Verenigde Bootlieden bv trekt ontslagaanvraag in Viering 500 jaar smals tad in Sint-Maartensdijk begonnen Muurwerk voormalig hotel Pax Middelburg wordt neergehaald Gedeputeerde opende expositie in Heinkenszand over energie PZC/ provincie SVRZ: VORM VAN BEHEER BREEKPUNT Veiligheid Vijf militairen OCMA beëdigd Herhaling lezing bij tentoonstelling over Mexico BUITENKANT IN ORIGINELE STAAT HERSTELD 12 Geslaagd (Slot van pagina 9) Nieuwe voorzitter sjoelvereniging in Middelburg SPRAKE VAN 'VERZACHTENDE F ACTOREN' Activiteiten Middelburgs Muziekkorps VVD Veere hield een bijeenkomst Middelburgers houden zomerkamp voor geweldloze actie Energiehonger Wijkcomité bijeen in Vlissingen ZATERDAG 15 JUNI 1985 Voorlopig geen tijdelijk verpleeghuis Walcheren SINT-MAARTENSDIJK Een tijdelijke verpleeghuisvoorziening op Walcheren, om het tekort aan bedden in die regio in ieder geval voorlopig op te vangen, zal nog wel even op zich laten wachten. Dat viel op te maken uit de woorden van de voorzitter van het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ), A. J. Kaland. Hij zei tijdens de halfjaarlijkse vergadering van de stichtingsraad van de SVRZ, vrijdagmorgen in het gemeentehuis van Tholen in Sint-Maartensdijk, te betwijfelen of er overeenstemming kan worden bereikt met het bestuur van het Gasthuis in Middelburg. Zoals gemeld ligt er een voorstel van de provincie op tafel om een deel van het ziekenhuis in Middelburg tijdelijk te bestemmen voor de verzorging van verpleeghuispatiënten. verzorgingstehuis Ten Anker in Tho len te renoveren en uit te breiden tot een gecombineerd verpleeg/verzor gingstehuis. Daar zouden 45 verpleeg huisbedden komen. Volgens het half jaarverslag pleit de werkgroep die zich bezighoudt met het plan voor Tholen nu voor de realisering van 30 bedden bij Ten Anker. De overige 15 zouden in de vorm van dependances gelijktijdig verdeeld moeten worden over de bejaardenhuizen in de regio. Kaland legde de aanwezigen nog eens uit dat het bestuur van de SVRZ en dat van het Middelburgse Gasthuis het niet eens kunnen worden over de vorm van beheer. Het Gasthuis wil volledige zeggenschap behouden in verband met de reorganisatie van de ziekenhuizen op Walcheren, aldus Ka land. De SVRZ stelt zich daarentegen op het standpunt dat de eindverant woordelijkheid voor de verzorging en de verpleging van de patiënten bij die stichting moet liggen. Een compromis van het provinciaal bestuur om dan maar tijdens de over gangssituatie gezamenlijk reken schap af te leggen, werd door de SVRZ afgewezen. Kaland: ,.De ver antwoordelijkheid voor een patiënt kun je niet splitsen". Een brief van gedeputeerde W. Don over de kwestie, die de SVRZ donder dag ontving en waar Kaland staande de vergadering kennis van nam, be vatte, volgens de voorzitter van de stichting, weinig nieuws onder de zon. „We willen best met een wat mindere accommodatie genoegen nemen, MIDDELBURG - Aan de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn be haalde de heer J. Bodrij het officiers diploma. Hij was voorheen werkzaam bij de Middelburgse gemeentepolitie en zal 1 juli in dienst te treden bij de staf van de Rijkspolitie in de Zeeuwse hoofdstad, als toegevoegd officier. MIDDELBURG - De commandant van het Opleidingscentrum Militaire Administratie (OCMA) in Middel burg, luitenant-kolonel mr W. Thom son, heeft vrijdagmorgen vijf militai ren beëdigd. Dat gebeurde tijdens een plechtigheid in de Generaal-ma- joor Berghuyskazerne aan de Zuid singel in Middelburg. In een toespraak ging de overste in op de betekenis van de eed of belofte die de militairen aflegden. Het Fanfare korps der Genie verleende muzikale medewerking. De beëdigde militairen zijn: G. van Engelen, H. van der Kraan, M. van Rijswijk, E. van den Elshout en R. Leerdam. commissaris van politie K. de Vos. De heer Van Graafeiland herinnerde hem aan de diensten die hij zeventig jaar geleden aan de gemeentepolitie heeft bewezen. In die tijd had de sterke arm in Middelburg nog niet de beschik king over eigen auto's. Van