemburg nog even onder handen. door een gebrek aan koersinzicht. „Als wielrennen", weet Ducrot, „al leen maar hardfietsen was, zou ik één van de besten zijn...". Ducrot kan zich niet inhouden, al thans moeilijk. In de laatste etappe van de Ronde van Luxemburg verzet te hij bergen werk in een kopgroepje van drie man. Ploegleider Jan Raas werd witheet. Wild claxonnerend probeerde hij zijn renner tot bij het open raam van de ploegleiderswagen te krijgen en toen dat eindelijk ge lukt was zei hij alleen maar: „Als ik je nou nog één keer op kop zie...." En ik wist het van mezelf. Dat is trou wens al een verschil met vroeger. Toen dacht ik daar nog niet aan en bleef ik maar rijden". Bij de amateurs leverde dat nog wel eens succes op, de beroepsrenners straffen het meedogenloos af. „Het is alleen een kwestie van zelfvertrou wen. Als je weet dat je goed genoeg rijdt om te winnen, durf je je wel wat te verstoppen in de koers. Maar als je twijfelt, denk je: laat ik nou maar keihard rijden, straks gaat het mis schien niet meer". De opvallende uitslagen kwamen er niet. In de Waalse klassiekers was hij ziek („en met een halve zieke kop, reed ik toch nog redelijk in Luik- Bastenaken-Luik") en rittenkoersen reed hij nauwelijks. De Ronde van Columbia RCN-Classico in Columbia was er één, maar toen ontbrak de motivatie. Na het zware voorjaar wil de Ducrot bovendien even stoom af blazen en met de angst om in de Zuidamerikaanse tropen ziek te wor den reisde hij af. „Ik dacht: je loopt daar iets ergs op. Dat zei ik ook tegen Raas en die riep gewoon: Mijn zegen heb je, als je er tegenop ziet meld je je maar af'. Raas was toen nóg geen ploegleider, althans niet in naam. Die mededeling kwam pas later, toen Ducrot terug was uit Columbia. „Het was een complete verrassing voor me. Ter wijl hij mijn trainingsmaatje was. Ik heb altijd de indruk gehad dat hij het echt nog serieus wilde proberen. Zo trainde hij ook, dus ik nam aan dat hij het eind van het seizoen wilde halen. En dan ineens die vergadering in Breda. Het ergst vond ik nog dat hij niet meer bleef fietsen. Vreselijk, dat ik niet meer met hem kon trai nen". Aan de andere kant is het vooral goed voor de ploeg, meent Ducrot. „Raas is gemotiveerder dan toen hij fietste. Hij is gespannen tot en met. Springt door het dak van de auto heen. Kijk, ik had geen problemen met Gisbers. Ik ken de hem van de amateurs, van het wereldkampioenschap. Een uitste kende man voor jonge renners. Een bemoedigend woordje, een schou derklopje... Alleen werkt dat bij die doorgewinterde profs niet meer. Die vinden dat je de 'moraal' uit jezelf moet halen. Ik heb nu ook iemand nodig die zegt: luister Ducrot, als er geen prestaties komen, komt er ook geen geld en ook geen nieuw con tract". Wat dat laatste betreft hoeft hij zich geen zorgen te maken. Hij heeft al bijgetekend en dat is een bewijs dat hij in de ploeg wordt gewaardeerd. „Ik kijk met gemengde gevoelens terug op die eerste periode. Degenen die me moeten waarderen, waarderen me ook. En af en toe heb ik eens een stukje hard gereden, zodat ze zeiden: die Ducrot kan toch wel een beetje fietsen". Jan Raas komt in de papieren. Alles wat hem in zijn kalende hoofd schiet schrijft de debuterende ploeg leider op. Zo kan het gebeuren dat er in die enorme papierwinkel ineens een notitie opduikt met de medede ling 'stropdas'. Raas: „O ja, da's waar ook. Die moet ik meenemen naar de Tour de France. De avond voor de proloog worden de ploegen altijd voorgesteld op een podium. Een stropdas is dan wel niet verplicht, het staat wel netter". De Zeeuw is tevreden over zijn eerste optreden. Jelle Nijdam won de Ronde van Luxemburg, zijn ploeg reed goed in de Midi Libre, de Ronde van Zwe den en de Tour de l'Aude. Na het Nederlands kampioenschap („Voor onze sponsor natuurlijk heel belangrijk") wacht echter de grote klus: de Tour. „Je bent er nerveuzer voor dan voor een gewone wedstrijd. Dat voel ik wel aan mezelf', zegt Raas. „Vooral die eerste dagen heb je het druk. Dan komt het er net op aan dat je al die kleine dingetjes goed 'geregeld moet