Alarmoefening Veere almanak WERELDHONDEN Kritiek PvdA Borsele op kernenergie-visie b en w Twee medewerkers op pad voor werk gezondheidsvoorlichting Man (22) uit Clinge ernstig gewond bij arbeidsongeval TER PAST NIEUWE VERDEELSLEUTEL TOE wmmm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kernen VOORTIJDIG EN NIET ONDERBOUWD BEVORDEREN GEZOND GEDRAG IN PROVINCIE Schade bij botsing in Clinge PAGINA 7 ar, per 1 oktober over ruim 30 arbeidsplaatsen meer. Het gaat om de korpsen van iddelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Dit blijkt uit een brief die minister mr J. G. ietkerk (binnenlandse zaken) aan de burgemeesters van die gemeenten heeft verzonden. De ewindsman verstrekt daarin definitieve gegevens over de sterkte van de korpsen-in ederland in 1985. Op 19 november 1984 werd de voorlopige sterkte vastgesteld. Rivalen ZEELAND VLISSINGEN Een motoragent \van de Vlissingse gemeentepolitie had maandagmiddag al zijn 'agra rische' kennis nodig om een grote groep losgebroken koeien weer heelhuids in de wei te krijgen. De onwillige beestert waren uit een wei aan de Oostelijke Bermweg in Vlis- singen ontsnapt. Bij nader onder zoek bleek dat de afrastering over ongeveer twintig meter was platge- reden. Na ruim een uur slaagde de behelmde agent, met assistentie van de persfotograaf, er in het vee naar graziger weiden te leiden. WALSOORDEN Een 22-jarige ma chinist uit Clinge is maandagmiddag ernstig gewond geraakt bij een ar beidsongeval op het terrein van de betonfabriek Bleijko bv in Walsoor den. De man, F. V., was aan het werk aan een inpakmachine en raakte met zijn rechter onderarm bekneld in een grij parm van de machine. De zwaarge wonde V. werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Hulst en later naar het Academisch Ziekenhuis in Gent. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. orpsen gemeentepolitie rijgen er 30 mensen bij (Van onze Haagse redacteur) iEN HAAG - De gemeentepolitiekorpsen in Zeeland beschikken in vergelijking tot vorig in omvang op achteruit. Dat geldt en vrouwen komt. In 1984 was die niet voor de gemeenten in Zeeland, zo sterkte 52, waarna de bewindsman de blijkt uit de cijfers. Jandelijk krijgen de politiekorpsen er de loop van dit jaar 433 mannen of [rouwen bij. Bovendien komen er nog lens 717 mensen bij ter compensatie lan roostervrije dagen, liet ingang van 1 januari van dit jaar janteert Rietkerk een andere verdeel- leutel voor de vaststelling van de terkte. Naast het inwonertal speelt aarbij de woningbezetting in een emeente een grote rol. )p basis van enkele bijzondere facto- en heeft de minister aan een aantal emeenten extra contingenten toege wezen. Hij hoopt hiermee „knelpun- en in gemeenten ten aanzien van hun lolitiezorg te hebben weggenomen", ldus het ministerie van binnenland- e zaken. Het gaat om onder meer werkdruk-gevoelige' factoren, zoals en bijzondere demografische struc- uur, diplomatieke en andere bewa- dngsgevoelige gebouwen en de aard 'an de infrastructuur (bijvoorbeeld irensgemeenten). Een aantal gemeen- en gaat er door deze nieuwe aanpak Zo krijgt Goes drie mensen extra, op grond van de verspreide kernen in de gemeente, waardoor de sterke op 1 oktober, inclusief de gevolgen van de arbeidstijdverkorting, op 59 mannen basissterkte voor Goes bepaalde op 54,6. Vlissingen komt terecht op een omvang van 95,6, waarbij de minister is uitgegaan van een basissterkte van 92,4. Het korps telde in 1984 82 men sen. Volgens hoofdinspecteur J. C. den Rooijen van het Vlissingse korps worden de zaken echter rooskleuri ger voorgesteld dan ze zijn: „Aan de Dat het tussen Vlissingers en Middelburgers niet altijd bo-' tertje-tot-de-boom is, daarmee