rORDENLOOPSTER VAN FORMAAT] Eredivisie is nu (veer ver weg voor Den Haag Voetbalramp: premier Martens geeft fouten van de politie toe Van Marie is verbaasd over Belgische angst voor Nederlandse fans Meerderheid in betaald voetbal wil strengere veiligheidsmaatregelen Els Vader wint eerste duel met Nelli Cooman STAND NA-COMPETITIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEC VEROVERT LEIDING JG (ANP) - Marjan Olyslager (Sprint) heeft zondagmiddag op de tweede dag van de estathletic Spelen in Zug haar Nederlandse record op de 100 meter horden verbeterd en Ibracht op 13,03 seconden. Het oude record stond sedert 29 mei op 13,07 seconden. Die lestatie leverde Marjan Olyslager in Aken. Us Vader Rob Druppers RKC- Graaf schap Droogleggen Belachelijk ar jan Olyslager pnieuw sneller t was de zesde maal dat de Bredase record verbeterde nadat zij op 24 i 1983 in Parijs met 13,27 seconden or de eerste maal nationaal record- udster werd. In Zug werd zij ge ïnd door een toelaatbare rugwind 1,5 meter per seconde, irjan Olyslager gaat zich ontwik- len tot een hordenloopster van maat. De donkere Bredase compu- ■programmeur kon doordat op het itste moment ook Edine van Hee- voor dit nummer was ingeschre- i twee maal lopen. In de serie was |t zondag aan het begin van de jddag meteen raak. Zij ging in een bitterend ritme over de hindernis- en finishte in 13,03 seconden, tarmee zij vierhonderdste seconde jeller was dan op 29 mei in Aken. lie uur later zag het er technisch Inmerkelijk minder uit en het resul- jat was 13,18 seconden, waarmee zij lerigens nog eenhonderdste sneller hs dan bij haar eerste recordloop In dit jaar op 16 mei in Leiden. Ilyslager maalde er niet om. „Maan- »g in Fürth moet ik de grens van Irtien seconden kunnen doorbre inDan komt zij bij internationale tdstrijden uit tegen de absolute we- fdtop. Matjan Olyslager gaat daar E:t de tiende tijd de strijd aan. „Ik b daar tegenstandsters, aan wie ik j kan optrekken. Dat ligt mij wel". het record kogelstoten (20,24 m) za terdag in de koude als het discuswer pen, vijf maal over de 60 meter met als beste resultaat 63,26 meter, geven aan dat de twee nationale records aan het eind van het seizoen aanmer kelijk scherper zullen staan. Emiel Mellaard zag op het laatste moment de overwinning bij het ver springen aan zich voorbij gaan. De junior uit Spijkenisse, die nog veel te gespannen aan een wedstrijd begint, had tot de laatste ronde met 7,69 meter de leiding. De Fransman Brige (7,79) en de Zwitser Gloor (7,77) pas seerden hem echter nog. Mellaard maakte vijf geldige sprongen, die alle boven de 7,60 meter waren. Zeventien jaar geleden sloten de zwakkere atletieklanden in West-Eu ropa zich aaneen in de Westathletic. Elke twee jaar wordt een acht-landen- wedstrijd gehouden met één deelne mer per nummer. Het is een uitste kende formule, die de afgelopen jaren tot bijzonder aantrekkelijke wedstrij- |ll Fürth start ook Els Vader. De imende week naar Rotterdam ver- lizende fysiotherapeute had zich >gal boos gemaakt over opmerkin- n dat zij naar de 400 meter zou fcluchten om Nelli Cooman te ontlo- :n. „Dat is grote waanzin", zei Va ir, „ik ben niet bang voor Nelli loman. De 100 en 200 meter blijven ijn nummers". eerste rechtstreekse confrontatie ssen Vader en Cooman werd een idelijke overwinning voor de eerste, de finale van zaterdag, gelopen met n tegenwind van ruim een meter per conde, werkte Els Vader in de laat- 40 meter moeiteloos een achter land, opgelopen door een matige |art. weg. Zij won in 11,42 duidelijk ior