hebben. Vandaar dat ik nu alles opschrijf. Om niets te verge ten...". Het enige wat nog niet op papier staat is de ploeg. „Na het Nederlands kam pioenschap kun je pas meer zeggen. Dan weet ik ook hoe die jongens in Zweden hebben gereden. Nu heb ik nog wat twijfels. Jacques Hanegraaf, Ad Wijnands, Jan Nevens en Henri Manders rijden nog niet zoals het moet. Die vallen me tegen. Misschien dat ze nog verbeteren, maar het zal snel moeten gebeuren", aldus Raas. Toch zal hij juist die coureurs nodig hebben, want zonder klassements renner („Zoetemelk eindigt mis schien nog het hoogst van de hele ploeg") zal zijn strategie gericht zijn op het boeken van dagsuccessen. „Die eerste tien dagen moet het ge beuren. Daarna wordt het een kwes tie van Parijs halen. Als er tenminste niet ineens een renner voor een ver rassing zorgt in het klassement, maar daar reken ik niet op". Dus wordt het een jacht op ritzeges en eventueel de groene trui voor Adrie van der Poel. Het betekent dat de ploegen van Raas en Post opnieuw lijnrecht tegenover elkaar zullen staan. „Ik hoop dat de verhouding beter zal zijn, al moet je dat afwach ten. Ik zit niet op de fiets en die jongens wel. Ik weet ook niet hoe Post er over denkt. Ik heb hem nog niet gesproken. Voor zo'n gesprek zal ik ook het initiatief niet nemen. Dat heb ik al een paar keer eerder gedaan. Nu zeg ik: we zullen wel zien". De 72e Tour de France zal door de NOS uitgebreid op de televisie worden gebracht. Van vrijdag 28 juni tot en met zondag 21 juli zullen dagelijks in de middaguren zoveel mogelijk rechtstreekse beelden worden getoond, waarna van 18.20 tot 18.40 uur een samenvatting wordt uitgezonden. Uitzondering hierop zijn de eerste twee Tour- dagen, dan zal van 18.00 tot 18.15 uur een samenvatting zijn te zien en op de zondagen 7 en 14 juli vormen de etappe-samenvattingen onderdeel van de reguliere Studio Sport-uit- zending. Wat de aanbieding van het beeldma teriaal betreft is de NOS afhankelijk van de Franse televisie. Om die reden bestaat de mogelijkheid dat er in ondervermeld zendschema kleine wijzigingen kunnen optreden. Alle uitzendingen zullen plaatsvinden via Nederland 2. Vrijdag 28 juni: proloog te Plumelec 15.40-16.55 uur. Zaterdag 29 juni: le etappe, Vannes- Lanester 15.45-17.30 uur. Zondag 30 juni: 2e etappe, Lorient- Vitre 16.00-16.55 uur. Maandag 1 juli: 3e etappe, Vitre- Fougères ploegentijdrit15.45-18.00 uur. Dinsdag 2 juli: 4e etappe, Fougères- Pont Audemer Quillebeuf 16.15-18.15 uur Woensdag 3 juli: 5e etappe, Neufcha- tel-Roubaix 15.45-18.00 uur. Donderdag 4 juli: 6e etappe, Rou- baix-Reims 15.45-18.00 uur. Vrijdag 5 juli: 7e etappe, Reims- Nancy 15.45-18.00 uur. Zaterdag 6 juli: 8e etappe, Sarre- bourg-Strasbourg (individuele tijd rit) 17.00-18.15 uur. Zondag 7 juli: 9e etappe, Strasbourg- Epinal 13.45-14.45 uur. Maandag 8 juli: 10e etappe, Epinal- Pontarlier 15.25-16.50 uur. Dinsdag 9 juli: 11e etappe, Pontar- lier- Morzine Avoriaz 15.30-16.55 uur. Woensdag 10 juli: 12e etappe, Morzi- ne-Lans en Vercors van 13.15-14.15 uur en van 16.15-17.40 uur. Donderdag 11 juli: 13e etappe, Vil- lard de Lans (klimtijdrit) 15.30-16.55 uur. Vrijdag 12 juli: rustdag. Saterdag 13 juli: 14e etappe, Au- irans-St.Etienne (eerste deel) 11.30- 13.00 uur. Sondag 14 juli: 15e etappe, St. Etien- ie-Aurillac 14.45-16.50 uur. Vlaandag 15 juli: 16e etappe, Auril- ac-Toulouse 15.25-16.55 uur. Dinsdag 16 juli: 17e etappe, Toulou- >e-Luzardiden 15.30-16.55 uur. iVoensdag 17 juli: 18e etappe eerste ieel St. Sauveur-Col d'Aubisque 10.40-11.55 uur) 18e etappe tweede leel, Laruns-Pau (14.25-15.45 uur) en le aankomst 16.15-17.25 uur. Donderdag 18 juli: 19e etappe, Pau- 3ordeaux 15.25-16.55 uur. Vrijdag 19 juli: 20e etappe, Montpol- Jimoges 16.00-17.25 uur. Saterdag 20 juli: 21e etappe, Circuit lu lac de Vassivières-en-Limousin individuele tijdrit) 15.15-16.45 uur. Sondag 21 juli: 22e etappe, Orleans- Parijs 15.40-17.25 uur. 1 Sinds de Tour de France van vorig kan zich op zo'n moment me jaar, waarin de Nederlandse ploeg onder leiding van Ben Scheperkamp vijftien van de