INTERNA TIONALE ORIENTA TIE mm. PZC/ kunst/cultuur Films Ongezoet Zeeuws Orkest Hot Shots Concerten ,.vVv:;h Familie Doorzon-album nr. 8 7,95. Doorzon-agenda 8,90. Doorzon-kwartetspel 14,90. Doorzon-linnen draagtas (alleen bij Bruna) 1,95. Elke week iets nieuws iJDERDAG 20 JUNI 1985 uim 2 weken actuele uziek in Middelburg ret negende festival Nieu- Lwe Muziek, dat vandaag |art in de Kloveniersdoelen i de Vleeshal in Middelburg, left opnieuw een zeer geva- lerd programma. Tijdens It festival, dat tot en met Iterdag 6 juli duurt, wordt Indacht besteed aan de ac- jele muziek en aan beeld- en lluidsinstallaties. J is vanaf vandaag tot en met vrij- |g (28 juni) in de Vleeshal de buizen- Itallatie Tracks van Relly Tarlo en jcoba Bedaux te zien. Een ander |ogtepunt deze eerste week is een ncert van het Xenakis ensemble Ijdag 21 juni. Het ensemble presen- prt dan een Nederlands programma t wereldpremières van Jan Vriend, Emmer, en Huub Kerstens. De nposities van Emmer en Kerstens speciaal voor het Xenakis ensem- gecomponeerd. Het Xenakis en- nble geeft maandag 24 juni nog een in Middelburg maar dan met jtrken van Travlos, Cornilios, Xena- i en Skalkottas. In dit Grieks/Fran- programma zal het pianoconcert Skalkottas voor het eerst inte- |aal worden uitgevoerd. Verder is er dit jaar een workshop van geïm- bviseerde muziek. Onder leiding Misha Mengelberg kan het pu- lek van dinsdag 25 tot en met Iterdag 29 juni met muziek bezig In. In nieuw onderdeel van het festival Irmt de serie zaterdagmiddagcon- Trten, de zogenaamde Regionale ex- Irimenten, een open podium voor liscomponisten, amateurs- en semi- Éroepsmusici, tape- en/of cassette- |perimenten. iet programma voor deze en begin blgende week ziet er als volgt uit: f'i ndaag, donderdag 13.00 uur: VPRO pdlo Hilversum IV. Uitzending van- t het Centrum Nieuwe Muziek door Han Reizeger. Gesprekken met Relly Tarlo, Jan Vriend, Huib Emmer, Huub Kerstens, Maarten Altena. 20.30 uur: opening Festival Nieuwe Muziek 1985. Installaties van Willem Buijs, Marye van Dyck, Trimpin en Floris van Manen. 22.00 uur: Tableau Vi- vant. Een aantal ideeën over de com binatie van geluid, beweging en objec ten. Uitvoerenden zijn: Regina Baum- gart - dans, Maarten Altena - muziek, Floris van Manen - geluid, Mark Ter- stroet - beeld. I=I=STIVAI NIIEUWIE MUZIIEK Vrijdag 20.00 uur: Forum. Jan Vriend, Huib Emmer en Huub Kerstens inlei ding met discussie. 21.00 uur: Xenakis Ensemble onder leiding van Huub Kerstens speelt nieuwe composities van Nederlandse componisten. Huib Emmer stukken (piano-solo), Gerard Bouwhuis, piano, Jan Vriend Vecto rial (1982), soliste: Aki Takahashi, piano, Huib Emmer Reel World (1984), solist: Frank van Koten, hobo, Huub Kerstens, Pianoconcert (1985). Solis te: Aki Takahashi, piano. Xenakis ensemble: Machiko Takahasi - fluit, Frank van Koten en Hans Cartiny - hobo, John Anderson - bas-klarinet, Chris Bestley - fagot, Frans Buurman - contrafagot, Wim van Vliet en Kees Doets - trompet* Peter van Klink en Willie Verdievel - trombone, Hans Dullaert - hoorn, Mifune Tsuji en Nico Brandon - viool, Ben Joles en Reina Scholtens - altviool, Tadashi Tanaka - cello, Thom de Ligt - contrabas, Ge rard Bouwhuis - piano, Erika Waar denburg - harp, Nieuwe Slagwerk groep Amsterdam. NOS radio-opna me. 22.00 uur: Forum. Mogelijkheid tot discussie met de componisten. 22.30 uur: slagwerkkwintet. Ameri kaanse en Afrikaanse slagwerkers in Michael Vatcher confrontatie met Han Bennink. Uit voerenden zijn: Han Bennink, Mi chael Vatcher, Eddie Veldman, Gan- ga en Fodé Youla. Zaterdag 14.00 uur: Streeknieuws. Regionale experimenten. Open po dium voor huiscomponisten, ama teurs en semi-beroepsmusici. 21.00 uur: Sound and image. Concert in de Vleeshal. Buizeninstallatie van Relly Tarlo en Jacoba Bedaux. Contactmi crofoons registreren het rollen van balletjes door pijpen, van verschillen de lengte, diameter en materialen en geven dit geluid versterkt weer. Uit voerenden: Relly Tarlo, Jacoba Be daux, Andries de Marez Oyens, Stefan Hogenelst. 