Graafei land vervoerde dan politiemannen 'op boevenjacht' en daarmee werd succes geboekt. De eerste Middelburgse taxi chauffeur meldde verder de autotech- nische ontwikkelingen tot op de dag van vandaag bijgehouden te hebben. „Ze behoeven me daarover niks te vertellen", aldus Van Graafeiland. Via de televisie zal maandagavond ruimschoots aandacht worden be steed aan de verkeersveiligheidsdag. Doel daarvan is niet alleen om de aandacht op de problemen te vesti gen, maar ook om geld in te zamelen voor de nazorg van verkeersslachtof fers. Burgemeester Wolters noemde enige cijfers, waardoor de omvang van de verkeersproblematiek duidelijk werd. Iedere vijf uur valt er in het verkeer een dodelijk slachtoffer. Elke zeven minuten raakt er iemand in het ver keer gewond, terwijl zich iedere dertig seconden een ongeval voordoet, waar uit minstens schade of andere onge rief voortkomt. maar we delen geen verantwoordelijk heid met een niet als verpleeghuis erkende instelling", zei Kaland. Over een verpleeghuisvoorziening voor de regio Tholen en Sint-Philips- land liet de voorzitter van de SVRZ zich optimistisch uit. „Zowel bij de gemeente, de provincie en bij ons is alle wil aanwezig om zo snel moge- lijk te beginnen". MARIEKERKE - In de kapel van Sint Maarten in Hoogelande wordt zater dag (15 juni) nogmaals de lezing met dia's gehouden, die daar vorige week met veel succes is gegeven door Lotje de Lussanet. Ter gelegenheid van de tentoonstelling 'In aanraking met Me xico', die momenteel in de kapel te zien is, wordt de lezing onder dezelfde naam zaterdag herhaald. Dit zal ge beuren vanaf 15.00 uur. Uit het halfjaarverslag van het be stuur van de SVRZ blnkt overigens een wijziging in de plannen. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in maart was er nog sprake van om het MIDDELBURG - De heer C. Colijn uit Oost-Souburg is gekozen tot nieuwe voorzitter van de Middelburgse sjoel vereniging 'Schijf '83'. Hij volgt de heer P. Klop op. die in 1983 het initiatief nam tot het oprichten van de sjoelvereniging, de eerste in Zeeland. Dat er met 'Schijf '83' werd voorzien in een behoefte, blijkt wel uit het feit, dat de vereniging inmiddels 59 leden telt. De heer Klop is een zaak begon nen in Weert en moest zodoende noodgedwongen de sjoelclub verla ten. Als afscheidcadeau werd hem een radio aangeboden. TERNEUZEN - De directie van de Verenigde Bootlieden bv in Terneu- zen heeft vrijdag de ontslagaanvraag voor een van de werknemers vrijdag ingetrokken. Directeur M. Rinn zei gisteren dat in overleg met de onder nemingsraad is vastgesteld dat er sprake was van 'verzachtende facto ren'. Welke dat zijn, wilde de directie niet kwijt. De afgelopen week tekende zowel de ondernemingsraad als de vervoers- bond FNV protest aan de ontslagpro cedure voor de betrokken werknemer. De man in kwestie is al meer dan tien jaar in dienst van de Bootlieden. Districtsbestuurder Nico Sannes van de Vervoersbond zei eerder deze week dat zich in al die jaren zes incidenten hebben voorgedaan, waarvan er slechts twee enigszins serieus te ne men waren. In een gezamenlijk uitgegeven pers communiqué stelden directie en on dernemingsraad van de Verenigde Bootlieden vrijdag vast dat 'de ont slagkwestie geen verband heeft met het personeelsbeleid noch met de pro blemen rond de collectieve arbeids overeenkomst enkele jaren geleden'. Voorts is er ook geen enkel verband met de wijze waarop de directie ge sprekken met de werknemers voert, aldus het communique. Volgens directeur Rinn was de oor zaak van het ontslag gelegen in de 'omstandigheden die de aard van de werkzaamheden met zich meebrach ten'. Maar nadat vast was komen te staan dat er sprake was van verzach tende omstandigheden, is de ontslag aanvraag ingetrokken. MIDDELBURG Het Middelburgs Muziekkorps houdt zaterdag 22 juni een grote fancy fair op het Damplein in Middelburg. De opbrengst is be stemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De rommelmarkt be gint om negen uur en duurt tot vier uur. Donderdag