vertellen wij niets nieuws. Oudere inwoners uit de Scheldestad mochten vroeger al schamper opmerken dat de grootste attractie van Middel burg de tram naar Vlissingen was. En Middelburgers stemden daar alleen maar van harte mee in. Konden zij tenminste nadat de laatste tram was vertrokken eindelijk rustig gaan slapen. Rivaliteit. Zou het misschien daardoor komen dat die dubbelstadsge dachte van destijds alleen maar een gedachte is geble ven. Hoewel, soms krijg je wel eens het idee dat de belangen toch aardig verstrengeld kunnen raken. Zo viel ons enigszins vertroe beld oog tijdens een recent en nogal uitlopend bezoek aan een tapperij in Middelburg op een affiche, waarop den volke werd aangekondigd dat er de zer dagen in deze stad een braderie woedt, waarop ama teur-artiesten gelegenheid krijgen om het iets verder te brengen dan een warme aan hang in de familiekring. Voor deelneming aan dit als 'uniek' omschreven braderie spektakel werden de gegadig den verwezen naar een spe ciaal adres. En laat zich dat nu in Vlissin gen bevinden. Wij willen niet stoken, maar we zouden het er niet op heb ben als wij Middelburgers wa ren. Die Vlissingers kunnen de Middelburgers wel van alles aan vermaak in de maag split sen. Het beste houden ze natuurlijk voor zichzelf. Voor hun eigen braderie of straatfestival. Misschien valt het allemaal nogal mee. En zit het tegen, dan kan men de amateur-artiesten altijd nog verwijzen. Naar het openbaar vervoer richting Vlissingen! VEERE In Veere is maandagavond een alarmoefening gehouden. De mel ding, om zeven uur 's avonds, luidde: „brand aan boord van een boot op het Veerse Meer ten noorden van de Haringvreter, er zijn mogelijk nog mensen aan boord". De oefening had tot doel het uittesten van het „aanvalsplan Veerse Meer", de onderlinge samenwerking en geoefendheid van de hulpverlenende diensten en organisaties te bevorde ren en de onderlinge verbindingen te beproeven. Bij het blussen van de brand hielpen de brandweerkorpsen van Veere en Kamperland, duikers van het brand weerkorps Middelburg en de regiona le brandweer Noord- en Midden-Zee land (Veld Centrale) mee. Twee vaar tuigen van de dienst domeinen, de 'Urk' en de 'Lemmer'; zorgden voor het bluswerk, terwijl een boot van de rijkspolitie te water voor dependel- dienst zorgde. Tijdens de oefening raakte er ook nog een man te water. Die werd, gered door enkele jeugdleden van het brandweerkorps Veere. De andere le den van het jeugdkorps Veere en en van Middelburg speelden voor figu ranten en slachtoffers. Na drie kwar tier was de brand geblust en waren de slachtoffers aan wal gebracht. Tijdens de oefening kwamen de burgemees ters van Veere en Wissenkerke, me vrouw G. W. van Montfrans-Hartman en de heer P. Wisse, een kijkje nemen op de plaats van handeling. Nadien was er nog een korte bespreking waar bij de heer J. M. W. Beenhakker, commandant van de regionale brand weer, iedereen bedankte voor de goe de inzet en het enthousiasme. Daarbij werd ook de heer ir. P. Dekker uit Veere bedankt voor het gebruiken van een bak waarop de brand in scène was gezet. ene kant geeft de minister ons extra mensen ter compensatie van de ar beidstijdverkorting, maar aan de an dere kant haalt hij ze weer weg door de basissterkte te verlagen. In de praktijk blijft er voor ons niet meer over dan een toename van de korps sterkte met 0,6". Het hoofd van de administratie van de Terneuzense politie, de heer M. den Doelder, is ook niet erg gelukkig met de berekeningen van Rietkerk. Deze gaat uit van een basissterkte van 63,3 (nadat Terneuzen in 1984 over 64 mensen kon beschikken) en bepaalt de grootte per 1 oktober op 69,8. „Dat betekent", stelt de heer Den