22.30 uur: European Tuba Quartet. Larry Fishkind, Pinquin Mo- scher, Meivin Poore en Paul Ruther- ford - tuba geven een concert. Nos radio-opname. Maandag 20.00 uur: Forum. John Pa- paioannou inleiding en discussie. 21.00 uur: Xenakis Ensemble onder leiding van Huub Kerstens speelt nieuwe composities van Grieks/Fran se componisten. Eerste integrale uit voering van het 50 minuten durende pianoconcert van Skalkottas. Michael Travlos - Seven Happenings (1976), Nicos Cornilios Stehen (1983), Iannis Xenakis Palimpsest (1979), Iannis Xe nakis Ikhoor (1978), Nikos Skalkottas 3e Pianoconcert (1939) solist: Geoffrey Douglas Madge, piano. Nos radio opname. Dinsdag (25 juni t/m zaterdag 29 juni) Workshop o.l.v. Misha Mengelberg. Dagelijks van 16.00 uur tot 19.00 uur: openbare workshop geïmproviseerde muziek voor alle muziekinstrumen ten. Toegankelijk voor gevorderde en amateurmusici. Dinsdag 22.30 uur: Motobs. Een visu eel concert door ex-leden van de groep Nine Tobs in Gigi At the Gaz- station. Uitvoerenden zijn: Evelyn Wohl - piano, Han Buhrs - zang, gitaar, Raymond van Santen - rieten, toetsen, Robert van Bolderen - snare, percussie, Ronald Klekamp - gast- zanger, Marjan Verkerk - beeldende vormgeving. «3L ten Bennink Het VU-Orkest, het studentenorkest van de Vrije Universi teit in Amsterdam geeft in het kader van de jaarlijkse tournee door Nederland woensdag een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg (20.00 uur). Solist is Peter Brunt (viool), winnaar van het Oskar Back Concours 1981. Het geheel staat onder leiding van Daan Admiraal. Uitgevoerd worden het vioolconcert van Sibelius en het Concert voor Orkest van Bartók. De tournee is een jubileumproject omdat dirigent Daan Admiraal deze zomer 10 jaar voor het orkest staat. De viering van het jubileum krijgt een extra tintje door het uitbrengen van een LP met opnamen van het VU-Orkest en het VU-koor. Het VU-orkest, inmiddels een van de bekend ste amateurorkesten van Nederland, heeft zich de laatste jaren toegelegd op het brengen van muziek op niveau. De vijfenzeventig leden verzorgen jaarlijks drie verschillende avondvullende programma's en maken daarna een tournee door binnen- of buitenland. Ieder jaar wordt een andere solist aangetrokken. Daan Admiraal rie finalisten in Europees oncours voor componisten krie composities van jonge Europeanen zijn voor de finale van de 'Europese Jeugdwedstrijd gekozen. Het eindoordeel valt vrijdag 27 [eptember 1985 in het Cultureel Centrum De Oosterpoort in Groningen, waar composities in première gaan. De makers zijn: de 24-jarige Hanna Kulenty Polen die „Ad Unum" instuurde, de 26-jarige Luc Brewaeys uit België, fiet e poi c'era..., en de 25-jarige Sonia Bo uit Italië, wier „Da una lettura |i Husserl" werd gekozen. he partituren zijn geselecteerd door een jury die bestaat uit: voorzitter Ame lordheim (Noorwegen), Piero Gaurino (Italië), Wlodzimierz Kotonski (Polen), Ion de Leeuw (Nederland) en Jane Manning (Groot-Britannië). Er waren 115 pendingen uit 23 Europese landen ontvangen. In de composities moest een juropees element zitten. Dit was moeilijk te bepalen vond de jury, die vooral leek naar oorspronkelijkheid en talent. Zij meent dat de Europese dimensie |an de wedstrijd gestalte heeft gekregen in de brede respons uit een zo groot lantal Oost- en Westeuropese landen. De composities zullen in Groningen worden gespeeld door het Radio- Philharmonisch Orkest van de NOS onder leiding van David Porcelijn. Aan het einde van de avond worden er eerste, tweede en derde prijswinnaars bekendgemaakt. Er zijn prijzen van twintig- tien- en vijfduizend gulden. De Europese Jeugdwedstrijd is georganiseerd door de Europese Culturele Stichting in Amsterdam met steun van de Europese frisdrankenfabrikanten verenigingen. De wedstrijd wordt gehouden onder auspiciën van de secretaris generaal van de Raad van Europa en de voorzitter van de Commissie van Europese Gemeenschappen, ter gelegenheid van zowel het Europese Jaar van de Muziek als het Internationale Jongerenjaar. Per land werden de volgende aantallen