elkaanvoer, omzet en winst ^an Campina in 1984 gedaald Carrier EERSTE STENEN GESTORT BIJ STORMVLOEDKERING Veel drukte bij opnamen voor Knock-out show Vlissingen Tien procent Zeeuwse fruitbomen moet gerooid Winterse bomen in de Zeeuwse boomgaarden U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. PZC/ provincie EG-BELEID DESASTREUS VOOR NEDERLANDSE ZUIVEL' VORSTSCHADE GROTER DAN VERWACHT Toekomst Koningin krijgt in Hontenisse uitleg over boogschieten UITZENDING SPEKTAKELQUIZ VARA IN SEPTEMBER Bekende namen BIJ VEEL TELERS SCHADE BO VEN TON Schadepost 15 AIRCONDITIONING Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB kantoor. BAJNIIC. DE NMB DENKT MKT l MEE. NDERDAG 20 JUNI 1985 IIDDELBURG - Het zuivelconcern Campina heeft in 1984 in verschillende opzichten minder oed geboerd dan het jaar daarvoor, zo blijkt uit het woensdag gepubliceerde jaarverslag, owel de melkaanvoer, alsook de omzet en de netto-resultaten geven een dalende lijn te zien. e directie vindt de teruggang niettemin meevallen en spreekt van een, in het licht van de mstandigheden, 'alleszins bevredigend resultaat'. De toekomst ziet de bedrijfsleiding echter omber in, wanneer het EEG-beleid ten opzichte van de zuivel op de huidige voet wordt oortgezet. e aanvoer van melk daalde met 3,3 rocent tot 2,34 miljard kilo. Een van e belangrijkste oorzaken vormt de ntigentering van de melkproduktie. at houdt in dat de melkveehouders feite beboet worden wanneer ze oven een vastgesteld maximum elkleveringsniveau komen. (Advertentie) Doe het meteen goed. De vakman en het grootste merk. Door de verminderde aanvoer van melk ontstond er een forse onderbe zetting in de produktie van de bedrij ven. Deze geringe benutting van de aanwezige produktiecapaciteit ver oorzaakte dat de kosten per kilo ver werkte melk fors stegen. De omzet stabiliseerde zich intussen op 2,8 mil jard gulden, maar geeft een licht dalende lijn te zien. Bij de melk wordt dit onder meer veroorzaakt door de verlaging van de minimumprijs voor melk en halfvolle melk met 10 cent per liter. De omzet werd verder nade lig beïnvloed door de weersomstan digheden van de zomer van 1984, waardoor het verbruik- daalde. Door al deze ontwikkelingen daalde het netto-resultaat van de zuivelon derneming met ongeveer twintig pro cent. In 1984 bedroeg het namelijk 6.775.000 gulden tegenover 8.528.000 gulden het jaar daarvoor. Gezien het zware stempel dat de EEG-maatregelen (vooral de conti- gentering in de zuivel) hebben gezet vindt de directie het eindresultaat over verleden jaar redelijk. Voort gang van het huidige beleid kan echter desastreuze gevolgen hebben voor de Nederlandse zuivel, zo denkt de bedrijfsleiding van Campina. Door de politiek van de EEG zullen de verschillende lidstaten er namelijk steeds meer toe overgaan protectio nistische maatregelen te nemen, door middel van steunregelingen aan de ondernemingen binnen de eigen gren zen. Daardoor wordt het internationa le handselsverkeer kleiner. En dat is vooral voor een zuivelexporterende natie als Nederland ongunstig. De directie heeft er best begrip voor dat de EEG werkt aan een beter even wicht tussen produktie en afzet. Maar ze heeft twijfels over de vraag of de huidige koers wel redelijk is ten op zichte van de melkveehouders. De leiding van het concern houdt er rekening mee dat 1985 voor de hele zuivelsector en dus ook voor Campi na, een moeilijk jaar zal zijn. Kosten beheersing in de produktiebedrijven zal dan ook van groot belang zijn. Door de verminderde afzet van de botersector wordt de mogelijkheid geopperd tot sluiting van de boterbe- drijven