Kritiek bedrijven Breskens op hogere zuiveringsheffing Topdrukte op braderie Sluis Drie gewonden ongeval Oversla Expositie Sin t-A nna- ter-Muiden van Zeeuws- Vlamingen en Belgen Topdrukte op laatste dag van braderie Terneuzen Veel activiteiten op jaarlijkse kermis Graauw Bromfietser gewond bij botsing Sluiskil STRAATANIMATIE TROK VEEL PUBLIEK Automobilist rijdt door na aanrijding in Heikant Man aangehouden in Sas van Gent na ongeluk in België Verkeersborden Philippine vernie t W1SS8I dLWUiV9mirM"w™ PZC/streek 'VIS VER WERKERS EN RECREA TIESECTOR DUPE' Veel belangstelling voor dorpsfeest in Vogelwaarde Commissie openbare werken Hulst bijeen Hospitaalschip 'Henry Dunant' in Sas van Gent Geslaagd Fietsvierdaagse in Sas van Gent Commissie financiën Sas van Gent vergadert Afwezig N.VERHELST MAANDAG 17 JUNI 1985 BRESKENS De Bedrijfsbelangen Vereniging Breskens heeft grote moeite met de verhoging van de zuiveringsheffing die door het bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis is aangekondigd. Volgens de vereniging worden met name de bedrijven in de visverwerkende en recreatiesector de dupe van die 'bedrijfsonvriendelijke' verhoging. Het waterschap wil de heffing voor jaar komt dat neer op een stijging van 1986 verhogen tot 86 gulden per ver vuilingseenheid. Vergeleken met dit SLUIS - Tienduizenden mensen heb ben afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de braderie in Sluis. Zondag was de topdag. Rond drie uur kwam men het stadje per auto niet meer binnen, maar ook bijna niet meer uit. Op de toegangswegen ston den de auto's drie a vier kilometer lang geparkeerd. Om kwart over twee zondagmiddag ging de kabel ballon met burgemeester mr J. Assel- bergs en Piet Koster, voorzitter van het evenementencomité, als eerste passagiers toch nog de lucht in, nadat vrijdag vanwege de wind de ope ningsstunt was afgelast. Beiden waren nogal gespannen voor de tocht. Maar na ruim vijf minuten zo'n vijftig meter hoog in de lucht te zijn geweest, konden zij niet anders zeggen dan dat ze het een fantastische belevenis vonden en een mooi uitzicht hadden over Sluis, richting België en de Westerschelde. Piet Koster stelde nu wel voor altijd van zijn hoogte vrees genezen te zijn. De tweede tocht werd gemaakt door de comitéleden J. Spelier en W. Me- suere. Nog vijftig mensen hebben een tocht met de ballon kunnen maken. Om vier uur werden de tochten ge staakt vanwege de sterk toenemende wind en omdat een kabel, waarmee de ballon bevestigd was, het had bege ven. De recordpoging van fietscros- sers zondagavond, die op speciale fietsen over 27 mensen zouden sprin gen, is niet gelukt. Er was er maar één die over 26 mensen sprong. Dit vond de organisatie te weinig en staakte het spektakel. Daarentegen was de touwtrekwedstrijd van vrijdag een succes. Er meldden zich negen man nen- en twee vrouwenploegen uit zo wel Oost- als West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Bij de mannen won de ploeg van Gyzels uit Sluis. Bij de vrouwen De Oude Wijven uit Axel. Op het Moleneind werd zondag een hamver loting gehouden voor het kindercar naval, die bruto drieduizend gulden heeft opgebracht. Voor de kinderen was er op de Beestenmarkt een springkasteel opgesteld. De tentoonstelling van Omer Gielliet en Gerard van Grieken trok honder den bezoekers en zal op verzoek van middag (maandag) van twee tot zes uur open zijn. De terrasjes zaten tijdens de braderie overvol, de mensen schuifelden door de straten en verschillende straat orkesten verhoogden met hun muziek de gezellige sfeer. De feesten