PARAPLU VOOR INZET VERKEERSVEILIGHEID Staten zien geen heil in een nieuwe hoorzitting over ziekenhuis Hulst 'NEGA TIEVE DISCRIMÏNA 'Platform' in Hulst presenteert nieuw plan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG STEEDS CONFLICTEN Actie 'open auto' in Terneuzen teleurstellend Zeeland naar Den Haag voor tomograaf Fietser gewond bij ongeluk Breskens 'INHOUDELIJK LEVERT HET NIETS OP' Motorrijder licht gewond bij ongeluk Snelheidscontrole Groede: zeventien processen-verbaal PAGINA 9 Onderbezetting Bericht SEOZ Tien Gesloten circuit I J zc f ZEELAND' ZATERDAG 15 JUNI 1985 VLISSINGEN Gerekend naar de gemiddelde neerslag die er in de maand juni valt, heeft het voor deze maand al genoeg geregend. In deze twee eerste weken van juni is al 48,1 mm neerslag gevallen, terwijl het gemiddelde voor deze maand rond de vijftig mm ligt. Ook de tempera tuur laat te wensen over met vijf graden beneden het gemiddelde. Het wil maar niet zomeren. IJssa lons verkopen warme chocolade melk aan verkleunde toeristen, en menig landbouwer bekijkt met ge- gronsd voorhoofd zijn gewassen die door de regen te lijden hebben. „We moeten beslist niet te pessimis tisch zijn", zegt J. Markusse, voor lichter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), De meeste landbouwgewassen hebben onder het slechte weer te lijden, maar er is nog geen sprake van blijvende scha de. Pas als dit weer nog veel langer aanhoudt komen er grote moeilijk heden". Voor de onkruidbestrijding tussen de gawassen is het van belang dat het wat droger wordt. De machi nes kunnen nu het land niet op, dat te drassig is. Dit moet volgens de ZLM-voorlichter niet veel langer du ren anders is het onkruid te groot om V Veel landbouwgronden staan door de overvloedige regenval van de laatste tijd gedeeltelijk onder water, wat veel schade toebrengt aan de gewassen. machinaal vernietigd te worden, wat veel extra werk voor de landbouwers oplevert. Ook voor toeristisch Zeeland zijn het sombere dagen. Campinghouder K. J. Coppoolse uit Oostkappelle: „Afgelopen week hing er een echte mineurstemming over ons terrein. De camping was sterk onderbezet. Maar volgende week beginnen de vakanties in Duitsland en we heb ben ondanks het slechte weer aardig veel reserveringen binnen gekregen voor de komende weken." IJssalon La Palma in Middelburg maakt korte dagen. De zaak sluit 's avonds al om acht uur terwijl het bij leeler weer pas om tien uur sluitings tijd is. Het ijs blijft overigens in de vriezers. „De klanten die binnenko men vragen om hete koffie of warme chocolademelk," aldus een verkoop ster van La Palma. Een andere Mid delburgse ijszaak zag er gisteren helemaal geen heil meer in en hield de deur de hele dag gesloten. Voor het weekeinde ziet het er nog niet zonniger uit. Het blijft wissel vallig weer met een temperatuur van dertien tot veertien graden Cel- cius. Pas vanaf maandag wordt af en toe zon verwacht. Maar de kans op buien blijft bestaan. Toeristen moeten zich onder paraplu's verschuilen bij hun rondwandeling over de markt in Vlissingen. Verdachten in slepersruzie voor rechter THOLEN - Het openbaar ministerie heeft vijf verdachten in de slepersruzie op de Schelde-Rijn-verbinding gedagvaard. Het ziet er naar uit dat het vijftal eind juli of begin augustus in Middelburg voor de rechter moeten komen. De dagvaarding is het vervolg op problemen die zich rond de jaarwisseling tussen de bergingsbedrijven Van den Akker uit Vlissingen en Muller Terneuzen hebben voorgedaan. Uit woorden van officier van justitie mr R. D. E. Daverschot blijkt er toen proces verbaal is opgemaakt tegen 'die lieden die toen min of meer slaags zijn geraakt'. Daverschot