in Weert en 's-Hertogenbosch en van de boterafdeling in Bergeijk. Er zijn geen nieuwe maatregelen aan gekondigd in voor het distributiecen trum in Middelburg, waar nu nog iets meer dan dertig mensen werken. G. van Halderen Goes B.V. Nijverheidsstraat 14, 4458 AV 's Heer Arendskerke 01106-17 40 KLOOSTERZANDE Konin gin Beatrix zal tijdens haar werkbezoek aan zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten, dinsdag 2 juli, als eerste de gemeente Hon tenisse aandoen. De aankomst van de kongin, die per helikop ter zal,arriveren op het noorde lijkste voetbalveld van de ver eniging Hontenisse, is om streeks 10.00 uur. Zij wordt verwelkomd door de burgemeester van Hontenisse mr. M. Somers, commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en de wethouders P. Mangnus en H. Bruggeman. Twee meisjes bieden de vorstin op het voetbalveld een boeket bloemen aan. De aankomst wordt bijgewoond door de mu ziekkorpsen uit Terhole, Lams- waarde en Kloosterzande. Ook majorettenpeloton 'Kloortje' geeft acte de présence. Op het veld wordt verder een demonstratie schieten op de lig gende wip gegeven door enkele bejaarde schutters. F. A. de Bak ker en J. P. van Meele, oprichters van de bejaardenschietvereni ging zullen koningin Beatrix tij dens het boogschieten uitleg ge ven. Om 10.10 uur vertrekt de vorstin per auto naar Vogelwaar de. Daar bezoekt zij met haar gevolg de hoefijzerfabriek van de familie Kerckhaert. Na een korte rondleiding door het bedrijf ver trekt zij omstreeks 10.35 uur naar de gemeente Axel. NEELTJE JANS - Enkele weken gele den is een begin gemaakt met de bouw van de breukstenen dammen die een onderdeel vormen van de stormvloedkering in de Oosterschel- de. Deze dammen vullen de ruimten tussen de landhoofden en de randpij- lers aan weerszijden van de drie stroomgeulen in de monding van de zeearm. In totaal zal in de zes breuk stenen dammen 365.000 ton steen worden verwerkt. Dat is bijna een tiende deel van de hoeveelheid die voor de gehele stormvloedkering wordt gebruikt. De dammen zullen volgend voorjaar gereed zijn. De bouw van de dammen bestaat uit negen fasen. Allereerst worden de kern en de toplaag aan de Noordzee zijde aangebracht. Deze twee fasen moeten in elke stroomgeul zijn vol tooid voordat er een begin wordt gemaakt met de plaatsing van dorpel- balken. Want die balken versmallen de doorstroomopeningen met als ge volg dat de stroomsnelheden in de ruimte tussen de damaanzetten en de randpijlers te hoog zouden worden als er niet eerst stenen zouden zijn ge stort. Steendumpers en een laad- schop brengen de kern van de dam men aan. Die komt tot een hoogte van NAP 2 meter. Voor de kern worden stenen van 300 tot 1000 kilo gebruikt. De toplaag bij de meeste dammen bestaat uit stenen van 6 tot 10 ton. Op enkele plaatsen (bij de damaanzet Schouwen en de damaanzet Noord- Beveland) komen zwaardere te liggen: van 10 tot 15 ton. Deze basaltblokken zijn de grootste die voor de pijlerdam worden gebruikt. Nadat de kern en de toplaag aan de Noordzeekant gereed zijn, wordt in een aantal fasen het talud aan de Oosterscheldezijde opgebouwd. Dat gebeurt vanaf een bak en vanaf de dammen zelf met een kraan. Worden de stenen van de kern gewoon gestort, de zware stenen van de toplaag wor den stuk voor stuk aangebracht, twee lagen dik. Om dat ook op het onder water liggende gedeelte van de dam men zorgvuldig te kunnen doen, wordt daarbij gebruik gemaakt van een plaatóbepalingssysteem. De top lagen reiken tot een hoogte van NAP 4 meter. Daarbovenop komt een stenen kap die net zo hoog wordt als de onderkant van de verkeerskokers: NAP 7 meter. Het aanbrengen van de toplaag op de breukstenen dammen is te vergelij ken met het oude ambachtelijke steenzetterswerk, zij het dan dat het niet met de hand gebeurt, maar met behulp van kranen. De zes dammen zijn trouwens de enige plaatsen waar na de voltooiing van de pijlerdam nog iets te zien blijft van de 4 miljoen ton steen die bij de bouw van de kering is verwerkt. Verreweg het grootste deel daarvan is gebruikt in de drempel om en tussen de voeten van de pijlers. VLISSINGEN Met iets minder dan duizend kandidaten begon Harrie Vermeegen woensdagochtend zijn Knock Out Show aan de Vlissingse boulevard. De opnamen voor deze show van de Vara, die tot 's avonds zes uur voortduurden, trokken veel publiek, dat niet buiten de dranghek ken te houden was. Iedereen wilde wel van dichtbij bekijken hoe Babe- zangeres Anita van Rooy het opnam tegen twintig judoka's en of het de popgroep Drukwerk zou lukken een gewicht van 210 kilo omhoog te hij sen. De spektakelquiz, zoals de Vara het omschrijft, werd gespeeld in drie ron den. Elke ronde op zich werd weer onderverdeeld in drie winnaars- en drie verliezersspelletjes. Dit hield in dat na één spel de verliezers een herkansing kregen om mee te gaan naar het volgende spelonderdeel. De kandidaten die ook de herkansing verloren, werden uitgeschakeld, of be ter gezegd: gingen knock out. Zo bleef uiteindelijk van de bijna duizend deel nemers één gelukkige winnaar over die de Knock Out-prijs in de wacht sleepte: een verzorgde reis voor twee personen naar een exotisch vakantie oord. Bij de aanvang van de show werden de kandidaten in twee kampen ver deeld, een rood en een geel kamp. Uit beide kampen werden twee sterke kandidaten geselecteerd om hun kleur op een tandem te verdedigen. Het kamp van de kandidaten die het snelst 1000 meter wisten weg te trap pen, gingen automatisch door naar het volgende spelonderdeel. Voor de herkansing van het kamp dat dit spel-onderdeel verloren had, werd Ed ward Metgod, keeper van Haarlem, ten tonele gevoerd. De kandidaten van de herkansing moesten raden of Metgod het zou pr^pteren een bal op te vangen, die van grote hoogte door een para-sailer naar beneden werd geworpen. Helaas kwam het zover niet omdat de wind ongunstig stond en de para-sailer niet boven de Wes- terschelde vandaan kon komen. Dit spelonderdeel viel dus, zoals Harrie Vermeegen het zei, letterlijk in het water. Het ontbrak in de show niet aan bekende namen. Zo moesten ex-voet ballers Sjaak Swart en Benny Muller het presteren om twintig ballen in een doel te schieten voordat een aantal timmerlieden het doel letter lijk dichtgetimmerd had. Babe zan geres Anita van Rooy moest proberen twintig judoka's met een heupzwaai binnen één minuut te vloeren. De clown Herman Kortekaas trad in het strijdperk met een doorzichtige fluit ketel. Taak van de kandidaten was hierbij steeds, om te raden wie de winnaar zou worden. Dat de organisatie van een show met duizend kandidaten nog heel wat voe ten in de aarde heeft, bleek wel uit het grote aantal programma-medewer kers dat aanwezig was en tevens uit de lange tijd die tussen de verschillen de spel-onderdelen lag. Het publiek dat niet buiten de dranghekken bleef maar steeds verder het speelterrein op drong, maakte het de organisatie extra moeilijk. De dringende verzoe ken van NOS-opnameleider André Kapteyn aan het publiek om zich buiten de afzetting te begeven, moch ten niet baten. Jeugdige handtekeningenjagers dron gen zich ook overal op. Iedereen die maar iets met de Knock Out Show te maken kon hebben werd vastge klampt voor een handtekening. Een