Doelder, „dat we er eigenlijk 0,4 op achteruit gaan. We hebben ons verzet tegen de oorspronkelijke basissterkte. De her berekening van'het ministerie kwam toen uit op 70,2". Uitgaande van de basissterkte - 70 - gaat het korps in Middelburg er in oktober met 1,7 krachten op vooruit. De maximumsterkte bedroeg in 1984 nog 68. Rietkerk verwacht in het komende najaar antwoord te krijgen op de vraag of andere gegevens als crimina liteit en hulpverlening ook in het toewijzingssysteem kunnen worden verwerkt. De sterkte van de korpsen in de vier grote steden is dit jaar nog op een andere manier vastgesteld. Er komt nog een onderzoek naar het werkaan bod bij die politiekorpsen, zegt de minister. Landelijk gezien heeft Rietkerk beslo ten dat de vermindering van de sterk te van korpsen hoogstens drie procent mag bedragen van de sterkte op 1 oktober. Deze afbouw moet worden bereikt door het niet-vervullen van vacatures. Tenslotte toont de minister zich in zijn brief een voorstander van het invoeren van deeltijdarbeid en het aannemen van zoveel mogelijk vrou wen bij de politie. De Bostonterriër Zenobius met zijn bazin, mevrouw Clarisse VLISSINGEN - Zes honden van Zeeuwse eigenaars zijn in de prij zen gevallen bij de wereldkam pioenschappen voor honden 1985 in Amsterdam. Tot Wereldwinnaar en beste in zijn ras werd de Bostonte- riër Zenobius de Regione de Palu stri van de familie Clarisse uit Vlissingen uitgeroepen. Twee Spaanse windhonden van Phil Morgan uit 's-Heerenhoek kregen eveneens de titel wereldwinnaar, terwijl twee Italiaanse windhon den van Jennifer Gielisse ook uit 's-Heerenhoek beste van hun ras werden genoemd. De Australische Silkyterriër van Johnny Lankhaar uit Zoutelande werd reservewe reldkampioen in de categorie reuen open klas. De 26 maanden oude reu van me vrouw Clarisse heeft al vijfmaal een Nederlands en twee maal een Bel gisch kampioenschap gewonnen.' De vader van de Boston terriër is Amerikaans kampioen. Het is dan ook niet echt een verrassing voor mevrouw Clarisse dat haar hond weer beste in zijn ras werd. „Alle tentoonstellingen waaraan Zeno bius het afgelopen jaar heeft meege daan, heeft hij gewonnen," aldus de eigenaresse. Zenobius overtrof zich zelf en zijn soortgenoten echter door tot 's werelds mooiste Bostonterriër te worden uitgeroepen. Wereldwinnaar werden ook de Spaanse windhonden van Phil Mor gan uit 's-Heerenhoek. De reu Al fonso de lan Mancha (42 maanden) en zijn dochter Dona Risada Iberi- cos Segoviana van 21 maanden Anouschka Gielisse (I) met Caruso en Jennifer Gielisse (r) met Othello, Dona en Alfonso uit 's-Heerenhoek. stammen van een zeldzaam Spaan se windhondenras: de Galpa Espag- nol. De Italiaanse windhonden Othello il Piccola Azzuro een reu van 22 maanden, en de elf maanden oude Caruso il Piccola Azzuro van de 's-Heerenhoekse Jennifer Gielisse werden beiden beste van hun ras. Aan de kampioenschappen in Am sterdam deden ongeveer tiendui zend honden mee uit bijna alle landen van de wereld. Per ras wer den de honden geselecteerd op hun uiterlijk en de verzorging. Zo'n hon derd honden kregen de nominatie 'Worldwinner'. De blussingswerkzaamheden bij de bak op het Veerse Meer waarop de brand in scène was gezet. GOES - De PvdA-fractie in de ge meenteraad van Borsele is verbaasd en teleurgesteld over het meerder heidsstandpunt dat het dagelijks be stuur van de gemeente vorige week over kernenergie heeft ingenomen. In GOES - De samenwerking op het gebied van de gezondheidsvoorlich ting- en opvoeding (GVO) in Zeeland komt binnenkort daadwerkelijk van de grond. Met ingang van 1 septem ber 1985 zijn door het onlangs spe ciaal gevormde samenwerkingsver band GVO-Zeeland twee medewer kers