PZC i msmmm almanak Westkappelle Koningin bezoekt streekmuseum Axel Tiende internationale toernooi jeu de boules Middelburg succes OPHEFFING VLEESKEURING ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vlissingen heeft primeur met barbershop-conventie M—I Dombura Kruitdamp boven LAN OM MINIATUURSTAD TE BOUWEN )uitser mishandeld ;n bestolen bij :amping in Renesse 400m WEDSTRIJD EN SHOW IN SCHELDEKWARTIER Politieagent bij vechtpartij met groep dronken Britten gewond PAGINA 5 t-HEER-ABTSKERKE - De stichting Verkeerstuin zal van- laag (maandag) via de televisie uitleg geven over plannen om lan de Kloetingseweg nabij 's-Heer-Abtskerke een verkeers lum aan te leggen. Dat gebeurt in een uitzending die lagenoeg de hele dag duurt en volledig gewijd is aan jerkeersveiligheid. Vermoedelijk zal het Zeeuwse initiatief jussen 17.00 uur en 17.15 uur op televisie te zien zijn. Ria Jremer zal onder meer een toelichting geven op de maquêtte [lie een beeld geeft van de aan te leggen verkeerstuin. Portemonnee Per 1 oktober over naar rijksdienst Fietsers gewond door val bij Hengstdijk zeeland: Trappers hielden spectaculaire wedstrijden in het tomahawk-gooien. maquette van de verkeerstuin die nabij 's-Heer Abtskerke moet komen. erkeerstuinproject s-Heer Abtskerke e stichting Verkeerstuin, gevestigd 's-Heerenhoek, wil op een terrein |an 6000 vierkante meter het project ■aliseren. Daarvoor is een lokatie ENESSE - De duitser W. uit Frei- Ing is in de nacht van vrijdag op aterdag door twee onbekenden in Ikaar geslagen, waarna zijn auto is eeggehaald. Dat gebeurde bij een amping in Renesse. W. zag dat twee lannen in zijn auto bezig waren en robeerde hen te stoppen. Dat lever- e hem echter een paar flinke klap- en op, waarna de daders met een uto vertrokken. e namen een radio-cassetterecorder, ljbehorende boxen, een tas met surf- pullen en surfzeilen en een leren jas ïee. Dat alles vertegenwoordigde een 'aarde van ongeveer 2500 gulden, 'erder deed H. R. uit het Duitse lochum bij de rijkspolitie op Schou- 'en-Duiveland aangifte van de dief- tal van zijn surfplank met toebeho- en. Deze diefstal werd zaterdagmor en gepleegd tussen 10.00 uur en 1.30. De spullen werden van zijn auto ehaald, terwijl die aan de binnenzij de van de Brouwersdam nabij Scha- endljke stond. Een en ander verte- enwoordigde een waarde van 2500 ulden. gevonden langs het voormalige bie- tenlijntje dat nu wordt gebruikt door de stoomtram Goes-Borsele. De ver keerstuin wordt een kleine stad met miniatuurhuizen van ongeveer 2,50 meter hoog. In die stad worden aller lei verkeerssituaties nagebootst waar kinderen van kunnen leren. De na druk zal liggen op het deelnemen aan het verkeer. De stoomtram zal ook een halte krijgen in de verkeerstuin. Het is de bedoeling dat de verkeers tuin met pasen 1986 opengaat. De aanleg van de tuin zal ongeveer 600.000 gulden kosten. Daarvan heeft de stichting nu nog maar een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar. De rest moet komen uit bijdragen van bedrijven en uit overheidssubsisdies. Bedrijven kunnen namelijk in de mi niatuurstad hun eigen gebouw, op schaal, neer laten zetten. Ze kunnen ook een historische gevelwand 'adop teren'. Verder worden er verschillende acties gehouden om geld bij elkaar te krijgen. Initiatiefnemer M. A. de Bruin legt uit dat het de bedoeling is dat vooral schoolklassen de verkeerstuin bezoe ken in het kader van het verkeerson- derwijs. Hij zegt dat het vervoer van de kinderen van en naar de verkeers tuin gratis wordt geregeld met een bus van de stichting, maar