wanhopige moeder klopte zelfs aan bij de informatietent van de Vara, met het verzoek of haar zoontje alsjeblieft een handtekening van Drukwerk kon krijgen. Ze verklaarde stapelgek te worden van zijn gezeur." De opnamen van de Knock Out Show in Vlissingen worden zaterdag 14 sep tember uitgezonden door de Vara, en wel om 19.30, 20.30, en 22.00 uur. De boomgaard van M. P. van Weele in Waarde GOES - De fruitbomen in Zeeland blijken zwaarder te zijn aangetast door de vorst van de afgelopen winter dan de fruittelers aanvankelijk veronderstelden. Naarmate het voorjaar vorderde werd duidelijk dat appel- en perebomen die de kou ongeschonden doorstaan leken te hebben, toch een geduchte knauw hebben gekregen. Dat manifesteert zich in bomen met weinig groen en een vrijwel totaal afwezige bloei. Het is maar de vraag of die kwijnende bomen nog wel herstellen. Menig fruitteler is wat dat betreft somber gestemd. Voorzitter W. de Jager van de kring Zeeland/West-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) schat dat uiteindelijk een kleine 10 procent van het Zeeuwse fruitbomenareaal zal moeten wor den gerooid. „Daarmee komen we toch dicht in de buurt van het landelijke vorstschade percentage", vertelde hij. In het werkgebied van de NFO-kring is de schade het grootst in West-Brabant. Daarna volgen Tholen, oostelijk Zuid-Beve land en de omgeving rond Kapelle. Naarmate de boomgaarden dichter bij de zee liggen is de schade min der. De NFO is bezig met een enque- te onder de fruittelers om de om vang van de vorstschade nauwge zetter in kaart te brengen. Behalve met de schade door het gedeeltelijk bevroren fruitbomen bestand hebben de fruittelers ook nog eens te maken met de gevolgen van de op sommige plaatsen zeer zware hagelbuien van de afgelopen weken. Volgens De Jager is een derde van het fruitareaal getroffen door hagelbuien. De hagelschade loopt uiteen van licht tot zeer zwaar. Vooral bij enke le bedrijven in de buurt van Philip pine kan de fruitoogst nu al zo goed als afgeschreven worden be schouwd. De appelen en peren zul len er slechts als kroet kunnen worden verkocht. Op andere plaat sen valt de aantasting door de ha gelstenen wel mee. De buien zijn vrij vroeg in het seizoen gevallen, waardoor lichte beschadigingen nog kunnen vergroeien en het fruit in redelijk goede kwaliteiten kan worden uitgesorteerd. De voorzitter van de NFO-kring schat de hagel schade in Zeeland op enkele miljoe nen guldens. Een deel ervan zal worden geclaimd bij de hagelscha- deverzekering. Het laat zich aanzien dat de fruit oogst dit jaar matig zal zijn. Nadat daar enkele weken geleden nog hoopvolle verwachtigen over wer den geuit, is inmiddels vastgesteld dat de zetting van de bomen tegen valt, zowel bij de appelen als bij de peren. Wat betreft geheel Zeeland en West-Brabant, meent de NFO dat op grond van de huidige stand van zaken op een peren oogst kan worden gerekend die ongeveer 60 procent van een normale oogst zal bedragen. Bij de appelen ligt dit percentage op 65 Ook wat de oogstverwachtingen betreft geldt weer: hoe dichter de boomgaarden bij de zee liggen, hoe gunstiger het beeld eruit ziet. GOES - In veel Zeeuwse boomgaar den lijkt het nog volop te winteren. Sneeuw en ijs zijn weliswaar ver dwenen, maar de bomen staan er nog steeds kaal bij. Kapot gevroren door de ongewoon strenge vorst van de afgelopen winter. Rooien en vervangen is het enige dat er op zit. Dat vervangen zal uiteindelijk mis schien nog gemakkelijker gezegd zijn dan gedaan. Want ook de boomkwekers hebben te maken ge had met de winterse omstandighe den. Naar het zich laat