Verdachten aangehouden in moordzaak Rijswijk Grootste brug van De Graaf: misverstand rond splitsing van aow Drastische beperking lerarenopleidingen Lech Walesa wil protest tegen celstraffen voor activisten Nederland steekt dit jaar 814 miljoen in landenprogramma's NA BESLUIT VS VOOR HULP CONTRA 'S Uitstel eigen bijdrage AAW Indonesië eist doodstraf tegen Zwitser met drugs CDA wil weg naar volksverzekering open houden Nieuwe regeling studiefinanciering deeltijdstudenten IN ANTWOORD OP PvdA EN VVD Stroombedrijven gevraagd tarieven te verlagen Gebouw zonder verwarming RESTO VROUWENPOLDER PZC/binnen-buitenland Sowjet-Unie en VS bekrachtigen oude wapenverdragen Migs ZATERDAG 15 JUNI 1985 DEN HAAG iANPi - Het komend jaar zal het aantal moeilijk vervulbare vacatures nog groter zijn. naar schatting zo'n 60 tot 80.000. Afhankelijk van de economische groei kan dat cijfer zelfs nog hoger uitpakken. Dit zegt mr. F. H. A. M. Kruse. hoofd van het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in het blad Metalektro. De knelpunten op de arbeidsmarkt zijn volgens Kruse wel op te lossen maar dan moet er heel wat gebeuren met name op het gebied van scholing en bijscholing. Hij noemt het gebrek aan inzicht bij het bedrijfsleven en ook bij zijn eigen dienst het meest frustrerend: ..Een gebrek aan prognosetechniek. Nicaragua heft eenzijdige bevriezing wapeninvoer op MANAGUA (AFP UPI) - Nicaragua heeft donderdag besloten het moratorium op de invoer van wapens, dat het zich in februari eenzijdig had opgelegd, op te heffen. Dat heeft de Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, verklaard in een toespraak voor radio en televisie. De maatregel is een reactie op het besluit van het Amerikaanse congres de hulp aan de contra's te hervatten Ortega riep de burgers op de defensie inspanningen te verdubbelen en ,,de contra-revolutie te vernietigen en een eventuele invasie van Amerikaanse troepen af te slaan". Op 28 februari had Ortega een bevriezing van wape ninvoer aangekondigd voor onbepaal de tijd, met name van gevechtsvlieg tuigen. In een verder 'vredesgebaar' naar Washington had hij ook besloten honderd Cubaanse militaire advi seurs naar huis terug te sturen. Ortega zei dat Nicaragua gedwongen is de defensie te versterken door „de Onderscheidingen De in Frank rijk als Henri de Laborde de Monpezat geboren prins Henrik van Denemar ken, gemaal van koningin Margrethe, samen met de in Frankrijk levende Schotse schrijver Kenneth White, on derscheiden met de Grote Prijs van de Franse Academie voor zijn verdien sten bij de verspreiding van de Franse cultuur. De grote letterkundeprijs van de Aca demie is dit jaar voor de auteur Roger Grenier. GENÈVE (DPA) - Enige dagen na president Reagans besluit het Salt-II- akkoord te blijven naleven hebben de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie vrijdag in Genève de naleving bekrachtigd van twee wapenbeheer- singsverdragen uit 1971 en 1972. Het betreft het verdrag over maatregelen ter beperking van het gevaar van het onbedoeld uitbreken van een kern oorlog en het zogenaamde ABM-ver- drag ter beperking van het aantal anti-raketsystemen. Washington en Moskou hebben el kaar de laatste tijd herhaaldelijk be schuldigd van het schenden van het ABM-verdrag. De gemeenschappelijke verzekering dat men zich aan de twee verdragen zal blijven houden, stond los van de lopende ontwapeningsonderhandelin gen in Genève. De overeenkomst was het werk van de zogeheten Vaste Overlegcommissie, die tien weken bij een is geweest in Genève. JAKARTA (RTR) - Op het Indonesi sche eiland Bali heeft een openbare aanklager de doodstraf geëist tegen een Zwitser wegens het in bezit heb ben van verdovende middelen. Dit heeft een woordvoerder van de Zwit serse ambassade, die de naam van de man niet bekend wilde maken, vrij dag meegedeeld. Het officiële persagentschap Antara meldde dat de woensdag voorgeleide 35-jarige man 257 gram