Cooman. De goedlachse Rotter- se, die 11,50 noteerde, was opge- cht. „Ik had mede door een lichte Jileblessure enorm tegen deze wed- rijd opgezien. Nu is de spanning van af. Ik heb verloren, maar dat is taal geen probleem. Ik krijg de mende weken nog voldoende wed- rijden in Wenen, Praag, Oost-Berlijn Potsdam. Bij al die gelegenheden Dm ik Els opnieuw tegen. Aan het nd van het seizoen maken wij de ilans op". rik de Bruin leverde in Zug vak- erk af. Zowel zijn evenaring van den leidde. Zaterdag en zondag was in de Zwitserse plaats Zug de première van de Westathletic-Spelen, een indi viduele wedstrijd met op de nummers tot en met de 800 meter series en finales. Het is echter de vraag of het tot een herhaling van de wedstrijd, die in de oneven jaren de individuele atleten uit de Westathletic-organisa- tie extra startgelegenheid moet ge ven, zal komen. De zwakkere landen hebben op enke le nummers wel een atleet of atlete, die tot de wereldtop behoort. In Zug bleek echter dat die juist weinig belangstelling hebben voor dit soort evenementen. Voor de toppers is het immers veel aantrekkelijker bij invi tatiewedstrijden te starten, waar iets is te verdienen. Rob Druppers liet bijvoorbeeld Zug links liggen, omdat een 1500 meter in Rieti (Ita) voor hem interessanter was. Trainingscoördi nator Herman Buuts van de KNAU had de Utrechter vrijaf voor Zug, omdat hij daar een serie en finale zou moeten lopen. De KNAU, die regelmatig uitzonde ringsposities schept, verbood Nelli Cooman echter in Bratislava te lopen, een wedstrijd waarvoor de Europese indoorkampioene een uitnodiging had. Voor Elly van Hulst gold weer een andere maatstaf. De meervoudige Nederlandse recordhoudster werd voor Zug niet uitgenodigd. Enkele weken geleden heeft het bestuur van de Unie een klacht bij de tuchtcom- missie gedepooeerd, omdat Van Hulst niet startte bij de wereldkampioen schappen veldloop op 24 maart in Lissabon. De sectie wedstrijdsport gaf buitenlandse organisatoren, die Van Hulst op de deelneemsterslijst wilden zetten, te kennen dat zij waarschijn lijk geschorst zou worden. De uitslagen van de finales van zondag zijn: Dames: 200 meter: 1. Els Vader (Ned) 23,50 (serie 23,34), 2. Vroni Werthmüller (Zwi) 23,77, 3. Fabienne Ficher (Fra) 24,01 400 meter: 1. Regine Berg (Bel) 52,29, 2. Karin Lix (BRD) 53,33, 3. Monika Schediwy (Zwi) 54,19, 4. Desiree de Leeuw (Ned) 54,63 800 meter: 1. Sandra Gasser (Zwi) 2.03,90, 2. Gabriele Lesch (BRD) 2.04,26, 3. Mary McKenna (Ier) 2.05,14. Serie: 5. Krista Au- kema 2.08,86. 1500 meter: l.Comelia Bürki (Zwi) 4.14,09,2. Albertina Machado (Por) 4.17,39, 3. Ingrid Delagrange (Bel) 4.17,62, 6. Krista Aukema (Ned) 4.22,54, 13. Jacky Winkelman (Ned) 4.40,80 100 meter horden: 1. Marjan Olyslager (Ned) 13,18 (serie 13,03 NR), 2. Angela Weiss (Zwi) 13,67, 3. Helga Halldorsdottir (IJs) 13,91,14,08, 5. Edine van Heezik (Ned) 15,18 (serie 14,21) 400 meter horden: 1. Caroline Plüss (Zwi) 58,43, 2. Helga Halldorsdottir (Ijs) 58,66, 3. Christina Moretti (Zwi) 58,74 hoogspringen: 1. Susanne Rössler (BRD) 1,84 meter, 2. Madely Beaugendre (Fra) 1,84, 3. Mila Skibicki (BRD) 1,78. kogelstoten: 1. Birgit Petsch (BRD) 17,56 meter, 2. Ursula Stahli (Zwi) 16,95, 3. Debo rah Dunant (Ned) 15,56 Heren: 200 meter: 1. Barroso (Por) 21,01 seconden, 2. O'Connor (Ier) 21,15, 3. De Kom 21,35 (serie 21,28) 400 meter: 1. Arnold (Zwi) 45,72, 2. Sigurds- son (IJs) 46,78, 3. Visserman (Ned) 46,84 800 meter: 1. Silva (Por) 1.47,99, 2. Mayr (Zwi) 1.48.04, 3. Jager (Zwi) 1.48,14 1500 meter: 1. Baumann (BRD) 3.47,94, 2. Silva (Por) 3.48,05, 3. Kulker (Ned) 3.48,06 5000 meter: 1. Deleze (Zwi) 13.53,97, 2. De Pauw (Bel) 13.54,18, 3. Fernandez (Spa) 13.55,42, 4. Lambregts (Ned) 13,56,97 110 meter horden: 1. Muster (Zwi) 13,74, 2. Chevallier (Fra) 14,07, 3. Mattem (BRD) 14,15. Serie: 3. Mellaard 14,44 400 meter horden: 1. Futterknecht (Oos) 50,03, 2. Tommelein (Bel) 50,67, 3. Mikisch (BRD) 51,39 3000 meter hindernisloop: 1. Van Dijck (Bel) 8.30,40, 2. Koeleman (Ned) 8.33,77, 3. Hert- ner (Zwi) 8.36,26 verspringen: 1. Brige (Fra) 7,79 meter, 2. Gloor (Zwi) 7,77, 3. Mellaard (Ned) 7,69 hinkstapspringen: 1. Zinser (BRD) 16,28, 2. Helan (Fra) 15,99, 3. Maas (Ned) 15,92 discuswerpen: 1. De Bruin (Ned) 63,26, 2. Jensen (Noo) 57,86, 3. Joumoud (Fra) 57,66 EN HAAG-WAALWIJK (GPD) - De lleboogstoot van Martin Jol is FC 'en Haag voorlopig duur komen te aan. Want voor de tweede keer 'innen een week verspeelde FC Den laag zonder Jol gisteren beide pun- en aan NEC, dat na de 3-1 overwin- 'ing in Den Haag plotseling de beste 'itzichten heeft op een plaats in de redivisie. De rol van FC Den Haag is iet nog twee ronden te gaan welis waar nog niet helemaal uitgespeeld, laar het zal voor een belangrijk deel an de commissie van beroep van de iNVB afhangen of Den Haag nog leedoet in het verdere verloop van e na-competitie. 'ant beslist die commissie van be- oep van de KNVB morgenavond dat dartin Jol geschorst blijft tot en met et einde van de na-competitie dan loet ook De Graafschap, dat gisteren iet 3-1 van RKC won, woensdag in taat worden geacht om de Hage- aars op eigen veld te verslaan. FC 'en Haag zonder Martin Jol is name- jk geen schaduw van de ploeg, die na e winterstop vanuit kansloze positie 'aar de top van de eerste divisie 'Prukte en en passant met succes 'aar de derde periodetitel reikte. Dat 'leek afgelopen woensdag al enigs- ins en werd gisteren voor zo'n 15.000 oeschouwers nog eens keihard aan- ftoond door NEC. Aanvankelijk verschafte FC Den laag zich wel de beste kansen en eroverde het zelfs een 1-0 voorsprong door een doelpunt van wie anders dan Huub Smeets, maar toen NEC zich eenmaal ontworsteld had aan het beginoffensief van de Hagenaars viel de ploeg van oefenmeester Rob Baan als los zand uit elkaar. NEC, met Wim van Zinnen na een afwezigheid van bijna twee jaar weer in de ploeg, profiteerde daar uitstekend van en kwam via Van de Pol nog ruim voor rust op gelijke hoogte. Ook in de tweede helft bleef NEC de toon aangeven, al mocht het van geluk spreken dat Kuyt alleen voor doelman Hanssen net naast mikte. Via een tweetal wissels probeerde Rob Baan het overwicht van NEC daarna nog wei te breken, maar de vervanging van Bouwens en Ront- berg door Groenendijk en Blok sor teerde weinig effect. Wat dat betreft deed NEC-trainer Pim van der Meent een gelukkiger greep toen hij even later doelpuntenmaker Van de Pol verving door Hasselbach. Want uitgerekend deze Hasselbach speelde, zij het met de nodige geluk, een belangrijke rol bij het tweede doelpunt van NEC, dat ontstond na onzeker ingrijpen van de Haagse de fensie en werd gescoord door Frans Janssen. Nog geen twee minuten later maakte Anton Janssen daarna aan alle onzekerheid een einde toen hij DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden voor de na-competitie van de eerste divisie om een plaats in de eredivisie zijn: FC Den Haag - NEC 1-3, RKC - De Graaf schap 1-3. De stand na vier speeldagen is: 1 NEC 4 2 2 0 6 7-4 2 De Graafschap 4 3 1 1 5 7-2 3 Den Haag 4 2 0 2 4 6-6 4 RKC 4 0 13 1 2-10 Programma vijfde