het is wel de bedoeling dat de gemeente van de deelnemende school één gulden per kind in de vervoerskosten subsidieert. De Bruin rekent in het eerste jaar op 55.000 bezoekers. Hij wijst er op dat er in Zeeland niet meer van dergelijke verkeerstuinen bestaan. Volgens de initiatiefnemer gaat het er vooral om kinderen in realistische situaties met allerlei as pecten van het verkeer te confronte ren Dat is duidelijk anders dan de verkeerspelletjes die met behulp van enkele attributen wel eens op school pleinen worden gedaan, legt hij uit. Dat meisje uit Kapelle keek wel raar op zaterdagavond, toen in de bar waar zij een drankje nuttigde, werd omge roepen dat er een portemon nee was gevonden met 120,- en een betaalpasje op naam van... Mijn broer, dacht het meisje verbaasd, want zij wist zeker dat hij zich die avond thuis bevond. Natuurlijk meldde zij zich bij de barkeeper, maar deze weigerde het gevonden voorwerp aan haar over te dragen. Slechts de persoon in kwestie mocht het in ont vangst nemen. Vertwijfeld belde het meisje naar huis. In gesprek. Telefo nisch contact gezocht met de buren, waar haar ouders op visite waren. „Hoe kan dat nou", was de reactie, „Je broer zit thuis". Toen begon het meisje iets te dagen. Ze had die avond het jack van haar broer aange trokken, waar de portemon nee natuurlijk nog in zat. Ze moest het ding zelf verloren hebben en of broerlief hem nu maar even kwam halen... Hopelijk is hij de leeftijd tebo- ven dat alle meiden 'stom' zijn. WESTKAPELLE - Wel eens geworsteld met de schrijfwijze van de plaatsnaam Westkapelle? Is het met dubbel p en één l of met één p en dubbel l. Of met twee p's en twee I's. De Westkappelaar heeft er geen moeite mee en de gemiddelde Zeeuw komt er over het algemeen ook wel uit. Bij de ANWB echter ging het helemaal mis, getuige dit bord, even buiten Zoutelande. Westkappelle staat er en dat is duidelijk met één p teveel. AXEL Koningin Bea trix zal tijdens haar werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, dinsdag 2 juli, ook een bezoek brengen aan het Streekmuseum 'Het Land van Axel'. Axel staat in de koninklijke reisroute als tweede ge meente op het program ma. Het college van b en w van Axel ontvangt de koningin rond 10.45 uur op de Markt voor het stadhuis. De koningin maakt via de Markt, Weststraat en Noordstraat een wande ling naar het streekmu seum. Ze zal daar onder meer de nieuwe wagen schuur bekijken, waar antieke boerenwagens en authentieke landi bouwwerktuigen staan opgesteld. Saillant de tail is dat enkele van dié boerenwagens in 1979 deelnamen aan het défi lé op paleis Soestdijk ter gelegenheid van konin ginnedag. In het streek museum hangt ook het portret van prinses Juliana in Axelse kle- CLINGE Ruim 250 schutters uit Nederland en België hebben het afgelopen weekeinde op het schietterrein van de schietver eniging De Schutterij in Clinge onder grote publieke belang stelling het traditionele wes tern-weekeinde gehouden. Drie dagen lang hing er in de nederzetting van het wilde wes ten uit de vorige eeuw een sfeer van spanning, gehuld in kruit dampen. Figuren uit het Ameri kaanse wilde westen of uit de Noord-Zuid-oorlog liepen tussen het talrijke publiek met hun wapens te paraderen op het Clingse schietterrein. De 'Schut ters van het zwart-kruit' hielden tussendoor verschillende wed strijden. In de avond- en nachtu ren verzamelde het cowboyvolk zich rond de barbecue, genie tend van country- en westem- muziek. Voor de jeugd waren er speciale attracties als touwtrek ken, zaklopen en hoefijzerwer- pen. De beste