voegt er aan toe dat de rijkspolitie te water niet langer afwacht en toeziet hoe de ver houding tussen de bergers zich ont wikkelt, maar meteen proces verbaal opmaakt zodra er zich iets voordoet dat de kant van een strafbaar feit opgaat. Aan de hand van die proces sen verbaal zal worden bekeken of tot vervolging moet worden overgegaan, aldus de officier van justitie. Eind oktober raakten de kapiteins van de sleper Zephyrus en de sleper Breezand met elkaar slaags over de vraag of ze wel of niet bij elkaar langszij mochten liggen. Kort daar voor hadden zich ook al problemen voorgedaan bij het vlottrekken van Raad Arbeidsmarkt wil ook EG-geld vrouwen werken dan in de meeste andere provincies; omdat Zeeland weer vertrekoverschotten kent en om dat er veel tijdelijke werkgelegenheid MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt verzet zich tegen het feit, dat het ministerie van sociale zaken Zeeland niet heeft opgenomen in de gebieden, waar subsidies uit het Europees sociaal fonds mogelijk moeten zijn. Dat blijkt uit een brief aan het minis terie, die op 21 juni aan de orde komt in de regionale Raad voor de Arbeids markt, in het Middelburgse stadhuis. Men wil tegen deze „negatieve discri minatie" met klem protest aanteke nen: alle provincies of delen daarvan zijn door sociale zaken aangemeld als gebieden, die voor subsidie in aan merking komen, met uitzondering van Zeeland. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Raad Arbeidsmarkt vindt nu, dat alleen het werkloosheidscijfer een te beperkte maatstaf is om de sociaal- economische situatie te beoordelen. Er moet vooral ook worden gekeken naar de vooruitzichten. Tegen die achtergrond meent men, dat ook Zee land moet kunnen rekenen op moge lijkheden Europese bijstand te krij gen voor activiteiten die voor de ar beidsmarkt van betekenis zijn. Het lage werkloosheidscijfer in Zee land - zo zegt men in een concept-brief naar sociale zaken en economische zaken - komt vooral omdat er minder TERNEUZEN De Terneuzense ge meentepolitie heeft vrijdag tijdens een actie 'open auto' 26 onvoldoende afgesloten voertuigen aangetroffen in de binnenstad van Terneuzen. Op de in totaal 285 gecontroleerde auto's maakt dat 10 procent uit. Vergeleken met vorig jaar een stijging van 3 procent. Voor de politie is dat vol doende reden om de actie de komende maanden voort te zetten. Bij 26 'open' voertudigen bleek het in 19 gevallen om een niet afgesloten kofferdeksel te gaan. In 4 auto's werden kostbare goederen aangetroffen. Wij achten de nieuwsvoorzie ning van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANPi door gaans zéér hoog, maar giste ren werden wij, bij het lezen van onze eigen PZC, even door twijfel bekropen. Dat was bij lezing van een bericht, dat aldus begon: „Den Haag - Het directoraat- generaal voor de arbeidsvoor ziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid onderzoekt hoe kan wor den voorkomen dat het werk- lozenbestand overeenstemt met de werkelijkheid". Maar écht verbazen zou het ons niet, van het ministerie van sociale zaken. Dat wil er natuurlijk de moed inhouden. MIDDELBURG - Vertegenwoor digers van de Zeeuwse gezond heidszorg willen zich in Den Haag sterk gaan maken voor een mobiele computertomo- graaf. Maandag I juli wordt daar een symposium gehouden over de medische vooruitzich ten op het stellen van diagnoses met verplaatsbare apparatuur. De bijeenkomst vindt plaats in het Leyenburg Ziekenhuis in de residentie. Aanleiding ertoe is de wens van een aantal ziekenhui zen in Den Haag en omstreken om een mobiele computertomo- graaf aan te schaffen. Maar ook Zeeland heeft een computertomograaf bovenaan het verlanglijstje staan. Deze voorziening is in deze provincie nog helemaal niet voorhanden. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland (RAVOZ) vindt, zoals gemeld, dat het ministerie, dat overigens wel belangstelling heeft voor mobiele vormen van medische scanningsmethoden, Zeeland moet aanwijzen tot proefgebied. Zeeland is immers de eerste aan vrager van een dergelijke voor ziening en is geografisch het meest geschikt voor een ver plaatsbare computertomograaf, zo meent directeur-arts F.A. van Spanje. Deze RAVOZ-voorman zal in Den Haag één van de inleiders zijn. was via de nu aflopende Deltawerken. Men signaleert dat de stijging van het arbeidsaanbod in Zeeland onder het landelijke groeicijfer lag en dat er een toename is van uitgaande pendel. Het effec van ontsluiting door de Delta werken en de ontwikkeling van zeeha venactiviteiten lijkt langzamerhand „uitgewerkt", zo schrijft het dagelijks bestuur. Bovendien wijst men erop, dat de vooruitzichten van het Cen traal Planbureau aangeven dat de werkloosheid in Zeeland naar het lan delijk gemiddelde zal toegroeien en dat nationale cijfer in de jaren negen tig zal overschrijden Men vraagt so ciale zaken stappen te ondernemen om ook Zeeland als prioriteit-gebied voor subsidies uit het Europees so ciaal fonds aan te merken. De Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt verzet zich evenals vorig jaar, tegen de overheveling van de netto opbrengsten (rente en dividend) van de Stichting voor Economische Ont wikkeling Zeeland (SEOZ) naar de algemene middelen van provincie en gemeenten. Men vindt dat dit geld ten goede moet komen aan directe ondersteu ning en versterking van de economi sche bedrijvigheid in Zeeland. Alleen als de totaalbedragen voor dat doel worden gebruikt, is het de moeite waard, zo duidt men aanin een con cept brief aan de gemeenten en de staten. BRESKENS Bij een ongeluk in Breskens is de vijftienjarige fletser J. P. A. C. W. uit Nieuwvliet vrijdag middag rond half twee gewond ge raakt. W. reed over het fietspad komende vanaf de pont. Hij wilde rechtdoor in de richting kruising Eoofack. Bij de afslag naar Breskens kreeg hij echter geen vrije doorgang van een bestelau to, bestuurd door M. C. van G. uit Goes. De fletser is vermoedelijk met een schedelbasisffactuur per ambu lance overgebracht naar het Sint- Antoniusziekenhuis in Oostburg. Op de bank zitten van links naar rechts Roel Matthijsse, Christiaan Blaha, de heer J. van Graafeiland, Arjen Koole, Henriëtte de Graaf en Trinke van Es. Daarachter staan look van links naar rechts)!. Colley, P. Kooiman, burgemeester drs P. A. Wolters, mejuffrouw J. de Nood en de heer C. M. van Hoepen. Brigadier J. van der Werff, die ook een paraplu kreeg, ontbreekt op de foto. MIDDELBURG - De eerste taxichauffeur van Middelburg, de 90-jarige heer J. van Graafeiland, behoorde vrijdagmiddag tot een groep van elf uitverkorenen, die vanwege inzet voor de verkeersveiligheid in het zonnetje werd gezet. Het elftal kreeg in de burgerzaal van het stadhuis een paraplu aangeboden van het Nationaal Verkeersveiligheidsfonds. heer Van Graafeiland dat door te geven. Dat werd reden om in Mid delburg een elfde regenscherm ter beschikking te stellen. Deze cadeautjes worden uitgedeeld om aandacht te vestigen op de eerste nationale verkeersveilig- heidsdag, die maandag 17 juni wordt gehouden. In alle elf provin ciehoofdsteden worden tien para plu's uitgedeeld. Burgemeester drs P. A. Wolters, die zich met deze taak belastte, vertel de vrijdag dat de heer Van Graafei land, in afwijking van de plannen, ervoor zorgde dat er in Middelburg elf mensen in het zonnetje worden gezet. Hij