achttien ritten won, is het damesfietsen in elk geval flink in populariteit gestegen. Al moet daar bij meteen de kanttekening worden gemaakt dat de damestour nog maar in de kinderschoenen staat. Vorig jaar gaf de strijd tussen de 36 vrouwen enigszins een vertekend beeld van de werkelijke krachtsver houdingen, omdat het peloton juist in die periode in tweeën was ge splitst. De internationale top bereid de zich toen immers in de Verenigde Staten voor op de Olympische Spe len. De olympische afvallers troffen elkaar in Frankrijk. Met overwinnin gen van Mieke Havik (5), Petra de Bruin (3), Heieen Hage (3), Conny Meyer (3) en Hanneke Lieverse (1) profiteerden de Nederlandse dames optimaal van de situatie op dat moment. Er is geen land dat de komende jaren die prestaties nog zal evenaren of zelfs verbeteren. De Nederlandse successen van bijna twaalf maanden geleden hebben er in elk geval wel toe geleid dat zich voor de komende Tour bij de KNWU een sponsor (Skala) heeft gemeld die de damesploeg met een bijdrage van 40.000 gulden op pad stuurt. Die financiële steun kan de wieler bond uiteraard hard gebruiken, maar aan de vrouwentour kleven hier en daar ook negatieve aspec ten. Het mannenwielrennen mag dan wel bekend staan als een hard wereldje, als het er op aankomt gunnen ook de dames elkaar het licht in de ogen niet. Vooral Mieke Havik heeft het nogal eens flink moeten ontgelden. De 28-jarige Vo- lendamse spande zich vorig jaar enorm in om het dameswielrennen in ons land te pushen. „Ik denk", zegt Mieke Havik vol overtuiging, „dat ik juist alert inge speeld heb op de situatie. Het was toen het moment om hier en daar wat ogen te openen. Wat bij de mannen kan, moet bij ons ook kun nen. Als we in de Tour aan de top mee willen blijven doen, dan moet er meer ruimte komen om naar zo'n evenement toe te werken". De neven-activiteiten van Mieke Ha vik zorgden hier en daar ook voor wrevel binnen de ploeg. Want zoiets bestaat ook in het dameswielren nen. „Als je gevraagd wordt om voor de radio dagelijks een beknopt ver slag te geven van de wedstrijd, dan doe ik dat. Niet iedere topsporter voor de geest halen wat er onde gebeurd is. Je moet helder km denken. Ik heb dat. gedaan in belang van ons allen. En daar t geen spijt van, want het results er naar". De dames zagen inderdaad een vurige wensen in vervulling gaa kwam een Ronde van Nederlat ontaardde die nogal eens in chaos. „Inderdaad", geeft Havil „er zijn wat organisatorische pe len geweest. Niet overal krege: evenveel medewerking, maai was dan ook de eerste keer. toekomst mag en zal het niet: gebeuren dat een deel van het koers helemaal niet of sleet afgezet". Aan de Ronde van Nederlanc waart Mieke Havik sowieso wt prettige sportieve herinnerii Met name daar ondervond ze groot de rivaliteit en afgunst ii peloton is. „In de Ronde van Nt land waren een paar meisjes e uit om mij het leven zuur te ma Bij elke valpartij werd ik als si dige aangewezen. Psychisch he daar een tijdje zwaar onder den, want ik voelde me op moment toch al erg onzeker. Ik in die periode net aan het herste van een zware hersenschuddini ik tijdens de winter had op| pen". Haar prestaties werden daar een stuk minder. De laatste tijd het weer iets beter, maar nog a verkeert Mieke Havik in onz< heid of bondscoach Rinus Verb een beroep op haar doet voo Tour. Verboom ontkent dat het te maken heeft met de wrijvii die in de nationale ploeg event opnieuw kunnen voorkomen. J iets is, ligt het niet altijd aan Mi Zij heeft nu eenmaal de intelligf om haar sport goed te verko Haar opstelling is hard en coi Dat anderen daar moeite mee ben kan ik begrijpen, maar hi voor mij geen reden om haar thu laten. Ik twijfel alleen nog, omdi me gezien haar vorm dit seizoen steeds niet heeft kunnen ove gen". En Verboom („wie er ook meej ik krijg die ploeg wel op één li wil met een zo sterk mogel afvaardiging naar Frankrijk, kunnen ons geen afgang pern ren", zegt hij. „Want dan dalei weer af naar de plaats waar twee jaar geleden stonden". Mieke Havik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 44