i1B B f ONDERHANDELINGEN O VER EISEN vandaag Chinese premier in Nederland Van Mierlo wil D'66 bij verkiezingen aanvoeren Handtekeningenjager Tli r± bij Onrust herdenking Soweto Invalide man beroofd en mishandeld Leger Sri Lanka doodt Tamils Zonnig en droog ie jaargang no. 140 mdag 17 juni 1985 *vnK Verbod Record Promotie Vechtpartij Oppermachtig iakke en vamiddag matige westen- \ind. Middagtemperatuur achttien aden. Aan de kust rond vijftien aden. Vanavond toenemende be- Iking. Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie overadverterenO1184-15144 SOWETO (AFP/RTR/AP) - De Zuid- afrikaanse politie heeft zondag in de zwarte voorstad Soweto bij Johan nesburg met rubberkogels en hagel geschoten op demonstranten die de bloedige rellen van 1976 herdachten. Een tiental pantservoertuigen pa trouilleerde in Soweto en de politie en veiligheidstroepen waren in volledige rellenuitrusting aanwezig. In de zwar te woonstad leek het verder rustig. In de nacht deden zich twee ontploffin gen voor in voorsteden bij Durban en Kaapstad. Overheidsgebouwen bij Durban liepen zware schade op. In de woongemeenschap Daveytown ten oosten van de Zuidafrikaanse stad Johannesburg heeft een bewaker zon dag een jongeman doodgeschoten, die behoorde tot een groep zwarten die de woning van burgemeester Tom Boya met stenen en brandbommen beko gelden. EIROET - De gekaapte Boeing landde zondagmiddag voor de derde keer op de luchthaven van Beiroet. Htt toestel \eert hier het uitgebrande wrak van een Jordaans passagiersvliegtuig dat vorige week werd gekaapt. apers voorbereid p bevrijdingsactie (Van onze correspondenten) IROET, WASHINGTON, ATHENE - De spanning rond het vrijdag gekaapte TWA- gtuig op de luchthaven van Beiroet is zondagavond laat opgelopen, nadat vreemde gtuigen waren gemeld boven de Libanese hoofdstad. De toestellen zouden vanuit zee en lit zuidelijke richting - vanuit Israëlisch luchtruim - Libanon zijn binnengevlogen. De naar atting twaalf tot vijftien kapers in het TWA-toestel werden echter gewaarschuwd door de erkeerstoren, waarna luchtdoelgranaten werden afgeschoten. De toestellen verdwenen iferna weer. ge directe militaire actie" om hen te bevr'jden. De oproepen waren vervat in een brief, die door 32 passagiers van het vliegtuig was ondertekend. Kort na dat de brief naar buiten was gebracht, COLOMBO (RTR) - De radio van Sri Lanka heeft zondag bekendgemaakt dat het leger bij een aanval op een schuilplaats van Tamilrebellen in het noordwesten van het land min stens 100 separatisten heeft gedood. De Tamil-opstandelingen bliezen za terdagavond volgens het leger een spoorwegbrug in Omanthai op. Of hierbij doden of gewonden bij vielen is niet bekend. ip verzoek van de kapers werden de ihten op het vliegveld gedoofd uit rei s voor een bevrijdingsactie. In de erlpeerstoren aanwezige journalisten en de opdracht te vertrekken, tollens de Libanese radio zou de r van de sji'itische Amal-militie, labih Berri, zijn manschappen in ^t van alarm hebben gebracht met toog op verwachte landingen op de nese kust. Jsjl'itische vliegtuigkapers hadden i eerder zondagavond gevraagd 'Onderhandelen over de door hen ste vrijlating door Israël van ruim 10sji'itische guerrilla-strijders in ruil een veilige aftocht van de passa- s. Verder riepen zij de hulp in van ambassadeurs van Engeland, ■nkrijk en Spanje in Libanon, als- neiie vertegenwoordigers van de Ver- ftde Naties, kapers willen ook dat het pro- Israëlische Zuidlibanese leger SLA zich uit het grensgebied met Israël terugtrekt. De Amerikaanse president Reagan is gisteren met spoed van zijn buitenver blijf Camp David naar het Witte Huis teruggekeerd waar hij verklaarde dat de kapers de naar schatting 40 overge bleven - merendeels Amerikaanse - gijzelaars „voor hun eigen veiligheid beter kunnen vrijlaten". Zondagmid dag kwam het gekaapte toestel van uit Algiers voor de derde keer in Beiroet aan, waar tijdens een eerdere 'stop' een Amerikanse passagier doodgeschoten was. Reagan zei dat de VS contact onderhouden over de kaping met Israël, Libanon en Syrië. Amerikaanse gijzelaars