behaalde augustus 1914 zijn rijbewijs en begon in de jaren tien met het exploiteren van de eerste taxi in Middelburg. Sinds 69 jaar is Van Graafeiland lid van de ANWB. De gewezen taxichauffeur keek on langs naar een tv-programma over de verkeersveiligheid. Naar aanlei ding daarvan stuurde hij twee cas settebandjes met commentaar en adviezen naar het Nationaal Ver keersveiligheidsfonds, waarvan mr Pieter van Vollenhoven voorzitter is. Deze stelde de reactie van de Middelburger bijzonder op prijs en vroeg het gemeentebestuur om de De overige tien werden uitgereikt aan Trinke van Es, Arjen Koole, Roel Matthijsse, Henriëtte de Graaf en Christiaan Blaha (allen verkeersbrigadiertjes), mejuf frouw J. de Nood en de heren C. M. van Hoepen en J. Colley (bestuurs leden afdeling Middelburg van Vereniging Veilig Verkeer Neder land) en adjudant P. Kooiman en brigadier J. van de Werff van de gemeentepolitie. Tot de aanwezigen behoorde ook (Slot zie pagina 12 kol. 1) MIDDELBURG - Er komt hoogst waarschijnlijk geen nieuwe hoorzit ting over de voorgenomen beslissing van staatssecretaris Van der Reyden het Sint-Liduina-ziekenhuis in Hulst te sluiten. Gedeputeerde staten wil len daar, na de sessie vorig jaar augustus in Middelburg, niet aan. Een klemmend beroep van het Breed Platform uit Hulst, vrijdag verwoord door de heer Th. Baert om in de streek zelf een dergelijke hoorzitting te houden, zal in de staten geen meerderheid krijgen: de commissie bestuurszaken was er vrijdag over verdeeld; maar in het politieke krachtenveld voelt een meerderheid niet voor die gedachte. Woordvoerders van het CDA, de PPR/ EVP, de RPF/GPV en de PSP/CPN stonden welwillend tot positief tegen over het idee van een hoorzitting in het Land van Hulst, „in de streek zelf', zoals de heer Baert het had genoemd. Zij vonden het 'legaal' om zo lang mogelijk blijk te doen geven van tegenstand tegen de voornemens het ziekenhuis te Hulst te sluiten. Voor de PvdA, WD, D'66 en SGP was de zekerheid, dat een nieuwe hoorzit ting „inhoudelijk niets zou opleveren" doorslaggevend bij de afwijzing van de suggestie; zoals SGP-commissielid W.P. Rentier formuleerde: „Ik heb er moeite mee volwassen mensen een fopspeen voor te houden". De heer Baert bepleitte tijdens het inspraakrondje de nieuwe hoorzitting onder meer met de vaststelling, dat de zitting in Middelburg indertijd „nau welijks die kwalificatie" mocht krij gen, hij sprak van een „gemanipuleer de sfeer" en vond het „volkomen misplaatst" als het voornemen van de staatssecretaris nu alleen schriftelijk van reacties kan worden voorzien. Als nieuw gegeven om toch de zaak weer in discussie te brengen noemde hij het alternatief van het gesloten circuit dat op het terrein van de gezondheidszorg in de regio Hulst/ Hontenisse opereert en- dat het Hul ster ziekenhuis 'als lanceerbasis' heeft. „Die contacten kunnen in de praktijk onmogelijk worden voortge zet vanuit een centrumziekenhuis op veel te grote afstand van een zorg, die een binnenschip. De politie heeft van de vechtpartij proces verbaal opge maakt en justitie ingeschakeld. Als gevolg daarvan moeten de betrokke nen voor de rechter tekst en uitleg komen, geven. In de nacht van donderdag op vrijdag zou zich weer een incident op de Schelde-Rijn-verbinding nabij Tholen hebben voorgedaan. De politie is hier echter niet bij betrokken geweest en de meningen van de twee bergingsbe drijven lopen over het gebeurde nogal uiteen. Duidelijk is wel dat een Franse spits, Atlanta genaamd, omstreeks 01.00 uur op de Thoolse havendam vastliep. Volgens de kapitein van de sleper Zephyrus, die in dienst van Muller vaart, had hij het eerst zijn trossen aan de