schutters op de diverse onderdelen werden aan het slot van het western-weekend gese lecteerd voor het ere-schijfschie- ten. Bij de dames ging de over winning naar J. Vermont uit het Limburgse Posterholt, bij de he ren ging de eer naar F. Haut- phenne, lid van de schietvereni ging de Schutterij uit Clinge. De uitslagen op de verschillende on derdelen zijn als volgt: standaardge weer: R. Baudoin, Zaltbommel; duel- schietten: K. Herwijnen; jeugd: D. Bakker; standaardgeweer: H. Naes- sens; vrij geweer: F. Hauphenne; re volver: G. Lamberti; pistool: M. Ach terberg. Dames: pistool: C. van Oirschot; dienstgeweer: A. de Braai. Schietver eniging Op de Korrel won de eerste prijs bij het korpsschieten. Naast de verschillende schietoefeningen werd er tevens een 'trapperloop', een oriën- tatietocht, gehouden, die werd ge wonnen door R. Peeters. Miniaturen van antieKe Kanon nen uit de Amerikaanse Burger oorlog vormen een fraaie afzet ting van de nederzetting: over de 'grens' stonden moderne cara vans en tenten en ook de cowboy op een tuinstoel gezetten, draait een nieuwerwets shaggie. Tijdens het toernooi kwam de meetlat er vaak aan te pas: met passen en meten moest worden uitgemaakt welke bal het dichtst bij het doelballetje ligt. MIDDELBURG Het tiende interna tionale jeu de boulestoernooi, zater dag aan het Molenwater in Middel burg gehouden, is een groot succes geworden. Meer deelnemers dan ver wacht door het mooie weer kwa men maar liefst 120 boulers (40 tri- plettes) naar het wedstrijdterrein rond de muziektent veel fraaie en spannende partijen en grote publieke belangstelling. De toernooiwinst was voor het Belgi sche triplette Thienpont uit Gent. Dit drietal versloeg in de finale het triplet- te van W. de Bont uit Delft, dat tweede werd. De Belgen waren op dit tiende toernooi van de Middelburgse Jeu de Boules Club (Pétanque) sterk vertegenwoordigd en veroverden ook een derde en vierde plaats. Vanaf tien uur zaterdagmorgen wer den er wedstrijden gespeeld. Voor degenen die in de voorronden werden uitgeschakeld had de toemooileiding een verliezersronde ingelast, zodat el ke deelnemer de gehele dag kon mee doen. Veel spanning brachten de finalewed strijden en menigmaal moest 'de meetlat' er aan te pas komen om de winnende bal aan te wijzen. Er werd met veel inzet en zeer sportief ge speeld; vooral de gezelligheid staat bij de boulespelers hoog in het vaandel. Aan het eind van het toernooi werden de prijzen uitgereikt door Jan Wolt huis, voorzitter van de organiserend^ Jeu de Boules Club Middelburg. Hij toonde zich zeer tevreden met de grote opkomst van de spelers en de belangstelling van het publiek. Er werden tijdens dit toernooi een aantal contacten gelegd die mogelijk tot ledenwinst voor de jeu de boulesclub kunnen leiden. De eerste prijs ging vergezeld van een wisselbeker die voor een jaar mee naar België ging. De winnaars van vorig jaar het triplette Samper kwamen er dit keer niet aan te pas. De prijzen werden als volgt verdeeld: le prijs en wisselbeker: triplette Thinpont, Gent; 2 triplette W. de Bont, Delft; 3 triplette Impels, Nederkauter; 4 triplette Van de Woestijne, Eeklo. Eerste troostprijs: triplette Mortier, Artevelde; 2e troostprijs: triplette Garay, Jagershoef. Poedelprijs: triplette Van Dongen, Boxtel. Aanmoedi gingsprijs: triplette Jenny Brasser, Middel burg. Prijs damestriplette: B. de Bont, Delft. ZAAMSLAG De Vleeskeurings dienst Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met ingang van dinsdag 1 oktober definitief overgedragen aan