werden zondagavond besloten met een taptoe door het muziekkorps Ons Genoegen uit Vlissingen, waarvoor ruim twee duizend mensen naar de Kaai waren gekomen. VOGELWAARDE - Vele honderden belangstellenden hebben zondag een bezoek gebracht aan het traditionele dorpsfeest dat gehouden werd in en rondom het dorpscentrum in Vogel waarde. Ook dit jaar was de organi satie in handen van de plaatselijke toneelvereniging ODI (Ontspanning Door Inspanning). Bestuurslid Ma- riëtte Schoot noemde na afloop het feest geslaagd. Het feestprogramma werd zondag morgen geopend met een grote rom melmarkt en fancy-fair in het dorps centrum. Voor de spullen die de leden van ODI zaterdagmorgen bijeen brachten bestond zondag veel belang stelling. De fancy-fair bestond uit zo'n twintig sport- en behendigheidsspe len waaronder sjoelen, pieken, puiten, ballen gooien, schieten en het rad van avontuur. Zondagmiddag kreeg de jeugd de gelegenheid om oude boeken en speelgoed aan de man te brengen. Verder verschillende stands, met dranken en etenwaren. Een trekpleis ter vormden de touwtrekwedstrijden waaraan door vijftien heren- en da- mesploegen werd deelgenomen. Het dorpsfeest werd muzikal opgeluisterd door de boerekapel 'De Doordouwers' uit Hulst. Het feestprogramma werd 's avonds besloen met een grote bingo-' avond in het dorpscentrum. De uitslag touwtrekwedstrijden: 1 Stich ting Walhalla; 2 Eerste team van de voet balvereniging Vogelwaarde; 3 Derde team van de voetbalvereniging Vogelwaarde; 4 Carnavalsvereniging De Bosse Friemels; 5 Carnavalsvereniging De Bosse Piel. SLUISKIL - Bij een aanrijding op de Baljuwlaan in Sluiskil heeft zater dag kort na middernacht M. C. uit Philippine een hersenschudding en verwondingen aan een knie en enkel opgelopen. C. reed met zijn brommer over de Baljuwlaan en wilde, zonder richting aan te geven, de Schepenenstraat inslaan. Automobilist W. R. uit Sas van Gent, die hem tegemoet kwam, kon een aanrijding niet voorkomen. C. werd naar het Elisabethziekenhuis in Sluiskil gebracht. Na controle bleek dat R. alcohol had gedronken. Beide voertuigen werden bij de aanrijding beschadigd. twee gulden. Achtergrond van het hogere tarief is onder meer het voor nemen een waterzuiveringsinstallatie in IJzendijke te bouwen. Daarvoor is in de begroting van volgend jaar een bedrag van ruim twee miljoen uitge trokken. Volgens secretaris A. Boomert van de Bedrijfsbelangen Vereniging Bres kens is de verhoging vooral voor de 'grote vervuilers' een zwaar gelag. „We hebben er alle begrip voor dat het HULST - De commissie openbare werken van de gemeente Hulst verga dert vanavond (maandag) vanaf 18.15 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Op de agenda staat onder meer een voorstel van b en w om twee nieuwe bestelauto's voor de dienst openbare werken aan te schaffen. Deze moeten twee oude bestelwagens vervangen. De kosten worden geraamd op 106.000 gulden. SAS VAN GENT Het hospitaal schip Henry Dunant van het Neder landse Rode Kruis legt vandaag, maandag, aan in Sas van Gent. Dat is de eerste stopplaats van het schip met 74 patiënten aan boord uit Noord-Brabant, die een weekje vakantie houden in Zeeland en Noord-Brabant. Om 16.00 uur meert het schip af aan de Oostkade ter hoogte van de CHV. Daar worden de patiënten en het verplegend personeel welkom gehe ten door loco-burgemeester L. E. M. Marquinie namens de gemeente. Om half acht geeft showband De Amo's uit Sas van Gent een voorstelling op de kade voor de patiënten. Het duo Sympathy, bestaande uit A. Vermast op viool en Willy van de Winckel op