aanzien zullen ze moeilijk aan de grote vraag naar nieuw plantmateriaal kunnen voldoen. De schade door de vorst beloopt bij een deel van de fruittelers toch bedragen die boven de ton uitko men. Ze hebben niet alleen te ma ken met de aanschaf van nieuwe bomen en boompalen, ook hun in komsten blijven gedurende drie a vijf jaar achter. Zo lang duurt het immers voordat een jonge aanplant in een boomgaard weer volop vrucht begint te dragen. De sombe re stemming onder de getroffen fruittelers is de afgelopen paar maanden nog verslechterd toen bleek dat een deel van de fruitbo men waarvan ze veronderstelden dat die de vorst wel hadden over leefd, toch is aangetast. Het is maar de vraag of deze bomen nog bruik baar zullen blijven. Aan de verkleuring op de stammen van zijn Jona Gold appelbomen merkte fruitteler M. P. van Weele (49) uit Waarde aan het einde van de winter dat er iets mis was. „Van peren is bekend dat ze een onder stam hebben die gevoelig kan zijn voor vorst", vertelt hij. „Maar bij appels heb ik zoiets nog nooit ge zien. Ook vijftien jaar oude Goud- reinette bomen bleken te zijn aan getast". Het bedrijf van Van Weele heeft een oppervlakte van 10 ha. Hoewel door de kwijnende toestand van een deel van de bomen nu nog niet te zeggen valt hoeveel er moe ten worden vervangen, gaat de Waardese fruitteler er voorlopig van uit dat hij 2 ha zal moeten rooien. Hij vreest dat de schade voor hem uiteindelijk een eind boven 100.000 gulden zal uitkomen: „Juist de ras sen die de beste prijzen maakten hebben het meest onder de vorst geleden". A. Slabbekoorn (29) die samen met zijn broer C. Slabbekoorn een fruit- bedrijf van 20 ha bij het gehucht Eversdijk (Kapelle) heeft, vindt dat de overheid de door de vorst getrof fen fruittelers moet helpen. „Wij zijn nog maar een jaar of vijf bezig", legt hij uit. „In die tijd hebben we veel geld gestoken in vernieuwingen. Net nu die nieuwe aanplant met moderne, goede prij zen opleverende rassen zo langza merhand de volle produktie zou gaan leveren, krijgen we te maken met 20 procent kapot gevroren en beschadigde bomen". Slabbekoorn heeft de schadepost becijferd op 60.000 tot 80.000 gulden per ha en hij voorziet dat 2,5 ha zal moeten worden gerooid. Fruitteler A. van Hoeve (59) in de Vogelschoorpolder in Sas van Gent heeft op zijn bedrijf van 12 ha de appelrassen Jona Gold, Goudrei- nette. Karmijn, Elstar, Summmer- red, James Greeves en Golden Deli cious. Hij zal bijna de helft van zijn areaal moeten vervangen. Net als zijn collega Slabbekoorn schat hij de schadepost op 60.000 gulden per ha, waarbij hij de aanschaf van nieuw plantmateriaal en de geringe opbrengst van deze nieuwe bomen in de eerste jaren bij elkaar optelt. Een lichtpuntje voor Van Hoeve is dat de ongeschonden bomen naar alle waarschijnlijkheid geen slechte oogst zullen opleveren. Eén van de fruittelers in de buurt van Philippine die zo zwaar door hagelbuien zijn getroffen, is J. Lam mens (43). Hij heeft boomgaarden met een totale 'oppervlakte van 10 ha. De hagel heeft ongeveer een derde van de bladeren van zijn bomen afgerukt, de basten ge scheurd en de vruchten (toen 10 a 15 mm groot) deerlijk beschadigd. Zijn appels groeien wel door, maar zul len verminkt en misvormd aan de bomen hangen. De appelsapfabriek is ongetwijfeld hun bestemming. De prijs voor dit fabrieksfruit ligt tus sen 20 en 30 cent per kilo. Onge schonden appels leveren het vier- a vijfvoudige op. Advertentie Grote belangstelling tijdens de opnamen Het eerste spel-onderdeel van de Knock Out Show, de tandemrace. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15