treedt het korps op tij dens de eerste dag van de braderie. De muzikanten spelen dan van half acht tot half negen 's avonds op het Dam plein. Zondag 23 juni is het korps te beluisteren tijdens een concert op het Abdijplein. Het concert begint om kwart over elf 's morgens en duurt een uur. VEERE De afdeling Veere van de WD heeft donderdagavond een bij eenkomst gehouden in De Zandput in Serooskerke. De heer A. Cevaal, die op de kandidatenlijst staat voor de WD in de Tweede Kamer, hield een inleiding over het WD-beleid voor de tweede helft van de jaren '80. De kernpunten zijn volgens Cevaal het indammen van de bureaucratie, de aanpak van de criminaliteit en het operationaliseren van de deregule ring. De samenhang tussen deze pun ten stond centraal in zijn betoog. MIDDELBURG - Een aantal Middel burgers bereidt .een 'Zomerkamp Ge weldloze Actie' voor, dat voor de derde achtereenvolgende keer wordt gehouden in Heeze bij Eindhoven. Het kamp, van 19 tot en met 29 juli, is bedoeld voor "iedereen die in zomerse omstandigheden bezig wil zijn met geweldloze actie, met het maken van kennissen en met het uitwisselen van ervaringen". Kinderen zijn daarbij even belangrijk als volwassenen, la ten de organisatoren daarbij weten. Ze zijn tevens op zoek naar nog enkele vrijwilligers, die zich op de opvang van de kinderen willen richten. 20e eeuw wereld-orr Gedeputeerde mr J. P. Boersma rechtsbekijkt de expositie 'Tegen de stroom in' in De Stenge in Heinkenszand. HEINKENSZAND - „De politiek laat zich niets, he-le-maal niets, gelegen liggen aan de democratische syste men die inzicht geven in wat mensen willen. Het is niet zo geloofwaardig dat de politiek denkt een eigen gang te kunnen gaan, zonder zich van bijvoorbeeld de Brede Maatschappe lijke Discussie over de energievoor ziening wat aan te trekken", dat zij gedeputeerde mr J. P. Boersma vrij dagavond bij de opening van een tentoonstelling over energie, 'Tegen de stroom in', in De Stenge in Hein kenszand. In een toespraak voerde de gedepu teerde aan dat, waar de discussie over zure regen steeds opnieuw wordt afge daan met de conclusie dat 'schone' kernenergie moet worden opgewekt, nog wel andere alternatieven te vin den zijn. „Je kunt eisen dat kolencen trales voor 100 procent ontzwaveld worden. Aan raffinaderijen wordt he lemaal niets gedaan. Het wordt hoog tijd dat daar een begin mee wordt gemaakt en ook bij auto's maximum eisen aan de zuivering te stellen. Dat is niet goedkoop, daar moet je voor willen betalen", stelde Boersma. Ook bij de afvalproblematiek draait het volgens de gedeputeerde om de centen. De politiek schermt voortdu rend met de technologie: we weten zoveel. De opslag van afval is voor handige technici geen probleem maar intussen is er geen geld voor de gea vanceerde opslag, in ieder geval niet de wil om het erin te steken. Over het standpunt van de meerder heid van gs, dat dindsdag naar buiten werd gebracht, was de gedeputeerde kort: „Iedereen wist al hoe de kaarten in Zeeland lagen, wie voor was en wie tegen. Het is onzin om dat dan niet naar buiten te brengen, duidelijkheid is altijd het beste". Hij prees de objectiviteit van de tentoontelling, die de problemen niet uit de weg gaat. De tentoonstelling wordt gehouden door de gezamenlijke Borselse comi té's tegen kernenergie, die in acht kernen zijn opgericht. J. Bruins sprak namens de comité's. Hij verge leek de energiehonger met een lening bij de natuur. „Onze drang naar materiële welvaart en voortdurende economische groei heeft een milieurekening op tafel ge bracht. Die kun je niet vooruit blijven schuiven. We moeten die aflossen voordat het onbetaalbaar wordt". Bruins wees erop dat ook in de ten toonstelling niet alleen het scala van manieren waarmee energie kan opge wekt aan bod komt maar ook de samenhang met de verdeling van macht en rijkdom. Geen goed woord had hij over voor de besluitvorming rond de bouw van een tweede kern centrale. „Dat heeft veel weg van een goochelkampioenschap, achter geslo ten deuren en in de