electronisch orgel, verzorgt daarna op het schip een muzikale avond. Alle patiënten krijgen van het bestuur van de afdeling Sas van Gent van het Nederlandse Rode Kruis bovendien een attentie aangeboden. De Henry Dunant brengt daarna de nacht door In Sas van Gent. Dinsdagmorgen ver trekt het schip om half negen naar Veere, waarna verder deze week nog Brouwershaven, Schoonhoven en Moerdijk worden aangedaan. De reis van de 74 patiënten eindigt zaterdag. waterschap probeert die verhoging zo laag mogelijk te houden, maar voor de grotere bedrijven betekent het toch al gauw een extra kostenpost van dui zenden gulden". Zoals bekend loopt het waterschap wat de hoogte van de zuiveringslasten betreft in Nederland voorop. Mede door de hoge transport kosten als gevolg van de veerverbin- dingen komen de West-Zeeuws- Vlaamse bedrijven steeds meer in de problemen. „Door die kostencombi- natie hebben we in Breskens al een faillissement van een visbedrijf gehad. Het is voor bedrijven niet interessant meer zich in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren te vestigen. Daardoor krijgen we een industrieterrein als de Deltahoek in Breskens nooit vol", aldus Boom ert. Ook de recreatiebedrijven hebben onder de maatregel te lijden, zegt hij. Ze moeten noodgedwongen de tarief stijging doorberekenen aan de hou ders van stacaravans. Die moeten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen veertig procent meer betalen dan caravan houders op bijvoorbeeld Walcheren. „En dat werkt concurrentieverval send", meent de secretaris. Extra pro bleem vormt de sproeikorting van tien procent. Het Vrije van Sluis geeft de campinghouders die korting niet, terwijl ze elders in het land wel van toepassing is. Boomert vindt dat het waterschap ten aanzien van de waterzuivering wel erg strenge normen hanteert. „Die kunnen best wat minder strak. Het komt er op een gegeven moment op neer dat het water dat we lozen schoner is dan het Noordzee- en Wes- terscheldewater. En daar komt nog bij dat het afvalwater van de visver werkende bedrijven biologisch af breekbaar is". De secretaris vindt dat niemand ge diend is met wat hij noemt 'de voor beeldfunctie van het waterschap'. Hij pleit voor een provinciale rege ling van de zuiveringslasten, waarbij iedereen naar evenredigheid hetzelf de bedrag betaalt. OVERSLAG - Drie inzittenden van een personenauto zijn zaterdagmid dag omstreeks half vier gewond ge- Paul Verheylezaan (links) stelde de kunstenaars voor aan de belangstellenden bij de opening van de expositie in Sint-Anna-ter-Muiden. SINT-ANNA-TER-MUIDEN Zater dagmiddag werd in het voormalige gemeentehuis in Sint-Anna-ter-Mui- den de negende kunstexpositie ge opend met werk van Zeeuws-Vlaam se en Belgische kunstenaars. Het TERNEUZEN Aan schattingen durft penningmeester Ronny Ver- berkmoes van de winkeliersvereni ging Stichting Noordstraat Promena de in Terneuzen zich niet te wagen. Ging de Terneuzense braderie woens dag, geplaagd door wind en regen wat aarzelend van start, zaterdag werd het feest afgesloten met een onovertroffen topdrukte. Een file van duizenden kooplustigen bewoon zich de hele dag lang stapvoets door de Noordstraat en omgeving. Verberk- moes: „Er was geen doorkomen aan, zelf heb ik me een weg moeten banen door allerlei steegjes om de straatar tiesten op te vangen". De belangstelling voor alle evenemen ten was overweldigend. Menigeen zet te spontaan de boodschappentas neer om geamuseerd de verrichtingen van de straatanimatiegezelschappen te volgen. Zo keek men ademloos toe naar de verrichtingen van