speeldag (woensdag 19 juni): FC Den Haag - De Graafschap, NEC - RKC zich moeiteloos ontdeed van de be paald niet trage vleugelverdediger Purvis en doelman Stam voor de derde keer kansloos liet. mogelijkheden. Het missen ervan sterkte De Graafschap, dat via McNulty (hij miste twee prachtige kansen) al snel vóór had kunnen komen, maar nu pas op slag van rust succes had. Na een verre pass van Vooral op basis van wilskracht slaag de De Graafschap er in om de, zij het theoretische, titelkansen van RKC te elimineren. De ploeg uit Waalwijk wenste er in eerste instantie wel dege lijk voor te knokken en kreeg via Van der Wiel en Van Veen zeker ook De Graafschap bleef in de race voor promotie naar de eredivisie door een 3-1-overwinning bij RKC in Waalwijk. Leeuwerik (rechts), die later het twee de doelpunt voor De Graafschap zou scoren, mist hier een kans. Buurmijn van RKC kijkt toe. Sturing omzeilde uitblinker Hans Loovens de buitenspelval van RKC en zette ten slotte ook doelman Ge- rards met een lobje voor joker (1-0). Een fel offensief van RKC resulteerde elf minuten na rust in de gelijkmaker van Govers (1-1), maar dat veront rustte de Graafschap niet. Een mis verstand tussen Gerards en Joore bracht de beslissing via Johnny Leeu werik (1-2. In de slotminuten rondde Hans Galgenbeld een pass van Kel derman doeltreffend af (1-3). ZWOLLE (ANP) - Voorzitter Jo van Marie van de KNVB zal con tact zoeken met het bestuur van de Belgische voetbalbond (KBVB). Hij is hoogst verbaasd over de opmerkingen van secreta ris-generaal Albert Roosens, die zei dat de KBVB overweegt Ne derlandse supporters te weren. Roosens doelde op de eventuele beslissingswedstrijd tussen beide landen in het najaar. Als nummer twee van kwalificatiegroep 5 voor de eindronde van de wereldtitel strijd speel Nederland in het na jaar twee plaatsingsduels tegen België of Polen. Als België in sep tember van Polen verliest, wordt het tegenstander van Nederland. De KBVB, die pas na de zomer een definitief besluit neemt, vreest voor supportersrellen. Volgens Roosens hebben de Nederlandse fans een slechte reputatie. „Ik heb geregeld contact met mijn Belgi sche collega's", zei Van Marle. Uit de contacten gedurende het weekeinde is de KNVB-voorzitter tevens gebleken dat de Belgische voetbalbond op zoek is naar een alternatieve accommodatie voor De Heizel. Het stadion zal zeker de komende maanden niet worden gebruikt. Van Marle: „Ik kan me overigens niet voorstellen, dat de Belgische voetbalbond zo veel aandacht besteedt aan een wed strijd, die nog niet vast staat. Het lijkt me van weinig vertrouwen in het eigen elftal getuigen als men er vanuit gaat dat niet Polen maar België als tweede in die groep eindigt." Als België op 11 septem ber de uitwedstijd tegen Polen niet wint, ontmoeten de Belgen Nederland dit najaar in twee wed strijden voor een plaats in het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap, volgende zomer in Mexico. HILVERSUM (ANP) - Een over grote meerderheid van de clubs in het betaalde voetbal wil voor aan vang van het nieuwe seizoen meer en strengere veiligheidsmaatrege len. Dat blijkt uit een enquête die werd gehouden door de actualitei tenrubriek Achter Het Nieuws van de Vara. Van de ere- en eerste divisievereni- gingen werden er in totaal 35 voor deze peiling ondervraagd. Op de vraag of men voorstander is van nieuwe en strengere veiligheids maatregelen voor spelers en pu bliek, antwoordden 32 clubs met 'ja' (91,7 procent) en drie clubs met 'nee'. Bovendien vond een ruime meerderheid van 