partituren ingestuurd: België 7, Bondsrepubliek Duitsland 13, Cyprus 1, Denemarken 1, Duitse Democratische Republiek 1, Finland 2, Frankrijk 7, Griekenland 4, Groot-Britannië 9, Hongarije 1, Italië 10, Luxemburg 1, Nederland 24, Noorwegen 3, Oostenrijk 4, Polen 3, Portugal 3, Roemenië 3, Spanje 7, Tsjechoslowakije 2, Joegoeslavië 3, Zweden 3, en Zwitserland 3. - Ill III U 17 b.JRQ ,f* Paul de Nooyer en Jerry Musser, de makers van de film 'Face Race'. Advertentie Het blijft in de familie bii Brunal In Jongerencentrum 't Beest in Goes is zaterdag avond de film 'Where the green ants dream' van Wemer Herzog te zien (21.00 uur). De film is een verslag van de confrontatie tussen een moderne mijnbouwschappij en een groep aborigines, de oorspronkelijke Australische bewoners. Filmtheater Meccano in Middelburg vertoont van donderdag tot en met maandag (20.30 uur) de film 'Man of Flowers' van Paul Cox. De film gaat over een wat bizarre man, die dank zij een erfenis zich kan omringen met alle mogelijke vormen van kunst. Geobsedeerd door jeugdherinneringen leeft hij in een fantasiewereld. Meccano draait vrijdag en zaterdag (23.00 uur) de film 'Blood Simple' van Joel Coen. Deze horrorfilm speelt zich af in een klein plaatsje in Texas, waar een man een privé-detective er op uitstuurt om zijn ontrouwe echtgenote te schaduwen. Dinsdag en woensdag vertoont Meccano een deel van het programma 'Het experiment in de Nederlandse film' dat in het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft gedraaid. Dinsdag zijn films te zien'van P. de Mol, Schneeman, M. Blonk,C. Cölgen en S. Francken. Woensdag worden films vertoond van Zwartjes, De Nooyer, Verbeek, Wiertz, Vegter en TER. In het voorprogramma is de hele week (dus vanaf vanavond) het filmpe 'Face Racel van de Middelburgse cineast Paul de Nooyer te zien. Dit acht minuten durende filmpje, met muziek van zijn broer Jan de Nooyer, beleeft in Meccano zijn première. Het filmpje ontstond al improviserend in samenwer king met de Amerikaanse filmmaker en beeldend kunstenaar Jerry Musser. Meccano besteedt in oktober opnieuw aandacht aan Paul de Nooyer: tijdens een festival van enkele dagen worden alle 24 films van deze cineast vertoond. Filmtheater Electro in Middelburg heeft vier films op het programma staan: vanavond, donderdag en vrijdag (20.30 uur): 'Heat and dust' van Barry Foster over een moderne jonge Engelse vrouw die in India het geheimzinnige, scandaleuze verleden van haar oud tante probeert te ontrafelen. Zaterdag en maandag (20.30 uur) 'Lolita' van Stanley Kubrick, de verfilming van het gelijknamige boek van Vladimir Nabokov over het seksueel vroegrijpe meisje Lyon die in een verhou ding met een professor verzeild raakt. Dinsdag (20.30 uur): 'Le demier metro' van Francois Truffaut. Het verhaal speelt zich af in Parijs tijdens de oorlog. Het befaamde Theater Montmartre wordt een oord waar onderduikers, Duitsers, Fransen, verraders en goede vaderlanders allen een plaats hebben. Woènsdag (20.30 uur) 'Local Hero' van Bill Forsyth over een grote oliemaatschappij die in Schotland een dorp wil opkopen omer een raffinaderij neer te zetten. Niet iedereen is daar gelukkig mee, en de steenrijke Amerikaanse eigenaar neemt zelf poolshoogte om tot de conclusie te komen dat'anderen ook gelijk kunnen hebben. Het Zeeuws Orkest geeft zaterdag in de Grote Kerk in Veere een concert onder leiding van gastdirigent Hein Jordans (20.00 uur) solisten zijn Hans Boom en Jan van Eynden (hoorn) en Jan-Paul Tavenier (viool). Dirigent Hein Jordans, die na vele jaren als waarne mend dirigent bij orkesten in Arnhem en Maastricht het Brabants Orkest opbouwde, trad als gast-dirigent op met verschillende orkesten in Europa, Amerika en Nieuw-Zeeland. Hans Boom en Jan van Eynden studeerden beiden aan het Brabants Conservatorium. Hans Boom is als hoornist verbonden aan de Marinierskapel en het Zeeuws Orkest. Naast zijn werk als leraar aan de Zeeuwse Muziekschool is hij ook werkzaam als diri gent. Jan van Eynden werkt in verschillende symfo nieorkesten (waaronder het Zeeuws Orkest) als free lance hoornist. Hij is verder docent aan de Meyerse Muziekschool. Jan-Paul Tavenier studeerde aan de Zeeuwse Muziekschool, bij Joachim Röntgen in Den Haag en het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Hij ontving reeds vele onderscheidingen en prijzen voor zijn spel, zowel als solist als samen met de pianist Frank Mol, met wie hij een duo vormt. In Veere worden de volgende werken uitgevoerd: 'Ouverture Die Entführung aus dem Serail' van W. A. Mozart; Concert voor twee hoorns en orkest in Es van J. Haydn; Balletmuziek uit de opera Faust van C. F. Gounaud; 'Introduction et Rondo Capriccioso' van C. C. Saint-Saens; Zes delen uit de Carmen Suites van G. Bizet. Het Antwerpse vrouwencabaret Puur en Ongezoet geeft zaterdag tijdens het eerste Zeeuwse Vrouwen- feest van Prima Donna in 't Pand (Kerksteeg) in Middelburg een voorstelling van 'De Frappante Fa bels van Filomena Fantasia' (aanvang feest 20.00 uur, aanvang voorstelling 21.00 uur). Puur en Ongezoet brengt met Filomena Fantasia (de tweede produktie van deze groep) een kritisch stuk over de confrontatie tussen dromen en verwachtingen met de dagelijkse realiteit. In de vorm van sprookjes wordt in verschillende liedjes en sketches het vrouw zijn in de maatschappij belicht. Filomena is de tijdloze heksenfïguur, die de kritische heks (die volgens het cabaret in ieder van ons leeft) verpersoonlijkt. In 'Ugly woman blues', 'Miss Kiwi', 'Pin-up' en 'Keerpunt' komen zaken aan de orde als uiterlijk en borstkanker. In 'Domme ik' gaat het om zelfkennis. Verder komen de problemen aan de orde die alleenstaande vrouwen en lesbiennes ondervinden bij het zoeken naar onder dak. Ook de vrouwenbeweging zelf wordt aan een kritisch onderzoek onderworpen ('Ghetto' en 'Het einde van alle leven'). Puur en Ongezoet bestaat uit Joke van Goethem, Greta Mertens, Gerda en Jeanmne Heynen, Kris Hermans, Linda Goeminne, Greet Dockx, Marleen Daniels en Britt Ballings. De Amerikaanse komieken Jack Millet en Georgo Peugot treden zaterdagavond op in jongerencentrum De Piek in Vlissingen met hun programma 'Hot Shots' (21.00 uur). Hot Shots is een komische potpourri met als hoogte punt een wellustige versie van een klassiek ballet. Jack Millet en Georgo Peugot werken de laatste vijfjaar met elkaar. Zij traden met improvisatieshows op tijdens de belangrijke festivals in binnen- en buitenland en verwierven zich een naam als komiek. Zij brengen hun nummers met grote perfectie en laten zien wat clowne rie, Amerikaanse slapstick, politiek cabaret, mime en nonsens voor hen betekent. Hot Shots Beiaardier Henk van Putten geeft zaterdag vanaf de Sint-Jacobskerk in Vlissingen een concert (15.00 uur). Van Putten, die als vaste beiaardier werkzaam is in Middelburg, Vlissingen, De Lier en Rijnsburg, geeft regelmatig orgel- en beiaardconcerten in binnen- en buitenland. Op het programma staan werken van M. van der Gheyn, G. F. Handel, D. Scarlatti en J. S. Bach. In de serie orgelconcerten in de Vlissingse Sint- Jacobskerk concerteert zaterdag Mathieu Meys, pro vinciaal directeur van de Zeeuwse Muziekschool (20.00 uur). Op het programma staan werken van D. Buxte- hude, J. Pachelbel, J. S. Bach, C. F. Ruppe, Ad Maessen, H. Andriessen en Matty Niël. Mathieu Meys is sedert 1969 docent orgelbouw en orgelmethodiek aan het Maastrichts Conservatorium. Hij gaf les op ver schillende muziekscholen en is vanaf 1983 directeur van de Zeeuwse Muziekschool. Lange tijd was hij dirigent-organist van de Dekenale Kerk in Geleen en hij gaf concerten in binnen- en buitenland met verschil lende koren. De serie zomeravondconcerten in de hervormde kerk van Renesse wordt woensdag geopend met de 'Renesse Ouverture' een programma waaraan wordt meegewerkt door het hervormd kerkkoor Renesse onder leiding van Janny Lemsom, het fanfarekorps Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom en de toneelvereniging Op Drift onder leiding van Annema- rie van der Wiel. De 'Renesse Ouverture' begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9