goochelaar en illisionist Will Marvin en naar het optreden van Renë Dick in de Vloos- wijkstraat, die zijn papegaaien en kaketoes onder meer een partijtje liet voetballen. Ook Expressie Theater Exces uit Gent zorgde weer voor de nodige verbazing en hilariteit, plotse ling geconfronteerd met de beweeglij ke mimespelers vluchtten sommige braderiebezoekers geschrokken de winkels binnen. Talloze mensen stroomden toe bij de demonstratie van de L. M. Hondentrainingsschool uit Koewacht. Het jeugdige publiek kwam volledig aan z'n trekken tijdens het optreden van het Fantasia Circus, ook op de Markt. Vanachter een pilsje of een sorbet kon men vanaf de terras jes op de Markt de verwoede krachts inspanningen van de deelnemers aan een touwtrekwedstrijd gadeslaan. Het gezelschap Die en Die gaf in de Noord straat een poppenkastvoorstelling (met sprekende schoenen en aange klede stofzuigers) vanuit een grote vuilnisemmer. zen namelijk het jubileum, want dan is het vijftig jaar geleden dat er in de Scheldestad het eerste koopfeest werd gehouden. Ronny Verberkmoes voorspelt dat het evenement dan nog grootser van opzet zal zijn. Tot die tijd blijft de stichting echter niet stilzit ten. Tijdens de Havenfeesten (vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 juni) zijn er weer tal van activiteiten in de Noordstraat en omgeving. Er komen volksdansgroepen en vendelzwaaiers. Café Porgy and Bess houdt een Zuida merikaans weekeinde. En op zondag zijn praktisch alle winkels in de Noordstraat open. Ook de jaarlijkse boomzaagwedstrijden (en broodzaag wedstrijden voor de dames) worden tijdens de Havenfeesten gehouden. Tevens maakt wethouder J. van Rooyen dan de uitslag van de brade rie-winkeliersactie bekend. Bestuursleden van de Stichting Noordstraat Promenade stelden za terdagmiddag tevreden vast dat de braderie opnieuw een geslaagd fes tijn is geworden. Er moest vanwege de weersomstandigheden tijdens de braderie, op verzoek van de deelne mers zelf, maar ëën evenement wor den afgelast. Wel viel het op dat de winkeliers zichzelf dit jaar wat min der uitdrukkelijk presenteerden. Maar wellicht is dat de stilte voor de storm. Volgend jaar viert de braderie Temeu- Sluisse raadslid en inwoner van Sint- Anna, C. van de Plasse, verklaarde de tentoonstelling voor geopend met de woorden: „Na de moeilijke beginpe riode is de tentoonstelling van deze kunstgroep niet meer weg te denken uit onze gemeente. U bent met deze kunstkring de ambassadeurs van Sint-Anna-ter-Muiden", loofde hij de initiatiefnemers. „Met zevenduizend kunstschilders in Vlaanderen zijn we een goed voor beeld voor de kunst in Europa, waarin Frankrijk, dat bekend staat om zijn vele kunstenaars, ons niet eens kan benaderen", meende het Sluisse raadslid. Paul Verheylezaan, leraar aan de kunstacademie in Gent, die de exposanten aan de grote groep be langstellenden bij deze opening voor stelde, sprak over eerlijk werk van de kunstenaars. „Zij maken hun werk niet om zelf belangrijk te zijn maar om de eigen gevoelsnormen over te bren gen naar de toeschouwer", stelde hij. Het werk, waaronder etsen, lino's, tekeningen, foto's, keramiek van Horst de Blaere, Liesbeth Huser, Wim Krul, Ernst Joachim, initiatiefnemers van de expositie, en Paul van Gijse- gem en Chris Verheijen, gastkunste- naars, is tot 1 september te bezichti gen. Op vrijdag van 18.00 tot 20.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. raakt bij een ongeval in de Dorps straat in Overslag. De auto, bestuurd door E. V. uit Gent, was in een slip geraakt en belandde via een sloot op een lager gelegen bouwland. De heer M. J. M. en mevrouw S. A. P.