IN DE VRUMGKRANT: de PZC vandaag BERRIVRAA GT VN-BEMIDDELING Discovery op weg Onderzoek toekomstkansen Schelde-bedrijven wenselijk Voorjaarsnota: collectieve lastendruk iets omhoog lUDDEUIlH FOLKLOBESTAD WORTELTJES EN GELDERSE SCHUVEN PZC De Vries voor investerings regeling voor Zuid-Afrika Olie Autokeuring Politie Ab Verplanke VERTRO U WELIJK RAPPOR T: Wolkenvelden 28e jaargang no. 141 insdag 18 juni 1985 Verkeerssim ui a tor: botsen in 't luchtledige vrijdagkrant BEIROET, WASHINGTON - Nabih Berri, de Libanese minister van justitie en leider van de sjiietische Amal-militie, die de verantwoordelijkheid over de gegijzelde passagiers van TWA-vlucht 847 heeft overgenomen, heeft maandag de secretaris-generaal van de VN telefonisch om bijstand gevraagd. Veiligheid 20, 21 en 22 juni Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. NIEUWE OOGST: Worteltjes, zak± 500 gram Gelderse schijven ongepaneerd, ïoog 1391.19 man kilo 2 3 4 5 1230 vJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In de namiddag opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Middagtem- peratuur 17 graden, zwakke zuid westelijke wind, later in de middag draaiend naar west. Elke vrijdag ander nieuws.., De koningin en premier Zhao Ziyang DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal mogelijk in de twee de helft van het volgend jaar een bezoek aan China brengen, aldus is maandagavond in Den Haag vernomen. De uitnodiging voor het bezoek van het Chinese staatshoofd Li Xiannian werd haar maandag overgebracht door premier Zhao Ziyang, die sinds zondag een officieel bezoek aan Nederland brengt. Zhao Ziyang werd maan dagmiddag door de koningin in audiëntie ontvangen. De uitno diging, die koningin Beatrix in beginsel heeft aanvaard, werd maandagavond bekendgemaakt door een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst tijdens het diner dat premier Lubbers zijn Chinese ambtgenoot aan bood. (Zie ook pagina 3). In mei is de olieproduktie van de Organisatie van Olie-ex porterende landen (OPEC) uit gekomen op de kleinste om vang in twintig jaar. PAGINA 4 De verplichte autokeuring gaat 16 juli van start, automo bilisten die een auto hebben van tien jaar en ouder kunnen binnenkort een oproep ver wachten. PAGINA 5 De gemeentepolitiekorpsen in Zeeland krijgen er 30 mensen bij; het gaat om de korpsen Middelburg, Vlissingen, Goes en Temeuzen. PAGINA 7 Tijdens de internationale Boekweitronde in Zuiddorpe schitterde Ab Verplanke; na een felle spurt ging hij als winnaar over de meet. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 Sport: 13 TIEL (ANP) - CDA-fractieleider De Vries wil een investeringsregeling voor Zuid-Afrika. Die regeling zal het "nder meer mogelijk moeten maken dat een Nederlands bedrijf wettelijk een verbod krijgt opgelegd om in bepaalde gevallen te investeren in Zuid-Afrika. De Vries, die dit maan dagavond zei op een partijbijeen komst in Tiel, wil investeringen al leen maar toestaan als die investerin- £en dienstbaar zijn aan de verster king van de positie van de zwarte bevolking. Voor de NOS-radio voegde de De Vries er nog aan toe, dat hij duidelijk geen heil ziet in een vrijwillige rege ling. „Bedrijven moeten de verplich ting krijgen om zich te houden aan de gedragscode van de EG. Als ze dat niet doen dan moet er een mogelijk heid zijn om die bedrijven te confron teren met een verbod op investerin gen of verdere investeringen in Zuid- Afrika". (Zie ook pagina 3). DEN HAAG (AJ4P) - De investeringen die de Nederlandse industrie dit jaar in vaste activa (gebouwen, machines en dergelijke) zal doen zullen met 20 procent toenemen. Dat maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek op uit een steekproefonderzoek dat het in mei naar de verwachtingen van ondernemers heeft uitgevoerd. De sterke groei van de investeringen zet volgend jaar niet door. Voor 1986 houden de ondernemers