Politiehond Ringo naar Nederlands kampioenschap Status structuur-nv PZEM uit den boze Middelburg blijft zich verzetten tegen vertrek van rijksdiensten GEL UIDSHINDER 'ik zeg wel eens, ga maar eens in Beiroet kamperen' Zes waterschappen voor één centrale dienst technologie Polikliniek ziekenhuis in Oostbrug uitgebreid PZC/ provincie IN HET TEKEN VAN DE VERBROEDERING INV-bond heeft voorkeur voor kabinet PvdA-CDA Man gewond lij ongeluk lij Kuitaart Spits liep vast in Irabants Vaarwater Inbraak Breskens Geparkeerde auto Hulst beschadigd 'ZAAK VOOR HEEL ZEELAND' OM CONCENTRATIE TE VOORKOMEN WETHOUDER BRUINOOGE: HOORT ZIET A 17 AARDENBURG Verbroedering, zo luidde het codewoord en ook het startsein voor de 320 eerlingen van de zesde klassen van de lagereschool uit de verbroederingsgemeenten Maldegem, Groot Sint Laureins, Sijsele en Aardenburg met hun kernen Adegem, Kleit, Donk, int Margriete, Sint Jan in Eremo, Moerkerke, Damme en Middelburg (Belgisch Vlaanderen), oen de leerlingen met hun begeleiders dit woord uit dertien verstopte letters in het bos van je Elderschans hadden gevormd, mochten ze aan een voetoriëntatietocht beginnen die hen jwars door Aardenburg voerde. reslaagd Inschrijftermijn zomer speel week van ZCA verlengd )ONDERDAG 20 JUNI 1985 Internationale wandeltocht lagere scholen Aardenburg erder werden leerlingen en onder- In Plaats van de gebruikelijke sport irijskrachten door voorzitter E. Cuele- naere van het evenementencomité toegesproken. BREDA - Voorzitter S. Weidenaar van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft woensdagmiddag een dui delijke voorkeur uitgesproken voor de vorming van een PvdA-CDA-kabi- net. Hij deed dat in Breda tijdens de officiële opening van een nieuw dis trictskantoor voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg van de Indus trie- en Voedingsbond CNV. Als Bert de Vries (voorzitter van de CDA-fractie) stelt, dat dit regerings- aeleid de komende vier jaar moet worden voortgezet, dan lijkt het mij weinig zinvol om ook maar één blik te Jaan in de actieprogramma's van het DA en de VVD". Volgens Weidenaar hebben wij wat deze partijen betreft meer houvast aan hun handelen van de afgelopen vier jaar, dan aan prach- jge woorden en programma's" pro gramma's. Weidenaar meent dat het niet eens nodig is om als vakbeweging omgekeerde' stemadviezen uit te brengen. Hij liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat de Industrie - en Voedingsbond CNV ook de komende aren blijft streven naar een volledige werkgelegenheid. De bondsvoorzitter eageerde positief op het plan van de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid om iedereen vanaf acht- ;ien jaar een basisinkomen te ver trekken. Volgens Weidenaar kan nu indelijk een fundamentele discussie over dat onderwerp op gang gebracht worden. Met de opening van het districtskan toor in Breda is een afronding bereikt van het streven van de Industrie- en Voedingsbond naar een decentralisa tie en coördinatie van de vakbondsor ganisatie. Het kantoor in Breda is het zesde (naast Drachten, Ommen, Arn- ïem, Amsterdam en Rotterdam) van de Industrieën Voedingsbond. Het aantal bestuurders wordt gebracht op 31, verdeeld over de 6 districten en de daarbij behorende kantoren. De ope ning van het kantoor in Breda bete kent voor de Zeeuwse bestuurders van de Industrie- en Voedingsbond 'NV dat zij voortaan van daar uit hun werk zullen verrichten. KÜITAERT Bij een eenzijdig onge val op rijksweg 60, tussen Ter Hole en Kuitaert raakte automobilist J. van D. uit Kloosterzande woensdag ewond aan het hoofd. Van D. verloor de macht over het stuur en belandde met zijn voertuig in de naast de rijksweg gelegen sloot. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Van D. werd overge bracht naar het Sint-Liduinazieken- huis in Hulst. ZAAMSLAG - Aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen sociale geografie de heer C. Verplanke, tegen woordig woonachtig in Breda, vroeger in Zaamslag. VLISSINGEN - De spits, 'Eldora' uit Steenbergen, met een lading van 240 ton brouwgerst, heeft woensdag vast- iezeten in de zandplaat bij het Bra- lants Vaarwater in de omgeving van Wemeldinge. Het schip dat uit Frank rijk kwam, liep omstreeks 8.15 uur omhoog. Ie sleepboten Breezand en Walrus van Van den Akker uit Vlissingen waren om tien over half negen ter plaatse en trokken het schip om half drie in de middag vlot. De spits kon daarna zonder enige schade doorva ren naar zijn bestemming in Den Bosch. middag was voor het eerst in twaalf jaar gekozen voor een speurtocht. Dit CADZAND In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in de lagere school aan de Badhuisweg te Cadzand. Er werd een bedrag van rond de 125 gulden ontvreemd. De dader(s) zijn het pand binnengeko men via een klapraam. Zij doorzoch ten alle kasten en bureaus. om het competitie-element te vermij den en de verbroedering te stimule- lengemeenschap Sint Laureins, de heer O. de Cuyper, toonden zich en thousiaste voorstanders van deze her nieuwde opzet. Aan het eind van de middag kregen de leerlingen van het evenementenco mité als herinnering aan deze interna tionale ontmoeting een vaantje met de kleuren en het symbool van Aar denburg. ren. De route liep langs bekende plekjes van Aardenburg zoals de Sint Baafs en de Kikkerfontein. In de muziektent op het marktplein kregen de kinderen limonade en een eierkoek. Bij het museum moesten ze de vraag: uit welke eeuw stamt het kinderlaarsje in de vitrine? beantwoorden. Zowel de inspecteur van het Belgi sche basisonderwijs, de heer W. Sey- naeve, als de directeur van de scho- HULST De auto van S. uit Kloos terzande, die woensdagochtend tus sen 8.20 uur en 9.00 uur geparkeerd stond aan de Wilhelminalaan in Hulst, werd bij een aanrijding door een onbekend gebleven automobilist aanzienlijk beschadigd. De dader is na het ongeluk doorgereden. NV Isf ,<«- Leerlingen uit de hoogste klassen van Belgische en Nederlandse lagere scholen wandelen hier op het bosterrein van de Elderschans in Aardenburg. CLINÖE - Peter de Bakker, lid van de Politiehondvereniging Saeftinghe uit Clinge, neemt vrijdag 21 juni met zijn Mechelse herder Ringo deel aan het Nederlands kampioenschap Ob ject Bewakingshond in het Gelderse Oosterbeek. Peter de Bakker is hiervoor geselec teerd omdat hij voor dit onderdeel een certificaat behaalde waardoor hij bij de beste tien van Nederland behoort. Hij heeft al eerder aan een nationaal kampioenschap deelgenomen. Hij moest in 1983 bij het onderdeel Poli tiehond I door een blessure van zijn hond Ringo, de strijd halverwege sta ken. Ook in 1984 werd hij uitgezonden naar het Nederlands kampioenschap. Hij deed toen mee bij het onderdeel! Politiehond II, waarbij hij een zeven de plaats behaalde. Peter de Bakker traint met zijn Mechelse herder Ringo viermaal per week op het terrein van de Clingse Politiehondvereniging in Clinge. Tijdens deze trainingen wordt hij bijgestaan door Piet Ferket en Ad Boone, pakwerkers van de vereniging. Daarbij krijgt hij nog nadere instruc ties van keurmeester en instructeur Rudy Pardon, eveneens lid van Poli tiehondvereniging Saeftinghe. OOST-SOUBURG - „Ik hoop dat de Tweede Kamer niet voor de status van structuur-NV zal zijn voor de elektriciteitsmaatschappijen, maar voor een publiekrechtelijke organi-. satie, want anders is er volstrekt geen democratische controle meer. Ik ben er echter van overtuigd dat de meerderheid van gs en van de provin ciale staten in Zeeland niet alleen voor uitbreiding van de kernenergie is, maar bovendien van mening is dat de PZEM op de korst mogelijke ter mijn een structuur-NV moet worden. Dan gaan de energieprijzen voor de industrie omlaag, ten koste van de kleinverbruiker". Dit zei de Vlissingse wethouder voor welzijn en werkgelegenheid D. J. P. Bruinooge (PvdA), tevens lid van het dagelijks bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEMj, woensdagavond in buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg, tijdens een druk bezochte discussiebijeen komst over de kernenergie. Hij zei voor een publiekrechtelijke organisa tie voor de elektriciteitsmaatschap pijen te pleiten, omdat niet alleen het kabinet het energiebeleid in Neder land moet bepalen, maar het gehele parlement daar invloed