aangesteld, die het bevorderen van gezond gedrag in de provincie nader gestalte moeten geven. Het gaat om mevrouw J. Vrij uit Hein- kenszand en mevrouw P. Zandee uit 's Heer Hendrikskinderen. Beiden be schikken over ruime ervaring in de (Zeeuwse) gezondheidszorg. In het samenwerkingsverband GVO- Zeeland hebben de volgende instellin gen plaats genomen: de districts ge zondheidsdienst Zeeland, de provin ciale vereniging Het Zeeuwse Kruis, de regionale instelling voor ambulan te geestelijke gezondheidszorg en het Zeeuws consultatiebureau voor alco hol en drugs. Het rijk heeft voor het aantrekken van medewerkers subsi die toegezegd. Voorlopig kan daarop tot 1987 aanspraak gemaakt worden. Het samenwerkingsverband rekent echter wel te zijner tijd op een voort zetting van de financiële steun. Van belang zal daarbij zijn het verbre den van de samenwerking op het gebied van de gezondheidsvoorlich ting- en opvoeding. De Nederlandse vereniging voor GVO heeft als jaar- thema-1985 gekozen voor het motto: gezondheidseducatie doe je samen. Het Zeeuwse samenwerkingsverband wil daarop inhaken. Andere instellin gen die zich met onderwijs, voorlich ting en gezondheid bezig houden, zul len worden benaderd, met het verzoek mee te gaan doen met de bundeling van krachten. Het samenwerkingsver band gaat ervan uit dat het de ge- (Slot zie pagina 11 kol. 1) een brief beschuldigt de fractie het college van burgemeester en wethou ders ervan de indruk te wekken zich op het pad van de politieke me ningsbeïnvloeding te hebben bege ven. 'Voortijdig' en 'niet onder bouwd' is het oordeel van de PvdA over de mening van b en w. De PvdA-fractie s vooral teleurgesteld omdat het college het gebruikelijke open overleg met de fractievoorzitters in de gemeenteraad achterwege heeft gelaten. Kritiek hebben de sociaal democraten in de Borselse raad om dat b en w (overigens heeft PvdA- wethouder drs P. J. Vollaard de me ning van de meerderheid niet onder schreven) hun standpunt hebben be paald zonder de argumenten te noe men die de ingrijpende wijziging van het tot dusver door het Borselse ge meentebestuur gevoerde beleid zou den kunnen rechtvaardigen. De frac tie wijst er in dit verband op dat volstrekt voorbij wordt gegaan aan eerder gedane uitspraken van de ge meenteraad van Borsele (in een motie in november 1980 en bij de vaststel ling van het bestemmingsplan Sloe), waarin de uitbreiding van kernener gie wordt afgewezen. PvdA-fractievoorzitter M. H. de Bart wijst er in de brief aan b en w op dat het standpunt van het college van de eerst in aanmerking komende vesti gingsplaats voor een nieuwe kerncen trale ongetwijfeld een rol zal spelen in de discussie over de uitbreiding van kernenergie die vandaag (dinsdag) in het parlement begint. „Twijfelaars in de Tweede Kamer, zoals te vinden in de CDA-fractie, zullen met graagte het standpunt van het college van Borsele hanteren om alsnog akkoord te gaan met het regeringsvoome- men", schrijft hij. „Het parlement zou een dergelijke beslissing kunnen rechtvaardigen door te wijzen naar de gemeenten. En de gemeenten verwijzen naar de mo tivatie van het parlement als eerst verantwoordelijke". De Bart stelt juist tegen dit mogelijke spel van het ontlopen van de verantwoordelijk heid voor een beslissing met zulke grote gevolgen bezwaren te hebben. CLINGE - Bij een botsing in de Molen straat in Clinge zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur twee auto's beschadigd. De Belg F. S. uit Beveren kwam uit de richting Sint-Jansteen en botste tegen de ge parkeerde auto van C. de K, uit Clinge. S. werd de bloedproef afgeno men. DINSDAG 18 JUNI 1985

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7