narcotica bij zich had. Om welke soort drugs het gaat is niet bekend. Volgens openbare aanklager Soerono heeft de man in Zwitserland en andere landen drugs verhandeld. Ondanks het feit dat hij al in Zwitserland gevangen heeft geze ten, heeft hij er geen blijk van gegeven een normaal leven te willen leiden, zei Soerono volgens Antara. Sinds 1976 staat in Indonesië op han del en het in bezit hebben van verdo vende middelen de doodstraf. AMSTERDAM (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer zal de rege ringsplannen met betrekking tot de ziektekostenverzekering komend na jaar niet steunen als "door die plan nen de weg naar een algemene volks verzekering wordt geblokkeerd. Zo als de plannen er nu voor liggen, is dat het geval". Het kamerlid Lansink zei dit vrijdag middag in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de Initiatiefgroep 'Stop het eigen Risico'. De plannen van staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) komen zoals bekend neer op het opheffen van de bejaardenverzekering (ouderen ko men terecht in het ziekenfonds) en het opheffen van de vrijwillige zieken fondsverzekering. De Initiatiefgroep 'Stop het eigen risico' is tegen opheffen van de vrijwil lige verzekering. Ook FNV en CNV zijn tegen, zo bleek vrijdag in de hoofdstad. De plannen van de rege ring werden tijdens de bijeenkomst ook verworpen door secretaris An- beek van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen en door het Landelijk Patiënten en Consumenten Platform. PvdA, CDA en de andere genoemde organisaties zijn voorstander van een Volksverzekering waaraan elke Ne derlander naar draagkracht moet bij dragen. foutieve stap van het'Congres". Vol gens de Nicaraguaanse president is het onbelangrijk dat de hulp humani tair wordt genoemd, omdat duidelijk is dat de steun de „soevereiniteit en integriteit" van Nicaragua schendt. In november van het vorig jaar leid de de aankondiging door de VS dat de sandinisten zich voorbereidden op de ontvangst van Russische Mig-straal jagers tot grote spanning tussen Was hington en Managua en een ware invasiepsychose in Nicaragua. De sandinisten ontvingen echter in het geheel geen Migs. President Ortega riep in zijn rede de Contadora-groep op een meer vastbe sloten positie in te nemen jegens Washington teineinde „de agressieve escalatie van de Verenigde Staten af te remmen". Ortega deed verder een beroep op de regering Reagan de besprekingen die beide landen eerder voerden in de Mexicaanse havenstad Manzanillo, te hervatten. De hervat ting van deze besprekingen, die Was hington in januari eenzijdig opschort te, vormt een van de belangrijkste eisen van de sandinisten. Ortega maakte in zijn rede geen melding van de terugkeer van Cubaanse militaire adviseurs. In diplomatieke kringen in Managua gaat men ervan uit dat de opheffing van het moratorium op de wapenin voer tot een verdere verharding zal leiden van de Amerikaanse houding jegens het sandinistische bewind. De ontwikkelingen komen juist nu er sprake is van grote spanning aan de noord- en zuidgrens van Nicaragua. In de grensgebieden is het Nicaraguaan se leger bezig met belangrijke offen sieven tegen de contra's. Nicaragua nodigde donderdag de Contadora-groep uit een „speciale delegatie" te sturen naar verschillen de plaatsen aan de,San Juan rivier, die de grens vormt met Costa Rica. Hier kwam het twee weken geleden tot hevige botsingen tussen het leger en anti-sandinistische guerrillastrij ders. RIJSWIJK (ANP) - De Rijswijkse po litie heeft woensdagavond in Mont- foort de 44-jarige J.E.B. uit die plaats aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie leden van een band in de nacht van 7 op 8 maart in een kantoorgebouw aan de Verrijn Stuartlaan in Rijswijk, zo heeft de politie vrijdag meegedeeld. De verdachte is ingesloten in het bureau van politie in Rijswijk en wordt nog verhoord, aldus de politie woordvoerder. De repetitieruimte