ten opzichte van 1985 rekening met een lichte daling. De bouwnijverheid is buiten het onderzoek gebleven. De stijging van de investeringen doet zich in het lopende jaar vooral voor bij de aardolie-industrie (stijging 58 pro cent, mogelijk meer dan twee miljard gulden aan totale investeringen) en de metaal- en electrotechnische indus trie (27 procent, mogelijk meer dan vier miljard gulden). Ook de investe ringen in de voedings- en genotmidde- lenindsutrie zullen flink toenemen, aldus verwacht het CBS. Een stijging van 24 proeent zal het investeringsni veau in deze sector op ongeveer 2,5 miljard gulden brengen. De chemische industrie zal naar ver wachting dit jaar evenveel investeren als vorig jaar. In de overige sectoren van de nijverheid zullen de investerin gen met gemiddeld zes procent groeien. Op grond van de CBS-cijfers lijkt volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken de verwachting gewettigd dat het totaal aan bedrijfsinvesteringen in vaste ac tiva dit jaar sterker zal groeien dan de 5,5 procent die het Centraal Planbu reau begin maart nog raamde. Gijzelaars Beiroet nu in handen Amal (Van onze correspondenten) Een woordvoerder van Javier Perez de Cuellar verklaarde in New York dat Berri de eisen van de kapers had opgesomd, en de secretaris-generaal had verzocht alles te doen wat kon helpen bij het bereiken van een oplos sing. Berri had gezegd dat de gegijzel den maandag na middernacht uit het vliegtuig waren gehaald en dat een aantal kapers in het vliegtuig was achtergebleven. Perez de Cuellar had in het gesprek met Berri, aldus de zegsman, de kaping als een criminele daad veroordeeld. Op bevel van Berri zijn de vermoede lijk 43 gegijzelden, onder wie 29 Ame rikanen, maandag van boord gehaald en in groepjes naar geheime schuil plaatsen in West-Beiroet overge bracht. Alleen de kapers en de cock pit-bemanning zijn in het vliegtuig achtergebleven, dat op de internatio nale luchthaven van Beiroet staat. Op een persconferentie in diens wo ning in het moslimgedeelte van de Libanese hoofdstad zei de Amal-lei- der maandagmiddag dat hij uit vei ligheidsoverwegingen deze stap had ondernomen. Kapers en de sjiietische militie vreesden een bestorming van het toestel door Amerikaanse mari niers. „Dan zouden er veel doden onder de passagiers zijn gevallen", aldus Berri. De Amerikaanse passagier, die door de kapers van de Boeing 727 werd doodgeschoten, is maandag geïdenti ficeerd als Robert Stethem, een 24- jarige duiker van de Amerikaanse marine. Dit is maandag uit officiële bron in Baltimore (Maryland) verno men. Hooggeplaatste functionarissen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, die niet genoemd wilden worden, zagen in de gewijzigde situatie een verbetering wat de veilig heid van de gegijzelden betreft, maar een verslechtering tevens omdat het hun vrijlating niet waarschijnlijker maakt. Het comfort van de gevangen reizigers is weliswaar vermoedelijk groter dan binnen de beperkingen van de ruimte in een vliegtuig, maar dit ontneemt aan de omstandigheden een element van toenemende crisis dat ook de kapers had kunnen dwin gen tot het sneller accepteren van een vergelijk. Nabih Berri is getrouwd met een Amerikaanse, die met hun kinderen in Detroit woont. In een gesprek met Reagans adviseur voor nationale vei ligheid, Robert McFarlane, heeft hij gezegd de verantwoordelijkheid voor de gegijzelden te hebben overgeno men. Maar Berri heeft tevens, naar hij verklaarde, de eisen van de kapers tot de zijne gemaakt. Namens de kapers en in feite ook in naam van de Amal-beweging eist Ber ri nog steeds de vrijlating van de 700 sjiietische guerilla's die in het Israëli sche dorp Atlit (Gallilea) in een kamp zijn opgesloten. Intussen is het duide lijk geworden dat de kapers behoren tot de extreem-religieuze Hezbollah- groep (partij voor God) die is gelieerd aan de Iraanse despoot