wandelgangen wordt het beleid gemaakt. Wezenlijke argumenten van tegenstanders wor den al bij voorbaat als kwajongens streken van tafel geveegd en intussen liJfS®*' Commissaris van de koningin dr C. Boertien spreekt de genodigden toe tijdens de herdenkingsbijeenkomst in Haestinge in Sint-Maartensdijk ter gelegenheid van de viering 500 jaar smalstadsrechten. SINT-MAARTENSDIJK - De viering van het feit dat Sint-Maartensdijk 500 jaar geleden smalstadsrechten kreeg is vrijdagavond begonnen. Een herdenkingsbijeenkomst in een 'middeleeuws' ontmoetingscentrum Haestinge vormde de opening van het feest. Ruim 300 belangstellenden, onder wie een erg groot aantal in de kledij van honderden jaren geleden, fungeerden als figuranten en decor. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, wees er vrijdagavond in een korte toespraak op dat wel niet precies bekend is wanneer Sint-Maartensdijk die smalstads rechten kreeg, maar dat hoeft volgens hem geen probleem te zijn voor het vieren van het herdenkingsfeest. Boertien stelde verder vast dat historie, burgemeester Baerends Sint-Maartensdijk nu weliswaar geen zelfstandige gemeente meer is, maar daar staat naar zijn mening tegenover dat kleine kernen juist hun eigen charme hebben. De voor delen van een kleine kern zijn dat er burenhulp is en dat iedereen elkaar kent. De nadelen kunnen een te strenge sociale controle en onver draagzaamheid zijn, gaf de commis saris van de koningin aan. De burgemeester van Tholen, E. Baerends (net zoals de rest van het college van burgemeester en wet houders gehuld in historische kle dij) stond in zijn toespraak stil bij de economie zoals die zich door de jaren heen in Sint-Maartensdijk ontwikkld heeft. Hij stelde vast dat de werkloosheid in de gemeente Tholen percentueel gezien nog steeds het hoogste van heel Zeeland is. Ondanks dat merkte hij op dat een bloeiend menselijk bestaan en een bloeiend gemeenschapsleven meer waard zijn dan economie al leen. Ook al stond de hele bijeenkomst vrijdagavond in het teken van de kon het toch niet laten van de gelegenheid gebruik te maken een urgente zaak van het heden aan te kaarten. Hij deed in zijn toespraak namelijk nog eens een beroep op het provinciaal bestuur om de Thoolse economie een duw in de goede richting te geven met de aanleg van een weg over de Oester- dam. Ook de voorzitter van het comité 'Viering 500 jaar smalstadsrechten', T. C. Benou, ging op die materie in. Hij stelde vast dat de gemeente Tholen in de Zeeuwse staten sterk vertegenoordigd is met 5 statenle den en die moeten - volgens hem - in staat zijn er voor te zorgen dat er inderdaad een weg over de Oester- dam komt. „Laat andere statenle den er maar aan denken, dat Thole- naren zich in Brabant hartelijk wel kom weten", aldus Benou. Dr Boertien antwoordde dat het college van gedeputeerde staten bij de behandeling van de voorjaarsno ta nog eens benadrukt heeft dat een weg voor gewoon verkeer over de Oesterdam een grote voorrang heeft. Hij wilde niet zeggen hoeveel geld het dagelijks bestuur van de provincie er voor apart heeft gezet, maar zijn opmerkingen konden het Thoolse gemeentebestuur wel enige hoop geven. Boertien vond het geen al te groot probleem dat Tholen alleen via Brabant te bereiken is, maar het zou toch beter zijn, stelde hij, als je voor een reis naar Tholen gewoon in Zeeland kon blijven. Drs J. H. Kluiver, medewerker van de rijkscommissie voor vaderlandse geschiedenis, hield een herden kingsrede waarin hij uitvoerig stil stond bij de geschiedenis van Sint- Maartensdijk en de herkomst van de smalstadsrechten. Zo memoreer de hij de rol van de familie Van Borssele en Jacoba van Beieren. Hij stelde vast dat enkele eeuwen gele den twee gebouwen Sint-Maartens dijk beheersten, namelijk de kerk en het kasteel. Ook stond hij stil bij de verschillende oorlogen die het smalstadje mee heeft gemaakt. Op voorstel van burgemeester Bae rends besloten de aanwezigen een telegram van aanhankelijkheid en trouw aan de koningin (zij is be schermvrouwe