van de band in het gebouw lag naast het kantoor van de Surinaamse Bevrijdingsraad. De raad maakte kort na de drievoudige moord bekend te denken aan een politieke terreuractie door aanhangers van het regime-Bouterse. Bij de schietpartij raakten de twee overige bandleden ernstig gewond door kogelschoten. De politiewoordvoerder deelde vrij dag verder mee dat de verdachte voor zover hij het nu kan overzien, in ieder geval tot maandag wordt vastgehou den. Afhankelijk van het resultaat van het verhoor worden nadere medede lingen gedaan. De politie heeft geen tweede verdachte op het oog. Na de schietpartij werd gedacht aan meer dere daders. DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man van onderwijs heeft vrijdag na overleg met het kabinet zijn nota Studiefinanciering en Deeltijdstu denten naar de Kamer gestuurd. De nieuwe regeling voor part-timestu denten gaat het departement 46 mil joen gulden per jaar meer kosten, uiterlijk één jaar na inwerkingtreding van het nieuwe studiefinancierings stelsel. Dat wordt op zijn vroegst augustus 1986 van kracht. De minimumleeftijd voor de tege moetkoming wordt verlaagd van 21 naar 18 jaar. In de toekomst wordt de regeling ook van kracht voor studen ten aan erkende particuliere instellin gen. Bovendien wordt eigen inkomen van de student boven het minimum inkomen niet langer volledig in min dering gebracht op de tegemoetko ming, maar slechts voor de helft. Studenten die in deeltijd havo, vwo, middelbaar, hbo en wetenschappelijk onderwijs volgen zullen niet langer een beurs ontvangen, maar een com binatie van rentedragende lening plus aanvullende beurs. DEN BOSCH (ANP) - In aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus is vrijdag de Cathedrale Basiliek van St. Jan te Den Bosch door de restauratie commissie overgedragen aan het kerkbestuur. Bij aankomst bij de kathedraal werd de koningin enthou siast begroet (foto). Bij deze gelegenheid ontving koningin Beatrix het eerste exemplaar van het boek „Geïllustreerde Be schrijving van de St. Jan te 's Hertogenbosch" van C. Peeters. Het boek gaat in op de bouw en de restauratie van de St. Jan. Prins Claus ontving een zilveren herdenkingstroffel. Die troffel is beschikbaar voor alle 350 medewerkers aan de restauratie. Met de overdracht van de St. Jan is een einde gekomen aan de restauratie die in 1859 begon. Al die tijd heeft de kathedraal sindsdien in de steigers gestaan. Van de 42 miljoen gulden die beschikbaar waren voor de restauratie is maar 38 miljoen gulden gebruikt. Volgens architect H. Teering zou de vier miljoen die over is eigenlijk besteed moeten worden aan perma nent onderhoud van de kathedraal. Van de kant van het ministerie van WVC werden daartoe vrijdag echter geen toezeggingen gedaan. Cf' HONSHU (ANP) In Japan is de grootste brug in Azië in gebruik genomen. De bouw nam acht jaar in beslag. De Ohnarutobrug heeft een lengte van 1629 meter en verbindt het eiland Shikoku met Honshu, het grootste van een groep van vier eilanden. De nieuwe brug is de eerste schakel om deze vier eilanden met elkaar te verbinden. DEN HAAG (ANP) - Staatsecretaris De Graaf (Sociale Zaken) meent dat er sprake is van misverstanden over de financiële gevolgen van de split sing van het pensioen voor gehuw den. Bejaarde echtparen met aanvul lende aow-pensioenen gaan er - be houdens enkele uitzonderingen waarbij de vrouw een hoog aanvul lend pensioen geniet - zelfs enigszins op vooruit. ARNHEM (ANP) - De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbe drijven in Nederland (VEEN) heeft, samen met het ministerie van econo mische zaken, een beroep gedaan op de stroombedrijven om de elektrici teitstarieven volgend jaar zo moge lijk wat te verlagen. De omvang van die tariefverlaging is afhankelijk van de financiële ruimte, die daarvoor binnen de verschillende bedrijven bestaat, aldus vrijdag een woord voerder van de VEEN. Overigens gaat het bij de