op moet heb ben. Het PvdA-Kamerlid Jules de Waard, die in plaats van K. Zijlstra naar de bijeenkomst was gekomen in verband met de kamerdebatten van woensdag meende dat de PvdA zich ook op lokale en regionale wijze moet blijven verzetten tegen de komst van nieuwe kerncentrales. „Ik denk niet dat we in de Kamer een dergelijk besluit kun nen tegenhouden, maar dat betekent nog niet dat ze er ook komen. Ik moet nog zien dat er twee nieuwe kerncen trales bijkomen in een tijd dat %-de van de bevolking daar tegen is", zei hij. Hij noemde de brede maatschappelij ke discussie overigens een 'wassen neus', omdat de uitkomst daarvan (geen uitbreiding van de kerncentra les) volgens hem haaks staat op het regeringsbesluit twee nieuwe kern centrales te plaatsen. „Ik heb de indruk dat een gering aantal mensen gewoon niet wil toegeven dat de dis cussie is verloren, want er is helemaal geen noodzaak nieuwe kerncentrales te bouwen", stelde het tweede-kamer lid. ARNEMUIDEN - De inschrijftermijn voor de 'zomerspeelweek' van het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel is verlengd tot uiterlijk donder dag 27 juni. Deze 'zomerspeelweek' stelt de deelnemers in de gelegenheid om tijdens een week vakantie in het vormingscentrum Het Zilveren Schor bij Arnemuiden ook intensief bezig te zijn met toneel, dramatische vorming en expressie. Hiervoor zijn speciaal vakdocenten aangetrokken. De 'zomerspeelweek' - van zondag 4 tot en met zaterdag 10 augustus - is in principe bedoeld voor iedereen, en dankzij een subsidie van de provincie Zeeland kon het inschrijfgeld (inclu sief verblijfkosten) zo laag worden gehouden, dat het ook voor financieel minder draagkrachtigen geen onover- komenlijk bezwaar hoeft te zijn. Ook hele gezinnen zijn welkom, want er is gezorgd voor opvang voor kleine kin deren. Kinderen vanaf vier jaar kun nen overigens al, verdeeld over groe pen naar leeftijd, aan de 'zomerspeel week' als zodanig deelnemen. Elke groep besluit de week, ten aanschou- we van de andere cursisten, met een eigen productie; het geleerde wordt dus in de praktijk gebracht. MIDDELBURG - Het Middelburgse gemeentebestuur weigert zich neer te Ntgen bij de voortgaande verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen "ij de in de stad gevestigde rijksdien sten. Dat bleek woensdagmiddag tij dens een vergadering van de raads- eommissie economische zaken. Be aanwezigen waren het eenstem mig eens met het voornemen van b en w om verzet aan te tekenen. De commissie vond verder dat de 'uitkle- ding van de rijksdiensten' een kwaal is die geheel Zeeland treft. De leden gingen akkoord met de besprekingen die b en w over deze zaak voeren met de gemeentebesturen van Goes en Vlissingen. Het is de bedoeling dat Middelburg, Goes en Vlissingen geza menlijk om aandacht gaan vragen voor de kwestie. Eerst bij gedeputeer de staten en later bij de rijksoverheid. Er zijn de afgelopen drie jaar al ver schillende rijksdiensten verdwenen. Daaronder vallen de Rijksverkeersin spectie, de Rijksdienst voor het weg verkeer en de hoofdinspectie speciale diensten onderwijs. Binnenkort gaat de Inspectie der Registratie en Suc cessie naar Breda. Bovendien is be kend dat het meerendeel van de 140 arbeidsplaatsen van het postdistrict Middelburg naar Roosendaal wordt overgeheveld. De al verdwenen diensten en de on derdelen die in de toekomst vertrek ken kunnen Middelburg in totaal een verlies van 300 arbeidsplaatsen ople veren. Daarin inbegrepen zijn ook de dreigende inkrimpingen bij de Raad van Arbeid (33 van de 65 arbeidsplaat sen) en bij het Kadaster en de Open bare Registers (17 van dehuidige 119 plaatsen). De commissie economische zaken vond het vooral kwalijk dat er voor de ingeleverde werkgelegenheid nauwelijks nieuwe arbeidsplaatsen bij Rijksdiensten terugkomen. Luitenant-kolonel J. F. Giebel. Hij noemt zichzelf'het oor en het oog van de Nederlandse luchtmacht'. Ook de titel 'het wandelend geweten van onze oorlogsvliegers' vindt hij passend. „Ik zit tussen de straaljagerpiloten en de klagers over geluidsoverlast in. Begrip voor elkaar en een beetje relativeren, daar gaat het