„ beiden uit Zelzate, werden overge bracht naar het Sint Elisabethzieken huis in Sluiskil, de eerste met inwen dige kneuzingen en een gescheurd oor, de ander met een gebroken rug wervel. Bestuurder V., die een gebro ken sleutelbeen en inwendige kneu zingen had, werd eerst door de politie meegenomen voor het afnemen van de bloedproef, voordat ook hij worden opgenomen in het zieken in Sluiskil. De politie heeft het moeden dat niet alleen de hoge heid een rol heeft gespeeld bij ongeval, maar ook het gebruik alcohol. Een vierde inzittende va auto kwam met de schrik vrij. voertuig werd geheel vernield i door de politie voor nader techn onderzoek in beslag genomen. Op de foto: auto. De vernielde Belgi Het Expressie Theater Exces uit Gent zorgde tijdens de braderie in Terneuzen voor de nodige hilariteit. SAS VAN GENT Toerclub Sas van Gent houdt vanaf vandaag, maandag, tot en met donderdag een fietsvier daagse voor liefhebbers. Vanaf 18.00 uur kan er worden ingeschreven voor een tocht, die 25 kilometer lang is. Elke avond wordt er een ander traject afgelegd, waarbij de mooiste gebieden uit Zeeuwsch-Vlaanderen worden uit gekozen. De start wordt elke avond om 18.30 uur gegeven bij café 't Schip pershuis, tevens de inschrijfplaats. Het afstempelen gebeurt voor en na de rit. De prijsuitreiking is donder dagavond plaats direct na afloop van de laatste tocht. HEIKANT - Een onbekend gebleven automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Wilhelmina- straat in Heikant een fietsend meisje aangereden, dat daarbij gewond raakte. De auto reed na het ongeval met onverminderde snelheid door. Het meisje, E. S. uit Heikant, reed samen met haar ouders op de flets naar huis, toen uit de richting Koe wacht een personenauto met grote snelheid naderde. In een scherpe bocht raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt, waardoor hij op de linker weghelft terecht kwam. De ouders van het meisje konden de auto ontwijken door in de berm te duiken, maar E. S. werd geraakt en liep daarbij ernstige kneuzingen op aan het linkerbeen. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen met het politiebureau in Hulst, telefoon 01140-13656. GRAAUW Graauw hield het afge lopen weekeinde de jaarlijkse kermis met de traditionele volkskoerswed- strijden en vele andere activiteiten. Er bestond veel publieke belangstel ling voor het gebeuren, georgani seerd door het plaatselijke sport- en feestcomité. Voor de jeugd waren er de gebruikelijke kermisattracties op het parkeerterrein tegenover de kerk. De kermisactiviteiten werden zater dag, volgens traditie, geopend met wielerwedstrijden voor de plaatselijke jeugd en de ouderen. Daaraan kon alleen worden deelgenomen door de inwoners uit Graauw, Langendam, Zandberg, Paal en oud-inwoners uit Graauw. De organisatie van dat ge beuren was in handen van het volks- koerscomité 'Graauw'. Werd het daar door een plaatselijke aangelegenheid, het aantal deelnemers en vooral de strijd en sfeer was er zeker niet minder om. Zaterdagavond stond het eerste gedeelte van een muziekfestival op het programma. Naast een rondgang door het dor pgaven de muziekvereni gingen zowel zaterdag als zondag een uitvoering op een kiosk. Aan het eerste gedeelte werd meegewerkt door de fanfare 'De Scheldezonen' uit Nieuw-Namen en de plaatselijke mu- SAS VAN GENT De raadscommis sie voor financiën van Sas van Gent houdt vandaag, maandag, een open bare vergadering in het gemeentehuis aan de Westkade. Aan de orde komen onder meer de aankoop