aan boord van het gekaapte vliegtuig hebben zondag president Reagan opgeroepen snel over hun vrijlating te onderhan delen en zich te onthouden van „eni- PZC De PvdA eist van de Neder landse regering een eenzijdig verbod op investeringen in Zuid-Afrika. PAGINA 3 Marjan Olyslager wordt een hordenloopster van formaat. Opnieuw verbeterde de uit Temeuzen afkomstige atlete het Nederlands record op de 100 meter horden. Els Vader was in een prestigeduel op de 100 meter sprint sneller dan Nelli Cooman. PAGINA 9 Nog wel op eigen veld verloor FC Den Haag opnieuw in de nacompetitie. NEC en De Graafschap zijn nu de belang rijkste kandidaten voor pro motie naar de eredivisie. PAGINA 9 Na een heftige vechtpartij wer den vier spelers van het veld gestuurd in de wedstrijd om het zaterdagkampioenschap van Nederland tussen Spa kenburg en Kozakken Boys. Overigens: Spakenburg werd kampioen van Nederland. PAGINA 10 Ook in de Ronde van Zwitser land is de ploeg van Peter Post oppermachtig. Phil Anderson kwam aan de leiding door een zege in de klimtijdrit. PAGINA 11 ZESTIENHOVEN - Op het vliegveld Zestienhoven stelt premier Lubbers minister Van den Broek van buitenlandse zaken voor aan de Chinese premier Zhao Ziyang. ROTTERDAM (ANP) - China streeft naar vriendschappelijke betrekkin gen en samenwerking met Nederland op basis van de vijf beginselen van vreedzame coëxistentie, zo heeft de Chinese premier Zhao Ziyang zondagmiddag bij het begin van zijn officiële bezoek aan Nederland verklaard. Zhao Ziyang, die wordt vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Wu Xue Qian, werd zondag middag op het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven begroet door pre mier Lubbers en minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken. De premier verwees in zijn schrifte lijk verspreide verklaring naar de vijf beginselen die destijds nog door premier Zhu En-lai zijn geformu leerd: eerbied voor de soevereini teit, onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid, non-agres sie, geen inmenging in binnenland se aangelegenheden, gelijkheid en wederzijdse hulp. Economische samenwerking tussen Nederland en China is een der voor- (Slot zie pagina 4 kol. 4) meldde één van de kapers zich weer bij de verkeerstoren met een dringend verzoek om een ambulance om een oudere man te komen halen die onwel was geworden. De zieke werd naar het sji'itische Sahelziekenhuis in Zuid- Beiroet gebracht. De kaper eiste voorts dat het vliegtuig en het hele platform er omheen in het licht gezet werd om een eventuele commando actie te voorkomen. In Algiers mochten zaterdag de Griekse passagiers - behalve de zan ger Demis Rousos - de Boeing verla ten en werd een in Athene gearres teerd lid van de groep kapers geruild tegen drie Amerikanen. De vanuit Griekenland overgevlogen man - een Libanees - kon niet aan de kaping deelnemen omdat er voor hem geen plaats meer in het vliegtuig was. Het Israëlische kabinet heeft zich zondag met de kapingszaak bezig gehouden, maar er werd in Tel Aviv niets bekend gemaakt over de uit komst van beraad. Militaire zegslieden verklaarden dat Israël voor de kaping al van plan was de ongeveer 700 gevangenen die thans in Atlit in het noorden van Israël worden vastgehouden in de komende weken vrij te laten. De Israëlische regering staat onder toenemende (Slot zie pagina 4 kol. 4) Hans van Mierlo op het D'66-congres in Amersfoort. AMERSFOORT (GPD) - D'66-voor- man Hans van Mierlo heeft zich kan didaat gesteld voor het lijsttrekker schap van zijn partij voor de komen de Tweede-Kamerverkiezingen. De voormalige defensie-minister voerde al eerder de lijst van D'66 aan en was bijna tien jaar geleden een van de oprichters van de partij. Zijn kandidatuur, die hij zaterdag tijdens een congres in Amersfoort onverwacht bekend heeft gemaakt, is binnen de partij met groot enthou siasme begroet. De huidige leider van de Tweede Kamer-fractie Maarten Engwirda ver klaarde niet als tegen-kandidaat te willen fungeren. Volgens recente ver- kiezingsonderzoeken houden de de mocraten van hun zes zetels in de Tweede