van Sint-Maartens dijk) te sturen. In dat telegram wordt koningin Beatrix wijsheid en kracht toegewenst bij het uitvoeren van haar werk. Ook wordt trouw en aanhankelijkheid aan de vorstin uitgesproken. De bijeenkomst be gon met het zingen van net Wilhel mus. Verder was het programma doorspekt met optredens van het Smalstads Mannenkoor en het Ko perensemble Paul van Belzen die stemmige muziek lieten horen. MIDDELBURG - Slopers zijn begonnen met het neerhalen van de muren van het voormalige hotel Pax op de hoek van de Blauwedijk en de Stationstraat in Middelburg. Binnenkort wordt er begonnen met de bouw van negen driekamerappartementen. Dat is vrijdag meegedeeld door directeur P. de Visser van de Walcherse Bouw Unie (WBU), de eigenaar. Van Pax resteerden vijf jaar geleden na een hevige brand alleen de gebla kerde muren en een totaal verwoest interieur. Verleden jaar werd bekend dat de WBU de ruïne aan had gekocht en van plan was er appartementen in te bouwen. Het was de bedoeling dat met de werkzaamheden aan het begin van afgelopen voorjaar begonnen zou worden. Afgelopen februari ontstond er echter cpnieuw brand, waarbij ook een groot deel van het muurwerk ernstig werd aangetast. „We hebben geconstateerd dat er in de muren ernstige scheuren zitten, terwijl er van het balkenwerk weinig meer over is. Daardoor zit er niets anders op dan de restanten te slo pen", aldus de heer De Visser gisteren. Het pand valt echter onder de monu mentenwet en daardoor zal de buiten zijde geheel in oorspronkelijke staat worden herbouwd. De WBU gaat er nu van uit dat de appartementen april of VLISSINGEN - Het wijkcomité Dub bel west in Vlissingen vergadert dins dag 18 juni in de openbare lagere school 'De Startbaan' De Vlissingse commissaris van politie L. E. SChuller zal een toelichting geven op de Vlis singse politienota, met name op het 'wijkgericht werken'. Het is de bedoe ling dat er een reactie wordt opgesteld aan het gemeentebestuur naar aanlei ding van de politienota. Voorts ko men de verslagen aan de orde van de verschillend e huurderscomité's en commissies. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. mei 1986 opgeleverd kunnen wordenl Over de hoogte van de schade van da brand van 23 februari verschillen hel bouwbedrijf en de verzekeringsmaatl schappij echter ernstig van meningl zo vertelde de directeur van hel bouwbedrijf. Daardoor is de bou\t| van de appartementen ersntig ver| traagd. Volgens de heer De Visser il de strijd met de verzekering nog lana niet gestreden en staat nog een flinlij juridisch gevecht voor de deur. „In afwachting van de afloop hebbel we toch besloten niet langer te wadil ten met de werkzaamheden. Er wareif al kosten gemaakt voor dit project! Bovendien betekent uitstel ook derl ving van de huuropbrengsten voor dl appartementen", aldus De Visser| Voor leegstand vreest hij niet, n| afronding van de bouw. Sinds vertel den jaar hebben zich regelmatig bel langstellenden gemeld en er zijn nif meer gegadigden dan appartementenl speelt Van Aardenne twee provincies tegen elkaar uit. Hij is in zijn opzet goed geslaagd: laat een keer zijn neus zien in Zeeland, met Van Agt en Moerdijk als stok achter de deur, en de zaak is beklonken". Volgens Bruins word de geest van de democra tie door gebrek aan fatsoen onder mijnd. De tentoonstelling geeft een beeld van de energiebehoefte en hoe daar aan voldaan wordt en kan worden. Door de veelkleurigheid en veelvor migheid is de expositie ook bij uitstek geschikt voor schoolkinderen, temeer daar geen conclusies worden opge drongen. Alternatieve energievoorzie ning wordt mét de problemen naar voren gebracht terwijl bij de in zwang zijnde methoden wordt gemeld welke wissel ze trekken op natuur en milieu. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrijdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Scholen en groepen kunnen tot en met 28 juni een aparte afspraak maken. De sloop van het voormalige hotel Pax is begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 12