de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees. De kringraad van de Zeeuws- Vlaamse dienst zal daartoe tijdens een kringvergadering donderdag 27 juni besluiten. Vijf van de zeven personeelsleden van de vleeskeu ringsdienst zijn al sinds 1 januari dit jaar in dienst van de rijksdienst, voor twee personeelsleden moet ontslag worden aangevraagd. De overdracht van de Vleeskeurings dienst Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Rijksdienst van de keuring van Vee en Vlees is een direct gevolg van de reorganisatie van de vleeskeurings diensten in Nederland. Die werden voorheen geëxploiteerd door de ge meenten, maar worden nu samenge voegd in een rijksdienst. Dat betekent dat ruim honderd vleeskeuringsdien sten in Nederland moeten verdwijnen. De rijksdienst verspreidt haar activi teiten over vijftien rayons. De Zeeuws-Vlaamse dienst zal vanaf 1 oktober deel uitmaken van het rayon Zeeland-Zuidelijk Zuid-Holland. Alle administratieve taken worden overge heveld naar het centrale kantoor in Rotterdam. De Zeeuws-Vlaamse dienst blijft voorlopig overigens ge huisvest in het kantoor aan het Plein in Zaamslag. Als het huurcontract voor dat pand afloopt, zal de dienst elders in de regio een kantoor betrek ken. Het besluit tot overdracht van vlees-' keuringsdiensten dat tijdens de ver gadering genomen wordt is overigens strikt formeel. De dienst maakt deel uit van de zogenaamde gemeenschap pelijke regeling waarin de Zeeuws- Vlaamse kringgemeenten zijn verte genwoordigd. Tenminste drie kwart van de b en w's en raden van die gemeenten moeten het besluit tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling nog goedkeuren. Problemen zal dat echter niet opleveren. Volgens directeur drs P. J. Borm van de Vlees keuringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het slechts om een formaliteit. VLISSINGEN - De eerste barbershop- conventie in Nederland zal eind okto ber worden gehouden in Vlissingen. Zes Nederlandse koren en vier kwar tetten nemen deel aan de nationale competitie die zaterdag 26 oktober wordt gehouden van 14.00 tot 16.00 uur in het Scheldekwartier. Twee koren en twee kwartetten uit Enge land treden 's avonds op. De presen tatie van dit showgedeelte is in han den van Eddy Becker. De barbershopconventie wordt geor ganiseerd door Holland-Harmony, de landelijke organisatie van barber- shopgezelschappen, waarbij ook het Vlissingse koor Sea Sound Singers is aangesloten. Dit Vlissingse koor, dat in augustus 1983 is opgericht, maakte de afgelopen jaren een stormachtige ontwikkeling door en telt inmiddels bijna vijftig leden. In navolging van dit dameskoor ontstond het mannen- kwartet 'The four Motions', waaruit de 'Flushing Boy Barber Friends' zijn gegroeid en in Goes werd het dames koor 'Goose City Singers' opgericht. De dameskoren en mannenkoren zijn overigens volledig gescheiden organi saties. Zij maken gebruik van geheel verschillende stemtechnieken, waar door een combinatie van beide gezel schappen niet haalbaar is. De zes deelnemende koren aan de competitie zijn achtereenvolgens de 'Sea Sound Singers' uit Vlissingen, de 'New City Harmonizers' uit Nieuwe- gein, de 'Gelrian Girls' uit Ede, de 'Harmony Singers' uit Harderwijk, de 'Goose City Singers' uit Goes en de 'Rhine Singers' uit De Meem. Verder nemen ook de kwartetten 'The Gol den Waves' uit Vlissingen deel, 'The Sound Shifters' uit Ede, de 'Chrystal Sound' uit Nieuwegein en 'Nieuwe- gein Forever' uit dezelfde plaats. Om 20.00 uur begint de avondshow met 'The Tyneside Ladies', een koor van zestig dames, dat in 1976,1978 en 