Chomeini. „Wij sluiten geen overeenkomsten met terroristen en moedigen anderen niet aan dat wel te doen", heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken George P. Shultz maan dag in een schriftelijke verklaring laten weten. Shultz stelde verder: „De Amerikaanse regering is diepgaand betrokken bij pogingen hun veilige terugkeer naar hun families te be werkstelligen". Een uitvloeisel daar van is het Amerikaanse besluit om uit Gibraltar twee amfibische eenheden met 1500 soldaten naar Libanon te zenden, terwijl zich daar een marine eenheid samentrekt rond het vlieg- dekschip 'Nimitz'. Militaire deskundi gen blijven echter onveranderd van mening dat de VS weinig militaire opties hebben. Israël en Amerika hebben tot nog toe geen duimbreed willen toegeven aan de eisen van de kapers en Amal. Israël hield maandagavond nog steeds aan het regeringsstandpunt vast dat met terroristen geen zaken worden ge daan. En Washington liet weten dat de eventuele vrijlating van de 700 sjiieten uitsluitend een aangelegen heid van Jeruzalem zijn. De Amerikaanse regering is wel van mening dat Israël de internationale wetten heeft geschonden met het oppakken van verdachte sjiieten in het zuiden van Libanon en die ver volgens zonder meer en bij ontstente nis van enige juridische actie, op te sluiten. CAPE CANAVERAL (UPI) - Het ruimteveer Discovery met aan boord een internationale beman ning is maandag gelanceerd van Cape Canaveral voor een eéti week durende missie. Tijdens de vlucht moeten drie sa tellieten in een baan om de aarde worden gebracht. Voorts zal de bemanning het eerste „Star Wars"- experiment in de ruimte helpen uitvoeren. Onder de bemanning zijn een Fran se en Saoedische astronaut. Maandag is stipt op tijd de Mexi caanse satelliet Morelos A in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan is eigendom van de1 Mexicaanse posterijen. CYPRUS - Robert Peel, een Amerikaan, die door de kapers van het TV/A-vliegtuig is vrijgelaten, vertelt op Cyprus over de gebeurtenissen in het vliegtuig. Peel werd vrijgelaten omdat hij onwel was geworden. VLISSINGEN - Er moet een nader onderzoek worden ingesteld naar de voortbestaansmogelijkheden van de Terneuzense vestiging van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' en die van de Industriegroep Machi- nebouwvan de KMS in Vlissingen. Dat zijn enkele van de aanbevelingen uit een - tot nu toe geheim - rapport, dat is uitgebracht door het organisa tiebureau Van der Torn en Buningh. In dat rapport wordt verder de sug gestie aangedragen te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om te komen tot een nauwere samenwer kingsvorm tussen de Vlissingse scheepsreparatiewerf Scheldepoort en de KMS-dochter SICON (Schelde Industrial Construction) bv, even eens in Vlissingen. Groepsdirecteur drs A. B. A. de Smit van de KMS wilde maandag op geen enkele manier op de inhoud van het vertrouwelijke rapport ingaan. De Zeeuwse districtsbestuurders van de Industriebond FNV, Unie BLHP, en van de Industrie- en Voedingsbond CNV, verklaarden gisteren nog niet op de hoogte te zijn van de aanbevelin gen die in het rapport worden gedaan. Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV in Zeeland wilde geen reactie op de suggesties van het organisatiebureau geven, voordat hij het rapport onder ogen heeft gehad. Donderdag is er een bespreking tussen de directie van de KMS en de vakbonden. De vakbonds bestuurders verwachten, dat tijdens die bespreking het rapport op tafel zal komen. Bij De Schelde in Temeuzen werken ruim 100 mensen, bij de Industrie- groep Machinebouw zijn dat er rond de 300. SICON (het voormalige Rijn- Schelde-Verolme-Montage) telt even als Scheldepoort ongeveer 400 perso neelsleden. Zoals bekend bezorgt de situatie vooral bij de scheepsrepara tiewerf Scheldepoort en die bij de Industriegroep Machinebouw de KMS-top al geruime tijd