Kamer er twee over. Van Mierlo, die thans lid van de Eerste Kamer is, zei dat hij afspraken wil maken over de taakverdeling in de kamerfractie, „zodat mijn gezin niet de dupe wordt". „Als er geen regeling kan worden getroffen, doe ik het niet", aldus de democraat. Van Mierlo deed een beroep op zijn partijgenoten 'er weer in te geloven'. „Aan de mismoedigheid binnen de parij moet een einde komen, omdat wij gewoon fatsoenlijke papieren heb ben en concrete voorstellen", aldus de kandidaat-lijsttrekker. Van Mierlo presenteerde een 'politie ke boodschap' (geschreven door de senaat-fractie), die handhaving van het sociale minimum en verlaging van het mininumloon bepleit. Verder wordt in de boodschap een pleidooi gehouden voor een grotere rol van Europa binnen de NAVO. Daarin past een Europese inbreng in de ontwikkeling van het Amerikaanse Strategische Defensie Initiatief (ook wel Starwars genoemd). „Een aange past Eurekaplan van de Franse presi dent zou hiervoor een kader kunnen scheppen", aldus de boodschap. Evenals fractieleider Engwirda, stel de Van Mierlo dat D'66 het 'huidige beleid' vanaf 1986 niet aan een meer derheid zal helpen. BERKEL en RODENRIJS (ANP) - De politie heeft in verband met een overval op een invalide man in Berg- schenhoek, twee Rotterdammers van respectievelijk 14 en 18 jaar aange houden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn bij de overval op de man in totaal vier personen betrok ken geweest. Een van hen was op het moment van de overval bij het slacht offer op bezoek. Twee anderen dron gen de woning/winkel binnen en pleegden de daadwerkelijke overval. Een vierde man wachtte buiten in de vluchtauto. Het slachtoffer handelde in motoren en onderdelen. De politie is nu nog op zoek naar de andere twee leden van de groep en de vluchtauto. De 54-jarige alleenstaande invalide man werd beroofd van een portemon nee met vijfhonderd gulden. Het slachtoffer zat in zijn rolstoel toen de overvallers het pand binnendrongen. De man is zondag in de loop van de morgen opgenomen in een ziekenhuis in Rotterdam met een gebroken bo venbeen, aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie. Volgens de woord voerder is de breuk veroorzaakt door ernstige mishandeling. DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana, die zaterdagmiddag getuige was van een benefiet cricketwedstrijd voor het Juliana Kinderziekenhuis op het terrein van het Haagse HCC, werd daar 'belaagd' door een jonge handtekeningenverzamelaar (l). Met alle durf die in hem was benaderde het jongetje de prinses om haar te vragen haar handtekening te zetten op een schaatsfoto van de ook meespelende Hein Vergeer. Tot zijn teleurstelling werd zijn verzoekje afgewezen, (foto r). BEIROET - De spanning staat nog te lezen op de gezichten van deze passagiers, die in Algiers het gekaapte vliegtuig mochten verlaten. Gezagvoerder:geen keus BEIROET (RTR) - De kapers van de Amerikaanse Boeing dreigden het vliegtuig zondag te laten verongeluk ken als zij voor de derde keer -- geen toestemming tot landen kregen, al dus een op band opgenomen gesprek tussen de gezagvoerder en de ver keersleiders. In Beiroet kon men het volgende gesprek afluisteren toen de Boeing van Trans World Airlines boven Bei roet cirkelde: Gezagvoerder: We hebben voor 20 minuten brandstof. Verkeersleider: O.K. U weet dat het vliegveld is gesloten en dat de lan dingsbanen zijn geblokkeerd? Gezagvoerder: Ja, maar we hebben geen keus. We hebben geen keus. De kapers eisen dat wij hier hoe dan ook moeten landen, zelfs als we het toestel moeten laten verongelukken. Verkeersleider (tegen onbekende au toriteit): Zeg tegen de brandweerwa gens dat ze van de oostelijke landings baan af gaan en geef het leger daar opdracht weg te gaan. Tweede stem in verkeerstoren: Wij moeten 'm binnenhalen. Gezagvoerder: We hebben brandstof voor 13 of 14 minuten. Verkeersleider: O.K. Kunt U het nog vier of vijf minuten boven Beiroet uithouden? Gezagvoerder: Ja, vier of vijf minuten. Het toestel landde een paar minuten later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1