om. Daar ga ik voor op pad". Luitenant-kolonel J. F. Giebel, hoofd van de sectie geluidshinder van de luchtmachtstaf in Den Haag, controleert klachten over te laag vliegende en stuntende straalja gers. Deze week stapte hij in West- Zeeuwsch-Vlaanderen rond. Aanlei ding daarvoor was een opmerkelij ke stijging van het aantal meldin gen uit dat gebied van straaljagers die de goegemeente de laatste maanden opschrikten. Ook de ge meentebesturen van Oostburg en Aardenburg klommen in de pen en wezen hem op de overlast. Na zijn tweedaags verblijf constateert Gie bel: „Ik heb hier deze week hele maal geen straaljagers horen over komen. Dat is natuurlijk maar een momentopname. Maar ik geloof toch wel dat de geluidshinder in deze regio en zelfs in de hele provin cie erg meevalt. Zeker vergeleken met het oosten van het land". De luitenant-kolonel - tot 1970 zelf straaljagerpiloot - beheert de Haagse klachtentelefoon. Hij re gistreert alle meldingen, en wan neer een bepaald gebied plotseling hoog scoort, dan trekt hij persoon lijk op onderzoek uit. Giebel (58) reist altijd met het openbaar ver voer. „Dan kan ik de lucht in de gaten houden. Ik wil de straaljagers horen en zien. En vooral dat zien is belangrijk, want dan heb ik een indruk hoe hoog ze overkomen". Verder verzamelt hij informatie door gesprekjes in de bus en op straat. Ook officiële instanties wor den - als ze hebben gereageerd - bezocht. Woensdag was Aarden burg aan de beurt. Giebel noemde het achteraf een bevredigend ge sprek. De vraag of de overkomende vliegtuigen en de daarmee gepaard gaande trillingen een kwalijke in vloed zouden hebben op de histori sche St. Baafskerk kon hij echter niet beantwoorden. „Dat moet TNO uitzoeken, daar kan ik echt niets over zeggen". De oefenvluchten van de straalja gers brengen in een dicht bevolkt land als Nederland veel problemen met zich mee. De voorschriften spe len daar op in. De minimum vlieg hoogte is in Nederland vastgesteld op 300 meter. Boven België en Duitsland mogen de gevechtsma chines tot 150 meter zakken. Naast die algemene richtlijn zijn er wel laagvlieggebieden vastgesteld. Zo mag er boven de rivieren in Noord- Oost-Nederland op een hoogte van 75 meter worden gevlogen. In dat geval gaat het om strikt begrensde zones, waar de piloten zich aan moeten houden. In Zeeland zijn er geen laagvlie groutes aangegeven. Dat houdt dus in dat straaljagers daar ner gens lager dan 300 meter over mo gen komen. Een gevolg daarvan is wel dat de vliegtuigen zich niet aan vaste routes hebben te houden. Afhankelijk van de weersomstan digheden kiezen ze voor een vlucht- plan, dat al dan niet over Zeeland loopt. Ondanks die vrije keuze is Giebel er van overtuigd dat het merendeel van de oefenvluchten richting Duitsland gaat. In geval van oorlog wordt dat het operationele lucht ruim, zodat het weinig zin heeft boven de Noordzee te vliegen. Toch kan er onder bepaalde weersom standigheden voor een westelijke koers worden gekozen. „Stel je voor dat je met een opschuivend regen- front te maken hebt vanaf de zee. In Zeeland kan het dan mooi weer zijn, terwijl het in Duitsland nog dicht zit. In zo'n geval zou je hier met een 'piekbelasting' te maken kunnen krijgen. Ik geloof dat dat heel wei nig voorkomt". Giebel benadrukt dat de lucht macht zelf ook niet zo blij is met de geluidsoverlast. Zeker vanuit tac tisch oogpunt zou het volgens hem van enorm belang zijn om 'stille' vliegtuigen te hebben. „Helaas is de techniek nog niet zo ver, anders zou ik het wel weten". Bij zijn rondritten door het land probeert de luchtmachtverte genwoordiger begrip op te wekken voor de vliegeniers. „Zonder de klachten te bagatelliseren is een beetje relativeren meestal wel op zijn plaats. Ga maar eens in Bei roet kamperen, zeg ik wel eens. De mensen hier zitten tot hun kin in de WW, de welvaart, veiligheid en vrede. Dat wordt dikwijls verge ten". Alle meldingen over stuntende vliegtuigen neemt Giebel over het algemeen met een korreltje zout. Hij zegt: „Stunten is oefenen. Een vliegtuig gaat nu eenmaal niet rechtuit, dat is één van de hoofdbe standdelen van het oefenpakket. Je hebt