1981 kampioen werd in Engeland, The Northemaires, een promotiekoor van ongeveer zeventig mannen uit ver schillende koren in het noorden van Engeland, Mancunian Way, een man- nenkwartet uit Manchester dat in 1983 een gouden medaille behaalde en 'Sound Entertainment', het kam pioenskwartet van 1984. De Vlissingse burgemeester drs Th. J. Westerhout verricht vrijdag 25 okto ber om 20.00 uur de opening van de conventie tijdens een onderlinge bij eenkomst voor alle deelnemers in maritiem hotel Britannia. De compe titie vindt plaats in het Scheldekwar tier, van 14.00 tot 16.00 uur. Om 17.00 uur wordt de uitslag bekend gemaakt. De organisatoren willen zondagoch tend 27 oktober nog een koffieconcert in het Scheldekwartier laten geven, maar de onderhandelingen daarover zijn nog niet afgerond. De Culturele Raad Vlissingen en de provincie heb ben voor het evenement een subsidie toegezegd van maximaal 750 gulden. Tijdens de competitie brengen alle deelnemers twee liederen ten gehore. Bij de beoordeling wordt niet alleen gelet op geluid en arrangement, maar zeer belangrijk is ook de presentatie en interpretatie. De 'Sea Sound Sin gers' hebben speciaal voor deze con ventie een eigen lied ingestudeerd, namelijk Holland in Harmony, ge schreven door de dirigent van het gezelschap Rob van der Meulen. derdracht. Na het be zoek aan het streekmu seum gaat de koningin naar Sas van Gent. De koningin zal overi gens tijdens een kort" vaartochtje over het ka naal Temeuzen-Gent een informatief gesprek hebben met vertegen woordigers van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen en instan ties die betrokken zijn bij het Temeuzense ma ritieme gebeuren. Het dames barbershopkoor The Tyneside Ladies uit Engeland, dat tijdens de conventie naar Vlissingen komt. VLISSINGEN - Een Vlissingse po litieagent is zaterdagavond gewond geraakt bij een grote vechtpartij tus sen een groep zwaar aangeschoten Engelsen en de politie in Vlissingen. Ook een aantal Engelsen liep ver wondingen op, met name veroor zaakt door beten van een politie hond. De politie werd omstreeks tien over half negen zaterdagavond in kennis gesteld van problemen in een café aan het Betje Wolfplein in Vlissingen. Daar waren de ongeveer twintig En gelsen met elkaar op de vuist gegaan. Negen agenten en een politiehond probeerden de Engelsen met zachte hand naar buiten te leiden. Aanvan kelijk lukte dat, maar doordat drie Britten nogal dwars lagen, escaleerde de zaak buiten het café. Daarbij werd volgens een politiewoordvoerder "behoorlijk gemat". De drie Engelsen die zo dronken waren dat ze niet meer op hun benen konden staan, hebben de nacht doorgebracht in het politie bureau in Vlissingen. Toen ze weer nuchter waren zijn ze zondagochtend op de dagboot naar Sheemess gezet. De overige vechtersbazen werden za terdagavond al door taxi"s en politie wagens afgeleverd bij de Olau Line. Er zijn geen processen-verbaal opge maakt; de schade in het cafe' viel mee. De gewonde agent heeft een polsbles sure. fïENGSTDIJK - De fletser L. de W. uit het Belgische Waasmunster is zon dagmorgen omstreeks kwart voor tien nabij Hengstdijk zo ongelukkig ten val gekomen, dat hij moest worden overgebracht naar het Sint Liduina- ziekenhuis in Hulst. Later werd hij vervoerd naar het Academisch Zie kenhuis in Gent. Naast kneuzingen en schaafwonden liep de man vermoede lijk hersenletsel op. Ook de fletser H. de R. uit Belsele (B) kwam ten val, maar kon na behande ling in het ziekenhuis in Hulst huis- 1 waarts keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 21