van aandelen in de NV PZEM, een voorstel tot het verlenen van subsidie aan toneelver eniging Siesa en een voorstel tot herziening van de exploitatieplannen Sint Albert I, Canisvliet en Laureijne I. De vergadering begint om 19.00 uur. SAS VAN GENT De rijkspolitie heeft zaterdagnacht omstreeks een uur op de rijksweg bij Sas van Gent de automobilist F. van H. uit Westdorpe aangehouden. De man trok de aan dacht van de surveillerende politie agenten door zijn zwaarbeschadigde auto. De man zo bleek bij verhoor was in België vlak over de grens tegen een vangrail gereden. Van H. is de blaastest afgenomen en vervolgens een bloedproef. ziekvereniging 'Nooit Gedacht'. V dat de fanfare uit Graauw voor voetlicht trad werden in het gem schapscentrum acht leden van drumband gehuldigd, de leden dra Broekaert, Yolanda den 1 Mariëlla den Boer, Jacqueline Stl ert, Sonja Mahu, Christian Stey; Yolande van Eerdenburg en D Totté die allemaal tien jaar lid van de drumband, ontvingen uit den van bestuurslid e. de Deckere de Zeeuwse- en West-Brabantsen ekbond een aandenken. Zondagi dag volgde het tweede gedeelte het muziekfestival. Daaraan werd egewerkt door de muziekverenij 'Sint-Jan' uit Sint-Jansteen, doen Door Vermaak' uit Clii 'Nooit Gedacht' uit Graauw en majorettenpeloton uit Temet Ook zij verzorgden een rondgat een üitvoering. De dansliefheb kwamen uitgebreid aan hun trek in het sportcentrum van 'Sint-/ waarbij 'The Jumbo's' voor de n kale omlijsting zorgden. Ook va: ag, maandag, wordt daar nog er een dansavond gehouden. Die be om 20.30 uur. Op het kermisprogi ma stonden verder nog verschille kaartingen en schietingen in div horecabedrijven. Uitslagen wielerwedstrijden, eersteen ede klassers over 2000 m: 1 Patrick Koster, 2 John van Boven, 3 torn Hey 4 Suzanne de Baar, 5 Tom de Koster. D en vierde klassers: 1 Artjan roelot Michel Buys, 3 Mark Duerinck; meisj Carolien Kindt, 2 Heidy Vemimme Tina Vemimmen. Vijfde en zesde klas: 1 Jos Buys, 2 Ieremy de Groot, 3 Mi Vael. Categorie 13 tot en met 15 Sicco Steyaert, 2 Angelo Hermans, 3 J Paul van Himste, 4 Edward Kips, 51 van Iteghem. Rit in lijn over 45 km: 1 Ai de Rijcke, 2 Marc van Troost, 3 Ko ree, 4 Eddy Tieleman, 5 Angelo Hera: 6 Wim totté, 7 Sicco Steyaert, 8 G« Schillemans, 9 Ludwig Kouyzer, 10 E de Caluwé. Tijdrit over 7000 meter: 1J van Troost, 2 Dennis Steyaert, 3 Andr Rijcke, 4 Eddy Tieleman, 5 Ko Goere Ludwid Steyaert, 7 Hugo Kindt, 8 Get Schillemans, 9 Ferdy Kouyzer, 10 Moerman. Het eerste meisje eindigde op de veertiende plaats in een tijd vanl min. PHILIPPINE Een groep jong heeft in de nacht van zaterdag zondag in Philippine omstreeks uur enkele verkeersborden vemi Ook werden constructiebuizen op weg gegooid. De politie verzoekt ev tuele getuigen zich met haar in binding te stellen. Telefoon 01 1375. Het leven wordt verwisseld, niet weggenomen. Op zaterdag 15 juni 1985 is in alle stilte heenge gaan mevrouw LEONIE SOPHIA VAN PAMELEN sinds 26 mei 1966 weduwe van Theophilus de Smit Zij is 93 jaar geworden. M. S. Cornelis-van Pamelen Oostburg, Veerhoeklaan 7, 'de Stelle' Correspondentieadres: Anker 1, 4511 KB Breskens. De plechtige uitvaartdienst gevolgd door de teraardebestelling, waarbij u wordt uitgenodigd zal plaatshebben op dinsdag 18 juni om 10.30 urn- in de parochiekerk van de H. Eligius te Oost burg. maandagmiddag 17 juni en dinsdag 18 juni Tandarts Lijsterbesstr. 14, Hoek, tel. 01154-1914. Oostburg, tel. 01170-3107 of 4242 Aardenburg, tel. 01177-1496 Breskens, tel. 01172-2121

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25