bijvoorbeeld het krijgertje spe len - follow the leader. Dat gebeurt vaak aan het eind van een oefening, als de buitenboord brandstoftanks leeg zijn. Waar dat is kun je dus niet vantevoren zeggen. De mensen vin den dat gevaarlijk. Ik kan natuur lijk niet garanderen dat er niets mis gaat, maar de kans dat je binnens huis iets oploopt is veel groter". Woensdagmiddag reisde de luite nant-kolonel weer af naar het Haag se. Hij hoopt West-Zeeuwsch-Vlaan deren en Walcheren (waar ook klachten worden gehoord) binnen kort opnieuw te bezoeken. Dat daardoor zijn eerste indrukken nog zullen veranderen acht hij niet waarschijnlijk. Jan van Damme TERNEUZEN - Zes van de zeven Zeeuwse waterschappen ondersteu nen het voorstel van het Terneuzense waterschap 'De Drie Ambachten" de Technologische Dienst onder te bren gen bij eén waterschap om daarmee een verdere concentratie te voorko men. Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland neemt een uitzonderings positie in: het waterschap vreest dat met het voorstel de Technologische Dienst zodanig wordt ontmanteld dat er slechts een technisch samen werkingsverband overblijft. Het voorstel van het dagelijks bestuur van 'De Drie Ambachten' werd gebo ren na uitgebreide discussies in de algemene vergadering over de motie van het buurwaterschap 'Het Vrije van Sluis', waarin een verdere samen voeging van de Zeeuwse waterschap pen scherp werd veroordeeld. Het dagelijks bestuur van 'De Drie Am bachten' weigerde, ondanks aandrang van een aantal hoofdingelanden, aan die motie adhesie te betuigen en kwam uiteindelijk na rijp beraad met een tussenvoorstel: naar Brabants voorbeeld zou de Technologische Dienst bij eén van de Zeeuwse water schappen moeten worden onderge bracht om een eventueel toekomstige fusie tegen te gaan. In de afgelopen weken is 'De Drie Ambachten' nagegaan in hoeverre de overige zes Zeeuwse waterschappen dat voorstel bespreekbaar achten. De reacties zijn positief, uitgezonderd dan die van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. Voor het dagelijks be stuur van 'De Drie Ambachten' is dat aanleiding de motie van 'Het Vrije van Sluis' opnieuw af te wijzen. "Het moge duidelijk dat ons voorstel posi tiever is en vooral meer effect kan hebben dan de onderschrijving van de motie die volstaat met een afwijzing zonder meer van waterschapsconcen tratie", aldus het dagelijks bestuur in een voorstel aan de algemene verga dering. Die komt donderdag 27 juni om 14.00 uur bijeen in het gebouw van de Terneuzense dienst voor openbare werken. OOSTBURG De polikliniek van het Oostburgse Sint Antoniuszieken- huis wordt dit jaar uitgebreid. Het ministerie van WVC heeft toestem ming gegeven voor de bouw van een nieuwe vleugel in de binnentuin van het ziekenhuiscomplex. Met de bouw, die maandag 8 juli begint, is een bedrag van 1,2 miljoen gulden ge moeid. De polikliniek krijgt op die manier de beschikking over zeven ruimten, drie meer dan op het mo ment. Tevens kan de recovery de zogenaamde 'uitslaapkamer' van twee naar vier bedden worden uitge breid. De aanvraag voor de verbouwing werd vijfjaar geleden ingediend. Toen deden zich de eerste problemen voor met de beschikbare polikliniekruim te. Het aantal specialisten was in de loop der jaren dusdanig toegenomen, dat zij gedwongen waren een deel van de polikliniek als werkruimte in be slag te nemen. De nieuwbouw schept voor hen ruimte, zodat de drie gecon- fisceerde polikliniekkamers weer vrij komen. De economisch directeur van het zie kenhuis, P. de Wolf, liet zich woens dag tevreden uit over de toezegging van het ministerie. „Het liep soms echt de spuigaten uit, omdat we niet meer wisten waar we met onze patiën ten naar toe moesten", aldus De Wolf. Hij schat de bouwtijd op acht maan den, zodat begin volgend jaar de nieuwe vleugel kan worden opgele verd. Voor de patiënten leveren de bouwactiviteiten volgens hem geen problemen op. De werkzaamheden worden zo gepland, dat de verstoring van de dagelijkse gang van zaken minimaal zal zijn. Het Sint Antonius- ziekenhuis heeft momenteel 121 bed den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31