hoofdbre kens. Eind vorig jaar kondigde de directie van De Schelde een organisatieonder zoek aan. Opdracht om dat onderzoek te verrichten werd verleend aan het Utrechtse bureau Van der Tom en Buningh. Via dat onderzoek wilde de KMS - zoals het toen werd geformu leerd - nagaan in hoeverre de organi satie-structuur van de onderneming beantwoord aan de huidige eisen. Vandaag - dinsdag - zal de KMS- directie een persconferentie ook ge ven naar aanleiding van het jaarver slag van De Schelde over 1984. KMS- groepsdirecteur De Smit zal tijdens die persconferentie even ingaan op het rapport van Van der Tom en Buningh. De jaarcijfers van de KMS zullen overigens niet eerder dan woensdagmiddag voor publicatie worden vrijgegeven. (Advertentie) WÊBÊÊÊKBÊSm Burgemeester P. A. Wolters opent donderdag a.s. om 10 uur de driedaagse braderie in de Zeeuwse hoofdstad. U bent er van harte welkom. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - De collectieve lastendruk (het aandeel van de col lectieve uitgaven in het nationaal inkomen) komt in 1985 enkele tien den van procenten hoger uit dan in de Miljoenennota werd verwacht. De lichte stijging (van 52,6 tot 52,9 pro cent) is een gevolg van de koude winter, waardoor de binnenlandse aardgasverkopen sterk stegen. Minis ter Ruding (financiën) schrijft dat in de maandag aan de Tweede Kamer gezonden Voorjaarsnota. Het is gebruikelijk de aardgasop brengsten mee te rekenen bij het bepalen van de collectieve lastendruk omdat de winsten van het gas direct in de Schatkist vloeien. Volgende week houdt de Kamer een debat over de nota en over de zgn. Vroege Voor jaarsnota die in april werd gepubli ceerd. Het kabinet besloot in april dit jaar 300 miljoen extra te bezuinigen en volgend jaar 1,1 miljard. Nieuwe maatregelen zijn nu niet meer nodig, zo besloot het kabinet afgelopen vrij dag. Uit de Voorjaarsnota (waarin een overzicht gegeven wordt van de uit voering van de lopende begroting in de eerste maanden van het jaar) blijkt zoals eerder gemeld dat het over heidstekort dit jaar sneller daalt dan eerder verwacht werd. In september ging het ministerie van financiën nog uit van een tekort van 9,7 procent. In april was dit percentage al verlaagd tot 8,4. Nu - door nieuwe meevallers van in totaal 1,3 miljard gulden - wordt gedacht aan een tekort in 1985 van 8 procent. De nota geeft aan dat de uitgaven van het rijk dit jaar 166,6 miljard gulden bedragen. De ontvangsten zullen 140,1 miljard zijn. Dit jaar moet minister Ruding ook nog eens 7,2 miljard gulden aflossen op eerdere leningen. De uitgaven van de overheid zijn door het wegstrepen tegen elkaar van mee- en tegenvallers sinds april per saldo niet verder verslechterd. De ontvang sten namen echter wel toe, vooral doordat woningwetleningen sneller door de gemeenten worden afgelost (625 miljoen), de PTT meer winst maakt (321 miljoen) en het aardgas meer opbrengt (450 miljoen). Een tegenvaller was er alleen bij de belastingen, die in april plotseling 250 miljoen lager uitkwamen. Tegenover de Miljoenennota resteert echter een positief saldo van 500 miljoen. Het uiteindelijk positieve resultaat is volgens het ministerie een gevolg van de economische groei. De meevallers deden zich voor bij de werkloosheidsuitkeringen (491 mil joen door lagere wwv-uitkeringen en minder ontvangers) en 290 miljoen minder kasuitgaven bij Economische Zaken. Gemeente- en Provinciefonds gaan echter respectievelijk 163 en 30 miljoen omhoog. Het overschot op de lopende rekening van de Nederlandse betalingsbalans op transactiebasis (moment van aan gaan van verplichtingen) bedroeg in het eerste kwartaal 4,6 miljard gul den. Over het vierde kwartaal werd een overschot van 3,1 miljard geregi streerd. Dat blijkt uit een overzicht dat minister Ruding van financiën maandag naar de Kamer heeft ge stuurd. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1