24 verenigingen (68,9 procent) dat die maatregelen vóór aanvang van het komende seizoen genomen moesten worden. Voorts werd de clubs grvaagd naar hun mening over een aantal mogelijkheden om de veiligheid te vergroten. Het zogenaamde 'droogleggen' van stadions (geen alcoholverkoop), zoals onlangs al door De Graafschap en FC Den Haag in de nacompetitie van de eerste divisie werd gedaan, vindt bij 22 clubs (62,09 procent) gehoor. Dertien verenigingen (37,1 pro cent) ziet niets in deze maatregel, blijkt uit het onderzoek die zater dag werd gepubliceerd. Een meerderheid van verenigingen steunt het idee van staatssecreta ris Van der Reyden om voor aan vang van de wedstrijd supporters te controleren op overmatig alco holgebruik: 21 clubs zijn daar voor, 13 tegen en 1 club bleef op deze vraag het antwoord schuldig. Tot slot werd de clubs de vraag voorgelegd of zij bereid zijn de eventueel extra kosten verbonden aan de nieuwe maatregelen, voor eigen rekening te nemen. Slechts een kwart van de clubs blijkt hier toe bereid: 9 clubs (25,7 procent). In een reaktie op de enquête zei voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB André van der Louw ook voor stander te zijn van nieuwe en strengere maatregelen. Wel noem de hij het idee van Van der Rey den om alcoholcontroles te gaan uitvoeren 'belachelijk'. "Laten we die ademtest maar beperkt hou den voor het verkeer", aldus Van der Louw. Voor het overige kondigde Van der Louw in dezelfde uitzending aan, dat er een Landelijk Overleg Voet balvandalisme (LOV) komt om op die manier het vandalisme doel treffender te kunnen bestrijden. Volgens Van der Louw is hiertoe al besloten in overleg met de Minis ter van Binnenlandse Zaken Riet kerk en staatssecretaris Van der Reyden. „Maar zoiets heb ik uit hun mond nog nooit vernomen. Ik wil graag weten, wat nu precies het officiële standpunt van de KBKV is". BRUSSEL (SID) - De Belgische premier Wilfried Martens heeft zaterdag in een radio-interview toegegeven dat de Belgische poli tie en rijkswacht fouten gemaakt hebben op 28 mei toen in het Heizelstadion 38 mensen de dood vonden voor het begin van de Europa-cupfinale tussen Juventus en Liverpool. Martens sprak van „onvoldoende controle van de toeschouwers bij de ingangen van het Heizelsta dion". Hij bevestigde daarmee het bestaan van een officieel rapport van de Belgische regering. In dat rapport wordt vastgesteld dat de voorschriften van de Europese voetbalbond (UEFA) ten aanzien van de kaartverkoop en het ge scheiden houden van de verschil lende supportersgroepen niet vol ledig zijn nageleefd. De door het Belgische blad „La Libre Belgi- que" gepubliceerde rapport ver wijt de Belgische voetbalbond de kaartverkoop slecht georganiseerd te hebben. Martens Zondagavond liet Van Marle we ten er niet in geslaagd te zijn contact te leggen met algemeen secretaris Roosens van de Belgi sche voetbalbond. Op grond van andere contacten gaat Van Marle er evenwel van uit, dat de Belgen bij een eventuele ontmoeting niet van plan zijn de Nederlandse sup porters volledig te weren. „Dan kan trouwens niet. Ik denk wel dat zij minder kaartjes beschikbaar willen stellen". Gebruikelijk is dat omstreeks tienduizend toegangs bewijzen in het bezoekende land worden verkocht. Van Marle Marjan Olyslager wordt een hordenloopster van formaat. In Zwitserland verbeterde zij opnieuw het record op de 100 meter horden. Els Vader won de prestigeslag met Nelli Cooman. De uit Souburg afkomstige atlete was de snelste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9