spits vastgemaakt. Maar een poging van hem om het schip vlot te trekken mislukte, omdat de bemanning van een rubberboot van de sleper Breezand van Van den Akker de trossen weer los gooide. Uit een verhaal van een woordvoerder van Van den Akker zou echter een andere toedracht moeten blijken. De ze houdt het er op dat de Breezand eerder ter plaatse was dan de Zephy rus zodat het schip van zijn firma de berging kon verzorgen. De spits kon na het gebeurde onbeschadigd zijn reis naar Frankrijk vervolgen. juist zo afhankelijk is van de vele mens-tot-mens-contacten". Gedeputeerde W. Don betoogde, dat in de huidige fase reacties gevraagd zijn van gemeente, ziekenhuisbestuur en medewerkers en dat er geen ver plichting is een hoorzitting uit te schrijven. „Gs hebben er ook geen enkele behoefte aan", zo zei hij. Don wees erop, dat de staatssecretaris die opvatting ook zelf heeft weergegeven in een brief aan het CDA-Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Inhoudelijk ligt de zaak volstrekt duidelijk", aldus Don. COLIJNSPLAAT Bij een ongeluk op de provincialeweg 19 in Colijns- plaat is de motorrijder J. de L. uit Kortgene vrijdagmiddag rond één uur licht gewond geraakt. Zijn motor werd onherstelbaar beschadigd. De automobilist W. A. D. uit Kloetin- ge draaide op deze weg om, waardoor de achteropkomende motorrijder D. niet meer kon ontwijken. HULST Het Breed Platform in Hulst, dat strijdt voor behoud van het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst, heeft een alternatief raamplan opge steld voor de ziekenhuissituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat maakt het platform duidelijk in een brief aan provinciale staten van Zeeland. In dat plan wordt uitgegaan van een centrumziekenhuis, verdeeld over drie plaatsen. Op die manier hoeven de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg niet te worden opgedoekt, redeneert het platform. Zoals bekend hebben provinciale sta ten het ziekenhuisplan van gedepu teerde staten aangenomen, waarin wordt uitgegaan van één centrumzie kenhuis in Terneuzen en sluiting van het Sint-Liduina. In Hulst zou dan een medisch centrum worden gevestigd. Het Breed Platform acht die oplos sing echter onaanvaardbaar. „De ge zondheidszorg in onze regio vormt meer dan in welke regio ook een gesloten circuit," vinden de Oost- Zeeuws-Vlamingen. „Sluiting van het ziekenhuis van Hulst zou een fatale klap voor dit zorgvuldig opgebouwde circuit betekenen." Het raamplan, dat het platform heeft opgesteld, achten de briefschrijvers meer op zijn plaats. Het plan ver mijdt onnodige kosten en overlast voor de inwoners van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, meent het platform. „Het is financieel haalbaar en past in het kader van de opgelegde bezuinigingen in de gezondheids zorg," aldus de brief. Het Breed Platform wil op korte ter mijn het alternatieve plan met de commissie welzijn van de provincie en provinciale staten bespreken, blijkt uit het schrijven. „Wij verzoeken u daarom een debat in de vergadering van de provinciale staten, in de com missie welzijn en in de commissie bestuurszaken over zowel de inhoude lijke als de procedurele kant van de zaak. Wij zijn ons ervan bewust dat het kort dag is, maar dringen toch op behandeling van deze kwestie aan, gezien de grote belangen, die er voor onze regio mee gemoeid zijn." GROEDE Bij een snelheidscontro le aan de Voorstraat in Groede zijn vrijdagmorgen zeventien bestuurders bekeurd. Er passeerden 243 voertui- gen de controle. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur. Er geldt een maximum van 50 kilometer per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9