beoogde verlaging uitsluitend om verlaging van het vaste deel van de tarieven, dus om de kosten van de stroombe drijven zelf. Het grootste deel van de totale stroomprijs (ongeveer 60 pro cent) wordt bepaald door de brand stofkosten, waarvan de ontwikkeling zich volgens de VEEN-woordvoerder moeilijk laat voorspellen. Over de totale prijs, die de verbruikers van elektriciteit volgend jaar voor stroom moeten betalen, is volgens hem dan ook nog maar weinig te zeggen. De door VEEN en EZ gewenste tarief verlaging geldt zowel voor kleinver bruikers als voor industriële afne mers. GENÈVE (UPI) - In Genève is een kantoorgebouw neergezet dat geen verwarming en geen airconditioning heeft. Volgens de ontwerpers is het uniek in zijn soort. Het verscheidene etages tellende pand bestaat hoofdzakelijk uit glas- blokken. De ruiten zijn voorzien van een speciale laag in Califomië ver vaardigde siliconen, waarmee de warmte binnen en de koude buiten wordt gehouden. Naar de ontwerpers zeggen is centrale verwarming ook in koude winters overbodig, omdat de door mensen en elektronische appa ratuur afgegeven warmte voldoende is om voor een aangename tempera tuur in het gebouw te zorgen. De lucht wordt automatisch ververst. Dat antwoordt De Graaf PvdA- en VVD-Kamerleden op hun vraag hoe zijn toezegging dat er geen sprake zou zijn van massale aanslagen voor de inkomstenbelasting te rijmen is met het feit dat vele aow-ers er toch op achteruit zijn gegaan. Wanneer van een echtpaar de partner zonder eigen inkomen 65 wordt, waar door de andere partner niet meer in aanmerking komt voor de alleenver dienerstoeslag, kan via voetoverheve ling (het onbenutte deel van de bel tingvrije voet kan bij de voet van andere partner worden opgeteld) „teveel" ingehouden loonbelasti worden terugverkregen. Een verzo hiertoe moet dit jaar uiterlijk 30 si tember worden gedaan. De Gri wijst erop dat die zogenoemde ten gave voetoverheveling volgend maandelijks zal kunnen plaatsvindi Nadelige effecten zijn volgens GRaaf 'klein' en 'tijdelijk' geweest DEN HAAG (ANP) - De eigen bij drage in de algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw) voor voor zieningen gaat voorlopig niet door. Dit heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werk gelegenheid vrijdag de Tweede Kamer meegedeeld. Invoering van een eigen bijdrage in de AAW vormde een onderdeel van de ombuigingsmaatregelen in de sociale zekerheid. De staatssecre taris is tot zijn besluit gekomen omdat uit adviezen is gebleken da't de uitvoering op problemen stuit en dat de maatregel in individuele gevallen kan leiden tot een opeen stapeling van kosten in verband met andere ombuigingsmaatrege len die gevolgen hebben voor i handicapten. Ook ziet De Graaf af van zijn voornemen tot algehele afschaffing van de telefoonkostenvergoeding in de AAW; de minister zal een bedrag vaststellen dat maximaal door de bedrijfsverenigingen mag worden vergoed. Hij stelt voor aftrekposten in te voeren bij de vaststelling van het inkomen van gehandicapten in ver band met de inkomensgrens die wordt gehanteerd voor de vergoe ding van vervoersvoorzieningen buitenshuis. De bewindsman komt tegemoet aan de wens van de Ka mer in een aantal schrijnende ge vallen soelaas te bieden. DEN HAAG (GPD) - Mi nister Deetman van on derwijs wil de capaci teit van de lerarenoplei dingen drastisch ver minderen. Het aantal studenten per vak en het aantal vakken per opleiding moet omlaag. Net als de overige oplei dingen in het hoger be roepsonderwijs zullen de lerarenopleidingen te maken krijgen met een taakverdelings- en fusie-operatie. De plannen daarvoor zullen door minister Deetman deze zomer aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Het betreft in totaal tien NLO's, de nieuwe lera renopleidingen. Het aantal vakken per oplei ding zal teruglopen. In de toekomst zal het vak Frans aan vier opleidin gen gedoceerd wordi (nu zeven), natuurkum aan vijf (nu tien), ere tieve vakken aan vijf (r negen) en gezondheit kunde nog maar aan NLO (nu zeven). Verminderde belan stelling en teruglopen! leerlingenaantallen door het lage aantal g boorten in de jaren zf tig maken fuesies onor koombaar. GDANSK (DPA/AFP/REUTER) - Di reet na het veroordelen van drie leidinggevende figuren van de verbo den Poolse vakbond Solidariteit tot gevangenisstraffen van tweëeneen- half tot driëeneenhalf jaar heeft de vroegere vakbondsleider Lech Wale sa vrijdag „alle mensen, wie de socia le vrede in ons land ter harte gaat", gevraagd, uitdrukking te geven aan hun verontwaardiging. In de Birgittakerk van Gdansk riep Walesa op te protesteren tegen alle pogingen om in Polen een „klimaat van de haat" te scheppen. Walesa noemde het proces tegen de Poolse activisten - waarin vrijdag vonnis werd gewezen - een „primitieve klucht" en een „welbewuste provoca tie". Jacek Kuron, de vooraanstaande ij ve raar voor de burgerrechten en vriend van de veroordeelde Adam Michnik, noemde de vonnissen een „duivelse inval van de autoriteiten om het pu bliek in het licht van de steeds slech ter wordende toestand in toom te houden". De drie activisten werden veroordeeld wegens het beramen van een landelijke staking tegen prijsver hogingen: Wladyslaw Frasyniuk werd veroordeeld tot driëeneenhalf jaar, Adam Michnik tot drie jaar en Bog- dan Lis tot tweëeneenhalf jaar. De verdediging had om vrijspraak gevraagd omdat de beschuldigingen gebaseerd zouden zijn op „door de politie gefabriceerde" bewijzen. De verdachten werd enkele malen het woord ontnomen. De drie leiders werden op 13 februari tijdens een door Lech Walesa belegde bijeenkomst in een appartement in Gdansk gearresteerd. De openbare aanklager, Mariusz Muszynski, zei af gelopen donderdag dat de straffen gezien moesten worden als „een pre ventieve maatregel tegen hen die in de toekomst de operatie van Lis, Michnik en Frasyniuk zouden willen voortzetten". Deze uitspraak werd uitgelegd als een duidelijke waarschu wing onder andere aan het adres van Walesa. Vrijdag werden ook andere - minder zware - straffen bekend gemaakt te gen mensen die zich met 'herversprei- den van ondergrondse geschriften' be zig gehouden hebben. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag meege deeld dat het overweegt 'vergel dingsmaatregelen' te nemen tegen de regering in Warschau wegens 'de steeds krachtiger neiging om te on derdrukken'. Daarmee doelde Was hington op de veroordeling tot ge vangenisstraf van de drie vooraan staande leden van Solidariteit. DEN HAAG (ANP) - Nederland kan dit jaar voor 814 miljoen gulden lopeni en nieuwe activiteiten op het gebied van ontwikkelingssamenwerkn uitvoeren in de programmalanden en -regio's. Dat blijkt uit een brief van minister De bedragen vormen het financië Schoo voor ontwikkelingssamenwer- raamwerk waarbinnen met de betro king deze week aan de Tweede Ka mer. Die 814 miljoen gulden komt neer op het bedrag dat vorig jaar beschikbaar was plus twee procent. Voor volgende jaren is 830 (1986), 847 (1987) en 864 miljoen (1988) beschik baar. (Advertentie) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit ken landen overleg is en wordt g voerd over de hulpactiviteiten. Bij verdeling is het uitgangspunt dat t hulpgelden ten goede moeten koiw aan de armste landen en aan Afrikaanse programmalanden en -i gio's, waar de behoefte aan hulp do de noodsituatie van de afgelopen ren sterk is toegenomen. De programmalanden zijn: Bangl desh (in 1985 94 miljoen), India I Indonesië (160), Noord-Jemen (32), F kistan (48), Sri Lanka (41), Egypte (31 Kenya (52), Tanzania (92), Soedi (40), Sahel regio (77), Zuidelijk Afril (80) en nog te verdelen 23 miljoen. De minst ontwikkelde landen (Ban ladesh, Noord-Jemen, Soedan en Ta zania), alsmede Sri Lanka, Kenya i het Sahelprogramma, ontvangen h geld als een volledige schenking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 2